Meer rechten beroepsbinnenvissers drugswinst terug Waarom elke dag spruitjes eten? Eeuwenlang rouw en trouw PZC Officier vordert Leeuwarden vraagt om stageplaatsen voor verpleegkunde PvdA-statenfractie wil Centra Werk en Inkomen bundelen 11 zeeland vrijdag 5 februari 1999 19 I Sportvisserij betrokken bij overleg over vangen snoekbaars GELICHT 3 ifVCUVtt VVD begint campagne Hnnr Aprrtnr Dnnm? rip heroïne vnnr eiuen Pehri Hoor Harmen van der Werf fj DEN HAAG - Staatssecretaris l G. H.Faber van Landbouw, Na- i tuurbeheer en Visserij (LNV) K vvil beroepsvissers op binnen- J wateren meer economische armslag geven. Zij mogen ook op snoekbaars en andere schub- visgaan vissen, als het aan haar ligt- Faber komt met dit voorstel in het deze week uitgekomen Be leidsvoornemen Binnenvisserij. De beroepsbinnenvisserij mag momenteel geen schubvis van gen. Dat is bijna overal alleen voorbehouden aan sportvissers. Beroepsvissers moeten het van paling hebben. Met de paling gaat het juist erg slecht. Wil de beroepsbinnenvisserij overleven, dan zal er iets moeten veranderen. Faber kiest voor uitbreiding van de visrechten. Dat moet dan wel gebeuren in samenspraak met sportvissers, in visstandbeheercommissies. En desnoods moet er ter contro le een visstandbeheerplan wor den gemaakt. Vrees De staatssecretaris bouwt deze garantie in om vooral sportvis- organisaties gerust te stellen. Sportvissers vrezen dat de komst van beroepsvissers tot overbevissing zal leiden. Met een visstandbeheerplan kan dat wordenvoorkomen. De be roepsvisserij weet dan waaraan zij toe is. En er moet, stelt Faber, rekening gehouden worden met de belangen van de sportvisse rij- In Zeeland speelt dit maar op één groter water, op het verzoete Volkerak-Zoommeer. Alleen sportvissers mogen daar op snoekbaars 'jagen'. Dat blijft voorlopig ook zo, ondanks het Haagse beleidsvoornemen. Bin nen de beheercommissie voor het Volkerak-Zoommeer is af gesproken dat pas over de rech ten voor schubvis wordt gespro ken, als er een stabiele visstand is. Volgens een medewerker van Rijkswaterstaat is het moeilijk aan te geven, wanneer dat het geval zal zijn. Het aantal roof vissen, waaronder snoekbaar zen, is nog steeds te klein voor een natuurlijk evenwicht. Jaar lijks wordt er onderzoek ge daan. In het Beleidsvoornemen Bin nenvisserij kondigt Faber ver der aan de opsporing en bestrijding van illegale visserij te willen verbeteren. En het be leid om uitbreiding van het aan tal kolonies van aalscholvers te voorkomen, wordt voortgezet. Zo wil de staatssecretaris pro beren het aantal aalscholvers in de hand te houden, waarmee zij de beroepsvissers en vogellief hebbers tegemoet komt. Vissers zien aalscholvers als concurren ten. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - De opleiding Verpleegkunde van de Hoge school Zeeland wil twintig sta geplaatsen in Zeeland en België uitlenen aan de Noordelijke Ho geschool Leeuwarden, omdat die school kampt met een ern stig tekort aan stageplaatsen. „De Hogeschool Leeuwarden heeft aandacht gevraagd voor het nijpende tekort aan stage plaatsen. Ze hebben ons bena derd met de vraag of wij nog plaatsen onbezet hebben", zegt HZ-stagecoördinator J. Manu- hutu. „In eerste instantie zijn onze stageplaatsen natuurlijk bedoeld voor de Zeeuwse stu denten. Voor onze regio be schikken we over ongeveer 200 stageplaatsen. Dat is genoeg; dit jaar laten we er waarschijnlijk 35 onbenut." Leeuwarden wil de twintig plaatsen hebben voor de stages in oktober. Het gaat om Zieken huis Walcheren en een aantal Zeeuwse verzorgings- en ver pleeghuizen en stageplaatsen in Belgie (Universitaire Zieken huizen van Gent en Antwer pen). Het Zeeuwse Overleg Onderwijs en Gezondheidsin stellingen (OOG) coördineert stages voor MBO- en HBO-ver- pleegkundigen. Manuhutu; „Het voordeel van zo'n centraal systeem, dat vrij uniek is vol gens miji s dat j e een tekort aan stageplaatsen effectiever kunt oplossen. Ik moet eerst onze ei gen stagiaires indelen, daama weet ik hoeveel plekken we over hebben. Rond april