Winterschoo Terug in de wintertijd... D eze maand: 5 recepten voor een srt£L am er koor éér. Schoonheid in huis Vertroeteld Een lust voor het oog IJs en ijskoud Zeg het met (winter)bloemen! 0 A G 6 1 I J K 5 6 K 0 S T PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 19$ 194 Advertentie GOE Februari is nog een echte wintermaand, waarin we volop kunnen genieten van de charmes van de winter. Omdat buiten Neder land de winters extremer zijn, keek de redactie van Goed Nieuws deze keer ook over (verre) grenzen. In Japan en Zweden bijvoorbeeld, worden de meest fantastische sculpturen en zelfs gebouwen gemaakt van ijs en sneeuw. Maar winterschoonheid vindt u ook dichter bij huis, zoals in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, waar een tentoonstelling is te zien met sleden, schaatsen, schilderijen en foto's van wintertaferelen. Voor mensen die hun huis willen op knappen, staat op deze pagina informatie over de winterschilder. En prachtige winterbloemen vol betekenis maken het beeld van winterse schoonheid compleet! Voor veel mensen is ijs een bron van vermaak. Zodra in Nederland sloten, vaarten en plassen dichtvriezen w orden de schaatsen 'uit het vet' gehaald en zijn overal schaatsende mensen en koek en zopie tentjes te zien. De tentoonstelling 'IJspret en narigheid' in het Zuiderzee museum in Enkhuizen toont de geschiedenis van bijna tien eeu wen winterfolklore. Het ijzige verleden van het Zuiderzeegebied was een vro lijke tijd voor de bewoners van eilanden als Marken en Urk. die vanaf het vaste land werden bezocht door schaatsers en arrensleden. Maar voor veel bewoners van het Zuiderzeegebied betekende een strenge winter echter grote problemen. Door het dicht vriezen van open water konden zij niet meer vissen en moeilijk in hun levensonderhoud voorzien. Alle kanten van het win terweer in vroeger tijden worden belicht in het Zuiderzeemuseum aan de hand van prachtige prenten, schilderijen, foto's en zilverwerk. Bovendien zijn er bijzondere schaatsen, sleden en andere gebruiksvoorwerpen te zien. De tentoonstelling duurt tot en met 14 maart. Bel voor meer informatie de automatische info lijn van het Zuiderzeemuseum (0228) 31 82 60. Elke maand vindt u nieuwe, verrassende vleesrecepten bij uw slager en supermarkt. Bewaar ze allemaal in de handige VariatieWaaier. neesinfolijn: 0800-0036. www.vleesinfo.nl Vlees. De gangmaker op tafel. Sneeuwfestival In Japan wordt dit jaar voor de vijftigste keer het Sapporo Snow Festival gehouden. De stad Sapporo, bekend geworden door de internationale schaatswed strijden, verandert elk jaar in de maand februari in een waar win- tervvonderland vol 'kristallen' sneeuw- en ijssculpturen. De bijzondere winterpret begon in Sapporo in 1950, toen een aantal studenten zes beelden van sneeuw maakte in het Odori Park in de stad. Inmiddels is het sneeuwfesdjn uitgegroeid tot een internationale manifestatie, die vorig jaar maar liefst twee miljoen bezoekers trok uit diverse landen. Om het vijftigjarig bestaan te vieren, zijn dit jaar allerlei speciale activiteiten georgani seerd, zoals een overzichts tentoonstelling van vijftig jaar Sapporo Snow Festival. Fnsse kleuren, mooie accen ten of strak witte muren. De winterschilder zorgt ervoor dat u met een zonnig huis de zomer tegemoet kunt gaan. Het Bedrijfschap Schilders bedrijf geeft in de winter maanden al jaren 65 gulden per man per dag korting op binnenwerk, zoals het schilderen en behangen van muren en het afwerken van kozijnen en ander houtwerk. Dat is niet alleen goed nieuws voor u, maar ook voor de pro fessionele schilders die door het Hollandse winterweer vaak niet aan de slag kunnen in de winter maanden. De premies van de winter schilder gelden tot en met 19 maart aanstaande. Daarna be gint de lente en kan de schilder hopelijk weer buiten aan de slag. Wilt u profiteren van de aan bieding van de winterschilder, neem dan contact op met een gerenommeerd schildersbedrijf bij u in de buurt. Voor meer informatie over deze regeling kunt u ook