Valentijnsdag? Strak! te PZC Jan wacht op echt ijs Dief in de klas Anna Maj durft te strijken 10 riool Schaatsen Aftelkalender yedccAt donderdag 11 februari 1999 STICHTING NEDERLANDSE KIN D E RJ U RY Nou vooruit. Nog één keertje dan. Speciaal voor de foto graaf wil Jan Breur (16) zijn kunstje nog wel even laten zien. Schoenen uit en op de sokken. Links-rechts, links-rechts. Handen losjes op de rug. Het gaat niet van harte. Natuurlijk niet. Zo'n schaatsplank is voor een schaatser maar een hulp middel. Echt ijs, daar zit Jan op te wach ten. Maar op het Schenge bij zijn woonplaats Oud-Sabbinge dobberen de eendjes vrolijk snaterend rond. En de barome ter wil voorlopig, ook nog niet dalen. Natuurijs zit er op korte termijn niet in. Geen nood. Jan zoekt het ijs wel op. In Den Haag bijvoorbeeld „Elke zaterdag morgen gaan we met leden van IJsclub de Poel naar De Uithof", vertelt hij. „Om half zes ratelt de wekker en rond een uur of acht loop ik m'n eerste warming- uprondje." Daarna begint de echte schaats- training. Starten en korte sprints van vijftig meter trek ken. Oefenen op de bochten. Kont naar beneden en diep zit ten. Goed op je afzet letten „En proberen in je slag te 'vallen'", legt hij uit Intussen goed uitkij ken dat je niet tegen iemand smonstreert een training op de schaatsplank. foto Willem Mieras opknalt. Jan: „Kwestie van roe pen. Er rijden zo'n 300 schaat sers tegelijk rond. Dan roep je 'Hoog op' en dan moeten de langzame uitwijken naar de buitenkant. Records Oefening baart kunst. Dat be wijzen zijn tijden bij het Neder lands kampioenschap schaat sen. twee weken terug in Utrecht. Twee persoonlijke en Zeeuwse records schreef Jan op z'n naam. De 500 meter ging in 41.79 seconden. Goed voor een vijftiende stek bij de B-junio ren. En met 1.23.53. pakte hij een twintigste plaats. De 1500 meter - in 2.09.12 - was genoeg voor een achttiende plaats. Niet voldoende om mee te mogen doen aan de 3000 meter. „Maar met m'n achttiende plek in het eindklassement was ik dik te- weden." Het seizoen is nog niet afgelo pen. Voorlopig rijdt Jan drie keer per week richting Den Haag. Met pa als privé-chauf- feur..Anders kon ik het wel ver geten", zegt Jan eerlijk. Sinds hij in de selectie zit van het ge west Zuid-Holland en Zeeland wordt hij ook gesponsord. „Dat gaat niet om kapitalen, hoor. Ik krijg m'n kleding en ze hebben een deel van een trainingstrip naar Inzeil betaald. Dat was met kerst. Tien" dagen trainen in een perfecte omgeving. Ideaal." Staande start Voor hem op tafel liggen z'n trainingschema's voor de ko mende week. Opgesteld door trainer Dick de Bles. '2x st.st.', staat er op te lezenE nR 5Voor een leek abracadabra. Voor Jan zo klaar als een klontje. „Twee maal een staande start en dan 5 minuten rust", legt hij uit. Op dit moment kan hij het schaatsen en z'n school nog pri ma combineren. In Vlissingen volgt hij aan de Zeevaartschool een opleiding tot maritiem offi cier. „Ze geven me alle mede werking. Ik mag wat vroeger weg en kan op andere tijden vakken inhalen. En da's natuur lijk tof, anders kon ik het wel shaken." Wordt Jan Breur de schaatsende zeeman of de varende schaat ser? In ieder geval kiest hij voor water. In welke vorm dan ook. Hans Segboer ramon M'n ring! Mijn ringetje is weg! Mijn zilveren ring! Ik had hem in de trommel gestopt en nu is hij weg! Boos. nee woest is Ilse als ze na de handenarbeidles merkt dat haar zilveren ring gestolen isZe weet zeker dat het ding - antiek en nog van haar oma geweest - heus niet per ongeluk of bij ver gissing door één van haar klas genoten is meegenomen. Mees ter Siep kan er daarom maar het best meteen de politie bijhalen: ..Ja mees, zeg dat ze bloedhon den meebrengen. De dader moet hangen!" Maar meester Siep is niet van plan zich te laten meeslepen. Hij denkt dat het om een flauw geintje gaat en biedt de onbe kende 'leukerd' daarom nog een kans: ..Uit de la van zijn bureau haalt hij een witte doos tevoor schijn. Bovemn zit een gleuf. "We doen het volgende: het lo kaal hiernaast is leeg want groep zeven heeft gym. Ik zet deze doos zo meteen