'ROVINCIALE ZEEUWSE CQURflN Status El Al ter discussie TB Aannemers geven gemeenten schuld van dure nieuwbouw 4 WEKEN Indonesiërs vluchten van onrustig Timor Veiligheid bij El Al was af en toe van ondergeschikt belang VACATURES' VOOR 16,00 JA, ik wil: Hoessein gaat naar huis om te sterven PvdA vraagt opheldering over controle luchtvaartmaatschappij Ulster hamstert wapens In de tuin van onze dichters Unscom-leider Butler verlaat dienst in juni Video verhoor Lewinsky op tv Verbroedering in ellende Feyenoord en Ajax door HARD- SOFTWARE ZATERDAG 6FEBR 10-16 uur ZEELANDHALLEN-GOES DE NIEUWE CARAVAN EN KAMPEERBEURS IN AHOY' R'DAM OPENINGSTIJDEN: DO T/M VR 11.00 22.00 UUR. ZA EN ZO 10.00 18.00 UUR. ENTREEPRIJS: 14,50. 65+ en kinderen 6 t/m 12 jaar 7,50. Stormachtig Een enkele bui en wat zon. Harde westenwind, boven de Scheldemondingen stormachtig. Temperatuur 7 graden. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 ^kortingsboi^pjwwwJnterexpOjnlJ DILI - Indonesische migranten stappen in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, aan boord van een veerboot die hen naar veili ger oorden zal brengen. Honderden Indonesiërs verlaten het ge bied omdat ze vrezen voor onlusten tussen voor- en tegenstanders van onafhanke lijkheid van Oost-Timor. De Indonesische regering overweegt Oost-Timor, dat het in 1975 annexeerde, autonomie te verlenen. Minister van Bui tenlandse Zaken Alatas beloofde de on rustige provincie gisteren eigen verkie zingen en een eigen parlement, maar vindt dat Oost-Timor wel onder de Indonesi sche vlag moet blijven. foto Sam Martins/EPA Bij de beesten af in Zoo van Paramaribo pagina 4 242e jaargang no. 30 vrijdag 5 februari 1999 Koning Hoessein AMMAN - Koning Hoessein van Jordanië komt vandaag weer thuis in Amman. Zijn gezond heidstoestand is na een been mergtransplantatie dinsdag in een kliniek in de Verenigde Sta ten zo slecht dat hij besloten heeft naar huis terug te keren. Een Jordaanse regeringsfunc tionaris zei dat Hoessein (63) naar huis komt 'om te sterven'. Hoesseins organen werken al niet meer, aldus zijn arts. De Jordaanse vorst is het afge lopen half jaar in de Mayo-kli- niek in Rochester behandeld voor lymfklierkanker. Die be handeling leek succesvol. Twee weken geleden keerde de koning terug naar Amman, waar- hij vervolgens zijn zoon Abdallah benoemde tot troonopvolger als vervanger van broer Hassan. Maar al snel keerde de lymf klierkanker terug in zijn li chaam en moest hij opnieuw voor behandeling naar de VS. Vorig jaar oktober speelde Hoessein nog een belangrijke rol bij de totstandkoming van de vredesakkoorden tussen Israë liërs en Palestijnen Hij werd in 1952 staatshoofd. AFP/RTR Noord-Ierland lijkt af te stevenen op het hervatten van de strijd tussen katholieke en protestantse splintergroeperin gen. Die zijn namelijk druk bezig zich te bewapenen. Ze hou den er rekening mee dat het vredesproces in de regio mislukt. De extremisten komen onder meer aan wa- pens door eikaars geheime arsenalen leeg te roven. door Dineke van der Burg en Hans de Bruijn DEN HAAG - El Al heeft vlieg tuigen van Schiphol laten op stijgen, terwijl dat niet veilig was. In elk geval vier of vijf keer in de afgelopen zeven jaar heeft de Israëlische maatschappij te gen de wil van de technicus die een 'kist' controleerde, een vliegtuig laten vertrekken. Een meerdere van de technicus zette dan alsnog een handtekening op het controledocument of dwong de technicus tot goedkeuring. Dit bleek gisteren uit de getui genissen van twee medewerkers van de onderhoudstechnische dienst van El Al, L. O'Neill en C. Gaalman, voor de parlementai re enquêtecommissie Bijlmer ramp. Vooral de getuigenis van Gaalman was opzienbarend, omdat hijzelf twee of drie keer betrokken was bij zo'n situatie. Gaalman gaf toe dat hij zelf twee of drie maal was 'overru led' door een meerdere. „De kist had niet weg mogen gaan", zei hij over die situaties. Ook zette de technicus wel eens gedwon gen zijn handtekening op de onderhoudsdocumenten. „Dat gebeurt bij meer maatschappij en." O'Neill, die niet meer voor El Al werkt, verklaarde dat hij alleen 'van horen zeggen' had vernomen dat in de zeven jaar dat hij werkte bij El Al vliegtui gen waren vertrokken tegen de wil van de technicus. Hijzelf was hier niet bij betrokken. Maar H. Bollinger, de derde col lega uit het