Containerkade op oor na gevild PZC PZC Alleen faillissement kan Ibis redden RemonstrantMünssen overleden Gemeenten laten rijksgelden voor jeugdbeleid liggen Alternatief voor Duurzaam Veilig CAO-twist Elopak en vakbonden voor geschillencommissie zeeland 17 1Havenschap presenteert binnenkort opzet voor terminal Terneuzen Pietsbaktoernooi in Kloosterzande Bommelding school Vlissingen Graauw krijgt geen nieuw wijkje Gemeentegarantie lening treintje Automobilist botst tegen bomen vrijdag 5 februari 1999 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports ver wacht nog deze maand de opzet van de containerterminal in de Braakmanhaven in Terneuzen rond te hebben. De onderhande lingen met partners, die naast een investering van ettelijke miljoenen guldens ook moeten zorgen voor een constante en liefst snel groeiende container stroom, bevinden zich in het eindstadium. 'Buurman' Dow Benelux is één van de belang rijkste deelnemers in het pro ject. Dow kan al direct 25.000 con tainers aanbieden. Er wordt ook met andere potentiële partners - zoals Verbrugge International - gepraat. Dow en Verbrugge lig gen het meest voor de hand. In het recente verleden vielen ook namen van concerns als Ned Lloyd. Zeeland Seaports is mo menteel ook druk in onderhan deling met potentiële kandida ten voor de begeleiding van de containerstroom In september vorig jaar reser veerde het havenschap dertien miljoen gulden in de nieuwe multi-modale terminal. Het Rijk heeft ongeveer vier miljoen gulden in het vooruitzicht ge steld en de resterende miljoenen dienen te worden ingebracht door de partners. Daarbij gaat het om een bedrag van vier a vijf miljoen gulden. In totaal gaat het om een investering van on geveer twintig miljoen gulden, exclusief de aansluiting op het spoorwegnet, iets verderop bij Dow. Capaciteit KLOOSTERZANDE - Het car naval in Kloosterzande wordt vrijdag 12 februari geopend met het Max Korting pietsbaktoer nooi. Vanaf 19.30 uur strijden de gekostumeerde deelnemers in café De Kastanje in duo's met het tafelvoetbalspel. De organisatie van deze negen de editie is in handen van de zaalvoetbalvereniging Max Korting. De aftrap wordt ver richt door prins Ginus van de Kloorianen. Naast prijzen voor het sportieve onderdeel komen ook de leukst verklede duo's in aanmerking voor een prijs. Tussendoor kun nen de aanwezigen een polonai se lopen en wordt een verloting gehouden. Belangstellenden kunnen zich tot op de dag van het toernooi aanmelden bij vereniging Max Korting en café De Kastanje. De terminal (in de eerste fase met een kadelengte van 125 me ter en een terreindiepte van on geveer 80 meter) krijgt een ca paciteit van 50.000 containers. Volgens havenschapdirecteur J. Philippen kan dat aantal uit groeien tot 150.000. In eerste in stantie kan de opslag nog bui tendijks plaatsvinden, maar in een later stadium zou ook een stukje van de noordelijke Braakmanpolder in beslag wor den genomen. In het vooront werp-landinrichtingsplan Hoek wordt daarmee al reke ning gehouden. De natuurbe schermers (de Zeeuwse Mi lieufederatie en 't Duumpje voorop) protesteren daar fel te gen. Vaart Het havenschap zet vaart achter de plannen. Voor 1 september moeten alle knopen zijn doorge hakt, zodat dit najaar nog met de aanleg kan worden begon nen. B en W van Terneuzen heb ben inmiddels te kennen gege ven mee te willen werken aan een verkorte procedure voor de wijziging van het bestemmings plan Wevelswaaldijk. De termi nal valt voor een klein deel binnen dit plan, waarop de be stemming 'waterstaatsdoelein den' rust. Die moet dus worden gewijzigd in 'haven', dezelfde bestemming als die van de be lendende Nieuw Neuzenpolder n. Volgens dat plan is het verdie pen van de haven, het aanbren gen van een kadewand en