Service aan burger kan snel beter PZC Scholieren broeden op winnende zet PZC Kapelle en Tholen op de bres voor goed asielbeleid Hogere bijstand jonge alleenstaande ouders in Vlissingen bepleit Ongevallen door gladheid op Walcheren Bezwaar tegen plan Middelburg voor M.H. Boassonlaan zeeland donderdag 11 februari 1999 w 15 1 mbtelijke adviesgroep Middelburg: niet wachten op nieuw stadskantoor Piekeren en peinzen over de volgende zet tijdens het damtoernooi voor basisscholen in Vlissingen. foto Ruben Oreel g MIDDELBURG - Twee aanwo- J'penden van de M. H. Boasson- i; aan in Middelburg hebben bij a iet college van B en W een be- le waarschrift ingediend tegen "-het instellen van een maximum- nelheid van dertig kilometer op lie straat. Zij hebben vooral ^problemen tegen een onderdeel /ran dat besluit, namelijk de tij- •Helijke aansluiting van de Boas- )-tonlaan op de Prooijenseweg. e )ver de Boassonlaan rijdt al het i- wuwverkeer voor de nieuw- louwwijk Veersepoort en Nieu- i denhoven. De bewoners zijn het - liet eens met de tijdelijke aan fluiting op de Prooijenseweg, - amdat in het bestemmingsplan - ie Boassonlaan als doodlopen- 1 ie weg is aangemerkt. ii legin juli vorig jaar is de Boas- e sonlaan tijdelijk aangesloten op 2de Prooijenseweg. Tegen die aansluiting waren al eerder pro testen binnen gekomen bij de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl had gekocht, in de veronderstel ling dat deze straat doodlopend was en zou blijven. Dat leidde uiteindelijk tot een zaak bij de rechtbank om de werkzaamhe den stop te zetten, maar de rechtbank wees dat verzoek af. Afspraken Overleg tussen wethouder P. M. Bruinooge en de toekom stige bewoners van de Boasson laan, leidde tot afspraken. Eén van de maatregelen was dat er een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur zou wor den ingesteld om het bouwver- keer af te remmen. De twee bewoners, die nu een bezwaarschrift hebben inge diend, hebben geen moeite met het verkeersbesluit. Zij vinden dat door de aansluiting hun woongenot wordt aangetast. De aanwonenden wijzen in het brief op het bestemmingsplan waarin staat dat de route geen doorgaand karakter mag krij gen. Zij wijzen de gemeente er op dat zij de bewuste kavel gekocht hebben, na de verzeke ring van de gemeente dat de Boassonlaan doodlopend zou worden. De bewoners zijn bo vendien bang dat 'tijdelijk' in dit geval zes a acht jaar is. Niet-ontvankelijk Het college vindt dat het be zwaarschrift niet-ontvankelijk verklaard moet worden. Tegen het nemen van een verkeerbe- sluit kan namelijk geen be zwaarschrift worden ingediend dat zich richt tegen het aanslui ten van een weg. De commissie bezwaar- en be roepschriften behandelt het bezwaarschrift maandag 15 fe bruari in een openbare vergade ring die om 16.50 uur begint. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenten Ka- pelle en Tholen zijn de enige twee Zeeuwse gemeenten die gehoor hebben gegeven aan de oproep van staatssecretaris Co- hen van Justitie om mee te wer ken aan het vinden van 35.000 plaatsen voor asielzoekers bui ten de asielzoekerscentra. Kapelle en Tholen hebben zich door Lukas Fransen VLISSINGEN - De scholieren zaten tegenover elkaar aan ta fel. Tussen hen in lagen de hou ten damborden met de zwarte en witte stenen. Veelal met het hoofd rustend in de handpal men, staarden ze naar het ge blokte bord. De spanning was woensdagmiddag te snijden in Speeltuinvereniging Lamme- renburg in Vlissingen. Daar werd het jaarlijkse viertallen damtoernooi gehouden voor ba sisscholen in Vlissingen. Het toernooi was nog geen vijf minuten ver, of de elfjarige Je roen Veneman veegde de laatste damsteen van zijn eerste tegen stander van het bord. De leer ling van de Theo Thijssenschool keek erbij alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was. zijn tegenstander beteuterd kijkend achterlatend. ,,Het ging heel makkelijk. We hebben een heel jaar in