OM pakt straatgeweld hard aan Hoessein ook na zijn dood verzoener o Fraude met slip tong blijkt grapje te zijn El Al-Boeing glijdt van baan af Zalm noemt steun boeren uit de tijd 4 WEKEN Proces bloedschandaal van start Daders moeten binnen twee maanden voor de rechter verschijnen Wegen opnieuw spekglad Protest grensarbeiders Rijkaard haalt Zenden erbij 21 VOOR 16,00 Carnaval O O CO O NW 6 Sneeuw Winterse buien en opklaringen wisselen elkaar af. Het is 3 graden bij een matige tot krachtige noordwestenwind. door Harmen van der Werf KORTGENE - Kosten noch moeite hebben twee visserij- controleurs zich bespaard om een verkoper van ondermaatse tong te pakken. Hun doelge richte actie tegen de vermeen de fraudeur, een supermarktei- genaar in Kortgene, bleek te berusten op een grap. Een advertentie in de krant had hen gealarmeerd. Sliptong werd aangeboden voor 7,50 gulden per kilo. Dat moet wel ondermaatse vis zijn, dachten de speurders van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij De verkoper was snel achter haald. In de advertentie stond zijn 06-nummer. Zijn winkel werd eerst in kaart gebracht. De echtgenote van één van de controleurs deed vervolgens als 'spion' boodschappen bij de supermarkt, maarzij kon niets vinden. Toch werd besloten in actie te komen op een zaterdag. De kans op succes zou dan het grootst zijn, want op vrijdag wordt in Zeeland de meeste zeevis aangevoerd. Met twee auto's rukte de AID uit. Om alle vis mee te kunnen nemen. De supermarkteigenaar werd ondervraagd. Hij maakte di rect een einde aan alle speur zin. Vrienden hadden ter gele genheid van zijn 25-jarig huwelijk de advertentie ge plaatst, om hem te laten over stelpen met telefoontjes. En dat was gelukt. De AID-controleurs doen hun verhaal in het jongste nummer van het bedrijfsblad AID Spo ren. door Peter de Knegt AMSTERDAM - Justitie wil het fors toegenomen uitgaansgeweld, de ge weldsdelicten, jeugdcri minaliteit en recidivisten een halt toeroepen met een hardere aanpak. Het Openbaar Ministerie (OM) denkt bij zwaardere delicten aan snelrecht. Daders moeten binnen twee maanden nadat een zaak bij het Openbaar Ministe rie binnenkomt, voor de rechter verschijnen. Door de toegenomen criminali teit zal het OM ook keuzes gaan maken bij de vervolging. Het OM gaat nee' verkopen: be paalde lichte misdrijven zullen met meer door justitie worden vervolgd. Dat maakte het College van Procureurs-Generaal gisteren in Amsterdam bekend bij de presentatie van het jaarplan 1999 en de toekomstvisie '2002'. Het landelijke OM, waaronder 19 arrondissementen vallen, maakt dit jaar voor het eerst heel expliciet keuzes in de be strijding van de misdaad. Naast het (uitgaans)geweld zal justitie bij de bestrijding van de georga niseerde criminaliteit vooral extra aandacht schenken aan mensenhandel en mensensmok kel. Jeugdigen kunnen eveneens rekenen op extra belangstel ling. Daarnaast wil het OM met speciale projecten het aantal verkeersslachtoffers sterk te rugdringen. „Met veel extra geld, een fors aantal extra con troles en 1,6 miljoen extra pro cessen-verbaal moet de auto mobilist beter in het gareel worden gebracht", aldus het OM dat tevens de financiële cri minaliteit steviger wil aanpak ken. Om ervoor te zorgen dat overal in het land dezelfde straffen worden gegeven voor gelijk soortige overtredingen, voert justitie dit voorjaar het Polaris- systeem in. Met behulp daarvan kunnen aanklagers via de com puter zien welke straffen wor den opgelegd bij een bepaalde overtreding. Zo'n tachtig pro cent van alle delicten zal met behulp van het Polaris-systeem DRIEBERGEN - Een aantal wegen in Neder land was gisteravond door opkomende gladheid opnieuw moeilijk be gaanbaar. Er deden zich enkele ongelukken voor met voornamelijk blik schade, zo meldde het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD). De A28 tussen Zwolle en Amersfoort was vrijwel onberijdbaar. Rond het knooppunt Prins Claus plein bij Den Haag, was de weg ijzig. In de rest van Nederland werd de situatie steeds nijpender. In de richting Hoorn, waar het ook glad was, stond gisteravond laat door een ongeval een file van 5 kilometer De KNMI voorspelde voor de afgelopen nacht en vanmorgen overal in het land gladheid, vooral in het midden en noorden van Nederland. In het zui den was de situatie nog re delijk omdat daar de tem peratuur rond het