Bewoners eisen bouwstop kassen PZC Ad Stouten BV Halt blijft zinvolle hulp van justitie OPEN HUIS Gemeenten laten rijksgelden voor jeugdbeleid liggen zeeland 18 Actiegroep Sirjcinslcind stapt naar de rechter Faillissement redding voor mouterij Ibis OPEN HUIS Nissan. Je blijft erin rijden. AUTOBEDRIJF VAN DUKE ADVERTEREN DOET VERKOPEN MEDEDELING 0111-418795 0111 - 418229 0111-430000 Medewerkers bouw Ondernemers Renesse hebben strop door zeperd bedrijfsterrein ANBO bijeen over erfrecht Garantie voor lening treintje naar tunnel vrijdag 5 februari 1999 door Alt Pankow SIRJANSLAND - Zes bewoners van Sirjansland. verenigd in een actiegroep, hebben zich tot de rechter gewend met het verzoek de bouw van vier nieuwe kassen in de polder van Sirjansland on middellijk te laten stopzetten. Dit verzoek om een zogenaamde voorlopige voorziening wordt dinsdagmiddag 9 februari be handeld door de rechtbank in Middelburg. De rechter doet de volgende dag uitspraak. Zeer tegen de zin van deze be woners in. verrijzen er sinds vo rige week op diverse plaatsen nieuwe kassen voor glastuin bouw in Sirjansland. De tegen standers dienden een bezwaarschrift in tegen de bouwvergunningen van de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat bleek echter onvoldoende om het begin van de bouw tegen te houden, vanwaar nu is gegre pen naar het juridische middel. Als de rechter de actievoerders woensdag in het gelijk stelt. KLOOSTERZANDE - De laat ste pogingen om mouterij Ibis in Kloosterzande bij een ander be drijf onder te brengen vóór een faillissement is uitgesproken, zijn deze week mislukt. De mouterij verkeert daardoor nu in de vreemde situatie dat er alleen overlevingskansen zijn als een schuldeiser op korte ter mijn het faillissement van het bedrijf aanvraagt bij de recht bank in Middelburg. Directeur J. Haeck ziet nog steeds mogelijkheden voor een doorstart van Ibis. De mouterij is in moeilijkheden geraakt door een crisis op de wereld markt, maar op de langere duur kan het relatief kleine bedrijf opnieuw rendabel draaien, is de verwachting. Over de hoogte van de schuldenlast laat direc teur Haeck zich niet uit, maar het bedrag zou te overzien zijn. De twintig werknemers krijgen al een tijdje geen salaris meer en zitten thuis. moet de kassenbouw worden di rect worden stopgezet, totdat het bezwaarschrift tegen de bouwvergunning is behandeld. Juist voor dinsdag, aan de voor avond van die gerechterlijke uitspraak, had het bestuur van de dorpsraad Sirjansland wet houder C. W. Veerhoek van ruimtelijke ordening uitgeno digd een toelichting te komen geven op de kassenbouw. Dit verzoek staat los van de be zwaarschriften van de actie voerders. De kassenbouw houdt veel meer mensen in het dorp bezig. Veerhoek geeft er volgens beleidsambtenaar M. Jonker echter de voorkeur aan op 'een wat gelukkiger tijdstip' in te gaan op de vragen die er leven en heeft voor dinsdagavond afge zegd. Vaart De gemeente wil vaart maken met de glastuinbouw in de pol der van Sirjansland. Het oor spronkelijke bestemmingsplan gaat uit van een complex van maximaal twintig hectare. De gemeente wil die toegestane op pervlakte verdubbelen. De provincie heeft geen be zwaar tegen die extra uitbrei ding en heeft de beoogde veertig hectare opgenomen in het Streekplan Zeeland. Het Rijk heeft daar nog geen goedkeu ring aan verleend. De gemeente besloot er niet op te wachten, zette de procedure tot herzie ning van het bestemmingsplan in gang en verleende de ge waagde bouwvergunningen. Belangrijke motieven zijn de werkgelegenheid, de technische voordelen van een geconcen treerde vestiging en het feit dat meerdere kassen bijeen beter ingepast kunnen worden in een landschappelijke omgeving. Flora en fauna De actievoerders betwijfelen of de kassen veel extra werkgele genheid opleveren. Zij vrezen aantasting van flora en fauna in het buitengebied door de toene mende nachtelijke verlichting. Bovendien trekt een kassenge- bied veel zwaar verkeer aan op de polderwegen. De omwonen den voelen-zich in hun strijd te gen de glastuinbouw gesteund door de mening van het ministe rie van VROM dat 'in open ruim ten onnodige mobiliteit moet worden voorkomen' Oostelijk van de Bredeweg in Sirjansland verrijzen nieuwe