Bezem door dierentuin Suriname PZC Musicus en oprichter Metropole Orkest Van der Linden dood O varia 4 Bestuursvoorzitter kondigt aanpak verloederde Paramaribo Zoo aan Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel recept Gevulde uien het weer HEEFT UAL EEN RESERVE-AUTO ACHTER DE HAND IN HET RUITENLAND? Bei 0800 - 0503 ofioginwww.anwb.nl vrijdag 5 februari 1999 doorArmand Snijders Aan de onfrisse praktijken in de Paramaribo Zoo moet volgens bestuursvoorzitter Iwan Wijngaarde een einde ko men. Jaren achtereen verdwe nen exotische beesten op onver klaarbare wijze uit Suriname's enige dierentuin, giften kwa men zelden op de juiste plaats terecht en gebrek aan deskun digheid en wanbeleid deden de sfeervolle plaats verloederen. Wijngaarde is van plan schoon schip te maken en de Paramari bo Zoo weer op te waarderen tot publiekstrekker. Van een onder zoek naar malversaties wil hij echter niets weten. De geschiedenis van de Para maribo Zoo begon in 1966 in de tuin van de toenmalige premier Jopie Pengel. Leeuwen, tijgers, apen en andere exotische dieren vonden achter zijn woning een thuis. Begin jaren zeventig ver huisde zijn collectie naar de huidige locatie in de Cultuur tuin in Paramaribo. In de jaren tachtig beleefde de dierentuin zijn glorietijd met ruim 85.000 bezoekers per jaar. Bergafwaarts Sindsdien is het echter bergaf waarts gegaan. Onderhoud aan de dierenverblijven werd nau welijks nog gepleegd, beesten verdwenen en de bezoekersaan tallen liepen drastisch terug. In 1996 brachten slechts 35.000 mensen een bezoek aan de die rentuin. Angst speelde daarbij ook een rol, want ruim twee jaar geleden wisten drie jaguars hun roestige kooi te ontvluchten en maakten dagenlang de buurt onveilig. Dieren die in het verle den met spontaan wisten te ont snappen. werden wel een handje geholpen. Het aantal dieren is daardoor in de afgelopen jaren teruggelopen van 185 naar 85. De laatste leeuw blies niet zo lang geleden in zijn troosteloze verblijf onder verdachte om standigheden de laatste adem uit. En onlangs verdwenen der tien van de veertien capucijne- raapjes op raadselachtige wijze. Volgens het personeel zijn ze ten prooi gevallen aan een duistere ziekte, hoewel er geen dieren arts aan te pas is gekomen die dat kan bevestigen Van de meer dan tien kaaimannen zijn er nu nog maar drie te vinden, de meeste vogels zijn ook al lang uitgevlogen. De onverklaarbare verdwijningen worden, zo wil het verhaal, toegeschreven aan het feit dat een naast familielid van een van de bestuursleden zich bezighoudt met de export van exotische dieren naar onder meer Nederland. Barbecue Verschillende bedrijven en par ticulieren hebben de Paramari bo Zoo in de loop der j aren ruim hartig gesponsord. Maar het geld kwam op de verkeerde plaatsen terecht. Met een grote partij geschonken verfbestemd voor de dierenverblijven, zou den vooral de woningen van be stuursleden zijn verfraaid. Sla gerijen die vlees voor de tijgers en andere roofdieren leverden, vrezen dat hun geste uiteinde lijk op de barbecue bij perso neelsleden thuis is beland. Van een financiële verantwoording, laat staan accountantsrappor ten, is al helemaal geen sprake, zodat het sterke vermoeden be staat dat bepaalde bestuursle den hun eigen zakken hebben gevuld. Maar er waait nu een nieuwe wind door de dierentuin, verze kert de vorige maand aangetre den Wijngaarde. Hij is echter niet van plan om het deksel van de beerput te halen. Hij is bo vendien het enige nieuwe ge zicht binnen het bestuur, dat verantwoordelijk wordt gehou den voor de puinhoop. ..Ik wil een streep zetten onder het ver leden. Als ik er in duik. dan kan dat de ontwikkeling