de klas en ook thuis geoe fend. Vorig jaar is onze school tweede geworden en het jaar daarvoor derde. Dit jaar moeten we eerste worden." Zico Jagdri (11) van de Paau- wenburgschool had het een stuk moeilijker met zijn eerste tegen stander. Terwijl de andere wed strijden al waren afgelopen, zinde hij nog op die éne juiste zet. Hij had twee keer zoveel ste nen als zijn tegenstander op het dambord liggen, maar terwijl de tijd wegtikte, weigerde deze in de val te lopen. ..Laten we er maar remise van maken", zei iemand van de organisatie ten slotte. „Je had al tien keer kun nen winnen." ..Remise", riep Zi co uit. Het ongeloof was van zijn gezicht af te lezen. Teleurge steld veegde hij de damstenen bij elkaar. „Ik wist niet hoe ik hem moest pakken. Jammer." Aan het toernooi deden kinde ren van zes verschillende basis- geporteerd. Het aantal asielzoe kers dat we extra opvangen, is dus afhankelijk van wie er ko men. Op dit moment zijn we in onderhandeling met particulie re woningbezitters over de huur van een aantal huizen." Dat het onderwijs voor asielzoe kers goed geregeld moet zijn, is volgens Van den Berge vanzelf sprekend. „Kinderen kunnen gebruik maken van het onder- scholen mee, die onderverdeeld waren in dertien teams van vier personen. De teams werden in de voorrondes verdeeld in twee poules. De beste twee viertallen van elke poule gingen over naar de finale. In die finale won het eerste team van de Theo Thijs senschool alle drie de wedstrij den. Dat betekent dat Jeroen Veneman. Ingmar van der Bel, Alexander Compeer, Martijn Schiitz en Pim Felius de eer van hun school hoog mogen houden tijdens het provinciaal kampi oenschap op 3 maart. De win naar daarvan gaat naar de lan delijke finale. wijs in Kapelle, waar ook speci ale begeleiding mogelijk is." Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) twijfelt er aan of het inititatief van de zes tig gemeenten wel voldoende is om het probleem op te lossen. In vergelijking tot de aantallen ex tra asielzoekers, is de verspreide opvang in zestig gemeente wel erg kleinschalig. met zestig andere Nederlandse gemeenten verenigd in de LOA, wat staat voor Lokale Overhe den voor een goed Asielbeleid. De zestig gemeenten hebben een verklaring afgegeven bij Justi tie waarin staat dat ze niet al leen huisvesting willen zoeken voor meer asielzoekers, maar ook onderwijs willen regelen en eventuele werkervaringsplaat sen. De bedoeling is de druk van de asielzoekerscentra te huilen. A J. van den Berge, sectorma nager bij de afdeling Samenle ving van de gemeente Kapelle, zegt dat de gemeente voorals nog vier extra woningen wil vinden voor asielzoekers. „Daarin kunnen gezinnen te rechtkomen, maar ook alleen staanden. Voor het samen on derbrengen van alleenstaanden in één woning, zijn we niet zo Geen rijbewijs voor asielzoeker DEN HAAG - Asielzoekers zonder verblijfsvergunning kun nen in Nederland geen rijbewijs krijgen, zelfs niet als ze geslaagd zijn voor het rijexamen. De burgemeester van Ruc- phen, die in december 1996 een al afgegeven rijbewijs terug vorderde van een Iraanse asielzoeker, heeft in hoger beroep bij de Raad van State onlangs gelijk gekregen. Het rechtscol lege van de Afdeling Bestuursrecht vindt dat de Wegenver keerswet duidelijk is in deze zaak: een rijbewijs kan alleen aan vreemdelingen worden afgegeven als ze met instemming van het bevoegd gezag verblijven in Nederland. Het betref fende wetsartikel is op 1 juni 1996 in werking getreden. De Iraanse asielzoeker F. Hematiar uit Sas van Gent vroeg in no vember 1996 een rijbewijs aan, nadat hij geslaagd was voor het rij-examen. De Iraniër kreeg op het gemeentehuis van Rucphen meteen zijn nieuwe rijbewijs mee. Na enige tijd werd de fout opgemerkt en hersteld door het rijbewijs eind december 1996 ongeldig te verklaren. De Iraniër wacht in middels drie jaar op een verblijfsvergunning. Bewoner stuit op inbreker MIDDELBURG - Een