het plaatsen van een container kraan geen enkel probleem. Het voorstel om het bestemmings plan Wevelswaaldijk aan te pas sen komt donderdagavond aan de orde in de raadscommissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken De vergadering begint om half acht. lgJ tie door Joost Bosman d •O.' TERNEUZEN - FNV Kiem en es CNV Bedrijvenbond hebben hun conflict met verpakkings ei fabriek Elopak voorgelegd aan is- de geschillencommissie Grafi- !ei media in Amstelveen. De partij- >it en betwisten elkaar al meer dan ti-l tien jaar over de toepassing van g de juiste CAO voor Elopak. Volgens de bonden moet dat grotendeels de grafische CAO •h zijn. De directie van Elopak 'e- houdt het echter op de verpak- •H kings-CAO, die nu grotendeels enj in het bedrijf wordt toegepast. Toen FNV Kiem half januari ;frj aankondigde naar de geschil- êej lencommissie te stappen, ant- woorddeElopak-directeur A de Groot dat die commissie niet be- rij voegd is. omdat ze deel uit- nj maakt van de grafische sector, afl Daardoor zou ze partijdig zijn n-j en vrij wel automatisch de grafi- aj sche CAO toepassen in plaats van de door Elopak gewilde ver- I pakkings-CAO. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Mouterij Ibis in Kloosterzande. foto Charles Strijd VLISSINGEN - De Vlissingse scholengemeenschap Schelde- mond aan het Weyevlietplein is donderdagmiddag ontruimd na een bommelding. Honderden leerlingen moesten het pand tijdelijk verlaten. De politie heeft het schoolgebouw korte tijd doorzocht, maar niets gevonden. Hoewel de politie adviseer de de school niet te ontruimen, besloot de directie dat wel te doen. „De school heeft daar uiteraard een eigen verantwoor delijkheid in, ook richting ouders", aldus de woordvoerder van de politie Walcheren. De melding kwam om ongeveer tien voor één binnen. In het telefoontje was er sprake van dat 'de bom' zou ontploffen in een specifiek lokaal. Om kwart over drie konden de leerlingen weer naar binnen. De (valse) bom melding op Scheldemond is de zesde in twee weken op Wal cheren. GRAAUW - Er komt voorlopig geen nieuw uitbreidingsplan in Graauw. Wel is de gemeente Hulst in overleg met de Regio nale Zeeuws-Vlaamse Womngbouwvereniging over woning verbetering in de Hyacinthastraat. Een deel van de rijtjeswo ningen komt waarschijnlijk in aanmerking voor sloop, een ander deel voor modernisering. Daarnaast zoekt de gemeente uit wat valt te doen met de ver vallen huisjes aan de Achtereindstraat en de Graauwse Dijk. Door sloop komt daar binnen de kom weer bouwruimte. Wo ningbouw langs de Graauwse Kreek, zoals de dorpelingen voorstellen, is niet aan de orde. De gemeente zoekt naar eenzelfde scenario voor de kernen Sint Jansteen en Clinge, waar ook geen uitbreidingsplannen meer bestaan. TERNEUZEN - Als het plan doorgaat, wil de gemeente Ter neuzen garant staan voor de lening voor het toeristische weg- treintje van de Stichting Portaal van Vlaanderen. Het gaat om een bedrag van 100.000 gulden. De bedoeling is dat het treintje gaat rijden tussen de Sehelde- boulevard, de binnenstad van Terneuzen, het sluizencomplex en het bezoekerscentrum Westerscheldetunnel. Openbaar vervoersbedrijf Zuid-West-Nederland (ZNW) maakt geen bezwaar tegen de komst van het boemeltje. Portaal van Vlaanderen wil zoveel mogelijk samenwerken met het plaat selijke bedrijfsleven, om zo het draagvlak voor de exploitatie van het treintje te verbeteren. Daarom denkt de gemeente weinig risico te lopen bij het verlenen van de garantie. De ga rantstelling wordt donderdag 11 februari om half acht be sproken in de commissie financiën. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De laat ste pogingen om mouterij Ibis in Kloosterzande bij een ander be drijf onder te brengen vóór een faillissement is uitgesproken, zijn deze week mislukt. De mou terij verkeert daardoor nu in de vreemde situatie dat er alleen overlevingskansen zijn als een schuldeiser op korte termijn het faillissement van het bedrijf aanvraagt bij de rechtbank in Middelburg. Directeur J. Haeck ziet nog steeds mogelijkheden voor een doorstart van IbisOm de schuld niet verder op te laten lopen en de mouterij dus aantrekkelijk te houden voor eventuele overna mekandidaten zou het faillisse ment zo snel mogelijk moeten worden uitgesproken. „Maar ik heb tot nu toe niets gehoord over een faillissementsaanvraag. We zitten zo'n beetje in een patstel ling. We kunnen momenteel niet veel meer doen dan afwachten", zegt Haeck. De mouterij is in moeilijkheden geraakt door een crisis op de we reldmarkt, maar op de langere duur kan het relatief kleine be drijf opnieuw rendabel draaien, is de verwachting. Over de hoogte van de schuldenlast laat directeur Haeck zich niet uit, maar het bedrag zou te overzien zijn. Gegadigden De directeur kan niets garande ren, maar hij heeft goede hoop dat Ibis na een faillissements uitspraak snel door een ander bedrijf wordt ingelijfd. „Zo'n drie jaar terug was er al eens se rieuze belangstelling van een onderneming voor overname. Dat is destijds om voor mij nog steeds onduidelijke redenen niet doorgegaan, maar ik ver wacht dat dat bedrijf weer kan didaat-koper zal zijn. Daar naast zijn er volgens mij nog wel enkele andere gegadigden, maar toezeggingen of concrete afspraken zijn er niet. Haeck is de laatste twee maan den als enige regelmatig op kan toor te vinden. De overige twin tig werknemers zijn wel direct oproepbaar, weet hijHet perso neel ontvangt al enige tijd geen salaris en zou dus - als schuldei sende partij - ook zelf het faillis sement van Ibis kunnen vorde ren. Of de werknemers een ■faillissementsbeslag overwe gen, wilde Haeck gisteren niet kwijt. UTRECHT - De voorzitter van de Remonstrantse Broeder schap, W. G. C. Mijnssen, is zondag tijdens het bijwonen van een kerkdienst overleden. Dat heeft de broederschap gisteren bekend gemaakt. Mijnssen, oud-officier van justitie in Mid delburg, werd 57 jaar. Hij was sinds 1997 voorzitter van het kerkgenootschap. Daarvoor was hij onder meer actief als voorzitter van de kring Midden-Zeeland. Hij zou afgelopen dinsdag worden geïnstalleerd als raadsheer van het Ge rechtshof in Den Haag. (ANP) MELISKERKE - Een 44-jarige automobilist uit Zoutelande is in de nacht van woensdag op donderdag gewond geraakt aan het hoofd. De man verloor om 1 10 uur de macht over het stuur op de Mariekerkseweg in Meliskerke. Daarna botste hij tegen enkele bomen. De auto, waar het motorblok in zijn ge heel werd uitgeslingerd, raakte compleet vernield. De man is aan zijn hoofdwond behandeld. FNV-woordvoerder W. Boender verklaart echter dat in Grafime- dia zowel werknemers als werk gevers zijn vertegenwoordigd, zodat ook de belangen van Elopak genoeg worden verte genwoordigd. Boender: „De grafische CAO bepaalt dat je eerst naar de geschillencommis sie gaat, voordat je een uit spraak van de rechter waagt. Daar hebben wij ons aangehou den. Maar als Elopak de com missie niet bevoegd vindt, lig ik daar niet wakker van. Wij gaan net zo lief rechtstreeks naar de rechter." Weinig zorgen Hij verwacht dat de zaak rond 17 februari voorkomt. Daarna heeft de commissie een week of vier de tijd om tot een beslissing te komen. Over de uitspraak maakt de FNV zich weinig zor gen. Temeer omdat Elopak in zekere zin al heeft toegegeven, aldus Boender. „De Groot heeft erkend dat de grafische pensi oen-, vut- en algemeen sociale fondsen wél van toepassing zijn op het grootste deel van het Elopak-personeel. Daarin staat dezelfde werksfeer beschreven als in de grafische