Dagdromer in jungle van de wielersport Andy de Bruyne naar halve finale Michel d' EPO spee op WK v< mee 1 Vitesse niet tegen Dortmund Nico Mattan moet stoppen Loroupe weer in Rotterdam Vierhouten uit ziekenhuis FC Utrecht huurt Cyprioot Wegereef naar WK voor jeugd Mare Gene bij Minardi Ijshockeyer positief bij dopingtest Juan Antonio Samaranch (rechts) tijdens de slotséance van het dopingcongres met FIFA-president Sepp Blatter. foto Arcieri/Reuters ARNHEM - De oefenwestrijd tussen Vitesse en Borussia Dortmund gaat niet door. Na twee verboden wegens vrees voor ongeregeldheden in Nederland leek de Arnhemse club in Dortmund een locatie te hebben gevonden voor het duel, dat zaterdag zou worden gespeeld. Ook in Duitsland durft de po litie de ontmoeting echter niet aan. Borussia heeft de wed strijd nu afgezegd De vriendschappelijke partij zou eerst in Gendt worden gespeeld. De burgemeester van het plaatsje verbood dat. De gemeente Lochem leek daarna wel akkoord te gaaii, maar ook daar wilde de burgemeester uiteindelijk geen risico's nemen. Vitesse is teleurgesteld en gepikeerd over de houding van de gemeenten. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische renner Nico Mattan moet stoppen met wielrennen. De 27-jarige coureur uit de Cofidis-ploeg kampt met hartritmestoomissen. Artsen hebben hem geadvi seerd zijn loopbaan te beëindigen. De ploegartsen van Cofidis ontdekten vorige maand bij het verplichte onderzoek van de Franse wielerfederatie de onregelmatigheden bij het hartrit me Daarop besloot Mattan tot een uitgebreide controle in Aalst. Na de laatste test. gaven de doktoren hem het advies te stoppen. Eerder dit jaar moest Danny Nelissen wegens hart ritmestoomissen zijn carrière beëindigen. Mattan reed de laatste twee jaar voor Mapei. BELG A ROTTERDAM - Tegla Loroupe neemt op 18 april opnieuw deel aan de marathon van Rotterdam. De Keniaanse kwam in de editie van vorig jaar tot een wereldrecord van 2.20.47. Het wordt de derde keer dat Loroupe op de Coolsingel van start gaat. In 1997 won ze de marathon in 2.22.07. Dat was toen de beste tijd van dat jaar. Loroupe krijgt in Rotterdam gezel schap van haar landgenote Susan Chepkemei, die in Berlijn met 2.28.19 debuteerde. ANP AMERSFOORT - Aart Vierhouten mag vandaag het zieken huis in Amersfoort verlaten. De Raborenner brak vorige maand tijdens een trainingskamp in Spanje zijn bekken. Zijn behandelend arts verwacht dat de renner in april de training op de weg kan hervatten. Vierhouten heeft de afgelopen vier weken in het ziekenhuis doorgebracht. Met behulp van kruk ken heeft hij al kleine stukjes kunnen lopen. De komende we ken zal hij thuis vooral op bed moeten liggen. Volgende week mag hij af en toe wel op een soort hometrainer proberen zijn lichaam soepel te maken. ANP UTRECHT - FC Utrecht heeft voor de rest van het seizoen de Cypriotische verdediger Costas Costa gehuurd. De 47-voudi- ge international is afkomstig van Apoel Nicosia. FC Utrecht heeft een optie tot koop genomen op de 3 0-j arige Cypriootdie Schotse voorouders heeft. Volgens het persbureau Reuters betaalt de Nederlandse club voor dit seizoen 50.000 dollar, bijna een ton in guldens, aan Apoel Nicosia. Als FC Utrecht hem koopt, komt er nog een bedrag van 130.000 dollar bij. Technisch directeur Hans van Breukelen wilde die bedragen niet bevestigen. ANP ZEIST - De wereldvoetbalbond FIFA heeft J an Wegereef aan gewezen als scheidsrechter tijdens het WK voor nationale jeugdteams in Nigeria. Het toernooi duurt van 3 tot 24 april. Nederland heeft zich niet voor het WK geplaatst. ANP rioor Henk Stouwdam (LAUSANNE - Drie dagen pra ten over doping heeft de sport