Subsidieverzoek voor fruitkade Lege hanger aktie berco Ondeugende fietsen voor Oekraïne Scholieren kleden hobbyruimte aan Nieuwe opleiding paardenhouderij bij Groen College Stadsgewest grijpt naast plek bij grote steden Burgemeesters zetten sfoelenruil toch door Actiegroep vliegveld mikt op steun Staten tegen harde baan Pi RADIO Havenschap bouwt containerterminal van 20 miljoen in Vlissingen-Oost Drachtige ooien uit wei gestolen Politie Goes pakt inbrekers zeeuwse almanak Belg zeeland door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vlissingen en Middelburg zijn buiten de boot gevallen voor het grote-ste- denbeleid. Zij voldeden niet aan het eerste criterium: vol doende inwoners. Met een aparte status in Den j, Haag hoopten Middelburg en Vlissingen direct zaken te kun- rï' nen doen met het Rijk, vooral wat betreft stadsvernieu- wingsgeld. Anders worden die via de provincie verdeeld. Vlissingen en Middelburg meldden zich bij het ministerie van Binnenlandse Zaken aan als stadsgewest, dus met zo'n 90.000 inwoners. Op basis van signalen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dachten zij samen kans te maken. Minister R. van Boxtel van Grote Steden- en Integratiebe leid besloot echter elke ge meente apart te beoordelen. Hij legde bij voorbaat de lat op ten minste 60.000 inwoners, te hoog voor Vlissingen en Mid delburg afzonderlijk. Er is niet eens gekeken of de sociale pro blemen in beide steden groot genoeg voor extra hulp van het Rijk, Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg ziet in de gang van zaken be vestigd dat de vorming van een grotere bevolkingseenheid op Walcheren door gemeentelijke herindeling van groot belang is. „Anders tel je landelijk niet meer mee. Het is belangrijk dat je dat wel doet, om dichtbij de subsidiekraan te komen. „Ook al hadden we aan het ge talscriterium voldaan", rea geert burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen, „dan waren wij op de lijst van Van Boxtel nog niet hoog ge noeg geëindigd." Centrumfunctie Van Boxtel heeft gekeken naar het aantal mensen met een laag loon, met een uitkering, het aantal misdrijven, de vraag of een stad een centrumfunctie heeft en het aantal allochto nen. In totaal 26 gemeenten zijn beoordeeld, bovenop de 25 gemeenten, de G25, die al aan het grote-stedenbeleid mee doen. Alkmaar, Amersfoort, Emmen, Lelystad en Zaand- stad scoorden het hoogst en mogen zich voorzichtig aan sluiten bij de G25. Burgemeester Van der Doef hoopt dat het ministerie van Vrom nog een uitzondering wil maken voor het stadsgewest wat betreft stadsvernieu- wingsgelden. „Maar als dat ook niet lukt, gaan wij toch door met onze projecten c.doorMaurits Sep lp VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft de provincie verzocht de aanleg ...van een containerkade voor de overslag van fruit in Vlissingen- ^jÖost te subsidiëren. De kade c wordt aangelegd in de Bijle- Jveldhaven in Vlissingen-Oost. iJDe kosten bedragen twintig ac miljoen gulden. lD. j P. Bruinooge, gedeputeer de voor economie en voorzitter van het havenschap, verklaarde dat donderdagmiddag na af loop van een werkbezoek van zijn PvdA-Statenfractie aan Zeeland Seaports. Volgens Bruinooge hebben Provinciale Staten besloten dergelijke plan nen te subsidiëren, mits zij zo wel de economie als het milieu ten goede komen. De Staten commissie economie krijgt het subsidieverzoek in haar verga dering van 17 februari voorge legd. Het havenschap denkt voor subsidie in aanmerking te ko men, omdat het heeft besloten niet langer naar de omliggende polders te kijken voor uitbrei ding, maar die binnen het huidi ge havenschapsgebied te reali seren. Daardoor wordt het milieu gespaard. Andere voor beelden van 'inbreiding' zijn de aanleg van de Scaldiahaven, de Nieuwlandhaven (tussen Schel- depoort en Fort Rammekens) en de buitenkade aan de Kaloot, tussen het Hoechstcomplex en de kerncentrale Borssele. Over de haalbaarheid van die containerkade van twee tot drie kilometer lengte, die naar schatting een half miljard gul den zal kosten, verwacht het ha venschap binnen een maand duidelijkheid. De technische en ruimtelij ke aspecten zij n onder zocht en vormen geen proble men. Het wachten is op het nau tisch onderzoek, dat begin maart klaar is. Bruinooge: „Dan wordt beslo ten of we ermee doorgaan. We zijn ook al aan het nadenken hoe we natuur die verloren gaat, kunnen compenseren. Van meet af aan hebben we maatschappe lijke en milieu-organisaties bij de