Containerkade op oor na gevild Liever Aldo van Eyck dan Riek Bakker Harde werker ondanks tegenwind Te weinig Zeeuwen weten wat het waterschap doet Gemeenten laten rijksgelden voor jeugdbeleid liggen OPRUIMING zeeland vrijdag 5 februari 1999 w 18 Havenschap presenteert binnenkort opzet voor terminal Terneuzen MINDERHOUD Raas stopt als directeur van Basco Vlissingen door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Vlissingse woning stichting Basco heeft donderdag afscheid genomen van haar directeur Adrie Raas, een diplomaat die als het moest stug en volhardend kon zijn. Hij begon in '74 als voorzitter van de katholieke woning bouwvereniging Sint Willibrord. Vijf jaar later fuseerde die vereniging met twee an deren tot Basco. Raas blijft overigens ac tief in de Vlissingse volkshuisvesting. Hij wordt in deeltijd bestuurder van Opus, de commerciële poot van de woningstich ting. Raas wordt opgevolgd door Ben Baert, die al geruime tijd werkt bij Basco. De volkshuisvesting heeft vooral in de ja ren tachtig, begin jaren negentig een kwa liteitsimpuls gekregen. De wijk Paau- wenburg kreeg een facelift. Het tekort aan woningen sloeg in enkele wijken om in een overschot. Woningzoekenden konden kiezen. Dat leidde tot een andere organi satie. Basco moest klantgerichter en effi ciënter worden. Op 1 januari '95 verliet Basco het vereni gingsmodel om verder te gaan in een stichting. Daardoor kon de directie snel ler besluiten nemen, die getoetst werden door een Raad van Toezicht. De vereni ging Basco had een dagelijks bestuur, een algemeen bestuur en een Raad van Com missarissen. Hoewel maar weinig leden de verenigingsvergadering bezochten, was er volgens A J de Coene (tot 1 januari voorzitter van de Raad van Commissaris sen bij Basco) toch sprake van een hechte club. Voor Raas pakte die omvorming gunstiguit, aldus De Coene. „Hij had geen last meer van lastige vragen. Hij heeft daar veel ergernis van gehad." Wethouder C- de Keijzer (volkshuisves ting) was ter gelegenheid van het afscheid van Raas de geschiedenis ingedoken. In het begin van deze eeuw was het niet best gesteld met de kwaliteit van de huizen. Herhaaldelijk was De Keijzer' zinnen tegengekomen over hoe 'arm Vlissingen woont' en over de stad waar veel 'huisjes staan die niet meer zijn dan krotten'. Raas had, aldus de Vlissingse wethouder, vijfentwintig jaar lang hard gewerkt om ervoor te zorgen dat de volkshuisvesting in de Scheldestad op een hoger peil kwam, ondanks alle tegenwind. De vereniging Basco had bijvoorbeeld te maken met aantallen vierkante meters waarop hui zen gebouwd mochten worden en met normbedragen van het rijk. „En wij maar kritiek hebben. En dan hebben we 't nog niet eens gehad over de concurrentie en de ruzies over wie waar mocht bouwen." De Keijzer herinnerde in zijn toespraak aan de fusies die leidden tot Basco. De ge sprekken daarover begonnen in '77. Ze ven jaar later ontstond Basco. Een poging vorig jaar mei om Basco te fuseren met de VW liep - mede door cultuurverschillen - op niets uit. De Vlissingse wethouder sprak zijn hoop uit op nieuwe gesprekken met de VW en de andere woningstich ting, de WSW. „Binnen zeven jaar zou er een nieuwe bundeling van woningcorpo raties kunnen komen." door Rolf Bosboom GOES - De naamsbekendheid van waterschap Zeeuwse Eilan den is goed, maar er zijn maar weinig mensen die precies we ten wat de organisatie doet. De grote naamsbekendheid is daarom 'een lege huls', conclu deert het waterschap op basis van een enquête. Het waterschap