Theaterklucht is ware dijenkletser SSS'S, s duurzaamheidsdebat Gert de Kok brandt zijn handen niet Markiezaat College leidt technici ook op tot sportcoach Economie in Zeeland groeide minst hard zeeland donderdag 11 februari 1999 17 Schouwburg Sluiten Zeelandbrug volgens SGP onnodig Groen Links Delta Anders: groen label kassen aor Wout Bareman "ve klucht heeft als werktitel De 01 Vlaamse Cultuurridder en De Bra- n? n meegekregen. Schrijver? George y Uaert, een jonge, hemelbestormende laming die het ten tijde van de Gulden y porenslag ongetwijfeld tot het leider- :hap zou hebben gebracht. De decor- luw wordt verzorgd door BAM Bre- ero bv. Bijrollen zijn weggelegd voor B i VV van Terneuzen en als figuranten ';'r eedt de brave gemeenteraad van Ter- Jj euzen op. Vf e voorbereidingen voor het stuk, dat v jg voor de première een ware dijen- etser blijkt, werden bijna drie jaar ;leden in gang gezet. Toen besloot de lad tot de bouw van een nieuw theater, j ls opvolger van het verouderde en te leine Zuidlandtheater. Dat oude thea- ir kon best worden opgeknapt. Een Ki ieuwe theatertoren was bijvoorbeeld e- eer gewenst. Maar nee, het moest an- 1 »rs. Groter, ambitieuzer. Ja et gros van de cultuurminnenden kon 1 ich best vinden in het oorspronkelijke lan.de bouw van een schouwburg met z, jO zitplaatsen én een kleinere zaal met jO stoelen. Chemiereus Dow Benelux ilde graag meebetalen. Als groot- erkgever heb je immers verplichtin- - en tegenover je eigen werknemers en e streek. Miljoenen dollars wilde Dow C j tafel leggen en groot deel van het totaalbedrag an ruim zes miljoen gulden is inmid- els gefourneerd. Maar Dow zette, als oofdsponsor, wel regelmatig druk op e ketel. Telkenmale wanneer de plan- enmakers dreigden in te dutten, werd e. e noodklok geluid. Recentelijk ge- I eurde dat voor de tweede maal: het lezierde Dow allerminst dat het be- Q njf nauwelijks op de hoogte was van lie mogelijke (nu ook minder leuke) 1 ntwikkelingen. Dreigement: als dat iet snel verandert, houden we het i latste deel van onze schenking vast tot et moment dat het theater er staat. In ook andere, kleinere sponsors be- s innen te morren. Alles wat ze weten ver het nieuwe theater, weten ze uit de rant. Van de gemeente horen ze te wei- ig. En dat irriteert, bevestigen ver- ïhillende sponsors, mateloos. Man met verstand >f en klucht. De avant-première greep laats op woensdag 11 november. Di- cteur George Allaert van het theater- roductiebedrij f Music Hallde beoogd sploitant van het theater, presenteer- e zijn plannen aan sponsors en andere j elangstellenden. Ceremomemeester aul van der Kam (van het adviesbu- b iau Kolpron; declaratie: 340 gulden er uur, te voldoen door de gemeente) lresenteerde Allaert ongeveer zo: ferneuzenaren, hier is de man met sortium Vitaal Platteland Zee land. In het consortium zijn naast provincie en Zeeuwse ge meenten alle organisaties en in stellingen vertegenwoordigd die van doen hebben met platte land. Volgens Van Zandbrink is het consortium 'het poldermo del voor het Zeeuwse Platte land'. „Door in een vroeg stadi um rond de tafel te gaan zitten wordt voorkomen dat partijen met belangentegenstellingen elkaar tot aan de Raad van State gaan bestrijden." Bruggen In het kader van de Statenver kiezingen worden deze maand in het hele land duurzaam heidsdebatten gehouden. De re cente, voorlopige aanwijzing van Zeeland als 'Groen Hart' verhoogt de actualiteitswaarde van de bijeenkomst in Vlissin- gen, zegt A Phernambucq van het COS Zeeland. Het Zeeuwse duurzaamheidsdebat heeft als ondertitel meegekregen 'Brug gen bouwen in de Polder'. Vol gens Phernambucq verwijst dit naar een recente ontwikkeling. „Na een tijd van conflict is er nu ruimte voor toenadering geko men. Er ontstaan bruggen tus sen de eilandjes van sectorbe- langen. Aan de ene kant komen er initiatieven van hogerop; bij de ministeries en op provinciaal niveau worden plannen uitge