vriespunt lag. ANP zie ook pagina 3 Een groot gezelschap hoogwaardigheidsbekleders begeleidt Hoesseins kist. Onder hen de nieuwe Jordaanse koning Abdallah en zijn broer Ali, de Turkse president Demirel, president Chirac van Frankrijk, zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton en president Mubarak van Egypte. foto Rabih Moghrabi/EPA door Ad Bloemendaal AMMAN - Jordanië en de we reld hebben gisteren koning Hoessein bin Talal op indruk wekkende wijze de laatste eer bewezen. Onder de talrijke hoogwaardigheidsbekleders trok vooral Hafez al-Assad de aandacht. Op het laatste moment had de Syrische leider besloten naar de begrafenis van zijn eeuwige vij and te gaan. Geflankeerd door zijn vice-president en zijn mi nister van buitenlandse zaken, stond de Syrische leider opmer kelijk lang stil voor de baar. Na de teraardebestelling, was Assad de eerste van de honder den staatshoofden, regerings leiders en ministers die de nieuwe koning, Abdallah II, (Advertentie) Voor uw winterse buien. BMW Z3 roadster, nu met hardtop cadeau. Hagel of storm. Zon of regen. Bij BMW leert u het weer pas echt waarderen. Want bi] aanschaf van de BMW Z3 roadster, krijgt u een hardtop cadeau. Dus in wat voor bui u ook bent, u heeft er altijd een passende BMW bij. De BMW 23 roadster is er vanaf f 69.950,- (oftewel 31.741,93). De aanbieding is geldig - bij aankoop en aflevering - van 1 februari t/m 31 maart 1999. Leaseprijs Z3 roadster vanat I 1 478.- 670,69) per maand excl. BTW op basis van Full Operational Lease bij 48 mnd/20 000 km (BMW Financial Services). BMW maakt rijden geweldig condoleerden. De twee omhels den elkaar alsof er tussen hun landen louter vriendschap had bestaan. Daarna onderhield de Assad zich met Hoesseins broer Hassan, de man die vorst zou zijn geweest als de koning hem niet onlangs opzij had gezet. Assad liet vorige maand laten al blijken dat het tijd werd voor dooi in de relaties met Jordanië. Hij belde toen koning Hoessein op, na diens aankomst *uit de Verenigde Staten. De Syrische president sprak gisteren ook de Amerikaanse president Clin ton. De laatste woonde Hoes- seins begrafenis bij in gezel schap van zijn voorgangers Bush, Carter en Ford. Ontspanning Er waren ook andere, voorzich tige tekenen van ontspanning. De Israëlische president, Ezer Weizman, schudde de hand van Naif Hawatmeh, leider van het radicale Democratische Front voor de Bevrijding van Palesti na (DFLP). Hawatmehs groep heeft zich steeds fel gekant te gen het Oslo-vredesakkoord tussen de PLO en Israël. De handdruk van Weizman viel slecht bij premier Netanyahu en minister van buitenlandse za ken Ariel Sharon, die ook deel uitmaakten van de 23 man ster ke Israëlische delegatie. Koning Abdallah sprak koite tijd met Netanyahu, schudde hem de hand, maar hield hem op een afstand. Er was daarente gen een omhelzing voor Israels oud-minister van defensie Jit- schak Mordechai, die aan het hoofd van een nieuwe centrum partij bij de verkiezingen van 17 mei een gooi doet naar het pre mierschap. Er waren meer tekenen van ver andering. Koeweit stuurde kroonprins en premier Sa'ad al Abdallah al-Sabah, in een ge baar van verzoening. Van die kant is het Hoessein lang kwa lijk genomen dat hij niet duide lijker partij koos tegen Irak in de Golfoorlog van 1991.De Rus sische president Boris Jeltsin was ook in Amman. Tegen het advies van zijn artsen. Koning Abdallah en de afgewe zen kroonprins Hassan deden er alles aan om duidelijk te maken dat ze elkaar geen kwaad hart toedragen. De hele dag waren ze in eikaars gezelschap en na de begrafenis ontvingen ze samen de buitenlandse gasten. GPD De EI Al-Boeing lag er indrukwekkend bij na de mislukte landingsmanoeuvre. foto Paul van Weel van onze redactie binnenland SCHIPHOL - El Al stelt een eigen onderzoek in naar het incident op Schiphol waarbij gisterochtend een Boeing 747 van deze maatschappij met het neuswiel van de baan is gegleden. Het vrachttoestel landde bij sneeuwval. El Al heeft 'gezien de ernst van het incident' on middellijk een eigen onder zoeksteam geformeerd dat snel opheldering moet geven over de oorzaak. Het uit Los Angeles en New York afkomstige vliegtuig had volgens El Al 92,7 ton vracht aan boord, minder dan het maximum van 126 ton. Het onderzoek van El Al richt zich onder meer op de handelwijze van de bemanning, de staat van onderhoud van het toe