Buurt balt vuist tegen taxibedrijf Zorgen adviesclub over Veerse Meer PZC PZC Molen hard toe aan opknapbeurt Fitheidsproject voor ouderen in Borsele Raad Borsele fluit college terug over grondverkoop SGB zeeland 17 Verkeersliinder leidt tot actie bewoners Goese dijk Bommelding school Vlissingen Twaalf mille voor straatkinderen Jongen breekt in op school Dieven weg met mobiele telefoons Remonstrant Mijnssen overleden Automobilist botst tegen bomen e \aQe< vrijdag 5 februari 1999 door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Senioren in de gemeenten Veere en Borsele worden de komende weken be naderd om deel te nemen aan het project GALM (Groningen Actief Leven Model). Het pro ject is bedoeld om niet-actieve ouderen tussen de 55 en 65 jaar weer in beweging te krijgen. Momenteel worden in het hele land GALM-projecten uitge voerd. In het voorjaar van 1998 zijn in de gemeenten Goes en Reimerswaal de eerste Zeeuw se projecten begonnen, waar mee 160 ouderen bereikt werden. De ervaringen waren positief genoeg voor een ver volg in Veere en Borsele. Gedu rende anderhalf jaar kunnen ouderen in die gemeenten deel nemen aan een introductiepro- gramma beweging, onder be geleiding van gekwalificeerde mensen. Ook krijgen ze advies over sportieve activiteiten en kun nen ze aan hèt begin en eind van het project hun fitheid la ten meten. Daarbij wordt een speciaal op ouderen toege spitste test gebruikt, ontwik keld voor dit project. De eerste fitheidstest wordt in Oostka- pelle gehouden op 26 februari en in Heinkenszand op 4 maart. Daarna volgt een introductie programma beweging van twaalf weken. Aangezien ouderen vaak wel weer iets sportiefs willen on dernemen, maar liefst samen met een kennis of vriend, wor den belangstellenden uitgeno digd iemand mee te nemen. Ou deren in de doelgroep worden eerst schriftelijk en later per soonlijk aan huis benaderd. GALM is een samenwerking verband van gemeenten, de lo kale Stichtingen Welzijn voor Ouderen, sportverenigingen en de Zeeuwse Sportraad. door Rolf Bosboom GOES - De bewoners van de 's- Heer Hendrikskinderendijk in Goes hebben een actie op touw gezet tegen het verkeer in hun straat. Met name taxibedrijf ZWN Citax Zeeland moet het daarbij ontgelden. Het drukke verkeer van taxi's en busjes van het bedrijf veroorzaakt volgens de bewoners te veel overlast. 'Een bedrijf als ZWN Citax Zee land hoort niet thuis in een woonwijk', schrijven zij in een brief, die zij maandag het ge meentebestuur willen aanbie den. Het gaat om het gedeelte van de 's-Heer Hendrikskinderendijk tussen de Westsingel en de Mid delburgsestraat. Volgens de be woners wordt hun straat als sluiproute gebruikt, parkeren bezoekers van het centrum er (gratis) hun auto en wordt er te hard gereden. In de buurt bevinden zich bo vendien drie scholen: het Cal- vijn College, de lom-school De Vliedberg en De Kring, school voor kinderen met verminderd gehoor en spraak-taalmoeilijk- heden. De schoolbussen worden volgens de bewoners kriskras geparkeerd. In combinatie met de hoge snelheden van het ande re verkeer ontstaan daardoor gevaarlijke situaties, waarbij ook de vele schoolkinderen risi co's lopen. De buurt pleit daar om voor de instelling van een 30-kilometerzone met snel heidsremmers en een verbete ringvan de parkeersituatie. Roekeloos De bewoners hebben de handen ineengeslagen om actie te on dernemen. Daarbij is gebleken dat zij vooral ZWN Citax Zee land, die een uitgang aan de 's- Heer Hendrikskinderendijk heeft, als grote boosdoener be schouwen. Er zou regelmatig sprake zijn van 'roekeloos rijge drag': hoge