ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Wereld treurt om Hoessein D66 is voor regiobestuurders te veel een Randstadpartij Piloten van El AI leggen verband kanker en lading 4 WEKEN Zo'n koning krijgen we nooit meer Verwarde man steekt in op slapende zonen Hagel geselt eerste straó 4^ 2! pp Wereldtitels voor Ritsma en Niemann W t 'M11 KfiB 1 ■f, J Veel lof voor overledene Duizenden kippen gestikt in Aardenburg Boogerd-Quaak grijpt naast lijsttrekkerschap voor Europarlement Hoopvolle start vredesoverleg Schuurtje komt terug op de rails Blijlevens spurt naar zege Muskens vraagt om condooms voor Afrika VOOR 16,00 JAj ik wil: Sneeuwbuien Winterse buien afgewisseld met zon. Tot vrij krachtig en aan zee tot krachtig afnemende Noordwestenwind. Maximaal 1 tot 3 graden.I 242e jaargang no. 32 maandag 8 februari 1999 losse nummers 1,80 pagina 13 van onze redactie buitenland AMMAN - Leiders in de gehele wereld hebben gis teren hun droefenis uitge sproken over de dood van de Jordaanse koning Hoessein. Ze prezen de overledene uitvoerig en noemden hem een groot en moedig staatsman. Veel staatshoofden wonen van daag de begrafenis in Amman 'bij. „Als er uiteindelijk vrede komt in het Midden-Oosten, zal jzijn naam eraan verbonden zijn", vond de Amerikaanse pre sident Clinton. Zaterdag zegde Clinton Jordanië al 585 miljoen gulden steun toe als blijk van medeleven. De Israëlische pre sident Weizman sprak van 'een dappere soldaat die vocht voor wede' en 'een van de grootste leiders van de twintigste eeuw'. Leah Rabin noemde de koning, die klein van stuk was, 'een reus vaneen mens'. Premier Netanyahu sprak in gloedvolle bewoordingen over de Jordaanse vorst en zei dat Is raël 'op gepaste wijze' respect zal betuigenVoor het eerst in de geschiedenis gaan in Israël de vlaggen half stok voor het over lijden van een Arabisch leider. De Nederlandse regering stak ook de loftrompet over de vorst. Koningin Beatrix, die met pre mier Kok de begrafenis van de vorst bijwoont, kondigde een periode van hofrouw af. Dat houdt in dat leden van het ko- ninklijk huis niet aan feestelijk heden zullen deelnemen. De pe riode is morgen afgelopen Irak en Iran lieten nauwelijks iets van zich horen. De verhou ding tussen de twee landen is koel, vooral sinds Jordanië in 1994 een vredesverdrag sloot met Israël. Hoessein stierf in het naar hem genoemde militaire ziekenhuis even buiten Amman. Daar lag hij aan apparatuur die hem in leven hield. Vrijdag werd hij al klinisch dood verklaard. Bijna geen van zijn vitale organen functioneerde nog. Gisteroch tend omstreeks elf uur stopte ook het hart ermee. Om twee uur 's middags werd prins Abdallah, die Hoessein nog geen twee weken geleden als zijn opvolger aanwees, be ëdigd tot koning. Prins Ham- zah, zoon van Hoessein en ko ningin Noor, is benoemd tot kroonprins. AFP/RTR/ANP pagina 3: commentaar pagina 4: necrologie Een zee van rouwenden bij het Koning Hoessein Ziekenhuis in Amman. foto Joekel Fink/AP door Ad Bloemendaal AMMAN - Op de dag van de dood van de koning is de heuvel met het Hoessein-zie kenhuis omgeven door dichte mist. Een gestage regen daalt neer op de rouwende menigte bij de ingangspoort. Die is voor zien van een groot portret van de Hoessein in betere tijden. De dood van hun 'vader en broeder', zoals de nieuwe koning Abdallah later in een toespraak zou zeg gen, heeft de Jordaniërs zwaar aangegre pen. Iedereen wist dat het einde nabij was, maar de harde waarheid dringt nu pas door. Jordanië moet verder zonder Hoes sein. Voor de meeste Jordaniërs, die nooit een andere vorst hebben gekend, betekent dat een stap in het duister, ook al hebben ze nog zo veel vertrouwen in Abdallah. Een paar weken geleden nog stonden ze in bijna even slecht weer langs de straten van Amman om hun uit Amerika terugge keerde vorst in te halen. De blijdschap was van korte duur. Vandaag maakt Hoes sein zijn laatste rit door de hoofdstad. Voor de ingang van het ziekenhuis is het een uur na de dood van de koning een groot vertoon van emoties. Opgeschoten jeugd scandeert de bekende Arabische aanhankelijkheidsleuzen. 