werkt om sturing te geven aan plattelandsontwikkeling. Regionaal duurzaamheidsdebat, looensdag 17 februari, Arsenaal Vlissmgen, aanvang 20.00 uur. De Mosseltocht in Philippine PHILIPPINE - Wandelaars en liefhebbers van mosselen kunnen zaterdag 20 maart deel nemen aan de traditionele Mos seltocht van het Nederlands- Belgisch Wandelcomité. Het beginpunt is Hotel au Port waar de deelnemers zich tussen 9.00 en 15.00 uur kunnen aan melden voor de 7, 14 of 20 kilo meter lange wandeltocht in en om Philippine. Aan het eind krijgen wandelaars voor hun controlekaart gratis mosselen en elke honderd vijftigste een hele mosselmaaltijd. door Richard Hoving VLISSINGEN - Het platteland is het platteland niet meer. De traditionele rol van de land bouw is uitgespeeld. Natuur, re creatie en niet-agrarische be drijven geven nieuwe invulling aan het buitengebied. Wie stuurt deze ontwikkelingen? Deze vraag staat centraal tij dens een duurzaamheidsdebat dat op woensdag 17 februari in het Arsenaal in Vlissingen wordt gehouden. Het debat is een initiatief van het Centrum voor Internationa le Samenwerking (COS) Zee land, SBI Centrum Platteland Zeeland, het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling en de Zeeuwse Milieufederatie. De opzet is bijzonder. Twee poli tici, gedeputeerde G. de Kok (P vdA natuurbeheer) en RPF- Tweede-Kamerlid L. van Dijke, ondervragen een panel dat be staat uit vertegenwoordigers van partijen die een rol spelen bij de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland. Op basis van de verkregen antwoorden stellen de politici een beleids verklaring op, die zij op hun beurt weer moeten verdedigen tegenover het panel en het pu bliek. Varkensboeren Directeur W. van Zandbrink van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) is een van de panelleden op 17 februari. Van Zandbrink heeft een uitgesproken mening over de rol van de overheid als het gaat om plattelandsontwik keling. „Niet afwachten en af zijdig opstellen, maar alert en betrokken aanwezig zijn", al dus Van Zandbrink. De DLG- directeur denkt dat het tijdens het duurzaamheidsdebat zeker ook over de rol van de provincie zal gaan. Hij verwijst naar de moeite die het dagelijks provin ciebestuur van Zeeland heeft gehad om de komst van Bra bantse varkensboeren tegen te gaan. „Veel gemeenten hebben vraagtekens gezet bij het optre den van de provincie rond deze problematiek." De roze invasie lijkt via een aan passing van het Streekplan een halt toegeroepen. De eerste stap op weg naar een structurele re gierol van de provincie is gezet met de oprichting van het Con foto Charles Strijd zettend veel veranderd aan het inge diende ontwerpplan, dat het nog maar de vraag is of Terneuzen als opdracht gever straks geen tik op de vingers krijgt van de Europese Commissie. Want of nu alles is verlopen volgens de regels van de Europese aanbesteding? Burgemeester Barbé en de zijnen zoe ken, valt te beluisteren in de wandel gangen van het stadhuis, naarstig naar een 'herenoplossing'. Music Hall ei-uit en BAM tóch nog de opdracht voor de bouw van het (afgeslankte) theater, dat lijkt het eerste streven. Maar waarom toch zo halsstarrig vast gehouden aan Bam Bredero, notabene één van de bouwers die in de voorberei dende fase afvielen. Bam keerde op mi raculeuze wijze terug in de race. In de catacomben van de opera wordt ge fluisterd over 'vreemde krachten'. En op het toneel klinkt, vanuit het souf- fleerhokje mysterieus: "Bravenboer, Boussen, Barbé... de drieB's'. Die tekst echter wordt door niemand op het po dium opgepakt, blijft als een nevel bo ven de planken hangen. Phantom of the Opera. De overige kandidaatbouwers wachten tussen de coulissen hun beurt af. Al drie jaar loopt het blijspel over de ambitieuze opvolger van het Terneuzense Zuidlandtheater. verstand van zaken, de man die u een prachtig verhaal zal vertellen, Doe er uw voordeel mee! En inderdaad, Allaert