Halt blijft zinvolle hulp justitie PZC Bijzondere vondst bij opgraving Containerkade Terneuzen op oor na gevild Alleen faillissement kan Ibis redden Aanpak problemen riolering Schotsman Het 'toaverkot' maakt zich op voor groot jubileumfeest Gemeenten laten rijksgelden voor jeugdbeleid liggen zeeland b 18 Bureau alternatieve straffen voor jongeren bestaat 10 jaar vrijdag 5 februari 1999 door Rene Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De laat ste pogingen om mouterij Ibis in Kloosterzande bij een ander bedrijf onder te brengen vóór een faillissement is uitgespro ken, zijn deze week mislukt. De mouterij verkeert daardoor nu in de vreemde situatie dat er al leen overlevingskansen zijn als een schuldeiser op korte ter mijn het faillissement van het bedrijf aanvraagt bij de recht bank in Middelburg. Directeur J. Haeck ziet nog steeds mogelijkheden voor een doorstart van Ibis Om de schuld niet verder op te laten lopen en de mouten] dus aan trekkelijk te houden voor eventuele overnamekandida ten zou het faillissement zo snel mogelijk moeten worden uitgesproken. „Maar ik heb tot nu toe niets gehoord over een faillissementsaanvraag We zitten zo'n beetje in een pat stelling. We kunnen momen teel met veel meer doen dan af wachten". zegt Haeck. De mouterij is in moeilijkhe den geraakt door een crisis op de wereldmarkt, maar op de langere duur kan het relatief kleine bedrijf opnieuw renda bel draaien, is de verwachting. Over de hoogte van de schul denlast laat directeur Haeck zich niet uit, maar het bedrag zou te overzien zijn. Gegadigden De directeur kan niets garan deren. maar hij heeft goede hoop dat Ibis na een faillisse- mentsuitspraak snel door een ander bedrijf wordt ingelijfd. „Zo'n drie jaar terug was er al eens serieuze belangstelling van een onderneming voor overname. Dat is destijds om voor mij nog steeds onduidelij ke redenen niet doorgegaan, maar ik verwacht dat dat be drijf weer kandidaat-koper zal zijn. Daarnaast zijn er volgens mij nog wel enkele andere ge gadigden, maar toezeggingen of concrete afspraken zijn er met." Haeck is de laatste twee maan den als enige regelmatig op kantoor te vinden De overige twintig werknemers zijn wel direct oproepbaar, weet hij. Het personeel ontvangt al eni ge tijd geen salaris en zou dus - als schuldeisende partij - ook zelf het faillissement van Ibis kunnen vorderen. Of de werk nemers een faillissementsbe slag overwegen, wilde Haeck gisteren niet kwijt. door Rolf Bosboom KAMPERLAND - Het Haltbu reau moet op een andere manier worden gefinancierd en niet meer op basis van het aantal 'klanten'. Daarmee kan nog meer de nadruk woorden gelegd op voorlichting en preventie. Die oproep aan het ministerie van Justitie deed D. J. van der Zaag. voorzitter van Stichting Haltbureau Oosterscheldere- gio, donderdag tijdens de vie ring van het tienjarig bestaan van het bureau. Van der Zaag stipte daarmee di rect de ontwikkeling aan die het Haltbureau sinds 1989 heeft doorgemaakt. Aanvankelijk zorgde het bureau alleen voor de invulling van alternatieve straffen voor jongeren onder de achttien die over de schreef wa ren gegaan. Geleidelijk zijn pre ventie en voorlichting steeds belangrijker geworden, om juist te voorkomen dat jeugdigen bij politie en Halt terechtkomen. Maar de financiering is nog al tijd afhankelijk van het aantal verwijzingen. ,,Dat is een wat merkwaardige situatie", aldus Van der Zaag. In de toekomst zal het Haltbu reau een steeds grotere taak krijgen in het voorkomen van overlast in het uitgaansleven, verwachtte Van der Zaag. „He laas maakt al een deel van de doelgroep zich schuldig aan bij voorbeeld openlijke geweldple ging, glas op straat en wildplas- sen. De jongeren van twaalf tot vijftien jaar zijn mogelijk de toekomstige overlastbezorgers. Door middel van voorlichting moeten zij zich daarvan bewust worden." Het Haltbureau begon tien jaar