Colijn IT vestigt zich op De Poel jjl Meezingers uit de kroeg op cd Aan de voeten van de kunstenaar PZC Biografe Etty geeft lezing over H. Roland Holst Fiësta Neerlands één na oudste bruidshuis -Scf"Wfc-" Middelburgse juffrouw begint zeehospitium Veel belangstelling voor informatielijn over medicijnen zeeland 16 Informatiseringsbedrijf gespecialiseerd in woninginrichtingsbranche ondernemend zeeland in detail CNV-lid kan door nieuw convenant goedkoop naar OZ Zorgverzekeringen ■PESffiëïiS""--- 1900-2000 kunst cultuur vrijdag 5 februari 1999 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bijna vijftig jaar geleden opende mevrouw Trudi Outermans-Weug. nu mevrouw La Rivière. een win kel in bruidsjaponnen aan de Lange Delft in Middelburg. De bruidsmodezaak is inmiddels de op één na oudste in Neder land. Enkel '1 Innovation in Utreeht is enkele jaren ouder. Bruidshuis Fiesta is inmiddels in handen van de tweede zoon van de grondlegster Rudi Ou- termans en zijn vrouw Conny. Het bruidshuis begon 1999 in een nieuwe winkel aan de Dam, na tien jaar aan het Damplein gevestigd te zijn geweest De veel kleinere nieuwe winkel gaf aanleiding voor een herbe zinning. De cocktailkleding, aanbiedingsjurken en dergelij ke wei-den verleden tijd. de aandacht werd gericht op de exclusieve lijn bruidsjaponnen die in alle rust op afspraak worden gekozen en gepast. ..Niks geen 'opruiming' meer. Het aantal bruidshuizen is de laatste tien jaar verdubbeld en steeds meer hebben zowat per manent collecties in de oprui ming. Daar doen we niet meer aan mee", stelt Ruud Outer- mans. Dat de nieuwe winkel veel minder oppervlak heeft dan het statige pand aan het Dam plein. is achteraf bezien een pré, vindt het echtpaar. „De drempel was hoog voor veel klanten, ontdekken we nu. Mensen voelen zich hier eerder op hun gemak," ontdekte Con ny Outermans. Vandaag, vrijdag, levert het bruidshuis een kleine veertig japonnen voor de bruidsbeurs en modeshow die tot en met za terdag 6 februari tuinwaren- huis Intratuin in Koudekerke beheersen. De getoonde collec tie omvat diverse stijlen van de romantische japon tot de nu op zwang zijnde eenvoudige, sluikvallende japonnen in A- lijn. Aan de beurs en mode shows doen 21 bedrijven mee. Vandaag en zaterdag zijn er vijf shows per dag. door Claudia Sondervan GOES - Colijn IT en zusterbe drijf Uniprogram van Colijn Europa Holding in Goes be trekken in juli een nieuw be drijfspand dat wordt opge trokken aan de Amundsenweg in Goes. In het gebouw naast Auto Lease Zeeland gaan 28 mensen werken. Ontstaan als Colijn Data Sys temen w-as het bedrijf sinds 1985 aan de Westhavendijk ge vestigd. Als automatiseerder ontwikkelde het bedrijf zich sterk in de woninginrichters branche, waarvoor het pakket Unilivmg werd ontwikkeld en daarvan afgeleid pakketten voor midden- en kleinbedrijf en handelsbedrijven. De ont wikkeling van software en het onderhoud daarvan werd on dergebracht in Uniprogram. ..We zijn op weg naar een posi tie als marktleider in de auto matisering van de woningin richting en de 'babyhardware' (kindermeubels-red vertelt directeur J. Colijn. Naast soft ware. advisering, levering en installatie van computernet werken levert Colijn ook intra net en isdn-netwerken. Door de computernetwerken van inkoper en detaillist te koppelen kunnen gegevens di rect worden uitgewisseld over producten, leverbaarheid, voorraden en omloopsnelheid. De woninginrichtingsbranche is traag met automatiseren en was lang huiverig om hun com putersystemen te koppelen aan die van hun inkooporganisa ties en exploitanten van win kelformules, vertelt Colijn. „Nu pas