Oranje toont groei in de breedte Corruptie-sneeuwbal IOC rolt steeds harder John van Lottum overklast Courier Mislukt debuut van Engelse bondscoach Boussatta winstpunt als rechtsbuiten in oefenduel met Portugal (0-0) Jongmans breekt met Scharn Korting sportbonden scheelt kwart miljoen van onze sportredactie LONDEN - Interim-bonds- coach Howard Wilkinson had een heel ander debuut in gedachten. Zijn Engelse team verloor gisteren op Wembley het prestigeduel te gen Frankrijk met 0-2. Voor de wereldkampioen scoorde Anelka, die zich thuis voelt op Wembley sinds hij Arsenal daar vorig jaar aan de FA Cup hielp, in de laatste twin tig minuten tweemaal. Het waren de eerste zege en de eerste doelpunten van de Fransen in Londen sinds 1957, toen beide landen voor het eerste tegenover elkaar stonden op het heilige gras. De uitslag was terecht. Frankrijk, met acht WK-ge- trouwen in de basis, was be ter maar drukte dat pas in de 69e minuut voor het eerst op het scorebord uit. Thuram en Zidane spleten de Engelse defensie. Anelka schoot de bal gedecideerd langs invaller-doelman Mar- tyn. Acht minuten later was de spits ter plaatse om een voorzet van Dugarry af te ronden. Een hattrick was hem niet gegund. Voor hij raak schoot, had Anelka al een keer tegen de onderkant van de lat geknald. De bal leek de doellijn te zijn gepas seerd. De Duitse scheids rechter Krug vond van niet. Wilkinson zag alleen in de beginfase Owen dicht bij een treffer. Frankrijk is nu al ze ventien duels op rij en bijna een jaar lang ongeslagen. ANP/RTR door Gijsbert Spierenburg PARIJS - In het stadion waar aan het zulke nare herinnerin gen bewaart, het Pare des Prin ces, zette het Nederlands elftal gisteravond een nieuwe stap op de weg die in de zomer van 2000 moet leiden tot het winnen van de Europese titel. De nummer vier van de wereld rehabiliteerde zich gisteren in het Parijse Prinsenpark voor de 1-2-nederlaag op 11 juli in het WK-duel tegen Kroatië op de zelfde grond. De nationale ploeg, dit keer onder leiding van Rijkaard, speelde in een vriend schappelijke interland met 0-0 gelijk tegen Portugal en deed dat op een wijze die respect ver diende, en doelpunten. In een sfeervolle ambiance met onverwacht veel toeschouwers (ruim 27.000) en onder uitste kende omstandigheden maakte Nederland uitbundig reclame voor z'n aanvallende speelstijl. De Portugezen deden daar op hun beurt weinig voor onder. Ook zij hadden grote belangen. Ze wilden de aandacht trekken voor de organisatie van het EK in 2004. De vijfde ontmoeting in de ge schiedenis tussen de voetbalelf tallen van Portugal en Neder land werd geen monster zonder waarde. Het Oranje van Rijk aard werd aan een serieuze test onderworpen, aanmerkelijk se rieuzer dan laatst tegen Duits land. Het werd in de Franse hoofdstad een interessante wedstrijd met vinnige duels en attractief aanvallend spel. van beide kanten. Het vriendschappelijk karakter werd niet zelden geschonden, eerst en vooral natuurlijk door Edgar Davids. Ook de Portu gees Secretario liet zich niet on betuigd. In de strijd op het rand je moest tot drie keer toe een Portugees worden opgelapt, Joao Pinto, Santos en Couto. Er was geen speler die zich spaar de, ook niet die van FC Barcelo na. Van de Spaanse koploper stonden er vijf in het veld, vier aan Nederlandse zijde, één aan Portugese kant (Figo). Het kwintet gaf zich met overgave en leek zich nog niet druk te ma ken voor de kraker van zondag tegen Real Madrid. In de laatste tien minuten kreeg ook Zenden nog een invalbeurt. Met een privéjet vlogen de zes na afloop, samen