terecht bij het Bedrijfschap Schildersbedrijf, telefoon (070) 336 65 00. Een thermische modderpad king of een algcnbchandeliu stond nou niet bepaald boven aa mijn verlanglijstje. Mijn twJ zussen wisten mij echter over J halen om eens een middagje mj te gaan naar een 'beautyfarm'. (j beter gezegd: 'beautycastle'. I In een superluxueus verw< oord waren we de hele dag or geven door zuivere bosluel verse vruchtensappen en maj lunch-hapjes. En verder alles w, een door supermarkten, stofz gers en ouderavonden afgelet lichaam nodig heeft om worden opgepept Eerlijk gezegd stond ik niettï- juichen bij het idee dat er allerk mensen aan je lijf zitten. He mogen dan deskundige handei zijn, het blijven vreemde handen Maar alles ging vanzelf toen i eenmaal rondliep in de beauty badjas, die overigens in een on waarschijnlijk goede wasverzach ter had gelegen. We hadden eet eigen programmaatje moget samenstellen uit allerlei behande lingen en stoom-, modder- et bubbelbaden. Zo lag ik opeen van m'n oorlel tot kleine teet ingesmeerd met een pasta dit leek op een combinatie van chocoladepasta, teer en gekookte; spinazie. Lekker!! Je voelde je huid helemaal gloeien. En ik maakte me al even zorgen, maar do brei liet zich eenvoudig afspoelen, Het mooiste kwam daarna: floaten. Het principe is ongeveer als volgt: gooi een paar pakken zout in een bubbelbadje, dim het licht en doe een rustgevend harp- of pianoriedeltje in de CD- speler. Het effect is ongekeA, I Na een half uurtje dobberen,! pardon 'floaten' (klinkt ook veel; beter), was ik bijna vergeten waai ik was. En vraag niet hoe 't komt,] maar dat doet werkelijk wonderen; Winterhulp voor de huid Wie kent het met? Een schrale huid, gesprongen lippen, ruwe handen... Een felle tegenstander van dit seizoen is zonder twijfel de huid, want centrale verwarming, vries kou en snijdende wind zijn de grootste vijanden van ons vel. Gelukkig zijn er steeds meer producten die het gezicht en de handen in de meest barre om standigheden beschermen. Zo zijn er tegenwoordig crèmes die zuurstof bevatten. De huid, het grootste orgaan van ons lichaam, heeft namelijk veel zuurstof nodig. Het zuurstofgehalte in de huid neemt voor het veertigste levensjaar met de helft af en bij rokers gaat het nog sneller. Een zuurstofhoudende crème helpt de huid langer jong te blijven. Dat geldt ook voor crèmes met UV-filters. Een groot deel van de huidveroudering wordt namelijk veroorzaakt door dag licht. UV-filters zijn dus niet alleen belangrijk tijdens de (wintersport)vakantie, maar het hele jaar door. Andere moderne ingrediën ten in nieuwe huidcrèmes zijn liposomen en vitaminen, die er voor zorgen dat onze huid in alle weersomstandigheden soepel en zacht blijft. Bovendien doen ze dat zonder een vet gevoel of glimeffect te veroorzaken. Voor elk huidtype is er tegen woordig wel een speciaal pro duct. Zo zijn er rijke crèmes voor de droge huid. En voor de vette huid - die nu net zo hard bescherming nodig heeft - zijn er luchtige fluids en lotions. Kortom, de nieuwste huid verzorging heeft alles in zich voor een rimpelloze, stralende winter! Lekkere gerechten worden nog aantrekkelijker als ze mooi worden gepresenteerd. Neem bijvoorbeeld deze heel eenvou dige soep. Door die te garneren met driehoekjes krokant gebak ken brood en wat groen ziet het er zo smakelijk uit datje er direct trek in krijgt. Beeldschoon selderijsoepje met knoflookcroutons Voorgerecht voor 4 personen Bereidingstijd ca. 30 minuten 4 stengels bleekseldenj en wattakjes bladgroen I kleine appel 250 gr geschilde knolselderij -*/•# l groente bouillon zout, peper '/2 dl room Snijd 1 stengel bleekseldenj in heel dunne boogjes van circa 2 mm en 3 stengels in dikke boogjes. Schil de appel, verwij der het klokhuis. Snijd de appel en de knolselderij in stukjes. Kook de bouillon met de knol- seldenj, de dikke bleekseldenj- Pureer en zeefde soep. Voeg de boogjes en de appel 20 minuten. dunne bleekselderijreepjes en zout en peper naar smaak toe en kook de soep nog 3 "minuten. Schenk