zijn bedrijven bereid om managementinformatie ter beschikking te stellen van hun formulemanagers, waardoor die aan de bron kunnen vast stellen wat in het aanbod werkt en wat niet." De combinatie van informatie Het nieuwe pand dat Colijn neerzet aan de Amundsenweg in Goes. en beelden in een digitale cata logus opent ook mogelijkheden om de netwerken van inkoop organisaties en de woningin richters een ingang te geven voor de consument. Binnen kort verschijnen bij interieur zaken in Zeeland informatie zuilen waarop de consument meubelen en stofferingen uit de nieuwe collecties alvast kan bekijken Een dergelijke zuil staat al in Strijen bij interieur zaak Reedijk. Colijn wil een andere digitale manifestatie van de woonfor- mules en -detaillisten op Inter net reactiveren. Jaren geleden liet hij al Internetdomeinna- men registreren onder de noe mer Woonboulevard. Achter die titel horen presentaties als huisboulevard, tuinboulevard, babyboulevard, livingboule vard en meubelboulevard. Daar kan de Internetgebruiker zoeken naar hetgeen hij wil en waar dat te vinden is De Internetsite heeft tot nog toe een slapend bestaan geleid, in afwachting van het moment waarop branche en markt er rijp voor zijn, zegt Colijn. Of dat moment daar is, laat het bedrijf momenteel peilen door enkele marktonderzoeken. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102 door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - OZ Zorgver zekeringen breidt haar werk terrein uit. De regionale zorg verzekeringsmaatschappij heeft haar klanten vooral in Zuid-West-Nederland, maar richt zich nu ook op andere de len van het land. OZ sloot don derdag een samenwerkings overeenkomst af met de Utrechtse verzekeraar AXEN- T/AEGON. CNV-leden krijgen via dit collectieve contract de mogelijkheid om tegen gunsti ge voorwaarden een particu liere of ziekenfondsverzeke ring af te sluiten. Voor OZ betekent deze samen werkingsovereenkomst dat er een potentieel van 350.000 le den van de bij het CNV aange sloten vakbonden, aan haar klantenbestand wordt toege voegd. Voor AXENT/AEGON vormt de samenwerking een belangrijke uitbreiding van het assortiment onder de naam CNV Verzekeringen. Zij had al verzekeringen op het gebied van arbeid en inkomen in haar pakket, en kan de CNV-leden nu ook aantrekkelijke zorgver zekeringen aanbieden. CNV Verzekeringen is in 1997 ontstaan uit een alliantie tus sen AXENT/AEGON en de vakcentrale CNV. „In OZ heb ben wij een partner gevonden die in ruime mate voldoet aan de hoge eisen die het CNV stelt aan dienstverlening voor haar leden", stelt directievoorzitter F. de Leeuw van AXENT/AE GON Volgens woordvoerster M. Erkens van OZ past deze af spraak in het streven van OZ om meer collectieve verzeke ringen aan te bieden en daar mee haar markt uit te breiden. Jongens en meisjes van 13 tot 43 jaar vormen de doelgroep van de nieuwe Jeans Speciaal zaak Show Down die morgen, zaterdag opent aan de Burch- straat in Oostburg. Op de plaats van het oude Intermo- dern is een boetiek ingericht in hout, aluminium en industriële verlichting waarin A-l merken worden aangeboden alsd Die sel, G.Star. Replay. Custo en Morgan. Show Down houdt op de openingdag open huis. Aannemingsbedrijf A Otte Zn. vof te Nieuwdorp heeft een website op Internet geopend. Het 89 jaar oude bedrijf pre senteert er haar activiteiten in nieuwbouw, hallenbouw, on derhoud, utiliteitsbouw en af werkingsspecialisaties. Ook de Fixet Klusmarkt van Otte komt er in beeld, door een link naar de landelijke Fixet-site kunnen speelgoed, doe-het- zelf-, decoratie- en tuinpro- ducten online besteld worden. Het adres