CAO. Dus zou ook die gewoon moeten worden gehanteerd." Directeur De Groot blijft bij zijn standpunt dat de voornoemde geschillencommissie niet be voegd is. „Als een voetballer naar FC Barcelona wil, en de ge schillencommissie van Barcelo na doet daar een uitspraak over, is dat niet juist. Ik heb daarover nog steeds dezelfde mening, de FNV moet maar doen wat haar goeddunkt", verklaart De Groot. Op de veronderstelling van Boender dat hij impliciet al heeft toegegeven, wil de Elopak-directeur geen reactie geven. „Zolang de zaak bij de geschillencommissie ligt, heb ik geen commentaar." Laksheid Boender erkent dat het conflict met de directie van Elopak, dat al loopt vanaf eind jaren tach tig, te lang duurt Hij wijt dat aan laksheid van zowel de bon den als de werkgever. „Daar naast werd er al die jaren ook over nog andere zaken gespro ken, zoals de pensioenregelin gen. Uiteindelijk deed Elopak in december een eindvoorstel, waarmee de werknemers het niet eens waren. Toen was de maat vol." Julian Kesteloo: ...geen begrip voor plannen van de provincie... foto Charles Strijd Oostburger ontwerpt verkeersplan door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Uit onvrede met de Duur zaam Veilig-plannen voor de inrichting van het gebied Potjes-Oostburg komt Oostburger Johan Kesteloo met een eigen plan. Zijn eigen ontwerp is volgens hem realistischer van opzet en wordt door de omwonenden gedragen. Dat, zegt Keste loo, kan niet van het provinciale plan wor den gezegd. Speerpunt in het plan vormt de parallelweg die langs het traject is ge pland. Deze moet volgens hem niet als ge- biedsontsluitingsweg worden ingericht, maar als erf toegangsweg. Kesteloo: „Het is toch volstrekt belache lijk dat de provincie grote landbouwma chines zoals combines en bieten- en aard appelrooiers, die al gauw vier meter breed zij nover dezelfde smalle weg wi 1 len laten rijden als fietsende kinderen? Over die weg rijden ook de vele toeristen en wan neer zijn die hier? Juist, in het oogstsei- zoen. Dat is een teken dat hier gewoon niet over is nagedacht." In het plan van Kesteloo kunnen grote landbouwmachines gebruik blijven ma ken van de hoofdrijbaan, waarop dan niet elke woning een aansluiting hoeft te krij gen. Alleen bij enkele grote bedrijven, zo als de weegbrug bij de firma Kunst. De plannen die de provincie voor heeft met het duurzaam veilig inrichten van de regio, zijn volgens Kesteloo veel te rigou reus. „De doelstelling begrijp ik met goed. Ze zeggen dat wij hier de meeste brokken maken in vergelijking met het aantal in woners. Dat klopt al niet, want in de zo mer vervijfvoudigd het aantal inwoners hier. Zij veroorzaken ook ongelukken. Dan heb ik het nog niet eens over de Bel gen, die hebben toch hele andere ver keersopvattingen dan wij Amsterdam Kesteloo. Zeeuw van huis uit, woonde ja ren in Amsterdam waar hij in de gemeen teraad zal als lid van de GPV/RPF-frac- tie. Daar leerde hij over de rand en de hoed wat planologie betreft. Kesteloo: ..Ik wou me ook hier laten horen, omdat mijn eigen woon-werkomgeving gaat mij nou een maal erg ter harte gaat." Het is ni et de eerste keer dat Kesteloo zich mengt in een discussie over de Oostburgse infrastructuur. Hij maakte in 1995 ook zijn eigen tekening van de Oostburgse rondweg, die door wethouder C. Bolijn ui terst koeltjes werd ontvangen. „Toen de weg eenmaal was aangelegd, zag ik dat 75 procent van mijn ideeën ook daadwerke lijk waren uitgevoerd of tenminste wer den meegenomen. In Amsterdam stellen ze eigeninitiatief erg op prijs. Hier vinden ze dat je je er niet mee moet bemoeien om dat zij denken dat zij de enigen zijn die er verstand van hebben." Twijfelen Kesteloo bracht enkele weken geleden de provinciale commissie ruimtelijke orde ning in