geleden in de gemeente Goes, maar heeft in de loop der jaren de complete Oosterschelderegio als werkgebied gekregen. In zijn bestaan heeft het bureau bijna tweeduizend jongeren een al ternatieve straf laten uitvoeren. Van der Zaag vroeg zich af of dat eigenlijk wel een feestje waard was. „Eigenlijk had je jezelf in die tien jaar overbodig moeten maken, maar dat is misschien wat te idealistisch gedacht. Kleine vergrijpen Inderdaad, vond jeugdofficier van justitie C. Oldenburger. „De jeugd, ik ook, heeft nu eenmaal altijd al dingen gedaan die ei genlijk niet mogen." Zij noemde het Haltbureau 'onontbeerlijk voor de strafrechtketen' „Voor die kleine vergrijpen hadden we als Openbaar Ministerie heel lang geen goede oplossing." Be langrijk daarbij is dat het ver vullen van een alternatieve straf een strafblad voorkomt. Oldenburger wees op het belang van het doen van aangifte - ook al gaat het maar om een klein vergrijp - omdat politie en Halt dan in actie kunnen komen. „Winkeliers zeggen wel eens: het was maar een mars van 55 doorlngrid Huibers KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland gaat haar best doen de problemen met de riole ring in bungalowpark De Schotsman in Kamperland aan te pakken, maar dan moeten de eigenaren van de huisjes wel meewerken. Voor sommige op lossingen kunnen alleen de hui zenbezitters zelf zorgen, zo meldt de gemeente in een onder zoeksrapport. Zij moeten vooral ophouden met het lozen van regenwater op de riolering. Die heeft alleen ge noeg capaciteit om afvalwater af te voeren. Regenwater moet direct op een sloot, het Veerse Meer of op het begin jaren ne gentig aangelegde regenwater riool worden geloosd Al vanaf de aanleg van de Schotsman, halverwege de ja ren zeventig, zijn er problemen met de riolering. Er wordt ge klaagd over geborrel in de riool buizen en spetterende toiletpot- ten.De gemeente wil nu voor eens en altijd duidelijkheid ver schaffen over de mogelijkheden en onmogelijkheden van het ri oolsysteem in het bungalow park. Borrelende rioolbuizen zij n lang niet altijd te wijten aan een slecht verzamelriool, maar worden ook geregeld veroor zaakt door bijvoorbeeld het ontbreken van een goede ont luchting van de huisriolering. Dat zullen de huiseigenaren zelf moeten oplossen. De gemeente zal op haar beurt samen met het waterschap aan de slag moeten. Zij zorgen voor een capaciteitsvergroting van het pompgemaal. Ook zal het rioleringssysteem lekdicht ge maakt worden. waardoor grondwater niet langer in het vuilwaterriool kan komen. De provincie zal worden ingescha keld om te kijken of er een extra afvoer van regenwater richting het Veerse Meer gemaakt kan worden. Ook zal gekeken wor den of de afvoercapaciteit van de bermsloten langs de Ruiter- plaatweg verbeterd kan wor den. Bewoners van de woningen die direct aan de sloten grenzen, zullen zelf de doorstroming van dat water moeten verbeteren. Verder zullen zij ervoor moeten zorgen dat regenwater- en drai nagesystemen van de riolering worden afgekoppeld. De gemeente hoopt nog dit jaar met de werkzaamheden te kun nen beginnen. Op dit moment is zij nog in onderhandeling met het waterschap over de verde ling van de kosten. Voor het zo ver is, buigt eerst de commissie Openbare Werken en Milieu zich over de voorgestelde maat regelen. Die vergadert maandag 8 februari om 19.30 uur. De sleuf wordt minutieus onderzocht door de archeologen. improvisatie Opleidingen Centrum Instelling voor rraddefcaa beroepsondetvnjs en volwasseneneducatie 1 Toneelimprovisatie voor beginners en voor mensen met enige spelervanng. Samenspel zonder vooraf instuderen van rollen Een boeiende ervaring en buitengewoon goed voor uw ontwikkeling op het toneel in Goes 15 bijeenkomsten op donderdagavond van 19.45 - 22.00 uur vanaf 18 februan kosten 162 - o.l.v Josien de Graaf Meer informatie en aanmelding: ROC Zeeland vestiging Oosterschelde College