met trainer Van Gaal, onmiddellijk terug naar Spanje. Rijkaard had reke ning gehouden met de belangen van zijn collega door Ronald de Boer en Kluivert enigszins te ontzien. De eerste speelde alleen in de eerste helft. Na rust werd hij, zoals voorzien, vervangen door SeedorfHet optreden van Klui vert bleef beperkt tot precies één uur. Hij maakte plaats voor Mols. Niet alleen Rijkaard bracht veel wijzigingen (6) aan, ook de Por tugese coach Humberto maakte overdreven van die mogelijk heid gebruik. De wedstrijd leed er nauwelijks onder. De over winning was en bleef het grote doel, waaiwoor van begin tot eind door beide partijen met vuur werd gestreden. In de slot fase scoorde Van Nistelrooy nog een buitenspel-doelpunt. Con- ceicao beproefde in de laatste minuten het zijnet. Zwakke plekken Een reëel beeld van de huidige kracht van Oranje kon in Parijs worden opgemaakt. Zwakke plekken kende de ploeg nauwe lijks. Ook de invallers (Van Wonderen, Boussatta en Van Vossen voor Reiziger, Talan en Overmars) lieten een goede in druk achter. In de breedte is Oranje aanmerkelijk gegroeid. Boussatta maakte voor het eerst z'n opwachting in de basis van het nationale elftal. Tegen Duitsland had hij slechts een kwartiertje ingevallen, voor Ta lan. De Alkmaarder is de derde rechtsbuiten die Rijkaard test op deze flank, waarvoor in Ne derland geen geschikte kandi daat meer leek te bestaan. Veel van de zorgen zijn, door Bouss atta, voorlopig weggenomen. Eerder dan Talan en Reuser lijkt hij z'n kans te pakken. Portugal - Nederland 0-0. Scheids rechter: Colombo (Fra). Aantal toe schouwers: 25.000. Portugal: Baia; Secretario, Dimas, Madeira en Couto (64. Beto): Bento, Jao Pinto (66. Conceicao), Costa (67. Leal) en Santos (87. Litos): Figo (78. Gomes) en Sa Pinto (89. Pauleta). Nederland: Van der Sar: Van Wonde ren, Stam (46. Van Gastel), Frank de Boer en Cocu; Boussatta (86. Van Hintum), Davids, Ronald de Boer (46. Seedorf) en Van Vossen (76. Zen den), Bergkamp (76. Van Nistel- rooij) en Kluivert (60. Mols). GPD Van der Wielen in Gruno-bokaal ZIERIKZEE - Schaatser Leon van der Wielen is door de KNSB (schaatsbond) uitgenodigd om komend weekeinde in Groningen aan de Gruno-bokaal deel te nemen. De inwoner van Zierikzee ontmoet daar de subtop van schaatsend Neder land. Van der Wielen heeft de invitatie te danken aan de 34e plaats die hij momenteel op de nationale ranglijst inneemt. De Gruno-bokaal geldt als plaatsingswedstrijd voor het NK allround, dat op 27 en 28 februari in Den Haag gehouden wordt. Hubrecht Janse, oud-inwoner van Wolphaartsdijk, komt ook in Groningen aan de start. Onderzoekscommissie geeft Tom Welch schuld corruptie Salt Lake City Rijkaard ziet echte wedstrijd Dennis Bergkamp (rechts) in duel met de Portugees Paul Madeira. PARIJS - Bondscoach Frank Rijkaard complimenteerde zijn spelers na afloop van het duel met Portugal (0-0) met de ge toonde instelling. „Er was hon derd procent concentratie. We hebben het serieus aangepakt. Daarvoor verdienen de spelers een compliment." Rijkaard had in Parijs een echte wedstrijd gezien. „Portugal vloog er gigantisch in. Je kunt merken dat het Nederlands elf tal internationaal hoog staat aangeschreven. De tegenstan ders wapenen zich tegen ons. Dat is een goed teken. Rijkaard was niet content met de eerste helft. „Toen hielden we te veel mensen achterin. Er was te weinig aansluiting naar vo ren toe. Dat ging na de rust stuk ken beter." Volgens Rijkaard, die zijn derde remise als bonds coach incasseerde, staat Oranje er goed op. „Deze groep wil en kan wat. Dat