bewoner van een woning aan de Vol- kerakstraat in Middelburg ontdekte dinsdag omstreeks 23 uur bij thuiskomst een inbreker in zijn woning. De man, die een raampje had geforceerd om binnen te komen, wist te ont komen in de richting van de Haringvlietstraat. De inbreker is naar schatting 1.75 meter lang, heeft een getinte huidskleur, een slank postuur en sluik haar tot op de schouders. Hij droeg donkere kleding. Er wordt niets vermist uit de woning. Cliëntenraad zelfstandig verder VLISSINGEN - De Vlissingse cliëntenraad stapt uit het Plat form Uitkeringsgerechtigden en Ouderen (PUGO). De cliën tenraad vindt dat ze als onderdeel van de PUGO haar eigen identiteit geweld aandoet. „Het streven is geweest dat we on ze eigen identiteit konden behouden. Dat is met gebleken. En omdat we zelfstandigheid hoog in het vaandel hebben staan, stappen we er uit", zegt Henk van den Oosterkamp van de cli ëntenraad Vlissingen. Insluipers nemen video mee VLISSINGEN - In een woning aan de Acacialaan in Vlissin gen is dinsdag tussen 13.15 en 16 uur ingebroken. De dader kon binnenkomen omdat de deur niet op het nachtslot zat. De aangever mist een sierraad en een videorecorder. Uit een wo ning aan de Hendrick Vroomlaan in Vlissingen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bankbescheiden en diverse pasjes gestolen. Er is geen braakschade. Boete voor dreigen parkeerwacht VLISSINGEN - De politie heeft woensdagmorgen tegen een 32-jarige automobilist uit Vlissingen proces-verbaal opge maakt omdat hij een parkeerwachter verbaal had bedreigd en de handcomputer uit zijn handen had geslagen. Daardoor werd de handcomputer beschadigd. De parkeerwachter was op dat moment bezig een bekeuring op te maken omdat de au tomobilist zijn auto op de Schutterijstraat in Vlissingen had geparkeerd, zonder een parkeerkaartje te kopen De Vlissin- ger was het niet met de bekeuring eens, omdat hij slechts kort had geparkeerd. Toen hij merkte dat de bekeuring toch door ging, werd hij boos en kon hij zich niet beheersen Wielen van auto gestolen VLISSINGEN - De politie kreeg woensdagmorgen een mel ding dat er aan de Gildeweg in Vlissingen vier wielen van een auto zijn gestolen. De auto stond bij een garage. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse cliëntenraad vindt dat de bij standsnorm voor alleenstaande alleenwonende ouders jonger dan 21 jaar omhoog moet. Vol gens voorzitter Henk van den Oosterkamp van de cliënten raad kunnen de jonge ouders die op zichzelf wonen hun hoofd met moeite boven water hou den. „Ik ken heel schrijnende voor beelden. Meestal zijn het meis jes of jonge vrouwen, die alleen voor de opvoeding van het kind staan. Ze hebben het al zwaar en worden in feite nog eens gestraft omdat ze bitter weinig bijstand krijgen. Onder de 21 jaar krijgt de jonge moeder 786 gulden. Zijn ze ouder dan 21 jaar, dan is dat ongeveer het dubbele. Dat verschil is te groot." Proletarisch De kinderen zijn vaak de dupe van de financieel zwakke situa tie, is de ervaring van Van den Oosterkamp. „De verloedering slaat toe. Ze worden afhanke lijk van vrienden en sommigen gaan ten einde raad proleta risch winkelen." De cliëntenraad beseft dat er meer groepen zijn die ook aan dacht verdienen. „Maar nu is landelijk een oproep gedaan om de inkomenspositie van zelf standig wonende alleenstaan den onder 21 jaar te verbeteren. Daar sluiten we ons bij aan." Ontkoppeling Enige tijd geleden heeft het Rijk de centrale regeling voor de hoogte van de uitkeringen los gelaten. Gemeenten konden voor een deel zelf de hoogte van de uitkeringen bepalen. Het kan zijn dat uitkeringsgerechtigden in de ene gemeenten dus meer krijgen dan in een andere ge meente. In Vlissingen wordt het voorgeschreven bedrag van 786 gulden voor jonge alleenstaan de ouders vaak aangevuld tot 1476 gulden (inclusief vakan tiegeld). Dat is hoog in vergelijking met andere gemeenten. „Nadeel is dat dat gebeurt via