Middelburg aan het twijfelen over de maatregelen in het West- Zeeuws- Vlaamse buitengebied. Toch houdt hij zijn eigen plan nog even achter de hand. Kesteloo: „Eerst wil ik dat de leden met eigen ogen komen kijken dat de provinci ale opzet voor het buitengebied nergens op slaat. Zij zijn haast geen van allen ooit hier geweest, hoe kun je dan een goede be slissing nemen? Pas als ze zelf zien dat het anders moet, ben ik bereid mijn plan te ontvouwen. Dan weet ik tenminste zeker dat er iets mee gedaan wordt." door Joost Bosman TERNEUZEN - Gemeenten moeten ervoor waken dat ze geen rijksgelden mislopen voor jeugdbeleid. Daarvoor waar schuwt gedeputeerde L. Cop- poolse. „Het Rijk biedt veel kansen voor het jeugdbeleid. Zeeland moet die niet mislopen, maar de mogelijkheden echt be nutten." Coppoolse zei dat don derdag in Terneuzen tijdens de conferentie 'Geef de jeugd de ruimte'. Jeugdbeleid is vooral een zaak van het gemeentebestuur. Er zijn aparte budgetten nodig voor het betalen van activitei ten waar jongern spontaan om vragen. Er moet meer samen werking komen tussen gemeen ten, jongeren dienen nadrukke lijk bij het jeugdbeleid te wor den betrokken en de rol van de traditionele jeugdwerker lijkt uitgespeeld. Die conclusies trokken gemeentelijke en pro vinciale medewerkers uit Zee land donderdag in Terneuzen. De deelnemers constateerden verder dat (speel)ruimte voor jongeren veelal (ten onrechte) het sluitstuk is van#de stede- bouwkundige plannen. Daar naast wordt er te snel door vol wassenen voor jongeren beslist. J. Regouw-Vellinga, meder- werkster jeugdzaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). hierover: „Jongeren bepalen zelf wel wat ze willen. Geef jongeren een be slissende stem bij besluitvor ming. Luisteren naar jongeren is geen vrijblijvende zaak, ""er moet iets met hun ideeën wor den gedaan." Tolerantie Belangrijk punt was ook dat de volwassenen moeten worden 'opgevoed'. Regouw: „De 'lum melruimten' voor jongeren wor den veelal ergens achteraf ge plaatst. Dat werkt niet, de jeugd wil zien en gezien worden. Dat vergt tolerantie van de volwas senen van de wijk waarin de jongeren wonen. De gemeente hebben een belangrijke taak om die te kweken." Ook legde Regouw de nadruk op samenwerking tussen gemeente en jeugd. „Bedenk niet vanach ter je bureau de jeugdvoorzie ningen, maar vraag hun: hoe kunnen we het samen doen?" Ze erkende dat het uitstippelen van een goed jeugdbeleid soms lastig is.De jeugd is vluchtig en haar samenstelling wisselt snel. Met wie moet je dan nog afspra ken maken?" Toch moet dit pro bleem een adequate aanpak van het jongerenbeleid niet in de weg staan. „De jeugd wordt snel oud, laten we dus opschieten", maande ze de toehoorders Gedeputeerde L. Coppoolse er kende dat het provinciebestuur vaak te abstract praat over het jongerenbeleid. „Het is soms moeilijk om de vertaalslag naar de praktijk te maken." Volgens Coppoolse heeft de provincie met name taken op het gebied van jeugdzorg „Landelijk ge zien gaat het met vijftien pro cent van de jongeren niet goed. Passen we dat percentage toe op Zeeland, dan hebben we het over 10.000 tot 15.000 Zeeuwse jeugdigen waar de jeugdzorg zich op moet richten." Hij legde uit dat de provincie hoofdzakelijk als planner, fi nancier en regisseur optreedt. Volgens Coppoolse is er in Zee land inmiddels een goede afba kening tussen het jeugdzorgbe- leid van de provincie en het jeugdwelzijnswerk van de ge meenten. Daardoor is snel dui delijk bij welke instelling jonge ren moeten zijn als ze hulp nodig hebben. Van belang is volgens Coppoolse ook, dat het zoigpro- gramma binnenkort in stukjes wordt aangeboden, waardoor er meer zorg op maat kan worden geleverd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45