Lege hanger aktie berco Subsidieverzoek voor fruitkade Nieuwe opleiding paardenhouderij bij Groen College Burgemeesters willen toch ruilen Bijbels met een eigen verhaal 1 Actiegroep vliegveld mikt op steun Staten tegen harde baan RADIO zeeuwse almanak Stadsgewest grijpt naast plekje tussen grote steden Havenschap bouwt containerterminal van 20 miljoen in Vlissingen-Oost Fietsen voor de Oekraïne door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Omwonen den van het vliegveld Midden- Zeeland lijden grote schade als de provincie instemt met de aanleg van een verharde start en landingsbaan. Dat stelt de werkgroep Stop uitbreiding Zeeland Airport nu (Suzan) in een brief aan de leden van Pro vinciale Staten. Bewoners van het aangrenzen de recreatiepark de Oranjeplaat en vaste gasten van de camping de Witte Raaf hebben volgens Suzan sinds 1994 fors geïnves teerd. In dat jaar adviseerden omwonenden, gebruikers en di rectie van Midden-Zeeland, provincie en gemeenten het mi nisterie over de toekomstige ontwikkelingsmogelijkheden voor het vliegveld bij Arnemui- den. De aanleg van een verharde baan en het convenant dat de provincie onlangs met de vlieg velddirectie sloot over het maximale aantal starts en lan dingen staan haaks op het des tijds uitgebrachte advies, vindt Suzan. Zeilers, campinggas- ten, en bewoners van (vakan tiewoningen hadden er ver trouwen in dat de afspraken duidelijk waren en snel van kracht zouden worden." De brief aan de Statenleden komt een paar weken voordat de commissies ruimtelijke orde ning en milieu zich over de ontwikkelingen op Midden- Zeeland buigen. Omdat alle partijen zijn gehouden aan de afspraken die in 1994 zijn ge maakt, past het volgens de werkgroep niet dat de provincie 'welwillend' staat tegenover de aanleg van een duizend meter lange betonstrip. Denderen Suzan waarschuwt dat een ver harde baan de komst van zwaardere toestellen mogelijk maakt die tot vier kilometer rechtuit over Walcheren en Zuid-Beveland denderen. De werkgroep haalt met instem ming de toekomstplannen aan die stedenbouwkundige R. Bak ker voor Middelburg heeft op gesteld. Ook zij ziet Midden- Zeeland als een bedreiging: „Als men aan een kwalitatief hoog waardige groei wil werken, moet zo'n betonstrip ergens an ders gelegd worden. Tunnel Met de laatste suggestie van Bakker is Suzan het niet eens. Met de komst van de Wester- scheldetunnel is er geen behoef te meer aan een vliegveld bij Arnemuiden. „Oostende en Rotterdam liggen onder hand bereik. De Statenleden worden gevraagd om niet akkoord te gaan met het convenant, en de aanleg van een betonbaan, die volgens het Streekplan Zeeland is toegestaan, te voorkomen. „Zeeland kan zich beter con centreren op verdere uitbouw van wonen en werken op basis van haar kerntaken: stilte en rust", aldus Suzan. (Advertentie) Alles van Waarde., Omroep Zeeland maakt een tv-programma waarin Zeeuwen hun kunst, antiek en curiosa laten taxeren. Opname morgen - zaterdag 6 februari - tussen 11.00 en 17.00 uur. Plaats: Stadhuis Sluis. Iedereen is welkom met z'n spullen! OM R ÉP ZEE land TELEVISIE door Henk Postma GOES - Zeeuwse scholieren die de paardenhouderij in willen, hoeven niet meer de provincie uit om aan hun vakopleiding te beginnen. Het Groen College in Goes begint met ingang van het nieuwe schooljaar met een op leiding voor jongeren die toe komst zien in een baan bij een manege of ander bedrijf dat zich met het verzorgen of fokken van paarden bezighoudt. Het Groen College kreeg maan dag officieel toestemming om een dergelijke opleiding aan te bieden