Postbus 2102 4460 MC Goes Tel. (0113)23 11 70 vestiging Oosterschelde College door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bij een proefopgraving op het terrein van de voormalige Stedelij ke Scholengemeenschap in de Sint Pieter straat in Middelburg is een bijzonder tin nen flesvormig voorwerp gevonden. Het dateert vermoedelijk uit de eerste helft van de zestiende eeuw. Waarvoor het op vallende voorwerp werd gebruikt is nog niet bekend. „Het zou een soort fles kunnen zijn, maar de vorm is onbekend. Zoiets heb ik nog nooit gezien", zegt archeoloog R. M. van Dierendonck van het Provinciaal Archeo logisch Centrum Zeeland (PACZ) die de proefopgraving leidt. Behalve de fles is er ook gebrandschilderd glas gevonden met daarop het gezicht van een persoon.,Er is verder geen huishoudgerei gevonden. Wel veel pispotten. Dat zou kunnen betekenen dat hier destijds een instelling zoals een ziekenhuis heeft gestaan." Een andere belangrijke vondst is een beerput die bestaat uit twee opeengesta pelde houten tonhen. De duigen ervan worden nader onderzocht. „Als blijkt dat ze van eikenhout zijn, kunnen het hout en de plaatsing van de tonnen exact geda teerd worden", legt Van Dierendonck uit. Voor het proefonderzoek worden sleuven gegraven van ongeveer drie meter diep. Hierdoor krijgen de onderzoekers een duidelijk beeld van de archeologische waarde van het terrein. Tegelijkertijd blijft de rest van de grond onbeschadigd. Behalve voorwerpen die daaruit naar bo ven komen, kan aan de hand van de sleu ven een schets worden gemaakt van wat er in de voorgaande eeuwen met de grond is gebeurd. Die sporen blijven in de bodem. De gevonden voorwerpen gaan naar het provinciaal depot voor bodemvondsten. De opgraving duurt tot eind volgende week. Als dan blijkt dat het terrein arche ologisch gezien van groot belang is, zal het PACZ de gemeente adviseren een groot onderzoek te laten uitvoeren. doorWout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports ver wacht nog deze maand de opzet van de containerterminal in de Braakmanhaven in Terneuzen rond te hebben. De onderhande lingen met partners, die naast een investering van ettelijke miljoenen guldens ook moeten zorgen voor een constante en liefst snel groeiende container stroom, bevinden zich in het eindstadium. 'Buurman' Dow Benelux is één van de belang rijkste deelnemers in het pro ject. Dow kan al direct 25.000 con tainers aanbieden. Erwordtook met andere potentiële partners - zoals Verbrugge International - gepraat. Dow en Verbrugge lig gen het meest voor de hand. In het recente verleden vielen ook namen van concerns als Ned Lloyd. Zeeland Seaports is mo menteel ook druk in onderhan deling met potentiële kandida ten voor de begeleiding van de containerstroom. In september vorig jaar reser veerde het havenschap dertien miljoen gulden in de nieuwe multi-modale terminal Het Rijk heeft ongeveer vier miljoen gulden in het vooruitzicht ge steld en de resterende miljoenen dienen te worden ingebracht door de partners. Daarbij gaat het om een bedrag van vier a vijf miljoen gulden, In totaal gaat het om een investering van on geveer twintig miljoen gulden, exclusief de aansluiting op het spoorwegnet, vlakbij Dow. Capaciteit De terminal (in de eerste fase met een kadelengte van 125 me ter en een terreindiepte van on geveer 80 meter) krijgt een ca paciteit van 50.000 containers. Volgens havenschapdirecteur J. Philippen kan dat aantal uit groeien tot 150.000. Het havenschap zet vaart achter de plannen. Voor 1 september moeten alle knopen zijn doorge hakt, zodat dit najaar nog met de aanleg kan worden begon nen. Scholieren van het Oosterschelde College lieten tijdens de jubileumviering van het Haltbureau met een toneelstuk zien hoe jongeren tot inkeer kunnen komen dankzij het vervullen van een alternatieve straf. foto Willem Mieras cent. Maar het is en blijft dief stal. Het