van de die ren turn alleen maar negatief be ïnvloedenIk heb daarbij de steun nodig van de andere men sen. Ik geloof in harmonie." Voorbeeld ,,Het werkt nu eenmaal zo in Suriname dat als je als leider een bepaalde filosofie hebt en een beleid uitstippelt, anderen dit volgen en zich daarbij neer leggen. Als ik het goede voor beeld geef, dan wordt dat van zelf overgenomen", verwacht Wijngaarde. „Waar we mee moeten beginnen, is van binnen uit de zaak te rehabiliteren. Zo als opleidingen voor het'perso neel verzorgen over de verzor ging van dieren. Want het is vaak niet eens een kwestie van niet willen, maar van een gebrek aan kennis." van onze redactie binnenland Dolf van der Linden, oprich ter en oud-dirigent van het Metropole Orkest, is op 83-jari- ge leeftijd overleden. Zijn fami lie maakte dat gisteren bekend. Hij stierf in de nacht van vrijdag op zaterdag na geruime tijd te hebben gekampt met een kwak kelende gezondheid. Hij leidde het omvangrijke orkest van 1945 tot 1980. Van der Linden werd in 1939 ar rangeur bij Avro-radio Tijdens de bezetting werd hij als dwangarbeider bij de Duitse spoorwegen tewerkgesteld en kwam hij in een kamp terecht. Hij kreeg kort na de bevrijding het verzoek een groot omroep orkest op te richten voor allerlei soorten lichte muziek In hoog tempo verzamelde Van der Lin den zo'n veertig musici om zich heen. Dat was niet gemakkelijk, want de musici leefden ver spreid over Europa. Twee belangrijke joodse jazzso- listen, violist/trompettist Sem Nijveen en violist Benny Behr. bleken de oorlog te hebben overleefd en in een Gronings etablissement te werken. Behr vertelde journalist Eddy Determeyer jaren later over het eerste contact met Van der Lin den over de oprichting van het Metropole Orkest. „Dolf stuur de me een telegram: 'Begin een modern radio-orkest Heb je zin om mee te doen?' Ik werd met een Canadese truck, want er was verder geen vervoer, naar Hilversum gereden. Ik zeg; 'Dolf, jongen, wat betaalt dat?' Zegt-ie: 'Ik geloof zoiets van 55 gulden in de week.' Ik zeg: 'Ik krijg in Gromngen 200 en we hebben hier al suiker, koffie, ca cao en-thee.Dat was erg schaars Advertentie De Paramaribo Zoo kan bij de reorganisatie rekenen op de steun van de Stichting Vrienden van de Paramaribo Zoo. Deze werd anderhalf jaar geleden op gericht en mag de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur en de echtgenote van de Neder lands militair attaché in Para maribo, Joke Vollema, tot de bestuursleden rekenen. De stichting richtte zich in eerste instantie op het welzijn van de babytijger Bons, die inmiddels is uitgegroeid tot het bekendste dier van Suriname. Boris was op sterven, na dood, maar werd met hulp van particulieren, de stich ting en Esso-dealers in het land 'bijgetankt' en kreeg zelfs een nieuw onderkomen in de die rentuin. Rijkste Volgens Joke Vollema heeft de actie zoveel geld opgeleverd dat Boris vermoedelijk de rijkste tijger ter wereld is. „Omdat er zoveel binnenkwam, hebben we besloten dat de stichting zich verder zou inzetten om de die rentuin op te knappen." Maar omdat de stichting projecten fi nancierde en geen geld door sluisde naar het bestuur van de dierentuin, ondervond men de nodige tegenstand van de toen malige voorzitter. Mede onder druk van de stichting werd uit eindelijk besloten dat een bui tenstaander, in de persoon van Wijngaarde, de voorzittersha mer zou overnemen Wijngaarde, van huis uit tuin bouwkundige, wil letterlijk en figuurlijk de bezem flink door de dierentuin halen. Binnen een jaar moet het weer een paradijs zijn. De kooien zullen worden opgeknapt, het dierenbestand wordt weer op peil gebracht en bewakers moeten roof van die ren voorkomen. „Maar bovenal moeten we weer het vertrouwen van de Suri naamse samenleving terugwin nen. Mensen moeten weten dat hun giften goed terechtkomen. Want, eerlijk gezegd, zou ik ook geen geld wallen geven als ik constateer dat er niets mee ge beurt." GPD Het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo met het standbeeld van oud-premier Jopie Pengel, oprichter van de dierentuin in de stad. foto GPD Toonder Studio'j toen. 