wereld niet gezuiverd. De illusie van schone competities heeft de realiteit allerminst verdrongen, zelfs niet na een stortvloed van mooie idealen, goede plannen en stevige uitspraken. De wer kelijkheid na de dopingconfe- rentie in Lausanne is hooguit iets rooskleuriger geworden. De conclusie is dat het doping- vraagstuk in de kantlijn voor uitgang heeft geboekt, maar er ten principale niets is veran derd. Natuurlijk, het is pure winst dat er is- besloten tot de instelling van een anti-dopinginstituut, die out-of-competition-contro- lesmoet regelen, een eenduidige aanpak van de 27 IOC-labara- toria moet garanderen en ver antwoordelijk wordt voor de re search naar nieuwe middelen. Bovendien staat in de 'Lausan ne Declaratie' een definitie van doping, waarmee meer duide lijkheid is gecreëerd over het be grip stimulerende middelen. Maar daarmee zijn de zegenin gen van het eerste mondiale do pingcongres wel geteld, hoezeer van onze sportredactie BRUSSEL - Michel d'Hooghe is ervan overtuigd dat sommige spelers bij het WK in Frankrijk hun toevlucht hebben gezocht bij erythropoietine, het hor moon dat de aanmaak van rode bloedcellen bevordert. De voor- jziiter van de Belgische voetbal bond zei dat in een interview met het dagblad De Morgen. j „Alle resultaten van de doping controles bij het WK waren {negatief. Dus niemand had ana bole steroïden gebruikt. Maar bepaalde spelers kunnen zich j dus best hebben bediend van j producten die bij de dopingtest niette vinden zijn, zoals EPO. Ik door Frits Bakker De prettige omgang met men sen is zijn handelsmerk. Zoals Kees Blomaard het in de voet ballerij doet, zo beweegt Ap den Doelder zich door de wie- Ierwereld. Handen schudden, even bijpraten en altijd weer die glimlach om het ijs te bre ken. Hij is het gewend als za kenman (garagehouder in Hulst) en dat komt hem goed van pas in de jungle van het volgerspeloton. In het mondai ne skigebied van het Slowaak se Poprad, waar het WK voor de veldrijders werd gehouden, trof hij vorig weekend zowat alle wielerbazen. Tussen de blazers en tussen de wielen. Twee dagen wedstrijd, twee dagen recepties, huldigingen en diners. De grandeur van de statige hotels, in een land waar het maandinkomen van de ge middelde burger rond de twee honderd gulden (4000 Slo waakse kronen) ligt, werd voor even verstoord door een invasie van cyclocrossers met hun luidruchtige aanhang. Zes tienhonderd kilometer van Ne derland, twintig uur rijden voor supportersbussen. De Belgische aanhang over heerste: een bont gezelschap van rivaliserende clubs in het grauwe stadsbeeld. Ap den Doelder: „Het contrast was schrijnend, maar niet zo erg als wat ik in Rusland heb meege maakt. Ik heb hier geen echte armoede gezien. We zaten met de Belgische delegatie in een hotel op de flanken van een berg, waar je voor honderd gul den een wéék kon skiën. Het gebied straalde een zekere rijk dom uit, maar in Poprad zelf hing weer wel die typische grauwe sfeer van het vroegere Oostblok." Voor de organisator van de Ju- niorendriedaagse, dit jaar aan de 18e editie toe, was het uit stapje bedoeld om de sponsor te vertegenwoordigen en con tacten te leggen. Wie mee wil doen op het internationale vlak moet zich in deze kringen ver tonen. Daar, in Poprad, was Hein Verbruggen, de UCI- ook een stap voorwaarts was L de hele wereld bij elkaar was over dit gezwel inde sport de iten. kern van het probleem is in usanne namelijk niet opge- t. Die spitste zich toe op de estie van de straffen. De ver- nning voor twee jaar bij een ste positieve plas wordt al- n overgenomen door de >rtfederaties die daar sterk hebben aangedrongen, ver- de meerderheid trouwens. :ar