hield een mooi verhaal. Over zijn successen met Les Misérables en Cats en straks Phantom of the Opera in de Stadsschouwburg in Antwerpen. Over z'n plannen in Rijssel en Kortrijk. Over z'n contacten met Joop ('Ik zat laatste met Joop in het vliegtuig, ik zeg 'Joop.van den Ende. Over het feit dat zijn plannen om in Terneuzen een schouwburg met 1150 stoelen te exploiteren een doorslaand succes zou zijn. Over de reikwijdte van die schouwburg: 200.000 mensen in het verzorgingsgebied rond Gent en 100.000 in Zeeuws-Vlaanderen. „Die mensen uit Vlaanderen hebben in Gent niets te zoeken, want daar is niets. En wat wij daar gaan doen in de Oude Vis mijn is niet vergelijkbaar met wat we van plan zijn in Terneuzen. Nee, als de publiciteitsmachine - met inschake ling van onze partner Roularta - een maal draait, zullen we de mensen met bussen kunnen aanvoeren. Van Ant werpen hoeft u ook al geen concurren tie te vrezen, want daar plaatsen wij enkel grote, langlopende producties. De Vlaming zal dus behoefte hebben aan een kleinschaliger schouwburg. En die vinden de mensen in Terneuzen." Nauwelijks een week later werd be kend dat reclamegigant Roularta Mu sic Hall de mg toe keerde. Volgens inge wijden in Vlaanderen liep Allaert veel te hard van stapel. En daarmee viel dus de gigantische publiciteitsmachine weg. En nu onthulde de Gazet van Ant werpen zaterdag onverwacht dat Al laert een 'zusje' van het theater in Ter neuzen in 'verzorgingsgebied' Gent opent. In het voorjaar van 2000 al. Een concurrent? Welnee, zegt Allaert, het gaat om twee verschillende verzor gingsgebieden die elkaar perfect aan vullen. Ach, wat vult het elkaar toch allemaal mooi aan: Terneuzen vult Antwex-pen aan, Gent vult Terneuzen aan... De bestuurders van Terneuzen zijn een beetje erg naïef geweest. Allaert ver zweeg tal van ontwikkelingen, die voor de verwezenlijking van de theaterplan nen in Terneuzen van levensbelang wa ren en zijn. „Dat ze ex-van uit gingen dat Allaert niet zou proberen een mooie stek in Gent te veroveren, dat be vreemdt me...", schudt een theaterdes- kundige in Gent het hoofd. Tja, dat burgemeester Ron Barbé en wethouder Krijn van der Hoofd nu nog even pogen alle boten af te houden tot de rapporta ge van de ingehuurde deskundigen en andere experts binnen is, lijkt logisch. Toegeven dat je verkeerd hebt gegokt, da's soms heel moeilijk... Mismoedig Allaert wordt inmiddels een beetje mismoedig van al die eisen, indiingen- de vragen erj ander gezeur van de Ter neuzense bestuurders. Naar verluidt stuurde hij het college vorige week nog een fax met de vraag of het nog wel zin had verder te onderhandelen. Met be oogd bouwer BAM Bredero bv loopt ook niet alles op rolletjes. Er is zo ont door Richard Hoving MIDDELBURG - Afsluiting van de Zeelandbrug wegens grondige werkzaamheden is niet nodig. Meerdere aanne mers dienen volgens SGP-Sta- tenlid M. J. Goud binnenkort een alternatief plan in voor de fel bekritiseerde reconstructie van de verbinding over de Oos- terschelde. Gedeputeerde Staten lieten eind vorig jaar weten dat de Zeelandbrug in het jaar 2000 vier maanden moet worden af gesloten om onder meer beton nen vangrails en meuwe asfalt- lagen aan te brengen. Op Schouwen-Duiveland werd met verbazing, ongeloof en verontwaardiging gereageerd op de voox-genomen strem ming. Op een verkiézingsbijeen- komst van de SGP in Middel- 3 maant staten verkiezingen CDA-campagne in Terneuzen TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen en de Statenver kiezingen. In de eerste cam- pagneweek lijken ze onlosma kelijk met elkaar verbonden. In navolging van PvdA D66 en WD houdt ook het CDA de eerste grote bijeenkomst onder de Westerschelde. Het CDA Zeeland verzamelt zich maandag 15 februari van af 19.45 uur in het paviljoen Westkant aan de Scheldebou- levard in Terneuzen. Sprekers zijn lijsttrekker L. Coppoolse en Eerste-Kamerlid H. Evers- dijk. De regionale kandidaten