Ministeries gaan status El Al na u o Doden door lawine bij Chamonix 4 WEKEN luchtvaartmaatschappij ontkent Nederland de rug toe te keren Olifant weer vogelvrij verklaard Niet-rokers roepen hulp Bernhard in Schrik om aanslag voor grijs kenteken v Brand Rusland Zout op Zeeuwse wegen 13 Oranje niet langs Portugal Carnaval verliest greep op jongeren Dominee waarschuwt tegen paarse Teletubbie VOOR 16,00 JA, ik wil: wmm—m N 3 Nog een bui Af en toe zon, ook een enkele winterse bui. Matige noordenwind. Temperatuur rond 4 graden. 242e jaargang no. 35 donderdag 11 februari 1999 losse nummers 1,80 PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verschillen deministeries gaan inven tariseren of de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op Schiphol een spe ciale positie inneemt. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bevestigd. Dat departement coördineert het onderzoek. Deoverige ministeries, waaron der Defensie, Buitenlandse Za ken en Binnenlandse Zaken, kijken hiernaar elk vanuit hun eigen verantwoordelijkheid, al dus de woordvoerster. Doel is in kaart te brengen of en in hoever re El Al een bijzondere positie inneemt. Formeel is geen sprake van een aparte positie van El Al op Schiphol, maar er kan een we reld van verschil bestaan tussen de formele situatie en wat er in formeel aan de hand is. Dat spreekt vanzelf", vindt minister Netelenbos (Verkeer). Premier Kok zei eerder dat van een offi ciële status-aparte geen sprake is. Binnenlandse Zaken onder zoekt of er in 1973 inderdaad opdracht is gegeven geen mede delingen te doen over het optre den van El Al. De chef van de verkeerleiders op Schiphol, Th. Croon, verklaarde vorige week vrijdag tegenover de enquête commissie dat Binnenlandse Zaken en de Rijksluchtvaart dienst hebben aangedrongen op zo'n informatiestop. Intussen zegt El Al geen plannen te heb ben om Nederland de rug toe te keren vanwege de negatieve re acties rond de Bijlmerramp. Dat verklaarde gisteren woordvoer der N. IGieman. Directeur Feldschu van El Al zei gisteren in het Israëlische parlement dat hij wordt geconfronteerd met antisemitische telefoontjes. Hij zinspeelde op vertrek uit Neder land. Het vliegveld in Luik aast al op de vrachtvluchten van El Al. De parlementaire enquête commissie Bijlmerramp weet intussen nog steeds niet precies wat de lading van de El Al Boeing was. Hierdoor is het voorlopig onmogelijk meer dui delijkheid te geven over de ge- zondsheidsklachten die door hulpverleners en Bijlmerbewo ners worden toegeschreven aan de ramp. Dat zei commissie voorzitter Th. Meijer gisteren. „Als de commissie voor honderd procent zeker zou zij n van de la- DEN HAAG - De Nederlandse Niet-rokersvereniging CAN, voorheen de Club van Actieve Niet-rokers, hoopt prins Bern hard voor zich te winnen. De club verstuurde gisteren een brief aan het ministerie van Al gemene Zaken en de Rijksvoor lichtingsdienst. Daarin vraagt woordvoerder Fons Nijpels of ervoor gezorgd kan worden dat de zin "By appointment of His Royal Highness Prince Bern- hard of The Netherlands' in de toekomst kan verdwijnen van de verpakking van een ook in Nederland verkocht merk siga retten. De 2000 leden tellende vereni ging kwam op het idee doordat de Britse koningin Elizabeth haar naam ook niet langer wenst te verbinden aan het ro ken. ANP VLISSINGEN - Talloze eigena ren van auto's met grijze kente kens zijn de afgelopen dagen opgezadeld met forse rekenin gen van de belastingdienst. Het Centraal Bureau Motorrijtui genbelasting is begonnen met het innen