op de tafel van juf Lies. Daarna gaan jullie één voor één naar hiernaast. Als je de ring hebt. stop je hem in de doos. Niemand kan zien dat jij het doet. Heb je de ring niet, dan loopje toch even het lokaal in. Je wacht een paar tellen en je komt weer terug. Afgesproken?'" Als hij gedaan had wat enkele van zijn leerlingen hem voor stelden, was de kwestie - zeker weten - in minder dan geen tijd opgelost. Gelukkig hield hij wel het hoofd erbij en dat bood Mie- ke van Hooft de gelegenheid in De truc met de doos de spanning er dik honderdvij ftig bladzijden in te houden. En meer dan dat, want haar detective is tegelij kertijd een boeiend verhaal over een jongen die het niet echt ge troffen heeft. Boudewijn heet-ie en hij doet in de klas zo'n beetje voor spek en bonen mee. Hij heeft met niemand ruzie, maar vriendjes heeft hij niet. En thuis is het ook niet alles. Zijn ouders zijn gescheiden en nu zijn moe der er alleen voor staat, wordt elk dubbeltje omgekeerd. Geen wonder dat ze altijd moe is en om het minste geringste boos wordt. Op hem... op zijn jongere broertje Dennis., op de nieuwe buren uit Iran. Kinderjury Mieke van Hooft gaf vorige week met nog negen schrijvers en schrijfsters in Amersfoort de aftrap voor De Nederlandse Kinderjury 1999. Het is de twaalfde keer dat lezers van 6 tot en met 12 jaar het leukste kinderboek kunnen kiezen. Zelf kreeg ze die populariteitsprijs in 1990 voor De tasjesdief, maar ook met 'Sebastiaan rare banaan', 'Nachtlopers'. 'Kinde ren ontvoerd'. 'Het doorgezaag de meisje', 'Treiterkoppen' en 'Straatkatten' gooide ze hoge ogen. Want al die boeken kregen van de leden van de grootste jury van Nederland een - zoals dat heet - nominatie; of in be grijpelijker Nederlands: wer den getipt voor de prijs die door heel wat schrijvers belangrijker wordt gevonden dan een Zilve ren of zelfs Gouden Griffel. Of Mieke van Hooft met De truc met de doos (Holland, 24,90) opnieuw kan winnen? Die vraag wordt pas op 26 juni om vijf uur 's middags beantwoord tijdens een speciale televisie-uitzen ding op Nederland 3. Als je wilt dat jou stem meetelt, moet je voor 31 mei laten weten wat jij het mooiste boek van 1998 vindt. Vraag op school, in de bi bliotheek of in de boekhandel hoe je mee kunt doen. En vergeet niet een jurylidpasje (gratis) te vragen, want daarmee maak je kans op een Boekenbon. En ook die prijs is te mooi om te laten liggen. Jan Smeekens Uit: De truc met de doos van Mieke van Hooft, illustraties van Ruud Bruijn. Eind vorig jaar had de Boekie- boekie-aftelkalender 1999 in de winkels moeten liggen. Het kwam er niet van. Maar nu is hij er: een scheurkalender van 1.8 cm x 13 cm en 4 cm dik met elke dag een vrolijk gedicht, een spannend verhaal, een waan zinnige proef, een overheerlijk recept, een verlokkende boekentip, een bijzondere teke ning, een bizar wetenswaardig- heidje of iets anders leuks om te doen. De kalender is samengesteld door Bibi Dumon Tak en Jet Manrho, en wordt uitgegeven door het NBLC. De prijs was oorspronkelijk 25,00 Maar het is inmiddels februari en dus zal een verstandige boekhande laar je graag matsen. Keus genoeg aan kaartjes voor je geheime liefde. foto Lex de Meester Een kaartje naar je geheime liefde sturen, een limousine laten voorrijden of een span nend lingeriesetje kopen. Over Valentijnsdag - zondag 14 fe bruari is het zover - fantaseren leerlingen van openbare basis school De Branding en Stedelij ke Scholengemeenschap Schel- demond volop. „Ik geef een cadeautje aan mijn vader en moeder en zusje", zegt Sophie uit groep 7 en 8 van De Branding. Romano stuurt 'iets' naar haar oom. „Die woont op Curasao en daarom zie ik hem niet zo vaak." „Ik stuur een kaartje naar mijn tante in Lim burg, want ze is ziek", zegt Anouk. Maret maakt iets op de computer voor haar moeder en Mathieu en Justin gaan een grap uithalen met iemand. „We ken nen een jongen die verliefd is op een meisje", zegt Mathieu. „Maarzij niet op hem", vult Jus tin aan. „Misschien sturen we hem een kaartje en doen we net alsof het door haar is geschre ven." Op Scholengemeenschap