snelheden, geen voorrang verlenen bij het uitko men van een inrit en het negeren van het eenrichtingsverkeer. Huizen lopen volgens de bewo ners schade op door trillingen en het warmdraaien van de bus sen 's ochtends vroeg geeft stank en lawaai. Gezien de huidige overlast zijn de bewoners ook ongerust over mogelijke uit breiding van het taxibedrijf. De bewoners - inmiddels zijn tussen de 80 en 90 handtekenin gen verzameld - willen maan dag hun ongenoegen kenbaar maken tijdens een gemeentelij ke informatieavond voor Goes- Centrum. De bedoeling is de brief te overhandigen aan het gemeentebestuur. Manager R. W. Zandee van ZWN Citax Zeeland is verrast door de actie. „Ik heb er niet van gehoord en zolang ik van niets weet, kan ik ook niets verande ren. Maar ik sta open voor een gesprek. Als er problemen zijn. dan moeten we daar open en helder over praten en samen kij ken hoe we die kunnen oplos sen." Anderen Zandee wijst erop dat veel meer taxibedrijven gebruik maken van de 's-Heer Hendrikskinde rendijk. „Wij zitten nu eenmaal hier, maar tientallen andere taxi's gebruiken de dijk als doorgangsweg en er komen ook veel taxi's voor De Kring. Van plannen voor uitbreiding is volgens de manager geen spra ke. „We willen wel ons parkeer terrein vergroten, maar dat is het oplossen van een stallings probleem." Een verzoek daar voor ligt bij de gemeente, die nog niet heeft geantwoord. Wethouder S. J. Hpijning kent de bezwaren tegen het bedrijf. „Maar die kwamen in het verle den vooral van de bewoners van de Middelburgsestraat." Heij- ning acht het wenselijk dat het taxibedrijf in de buurt van het centrum blijft en niet bijvoor beeld in De Poel komt. Wel vindt hij het een goede zaak als de ma nier waarop de chauffeurs op de dijk rijden, aan de orde wordt gesteld. „Daarmoet jeoverkun- nen praten en kijken of er maat regelen zijn te verzinnen. Een 30-kilometerzone zou mis schien inderdaad niet gek zijn." Taxi's rijden niet alleen hard op de 's-Heer Hendrikskinderendijk, ook schromen ze niet het eenrichtingsverkeer aan de laars te lappen. foto Willem Mieras VLISSINGEN - De Vlissingse scholengemeenschap Schelde- mond aan het Weyevlietplein is donderdagmiddag ontruimd na een bommelding. Honderden leerlingen moesten het pand tijdelijk verlatenDe politie heeft het schoolgebouw korte tijd doorzocht, maar niets gevonden. Hoewel de politie adviseer de de school niet te ontruimen, besloot de directie dat wel te doen. „De school heeft daar uiteraard een eigen verantwoor delijkheid in, ook richting ouders", aldus de woordvoerder van de politie Walcheren. De melding kwam om ongeveer tien voor één binnen. In het telefoontje was er sprake van dat 'de bom' zou ontploffen in een specifiek lokaal. Om kwart over drie konden de leerlingen weer naar binnen. De (valse) bom melding op Scheldemond is de zesde in twee weken op Wal cheren. GOES - De Amnesty-actie die het Goese Lyceum in december heeft gehouden voor straatkinderen heeft uiteindelijk ruim 12.000 gulden opgeleverd. Zeshonderd kinderen vormden een kring rond de school en lieten zich daarbij sponsoren. Het in gezamelde geld wordt overgemaakt naar Casa Alianza, een organisatie in Guatemala die onderdak, verzorging en scho ling verschaft aan kinderen die nergens welkom zijn. VLISSINGEN - Een beveiligingsbeambte stuitte woensdag tegen middernacht op een inbreker in een school aan de Her cules Segherslaan in Vlissingen. De onbekende jongen wist via de achterzijde van de school te ontkomen. Hij is naar schatting twintig jaar, heeft een blanke huidskleur, donker haar en is ongeveer 1.90 meter lang. Hij