is www.otte.nl. 5 februari 1909 doorTheo Giele Tuberkelbacillen in de lucht leek de burgemeester van Domburg geen beste reclame voor zijn mondaine badplaats. Hij keerde zich dan ook tegen het plan om naast de beroemde buitenplaats Irma een zeehospi tium voor kinderen lijdend aan tbc te openen. Zijn protest was ingegeven door de bezwaren van de beroemde geneesheer dr. Metzger. Deze dokter dreigde te vertrekken als het revalidatiecentrum ge bouwd zou worden. En met de befaamde arts zou er ook een einde komen aan de klandizie van de Europese vorsten die met hun gevolg in de zomermaanden naar de Walcherse badplaats kwamen. Aanstichtster van de discussie in Domburg was de Middel burgse mejuffrouw E. D. van den Broecke. Ze was onder de indruk geraakt van de resulta ten van het kindersanatorium in Katwijk. De gefortuneerde me juffrouw wilde met een deel van haar kapitaal in Domburg ook zoiets moois van de grond bren gen. Discussie In de lokale kranten ontspon zich een felle discussie Zelfs het advies van dr. Den Houter, in specteur van de volksgezond heid, die de Domburgers op het hart drukte dat zij niets te vre zen hadden, mocht niet baten. Mejuffrouw Van den Broecke zocht het verderop en vond een stuk land aan de straatweg na bij Westhove. Architect Koch ging aan de slag en op 5 februari 1909 werd het zeehospitium Zonneveld officieel geopend. Elke zomer kwamen twintig kinderen aansterken in Zonne veld. De verpleging was aan vankelijk gratis. Twintig lang zou mejuffrouw Van de Broecke directrice zijn van Zon neveld. Tot aan haar dood 1932 bleef ze lid van het bestun van de stichting, die in 192 werd opgericht. In 1935 werd het hospitium uit gebreid: voortaan konden er 6 kinderen terecht, niet alleen in Zeeland maar ook uit Rotter dam. In de oorlogsjaren wen het zeehospitium gevorder door de Duitsers. Patiëntjes e personeel moesten uitwijke naar Dennenheuvel in het West Brabantse Ossendrecht. Topjaren Na de oorlog werd de schaö hersteld. In de jaren vijftig be leefde het zeehospitium zij topjaren. Zo werden er in 195 110 kinderen verpleegd stichting Sport Steunt Zonne* veld. doneerde tot 1991 jaarlijb duizenden guldens aan het ir stituut, dat steeds verder uii breidde, zowel in behandelme thodes als door de bouw vai nieuwe accommodaties. Slacht offertjes van de polio-epidemi vonden een plaats in Zonneveld Weer later kwam er kwam es mytyl- en tytylschool voor handicapte kinderen bij. Midden jaren tachtig viel he doek voor Zonneveld. Rijk ei provincie wilden de revalidatie voorzieningen in Zeeland con centreren in Goes en Terneuzen Ondanks handtekeningenacties en Kamervragen ging Zonne veld dicht, al duurde het nog even voordat de allerlaatste be woner vertrok, op 24 mei 19951 was het zover. Een half jaar later gingen de gebouwen tegen de vlakte. foto Roeland Fossen doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Literair criti cus en biografe Elsbeth Etty komt dinsdag 16 februari naar de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg om een lezing te geven over Henriëtte Roland Holst (1869-1952). Haar biografie Liefde is heel het leven met over deze socialisti sche dichteres werd twee jaar geleden bekroond met de Bus ken Huetprijs en de Gouden Uil. De stelling waarover Etty in Middelburg komt praten luidt" Niemand schrijft zomaar een biografie. Henriëtte Roland Holst is schrijfster van een omvangrijk oeuvre. In de eerste helft van de ze eeuw genoot ze grote faam, als dichteres en als marxistisch voorvechter van de arbeiders klasse. Haar faam is aanzienlijk getaand. „De eens hogelijk ge prezen Henriette Roland Holst is