Daar ging een uitge breid onderzoek aan vooraf naar de behoefte aan werkers in de paardenhouderij. Die is gro ter dan veelal wordt gedacht. De paardensport blijkt, na voetbal en tennis, de derde sport in Ne derland wat betreft aantallen beoefenaars. Alleen al in Zee land en op de Zuid-Hollandse eilanden bevinden zich 120 paardenbedrijven. Samen heb ben die jaarlijks behoefte aan 25 tot 30 nieuwe arbeidskrachten. Eigen bedrijf Tot dusver was het hippisch sportcentrum in Deurne de dichtsbijzijnde plaats waar Zeeuwen terecht konden voor een opleiding in de paardenhou derij, Het Groen College biedt nu een twee jaar durende oplei ding tot werknemer in de paar denhouderij. Op de Goese school kan ook een begin wor den gemaakt met opleidingen voor een leidinggevende functie of het runnen van een eigen be- drij f in die sector. De opleidingen kunnen zowel worden gevolgd door dagelijks naar school te gaan en praktijk ervaring op te doen in een bedrijf (beroepsopleidende leerweg) als in deeltijd (be roepsbegeleidend). Om toegela ten te worden is niet per se een mavo of vbo-diploma nodig. Mits voldoende gemotiveerd worden ook scholieren zonder een dergelijk diploma toegela ten tot de basisopleiding (begin nend beroepsbeoefenaar). Leerlingen die goede resultaten behalen, kunnen al na een jaar doorstromen naar Deurne, waar de opleiding op hoger niveau kan worden voortgezet. Wieme teen op zo'n hoger niveau van start wil, kan daar in Goes een begin mee maken. Daar is dan wel minstens een mavo- of vbo- diploma voor nodig. Na in Goes de eerste certificaten te hebben behaald, kan de opleiding wor den voortgezet in Deurne. Politie Goes pakt inbrekers GOES - De politie heeft donder dagochtend rond half zes twee mannen aangehouden die even daarvoor een snelkraak bij een winkel in de Korte Kerkstraat hadden gepleegd. De een, die twee boodschappen tassen met gestolen telefoons bij zich had, werd ter plaatse ge pakt. De ander kon op het dak van de ABN Amrobank worden aangehouden. Het duo - de poli tie wil alleen kwijt dan een van hen uit de Randstad komt - is in verzekering gesteld. Grote haast had de man. Tien voor elf was het en het sollici tatiegesprek in Renesse zou te elf uur aanvangen. Hij begeerde de per adver tentie aangebodenfunctie zeer en kwam dan ook ner veus over toen hij, vanuit de auto, de weg vroeg aan een voorbijganger. Die ivist raad. „U rijdt de ganse straat uit, dan de derde mogelijkheid linksaf, twee keer rechts en dan bent uier." Hij heeft de baan niet gekre gen. Zo gaat dat met een sollici tant die een half uur te laat op zijn afspraak komt. Doordat hij de weg heeft ge vraagd aan een Belg. Waarna hij tevergeefs is gaan zoeken naar de Ganzenstraat in Renesse. We willen graag wat restanten opruimen Lange Vorststraat, Goes door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vlissingen en Middelburg zijn buiten de boot ;j. gevallen voor het grote-ste- denbeleid. Zij voldeden niet aan het eerste criterium: vol doende inwoners. Met een aparte status in Den Haag hoopten Middelburg en Vlissingen direct zaken te kun nen doen met het Rijk, vooral wat betreft stads vernieu wingsgeld. Anders worden die via de provincie verdeeld. Vlis singen en Middelburg meldden zich bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken aan als stads gewest, dus met zo'n 90 000 in woners. Op basis van signalen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) dachten zij samen kans te ma ken. Minister R. van Boxtel van Grote Steden- en Integratiebe leid besloot echter elke ge meente apart te