een uitzondering wordt naakt voor bonden met „spe- ieke problemen", waarmee voetballers, wielrenners en missers worden bedoeld. Die leraties mogen simpelweg n eigen reglementen (lees: la- •e straffen) blijven hanteren, m Antonio Samaranch sprak lens de afsluitende perscon- entie desondanks over een js besluit, omdat de IOC- irzitter niet zou willen dat hters sancties herroepen. )e dopingconferentie heeft, de ensgezindheid in opkomst ten pijt, scherpe tegenstellingen an het licht gebracht. De sport- ederaties blijken onderling en er heilig van overtuigd dat :PO heeft meegespeeld bij het VK", zei D'Hooghe, tevens oorzitter van de medische ommissie van de FIFA. Ik heb geen enkel bewijs en kan us ook niemand beschuldigen, laar als ik zie hoe moeilijk het erstel van de Belgische inter- ationals verliep en als ik dat ergelijk met de opmerkelijke risheid van enkele van onze te enstanders, dan vraag ik me och iets af", aldus D'Hooghe. ielgië begon de eindronde met en 0-0 tegen Nederland en peelde vervolgens ook gelijk cgen Mexico en Zuid-Korea. )at leidde tot vroegtijdige uit- chakeling van de Rode Duivels. voorzitter, waren de Neder landse en Belgische wielerbe- stuurders, het internationale jurygezelschap en alles wat zich met het mondiale wielren nen bezighoudt. Voortrekker De Axelse driedaagse is niet voor niets opgenomen in de se lectieve kalender van wedstrij den voor de wereldbeker: de coupe du monde. Dat is vooral het resultaat van een voortref felijke organisatie, maar ook van veel lobbywerk. Ap den Doelder is er een kei in om rela ties te onderhouden. Hij wil, om maar eens wat te noemen, de cyclus voor cle junioren op waarderen en bezoekt veel wedstrijden in het buitenland. „Ik wil tot een betere uitwisse ling komen en meer structuur brengen in de wereldbeker. We krijgen bijvoorbeeld zelden een klassement te zien, dus je verdeeld, de bestuurders en at leten zaten allerminst op één lijn, profs en amateurs hebben botsende belangen en tot slot verhardden zich de fronten van sport en politiek. Daar tussen door speelden de cultuurver schillen, bijvoorbeeld die tussen Amerika en Europa en die tus sen de Angel-Saksische landen en de rest van de wereld, ofwel moraal contra pragmatisme. De eerste dag was het al raak, toen de sportministers kwamen vertellen wat er zoal moet ge beuren om doping de wereld uit helpen. Met ingehouden woe- 3 werd er naar de politici ge- isterd. De Duitse minister Shily van binnenlandse zaken d vrijwel weggehoond, ter- de woorden van de Ameri- n McCaffrey, Clintons hoofd de drugsbestrijding, nog almen in congrescentrum weet niet welke renners of lan den bovenaan staan. Ik heb bij de UCI nieuwe ideeën gelan ceerd. Het moet toch mogelijk zijn om de leider herkenbaar te maken." De vele buitenlandse contac ten hebben ook invloed op de eigen organisatie. Ap den Doelder is gecharmeerd van de selectie die in andere landen wordt toegepast. In Italiaanse, Franse en Zwitserse wedstrij den voor de Coupe du monde rijden vrijwel alleen nationale landenselecties en veel minder regioploegen. Het is een garan tie voor meer kwaliteit van de wedstrijd en dus ook meer strijd. „Voor die keuze staan wij nu ook: als we nog meer sterke landenploegen laten starten, kunnen we de kleine ploegen niet toelaten. En als je de top van de wereld laat ko men, kun je niet alles en ieder een laten starten. Dan wordt Beaulieu. Hun verhaal kwam erop neer dat alleen een spijker harde aanpak helpt. Beide hardliners konden in Lausanne op weinig sympathie rekenen Met name het wijzende vinger tje van Amerikanen viel slecht Zelfs bij Samaranch, die giste ren tijdens de persconferentie een moralistische