heeft in oktober vragenformulieren verspreid onder 930 huishoudens, ver deeld over de categorieën inge zeten, gebouwd en ongebouwd. Er kwamen 393 ingevulde for mulieren op tijd terug. Het marktonderzoekinstituut NIPO heeft de gegevens verwerkt. Vooral bewoners van het platte land zijn goed op de hoogte van wat het waterschap doet. Het beheer en onderhoud van dijken en plattelands wegen zijn de be kendste taken. Veelmensenblij- ken ten onrechte te denken dat het schap zich ook bezighoudt met het grondwaterbeheer en de zorg voor schoon drinkwater. Een kleine meerderheid herkent het logo van het waterschap en weet dat het hoofdkantoor in Goes staat. De inwoners van Schouwen-Duiveland zijn het meest onwetend over wat het waterschap is en doet, vaak uit desinteresse. Op de Bevelanden en Tholen/Sint Philipsland is de bekendheid met de organisatie het grootst. Bijna de helft van de onder vraagden, vooral op het platte land ziet het waterschap als een bureaucratische organisatie. Aan de andere kant beschouwt een meerderheid Zeeuwse Eilanden als toegankelijk, klantvriendelijk, modern, be trouwbaar en natuur- en mi lieuvriendelijk. Ongeveer de helft vindt het waterschap de mocratisch. Opvallend veel mensen op Tholen/Sint-Phi- lipsland (bijna eenderde) vindt het bestuur niet democratisch. Kritiek hebben de geënquêteer den vooral op de hoogte van de belastingen die het waterschap heft. Uitschieter is Schouwen- Duiveland, waar slechts dertien procent de heffingen in verhou ding vindt staan tot wat het wa terschap doet. Overigens blij ken veel burgers niet te weten wat het verschil is tussen de twee belastingen van het water schap: de verontreinigingshei fing en de waterschapsomslag Eenderde vindt dat ZeeuwseEj. landen het belastinggeld goa besteedt. Maar weinig mensen zoekei contact met het waterschap Wel worden de folders bij debt lastingaanslagen goed gelezer. Bijna de helft laat het water schapsnieuws in de krante voor wat het is, vooral omda het hen niet aanspreekt. 0; Walcheren leest zelfs tachli procent dat nieuws bijna nooij De voorlichtingsrubriek in d huis-aan-huisbladen leest ee kwart wel eens. Dijkbewaking zuivering van afvalwater en ca lamiteiten zijn onderwerpend] de meeste interesse wekker waterschapsfusies, -verkiezin gen en beheersplannen kunne maar weinig mensen boeien. Ook is de mening gevraagd nai de inzet van het waterschap tij dens de wateroverlast van sep; tember vorig jaar. In alle gebie den van Zeeland beschouw meer dan veertig procent die ali goed of zeer goed. Op het platte- land is dat zelfs meer dan zestit procent. In de meeste regio vindt rond de tien procent de iu zet slecht tot zeer slecht. Zelfbeeld Medewerkers en bestuurde van het waterschap zijn ondei vraagd over het beeld dat hebben van hoe burgers denke over de organisatie. Op de mees te punten klopt het zelfbeel van de waterschappers aardig Wel denken zij ten onrechte da de organisatie nog vooral be kend staat als ouderwets. Oo! verwacht bijna tachtig procent, twee keer zoveel als gerecht vaardigd, dat het waterschap als bureaucratisch te boe staat. Auto gestolen SINT MAARTENSDIJK - Opdt Nijverheidsweg in Sint Maar tensdijk is in de nacht van woensdag op donderdag een au to gestolen. Het gaat om eet grijze Mercedes 200D met hei kenteken YZ-75-DD. De politie vraagt eventuele getuigen con tact op te nemen met het bureau in Tholen (0166-661700). Directeur van woningstichtingBasco A Raes (1) wisselt de hamer uit met zijn opvolger B. Baert. foto Ruben Oreel door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports ver wacht nog deze maand de opzet van de containerterminal in de Braakmanhaven in Terneuzen rond te hebben. De onderhande lingen met partners, die naast een investering van ettelijke miljoenen guldens ook moeten zorgen voor een constante en liefst snel groeiende container stroom. bevinden zich in het eindstadium. 