beoordelen. Hij legde bij voorbaat de lat op ten minste 60.000 inwoners, te hoog voor Vlissingen en Mid delburg afzonderlijk. Er is niet eens gekeken of de sociale pro blemen in beide steden groot genoeg voor extra hulp van het Rijk. Burgemeester L. H. B Spahr van der Hoek van Middelburg ziet in de gang van zaken be vestigd dat de vorming van een grotere bevolkingseenheid op Walcheren door gemeentelijke herindeling van groot belang is. „Anders tel je landelijk niet meer mee. Het is belangrijk dat je dat wel doet, om dichtbij de subsidiekraan te komen. „Ook al hadden we aan het ge talscriterium voldaan", rea geert burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen, „dan waren wij op de lijst van Van Boxtel nog niet hoog ge noeg geëindigd. Van Boxtel heeft gekeken naar het aantal mensen met een laag loon of een uitkering, het aan tal misdrijven, de vraag of een stad een centrumfunctie heeft en het aantal allochtonen. In totaal 26 gemeenten zijn be oordeeld, bovenop de 25 ge meenten, de G25, die al aan het grote-stedenbeleid meedoen. Burgemeester Van der Doef hoopt dat het ministerie van Vrom nog een uitzondering wil maken voor het stadsgewest wat betreft stadsvemieu- wingsgelden. „Maar als dat ook niet lukt, gaan wij toch door met onze projecten." floor Winnie van Dam GRIJPSKERKE - Via een ad vertentie in de krant probeerde K. Boeije uit Grijpskerke zijn doel te bereiken. Gevraagd: een inventaris voor een fietsenrepa- ratiewerkplaats voor een school in de Oekraïne. Boeijen is al zes keer eerder in de Oekraïne geweest. Deze maand gaat hij weer. Vanuit zijn kerk gemeenschap, de gereformeerd vrijgemaakte, wordt jaarlijks in april en november de tocht van tweeduizend kilometer naar de Oekraïne afgelegd, maar Boeij- en gaat deze keer op eigen gele genheid. Boeijen is een tijd geleden zelf met het plan gekomen om fiet sen aan een Oekraïense school te geven. Door de rijwielen in de technische afdeling van die school op te knappen en te ver kopen, kan het broodnodige geld worden verdiend. Boven dien doen de leerlingen ervaring op, waarmee ze na hun oplei ding misschien aan de slag kun nen. foto Ruben Oreel [door Maurits Sep VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft de provincie verzocht de aanleg van een containerkade voor de overslag van fruit in Vlissingen- Oost te subsidiëren. De kade wordt aangelegd in de Bijle- veldhaven in Vlissingen-Oost. De kosten bedragen twintig miljoen gulden. De Statencom missie economie krijgt het sub sidieverzoek in haar vergade ringvan 17 februari voorgelegd. D. J P. Bruinooge, gedeputeer de voor economie en voorzitter van het havenschap, verklaarde dat donderdagmiddag na af loop van een werkbezoek van zijn PvdA-Statenfractie aan Zeeland Seaports. Volgens Bruinooge hebben Provinciale Drachtige ooien uit wei gestolen (WAARDE - In de Emanuelpol- der bij Waarde zijn in de afgelo pen week meer dan veertig (drachtige ooien gestolen. 3e schapen werden in een hoek gedreven, over de omheining gezet en ingeladen. De waarde van de hoogdrachtige schapen [is ruim 20000 gulden. De politie teruimngen roept eventuele ge- Ituigen op zich te melden. Staten besloten dergelijke plan nen te subsidiëren, mits zij zo wel de economie als het milieu ten goede komen. Het havenschap denkt voor subsidie in aanmerking te ko men, omdat het heeft besloten niet langer naar de omliggende polders te kijken voor uitbrei ding, maar die binnen het huidi ge havenschapsgebied te reali seren. Daardoor wordt het milieu gespaard Andere voor beelden van 'inbreiding' zijn de aanleg