vraag van eer verslaggever uit Dallas pareer de met een verwijzing naar de prof competities in de Verenigde Staten, waar ('as you know" veel geslikt en weinig gecontro leerd wordt. Die dubbele moraal kwam tij dens de conferentie ook naai boven bij de atleten. Oud schaatser Johann Olav Koss en oud-roeier Roland Baar spra ken namens de atletencommis- sie ferme taal. Intensief contro leren en hard straffen, was de kern van beider toespraken. Tot het verschil veel te groot." De Driedaagse wordt de laatste jaren bijna geleid als een be drijf. Twee weken geleden ging het bestuur met de drie hoofd sponsors (Rabobank, Morres en Dow) rond de tafel om over een driejarenplan te spreken. „Daar zijn schitterende ideeën uit voortgekomen", zegt Ap den Doelder, die sinds 1987 voorzitter is. „We hebben ge sproken over een businessclub om de sponsors er nog meer bij te betrekken. Zoals het in Hoek in het voetbal gebeurt, maar het verschil is dat wij niet om de twee weken een wedstrijd hebben." De Axelse voorzitter vindt niettemin, dat het uniek is zo als zijn wedstrijd is opgezet. „We zijn vorig jaar met de laat ste rit naar de Vlaamse Arden nen gegaan om nog meer echte koers te krijgen. Wat we nu bie den, kunnen maar weinig orga- irritatie van veel sportbestuur ders, Hein Verbruggen voorop. Omdat de UCI-voorzitter in de praktijk op grote schaal wordt geconfronteerd met dopingge- bruik en vervolgens op tal van juridische problemen stuit bij de aanpak van het probleem. De Nederlander zou wat meer rea liteitszin én deskundigheid van de sporters zelf met betrekking tot het dopingvraagstuk verlan gen. Hoofdrol Verbruggen speelde samen met FIFA-voorzitter Sepp Blatter een hoofdrol tijdens de doping conferentie. Zij streden voor de belangen van de profsporters en namen bewust het risico om uit de olympische familie te worden gestoten. Er was op de conferen tie een stroming die ervoor pleitte sportfederaties, die zich foto Ruben Oreel nisaties ons nazeggen. We heb ben de wereldtop in huis en we hebben kasseien, wind en be klimmingen." Wielrennen en sponsoring: de combinatie is tot een twee-een heid uitgegroeid in Axel. Voor Ap den Doelder is het ook maar een kleine zijsprong naar zijn andere activiteit. Met de bezie ling waarmee hij zijn eigen koers verkoopt, droeg hij in Slowakije de naam van de sponsor uitHoe dat zo is geko men met Morres? Vorig jaar werd hij, vanwege zijn interna tionale contacten, benaderd Ronald van Vooren van het meubelbedrijf om iets te doen in de marketingsfeer. Wat Jean Marie Pfaff, die na een korte tijd is gestopt, voor Morres deed op voetbalgebied, doet Ap den Doelder nu in het wielren nen. Hij selecteert aanvragen voor sponsoring bij het bedrijf, niet wilden conformeren r een harde aanpak, de olym sche status te ontnemen. Zo kwam het nietomdat op de a tergrond ook nog commerci belangen meespeelden. Al 1 Verbruggen de strijd zon steun van de machtige F1 vrijwel zeker verloren. Maar duo Verbruggen-Blatter kr wel voor elkaar dat een beroe sporter na een verboden pillt niet gedwongen wordt zijn p fessie op te geven. Wie met hoge verwachting was afgereisd, heeft Lausai teleurgesteld verlaten. Het i pingprobleem is niet opgeli zelfs geen klein beetje. Maar1 met realisme naar de olym sche hoofdstad was gekom zal met een zekere genoegd ning huiswaarts zijn gekee Hoe het ook zij, er is een sta voorwaarts gezet. GPD loopt mee in onderhandelingen over sponsorcontracten, praat met ploegleiders (Jan Raas, Cees Priem) en reist mee naar de wedstrijden. Morres had een driejarig contract met de Bel gische wielerunie. Die verbin tenis loopt tot 1 februari, met eén optie voor de