tegenwoordig niet veel meer dan een naam in de literatuur geschiedenis", schreef PZC-cn- tieus Hans Warren in zijn recen sie van Etty's biografie „Haar gedichten leest vrijwel niemand meer, haar gedachten neemt haast geen mens nog serieus. Ze staat eigenlijk vooral als een zonderlinge bekend, als een hartstochtelijke marxist met een kapitalistische levensstijl." Salonsocialiste Warren bekritiseerde Etty's bio grafie omdat zij in de bekende val was getrapt volledig te wil len zijn in haar levensbeschrij ving, wat de leesbaarheid meestal niet ten goede komt. Maar hij prijst het boek omdat Etty Roland Holst niet verheer lijkt, haar rotstreken niet goed praat en haar fouten niet recht- breit. Henriëtte Roland Holst blijkt niet echt aardig te zijn ge weest en was het schoolvoor beeld van een salonsocialiste Etty zal voor haar lezing als uit gangspunt de reis kiezen die Henriëtte Roland Holst hon derd jaar geleden maakte naar Middelburg om een lezing te ge ven over de Boerenoorlog in Zuid-Afrika. Vooraf ging ze di neren bij haar partijgenoot Wi- baut, die in Middelburg woon de. Van daaruit gaat Etty in op haar leven als dichteres, politica en echtgenote van de kunste naar Rik Roland Holst. Ze zal uitleggen waarom ze zich geroe pen voelde om een biografie over Henriëtte Roland Holst te schrijven en of daarbij identifi catie met de hoofdpersoon wel of juist niet gewenst is. Zelf studeerde Etty (1951) Ne derlands aan de Universiteit van Amsterdam Ze werkte als journalist bij het communisti sche dagblad De Waarheid en is sinds 1988 redacteur van NRC Handelsblad. Ze schrijft daarin recensies over Nederlandse lite ratuur en columns. Een aantal van haarstukjes is vorig jaar ge bundeld in het boek In het gras. De lezing begint om 20 uur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De cd-ver- pakking zal niemand in de luren leggen. Het album Schots en scheef ziet er net zo uit als de muziek klinkt: simpel, zonder fratsen, rechttoe-rechtaan en uit een krappe beurs. Het platenlabel is ook geen echt platenlabel maar een café: De Reutel, ofwel Café Kanaalzicht in Middelburg. Daar staan Rob Meijer en zijn Schotse kompaan Willy Beattie met enige regel maat op het biljart voorname lijk Ierse en Schotse liedjes te zingen. Voor de tweede keer is nu zo'n sessie op cd opgenomen. Alle opsmuk is daarbij overbo dig. Een paar microfoons zijn genoeg om de muziek op te ne men en een kleurenkopieerap paraat voldoet om cd-hoesjes te maken Van geen enkel nummer worden meerdere takes opgeno men. Zoals het gespeeld is, met foutjes en al, staat het op de cd. Zijn er spontaan mensen gaan meezingen, dan is dat ook ver eeuwigd. De muziek op Schots en scheef (Willy is Schots dus Ron is scheef?) is muziek zoals die in volkskroegen als De Reutel graag wordt gedraaid: gezellig, meestal melancholiek, soms vrolijk en altijd van een hoog meezinggehalte. Een enkel Ne derlandstalig liedje, zoals De nozem en de non en Ketelbinkie, en een heleboel traditionals Rob (links) en Willy tijdens een zangsessie in de Reutel. waarvan Wild Rover natuurlijk niet mag ontbreken. De vraag is of een cd-opname nog enig nut heeft bij deze mu ziek, die toch het best ter plekke kan worden genoten. Uit het feit dat binnen een jaar na het live in de Reutel opgenomen debuut deze tweede cd er ligt, kan het antwoord worden opgemaakt. Er is kennelijk voldoende vraag naar. Rob Willy presenteren hun cd met een tournee door Zeeland:dat ge- foto Ruben Oreel beurt op zaterdag 6 feb in Café Ka naalzicht in Middelburg, 19 feb Café Baarends in Goes, 26 feb Karei 5 m Goes, 6 maart Koffiehuis in Westka- pelle, 13 maart