'Heb je hier ook', zei-die. Dat viel wel tegen in het begin. Heel langzaam is het Metropole Orkest beter gaan betalen. Geleidelijk werd het orkest ook groter en verfijnder. Onder lei ding van Van der Linden groeide het uit tot het misschien wel eni ge orkest dat de ene dag authen tieke flamenco speelt, de vol gende dag een jazzsolist als Lee Konitz begeleidt en weer een dag later met de Golden Earring werkt. Het Metropole Orkest verzorgt net zo gemakkelijk een gospelconcert voor de EO als de begeleiding van een songfesti val. De huidige bezetting van het orkest - een half symfo nieorkest, een complete big band en een extra rock-ritme- sectie - is uniek in de wereld. De rijzige Van der Linden was een bekende televisiepersoon lijkheid. Hij schreef een groot aantal composities, waaronder de tune Park Lane Serenade, en componeerde de soundtracks van talrijke speelfilms. Hij ging met grote tegenzin met pensioen in 1980. Vijftien jaar later vertelde hij in een interview nog zeer ingeno men te zijn met de prestaties van het alom gewaardeerde orkest: „Het is goed, hoor. Je begint zo'n orkest met het idee: het moet zo en zo klinken. Als het dan zo klinkt en dan ook nog weet dat het goede mensen zijn die het spelenik vind het fantastisch dat het er nog is en meer nog: dat het er op deze manier nog is. Van der Linden bleef nog lang op freelance-basis voor de om roepen werken. Twee jaar gele den ontving hij de Gouden Harp vanwege zijn ondersteuning van het Nederlandse lied. Hij is in stilte begraven in zijn woon plaats Hilversum. GPD Kapitein Wal Rus was vol ongeduld in de mast geklommen om een ruim uitzicht over het eiland te hebben.'Ik zit hier mijn lig-uren te verdoen', mompelde hij in zijn snor. 'Die landlubbers hebben ook altijd wat. Als je op de oceaan een zeeslang tegenkomt, moet je zor gen dat je hem op vier streken houdt, maar op de wal zitten ze met een bom achter hun wormen aan. Bah! Als het niet om de lading was. zou ik voorlopig buitengaats blijven.'Op dat ogenblik voer er een trilling door het schip, zodat de gezagvoerder wankelde in zijn kraaienest. Verrast richtte hij zijn kijker op een waterzuil, die achter de bergen Nautisch bericht Krachtige tot harde, boven de Scheldemondingen stormachtige westelijke wind (8 Beaufort.) met zware windstoten. Goed zicht, in buien matig. De temperatuur van het kustwater is 7 graden zichtbaar werd en zich steeds hoger in de lucht verhief/Donders!' prevelde hij. 'Dat overgehaalde monster is door die bom als een gei ser opgeblazen!'Deze gevolgtrekking was echter niet juist. Wat hij zag was het zeewater dat door de bom omhooggeworpen was en dat nu als een grote vloedgolf naar beneden kwam kletteren, precies op de kop van het monster. En vreemd genoeg sloeg het ondier daar door in kleine stukjes uit elkaar.'W-wat geb-gebeurt er?' stamelde heer Ollie, die verstard en met doorweekte rug naar het toneel ge keerd zat. 'Trotten', zei Tom Poes. 'Het monster bestaat uit trotten; kijk maar.' Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 5 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur w Vlissingen 04.57 227 17.17 224 11.26 205 23.25 n Terneuzen 05 17 252 17.38 248 11.50 213 23.56 1? Bath 06.16 296 18.35 296 00.22 21212.53 2S Roompot Buiten 04.55 166 17.20 167 11.15 157 23.20 11 Z'zee/Colijnsplaat 06.35 159 18.55 158 00.10 12312.45 15" Stellendam Buiten 05.06 154 17.28 164 01.40 065 11.00 0? Wemeldinge 06.35 183 19.00 182 00.10 13912.45 17 Krammersl. West 06.55 166 19.10 168 00.10 13312.35 16 ZATERDAG Hoog water Laag water 6 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur c Vlissingen 05.36 213 17.56 203 11.58 194 Terneuzen 05.58 238 18.17 228 12.22 201 Bath 06.56 281 19.16 271 00.56 206 13.23 22 Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat 05.35 157 17.55 151 11.50 152 07.05 153 19.25 148 00.45 124 13.10 15 Stellendam Buiten 05.44 145 18.11 147 02.25 060 11.34 09 Wemeldinge 07.10 176 19.35 170 00.45 13913.15 16 Krammersl. West 07.05 162 19.35 160 00.50 134 13.15 16 L. Lagsdrukgeóed Hh O kcWe sneeuw matgesneeuw zware sneeuw khte regen maüge regen zware regen ortts ■jV haas Doorloper Horizontaal: 1. Egyptische koning, Arabisch opperhoofd; 2. stand der edelen, museum te Madrid; 3. strafwerktuig, slijtplek; 4. onfris riekend, weegtoestel; 5. heilwens, uitroep; 6. deel v.e. kachel, spijker; 7. zuiver, houten schoeisel; 8. zuidvrucht, wetboek; 9. opgeld, sporen- plant; 10. slaapplaats, lekker ruikend; 11. schoeisel, Chinese winkel; 12. weerklank, rivier in Italië; 13. damessjaal, verharde huid. Verticaal: 1. Amerikaanse boerderij, jack met capuchon van bont, soort paard; 2 rivier in Frankrijk, soort stof, sketch; 3. herkauwer, dunne vellen plastic, staat v.d. USA; 4. bijwoord, in het jaar, grap; 5. toegankelijk, schrijfvloeistof, Romeinse godin; 6. hevig, dierenverblijf, borgtocht; 7. soort aardappel, vuil, damesjapon; 8. denkbeeld, kledingstuk, boomvrucht; 9. scheepsstuur, Europees gebergte, gepelde gerst. 1 23456789 Oplossing donderdag Zolder, slang, punter, geloof, amber, beraad, canvas, bunker, toeter, moraal, tronie, pastel, barkas, banaan. Het citaat is van William Shake speare: "Hij die slaapt, voelt zijn kiespijn niet" Hans Belterman Europa: Veel wind Mevrouw Wannée, bekend van de Amsterdamse huishoudschool en haar kookboeken, achtte het omstreeks 1928 noodzakelijk om haar lezeres sen (mannen kwamen nooit in de keuken) erop te wijzen dat alleen kalfsgehakt ongemengd kon wor den verwerkt. Runder- en varkensgehakt dienden met elkaar te worden gemengd (van lamsgehakt had in ons land nog niemand gehoord). Haar ideale pond half-om-half gehakt bestond uit 150 gram var kensgehakt en 350 gram rundergehakt. En daaraan is sinds die tijd eigenlijk nooit meer iets gewijzigd, want zowel in de supermarkt als bij de slager koopt u half-om-half, die eveneens bestaat uit drie delen varkensvlees en zeven delen rundvlees. Voor vier hoofdgerechten: 8 grote (stevige) uien, samen ca. 1 kg.; zout; 400 gram gehakt, half-om-half; 4 eetl. droog broodk ruim; 0.5 tablet voor vleesbouillon; zout; witte pe per uit de molen; nootmuskaat; ca. 50 gram boter; 2 eetl. fijngeraspte oude (Parmezaanse) kaas; 2 eetl. droog broodkruim. Maak de uien schoon en zet ze op met ruim kokend water waaraan een beetje zout is toegevoegd. Kook de uien 30 minuten. Laat ze daarna uitlekken en af koelen. Meet 3 deciliter van het kookvocht af en laat het bouillontablet er in oplossen. Maak het gehakt aan met broodkruim, 2 eetlepels bouillon en wat zout, peper en nootmuskaat. Gebruik een lepeltje om de uien uit te hollen. Vul de uien met het gehakt. Bestrooi het gehakt met het mengsel van geraspte kaas en broodkruim. Leg een flintertje boter op elke vulling. Plaats de uien in een ovenvaste schaal. Schenk de rest van de bouillon in de schaal. Leg het deksel op de schaal of dek alles af met aluminiumfolie. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 o C. voorverwarmde oven. Neem na 30 minuten het deksel of de folie weg en laat in onge veer 10 minuten een fraai goudbruin korstje op de vullingen bakken. Dien de uien onmiddellijk daarna in de ovenschaal op. Tip: geef er een kleine pastasoort, zoals spirali, met een lichte tomatensaus bij. Zet een schaaltje fijnge raspte Parmezaanse kaas op tafel. Blikvanger van vandaag is een omvangrijk en diep lagedrukgebie boven Noord-Europa. Dit veroorzaakt een zeer sterk windveld mei grote kans op storm aan de kusten van Nederland, Duitsland, Denemarken en Noorwegen. Zeker op de Noordzee is er zelfs kan! op zware storm. Op de weerkaarten kan een sterk windveld wor den afgeleid uit de afstand tussen de isobaren, de lijnen met gelij ke luchtdruk. Als de isobaren op kleine afstand van elkaar liggen betekent dat een groot luchtdrukverschil. Vandaag wordt dat luchtdrukverschil veroorzaakt door de depressie in het noorden (954 mbar) en een hogedrukgebied ten westen van Ierland (1041 mbar). In de gebieden met veel wind vallen buien bij tempe raturen van 3 tot 8 graden. Aan de noordkant van de Alpen kan bo ven 800 meter sneeuw vallen. Dichter bij de depressie valt op uit gebreide schaal sneeuw. Opvallend zonnig is het in het hele Middellandse Zeegebied, met uitzondering van het uiterste ooste waar enkele buien kunnen vallen. De temperatuur loopt in de mid dag op tot rond 15 graden, iets warmer op het Iberisch schierei land. In Frankrijk en op de Britse eilanden schijnt ook af en toe de zon maar zeker in Schotland vallen ook enkele buien. Daar wordt het niet warmer dan een graad of 5. Zeeland: Kouder Zeeland gaat een onstuimige dag te- Door: Reinout van den Bot gemoet. Aan de achterzijde van een lagedrukgebied met z'n centrum boven Scandinavië steekt op de Noordzee een westerstorm op en in de Zeeuwse wateren trekt de I wind tot stormachtig aan. Verder treden vooral bij buien zware windstoten op. Tussen de buien door schijnt ook de zon af en toe De temperatuur loopt bij dit alles op tot ongeveer 6 graden. Het onrustige weer komt na een periode waarin de atmosfeer min of meer op slot zat. De afgelopen dagen overheerste de bewolkino af en toe viel wat motregen en er was niet echt veel wind. Gisteren wijzigde het beeld. De zon liet zich af en toe zien maar de wind be gon flink aan te wakkeren. Daarbij was het erg zacht met tempera turen die tot 10 graden stegen. De komende dagen gaat het kwik juist naar beneden. De naar noordwest draaiende wind, die na daag overigens weer geleidelijk in kracht afneemt, voert koudere lucht aan. Vanaf zaterdag gaat de temperatuur dan ook omlaag naar een niveau van onge veer 5 graden. In de nachten komt het kwik in de buurt van het vriespunt uit. Een ander gevolg van de temperatuur daling is dat de buien die val len stukje bij beetje een steeds winterser karakter krij gen. Vooral tijdens het week einde is het aantal buien groot en dan is er voor de zon nauwelijks ruimte. Maandag en dinsdag duurt het gure weer voort. Interessant is om te zien wat het lagedrukge bied doet dat maandag via de Britse eilanden in de rich ting van Nederland trekt. In een deel van het land zou dat systeem weieens sneeuw kunnen opleveren. Veel wind Vooruitzichten weer zaterdag zondag TTpv maandag A dinsdag //-.7 max. 7° 5: 6° 6° min. 4 2° 0° 3° wind W 5 W 5 W 4 W 4 O Maan vrijdag onder 17.40 zaterdag op8.15 I vrijdag onder 10.23 zaterdag op--.-- Regel nü de Vervang-Auto Buitenland bij uw Reis- en Kredietbrief. Dan zorgen wij ervoor dat u mobiel blijft over de grens. ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4