Scheldemond wordt wisselend gedacht over Valentijnsdag. Stefan en Ismaël zitten in de tweede klas mavo. „Ik doe er niets aan. Ik heb nog nooit iets gekregen", zegt Ismaël. Stefan: „Ik ook nietWel hopen ze alle bei op een kaartje. „Als ik een kaartje van een meisje krijg, blijf ik de hele nacht wakker", denkt Ismaël. „Ik vind het een leuke traditie, maar het wordt wel te commercieel", vindt Roy, vierde klas mavo. „Ik stuur een paar kaarten naar wat goede vrienden van me. Twee meisjes uit de vierde klas havo en vwo lopen samen met een jongen uit de derde klas Bouwtechniek de school uit. Ze willen alleen iets zeggen als ze anoniem blijven. „Ik ga een roos kopen", zegt de jongen met een grijns op zijn gezicht. „Valen tijnsdag? Strak. man. Ik hoop dat mijn vriendje me gaat ver wennen. Meer zeg ik er niet over", antwoordt een meisje. Haar vriendin vindt het wel leuk om iets te krijgen, maar stuurt zelf nog geen kaartje. „Dat doe ik pas als ik een vriendje heb. Maar dan moet het wel serieus zijn." Bas, Dennis, Guido en Jaco, al lemaal mavo 4. lijken Valen tijnsdag niet zo serieus te ne men. „Ik krijg een kaartje van mijn oma", vertelt Guido. „Krijg je tenminste nog een kaartje", grapt Dennis. „Ik wil niet veel geld uitgeven aan kaartjes. Hooguit 1,25. Maar misschien is een bos rozen ook wel leuk, of een lingerieset. Of ik laat een limousine voorrijden", fantaseert Guido. „Ja. ja, en dat allemaal voor 1.25", reageert Jaco. Een e-mail sturen-' „Nee, want dan zien ze gelijk dat die van jou is", zegt Bas. Valentijnsdag valt wel op een zondag en dan wordt er geen post bezorgd. Geen pro bleem, vindt Dennis. „Je gaat zaterdagavond uit en om een uur of vier donder je zelf iets er gens in een brievenbus." Jeroen Vliegenberg Het is wél mogelijk iemand anoniem een 'Valentijn e-card' te sturen (w iow.oberon.nl/nl/e-cards/valen- tijn.asp) Andere adressen www.pi.net/specials/valentijn/ www.bluemountain.com www.bruna.nl/valentijn foto Willem Mieras Het liefst speelt ze muziek van Bach. „Maar popmu ziek vind ik ook heel erg leuk", zegt de tienjarige Anna Maj van Ree uit Heinkenszand. Na een paar jaar algemene muziekles koos ze voor de viool. Violen zijn er in verschillende maten. Anna Maj bespeelt een halve. „Het kan nog kleiner; zo'n viool noemen ze een kwart." Vioolspelen is met gemakkelijk Elke dag oefent ze een kwartiertje. Je moet er jong mee beginnen en ook muzi kaal voor zijn. „Vooral bij de vingerzetting komt het op gevoel aan", vertelt Anna Maj. De snaren worden aangestreken met behulp van een strijkstok. De haren die aan deze stok zitten zijn ge bleekte paardenharen. Regelmatig moeten de haren met hars ingesmeerd worden. „Het is belangrijk dat je durft te strijken. Je moet namelijk wel iets horen." De ene streek is de andere niet. Je kan vloeiend strijken of juist punterig. „Ook kan je meerdere noten in een streek doen." Een viool is nogal prijzig; ze zijn te koop vanaf tweedui zend gulden. Er zijn ook violen die wel een miljoen kos ten. Een super de luxe strijkstok kan wel drieduizend gulden kosten. „Het instrument dat ik nu bespeel, heb ik gehuurd. Als ik uitgegroeid ben, ga ik er één kopen." Anna Maj heeft al diverse optredens achter de rug. „Ik heb ook eens op straat gespeeld. In een half uur had ik dertig gulden verdiend De jonge violiste ziet haar hobby als een uitdaging- „Ik heb voor de viool gekozen omdat het een pittig en moei lijk instrument is. Om het te leren moet je een echte doorzetter zijn. Ik geef voorlopig niet op." Piet Nagtegaal Middelburg, Eline Suurmond (12 jaar) Mijn wens Ik heb een droom over een betere wereld, een wereld zonder haat of pijn. Waar alle soorten mensen, met elkaar kunnen leven, dat lijkt me fijn. Zonder schoten, zonder geweld, dat er alleen maar vrede wordt vermeld. Een wereld, waar we met veel liefde leven, waar we veel om anderen geven. Geluk, liefde, vriendschap en geduld, ik hoop dat deze droom ooit wordt vervuld. y/WZÏZt- en toen kwamen een nachtmerrie er allemaal mannen met witte pakken ..en toen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10