Drukkerij in Middel burg, 17 maart Déja Vu in Vlissingen en 3 april Kanaalzicht in Middel burg. GOES, 't Beest 'Concordia', door De Wetten van Kepler, met o a Freek Brom, Romijn Conen, Dominique Hoste, Caroline Rochlitz en Herman van de Wijde- ven. Kostuums van Ilse Vermeulen, regie van Wim Berings. door Willem Nijssen Tegenwoordig wordt er door veel mensen nogal neerge keken op kleine gesloten ge meenschappen, zoals je die nog wel vindt in de plattelands dorpjes. Toch schijnt de vrijheid die daar niet, maar in de grote stad wél bestaat ook zijn keer zijde te hebben. Want kijkend naar 'Concordia' kijken we naar zo'n gesloten gemeenschap en zoeken er kennelijk iets bijzon ders in. In 'Concordia' wordt een kleine dorpsfanfare ten tonele ge voerd, die weliswaar nogal kari katuraal wordt afgeschilderd. Maar de voorstelling als totali teit is zeker niet als karikatuur bedoeld. Zo'n gesloten gemeen schap, lijkt 'Concordia' te zeg gen. biedt juist de ruimte aan zijn leden om méér van zichzelf te laten zien dan n de grote stad Om de persoonlijke tragiek ta melijk 'ongegeneerd' met de an deren te delen. Het karikaturale versterkt nog het idee, dat ié- dereen zo'n tragiek met zich meedraagt. Met alle zeven leden van 'Con cordia' is wel iets aan de hand, maar van drie ervan - Franky, Ad en Wiel - wordt het 'drama' wat verder uitgewerkt. Franky draagt het kind van een ge trouwde man die hem probeert te smeren. Wiel is al boven de dertig en roept wel dat hij „wiefkes genoeg" kan krijgen, maar is hopeloos vereenzaamd. Ad heeft, dronken achter het stuur, zijn vrouw in een auto ongeluk verloren. Alle drie zeu len ze hun noodlot mee, maar tetteren het vrolijk weg op trompet, tuba of trombone Het is klein en stil leed, dat tus sen de folklore en de bravour door toch zodanig helder wordt gepenseeld, dat je daar - heel even ernstig tijdens de kolder - een momenj: door getroffen kunt worden. De moed der wanhoop, waarmee verder geleefd wordt, heeft dan de eigenlijke hoofd rol. Zo opgevat, is 'Concordia' een miniatuur-tragedie, eindi gend in de zelfmoord van zijn zwijgzaamste personage, 'Ali Baba', de asielzoeker(?). Maar misschien moet deze voor stelling wel helemaal niet zo ge ïnterpreteerd worden. Ook als een studie (schilders doen dat immers ook vaak) is hij interes sant. Een studie in decor, uiterst suggestief-gedetailleerd van de caféwanden tot de opstelling van de stoelen naast het biljart. Een studie in kleding, van de 'gewaagde' Wehkamp-creaties waarin Franky haar verlangen naar een vent uitschreeuwt tot aan de fanfare-uniformen waarin 'Ali Baba' de laatste eer krijgt. En meest van al: een studie in geste en mimiek. Het is een bij zonder genoegen om te zien hoe alle acteurs op zoek zijn naar de allerkleinste gebaren, houdin gen en blikken om hun persona ges in te vullen. Om enerzijds met grove streken de karikatuur neer te zetten, en anderzijds met nuances een persoonlijkheid van vlees en bloed (meer bloed dan vlees) op te bouwen. Ja, als een studie, als een proeve van kunnen is deze voorstelling buitengewoon boeiend. Je moet dan door de drukte heen kijken, het eenvoudige 'melodrama' la ten voor wat het is, er gewoon bij zijn en zien hoe De Wetten van Kepler een prachtig staaltje van 'miniatuur-acteren' ten beste geeft. „Quasi andante, ma non troppo." Aan de voeten van de kunstenaar. Daar kan je soms zien wat kunst vermag, niet aan het product maar aan de maker. door Jeroen Vliegenberg GOES - Voor de medicijnlijn van het Informatie- en Klach tenbureau voor de Gezond heidszorg in Zeeland, die sinds twee dagen gebeld kan worden, bestaat grote