verwacht ik de Hogeschool Leeuwarden meer duidelijkheid te kunnen geven." Met de twintig extra stage plaatsen van Zeeland is het te kort van de Friese Hogeschool echter nog steeds niet opgelost. De school heeft dit jaar 295 plaatsen aangeboden gekregen, maar heeft 450 stagiaires die dit jaar stage moeten lopen. Een te kort van 150 dus, maar met wat rekken en trekken komt Leeu warden uit op een tekort van 90 stageplaatsen. „We groeien en bloeien heel hard", constateert stagecoördinator Ria van de Laar. Paradoxaal Binnenkort begint de Hoge school een nieuwe campagne om plaatsen te vinden. Lukt dat niet, dan overweegt de school een tijdelijke studentenstop. Een noodgreep, geeft Van de Laar toe, maar zij ziet geen an dere mogelijkheid. „Het is een paradoxaal probleem. We zijn niet de enige opleiding ver pleegkunde die met dit pro bleem worstelt. Je ziet dat de werkdruk in de gezondheids zorg steeds hoger wordt. Het gevolg is dat het werkverzuim toeneemt. Je zou zeggen dat sta giaires dan een uitkomst bieden, maar door tijdgebrek en perso neelstekort is er vaak niemand om de stage te begeleiden." Inspraakavond Rammekenshoek RIÏTHEM - De Stuurgroep na- fuurherstel Westerschelde houdt op maandag 8 februari een inspraakavond over het na tuurontwikkelingsproject Rammekenshoek in Ons Dorps leven in Ritthem. Rammekenshoek is een van de locaties waar het verlies aan na tuur langs de Westerschelde als gevolg van de verdieping van de vaargeul, gecompenseerd moet worden. Tijdens de inspraak avond, die wordt voorgezeten door gedeputeerde G. de Kok (PvdA natuurbeheer), komen het begrenzingsvoorstel en de globale inrichtingsschets voor Rammekenshoek aan de orde. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en uitwisselen van wensen, ideeën en inzichten. De bijeenkomst in Ritthem be gint om 19.30 uur. Circa 1910: Grote drukte op de Markt in Middelburg bij de begrafenis van sergeant-majoor Zon- ruiter. foto Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „In den Hee- re ontslapen den 4 van Wijn maand 1781 in den ouderdom van 35 jaren, 5 maanden min 2 dagen." Zo luidt een overlij- densaankondiging van een achttiende-eeuwse predikant. Het bericht is tot 27 maart te bezichtigen op de tentoonstel ling Rouw en Trouw van het Zeeuws Documentatiecen trum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Op tien panelen zijn foto's, ge legenheidsgedichten, bid prentjes en huwelijksaankon digingen tentoongesteld uit de jaren 1650 tot 1965. Maar ook een opmerkelijke ge meentelijke aanwijzing over de manier van begraven is er te vinden. Zo liet het college van Middelburg op 30 augustus 1901 aan de bewoners weten dat het 'begraven van een lijk dient te geschieden in een ge sloten kist'. Daarbij vulde het gemeentebestuur aan: „Aan gezien het herhaaldelijk voor komt dat lijkkisten, vooral de bodems, slecht of van slecht hout zijn gemaakt, raden bur gemeester en wethouders aan, ook ter voorkoming van on aangenaam oponthoud bij het begraven, hierop bijtijds nauwkeurig toe te zien." Op foto's van begrafenissen is te zien hoe inwoners uitliepen om de voorbij trekkende rouw stoet met zwartgeklede paar den en lijkkoetsen te aan schouwen. Ook foto's van allerlei soorten huwelijksfees ten zijn op de expositie te be kijken. Wie dacht dat zestigja rige huwelijken en feestgidsen iets van de laatste jaren is, heeft het mis. Op 18 oktober 1906 vierden Johan en Pie- ternella van Hoeve-Driewe gen in Biervliet hun zestigjari ge echtvereniging. Voor deze bijzondere gelegenheid werd het echtpaar op de foto gezet. Behalve foto's waarvan be kend is wie erop staan, zijn er ook foto's van nog onbekende Zeeuwen. Bezoekers die iets meer over die foto's weten, kunnen dat melden bij de ba lie. De expositie is te bezichti gen tijdens de normale ope ningsuren van de bibliotheek. doorRoelf Reinders ITITeet een kind veel wat een depressie 15 ff is. Wat schizofrenie is of een psy- chiater doet. Maar deze woorden bepa- 15 len wel hun leven als papa of mama de hele dag stilletjes voor zich