droeg een zwart leren jack en een blauwe joggingbroek. De jongen heeft in de school voor een aanzienlijk bedrag schade aangericht. Enkele goe deren, die hij al had klaargezet, moest hij achterlaten. Wel kon hij een gering geldbedrag buit maken. MIDDELBURG - Twee jongens hebben in de nacht van woensdag op donderdag een flinke hoeveelheid mobiele tele foons gestolen bij een winkel aan de Markt in Middelburg. De jongens droegen integraalhelmen en donkere kleding. Ze wis ten te ontkomen op een bromscooter, meldde een getuige. Van de winkel is een ruit vernield. De politie verzoekt mensen met aanwijzingen zich te melden. UTRECHT - De voorzitter van de Remonstrantse Broeder schap, W. G. C. Mijnssen, is zondag tijdens het bijwonen van een kerkdienst overleden. Dat heeft de broederschap gisteren bekend gemaakt. Mijnssen, oud-officier van justitie in Mid delburg, werd 57 jaar. Hij was sinds 1997 voorzitter van het kerkgenootschap. Daarvoor was hij onder meer actief als voorzitter van de kring Midden-Zeeland. Hij zou afgelopen dinsdag worden geïnstalleerd als raadsheer van het Ge rechtshof in Den Haag. (ANP) MELISKERKE - Een 44-jarige automobilist uit Zoutelande is in de nacht van woensdag op donderdag gewond geraakt aan het hoofd. De man verloor om 1.10 uur de macht over het stuur op de Mariekerkseweg in Meliskerke. Daarna botste hij tegen enkele bomen. De auto, waar het motorblok in zijn ge heel werd uitgeslingerd, raakte compleet vernield. De man is aan zijn hoofdwond behandeld. \uto gestolen Consultatiegroep toerisme zet vraagtekens bij rol bedrijfsleven en watersport SfflTMAARTENSDIJK - Op de Wïjverheidsweg in Sint Maar tensdijk is in de nacht van woensdag op donderdag een au to gestolen. Het gaat om een grijze Mercedes 200D met het kenteken YZ-75-DD. De politie waagt eventuele getuigen con tact op te nemen met het bureau inTholen (0166-661700). REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Jacques Cats VLISSINGEN - De Consulta tiegroep Toerisme Zeeland blijft bezorgd over de toekomst van het Veerse Meer. Het adviesor gaan van het provinciaal be stuur heeft er geen bezwaar tegen dat het waterschap Zeeuwse Eilanden het beheer over het gebied overneemt, maar vraagt zich af op welke wijze het toeristisch bedrijfsle ven en de watersportverenigin gen straks worden betrokken bij het beleid. In het watersportgebied zijn tal van bedrijven en verenigingen actief; honderden personen vin den er werk. Zowel de regionale bevolking als bezoekers van elders recreëren er. De consulta tiegroep vraagt zich af in hoe verre de kwaliteit van de pu blieke en private voorzieningen tegemoet zal blijven komen aan de wensen van de recreant. Ook is het van belang dat er unifor miteit blijft bestaan in het ge voerde beleid. Het recreatieschap Veerse Meer doet er alles aan om de over dracht van alle taken aan het waterschap Zeeuwse Eilanden vóór het begin van het nieuwe seizoen rond te hebben. De alge mene vergadering van het wa terschap stemde woensdag avond in met de overname. Het recreatieschap wordt met in gang van 1 april opgeheven. Be heer en onderhoud van alle tot het recreatieschap behorende voorzieningen gaan dan naar het waterschap. Het waterschap neemt de zaken over, omdat het recreatieschap vanwege de geringe schaal in fi nanciële problemen zou blijven verkeren. De kosten voor de deelnemende gemeenten en de provincie lo pen op, zelfs als er geen geld wordt gestoken in verbetering van de voorzieningen. Betaald parkeren De gemeenten hebben hun in stemming met de overdracht vergezeld laten gaan van een aantal mitsen en maren. Zo