'Buurman' Dow Benelux is één van de belang rijkste deelnemers in het pro ject. Dow kan al direct 25.000 con tainers aanbieden. Er wordt ook met andere potentiële partners - zoals Verbrugge International - gepraat. Dow en Verbrugge lig gen het meest voor de hand. In het recente verleden vielen ook namen van concerns als Ned Llovd. Zeeland Seaports is mo menteel ook druk in onderhan deling met potentiële kandida ten voor de begeleiding van de containerstroom. In september vorig jaar reser veerde het havenschap dertien miljoen gulden in de nieuwe multi-modale terminal. Het Rijk heeft ongeveer vier miljoen gulden in het vooruitzicht ge- Boete voor 227 hardrijders VLISSINGEN - De politie Wal cheren heeft woensdag en in de nacht van woensdag op donder dag in totaal 227 automobilis ten betrapt op te snel rijden. Er werd gecontroleerd met ra- darapparatuur op de Prelaat- weg in Aagtekerke, de Schroe- weg in Middelburg richting rijksweg, de Loodholseweg in Grijpskerke, de Middelburgse- weg in Buttinge, de Kanaalweg en de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. De politie con troleerde met laser op de Vrou- wenpolderseweg in Vrouwen polder. de Noordweg in Oostkapelle en de Veerseweg in Veere. Op die laatste weg reed een weggebruiker 130 kilome ter per uur. Ter plaatse mag tachtig kilometer worden gere den. steld en de resterende miljoenen dienen te worden ingebracht door de partners. Daarbij gaat het om een bedrag van vier a vijf miljoen gulden. In totaal gaat het om een investering van on geveer twintig miljoen gulden, exclusief de aansluiting op het spoorwegnet, iets verderop bij Dow. Capaciteit De terminal (in de eerste fase met een kadelengte van 125 me ter en een terreindiepte van on geveer 80 meter) krijgt een ca paciteit van 50.000 containers. Volgens havenschapdirecteur J. Philippen kan dat aantal uit groeien tot 150.000. In eerste in stantie kan de opslag nog bui tendijks plaatsvinden, maar in een later stadium zou ook een stukje van de noordelijke Braakmanpolder in beslag wor den genomen. In het vooront werp-landinrichtingsplan Hoek wordt daarmee al reke ning gehouden. De natuurbe schermers (de Zeeuwse Mi lieufederatie en 't Duumpje voorop) protesteren daar fel te gen. Doorhakken Het havenschap zet vaart achter de plannen. Voor 1 september moeten alle knopen zijn doorge hakt, zodat dit najaar nog met de aanleg' kan worden begon nen. B en W van Terneuzen heb ben inmiddels te kennen gege ven mee te willen werken aan een verkorte procedure voor de wijziging van het bestemmings plan Wevelswaaldijk. De termi nal valt voor een klein deel binnen dit plan, waarop de be stemming 'waterstaatsdoelein den' rust. Die moet dus worden gewijzigd in 'haven', dezelfde bestemming als die van de be lendende Nieuw Neuzenpolder II. Volgens dat plan is het verdie pen van de haven, het aanbren gen van een kadewand en het plaatsen van een container kraan geen enkel probleem. Het voorstel om het bestemmings plan Wevelswaaldijk aan te pas sen komt donderdagavond aan de orde in de raadscommissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken. De vergadering begint om half acht. Voormalig