onderhoudsteam die gisteren werd verhoord, zei nooit iets te hebben gemerkt. De El Al Boeing, die op 4 okto ber 1992 neerstortte in de Bijl mermeer, was die avond gecon troleerd door O'Neill en Gaalman. Zij verklaarden dat het onderhoud goed was uitge voerd. Gaalman tekende de on- derhoudspapieren dus volgens de gebruikelijke procedure. Volgens Bollinger hebben zijn twee collega's de onderhouds beurt echter niet geheel zorg vuldig uitgevoerd. Zij hadden op de hoogte moeten zijn van een klachtenlijst van 25 pagi na's over kleine mankementen. Deze klachtenlijst werd aange troffen door onderzoeker Van Klaveren in dossiers over de Boeing in Tel Aviv. Het ging hierbij om reparaties die nog moesten worden uitgevoerd. Volgens Van Klaveren kon het vliegtuig ondanks dit achter stallig onderhoud gewoon veilig vliegen. Wel noemde hij de lijst 'uitzonderlijk lang'. GPD Advertentie (Advertentie) STEMLJE - Servische en Albanese patiëntjes eten een karige maaltijd in een psychiatrisch ziekenhuis in Strimlie, ten zuiden van de Kosovaarsc hoofdstad Pristina. De door Serviërs geleide instelling kampt MORGEN IN DEZE KRANT!! met een tekort aan voedsel. foto Joel Robine/EPA door Ans Bouwmans DEN HAAG - De PvdA wil opheldering over de apar te status van El Al op Schiphol en de slechte controle op door die maat schappij vervoerde goede ren. Dat heeft het sociaal democratische Kamerlid Van Gijzel gisteren ver klaard. Van Gijzel vroeg al in 1996 om inzage van een vertrouwelijk rapport van de Economische Controle Dienst (ECD) over de doorvoer van wapens en muni tie via El Al. Hij kreeg het dos sier echter nooit onder ogen. De politicus wil dat het rapport nu in de Kamer behandeld wordt. Het ECD-rapport werd vertrou welijk aan de leden van de Ka- mercommisie Economische Za ken toegezonden. Omdat Van Gijzel geen lid van die commis sie was. kreeg hij het rapport niet. Later weigerde hij het. om dat de vertrouwelijke status verhinderde dat hij er als Ka merlid iets mee kon. Tijdens de parlementaire enquête bleek deze week dat een El Al-mede werker al direct na het neerstor ten van de Boeing gewag maakte van de gevaarlijke, ex plosieve lading. Voor de PvdA is dat reden alsnog over het rap port te praten. Onder de pet De bekendmaking van het be staan van het rapport kwam gis teren aan de vooravond van het verhoor vandaag van drie me dewerkers van de Luchtver keersbeveiliging. Zij moeten de parlementaire enquêtecommis sie opheldering verschaffen over de band, waaruit blijkt dat zij of hun collega's samen met El Al besloten informatie over de gevaarlijke lading van de ramp- Boeing 'onder de pet te houden'. Uit de band zou blijken dat de luchtverkeersleiding die avond op verzoek van persvoorlichter G. Knook bij El Al in Amster dam is nagegaan wat er in het vliegtuig zat. Na de toezegging aan El Al om over de lading te zwijgen, is hierover nog telefo nisch contact geweest met Knook. De voorlichter getuigt vanochtend als eerste voor de enquêtecommissie. S. Koopmans, het toenmalige hoofd operationele dienst van de verkeersleiding die de band ontdekte, vertelde tijdens zijn verhoor dat 'de beleidsverant woordelijken' waren ingelicht. Onder hen ook toenmalig direc teur-generaal Rijksluchtvaart dienst J. W. Weck. Volgens bron nen op het ministerie heeft Weck in een voorgesprek verklaard dat hij zich niet kan herinneren dat besloten is informatie ge heim te houden. Volgens hem is er niets buiten de normale pro cedures gedaan. Weck wordt hoogstwaarschijnlijk in de tweede week van maart door de commissie gehoord. Schiphol onderzoekt welke functionarissen van de luchtha ven geweten hebben van het bandje. Volgens Koopmans wa ren ook Schiphol-medewerkers op de hoogte gesteld. H. Smits, die destijds president-directeur van de luchthaven was, liet gis teren weten van mets te weten. Ook de huidige directie van Schiphol was volgens een woordvoerster niet op de hoogte van het bestaan van de tape. Voormalig directeur Van Liere van de luchtverkeersbeveili ging zei gisteren wel begrip te kunnen opbrengen voor zijn ex- medewerkers. „Ik denk dat ze zich hebben gerealiseerd dat ze fout zaten en bang waren voor de consequenties." El Al noemde het gisteren 'on zin' dat het zou hebben ge vraagd om geheimhouding. Vol gens woordvoerder N. Kleiman is ook nooit gezegd dat er geen chemicaliën aan boord