is een fijn gege- foto Pascal Pavani/ANP ven." ANP Cyprus heeft groeistuipen LIMASSOL - Voetbaldwerg Cyprus heeft groeistuipen. De nationale voetbalploeg van het vakantie-eiland boekte giste ren de derde zege in de vierde kwalificatiewedstrijd voorEuro 2000. In Limassol werd het al even bescheiden San Marino met 4-0 verslagen. Bij de rust leidde de thuisploeg al met 3-0. Met twee treffers was Constantinou de beste man van het veld. Door de ruime zege heeft Cyprus brutaal de leiding ge nomen in groep zes. De eilandbewoners wonnen eerder van Spanje (3-2) en ook van San Marino (1-0). Het duel met Oos tenrijk ging op eigen veld royaal verloren: 0-3. In groep 8 be haalde Joegoslavië de tweede zege. In La Valetta werd Malta met 3-0 verslagen Nadj scoorde twee keer. Met zes punten uit twee duels is Joegoslavië koploper. Op 27 maart volgt het be laden duel met concurrent Kroatië. ANP Ook Sanz verdacht van corruptie MADRID - Na collega Jesus Gil y Gil (Atletico Madrid) is ook Real Madrid-voorzitter Lorenzo Sanz in het vizier van de Spaanse justitie gekomen Hij wordt verdacht van omkoping. Centraal in het onderzoek naar corruptie door Sanz staat de aankoop van een stuk braakliggende grond van 50.000 vier kante meter in het noorden van de Spaanse hoofdstad. Het be- drijf van deReal-preses,Tolop, kocht het terrein in september 1995 voor een bedrag van 17,5 miljoen gulden. Amper een week later was het stuk land drie keer zoveel waard, omdat het gemeentebestuur de vlakte veranderde in bouwland. De vorige eigenaar van het terrein had daarop jarenlang vergeefs gewacht. Het Openbaar Ministerie dat belast is met corrup tiezaken vermoedt dat de bouwfirma van Sanz hoge ambte naren van de stad Madrid heeft omgekocht. SID Boskov trainer van Perugia PERUGIA - De Italiaanse club Perugia heeft Vujadin Boskov aangesteld als nieuwe trainer. De Joegoslaaf volgt Ilano Castagner op, die maandag na de 3-0-nederlaag tegen Lazio Roma zijn ontslag indiende. De aanstelling van Boskov leidde bij de supporters van Perugia tot grote ontevredenheid. De aanhangers wilden dat Castagner zou aanblijven. Om hun woede te uiten, bestormden ze het trainingsveld waardoor een oefensessie moest worden afgebroken. AFP/DPA Twente zoekt nieuwe voorzitter ENSCHEDE - FC Twente moet op zoek naar een nieuwe voor zitter én een nieuwe directeur. Cees Anker, de huidige voorzit ter van de eredivisionist, vertrekt aan het eind van dit seizoen en algemeen directeur Hans van Holten per 1 april. Het Alge meen Bestuur van de club heeft inmiddels een commissie in gesteld, die zich bezig zal houden met de opvolging van de twee functionarissen. Cees Anker vertrekt na een periode van vi j f eneenhalf j a ar wegens de zeer drukke werkzaamheden die zijn nieuwe baan als algemeen directeur van de NV Verenigd Streekvervoer Nederland met zich meebrengen. Zijn vertrek heeft niets te maken met de slechte resultaten van de laatste weken. Eerder had hij al te kennen gegeven dat zijn termijn er op zat. GPD Stella .Tongmans heeft weer nieuw elan nu ze met de Duitse trainer Thomas Springstein in zee gaat. foto Reuters van onze sportredactie NOOTDORP - Stella Jongmans heeft met on middellijke ingang gebroken met haar trainer Haico Scharn. De 27-jarige atlete is overge stapt naar de Duitser Thomas Springstein. Onder zijn leiding gaat zij zich de komende an derhalf jaar volledig toeleggen op de voorbe reiding van de Olympische Spelen in Sydney 2000. Springstein is een gespecialiseerd trainer van de middenafstanden. Hij heeft onder meer Eu ropees 400 meterkampioene