mag niet." Lof De officier sprak haar lof uit voor de politie (die eraan ge wend is geraakt jongeren door te verwijzen), de mensen die be reid zijn Halt-gestraften in te zetten en de Halt-medewerkers zelf. „U bent er met z'n allen voor om te voorkomen dat jon geren bij mij terechtkomen en ik vind dat dat heel goed gelukt is de afgelopen tien jaar. Halt is de normaalste zaak van de wereld geworden." door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Een mu ziektheaterspektakel aan de haven en misschien zelfs een nieuwjaarsduik. In 2000 wordt in Sint-Annaland op een groot se manier herdacht dat het dorp 525 jaar bestaat. Naast een feestweekend op 6,7 en 8 juli wil het comité 525/2000 met losse activiteiten de verjaardag van het 'toaverkot' vieren. Het bij de plaatselijke bevol king nog steeds als toverdorp bekend staande Sint-Annaland heeft in het jaar 2000 heel wat om bij stil te staan. „Het millen nium natuurlijk en het feit dat Sint-Annaland 525 jaar be staat. Daarnaast bleken ver schillende verenigingen dat jaar een jubileum te hebben. Vanuit de Dorpsgemeenschap, waar al le verenigingen bij aangesloten zijn, hebben we besloten dit ge zamenlijk te vieren", schetst voorzitter Sander Westdorp van het vijfkoppige comité 525/2000 de voorgeschiedenis. In verschillende werkgroepen wordt gewerkt aan de invulling van het feestweekend. Hoogtepunt in de tot nu toe be dachte activiteiten is een mu ziektheaterspektakel aan de haven, waarbij muziekvereni ging Accelerando een voortrek kersrol zal vervullen. Hoewel de uitwerking van de voorstelling zich nog in een pril stadium be vindt, dringt de vergelijking met het gevierde open luchtspektakel Het Oproer in Zierikzee zich op. De organisa tie heeft nog niets definitief vastgelegd, maar weet wel al ze ker dat muziek en beeld moeten samenkomen op die - voor het dorp belangrijke - historische plek. „In 1475 kreeg Anna van Bourgondië het recht van haar broer om het moerasgebied in te polderen, Haar beschermheili ge was de Heilige Anna, die ook voor reizigers en zeevaarders beschermvrouw was. Leuk, want de haven van Sint-Anna land is altijd een schutplaats voor de scheepvaart geweest", zegt lid van het organiserend comité en muziekvereniging voorman Jack Westdorp. Heksenprocessen In de voorstelling staat het the ma toaverkot centraal. In Sint- Annaland vond - in de negen tiende eeuw - één van de laats heksenprocessen van Nede land plaats. Wellicht de redf waarom heksenverhalen b nog steeds goed doen onder t plaatselijke bevolking. Het één van de historische aspecti waarover het feestcomité zie op dit moment buigt, om later' het havenspektakel op te voi ren. „Het wordt een soort retn spectiefEen beeld door de tijc waarin onder meer de jaarden en de Watersnoodram voor zullen komen." Het feestweekend - dat zu eveneens voor een groot deel een feesttent aan de haven gai afspelen - kent verder jeugdai tiviteiten, een seniorenmiddaj een familiefeest, een optocht straattheateractiviteiten. Bt vendien leeft het plan voor es Bourgondische maaltijd voc het hele dorp. Buiten de drie feestdagen omz- de organisatie nog meer op pc. ten. Te beginnen, hoogstwaa; schijnlijk, op 1 januaii 2000n» een nieuwjaarsduik. Sand? Westdoip: „De dodenherdej king willen we een officieel tin- je geven en we zij n bezig met ee bevrijdingsbal. Verder wille we fietstochten langs bezien^ waardigheden organiseren, ee wandelvierdaagse en een kers- markt." Spelinstuif in Heinkenszand HEINKENSZAND - Voor q jeugd van vier tot en met twaa: jaar is er woensdag 17 februa: van 13.30 tot 15.30 uur es sport- en spelinstuif in De Ster ge in Heinkenszand. De spor hal is omgebouwd tot ee spannend sportcircuit. Er is bt geleiding in handen van ervare leidsters COLIJNSPLAAT Jaarvergadering LTO - De LTC afdeling Noord-Bevelani houdt op donderdag 11 februari de jaarvergadering in café. restaurant Zeelandia in Co