'Met ons bloed en onze geest, staan we achter Hoessein'. Ze zwaaien met portretten van de koning. Volwassen mannen zakken ineen op het natte asfalt, overmand door verdriet. Dit is niet het soort van overheidswege opgeklopt sentiment dat in veel andere Arabische landen ruim voorradig is. Het verdriet van de Jordaanse bevolking komt recht uit het hart. Machmoud Lash (34), een forse Jordaniër van Circassische af komst, is onmiddellijk nadat hij het nieuws over de dood van de koning hoor de, naar het ziekenhuis gegaan. „Zo'n man, zo'n leider krijgen we nooit meer", zegt hij met een gebroken stem. Tranen biggelen langs zijn gezicht. „We zijn een klein land, maar we hadden een grote leider. Ik denk dat heel veel mensen in de wereld ons om zo'n koning hebben benijd. Nu is alles in Gods hand." Lash heeft er alle vertrouwen in dat de nieuwe leider, Abdallah, een waardig zoon van zijn vader zal zijn. „Ik denk dat hij een goede koning is, maar als Hoessein zal hij nooit worden." Twee bussen met schooljeugd rijden lang zaam de ziekenhuis-ingang voorbij. De kinderen hadden willen uitstappen, maar het weer is te slecht. Achter de bewasemde ramen heerst hartverscheurend verdriet. Een meisje va n een j aar of zeven houdt een tekening van de koning omhoog. Betraan de kindergezichtjes drukken zich tegen het glas. Al het hele weekeinde stonden er schoolklassen voor het ziekenhuis met te keningen en gedichten. Tot gisterochtend was er nog hoop, tegen beter weten in. GPD Koning Abdallah na zijn beëdiging. foto Yousef Allan/AP van onze redactie binnenland VEENDAM - Bij een familie drama in Veendam zijn twee kinderen van dertien en vier jaar oud door hun 38-jarige va der neergestoken. Het vierjarige zoontje werd met ernstig buikletsel in kritieke toestand naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. Na een spoedoperatie was het kind buiten levensgevaar. De der tienjarige jongen moest met nekletsel naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hij is eveneens buiten levensgevaar. Het familiedrama vond plaats in de nacht van zaterdag op zon dag. De politie gaat er vanuit dat problemen in de relationele sfeer aan de basis staan van het familiedrama. De man was en kele maanden geleden geschei den van z'n vrouw. De kinderen bleven achter bij hun vader. Het drama vond omstreeks half AARDENBURG - Door een plaatselijke storing in het elek triciteitsnet zijn het afgelopen weekeinde tienduizenden kip pen van het pluimveebedrijf van de familie De Rijcke in Aar denburg omgekomen. De precieze oorzaak van de sto ring is nog niet bekend. Door de stroomstoring viel het ventila tiesysteem van het pluimveebe drijf volledig uit, waardoor er in de kippenstallen enkele uren lang geen verse lucht kwam. Het grootste deel van de 25.000 kip pen is daardoor gestikt. Ook het alarmsysteem, dat normaliter melding moet maken van stroomstoringen, weigerde in dit geval dienst. vier plaats. De twee jeugdige slachtoffers lagen te slapen, toen de vader zijn twee zonen met een scherp voorwerp toeta