de room in 4 soep borden, schep de soep erbij, leg er knoflookcroutons in en strooi er seldenjblaadjes over. Knoflookcroutons 3 eetlepels olijfolie 4 teentjes knof look 2 witte casinoboterhammen 25gr boter zout, peper Doe de olie met de ongepelde teentjes knoflook in een klein pannetje en gaar ze op een heel laag vuur (ca. 25 min.). Neem de knoflook uit de olie. Knijp de knoflook uit de schilletjes en meng ze met een beetje zout en peper. Verwijder de korsten van de boterhammen en snijd ze diagonaal m vieren. Verhit de knoflookolie met de boter en bak de driehoekjes brood goudbruin. Besmeer ze met wat van de zachte knoflook. José van Mil Vanuit het warme bad ge nieten van een kristalheldere poollucht? Dan moet u eens 'overwinteren' in het enige echte IJshotel ter wereld, aan de oevers van de rivier de Tome in het dorp Jukkasjarvi in Zweeds Lapland. Elk jaar wordt het hele hotel vanuit het niets opgebouwd naar steeds een nieuw ontwerp. Voor de bouw wordt jaarlijks 2.000 ton ijs gebruikt en maar liefst 30.000 ton sneeuw. De temperatuur in het hotel varieert, afhankelijk van de buiten temperatuur, van plus vier tot min negen graden Celsius. Brr, dat zal 's nachts wel koud zijn, is de eerste gedachte bij een bed van ijs. Maar daar is natuurlijk aan gedacht. Alle bedden zijn voorzien van een rendierhuid, een slaapmat, een thermische slaapzak en lakens. Koude voeten hoef je dus niet te krijgen. Bij het ontwaken krijg je bovendien een lekkere warme drank op bed, zodat je fris aan het ontbijt kunt aanschuiven Warm worden kan ook in de sauna en het hete buitenbad, allemaal onder het dak van het hotel. In het hotel, dat zo'n honderd gasten kan herbergen, is ook een bioscoop, een ijsbar en een kapel, waar trouwlustigen een echt sprookjeshuwelijk kun nen laten inzegenen. Voor de stoere types die niet bang zijn voor een 'beetje' kou. worden tochten (naar believen met overnachting) georganiseerd op sneeuwscooters of op hon densleeën. U trekt dan over adembenemende sneeuwvlak tes en door betoverend mooie bossen. Meer informatie krijgt u bij Ice Hotel +46 980 66 800. Echte Hollandse winter bloemen zijn de bolgewas sen zoals de tulp, de hya cint, de narcis, de ins, het sneeuwklokje en de lelie. Een bloemetje meenemen doen we al lang, maar sinds kort is de aloude betekenis van bloemen als bood schapper weer nieuw leven ingeblazen. Na het planten van de I eerste tulpenbollen in de Hortus Botanicus in Leiden in 1593 was de opmars van de tulp in Nederland niet meer te stuiten. Als je een tulp cadeau kreeg, was dat een teken van bloeiende vriendschap. Tegenwoordig staat de tulp voor aanbidding. Uiteraard is de rode tulp daarvoor het beste geschikt. De hyacint, een ander bolgewas, is beroemd gemaakt door Madame de Pompadour, de maïtresse van de Franse koning Lodewijk de Veertiende. Zij was vooral verzot op de hyacint van wege de lujna bedwelmende geur. Wie nu een hyacint aan biedt, drukt met deze overwel digende geur ademloze bewon dering uit. De lelie komt uit het Verre Oosten en werd niet alleen ge kweekt voor haar schoonheid. maar ook voor agrarische en farmaceutische doeleinden. Met een lelie kun je iemand op een voetstuk plaatsen. De witte lelie verbeeldt maagdelijkheid, reinheid en koninklijkheid. Met de gele of Iichtoranje lelie brengje een vrolijke boodschap over; je geeft aan dat iemand je blij maakt of datje door die persoon in hogere sferen wordt gebracht. Ins was in de Griekse mythologie de naam van de boodschapster. Zij verkondigde haar boodschappen via de regenboog, de kleurrijke brug tussen hemel en aarde. De iris staat dus symbool voor 'begrip' en 'boodschap'. Gezien de tijd van het jaar dat de iris volop bloeit, geven we haar weg als boodschapper van de lente. (Bron: Bloemenbureau Holland) IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.511 van Den Helder tot Maastricht. ONDER DEZE u/< sa rrxrn VACKT SCHUILT tUi 1 EEN GEBRUINDE ADONIS». BARBIES ZONNESTUDIO AucHAeu per «A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 8