van het ramp vliegtuig waren, zoals gis teren werd gemeld. Volgens Kleiman waren wel degelijk chemicaliën aan boord, stond dat ook op de ladingpapieren en heeft El Al dat nooit ontkend. Juist daarom heeft El Al Schip hol een half uur na de ramp nog eens gewaarschuwd. GPD zie ook pagina 2 Buitenplaatsen waren in het begin van de 17e eeuw zeer po pulair. De pas rijk geworden stedelijke elite liet maar al te graag een stulpje in het buitengebied optrekken. Dichters toonden zich gecharmeerd van de kastelen *4 en bijbehorende tuinen en riepen hun muze aan. door Peet Vogels DEN HAAG - De gemeenten drijven de prijzen voor de nieuwbouwwoningen op. Door allerlei aanvullende .eisen te stellen aan de bouw en de hoge grondprijs wordt een huis soms wel 50.000 gulden duurder dan nodig is. Bovendien vertragen de ge meenten de bouw van woningen onnodig, waardoor de krapte op de huizenmarkt blijft voortbe staan. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Bouwonderne mers en Ontwikkelaars (NVB). De bouwbedrijven hebben veel kritiek gekregen op de dure nieuwbouwhuizen op de Vinex- locaties, de nieuwe woonwijken aan de randen van de steden. De bouwondernemers zouden be wust het aantal nieuwe huizen klein houden om op die manier de schaarste op de markt kunst matig in stand te houden. Dooi de grote vraag kunnen ze de hui zen voor exorbitante prijzen verkopen. De NVB is nu in de tegenaanval gegaan. Volgens de bouwers zijn het-juist de gemeenten die de schaarste in stand houden en de prijzen onnodig hoog maken. „Dat er het afgelopen jaar wei nig nieuwe woningen zijn opge leverd, komt omdat gemeenten te weinig doen om de bouwpro ductie op gang te houden. Ze praten veel, maar beslissen wei nig", aldus N. Rietdijk, secreta ris van de NVB. Bovendien maken de gemeen ten met hun eisen de huizen on nodig duur. „Gemeenten stellen vaak aanvullende eisen op het gebied van duurzaam bouwen en energiebesparingsmaatrege len. Daardoor worden de wo ningen al tienduizenden gul dens duurder." Die kostenverhoging werkt nog eens door in de duurdere grond prijs. Steeds meer gemeenten werken met een grondkosten- quote. Dat betekent dat de kos ten voor de grond een bepaald percentage van de prijs van het huis bedragen. „De grondkostenquota bedra gen soms al 30 procent van de bouwkosten. In sommige ge meenten wordt de grondkosten- quote zelfs gerelateerd aan de waarde van het huis, in plaats van aan de bouwprijs. Hoe duurder het huis, hoe hoger de grondkostenquote. „In de praktijk komt het er op neer dat bouwbedrijven dan maar besluiten een minder dure keuken te plaatsen. Want de klant betaalt via de grondkos tenquote dubbel voor een betere kwaliteit", aldus Rietdijk. „Ook de bouwleges rijzen de pan uit. In sommige gemeenten bedra gen die al twee procent van de bouwkosten." GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De chef van de VN-wapeninspecteurs in Irak Butler, vertrekt in juni bij het WASHINGTON - De videobeel den van het getuigenverhoor van Monica Lewinsky worden vertoond in de Amerikaanse Se naat. De Senaat besloot daar gisteravond toe. Dit betekent dat het publiek morgen en maandag op de tele visie kan zien hoe Lewinsky vragen beantwoordt over haar voormalige relatie met presi dent Bill Clinton. De senatoren besloten gisteren overigens Le winsky niet in levende lijve naar -de vloer van de Senaat te halen voor een verhoor. GPD (Advertentie) aflopen van zijn mandaat. Irak eist al geruime tijd dat But ler opstapt. Bagdad werd daar in gesteund door Rusland en in mindere mate Frankrijk en Chi na die hem beschouwen als een sta-in-de-weg voor een oplos sing van de crisis rond Irak. Butler werd er van beschuldigd nauw samen te werken met de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA Unscom-inspec- teurs zouden spionage-appara- tuur hebben geïnstalleerd. De VS en Groot-Brittannië bleven altijd achter Butler staan. RTR De Russische spits Igor Kornejev (foto) was matchwinnaar voor Feyenoord in het bekertreffen met FC Utrecht. De Rot terdammers gaan door naar de kwartfinale door een 2-1 overwinning. Ajax won voor de Amstelcup de uitwedstrijd tegen Roda JC met 3-0. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,1113 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21sport: 23, 24, 25,26 en 27 (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1