B, Pauwels, J. Ramondt en E. Brus Rensen worden geïn troduceerd. Presentator van de avond is landelijk CDJA-be- stuurder J. de Graaf. Agenda Verenigingsgebouw Salem, Nieuwerkerk, 19.30 uur: SGP- bijeenkomst met lijsttrekker W. Kolijn en regionaal kandi daat G. R. J. van Heukelom. Na de pauze forumdiscussie met de zes zittende statenleden. burg zei Goud woensdagavond dat het maandenlang weren van verkeer op de Zeelandbrug niet alleen 'onaanvaardbaar', maar ook 'onnodig' is. „Er zijn serieuze berichten dat een aan tal aannemex-s een plan bij de provincie gaat indienen dat af sluiting niet noodzakelijk maakt." De SGP'er wilde na afloop van de bijeenkomst niet ingaan op zijn toespeling. „Het enige wat ik kan zeggen is dat het erg se rieus lijkt. Opstelling SPG-lijsttrekker W. Kolijn be klaagde zich in een zaal van de Ter Hoogekerk over de opstel ling van de huidige partijen in het college van GS de SGP. Vol gens Kolijn zijn CDA WD en PvdA het over één ding eens: .Deelname van de SGP aan een nieuw dagelijks provinciebe stuur is niet gewenst." Kolijn verwees naar het eerste lijsttx-ekkersdebat dat vorige week vx-ijdag in Kamperland werd gehouden. Tijdens deze avond bleek volgens hem dat de SGP op veel punten dezelfde mening was toegedaan als de collegepartijen. „Gezien de grote mate van eensgezindheid heb ik de vraag voorgelegd waarom men de SGP niet in het college wenst. Een antwoord heb ik niet gekregen. Verkeerde lijst in Koudekerke KOUDEKERKE - Honderd in woners van Koudekerke en Zoutelande zochten eerder de ze week tevergeefs naar Zeeuwse kandidaten op de kandidatenlijst voor de Sta tenverkiezingen. Door een slordige koerier en een onoplettende ambtenaar ontvingen ze de lijst met kandi daten voor de Staten van Noord-Holland. Volgens een woordvoerster van de gemeen te Veere heeft een koerier een doos met duizend verkeerde kandidatenlijst op het gemeen tehuis bezorgd. Nadat honderd lijsten waren verstuurd, merk- te een medewei'ker van de ge meente de vergissing op. De honderd inwoners van Kou dekerke en Zoutelande krijgen volgens de woordvoerster van de gemeente binnenkort alsnog de Zeeuws kandidatenlijst toe gestuurd. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Boven het maaiveld heet de nota waarin gedeputeerde Gert de Kok (P vdA) ruim een jaar geleden het provinciaal cultuurbeleid vastlegde. Dat uitgerekend hij heeft gekozen voor die titel, die toch een hang naar bevlogen heid verraadt, is opmerkelijk. Want als er volgens betrokke nen iets ontbreekt aan De Koks beleid - hoe gedegen ook - is het die bevlogenheid. „De Kok zal niet uit idealisme zijn kop uitsteken en de kans lopen dat die vervolgens gaat rollen", zegt medewerker Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). „Hij gaat be hoorlijk berekenend te werk." En voorzitter Dany LeDuc van de Raad voor Cultuur Zeeland: „Hij steekt zijn kop niet boven het maaiveld. Hij gluurt over het randje." Behalve cultuur beheexf be Kok (41) de portefeuilles me dia, natuur en zorg. Zijn brede takenpakket weerhoudt hem er niet van alle relevante stuk ken binnen korte tijd tot achter de komma in zijn hoofd te heb ben. Een goede voorbereiding is een van zijn sterkste wapens, evenals een functionele char me. „Hij is buitengewoon aardig en makkelijk benaderbaar", zegt de Middelburgse stadsarchiva ris P.W. Sijnke, die onder meer als vooi'zitter van het voorma lige College van Adviseurs voor Cultuur x-egelmatig met De Kok om tafel heeft gezeten. Volgens vooi'zitter N. Ginjaar- Maas van Omroep Zeeland is De Kok misschien zelfs te aar dig. „Je vraagt je af of iemand die zo aardig is überhaupt wel een goed bestuurder kan zijn." Klippen omzeilen Met zijn charme en zijn goede voorbereiding slaagt De Kok erin vrijwel alle moeilijke klip pen op zijn weg te omzeilen. PvdA'er De Kok is aardig, misschien zelfs te aardig. foto Lex de Meester Overal waar hij komt, hamert hij op samenwerking. Met