van achterstallige we genbelasting. In een nog onbe kend aantal gevallen zijn door administratieve fouten onjuiste tarieven gerekend. Bij de Vlissinger Ad Landman, bestuurslid van de Stichting Belangen Grijskenteken (SBG). hebben al diverse verontruste mensen aangeklopt die op korte termijn vijf- of zesduizend gul den moeten ophoesten. Op 1 januari 1994 zijn de eisen voor een grijze kenteken aange scherpt. De SBG en de stichting Midden- en Kleinbedrijf (MKB) Nederland gingen hiertegen met succes in beroep, omdat voor ondernemingen met een groot wagenpark wel het lage tarief bleef gelden. De Hoge Raad besliste toen dat voor alle auto's met grijze ken tekens van vóór 1994 het hoge wegenbelastingtarief niet rechtsgeldig was en dat de Staat het te veel in rekening gebrachte geld moest terugbetalen. Sinds dien worden ook voor bedrijven met grote wagenparken geen uitzonderingen gemaakt. Staatssecretaris Vermeend (F inanciën) scherpte daarop in augustus 1998 de regels op nieuw aan. Door middel van een zogenaamde kantoortoetsing wordt gecontroleerd. Het CBM verstuurt standaardbrieven, waarbij wordt verondersteld dat er in het verleden een te laag tarief is berekend. De grijsrijder moet binnen drie weken zelf in beroep gaan. Zo niet, komt er een naheffing volgens het nor male 'gele' tarief. „Het is een puinhoop. Zelfs de belastingdienst verwijst men sen door naar ons", vertelt Landman. „Inde brief staat niet dat bezitters van de auto's van vóór cle wetswijziging in '94 al leen een naheffing kan worden opgelegd vanaf 1 augustus '98. Die raden we aan om niet ak koord te gaan. Daarover loopt een proefproces." Voor de mensen die hun auto met grijs kenteken na de wets wijziging van '94 hebben ge kocht is niets te doen. „Maar het is niet netjes dat de belasting dienst hen niet veel eerder heeft gewezen op de gevolgen." Een deel van het dorp Le Tour bij Chamonix is door de lawine bedolven. van onze redactie buitenland CHAMONIX - Het barre winterweer, dat grote delen van Europa in zijn greep houdt, eiste gisteren opnieuw mensenle vens. Door een lawine bij het Franse Cha monix werden gisteren zeker tien mensen gedood. Naar twee vermisten werd gister avond nog gezocht. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekendgemaakt. In Oostenrijk en Zwitserland zitten nog tienduizenden vakantiegangers vast, ook al konden in Oostenrijk enkele duizenden toeristen gisteren vertrekken. De lawine bij Chamonix, 150 a 200 meter breed en zes meter hoog, was de zwaarste die de streek sinds 1908 heeft meege maakt. Volgens deskundigen raasde de la wine met 150 a 200 kilometer per uur het dal in. De sneeuwmassa's hebben zeven tien chalets weggevaagd in de dorpen Le Tour en Montroc. Reddingswerkers zochten met honden en bulldozers naar overlevenden. „Alle dor pelingen helpen nu bij het sneeuwruimen. Wij weten niet of wij over bedolven men sen heen lopen", aldus een van hen op de Franse radio. Ongeveer drieduizend toeristen die door hevige sneeuwval in het westen van Oos tenrijk waren gestrand, konden gister middag vertrekken. Een deel van de we gen in het Paznaudal met het ski-oord Galtür is volgens de politie weer openge steld. De meteorologen verwachten een lichte verbetering van de situatie in het westen van Oostenrijk, waar gisteren nog 25.000 toeristen vastzaten. Er valt veel minder sneeuw dan de afgelopen dagen. Het Oos tenrijkse leger is begonnen met helikop ters de gestrande toeristen van noodhulp te voorzien. Populaire ski-oorden als St. Anton, Lech, Zürs en Ischgl zijn al