van de Scaldiahaven, de Nieuwlandhaven (tussen Schel- depoort en Fort Rammekens) en de buitenkade aan de Kaloot, tussen het Hoechstcompléx en de kerncentrale Borssele. Over de haalbaarheid van die containerkade van twee tot drie kilometer lengte, die naar schatting een half miljard gul den zal kosten, verwacht het ha venschap binnen een maand duidelijkheid. De technische en ruimtelijke aspecten zijn onder zocht en vormen geen proble men. Het wachten is op het nau tisch onderzoek, dat begin maart klaar is. Bruinooge: „Dan wordt beslo ten of we ermee doorgaan. We zijn ook al aan het nadenken hoe we natuur die verloren gaat, kunnen compenseren. Van meet af aan hebben we maatschappe lijke en milieu-organisaties bij de plannen betrokken. Natuur compensatie is voor ons echt Marian Gaanderse beschikt zelf ook over enkele bijzondere bijbels met een eigen herinnering. foto Marijke Folkertsma geen sluitpost op de begroting." Mocht volgende maand tot aan leg worden besloten, dan kan de kade in 2002 klaar zijn voor ge bruik. Verder wil het havenschap op korte termijn twintig hectare grond bouwrijp maken. Voor de zomer moet duidelijk zijn aan welke kant van de Westerschel- de dat moet gebeuren: in Vlis singen-Oost of Terneuzen. Het havenschap heeft juist twintig hectare bouwrijp gemaakt, maar, beweerde Bruinooge, 'die zijn binnen een paar maanden bezet'. Door welk bedrijf of wel ke bedrijven wilde hij niet zeg gen. zie ook pagina 19 of kinderbijbeltjes bij het afscheid van de zondagsschool. Daar kunnen mensen wel licht aardige verhalen bij vertellen en dat maakt zo'n tentoonstelling veel interessan ter", aldus Gaanderse. Reacties Vanaf de kansel in de Bethlehemkerk werd onlangs een oproep gedaan om eigen bijbels tijdelijk beschikbaar testellen. Folders met eenzelfde verzoek werden huis-aan-huis verspreid in Scharendijke en omliggende kleine kernen. Volgens Gaanderse leverde dat al spontane reacties op, maar zij hoopt op nog meer respons. Wie een bijbel(tje) beschikbaar stelt voor de expositie krijgt een van de werkgroepleden op bezoek om het bijbehorende verhaal op te tekenen. Ook die verhalen krijgen hun plekje op de tentoonstelling, evenals bijpas sende artikelen. „Een trouwfoto bijvoor beeld van een echtpaar dat ooit een huwe lijksbijbel cadeau kreeg", zegt Gaanderse. Zij is ervan overtuigd dat er voldoende ma teriaal en verhalen beschikbaar komen om een boeiende expositie te kunnen inrichten. Zij hoopt ook een of meer bijbels in de oude statenvertaling beschikbaar te krijgen. De werkgroep beseft met kostbaar materiaal van doen te krijgen. „We sluiten een speciale verzekering, alles wordt in vitrines gepre senteerd en de meest kostbare exemplaren worden in een kluis bewaard." Zelf beschikt Gaanderse ook over enkele bijzondere bijbels. Ze heeft onder meer een 'geheel uitgelezen' exemplaar, die haar va der na de watersnoodramp in 1953 cadeau kreeg. De tentoonstelling wordt op vrijdag 7 mei officieel geopend en kan vervolgens tijdens drie weekenden in mei worden bezocht. Wie bijbels beschikbaar wil stellen, kan contact opnemen met Marian Gaanderse, tel. 0111- 671394. door Pascalle Cappetti SINT LAUREINS - Burgemees ter Jozef Van Braekel uit Sint Laureins gaat zijn eigen contac ten aanwenden om de burge- meestersruil met Cees van Liere van Sluis-Aardenburg alsnog mogelijk te maken. De bestuur der wil het bezoek van de Vlaamse minister Luc Vanden- bossche van Binnenlandse Zaken aan buurgemeente Waarschoot aangrijpen om de kwestie ook in Vlaanderen on der de aandacht te brengen. Ook kaart hij de