komende twee jaar. Den Doelder: „We gaan deze week bekijken of we met elkaar verder gaan. Ik denk het wel, omdat we een enorme exposure hebben ge had. Zowel op het WK in Val kenburg als nu weer op het WK cross in Poprad. We hebben de beste plaats op de shirts." Leontien Het budget voor activiteiten in de sport richt zich op meerdere terreinen, maar de laatste jaren vooral op wielrennen. En Mor res zal de affiniteit met België, waar een groot deel van het klantenbestand vandaan komt, niet graag ontkennen. Ap den Doelder: „Toch richten we ons ook op de Nederlandse markt. We zijn in de slag ge weest voor de sponsoring van de nieuwe ploeg van Leontien van Moorsel. Dat is afgespron gen omdat er al afspraken met andere bedrijven waren, maar helemaal van de baan is het nog niet. We willen nu met Leon tien zelf iets doen. Ik zie de campagne al voor me: Leontien op een bank van Morres met de tekst: Leontien zit goed bij Morres." Hoe meer Morres in beeld, hoe beter. De sponsornaam, in een zwart kader met witte letters, op de schouders van de Belgi sche wielrenners, moet voor een nog grotere naamsbekend heid zorgen van de meubelgi gant. De Belgen beleven een topjaar in de wielersport en Morres vaart daar wel bij. Pe ter van Petegem werd tweede op het WK op de weg i n Valken burg en in Poprad was er nog meer succes: een Belgische we reldkampioen bij de profs, één bij de renners onder 23 en vijf renners op het podium. Het zijn van die dagen dat Ap den Doel der maar al te graag wil heulen met de Belgen. door Natascha Neef GOES - Zeeuws kampioen wor den zou leuk zijn. Maar het is niet het belangrijkste voor An dy de Bruyne, die zich gister avond plaatste voor de halve finale bij de BI. De 15-jarige tennisser uit Oostburg ziet het Zeeuwse kampioenschap als een voorbereiding op de natio nale titelstrijd voor de jeugd, die volgende week wordt gehouden. En dat is belangrijker voor hem. De havo 4-scholier traint twaalf uur per week, bij zijn vereniging MLTC in Middelburg en in Goes bij de bond. De Bruyne hoopt A- speler te worden en nationaal te gaan spelen. „Al is dat maar voor weinigen weggelegd. Andy de Bruyne stond gister avond in zijn eerste partij op het Zeeuws kampioenschap in Goes tennis tegenover Guillaum Fe- liksdal. De twee waren grote on bekenden voor elkaar. Feliksdal mag zich pas sinds drie maan den Zeeuw noemen. De van oor sprong uit Alkmaar afkomstige speler verhuisde toen naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij speelt in zijn woonplaats Terneuzen bij Animo. Binnen een kwartier keek de 17 - jarige Feliksdal tegen een 5-0 achterstand aan. Daarna kwam hij terug tot 5-2 door twee games te winnen. Alleen was dat niet voldoende om definitief te rug te komen in de partij. De voorsprong die De Bruyne had opgebouwd, gaf de jonge Oost burger niet meer uit handen. De volgende twee games waren weer voor hem en hij kon daarna verder uitlopen naar 10-3. Mopperen Terwijl Feliksdal mopperde over zijn eigen spel, sprak De Bruyne zichzelf af en toe verma nend toe. Wel bij de les blij ven", klonk het als hij de bal een paar keer uit sloeg. „Ik moest oppassen dat ik hem niet te veel terug zou laten komen in de wedstrijd. Ik heb hier uitslagen gezien waarin spelers met 5-0 voorstonden, maar toch nog met 5-6 verloren." Dat overkwam hem echter niet. Andy de Bruyné zette vanaf het begin zijn tegenstander onder druk en liet hem niet echt in zijn spel komen. Dat bleek ook uit het wedstrijd verloop. Toen na een uur spelen de zoemer klonk, stond er een 11-5 eindstand op het bord. Andy de Bruyne plaatste zich door deze over winning als laatste speler voor de halve finales. De eerste halve