uit staart in 1 een stoel. En heel boos wordt, ook al •j hebben ze niks gedaan en ze geen vriendjes en vriendinnetjes mee naar huis mogen nemen, j Deze week is het centrum voor geestelij - ke gezondheidszorg Emergis voor het eerst in Middelburg begonnen met een L. cursus voor zeven- tot twaalfjarige kin deren met ouders in psychische nood. In Goes begint dit voorjaar net als vorig jaar ook een groep. De cursus is beslist geen therapie, bena drukt Elke Schiebaan. Zij is één van de leiders van de KOPP-kindergroep (Kin deren van Ouders met Psychiatrische Thijs moest op cursus Thijs (13) kijkt z'n moeder vra gend aan. Zeg het maar, moedigt ze aan. Oké dan. Hij móest. Hij wilde helemaal niet. die cursus ging van z'n vrije tijd af. „Ik heb ze gedwongen", bevestigt ma. Thijs, z'n broer én zus. „Om erop voorbereid te zijn. Dat hun vader ziek is. Dat het niet aan hen ligt. Om te voorkomen dat ze ermee gaan zitten. Ik vind het belangrijk dat ze er met lotgenoten over pra ten." Met z'n moeder kon hij er altijd al wel over praten. En vriendjes en vriendinnetjes mee naar huis ne men, óók geen probleem. „Ik heb geweigerd het voor z'n vader an ders te doen", zegt Thijs' moeder. In z'n klas wisten ze het niet. Ja, alleen die jongen, die had ook zo'n vader. Die jongen begon op een klasseavond te huilen. „Toen heb ik er met hem over gepraat. Dus toen wist de hele klas het." Z'n moeder: „Daar is toen niet lache rig maar met begrip op gerea geerd." Ouders in psychische nood Problemen). „Het is puur preventief, het zijn niet de kinderen die ziek zijn. Je bent als ieder ander kind. Maar je hebt toevallig de pech dat je opgroeit in een gezin waar het allemaal wat anders gaat dan bij je vriendjes thuis." Risico En dat is een risico. Kinderen die een vader of moeder met psychiatrische problemen hebben, lopen later de kans zelf ook zulke problemen te krijgen. „Veel patiënten bij Emergis komen uit gezinnen waar één van de ouders psy chiatrische problemen had." Maar Schiebaan wil duidelijk waarschuwen voor een zwart-witbeeld. „Het is echt niet zo dat als je vader raar doet, jij ook zo wordt. Sommige kinderen kunnen er last van krijgen, anderen niet. Depres sies kunnen bijvoorbeeld ook met erfe lijkheid te maken hebben. Het is in ieder geval zo dat je er veel voordeel van hebt als je goed met het rare gedrag van je ou ders weet om te gaan." Daar is de kindercursus voor bedoeld. „Vooral jonge kinderen denken dat ze schuldig zijn aan het gedrag van hun ouders. Dat papa zo boos tegen hèn is. Dat papa wordt opgenomen omdat zij wat hebben gedaan. Wij vertellen dat hij dat niet expres doet, dat papa ziek is en dat zij er niets aan kunnen doen." Volgens Schiebaan is het belangrijk dat kinderen met andere kinderen erover praten. „Ze ontdekken dat ze niet de enige zijn waarbij het thuis soms gek is. Het is elke keer weer herkenning. Verhaal Schiebaan: „Een meisje in een voorge lezen verhaaltje uit een kinderboek vraagt zich af waarom ze elke dag spruitjes van haar moeder moet eten. Waarom doen we nou zo? Dan vertelt eerst één uit de groep dat het bij hem thuis ook wel eens zo is. Dan komt de rest ook langzaam met z'n verhaal." In haar groep zat een ontzettend druk jongetje dat heel bang was voor z'n va der. Maar als het over thuis ging, werd hij opeens rustig en stil. Toen iemand vertelde over z'n angst voor z'n vader, luisterde hij met open mond, vertelt Schiebaan. ,:Bij hem thuis was het pre cies zo! Ik ben niet de enige bij wie dat gebeurt. Dat is zó véél waard." Emergis is vorig jaar in Goes met één kindergroep begonnen. Vijftien kinde ren van zeven tot twaalf jaar in één groep. Drie zijn ermee gestopt. „Dit was nieuw voor ons, het was nog zoeken naar de juiste samenstelling, Het bleek dat niet elk ki nd zich realiseert dat papa of mama ziek isDie wisten niet waarom ze hier zaten. Voor hun waren hun ou ders gewoon gescheiden. De cursus was een hobbyclub voor hen, ze merkten niks van herkenning." Teleurstelling Na een tijdje is de groep gesplitst, het leeftijdsverschil was