ruil binnenkort aan bij de provincie-gouverneur O. Balthazar. De burgemeester wil proberen via deze weg de tijdelijke wisse ling van de wacht met zijn Zeeuws-Vlaamse ambtsgenoot toch tot stand te brengen, nu de Nederlandse minister Peper van Binnenlandse Zaken roet in het eten heeft gegooid. Volgens Van Braekel moet er een mouw aan te passen zijn. Duidelijke af spraken over bevoegdheden en eedaflegging kunnen volgens hem de bezwaren van Peper on dervangen. Bij calamiteiten blijven de burgemeesters pri mair verantwoordelijk over hun eigen gemeente, vindt hij. Hoop dat het alsnog gaat lukken heeft hij nog wel, maar twijfels heeft hij ook. „Het zal lastig worden. In Vlaanderen zijn er geen ervaringen op dit gebied. Ook tussen burgemeesters on derling is er nog nooit van plek geruild." Aanvankelijk was het de afspraak dat Van Liere de kwestie aanhangig zou maken. „Hij had meer tijd." Zou het schip stranden, dan hield het op. Van Braekel wil het er echter niet zo snel bij laten zitten. Met een verslaggever van Radio 2 heeft hij de afspraak gemaakt dat deze Vandenbossche bij zijn bezoek aan Waarschoot, binnen de komende twee weken, aan zijn jasje zal trekken. Van Brae kel zal hier vervolgens op inha ken. Vrijer Het lijkt hem interessant om eens, bijvoorbeeld gedurende twee maanden, bij de noorder buren in de keuken te kijken. Vooral de culturele verschillen en de verschillen in bevoegdhe den spreken hem aan. „De be voegdheden liggen ver uit el kaar. Een Vlaamse gemeente staat veel meer onder voogdij van de Vlaamse overheid. De ge meente heeft veel minder be voegdheden, bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting. Een gemeente mag niet bepalen of er wel of niet mag worden ge bouwd. Natuurlijk zitten Ne derlandse gemeenten weer aan de provincie vast, maar ze heb ben meer mogelijkheden. Ook wat betreft de sociale wetgeving is een Nederlandse gemeente veel vrijer om deze naar eigen goeddunken in te vullen." Burgemeester Van Liere van Sluis-Aardenburg is hoopvol gestemd over de pogingen van Van Braekel. De argumenten van Peper dat een burgemeester de Nederlandse nationaliteit moet hebben, en dat het geko zen burgemeesterschap botst met het benoemde, snijden vol gens hem geen hout. „Je kan ge woon een ontheffing verlenen. Het gaat om een tijdelijke situa tie. Afspraken kun je in een con venant vastleggen. Advertentie door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Bijbels met een eigen verhaal is het thema van de tentoonstelling die de Samen-op-Weg-gemeente Scharen dijke en omstreken in mei wil houden in de Bethlehemkerk. De initiatiefnemers spelen met die expositie in op het landelijke Jaar van de Bijbel, maar willen meer dan alleen een verzameling bijbels presenteren. Zij streven ernaar dat de plaatselijke bevolking betrokken is bij de tentoonstelling. Voorzitster Marian Gaanderse van de orga niserende werkgroep binnen de Samen-op- Weg-gemeente is ervan overtuigd dat de meeste bij bels hun eigen verhaal hebben. Ze zijn vaak al heel lang in het bezit van een fa milie en gaan door erfenis van de ene op de andere generatie over. „Er kleven soms mooie persoonlijke herinneringen aan een bijbel die bij een bepaalde gelegenheid werd geschonken. Huwelijksbijbels bijvoorbeeld woensdag 10 februari, 19.30 uur in de DRVKKERY 50 financiële vingerwijzingen lezing door [Ad naan Hiele auteur en columnist bij NRC Handelsblad gratis kaarten te reserveren op (0118) 886870 Markt 51 Middelburg (0118) 886886 DRVK in Woord gggg Brasserie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35