Grit Breuer in zijn team. Esther Goossens traint ook al enige tijd bij hem. Springstein liet zijn oog al eerder op Jongmans vallen en vertelde Nederlanders dat hij haar graag wilde begeleiden. Jongmans liep vorige week in Erfurt de 800 meter in 2 minuten en 15 seconden, een zeer te leurstellende tijd. Na een eveneens teleurstel lende 1000 meter in Stuttgart besloot ze op Springstein af te stappen. Ze kwamen snel tot een akkoord. Jongmans: „Ik heb weer nieuw elan. Springstein is een geweldige specialist. Hij is altijd bij alle wedstrijden aanwezig. Enorm motiverend." ANP van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Tom Welch, de voorzitter van het comité dat de Olympische Winterspelen van 2002 naar Salt Lake City haalde, weigert het boetekleed aan te trekken voor de beschul diging dat IOC-leden met geld en goederen zijn ingepakt. Een onafhankelijk onderzoeks commissie schoof in het lijvige rapport dat dinsdag het licht zag, de schuld voor de omko ping in de schoenen van Welch en zijn rechterhand Dave John son Die zouden zonder mede weten van de andere leden de omkoopsystematiek om zieltjes te winnen hebben bedacht en uitgevoerd. Tom Schaffer, de advocaat van Welch, reageerde gisteren sma lend ..Het is diep droevig dat bepaalde personen het ineens I niet meer op prijs stellen wat I mijn cliënt heeft gedaan. Maar j waarom hebben ze zich niet eer- I der op de hoogte gesteldtoen ze alles nog hadden kunnen tegen houden? Hoe kan het dat een miljoen dollar verdwijnt uit het budget zonder dat het iemand opvalt?" De commissie schat dat Salt La ke City ruim 2,5 miljoen gulden heeft uitgegeven aan dure ca deaus, baar geld, studiebeurzen en dergelijke, kortom het op alle mogelijke manieren in de wat ten leggen van stemgerechtigde IOC-leden. Gisteren werden de namen van nog eens tien IOC- leden bekend die zich hebben laten fêteren door Salt Lake Ci ty: Adefobe (Nigeria), Coles (A Tom Welch. ustralië), Kaltschmitt (Guatem ala), Kumar (India), Magwan (M ongolië), Matthia (Togo), Ruhee (Mauritius), Sealy (Barbados), Wall work (Samoa) en Zerguini (Algerije). Hiermee kwam het totaal aantal verdachten op 24. Ontslag Salt Lake City is zwaar onder vuur komen te liggen wegens deze affaire. Frank Joklik, voor zitter van het organisatiecomité Sloe, en Dave Johnson hebben al ontslag genomen. Welch daarentegen heeft nog steeds een goed betaalde baan als ad viseur van het Sloc. Hij vertelde vorige week al dat Mike Leavitt, de gouverneur van de staat Utah, en andere kopstukken af wisten van deze uitgavenpost. Met de buitengewone ledenver gadering waarin het IOC grote schoonmaak moet houden voor de boeg (17 en 18 maart), volgen de onthullingen over de mis standen in de Olympische be weging zich in steeds hoger tem po op. Niet alleen uit Salt Lake City kwam gisteren nieuws, ook uit Sydney, Stockholm, Mon treal en Nagano kwamen be- Italiaans succes in Zuid-Europese wielerwedstrijden CAL RAJADA - Italiaanse ren ners waren gisteren succesvol in de twee wielerrondes in Zuid- Europa. Mario Cipollini be haalde in de Ronde van Mallor- ca zijn tweede overwinning. Na zijn zege in de tweede rit sprint te hij gisteren in de vierde etap pe opnieuw naar succes. In de eerste etappe van de Ronde van de Middellandse Zee won zijn landgenoot Davide Rebel- li n. Met de vierde plaats meldde Michael Boogerd zich in deze eerste rit van voren. Patrick Jonker werd zesde. De voorlaatste etappe in de Ronde van Mallorca over 173,8 kilometer bracht weinig bewe ging in het peloton. Met een vluchtpoging probeerde de Spanjaard José