belangstelling. Medewerkers van het bureau zijn tijdens de openstelling con tinu bezig met het beantwoor den van telefoontjes. Het bu reau, onderdeel van de stichting het Klaverblad, registreert alle klachten en vragen die naar aanleiding van de plotsklaps in gevoerde nieuwe regels voor het geneesmiddelenvergoedings systeem (GVS) binnenkomen. Gevolg van dit systeem is dat voor een aantal medicijnen moet worden bijbetaald. Er be staat veel verwarring om welke geneesmiddelen het precies gaat. In veel gevallen zijn er mo gelijk gelijkwaardige alterna tieven, waarvoor geen eigen bijdrage geldt. De Zeeuwse me dicijnlijn is ingezet als aanvul ling op de landelijke klaaglijn. Een overweging is ook dat men sen uit de provincie gemakkelij ker 'dichtbij huis bellen' dan naar een nummer ver weg in het land. Yolande van Nieuwburg, consulent van het Klaverblad en coördinator van de nieuwe klaaglijn, vertelt dat in twee da gen ruim vijftig mensen een te lefoontje hebben gepleegd. „Dat is behoorlijk veel, want de lijn is elke dag alleen van 9.30 tot 12 uur geopend. Bovendien hebben we slechts twee mensen om de bellers te woord te staan. „De meeste mensen vragen of ze voor een bepaald medicijn nu een gedeelte zelf moeten beta len. We kennen natuurlijk niet alle medicijnen uit ons hoofd, maar we hebben een lijst van de 150 belangrijkste medicijnen waarvoor sinds maandag moet worden bijbetaald. Die kunnen we de mensen ook toesturen." Onduidelijkheid Van Nieuwburg zegt dat er vooral wordt geklaagd over on duidelijkheid ,,'Wé wisten van niets', hoor je veel. Je merkt dat er paniek is uitgebroken. Het houdt iedereen ontzettend be zig. Zeker de mensen die een chronische ziekte hebben zijn bang dat ze door de nieuwe re gels een deel van de medicijnen, vaak herhalingsrecepten, zelf moeten betalen. De mensen zijn ongerust." Volgens Van Nieuwburg kan de hele heisa worden voorkomen door een zorgvuldige invoering. Volgens haar is het een kwestie van tijd. Apothekers moetende mogelijkheid krijgen zich voor te bereiden en patiënten moeten tijdig worden ingelicht. „Voor een apotheker zijn die nieuwe regels ook wel even las tig, maar ik vind het nog vee! vervelender dat je met dit sooit maatregelen altijd weer de pati ent treft", zegt Van Nieuwburg. Twee weken Hoe lang de lijn geopend blijft is' nog niet bekend. Het bureau re kent voorlopig op twee weken, afhankelijk van hoe lang en hoeveel mensen bellen. De lijn is op de eerste plaats ge opend om problemen en vragen aan te horen en te registreren. Alle reacties worden na afloop verzameld en doorgestuurd naar de Landelijke Patiënten- /Consumenten Federatie. Daar komen ook de gegevens van an dere regio's binnen. De resula- ten worden zo snel mogelijk doorgegeven aan de politiek. De medicijnlijn van het Infor matie- en Klachtenbureau is da gelijks van 9.30 tot 12 uur te be reiken op telefoonnummer 0113-249490. Net5 voorlopig gratis op kabel VLISSINGEN - Net5, de nieuwe zender van SBS, is per 1 maart in Zeeland te ontvangen via de kabel. Voorlopig is de zender nog gratis, maar uiteindelijk zal Net5 ruim twintig cent per maand gaan kosten. De gemeenten moeten daarom toestemming ge ven voor deze uitbreiding van het programmapak ket. Ze wachten nog op een advies van de Zeeuw se Programmaraad, maar dat wordt pas in de loop van volgende maand ver wacht. Omdat Net5 al op 1 maart van start gaat, is besloten het signaal een tijdje gratis door te geven. Net5 moet het 'kwaliteits zusje' worden van SBS6, met veel Nederlandse pro gramma's en de betere speelfilm, zo luiden de plannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30