kelde. De dertienjarige jongen wist uit de woning te ontsnap pen. Hij rende naar de buren, die de politie waarschuwden. Agenten troffen de man in de buurt aan. Hij maakte een ver warde indruk. GPD door Koos van Wees VELDHOVEN - Binnen D66 heerst onvrede over de koers die de partij is ingeslagen sinds de groep Opschudding eind vorig jaar een aantal radicale veran deringen wist door te drukken. Op het partijcongres in Veldho ven trachtten regionale afde lingsbestuurders van onder meer Groningen, Brabant en Zeeland afgelopen weekeinde de klok weer terug te draaien. Ze vinden dat D66 door de ver anderingen meer dan ooit is ver worden tot een Randstadpartij. Ook verzetten ze zich tegen het nieuwe etiket 'sociaal-liberaal'. De groep critici onder leiding van de Brabantse afdelings voorzitter H. van der Linden heeft vooral moeite met de op heffing van de Landelijke Ad viesraad en van de regionale vertegenwoordiging in het hoofdbestuur. Ze nemen het de partijleiding kwalijk dat deze zo snel de Opschudding-voor stellen omarmde. Met de afde lingsbesturen zelf en de vijftig leden van de Adviesraad, die onregelmatig bijeenkomt om over de politieke koers te advi seren, is nooit overleg geweest. Voorstellen De regionale afdelingen dien den dit weekeinde een aantal voorstellen in om hun invloed binnen de partij organen zeker te stellen. Het hoofdbestuur zelf vond dat beter gewacht kon worden op de voorstellen van een commissie die partijwijzi- gingen onderzoekt. Volgens de partijtop is het goed eens in de zoveel tijd de partij organen te evalueren. Dat standpunt leid de met name zaterdag tot ver^ ontwaai'digde reacties. „De eer ste de beste boerenlullenclub evalueert beter dan D66. Het hoofdbestuur vindt ons gewoon te lastig, daar draait alles om", schamperde een afdelingsbe stuurder. Een motie om de term sociaal liberaal weer af te schaffen haalde het niet. De motie van Van der Linden om het politieke klankbord voor de regio's te handhaven wel. „De afdelingen in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht hebben nu gemerkt dat ze het niet alleen voor het zeg gen hebben"aldus Van der Lin den. GPD door Inge Heuff RENESSE - De zon deed afgelopen zaterdag zijn uiterste best tijdens de eerste straö in Re- nesse, maar moest het juist tijdens het voet- wassen op het strand afleggen tegen een hevige hagelbui. Renesse opende het seizoen traditiegetrouw met een rit te paard door het dorp en de duinen en over het strand. Ruiters en paarden hadden op het strand moeite om tegen de storm in te rij den, maar even later brak de zon weer door. foto Pieter Honhoff zie ook pagina 7 door A.J. Snel VELDHOVEN - L. van der Laan wordt de D66-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen in juni van dit jaar. De 32-jarige Van der Laan, tot voor kort voor lichtster van Europees commis saris Hans van den Broek, kreeg op het D66-congres in Veldho ven meer stemmen dan huidig Europarlementariër J.L.A Boo gerd-Quaak uit Zaamslag en het oud-Tweede-Kamerlid B. van den Bos. In een eerder gehouden schri f te- lijk ledenreferendum waren Van den Bos en Boogerd nog voor Van der Laan geëindigd. Op grond van de meest recente pei lingen denkt D66, dat nu over vier van de 31 Nederlandse ze tels in het Europees Parlement beschikt, twee en mogelijk drie zetels te halen. De Zeeuwse kandidate voor het lijsttrekkerschap Boogerd- Servië houdt nog drie jaar het beheer over Kosovo. Daarover zou gisteren in het Franse kasteel Rambouillet overeenstem mingzijn bereikt. Hoewel er nog grote geschillen liggen, spre ken de bemiddelaars