Miguel Eliz- buru in de veertigste kilometer te profiteren. Daaropvolgende pogingen hadden dankzij het controlerende werk van Mapei en Saeco geen kans van slagen. Robbie McEwen ging als eerste de verwachte sprint aan. Steels reageerde, met in het wiel Cipol lini. De Italiaan spurtte de an dere twee voorbij. ANP/AFP richten los over ongeoorloofd optreden van Olympiërs. De onthulling van de naam van Phil Coles kwam gisteren in Sydney, dat volgend jaar sep tember de Olympische Spelen organiseert, aan als een schok met een kracht van zeven op de Schaal van Richter. De 67-jari- ge Coles geniet hoog aanzien vanwege zijn grote staat van dienst, scherpe inzichten en zijn image van de man in de straat. Vier keer reisde hij op kosten van Salt Lake City met familie naar de Verenigde Staten, een maal alleen voor de Super Bowl American Football. Gister avond hield Coles de eer aan zichzelf: hij trok zich terug uit het organisatiecomité. In Stockholm, kandidaat voor 2004, lekte uit dat IOC-leden en hun aanhang cognac en whisky dronken van duizend gulden per fles, voor 10.000 gulden, twee dagen in een hotel verbleven en op Zweedse kosten ziekenhuis- en schoonheidsbehandelingen ondergingen. In Japan gaat het onderzoek naar de handel en wandel van Nagano verder. Daar vielen in een rapport van Yushiro Nagi namen van acht IOC-leden die overdreven gefêteerd waren, onder wie Anton Geesink. Hij hoorde niet tot de drie ernstige gevallen: de Amerikaan Hel- mick (reeds weg uit IOC), Zer guini (ook verdacht in Salt Lake City) en Arroyo (reeds ge schorst). Het groepje van rijf (H odler, Havelange, Kim, Geesink, Ferreira) zou niet meer voorko men in het finale rapport, zo schreef Yomiuri Shimbun, de krant die het dinsdag naar bui ten bracht. Goro Yoshimuro, de gouverneur van Nagano, verklaarde woens dag dat de daden van Nagano „binnen de grens der redelijk heid lagen." Geesink Anton Geesink liet daar woens dag zijn secretaris Martin Fran ken naar verwijzen. Hij hulde zich met opzet in stilzwijgen, onbereikbaar door nieuwe ge heime telefoonnummers. Naga no's burgemeester Tasuku Tsukada verklaarde „een beetje te hebben overdreven. Wat we deden was acceptabel." Het schandaal rond het IOC is intussen zo groot dat sponsor John Hancock, verzekeraar, zijn sponsorschap heeft ingetrok ken voor de winterspelen van 2002. In Australië speelt een an dere geldgever met dezelfde ge dachte. ANP/AFP RIJSWIJK - De sterke wieler ploeg van de Rabobank voor de .Tirreno-Adriatico (10-17 maart) wijkt uit naar Parijs-Ni- ce. De Nederlandse formatie kreeg gisteren te horen dat de Italiaanse etappekoers vol zit. Woordvoerder Frank van der Meijden zei verrast te zijn door de warrigeorganisatie in Italië. „We hebben in januari contact gehad. We gingen er vanuit dat we ook nu weer welkom waren. Dat was gebruikelijk voor ploe- Rabo-renners naar Parijs-Nice gen die het jaar ervoor ook had den meegedaan." „Drie. vier weken voor de start krijg je een lijst waarop de na men van de renners moeten worden gezet. Die hebben we vorige week ingevuld, toen er geruchten kwamen dat er wel erg veel Italiaanse teams mee moesten doen. Gisteren hebben we te horen gekregen dat er voor ons geen plaats meer is in de Tir- reno." Het logische alternatief was Pa- rijs-Nice, de rit naar de zon. Bij komend voordeel is de iets lan gere rust voor de klassieker Milaan-San Remo. In de Franse hoofdstad gaan op 7 maart na mens de Rabobank Boogerd, Van Bon, Markus Zberg, Den Bakker, McEwen, Dekker en Wauters van start. ANP van onze sportredactie SAN JOSE - Op de dag van Pete