kassen voor de glastuinbouw. door Rolf Bosboom KAMPERLAND - Het Haltbureau moet op een andere manier worden gefinan cierd en niet meer op basis van het aantal 'klanten'. Daarmee kan nog meer de na druk worden gelegd op voorlichting en preventie. Die oproep aan het ministerie van Justitie deed D. J. van der Zaag. voor zitter van Stichting Haltbureau Ooster- schelderegio. donderdag tijdens de vie ring van het tienjarig bestaan van het bureau. Van der Zaag stipte daarmee direct de ontwikkeling aan die het Haltbureau sinds 1989 heeft doorgemaakt. Aanvan kelijk zorgde het bureau alleen voor de in vulling van alternatieve straffen voor jon geren onder de achttien die over de schreef waren gegaan. Geleidelijk zijn preventie en voorlichting steeds belang rijker geworden, om juist te voorkomen dat jeugdigen bij politie en Halt terecht komen. Maar de financiering is nog altijd afhankelijk van het aantal verwijzingen. „Dat is een wat merkwaardige situatie", aldus Van der Zaag. In de toekomst zal het Haltbureau een steeds grotere taak krij gen in het voorkomen van overlast in het uitgaansleven, vernachtte Van der Zaag. „Helaas maakt al een deel van de doel groep zich schuldig aan bijvoorbeeld openlijke geweldpleging, glas op straat en wildplassen. De jongeren van twaalf tot vijftien jaar zijn mogelijk de toekomstige overlastbezorgers. Door middel van voor lichting moeten zij zich daarvan bewust worden." Kleine vergrijpen Het Haltbureau begon tien jaar geleden in de gemeente Goes, maar heeft in de loop der jaren de complete Oosterschelderegio als werkgebied gekregen. In zijn bestaan heeft het bureau bijna tweeduizend jon geren een alternatieve straf laten uitvoe ren. Van der Zaag vroeg zich af of dat eigenlijk wel een feestje waard was „Ei genlijk had je jezelf in die tien jaar over bodig moeten maken, maar dat is mis schien wat te idealistisch gedacht." Inderdaad, vond jeugdofficier van justitie C. Oldenburger. „De jeugd, ik ook, heeft nu eenmaal altijd al dingen gedaan die eigenlijk niet mogen." Zij noemde het Haltbureau 'onontbeerlijk voor de straf rechtketen'. „Voor die kleine vergrijpen hadden we als Openbaar Ministerie heel lang geen goede oplossing." Belangrijk daarbij is dat het vervullen van een alter natieve straf een strafblad voorkomt. Oldenburger wees op het belang van het doen van aangifte - ook al gaat het maar om een klein vergrijp - omdat politie en Halt dan in actie kunnen komen. „Winke liers zeggen wel eens: het was maar een mars van 55 cent. Maar het is en blijft dief stal. Het mag niet." De officier sprak haar lof uit voor de poli tie (die eraan gewend is geraakt jongeren door te verwijzen), de mensen die bereid zijn Halt-gestraften in te zetten en de Halt-medewerkers zelf. „U bent er met z'n allen voor om te voorkomen dat jonge ren bij mij terechtkomen en ik vind dat dat heel goed gelukt is de afgelopen tien jaar. Halt is de normaalste zaak van de wereld geworden." 10 februari a.s. Scholengemeenschap 'Schouwen-Duiveland' Zierikzee voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (VMBO) Na de basisschool dé voorbereiding op MBO Vanaf 1 augustus 1999 is onze school onderdeel van een brede scholengemeen schap en zal samen met de R.S.G. 'Professor Zeeman' vanuit de lokatie Zierikzee het V.M.B.O. in de volle breedte aanbieden via: - een beroepsgerichte leerweg - een gemengde leerweg - een theoretische leerweg Binnen de beroepsgerichte en gemengde leerweg zullen de volgende afdelingen in Zierikzee gekozen kunnen worden: - Bouwtechniek - Consumptieve techniek - Elektrotechniek - Metaaltechniek - Verzorging Woensdag 10 februari a.s. - 's middags vanaf 13.00 uur voor de leerlingen van de basisschool - 's avonds van 19.00 - 21.00 uur: voor de overige belangstellenden. Inlichtingen: de heer H. van Dam Hatfieldpark 1, 4301 XC Zierikzee tel.: 0111-416755 NISSAN Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwaringsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111-482130 Per 18-12-1998 zijn een aantal telefoonnummers van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee gewijzigd. Het telefoonnummer van het afsprakenburo is: Het telefoonnummer van de röntgenafdeling is: Het algemene nummer blijft: 4* 