van 'een positieve stap' in het vredesoverleg tussen de Serviërs en etnische Albane- C zen. w Langer dan een halve eeuw deed de voormalige sneltreingoe derenwagon dienst als schuurtje in een tuin in 's-Heer Hen drikskinderen. Afgelopen weekeinde ontfermde de stichting Stoomtrein Goes-Borssele zich over de '5070', met het plan hem in de toekomst weer als treinwagon dienst te laten doen. Jeroen Blijlevens zorgde gisteren voor de eerste Nederlandse zege in het nog prille wielerseizoen. De renner van TVM won de eerste etappe van de Ronde van Mallorca. Hij versloeg in de eindsprint de Belgische kampioen Tom Steels en de Italiaan Mario y Cipollini. radio en televisie: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; varia: 6; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19.21,23 en 24 Quaak kan zich vinden in de keuze voor Van der Laan, maar ze heeft haar bedenkingen tegen de manier waarop de Stem Ad vies Comissie van D66 eerder heeft geacteerd. „Er waren op het Congres heel veel mensen van de volgende generatie. Ik kan me voorstellen dat ze een jonge lijsttrekker hebben geko zen. Zij heeft het goed gedaan." „Wat eerder is gebeurd, dat ik door de Stem Advies Commissie in de tweede tranche bent gezet, dat vind ik beneden de maat. Ik sta als gevolg daarvan nu op de derde plaats van de kandida tenlijst. Mogelijk is dat een ver kiesbare plaats. Ik ben niet te leurgesteld over de keuze voor de lijsttrekker, maar wel over de procedure zoals die eerder is ge volgd. Was ik door de Stem Ad vies Commissie een aantal maanden geleden niet lager op de lijst gezet, dan was het wel licht anders gelopen." van onze redactie buitenland JERUZALEM - Piloten van El Al hebben gisteren een link ge legd tussen een aantal gevallen van kanker bij collega's en dubi euze ladingen aan boord van hun toestellen. Na de onthullingen afgelopen week tijdens de verhoren voor de parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer, vrezen de piloten dat zij onge wild zijn blootgesteld aan stra ling. Volgens de piloten zijn er vier recente kankergevallen onder Israëlische piloten van El Al en is meer dan een jaar geleden een vliegenier aan kanker overle den. Bang Het Israëlische dagblad Ha'Ar- etz citeerde gisteren een ano niem gebleven El Al-piloot, die 'gezien de berichten over de la ding van het in Nederland neer gestorte vliegtuig' bang is blootgesteld te zijn aan straling. El Al zegt te onderzoeken of het percentage piloten met kanker boven het gemiddelde ligt. Vorige week ontstond opschud ding toen bij de parlementarie enquêtecommissie voor de Bijl merramp bleek dat een half uur na de crash een functionaris van El Al aan een luchtverkeerslei der meldde dat het verongeluk te toestel gassen en explosieven vervoerde. De verkeersleiders hielden dit voor zich. Tegen hulpverleners en buurtbewo ners werd gezegd dat de ramp- Boeing geen gevaarlijke lading had. Een woordvoerder van de Rijks- HILVERSUM - Bisschop Mus kens vindt dat mensen in Afrika condooms moeten krijgen. „Als je dag in dag uit, maand in maand uit, zo veel mensen ziet doodgaan aan aids, dan kun je het niet over je hart verkrijgen geen condooms te geven", zei hij gisteren. De officiële leer van de Rooms-Katholieke Kerk wijst condoomgebruik af. ANP luchtvaartdienst noemde de onthulling over de lading later een misser. De genoemde func tionaris van El Al zou zich heb ben vergist. Hij zou zich hebben gebaseerd op de vrachtbrief van het traject Verenigde Staten- Schiphol. ANP zie ook pagina 3 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1