finale gaat tussen Camiel Fol- mer en Bart Gorthmanns. Andy De Bruyne treft in de andere halve finale titelverdediger Ha- rald Schipper. Dat zal een lasti ge partij worden, erkent De Bruyne. die zich echter niet bij voorbaat kansloos acht tegen de als eerste geplaatste Schipper. „Ranking zegt niet alles. Ik weet hoe ik tegen Harald moet spe len, want ik heb al een paar keer tegen hem gedubbeld. De druk ligt bij hem. Als ik verlies, is dat geen verrassing. Als ik zou win nen wel." MADRID - De Spanjaard Mare Gene neemt komend seizoen plaats in een bolide van Minar di. De 24-jarige Catalaan maakt met de Italiaanse renstal zijn debuut in de Formule I. Met de komst van Gene heeft Minardi zich verzekerd aan een sponsorcontract met een Spaans telecommunicatiebe drijf ter waarde van zo'n 26 mil joen gulden per jaar. De coureur, die drie jaar in de Formule 3000 heeft gereden, neemt de plaats in van de Argentijn Esteban Tu- ero, die bij Minardi vertrok. Ge ne wordt teammaat van de 23- jarige Argentijn Gaston Mez- zacane, die onlangs voor Minar di tekende. SID DEN HAAG - Ook het Neder landse ijshockey heeft z'n eerste dopingzaak. Een speler van de Haagse eredivisionist Knijnen- burg Wolves is op 5 december bij een dopingcontrole in het Bel gisch Deurne positief bevonden. De controle werd uitgevoerd na afloop van het duel met Holly wood Phantoms. Het gaat om de aanvaller Michel Tuijt. In de urine van Tuijt zijn sporen gevonden van de verbo den middelen norefedrine, efe drine en pseudoefedrine. De ijshockeyer werd van de uit slag van de test op de hoogte gebracht door het Belgische mi nisterie van de Vlaamse Ge meenschap. Omdat de (aangete kende) brief naar een verkeerd adres in België werd gestuurd en pas medio januari Tuijt bereik te. was contra-expertise niet meer mogelijk. GPD POPRAD - De Tourpresentatie in Pa rijs. De wielerwereld heeft zich verza meld en spreekt over dope, controles en de jacht op EPO-zondaars. Ap den Doelder onderhoudt zich met Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, loopt even langs bij de Nederlandse en Belgische ploegleiders en heeft een vluchtig con tact met Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc voor een bezoekje aan Brus sel. Het wereldkampioenschap veld rijden in Slowakije. De mondiale top van de cyclocrossers maakt zich op voor een wedstrijd op de glooiende ijs vlaktes van Poprad. Ap den Doelder beweegt zich in een skioord in de buurt tussen het crème de la crème van de wielersport. Hij slijt zijn dagen bij de Belgische bobo's en duikt af en toe op in het kamp van de renners. De Tourstart in Dublin, de Ronde van Vlaanderen, de Tour in de Alpen, in de Pyreneeën of gewoon een junioren- koers voor de wereldbeker in Frank rijk of in Zwitserland. Wat doet Ap den Doelder, in Zeeland bekend van de Juniorendriedaagse van Groot Axel, toch tussen de internationale wieler bazen? De 57-jarige Axelaar is in de eerste plaats een wielerfanaat en draagt dat overal uit. „Ik ben altijd op zoek naar nieuwe contacten en ideeën." Hij is vergroeid met de wielersport en alles ivat zich daar omheen beweegt. Het boegbeeld van de Juniorendriedaagse heeft er sinds vorig jaar ook nog een aardig baantje bij gekregen. „Ik ben coördinator geworden van de spoii- soractiviteiten van Morres in de wie lersport. En Morres is sponsor van de Belgische selectie, dus moet hij af en toe ook heulen met de Belgen. Een dagdromer in de jungle van de wielersport. Axelaar Ap den Doelder: altijd op zoek naar contacten en ideeën Ap den Doelder (links) in gesprek met Hennie Kuiper tijdens de presentatie van de Tour in Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25