sinds afgelopen za terdag goeddeels afgesloten van de bui tenwereld. Omdat op veel plaatsen ook het skiën is verboden wegens lawinege vaar, proberen hoteliers en touroperators hun gasten te vermaken met alternatieve programma's. De Tiroolse autoriteiten hebben privé-helikoptervluchten om veiligheidsredenen verboden, nadat steeds meer toeristen op die manier pro beerden te vertrekken. Bedrijven kómen door de sneeuwchaos in de problemen. Fabrieken in de regio zijn onbereikbaar. Artsen in een ziekenhuis in München moesten overuren maken omdat veertig van hun collega's inde Oostenrijk se sneeuw vastzitten. Zwitserland In Zwitserland is de spanning door afne mende sneeuwval wat verminderd. De Gotthard-tunnel is weer open. Maar door het aanhoudende lawinegevaar zijn op tal van plaatsen mensen geëvacueerd en moeten honderden de nacht doorbrengen in geïmproviseerde onderkomens. foto AP Volgens een deskundige weegt de sneeuw die momenteel op het Zwitserse grondge bied ligt, bij elkaar één miljard ton, waar van de helft de afgelopen drie dagen is ge vallen. Als de temperaturen in de Alpen niet al te snel gaan stijgen, verwachten deskundigen voorlopig geen dramatisch verhoogde waterstanden in de Duitse ri vieren. In de Russische regio Karelië zitten dui zenden mensen zonder verwarming bij - 30 graden. De autoriteiten zeggen dat ze geen geld hebben om de stadsverwarming te laten repareren. Vertragingen Intussen staat de telefoon bij de ANVR in Hoofddorp al twee dagen roodgloeiend. Honderden mensen willen weten of ze wel veilig op hun vakantiebestemming in Oostenrijk, Zwitserland of Frankrijk kunnen komen, meldde een woordvoer ster brancheorganisatie voor de reiswe reld. Een ANWB-woordvoerster zei gisteren dat de mensen rekening moeten houden met vertragingen op de autowegen. „Ze moeten daarom voldoende eten en kle ding meenemen." Bij de ANVR is niet bekend of er reizen zijn geannuleerd. De woordvoerster zegt dat de weersituatie langzaam verbetert. AFP/DPA/RTR/ANP zie ook pagina 4 ding, zouden de minister van volksgezondheid en het AMC hiervan als eersten op de hoogte zijn gebracht", aldus Meijer. Hij reageerde daarmee op het drin gende verzoek van het Acade misch Medisch Centrum om zo snel mogelijk duidelijkheid te geven over de lading. Medewer kers van het AMC zijn bedreigd omd^t zij geen gericht onder zoek kunnen doen. De commissie plaatsen gisteren kritische kanttekeningen bij het onderzoek van de rijksrecher che naar de aanwezigheid van 'geheimzinnige mannen met witte pakken' op de rampplek. Dit onderzoek is begin vorig jaar uitgevoerd onder leiding van de toenmalige hoofdofficier van justitie te Haarlem, J. Vrak- king. De conclusie luidde dat het om hulpverleners zou gaan. Vrak- king verklaarde zelf geen geloof te hechten aan het verhaal van geheimzinnige mannen in witte pakken. ANP/GPD zie ook pagina 2 MOSKOU - Bij een brand in het hoofdbureau van politie van de Russische stad Samara zijn gis teren zeker twintig mensen ge dood. Tientallen mensen worden nog vermist, aldus het tv-station RTR. Toen de brand uitbrak, be vonden zich volgens het tv-sta tion NTV zeker 120 mensen in het gebouw. Brandstichting wordt niet uit gesloten. Getuigen hebben vlak voor de brand de explosies ge hoord. AFP/RTR Zimbabwe, Botswana en Namibië mogen van het Cites, de in ternationale conventie voor de bescherming van bedreigde dieren- en plantensoorten ivoor aan Japan verko pen. De olifant wordt in deze landen niet meer met uitsterven bedreigd, vindt de Cites. Gemeenten, provincie en