wethouder Schoenmakers ziet niets in Middelburgs toekomstplan door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een stad als Mid delburg mag best pretenties hebben. PvdA-Kamerlid en oud-wethouder Gerrit Schoen makers is waarschijnlijk de laatste die dat zal bestrijden. Maar met de Kwaliteitsatlas 2030 vindt hij dat Middelburg en stedenbouwkundige Riek Bakker een stap te ver gaan. „Heel Walcheren wordt erin op de schop genomen en dan is de denkrichting ook nog niet goed, te randstedelijk." Schoenmakers heeft nooit af stand genomen van Middel burg. Hij zal het ook nooit doen, al zit hij door de week in' Den Haag, in het Kamergebouw Hartje Randstad. „De kwaliteit van Zeeland, van Walcheren, is de moeilijke bereikbaarheid. Dat geeft rust, stilte. Dat mag nu nog een nadeel zijn, dat wordt een voordeel." Hij kijkt daarbij in de toekomst, als de randen van Zeeland (Rijnmond, Noord-Brabant, Vlaanderen) nog meer verstedelijken. „Die groene-longgedachte voor Zee land is zo gek nog niet. „En Riek Bakker wil dan op Walcheren een rmglijn aanleg- geri, een autoweg of lightrail, het maakt niet uit. Zij gooit Walcheren open aan alle kan ten. Waar nu nog rust heerst, zo als tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder, krijg je met dat idee ook daar herrie Terwijl die af wisseling van drukke en rustige plekken Walcheren juist zo aan trekkelijk maakt." Schoef Vanuit hetzelfde idee voelt Schoenmakers niets voor het voorstel Kleverskerke en omge ving bij het Kanaal door Wal cheren te halen. „Dat is zo on Zeeuws, zo on-Walchers. Dat is juist een rustgebied, voor men sen, voor vogels. Het Kanaal is een barrière, die ga je dan door breken. Het is een onbesuisd, beetje schoef plan. Ik snap ook niet dat de Zeeuwse Milieufede ratie zich daarin kan vinden." Het onderdeel Kleverskerke ('Spielerei') leidt volgens de voormalig wethouder af van de goede onderdelen in de Kwali teitsatlas, zoals het plan om wo ningbouw te plegen op het enigszins armzalige industrie terrein Ramsburg. „Dat kan dan mooi aansluiten op de Veer- se Poort.En hij staat achter het idee het Kanaal door Walcheren bij de binnenstad te versmallen. „Van het gerechtsgebouw tot en met de Maïsbaai kan dan aan weerskanten van het Kanaal een mooie stedelijke bebouwing ontstaan. Dan hoef je ook niet, zoals nu met het Prooijenspark gebeurt, met nieuwbouw het land op te trekken. Dat is zo ge makzuchtig. Je moet daar paal en perk aan stellen. De compac te stad blijft het ideaal. Maar gemeenten blijven met hun be stemmingsplannen de ruimte opzoeken. Het Rijk zou daar iets aan moeten doen, een aantal woningen per hectare vaststel len. En natuurlijk, mensen wil len 't liefst in een vrij staand huis wonen, maar dat is wel egocen trisch. Het gaat ten koste van het open landschap." Niet uitbreiden moet het motto worden, vindt Schoenmakers, maar inbreiden. Zo is de Maïs baai ook tot stand gekomen. „Niemand geloofde daar eerst in. Ik heb wat ruzies gehad met de projectontwikkelaar. Hoog bouw, dat was niks voor Middel burg. Het tegendeel is gebleken, ook commercieel." Museum Eén element is er nog steeds niet: het museum, of zoals hij zelf zegt, het studiecentrum voor beeldende kunst. „En dan lees ik in de Kwaliteitsatlas van Riek Bakker dat daar geen draagvlak voor is. Alsof er wel een draagvlak is voor het onder water zetten van landbouw gronden rond Kleverskerke." Het stadhuis aan de Markt moet wel een huis van de kunst wor den. Schoenmakers wordt er bijna niet goed van. „Hebben ze de les van het Zeeuws