te groot. De jong- sten leerden wat er eigenlijk met hun vader of moeder aan de hand was. „We deden een quiz", zegt Schiebaan. „Wat is dat nou: Emergis, dagbehandeling, depressief zijn. Iedereen weet wel iets, en dan vallen de puzzelstukjes op hun Elke Schiebaan: „Toevallig de pech dat je opgroeit in een gezin waar het allemaal wat anders gaat dan bij je vriendjes thuis." foto Ruben Oreel Cathelijne is haar angst kwijt Cathelijne (8) heeft op de cursus gezeten. Haar vader heeft psychi atrische problemen. Cathelijne is druk, schopt onder de tafel tegen schoenen en blaast stukgescheur de suikerzakj es over de tafelAnt woordt 'nee' als het eigenlijk 'ja' moet zijn en andersom. Wat nou het leukste was van de groep? Frietjes eten. Ze is haar angst kwijt geraakt, zegt haar moeder. „Ze kan over hem praten." Ook in de groep was Cathelijne niet de gemakkelijk ste. „Speelde ze het klaar om in een klein groepje op de kop in haar stoel te hangen", zegt Schie baan. Het leek alsof ze niet veel meekreeg. En toch kwam ze dan heel rustig thuis, vertelt haar moeder. „Jeetje, dacht ik. En later op de dag ging ze praten over wat ze had gedaan. Met de cursus wil ik voorkomen dat ze op latere leeftijd vastloopt. Ik hoop haar zo veel leed te besparen." Het gaat wat beter met Cathelij- ne's vader. Hij is nog mee op be zoek geweest bij tante. Vroeger verscheurde hij haar tekeningen die zij voor hem had gemaakt. „Die rotzooi hoefde hij niet. Dat was heel pijnlijk", zegt haar moe der. Nu hangen ze bij hem op de kamer op het prikbord. Wat heb je van de cursus geleerd, Cathelijne? Gespeelde norse blik onder de blonde pony. „Niks." Haar moe der: „Dat het niet jouw schuld is hoe papa doet en dat je er altijd met iedereen over kunt praten." door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie C. Fetter heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 26-jarige drugsdealer uit Aardenburg tien maanden cel geëist. Daarnaast wil ze dat de verdachte 74.000 gulden aan illegaal verkregen inkomsten uit de drugshandel aan de Staat terugbetaalt. Mocht hij in ge breke blijven, dan wachten hem 260 dagen hechtenis. „U bent hardleers, want u gaat maar door met de handel. U heeft bin nen zo'n kleine gemeenschap voor veel onrust gezorgd", ver zekerde de officier. De man gaf toe vanuit zijn wo ning in Draaibrug in '97 en '98 in softdrugs te hebben gehandeld. De politie verrichtte in die pe riode vier huiszoekingen bij hem. Daarbij werden behalve grote hoeveelheden hennep en hasj ook 75 gram heroïne en een wapen aangetroffen. Dat werd door de officier in de strafmaat meegenomen. De verdachte zei de heroïne voor eigen gebruik nodig te hebben gehad, maar de officier geloofde dit niet. De Aardenburger leefde van de handel. „Maar ik verkocht nooit meer dan vijf gram per klant." Hij droomde van een eigen kof fieshop. Zijn woning was er he lemaal voor ingericht. Zijn vriendin had eerder tegen over de politie verklaard dat er tien tot twintig klanten per dag voor gemiddeld duizend belgi- sche francs wiet en hasj koch ten. maar gisteren getuigde ze dat ze toen onder druk was gezet door de politie. Het zouden er vijf zijn geweest. De verdachte sprak over vier klanten per dag en de winst zou 'slechts' twintig procent bedragen. Daarmee zou hij veertig gulden per dag over houden. Fetter geloofde de ge tuige niet. „Het verhaal van de vriendin is afgestemd op de ver dachte. De verklaring van haar vindt steun bij de afnemers. De winstberekening is reëel." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. plaats." De oudsten praatten meer over gevoelens, vertelt zij. Gevoelens van te leurstelling. „Waarom heb ik geen va der als iedereen?" Van angst. „Ik ben bang voor mijn vader, hij doet zo gek." Van verdriet. „Ouders zijn voor kinde ren een rots. En als je dan een vader hebt die vaak huilt of in het ziekenhuis ligt, dan is dat erg." door Maurits Sep VLISSINGEN - De Statenfrac tie van de PvdA wil dat gemeen ten gaan samenwerken bij het opzetten van Centra voor Werk en Inkomen (CWI). Als elke ge meente dat op eigen kracht gaat doen, wordt de arbeidsbemid deling versnipperd over te veel instanties. De PvdA vreest dat met name de zwakkere groepen zoals langdurig werklozen en gehandicapten dan nog moeilij ker aan werk zullen komen. De PvdA-fractie bracht don derdag een werkbezoek aan het Regionaal Bureau Arbeidsvoor ziening in Middelburg. Het RB A vroeg aandacht voor de drei gende versnippering in de ar beidsbemiddeling. De PvdA gaat de zeventien Zeeuwse ge meenten vragen de krachten te bundelen, zodat er niet zeven tien maar vier of vijf CWI's ko men, één per regio.' Fractievoorzitter D. Holtkamp zei dat er goede opleidingstra jecten moeten komen voor men sen die moeilijk aan werk kunnen komen, zoals gehandi capten en langdurig werklozen. Daarvoor moeten eerst de pro blemen van deze groepen in kaart worden gebracht. De pro vincie moet daar 'flink geld voor uittrekken'. De PvdA hecht er aan dat deze mensen aan werk komen, omdat zij daar financi eel en sociaal beter van worden. Lijsttrekker van de PvdA voor de komende Statenverkiezin gen en huidig gedeputeerde (voor onder meer economie) D. J. P. Bruinooge voegde daar aan toe dat de provincie geld moet uittrekken om de Bedrijfs- school van De Schelde overeind te houden. „Ik weet dat het niet een primaire verantwoordelijk heid van de provincie is. Maar op de arbeidsmarkt is veel vraag naar technisch opgeleide men sen. De Bedrijfsschool kan daarin voorzien, want de leer lingen gaan niet alleen bij De Schelde aan de slag, maar ook bij andere bedrijven." Bruinooge zei momenteel een subsidieverzoek in behandeling t^ hebben voor een onderzoek naar de mogelijkheid om herin tredende vrouwen op te leiden voor werk in de gezondheids zorg. „De zorginstellingen. Ar beidsvoorziening en de provin cie werken daarin samen. We willen opsporen welke herintre dende vrouwen interesse heb ben in werk in de zorgsector en hen daarna opleiden. Dan kun nen we tevens voldoen aan de vraag naar extra mensen in de zorg." Met het onderzoek en de opleiding is in totaal een kleine 900.000 gulden gemoeid. De Statenfractie van de PvdA bezocht donderdag ook het ha venschap Zeeland Seaports en de fruit-terminal van de firma Van Bon in Vlissingen-Oost. Bruinooge, behalve lijsttrekker en gedeputeerde voor de PvdA ook voorzitter van het haven schap, leidde daar zijn eigen fractie rond. Het deed Holt kamp deugd dat Zeeland Sea ports eerst de bestaande haven gebieden wil gebruiken voor nieuwe activiteiten. verkiezingen PHILIPPINE - De WD begint de campagne voor de Statenver kiezingen in Zeeuws-Vlaande- ren. Kandidaat-Statenleden bezoeken op dinsdag 9 februari ondermeer de afvalverwerking in Terneuzen en het postorder bedrijf Neckermann in Hulst. De eerste campagnedag wordt afgesloten met een bijeenkomst in De Kaale in Philippine. Naast de afvalverwerking en Neckermann wordt ook het wooncomplex voor senioren Weistede in Axel aangedaan. In De Kaale wordt vanaf 19.30 achtereenvolgens een inleiding gehouden door WD-Tweede- Kamerlid J. Geluk uit Schudde- beurs, lijsttrekker J. Hennekeij en de voorzitter van de Kamer centrale WD-Zeeland J. Schout. Na het voorstellen van de kandidaten uit de regio volgt een forumdiscussie over de kan sen en bedreigingen voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Agenda Studio Zeelandnet Veerweg 16 Kamperland: 20.00 uur: Lijst trekkersdebat aan de hand van stellingen met J. I. Hennekeij (WD), L. Coppoolse (CDA), D. J. P. Bruinooge (PvdA), W. Kolijn (SGP) en M. A Stoffels (Partij voor Zeeland). Bouwen en wonen. Bouwen doe je met beton, staal, hout, stenen, cement. Als het er staat, dan staat het er. Wonen doe je met Team by Wellis. Creatief, flexibel, functioneel. Als je eenmaal met hun programma bent ingericht, dan kun je morgen, over morgen of volgend jaar veranderen. Eindeloos. Team by Wellis is ongewoon de aller individueelste expressie van allerindi vidueelst wonen. (Advertentie) Kees den Herde Interieurstylinq Wolcher Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19