Rijkswaterstaat strooien deze dagen tonnen zout uit over de Zeeuwse wegen. Inmiddels blijkt er een werkend alternatief te zijn: vloerverwarming in de weg. Een proef op de weg over de Haringvliet- sluizen is geslaagd. Het Nederlands voetbalelftal is gisteren tijdens de vriend schappelijke interland tegen Portugal niet verder gekomen dan een gelijkspel. Doelpunten bleven uit in een vooral in de tweede helft aantrekkelijk duel. Het was het derde gelijkspel van Oranje in de tot nu toe vier gespeelde f wedstrijden onder leiding van Frank Rijkaard. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23. MAASTRICHT - Steeds minder jongeren doen mee aan georga niseerde carnavalsactiviteiten. Dik honderd Limburgse vereni gingen ervaren dat als een groot probleem. De traditie van 'vasteloavend' sterft uit, vrezen zij. In het rap port 'Wie de jeugd heeft...' plei ten diverse carnavalsorganisa ties voor lesmateriaal op scholen om deze uiting van streekcultuur levend te houden. Ruim honderd verenigingen hebben een lijvige enquête inge vuld. De meeste vinden dat vas teloavend door de jeugd anders wordt gevierd als vroeger, met nieuwe muziek en andere uit dossingen. Met de laatste twee wijzigingen hebben de vereni gingen geen problemen. Erger vinden zij dat steeds minder jongeren meedoen aan georga niseerde carnavalsactiviteiten. Ook het toenemend drankge bruik wordt als negatief om schreven. De clubs hebben met name moeite de oudere jeugd voor hun activiteiten te interesseren. Om het tij te keren, gaan de Lim burgse carnavalsverenigingen actie ondernemen. Zij krijgen steun van de provincie. „Carna val is een feest dat hier is gewor teld, die levende traditie moeten we in stand houden", aldus ge deputeerde Eurlings. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De onder peuters in de gehele wereld razend popu laire BBC-serie Teletubbies zou niet zo onschuldig zijn als ze lijkt. De Amerikaanse moraal ridder. dominee Jerry Falwell waarschuwt ouders voor het slechte voorbeeldgedrag van het viertal omdat volgens hem een van hen. Tinky Winky, ho moseksueel is. De paarse Teletubbie Tinky Winkv. die altijd met een tasje rondloopt, gedraagt zich in de afleveringen niet wezenlijk an ders dan zijn soortgenoten, Laa-Laa, Dipsy en Po. Ook hij kraait slechts 'eh-oh', 'uh-oh' en 'oh dear'. Maar Falwell stoort zich aan zijn verschijning. De dominee schrijft in de Natio nal Liberty Editon van februari: 'Ouders opgepast: Tinky Winky komt uit voor zijn geaardheid', dat deze tubbie niet voor niets paars is, volgens hem de kleur van de homo's. Ook wijst hij op het driehoekige antennetje op het hoofd van Tinky Winky, het symbool van de homobeweging. Volgens hem zijn de gewraakte tekens bewust aangebracht. Volgens de woordvoerster van de BBC is Tinky Winky 'gewoon een lief, technologisch baby'tje met een tovertasje'. AFP (Advertentie) Voor uw winterse buien. BMW Z3 roadster, nu met hardtop cadeau, Hagel of storm. Zon of regen. Bij BMW leert u het weer pas echt waarderen. Want bij aanschaf van de BMW Z3 roadster, krijgt u een hardtop cadeau. Dus in wat voor bui u ook bent, u heeft er altijd een passende BMW bij. De BMW Z3 roadster is er vanaf f 69.950,- (oftewel 31.741,93). De aanbieding is geldig - bij aankoop en aflevering - van 1 februari t/m 31 maart 1999. Leaseprijs Z3 roadster vanaf f 1.478.- 670,69) per maand excl. BTW op basis van Full Operational Lease bij 48 mnd/20.000 km (BMW Financial Services). BMW maakt rijden geweldig (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1