Museum nou nog niet geleerd? Je moet geen museum in een klooster maken of in een stadhuis. Alleen als je dat tot op de grond toe af breekt, wordt het wat." De verwijten over 'Schoenma kers kan niet tegen zijn verlies' ziet hij al op zich afkomen. Hij was immers de man achter het plan voor een studiecentrum, wat later tot museum is verbas- terd. „Maar dat studiecentrum is afgeketst op een jaarlijks ex ploitatietekort van 20.000 gul den. Nu wordt er gedacht aan een schouwburg, waar jaarlijks vier miljoen gulden bij moet. Dat kun je niet rond de nek van Middelburg hangen." Hetzelfde En dan komt hij terug bij de ba sis van zijn kritiek op de Kwali teitsatlas. „Het leidt tot meer van hetzelfde. Men wil van Mid delburg een bijzondere culture le stad maken. Maar dat doe je niet met een schouwburg die je alleen maar draaiende kunt houden met commerciële pro ducties die overal in het land al te zien zijn." Schoenmakers waagt het er nog een keer op. „Des te treuriger is het dat er een plan op de plank ligt, waaraan al een miljoen gul den is uitgegeven. Het plan voor het studiecentrum van Aldo van Eyck, die pas is overleden en die internationaal erkenning heeft gekregen als architect. Als je het idee serieus neemt dat je iets wilt doen dat anderen niet heb ben, dan moet je zijn plan uit voeren. Het is een relatief kleine accommodatie, die een kleine stad kan betalen. En noem het Studiecentrum voor de Beel dende Kunst en Architectuur Aldo van Eyck. Daarmee onder scheid je je als stad." door Joost Bosman TERNEUZEN - Gemeenten moeten ervoor waken dat ze geen rijksgelden mislopen voor jeugdbeleid. Daarvoor waar schuwt gedeputeerde L. Cop- poolse. „Het Rijk biedt veel kansen voor het jeugdbeleid. Zeeland moet die niet mislopen, maar de mogelijkheden echt be nutten." Coppoolse zei dat don derdag in Terneuzen tijdens de conferentie 'Geef de jeugd de ruimte'. Jeugdbeleid is vooral een zaak van het gemeentebestuur. Er zijn aparte budgetten nodig voor het betalen van activitei ten waar jongem spontaan om vragen. Er moet meer samen werking komen tussen de ge meenten, bij het jeugdbeleid dienen jongeren uitdrukkelijk te worden betrokken en de rol van de traditionele j eugdwerker lijkt uitgespeeld. Die conclusies trokken gemeentelijke en pro vinciale medewerkers uit Zee land donderdag ook in Terneu zen. De deelnemei's constateerden verder dat (speel)ruimte voor jongeren veelal (ten onrechte) het sluitstuk is van de stede- bouwkundige plannen. Daar naast wordt er te snel door vol wassenen voor jongeren beslist. J. Regouw-Vellinga, meder- werkster jeugdzaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), hierover: „Jongeren bepalen zelf wel wat ze willen. Geef jongeren een be slissende stem bij besluitvor ming. Luisteren naar jongeren is geen vrijblijvende zaak, er moet iets met hun ideeën wor den gedaan." Tolerantie Belangrijk punt was ook dat de volwassenen moeten worden 'opgevoed'. Regouw: „De 'lum- melruimten' voor jongeren wor den veelal ergens achteraf ge plaatst. Dat werkt niet, de jeugd wil zien en gezien worden. Dat vergt tolerantie van de volwas senen van de wijk waarin de jongeren wonen. De gemeente hebben een belangrijke taak om die te kweken." Ook legde Regouw de nadruk op samenwerking tussen gemeente en jeugd. „Bedenk niet vanach ter je bureau de jeugdvoorzie ningen, maar vraag de jongeren: hoe kunnen we het samen doen? Ze erkende dat het uitstippe len van een goed jeugdbeleid soms lastig is. „De jeugd iï vluchtig en haar samenstellini wisselt