wis selend succes. De impasse in de Zeeuwse podiumkunsten weet hij niet te doorbreken, maar in de zorg heeft hij barrières ge slecht. „De Kok heeft gebroken met het autocratische beleid dat zijn voorgangers op het gebied van oudei-zorg voerden", zegt J. de Graaf die de stichting Huis vesting. Verzorging voor Oude ren Vlissingen (HVOV) in een aantal provinciale overlegor ganen vertegenwoordigt. „Het parool was altijd 'voor u. zon der u'. De Kok heeft het veld in den brede de ruimte gegeven om met plannen te komen en daar luistert hij ook naar." Het tekent De Kok dat hij opti maal profiteert van landelijk bepaalde ontwikkelingen. Wat van bovenaf wordt opgelegd of steun geniet, drukt hij door in Zeeland. Moet hij zelf het initi atief nemen, dan waagt hij zich slechts aan wat haalbaar is. De invoering van x-egionale televi sie en het in kaart brengen van de ecologische hoofdstructuur van Zeeland in een natuurbe leidsplan vonden plaats onder zijn vei'antwoordelijkheid. Beide waren weliswaar niet te gen te houden, maar De Kok mag de totstandkoming op zijn conto schrijven, vinden Gin jaar en Kramer. Hoewel De Kok natuur in zijn portefeuille heeft, wist hij an ders dan zijn collega-gedepu- teei'de J.G. Van Zwieten (WD) buiten schot te blijven toen de commotie losbarstte over plan nen tot ontpoldering aan de Westerschelde. Krachtig was zijn optreden tegen het bestuur van het Zeeuws Orkest dat fi nanciële tekorten liet oplopen, maar wel nadat dit bij herha ling was gebeurd terwijl de provincie zo'n beetje in de boe ken meekeek. Ingrijpen bete kende wellicht ook politiek lijfsbehoud. LeDuc, Sijnke en coördinator R. van Meijel van de Zeeland Nazomer Festivals wijzen erop dat De Kok kansen en proble men rond het Zeeuws Museum, de bouw van theaters in Zee land en de oplichting van. een Historisch Huis heeft laten lig gen. Oplossingen daarvoor zijn duur Voor geld voor cultuur zijn in Zeeland niet veel han den op elkaar te krijgen. „Hij heeft niet het lef een eindje voor de muziek uit te wande len", meent Sijnke. „Visie, het grote gebaar, de ruime blik zie ik bij Gert niet. Het is altijd: als het Rijk tweeënhalve ton geeft, wil ik er ook wel een ton bij doen." „Bloopers heeft De Kok abso luut niet gehadstelt De Graaf daar tegenover. „Hij vliegt niet overal in. Hij denkt goed na over wat hij doet." Kramer denkt voor de hele Zeeuwse na tuurbescherming te spreken als hij zegt 'buitengewoon te vreden' te zijn over De Kok. Maar: „Hij heeft een perfecte feeling als het gaat om de dos siers waaraan je wel of niet je handen kunt branden. Daarom weet hij het haalbare uit zijn portefeuille te peuren. Hij is meer een degelijke dan een be vlogen politicus. Die bevlogen heid wordt wel eens gemist, maar een politicus wordt afge rekend op zijn daden. En als het daarom gaat, ben ik uitermate tevreden." „Gert is een echte politicus", besluit Sijnke. „Ik laat in het midden of dat een goede of een slechte kwalificatie is." door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De Statenfractie Groen Links/Delta Anders pleit voor het intro duceren van een groen label voor de glas tuinbouw. Het gebruik van energie en bestrijdingsmiddelen moet zo worden te ruggedrongen. Statenleden F. van Kollem (GL). M. Wiersma (DA) en kandidaat-Sta tenlid H. Warren brachten woensdag een werkbezoek aan Sas van Gent en maakten een rondje door de Kanaalzone. Zij schrokken van de grootschaligheid van de glastuinbouw die mogelijk op de Axelse Vlakte wordt opgezet. „We zijn wel voor concentratie van de glastuinbouw op één locatie, maar niet in een vorm van 200 tot 250 hectare zoals dat in Sas op stapel staat", zei Van Kollem. „De schaal moet. in de omgeving passen. Het kan schoon en slim. vooral als er gebruik kan worden ge maakt van de kooldioxide-uitstoot van Cerestar en Hydro Agri De insteekhaven op de Axelse Vlakte wekt volgens Wiersma grote verwachtingen en is een geschikt