Sampras' succesvolle terugkeer op de tennisvelden overklaste John van Lottum de voormalige grootheid Jim Courier. In de eer ste ronde van de Sybase Open in het Californische San Jose won de Eindhovenaar in twee sets van de rossige Amerikaan: 6-4 7-6 (tiebreak 7-4). Sampras ver sloeg in zijn eerste partij van 1999 de Spanjaard Galo Blanco in tweemaal 6-4. Courier is inmiddels afgezakt naar de 68e plaats op de wereld ranglijst. Van Lottum vond het niettemin een eer te winnen van een tennisser met vier Grand Slams achter zijn naam. „Als Courier goed speelt, kan hij nog steeds een hoop goede spelers verslaanMaar j e kimt niet meer winnen als je alleen maar zo hard je kunt ballen slaat uit het achterveld. Je moet variëren, een beetje serve and volley spe len." van onze sportredactie RIJSWIJK - Als de zestien sportbonden die het ministerie van VWS de wacht heeft aange zegd omdat zij geen dopingre- glement hebben ingeleverd in gebreke blijven, dan levert dat het ministerie dit jaar bijna een kwart miljoen gulden op. Staatssecretaris Vliegenthart dreigde onlangs met een korting van 5 procent op de subsidies. De betrokken bonden kunnen daar nog onderuit als ze voor 1 juli van dit jaar aan de eisen van het ministerie voldoen en een deugdelijk reglement voor de bestrijding van doping overleg gen. Van de aangeschreven or ganisaties, zijn er rijf olym pisch. De tafeltennisbond (N TTB), basketbalbond (NBB) en watersportverbond (KNWV) zijn de belangrijkste De andere zijn de handboogbond (NHB) en schuttersassociatie (KNSA). Grote Nederlandse sportorga nisaties als het korfbalverbond. biljartbond en dartsfederatie zijn eveneens in gebreke geble ven. Het VWS-lijstje wordt ge completeerd door KNAC (a utomobielclub), federatie voor luchtvaart, kruisboogbond, on derwatersportbond, Bond tot Van Lottum greep Couriers zwakke backhand aan en had een perfecte timing van zijn aanvallen bij het net. „Jim speelt altijd hetzelfde ritme. Als je daar controle over krijgt met een beetje slice en een paar hoge ballen, komt hij in moeilijkhe den." De 22-jarige Nederlander haal de vorig jaar de laatste vier in San Jose, zijn beste prestatie al vorens hij met een enkelblessure begon te kampen. Pete Sampras was bij de jaar wisseling oververmoeid en liet de eerste maand van het seizoen, inclusief het Australian Open, aan zich voorbij gaan. Bij de hervatting in San Jose ontdeed 's werelds nummer één zich ge routineerd van de Spanjaard Galo Blanco. „Mijn spel ging een beetje op en neer", zei Sampras na afloop, „maar het is net als met fietsen. Je vergeet niet meer hoe je het moet doen." RTR/ANP Redden van Drenkelingen, kaatsbond, klootschietersfede- ratie en sjoelbond. Samen krij gen ze dit jaar 4.788.000 gulden subsidie. Vijf procent korting betekent derhalve 235.000 gul den. ANP AZ meldt zich bij Oude Kamphuis ALKMAAR - AZ heeft zich bij Twente gemeld voor Niels Oude Kamphuis. Volgens Hans van Holten, nog tot 1 april algemeen directeur in Enschede, maakten de Alkmaarders hun interesse enige tijd terug zelfs als eerste bekend. „Ja, AZ was eerder dan Ajax", zegt Van Holten. Ajax zou inmiddels een bod hebben uitgebracht van rijf miljoen gulden. Daar wil Van Holten met over praten. Even min wil hij bekennen noch be vestigen of AZ ook al over geld heeft gesproken. „Dat AZ be langstelling heeft is ons langer bekend. Daar wil ik het voorlo pig bij laten. Bij wie de bal nu ligt? Dat weet ik niet. Vast staat wel dat Twente niet van plan is Niels Oude Kamphuis te laten gaan. "GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21