snel. Met wie moet je dai nog afspraken maken?" Tocl moet dit probleem een adequati aanpak van het jongerenbeleii niet in de weg staan. „De jeugi wordt snel oud, laten we dus op schieten", maande ze de toe hoorders. Praktijk Gedeputeerde L. Coppoolse er kende dat het provinciebestuu vaak te abstract praat over he jongerenbeleid. „Het is som moeilijk om de veidaalslag naa de praktijk te maken." Volgen Coppoolse heeft de provinci met name taken op het gebie van jeugdzorg. „Landelijk ge zien gaat het met vijftien pro cent van de jongeren niet goec Passen we dat percentage toeq Zeeland, dan hebben we he over 10.000 tot 15.000 Zeeuws jeugdigen, en hun ouders, waa de jeugdzorg zich op moet rich ten." Hij legde uit dat de provinci hoofdzakelijk als planner, f nancier en regisseur optreed Volgens Coppoolse is er in Zee land inmiddels een goede afbs kening tussen het jeugdzorgbe leid van de provincie en hl jeugd welzijnswerk van de g< meenten. Daardoor is snel du: deli j k bi j welke instelling j ongf ren moeten zijn als ze hulp nodi hebben. Van belang is volger Coppoolse ook, dat het zorgprc gramma binnenkort in stukjf wordt aangeboden, waardoon meer zorg op maat kan worde geleverd. Politie flitst 67 hardrijders 's-GRAVENPOLDER - Dr snelheidscontroles in 's-Gi" venpolder in Goes leverde donderdagmiddag en -avond f bekeuringen op. De meeste daarvan werden tu sen 190 0 en 210 0 uur genoteei op de Goesestraatweg bij Gravenpolder: 42. De snelhede op deze 80-kilometerwegliep( op tot 105 kilometer per uur.I radar stond ook op de 's-Gn venpolderseweg en de Kloetini seweg in Goes, waar respect! velijk 8 en 17 bestuurde werden geflitst. Nu: 198,- In onze opruiming hebben wij een groot aantal klokken zoals o.a.: van voor QUARTZ WANDKLOK grenen met slinger ƒ1 279,- 139,- QUARTZ W ANDKLOK noten/zwart met slinger 298,- 148,- QUARTZ W ANDKLOK eiken met slinger 298,- 188,- QUARTZ WANDKLOK lichtgrijs met slinger 360,- 198,- QUARTZ WANDKLOK zwart met slinger 395,- 199,- QUARTZ WANDKLOK zwart met slinger 375,- 245,- REGULATEURKLOKJE kersen/zwart Westminsterslag 498,- 298,- W ANDKLOK eiken met gewichten bimbamslag 549,- 349,- PUBKLOK eiken bimbamslag 785,- 385,- REGULATEURKLOK wit bimbamslag 690,- 390,- WANDKLOK zwart met gewichten belslag 795,- 395,- WANDKLOK blank eiken met gewichten bimbamslag 650,- 395,- WANDKLOK grenen met gewichten bimbamslag 625,- 395,- FRIES STAARTKLOKJE eiken belslag 850,- 475,- WANDKLOK zwart met gewichten belslag 925,- 495,- REGULATEURKLOK blank eiken bimbamslag 795,- 495,- REGULATEURKLOK zwart Westminsterslag 895,- 495,- REGULATEURKLOK noten gongslag 798,- 498,- REGULATEURKLOK kersen gongslag 798,- 498,- REGULATEURKLOK blank eiken Westminsterslag 898.- 598,- PENDULEKLOK eiken belslag 425,- 225,- PENDULEKLOK eiken belslag 398,- 248,- PENDULEKLOK eiken bimbamslag 445,- 265,- PENDULEKLOK eiken bimbamslag 495,- 295,- AL DEZE KLOKKEN ALLEEN IN ONZE WINKEL IN WESTKAPELLE Verder hebben wij nog een groot aantal CERTINA, SEIKO, PULSAR, PRISMA, ORIËNT, MONTE EN NAF NAF-horloges in onze opruiming. WEKKERS met 50% korting. GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN met kortingen van 50%. ZIE ONZE ETALAGES!!! Zuidstraof 68 Westkapelle fel 0118-571284 JUWELIER Wesfdijksfraat 27 Arnemuiden tel. 0118-601559 De rust en stilte van het Walcherse landschap worden te veel aangetast door de ideeën van de gemeente Middelburg en stedenbouwkundige Riek Bakker, vindt Kamerlid Gerrit Schoenmakers. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18