vindt de gemeente Noord-Beve land dat er duidelijkheid moet komen over het betaald parke ren in het Banjaardgebied. Hier parkeren vrijwel uitsluitend strandbezoekers. Het geeft vol gens de gemeente geen pas die bezoekers te belasten voor het gebruik van de voorzieningen die tot het Veerse Meer behoren. Alle gemeenten wensen beleids verantwoordelijkheid tebehou den voor de ontwikkeling en in richting van het Veerse Meer. In het convenant is opgenomen dat het waterschap de open baarheid en toegankelijkheid van de voorzieningen in het Vèerse-Meergebied waarborgt en het gebruik ervan betaalbaar houdt. Voorts verplicht het wa terschap zich ertoe ook het be heer van de dagrecreatieterrei nen van Staatsbosbeheer in het gebied op zich te nemen. Het al gemeen beleid op het terrein van recreatie en toerisme in dit gebied vallen terug op de ge meenten en de provincie, die voorheen samen via het recrea tieschap een gemeenschappelij ke regeling vormden. De vroegere deelnemers worden gedurende vijf jaar gehouden aan de verstrekking van een jaarlijkse subsidie van totaal 500.000 gulden. Een bestuurlijk overlegplatform zal zich na op heffing van het recreatieschap bekommeren over de afstem ming van beleid en beheer in het watersportgebied. Het water schap Zeeuwse Eilanden is be reid garant te staan voor het on derhoud van de voorzieningen op het peil van 1998. De Onderneming in Wissenkerke moet worden gerestaureerd, ook als de gemeente Noord-Beveland dat helemaal alleen moet beta len, vindt wethouder J.M. Meulenberg-Op 't Hof. foto foto Willem Mieras door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Het voeg en pleisterwerk van korenmo len De Onderneming in Wis senkerke is hard aan reparatie toe. Daar zou zo'n vier ton voor nodig zijn. Bijna de helft van dat bedrag moet uit de ge meentekas komen. De overige 215.000 gulden wil het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Noord- Beveland voorfinancieren. Dat bedrag hoopt de gemeente terug te krijgen uit de rijksmo- numentenpot. Dat moet vol gens wethouder J. M. Meulen- berg-op 't Hof wel lukken: „De Wissenkerkse molen staat be hoorlijk hoog op de prioritei tenlijst." Mocht de rijkssubsidie onver hoopt uitblijven, dan pleit Meulenberg er overigens voor het monument toch te restau reren. „Als we de molen in stand willen houden, moeten we iets doen", zegt zij. Laat je hem nu verslonzen, dan is er volgens de wethouder boven dien sprake van 'kapitaalver nietiging', omdat er in het ver leden ook al reparaties aan de molen zijn uitgevoerd. De Onderneming is in 1860 ge bouwd. Hoewel er al vaker re paraties zijn uitgevoerd, is vooral het voegwerk er nu slecht aan toe. Daardoor zijn er scheuren in de muur ont staan en is de molen verzakt. Om verder uitzakken te voor komen, wordt er straks een be tonnen ring om het bouwwerk geplaatst, net onder de grond. Die moet het zaakje bijeen houden. Ook het gaanwerk, al les wat er draait en beweegt aan de molen, wordt hier en daar hersteld of vernieuwd. De commissie openbare wer ken en milieu beraadt zich maandag 8 februari over het gevraagde krediet. Zij verga dert om 19.30 uur. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Erg veel besluiten werden niet genomen, donderdagavond door de ge meenteraad van Borsefe. Van de acht voorstellen op de toch al korte agenda, gingen er twee met het college mee terug. Niet dat er echt onenigheid over was, de gevoelens van de raad bleken in overeenstemming met die van het college, alleen ietsje sterker. Sterk genoeg in elk geval voor heroverweging. Zo ging het voorstel om grond terug te kopen van de Stichting Beheer Natuur en Landelijk ge bied mee terug naar de onder handelingstafel. Duidelijk werd dat iedereen in de raad gelukkig is met het feit dat de SBNL het veld ruimt. In 1986 werd de grond onder het spoorwegtracé van de Stoomtram Goes-Bors- sele (SGB) verkocht aan wat toen nog de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu heette. Niet iedereen was toen blij met de verkoop omdat de SBNL, die zich aandiende als een natuur beschermingsorganisatie, door velen werd gezien als een ver kapte ambachtsherenclub. Dat de SBNL zich weinig aan na tuurbeheer gelegen liet liggen, bleek wel in de afgelopen jaren, toen onderhoud aan de spoor dijk achterbleef en de stichting alleen maar rijker werd. Bij Del ta Nutsbedrijven regelde de club een vergoeding voor het herbergen van leidingen en ka bels en van het traject werden delen aan particulieren ver kocht. Gefluisterd wordt dgt de SBNL aan verschillende trans acties meer dan een miljoen gul den verdiende. Grondprijs Nu de grond voor aankoop be schikbaar kwam, wilde de ge meente wel kopen, maar dan zou Delta vergoedingen voor de leidingen staken. Als de SGB de spoordijk aankoopt, valt die vergoeding niet weg en komt de grond bovendien in handen van de organisatie die het al die ja ren heeft onderhouden. Dat moest dan maar, vond het colle ge van B en W, dat voorstelde be halve een billijke grondprijs van twee kwartjes per meter, ook de inkomstenderving van de SBNL, het geld van Delta, te vergoeden. De raad was het daarmee niet eens. De aankoop: okee, een mooi cadeautje voor de SGB: prima, maar een compensatie van tien keer de jaarlijkse ver goeding die Delta aan de SBNL zou hebben betaald: dat dus niet. Het college moet nu probe ren het traject voor anderhalve ton te krijgen, in plaats van de dikke twee ton die werd ge vraagd. Kippenfarm Een ander voorstel wat nog eens moet worden bekeken was een aanvraag voor de bouw van twee woningen aan de Nieuwe- weg in Baarland, die het college niet wilde toestaan. Weliswaar passen de woningen prima in de ideeën van de raad over inbrei- ding en opvullen van gaten in de lintbebouwing, maar ze liggen te dicht bij een kippenfarm. Binnen een straal van 75 meter van die pluimveehouderij zijn nog meer woningen, maar die stonden er al voordat de kippen er zaten. De gemeente doet al enige.tijd pogingen om de kip penfarm te verplaatsen. Als die zouden lukken zou niets de bouw van de woningen meer in de weg staan. Het college be loofde meer schot te krijgen in de onderhandelingen met de plui m veehouder. De raad koos donderdag ook en kele bestuurleden voor de Stichting Maatschappelijke en Culturele Zorg 's-Heer Abtsker- ke. WD-fractievoorzitter P. Bouman mokte over de be stuurssamenstelling. De stich ting, voortgekomen uit de her- vomde diaconie van 's Heer Abtskerke, krijgt volgens Bou man steeds meer belang, maar de bevolking steeds minder in vloed. De gemeenteraad kiest weliswaar de bestuursleden, maar de stichting draagt ze zelf voor. Volgens Bouman krijgt im port zo geen enkele kans. Het college beloofde daarover met het bestuur te gaan praten. KAPELLE Bazaar - Voetbalvereniging Ka - pelle houdt morgen, zaterdag, voor de 24e keer een bazaar. Er zijn spellen voor jong en oud, een rad van avontuur, een verlo ting en kinderen kunnen zich la ten schminken. Ieder uur maakt een bezoeker kans op een gratis mand vol boodschappen. De ba zaar wordt gehouden in De Vroone in Kapelle en is geopend van 13.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. "tgezohdei J-';

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31