lijnsplaat. Na de gebruikelijk agendapunten spreekt Han Hermans over (publiciteits) campagnes voor de land- ei tuinbouw. De vergadering be gint om 19.30 uur. door Joost Bosman TERNELTZEN - Gemeenten moeten ervoor waken dat ze geen rijksgelden mislopen voor jeugdbeleid. Daarvoor waar schuwt gedeputeerde L. Cop- poolse. „Het Rijk biedt veel kansen voor het jeugdbeleid. Zeeland moet die niet mislopen, maar de mogelijkheden echt be nutten." Coppoolse zei dat don derdag in Terneuzen tijdens de conferentie 'Geef de jeugd de ruimte'. Jeugdbeleid is vooral een zaak van het gemeentebestuur. Er zijn aparte budgetten nodig voor het betalen van activitei ten waar jongern spontaan om vragen. Er moet meer samen werking komen tussen de ge meenten, bij het jeugdbeleid dienen jongeren uitdrukkelijk te worden betrokken en de rol van de traditionele jeugdwerker lijkt uitgespeeld. Die conclusies trokken gemeentelijke en pro vinciale medewerkers uit Zee land donderdag ook in Terneu zen. De deelnemers constateerden verder dat (speel)ruimte voor jongeren veelal (ten onrechte) het sluitstuk is van de stede- bouwkundige plannen Daar naast wordt er te snel door vol wassenen voor jongeren beslist. J. Regouw-Vellinga, meder- werkster jeugdzaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), hierover: „Jongeren bepalen zelf wel wat ze willen. Geef jongeren een be slissende stem bij besluitvor ming. Luisteren naar jongeren is geen vrijblijvende zaak, er moet iets met hun ideeën wor den gedaan." Tolerantie Belangrijk punt was ook dat de volwassenen moeten worden 'opgevoed". Regouw: „De 'lum melruimten' voor jongeren wor den veelal ergens achteraf ge plaatst. Dat werkt niet, de jeugd wil zien en gezien worden. Dat vergt tolerantie van de volwas senen van de wijk waarin de jongeren wonen. De gemeente hebben een belangrijke taak om die te kweken." Ook legde Regouw de nadruk op samenwerking tussen gemeente en jeugd. „Bedenk niet vanach ter je bureau de jeugdvoorzie ningen, maar vraag de jongeren: hoe kunnen we het samen doen? Ze erkende dat het uitstippe len van een goed jeugdbeleic soms lastig is. „De jeugd i vluchtig en haar samenstelling wisselt snelMet wie moet je da: nog afspraken maken?" Toer moet dit probleem een adequaii aanpak van het jongerenbelei( niet in de weg staan. „De jeugc wordt snel oud, laten we dus op schieten", maande ze de toe hoorders. Praktijk Gedeputeerde L. Coppoolse ei kende dat het provinciebestuu vaak te abstract praat over he" jongerenbeleid. „Het is som moeilijk om de vertaalslag naa de praktijk te maken." Volger. Coppoolse heeft de provinc: met name taken op het gebied van jeugdzorg. „Landelijk ge zien gaat het met vijftien pro cent van de jongeren niet Passen we dat percentage toe o; Zeeland, dan hebben we he over 10.000 tot 15.000 Zeeuws jeugdigen, en hun ouders, waai de jeugdzorg zich op moet rich ten." Hij legde uit dat de provincii hoofdzakelijk als planner, fi nancier en regisseur optreed! Volgens Coppoolse is er in Zee land inmiddels een goede afba kening tussen het jeugdzorgbe leid van de provincie en he jeugdwelzijnswerk van de ge meenten. Daardoor is snel dui delijk bij welke instelling jonge ren moeten zijn als ze hulp nodij hebben. Van belang is volgeE Coppoolse ook, dat het zorgpro gramma binnenkort in stukje wordt aangeboden, waardoore meer zorg op maat kan worde: geleverd. Politie flitst 67 hardrijders 's-GRAVENPOLDER - Dri< snelheidscontroles in 's-Gr« venpolder in Goes leverdes donderdagmiddag en -avond 6' bekeuringen op. De meeste daarvan werden ti sen 19.00en21.00uurgenote< op de Goesestraatweg bij Gravenpolder: 42. De snelheden op deze 80-kilc meterweg liepen op tot 105 kilt meter per uur. De radar stond ook op de 's-Gra- venpolderseweg en de Kloeting seweg in Goes, waar respectie vel ijk 8 en 17 bestuurden werden geflitst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32