4* vt» »t» »J» »j* rf» rj* ASBESTVERWIJDERING M#nr. 03684639 Jac. Hanse Montage is in de branche bekend geworden door de handel en montage in/van dak- en gevelbeplating alsmede door de asbestverwijdering. Naast deze hoofdactiviteiten krijgen wij meer en meer werk in de woningbouw m.b.t. het plaat sen van prefab dakelementen en het leggen van dakpannen. Voor deze activiteiten zijn wij op zoek naar één of twee De werkzaamheden zullen voornamelijk bestaan uit het plaatsen van de prefab dak elementen. aftimmeren van daken, het leggen van pannen en afwerken van het dak. Daarnaast kun je ingezet worden bij het monteren van dak- en gevelbeplating en as bestverwijdering. Functie-eisen: - Goede motivatie - Zelfstandig kunnen werken - Teamgeest - Rijbewijs B/E - Geen hoogtevrees - In bezit van eigen vervoer Sollicitaties naar: Jac. Hanse Montage t.a.v. M. van Damme Dillingsweg 14308 NV Sirjansland Inlichtingen telefonisch op telefoonnummer 0111-641976 of 0651-611900. foto Marijke Folkertsma door Nilsten Brinke RENESSE - De ondernemers uit Renesse die naar het bedrij venterrein naast Slot Moer- mond zouden verhuizen, willen zo snel mogelijk een gesprek met wethouder C. W. Veerhoek van economische zaken. Zij wil len duidelijkheid over hun toe komstmogelijkheden, nu de Raad van State de aanleg van bedrijvenzone in het buitenge bied van Renesse heeft verbo den. De ondernemers die nu nog in de kern van Renesse zijn gevestigd, was volgens de gemeentelijke plannen een nieuwe plek toebe deeld ten oosten van Renesse naast Slot Moermond. De Raad van State haalde vorige week echter een streep door die reke ning en volgde daarmee het ver zoek van de Stichting Moer mond. Het gevolg is dat de bedrijfsverplaatsing op de lan ge baan is geschoven. Het oordeel is hard aangekomen bij de betreffende bedrijven Doeland Bouwmarkt, Trans portbedrijf Bouwman, Taxicen trale Renesse, De Schouwse Bouwmaterialenhandel en Ca ravancentrum De Transparent. „We hebben vijf jaar voor niets gewacht. Daarmee is veel geld en tijd verspild. Het is heel triest, maar er is niets aan te doen", reageeit L. Lemson van Doeland Bouwmarkt. Trans portondernemer E. Bouwman is ronduit verontwaardigd over de uitspraak van Raad van State. „De Stichting Moermond heeft wél een bouwvergunning gekre gen om een educatief centrum in het natuurgebied te bouwen." Worst De gemeentelijke plannen om de ondernemers buiten de dorpskern te plaatsen, dateren uit 1994 en maken deel uit van het 'mobiliteitsscenario Renes se'. Om de kern leefbaarder te maken, is destijds besloten het (vracht)verkeer zoveel mogelijk buiten het doip om te leiden Met het oog op die verplaatsing in het dorp inmiddels diverse obstakels aangelegd die het be- drijfstransport door de kern be moeilijken. Nu de Raad van Sta te een stokje voor de geplande verhuizing steekt, hebben de bedrijven het gevoel 'een worst te zijn voorgehouden', stelt Lemson. Bovendien vrezen d( ondernemers problemen met de hinderwet te krijgen. Lemson schat dat Doeland dooi alle verkeersbelemmerendi maatregelen zo'n 25 procen aan inkomsten gedoi*ven te heb- ben. „Investeringen en uitbrei dingsplannen zijn achterweg gebleven, omdat we ervan uit. gingen dat we binnenkort zou. den verhuizen." Het indiener van een schadeclaim heeft vol gens hem geen zin. „De gemeen te is niet nalatig geweest. Zi kunnen er ook niets aan doer bestemmingsplan op het laai moment door de Raad van Stat; in het gelijk zijn gesteld." W egversmallingen Transportondernemer Bouw man wil de geleden schade ie dien moge li j k verhalen op de ge meente. „Vijf jaar terug vroegdt gemeente of we ons buiten he: dorp wilden vestigden. Daa: zijn we mee akkoord gegaan Maar ondertussen raakte mij: bedrijf door de wegversmallin gen steeds moeilijker bereik baar. Niet alleen voor de eige: bevoorrading - ik moet met eer vrachtwagen van achttien me ter lang door de straatjes lave ren - maar ook voor mijn klan ten." Lemson en Bouwmat willen dan ook zo snel mogelij) met de gemeente om de tafel zit ten om een oplossing te vinden. SCHARENDIJKE - Het nieuw erfrecht staat woensdag 2t februari centraal op een bijeen komst van de bond voor vijftig plussers ANBO in Scharendij- ke. Het recht regelt de verdeling van