de bijzonder bijstand. Het is dus geen auto matisme en daar willen we wel naar toe. Een contactpersoon van de gemeente beoordeelt of een jonge ouder in aanmerking komt voor de bijzondere bij stand. Kan ze alleen wonen? De hele doopceel wordt gelicht. Bo vendien is de goedkeuring te willekeurig, omdat je afhanke lijk bent van een contactper soon. Dat is altijd subjectief. Wij vinden dat daardoor de vrije keus van de jonge ouder om zelf standige te gaan wonen, in ge vaar komt." Spreekuren De cliëntenraad, die in de bi bliotheek van Vlissingen naar tevredenheid geregeld spreek uur heeft, heeft over de samen werking met de gemeente geen klagen De cliëntenraad helpt, geeft voorlichting en adviseert uitkeringsgerechtigden als er problemen zijn met de uitkerin gen. „We bestaan nu zo'n vijf jaar en er zit vooruitgang in. We hebben eraan meegeholpen dat de eigen bijdrage voor uitke ringsgerechtigden bijvoorbeeld voor de koop van een bril, gebit is afgeschaft. Dat drempelbe drag stond op 180 gulden." Ook wordt er vaker dan ooit een beroep op de cliëntenraad ge daan. Per maand kloppen tien tot twaalf cliënten aan. „Toen we nog in de Verkuijl Quakke- laarstraat zaten waren dat twee, drie klanten per maand. Mensen kunnen hier in de bi bliotheek anoniemer naar bin nen en we zijn gemakkelijker te vinden." Adviezen Van den Oosterkamp rekent voor dat er in Vlissingen 1700 mensen een bijstandsuitkering of IOAW hebben. „In Middel burg is dat bijna de helft en in Veere ongeveer 85. Vlissingen had er een paar jaar geleden nog 600 meer. Gelukkig vinden er meer mensen een baan. Maar het kan altijd beter gaan." Vakantie De cliëntenraad heeft onlangs een aantal adviezen aan het da gelijks bestuur van Vlissingen gegeven. „We mogen gevraagd en ongevraagd adviseren. Som mige hadden betrekking op het verbeteren en verzelfstandigen van onze eigen organisatie. Het college heeft ons advies overge komen om éénoudergezinnen en gezinnen in de bijstand een va kantie te gunnen. Daarvoor heeft het 10.000 gulden be schikbaar gesteld. We kunnen daarvoor tien tot veertien gezin nen een vakantie van een week bezorgen. Paula Stevense van de cliëntenraad heeft zich daar voor ingezet." Lucas Fransen VLISSINGEN - Als gevolg van de gladheid hebben zich woensdagmorgen op de Wal- cherse wegen verschillende on gelukken voorgedaan. Een 15- jarige fietser, die vanaf een parkeerterrein de Nieuwe Vlis- singseweg in Vlissingen op reed, botste om 8 uur tegen een 16-jarige bromfietser uit Mid delburg. Beide bestuurders lie pen lichte verwondingen aan het gezicht op. Zowel de fiets als de bromfiets raakte bescha digd. Op de Jacoba van Beieren weg in Vlissingen gleed om 8 10 uur een 17-jarige jongen uit Oost- Souburg met zijn bromscooter onderuit en botste tegen een verkeersheuvel. De jongen is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De scoo ter raakte beschadigd. Op de Rijksweg A58 ter hoogte van Arnemuiden raakte een in de richting van Middelburg rij dende 23-jarige automobiliste uit Goes om 8.55 uur met haar auto in een slip. Ze botste tegen de achterzijde van een vracht auto, die werd bestuurd door een 26-jarige plaatsgenoot. Er was alleen materiële schade. Op nagenoeg dezelfde plek gle den tien minuten later op de rijbaan richting Goes twee au to's tegen elkaar. Beide auto's liepen schade op. De partijen hebben een en ander onderling geregeld. Een personenauto en een auto bus gleden om 10.05 uur in een flauwe bocht van de Akkerlaan in Arnemuiden frontaal tegen elkaar. Er ontstond alleen ma teriële schade. oorAb van der Sluis IIDDELBURG - Ambtenaren ^an de gemeente Middelburg r. jnden dat het college van B en nu al maatregelen kan nemen d mde dienstverlening te verbe- ren en niet hoeft te wachten lr ui er een nieuw stadskantoor is. II )at adviseert de werkgroep Ba- l! econcept, die heeft bestudeerd - oe de nieuwe balies ingericht 9 loeten worden. Ti mbtenaren zouden