al ternatief voor de Maasvlakte, maar dan moeten er volgens hem wel stringente mi- lieueisen worden gesteld. Verder hamerden Van Kollem en Wiersma erop dat de fractie zich hai'd zal maken voor het behoud van de brug bij Sas van Gent. Deze kan mogelijkerwijs verdwijnen als de tuimel bij Sluiskil er komt. Van Kollem: „Mocht de brug wegmoeten, dan is dat een onverteerbai'e zaak." door Henk Postma BERGEN OP ZOOM - Het Mar kiezaat College in Bergen op Zoom, een school voor techni sche beroepsopleidingen, heeft een geducht wapen in handen genomen in de strijd om de gunst van de student. Waar an dere technische scholen de li chamelijke opvoeding zo'n beetje hebben afgeschaft, heeft het Markiezaat College de gym nastiekles uitgebouwd tot een waar sportcircus. Studenten scoren naar harte lust studiepunten door naar keuze sporten in hun program ma op te nemen. En passant kunnen ze zelfs officiële be voegdheden halen waarmee ze bij sportclubs aan het werk kun nen als jeugdtrainer of begin nend scheidsrechter. Zo komt topvoetbal-scheids rechter Dick Jol donderdag (v andaag) naar de school om de aftrap te verrichten voor een studie-onderdeel waarmee be langstellenden binnen tien we ken de KNVB-bevoegdheid kunnen kiïjgen om als jeugd- scheidsrechter of jeugdvoetbal trainer aan de slag te gaan. Het is de bedoeling voor meer- dere sporten zo'n officiële jeugdkaderopleiding in het stu dieprogramma op te nemen. Zo kunnen studenten zich binnen kort ook laten opleiden tot beginnend basketbaltrainer, volleybaltrainer en tennis- scheidsrechtei-. Voor zover bekend kent alleen Friesland een technisch mbo dat zich op soortgelijke wijze probeert te profileren. Het Mar kiezaat College is een onderdeel van het ROC West-Brabant, maar trekt ook studenten van buiten die regio. Ongeveer een derde van de pakweg duizend voltijdsstudenten komt uit Zee land. De sportactiviteiten zijn ondergebracht in het vak Wel zijn. bei-oepsvorming en sport (WBS). Van dat vak heeft de school verplichte kost gemaakt. Er moeten studiepunten mee worden gehaaldwil een student de school als gediplomeerd technisch vakman verlaten. Maar er is volop vrijheid om dat vak naar eigen voorkeuren in te vullen. Dart Er zijn zo'n twintig keuzemoge lijkheden, variërend van zwemmen tot wielrennen en wandklimmen, van rugby tot zelfverdediging en fitness, en van skiën tot snowboard en squash. Zelfs de dartsport staat op het programma. Voiïge week nog was wereldkampioen Ray mond van Barneveld op school om instioxcties te geven. Sinds dien is een aanzienlijk deel van de duizend studenten niet van de daitborden weg te slaan. Studenten moeten in de loop van de jai*en korte of langere tijd actief zijn in minstens vier of maximaal acht sporten, en er ook theorielessen in volgen. door Harmen van der Werf VOORBURG - Zeeland kende in 1997 de laagste economische groei van alle provincies. De toegevoegde waarde van de eco nomische activiteiten in Zee land steeg, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (C BS), dat jaar met twee procent. Het landelijk groeicijfer lag op 3,8 procent. De lage groei in Zeeland kwam door een achterblijvende ont wikkeling van de industrie en een daling van de toegevoegde waarde in de landbouw. „Dat tikt in Zeeland met veel akker- bëuwbedrijven en chemische industrie zwaar door", aldus CBS-onderzoeker B. de Vet. „Vooral in de akkerbouw zie je sterke prijsverschillen van jaar tot jaar." In de dienstverlenende sector was er wel spi'ake van een behooi'lijke toename van de ver diensten. Ditbetx-eft naast de re creatiesector, ook de handel, transport en andere zakelijke dienstvexdening. Sterkste groeiers waren Flevo land (5,9 procent) en Noord- Brabant (5 procent).CBS-on derzoeker De Vet relativeerde overigens het Zeeuwse groeicij fer met de opmerking: „Er zijn jaren waarin wij een groei met 2 procent zouden toejuichen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17