nalatenschappen onder dt nabestaanden. Daarnaast kat ook de Staat een aanmerkelijk deel van de erfenis opeisen door het heffen van successierechten Op de bijeenkomst van de afde ling Middenschouwen van de ANBO geeft notaris J. Beijens uit Zierikzee uitleg over de wij zigingen die de Rijksovei'heid op dit vlak binnenkort wil door voeren. De lezing vindt plaats in aansluiting op de jaarvergade ring in dorpshuis De Putmeet, die om 14.00 uur begint. door Joost Bosman TERNEUZEN - Gemeenten moeten ervoor waken dat ze geen rijksgelden mislopen voor jeugdbeleid. Daarvoor waar schuwt gedeputeerde L. Cop- poolse. „Het Rijk biedt veel kansen voor het jeugdbeleid. Zeeland moet die niet mislopen, maar de mogelijkheden echt be nutten." Coppoolse zei dat don derdag in Terneuzen tijdens de conferentie 'Geef de jeugd de ruimte'. Jeugdbeleid is vooral een zaak van het gemeentebestuur Er zijn aparte budgetten nodig voor het betalen van activitei ten waar jongem spontaan om vragen. Er moet meer samen werking komen tussen de ge meenten, bij het jeugdbeleid dienen jongeren uitdrukkelijk te worden betrokken en de rol van de traditionele jeugdwerker lijkt uitgespeeld. Die conclusies trokken gemeentelijke en pro vinciale medewerkers uit Zee land donderdag ook in Terneu zen. De deelnemers constateerden verder dat (speel)ruimte voor jongeren veelal (ten onrechte) het sluitstuk is van de stede- bouwkundige plannen. Daar naast wordt er te snel door vol wassenen voor jongeren beslist. J. Regouw-Vellinga, meder- werkster jeugdzaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), hierover: „Jongeren bepalen zelf wel wat ze willen. Geef jongeren een be slissende stem bij besluitvor ming. Luisteren naar jongeren is geen vrijblijvende zaak, er moet iets met hun ideeën wor den gedaan." Tolerantie Belangrijk punt was ook dat de volwassenen moeten worden 'opgevoed'. Regouw: „De lum melruimten' voor jongeren wor den veelal ergens achteraf ge plaatst. Dat werkt niet, de jeugd wil zien en gezien worden. Dat vergt tolerantie van de volwas senen van de wijk waarin de jongeren wonen. De gemeente hebben een belangrijke taak om die te kweken." Ook legde Regouw de nadruk op samenwerking tussen gemeente en jeugd. „Bedenk niet vanach ter je bureau de jeugdvoorzie ningen, maar vraag de jongeren: hoe kunnen we het samen doen? Ze erkende dat het uitstippe len van een goed jeugdbeleid soms lastig is. „De jeugd is vluchtig en haar samenstelling wisselt snel. Met wie moet je dan nog afspraken maken?" Toch moet dit probleem een adequate aanpak van het jongerenbeleid niet in de weg staan. „De jeugd wordt snel oud, laten we dus op schieten", maande ze de toe hoorders. Praktijk Gedeputeerde L. Coppoolse er kende dat het provinciebestuur vaak te abstract praat over het jongei'enbeleid. „Het is soms moeilijk om de vertaalslag naar de praktijk te maken." Volgens Coppoolse heeft de provincie met name taken op het gebied van jeugdzorg. „Landelijk ge zien gaat het met vijftien pro-' cent van de jongeren niet goed Passen we dat percentage toe op Zeeland, dan hebben we het over 10.000 tot 15.000 Zeeuwse jeugdigen, en hun ouders, waar de jeugdzorg zich op moet rich ten." Hij legde uit dat de provincie hoofdzakelijk als planner, fi nancier en regisseur optreedt Volgens Coppoolse is er in Zee land inmiddels een goede afba kening tussen het jeugdzorgbe- leid van de provincie en het jeugd welzijnswerk van de ge meenten. Daardoor is snel dui delijk bij welke instelling jonge ren moeten zijn als ze hulp nodig hebben. Van belang is volgens Coppoolse ook, dat het zorgpro- gramma binnenkort in stukjes wordt aangeboden, waardoor er meer zorg op maat kan worden geleverd. TERNEUZEN - Als het plan doorgaat, wil de gemeente Ter- neuzen garant staan voor de le ning voor het toeristische weg- treintje van de Stichting Portaal van Vlaandei'en. Het gaat om een bedrag van 100.000 gulden. De bedoeling is dat het treintje gaat rijden tussen de Schelde- boulevard, de binnenstad van Terneuzen, het sluizencompleï en het bezoekerscentrum Wes- terscheldetunnel. Openbaar vervoersbedrijf Zuid-West-Ne- derland (ZNW) maakt geen be zwaar tegen de komst van het boemeltje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38