bijvoor- R eeld regelmatig aan de inwo- ers moeten vragen wat voor Kirt vragen of problemen zij ebben en hoe de gemeente li aarmee moet omgaan. Loket- a iedewerkers vinden daarnaast m at zij te weinig afweten wie 'P 'at precies doet bij de gemeente m mensen correct door te ver- d rijzen. Het college heeft inmid- a els besloten de aanbevelingen a: ver te nemen die snel gereali- Vakbond helpt jnet belastingen TISSINGEN - Ook dit jaar elpt de FNV-belastingservice ra aar leden weer gratis met het ïS nvullen van hun belastingaan- d iftebiljetten. -1 )e FNV geeft al jaren de moge- i] jkheid de kosten van betaalde e ulp bij het invullen van het bil- rt uit te sparen. Ieder jaar taan, verspreid over het hele n ind, ongeveer 5000 speciaal a pgeleide mensen paraat om d< un collega's hulp te bieden bij ■gun aangifte. Geïnteresseerde it NV-leden in het werkgebied li lissingen kunnen contact op- ii emen met P. Paap. Adriaen o rouwerlaan 41 in Vlissingen. i< lelangstellenden in Middel- urg met O. Jacobs, Anthonis- enstraat 16 in Koudekerke s ioor Ab van der Sluis gemeente door een bewoner die aan de Boassonlaan een kavel seerd kunnen worden. De ge meente Middelburg wil de bou w van een nieuw stadskantoor in het Stationsgebied aangrijpen om de dienstverlening te verbe teren. Daarvoor is een werk groep in het leven geroepen die zich buigt over de inrichting van de loketten. Daarbij gaat lang niet alleen om de meubels, maar vooral waar mensen, maat schappelijke instellingen en het bedrijfsleven terecht kunnen voor hun vragen en welke amb tenaar daarop het beste kan rea geren. Drie jaar geleden liet het college de gemeentelijke dienstverle ning onderzoeken. Uit het rap port 'Poorters over gemeente en bestuur' kwam naar voren dat 'de burger' over het algemeen redelijk tevreden was over de dienstverlening aan het loket. De werkgroep Balieconcept vindt dat als burgers redelijk te vreden zijn, de gemeente niet met de handen over elkaar kan zitten. „Goed is nooit goed ge noeg." Conferentie In november '97 is ter voorbe reiding op de nota een conferen tie gehouden voor ambtenaren die veel contacten hebben met burgers, bedrijven en vertegen woordigers van maatschappe lijke instellingen. Tijdens die bijeenkomst bleek dat met een aantal verbeteringen niet ge wacht hoeft te worden tot het nieuwe kantoor klaar is. De ambtenaren vinden dat op korte termijn al maatregelen getrof fen kunnen worden. De werkgroep adviseert het col lege dan ook om het SGBO-on- derzoek periodiek te herhalen. Een goed alternatief is regelma tig overleg in de vorm van een werkconferentie met de loket medewerkers. Daarnaast moet voorkomen worden dat mensen regelmatig terug moeten keren. Het aantal diensten dat aan een loket 'geleverd' wordt, is nu nog vrij laag. Loketmedewerkers moeten meer scholing krijgen. Zij kunnen dan doorvragen, be ter doorverwijzen, leren om gaan met lastige mensen en meer zelfvertrouwen krijgen om zelf problemen op te lossen zon der daarbij leiddinggevenden of experts in te schakelen. Een aantal aanbevelingen kan pas gerealiseerd worden als het nieuwe stadskantoor er is. Te denken valt dan aan één centra le balie. Op dit moment heeft elk gebouw van de gemeente een ei gen balie. Een centrale receptie ontvangt burgers en handelt te lefoongesprekken af. Bezoekers worden doorverwezen naar ambtenaren in spreekkamers. Verwijzing naar loketten ge beurt alleen, als de receptieme dewerkers de vragen niet kunnen beantwoorden. De werkgroep pleit verder voor aparte loketten voor burgers én voor bedrijven en maatschap pelijke organisaties. Om klach ten beter af te handelen, moeten er in Middelburg onafhankelij ke medewerkers komen waarbij bewoners terecht kunnen. Volgens een werkgroep van Middelburgse ambtenaren kan de dienstverlening aan de burger ook in het oude stadskantoor al op eenvoudige wijze verbeterd worden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15