stel, de conditie van de start baan en de communicatie tus sen de gezagvoerder en de verkeerstoren. Schiphol kampte gisteren met annule ringen en forse vertragingen vanwege het incident en de sneeuwval. Zo moest de KLM 's morgens twintig vluchten annuleren. De wachttijden in de lucht liepen op tot een uur en een aantal intercontinen tale vluchten moest uitwij ken. GPD pagina 3: snelle reactie Kok op verhoren Bijlmer ramp bekritiseerd worden behandeld. Op de lan gere termijn wil het OM veertig procent van de strafzaken bin nen tien weken nadat het pro- ces-verbaal tegen de verdachte is opgemaakt, op de rechtszit ting brengen. GPD zie ook pagina 3 Vandaag begint in Parijs het proces tegen drie vooraanstaan de politici wegens hun betrokkenheid bij het schandaal rond met aids besmet bloed dat in de jaren tachtig een grootaantal slachtoffers maakte. In de Franse hoofdstad werd gisteren de zaal in gereedheid gebracht waar de be- J rechting plaatsvindt De massale opkomst tijdens een informatiebijeenkomst in Hulst was een duidelijk teken van de onrust onder grensar beiders over het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België. Woordvoerders maakten de vier Kamerleden die daar aanwezig waren, duidelijk dat invoering leidt tot 'complete gezinsdrama's'. De arbeiders gaan er duizenden tot tienduizenden guldens op achteruit. Bondscoach Frank Rijkaard heeft Boudewijn Zenden bij de selectie van het Nederlands elf tal gehaald voor de vriend schappelijke wedstrijd tegen Portugal, die morgen in Parijs wordt gespeeld. De voetballer van Barcelona vervangt Mare O vermars van Arsenal, die gis teren vanwege griep afhaakte. Rijkaard houdt er echter wel re kening mee dat het oefenduel vanwege het slechte weer niet door kan gaan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; carnaval: 18 en 19; sport: 20 en 21. van onze redactie buitenland BRUSSEL - De inkomenssteun voor de boeren in de Europese Unie moet omlaag. Volgens mi nister Zalm (Financiën) bestaat daar 'grote overeenstemming' over tussen de EU-bewindslie- den van financiën. „Je kunt moeilijk één ondernemersgroep permanent bijstand blijven ver lenen. We kunnen niet vasthou den aan inkomenssteun voor de boeren." Het afbouwen van de Europese inkomenssubsidie treft volgens het Landbouw Economisch In stituut (LEI) de Nederlandse boeren direct in hun portemon nee. Het nadeel kan oplopen tot tienduizenden guldens per jaar, waarbij vooral rundveehouders en melkveehouders getroffen worden. Zalm meent evenwel dat de EU-steunverlening niet meer van deze tijd is. De minister besprak gisteren met zijn EU-collega's de hervor ming van het Europese land bouwbeleid in de komende ja ren. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - stelt voor de prijssubsidies voor melk, vlees en granen te verlagen met maximaal dertig procent. Om het leed te vei-zach- ten, bepleit de Commissie direc te inkomenssteun, die voor de Nederlandse agrariër kan oplo pen tot ruim dertig mille per jaar. De ministers van financiën achten deze regeling te riant en willen de steun geleidelijk af bouwen. Frankrijk stelt voor het steunbedrag met drie pro cent per jaar te verminderen. Over het precieze percentage bestaat evenwel nog geen over eenstemming. Klein wonder - Uiteindelijk beslissen de rege ringsleiders eind maart in Ber lijn over het totale EU-budget - inclusief de financieringervan - voor de komende zeven jaar (2000-2006). De tegenstellingen tussën de verschillende lidsta ten zijn groot en volgens Zalm moet de huidige EU-voorzitter Duitsland een 'klein wonder' verrichten om tijdens de top tot een akkoord te komen. De Europese boerenorganisatie COPA is vierkant tegen Duitse voorstellen over een nieuwe Eu ropese landbouwpoütiek. Vol gens secretaris-generaal Vola- nen dreigen de boeren zelf de rekening te moeten betalen. Kosten van de landbouwher vormingen in de eerste jaren zouden later weer moeten wor den gecompenseerd door de uit gaven te drukken. De COPA houdt maandag 22 fe bruari een massademonstratie in Brussel. De Europese landbouwminis ters komen die week bij een en de Duitse regering wil beslissingen over de hervormingen door drukken. GPD/ANP zie ook commentaar op pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaa^met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 *VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1