plannen betrokken. Natuur compensatie is voor ons echt geen sluitpost op de begroting." Mocht volgende maand tot aan leg worden besloten, dan kan de kade in 2002 klaar zijn voor ge bruik. Verder wil het havenschap op korte termijn twintig hectare grond bouwrijp maken. Voor de zomer moet duidelijk zijn aan welke kant van de Westerschel- de dat moet gebeuren: in Vlis singen-Oost of Terneuzen. Het havenschap heeft twintig hec tare bouwrijp gemaakt, maar, beweerde Bruinooge, 'die zijn binnen een paar maanden be zet'. Door welk bedrijf of welke bedrijven wilde hij niet zeggen. zie ook pagina 19 (Advertentie) woensdag 10 februari19.30 uur in de DRVKKERY 50 financiële vingerwijzingen lezing door [Adriaan Hiele auteur en columnist bij NRC Handelsblad gratis kaarten te reserveren op (0118) 886870 Markt 51 Middelburg (0118) 886886 JHDRVK 5 JHlin Wooid a ■noE 3H doorPascalle Cappetti s SINTLALREINS - Burgemees- 1 Ier Jozef Van Braekel uit Sint Laureins gaat zijn eigen contac- ten aanwenden om de burge- f meestersruil met Cees van Liere van Sluis-Aardenburg alsnog l! mogelijk te maken. De bestuur- a- der wil het bezoek van de Vlaamse minister Luc Vanden- r bossche van Binnenlandse Zaken aan buurgemeente Waarschoot aangrijpen om de 1( kwestie ook in Vlaanderen on- derde aandacht te brengen. Ook kaart hij de ruil binnenkort aan bij de provincie-gouverneur O. 1 Balthazar. IDe burgemeester wil proberen via deze weg de tijdelijke wisse ling van de wacht met zijn Zeeuws-Vlaamse ambtsgenoot toch tot stand te brengen, nu de Nederlandse minister Peper van feinnenlandse Zaken roet in het pten heeft gegooid. Volgens Van Braekel moet er een mouw aan ie passen zijn. Duidelijke af spraken over bevoegdheden en eedaflegging kunnen volgens hem de bezwaren van Peper on dervangen. Bij calamiteiten blijven de burgemeesters pri mair verantwoordelijk over hun eigen gemeente, vindt hij. Hoop dat het alsnog gaat lukken heeft hij nog wel, maar twijfels heeft hij ook. „Het zal lastig worden. In Vlaanderen zijn er geen ervaringen op dit gebied. Ook tussen burgemeesters on derling is er nog nooit van plek geruild." Het lijkt Van Braekel interes sant om eens, bijvoorbeeld ge durende twee maanden, bij de noorderburen in de keuken te kijken. Vooral de culturele ver schillen en de verschillen in be voegdheden spreken hem aan. „De bevoegdheden liggen ver uit elkaar. Een Vlaamse ge meente staat veel meer onder voogdij van de Vlaamse over heid. De gemeente heeft veel minder bevoegdheden, bijvoor beeld op het gebied van huisves ting. Een gemeente mag niet bepalen of er wel of niet mag worden gebouwd. Natuurlijk zitten Nederlandse gemeenten weer aan de provincie vast, maar ze hebben meer mogelijk heden. Ook wat betreft de socia le wetgeving is een Nederlandse gemeente veel vrijer om deze naar eigen goeddunken in te vullen." Burgemeester Van Lie re van Sluis-Aardenburg is hoopvol gestemd over de pogin gen van Van Braekel. K. Boeije hoopt een Oekraïense school op weg te helpen door de leerlingen tweedehands fietsen te laten opknappen en verkopen. foto Ruben Oreel door Winnie van Dam GRIJPSKERKE - Via een advertentie in de krant probeerde K. Boeije uit Grijpskerke zijn doel te bereiken. Gevraagd: een inven taris voor een fietsenreparatiewerkplaats voor een school in de Oekraïne. Boei jen is al zes keer eerder in de Oekraïne geweest. Deze maand gaat hij weer. Vanuit zijn kerkgemeenschap, de gereformeerd vrijgemaakte, wordt jaarlijks in april en no vember de tocht van tweeduizend kilometer naar de Oekraïne afgelegd, maar Boeijen gaat deze keer op eigen gelegenheid. „Nor maal gaan we in vrachtwagens en nemen we allerlei goederen mee, waargebrek aan is." Boeijen vertelt dat kerken in dat gebied in het verleden al een opknapbeurt kregen met Nederlandse spullen. „Daar staan nu Oe kraïense kerken met Nederlandse kozij nen", zegt hij trots. Deze keer is een school met internaat aan de beurt. De leerkrachten hebben al maanden geen loon gekregen, omdat daar geen geld voor is. Bovendien is het eten op het internaat schaars. „Die kin deren krijgen wel eten mee van hun ouders, maar dat is zo slecht, dat durven wij nog niet aan de varkens te geven." Oplapbeurt Boeijen is een tijd geleden zelf met 'het on deugende plan' gekomen om fietsen aan de school te geven. „Ze hebben daar een tech nische afdeling, waar ze de oude fietsen die ik hier inzamel een oplapbeurt kunnen ge ven en kunnen verkopen", aldus de fietsen- verzamelaar. De opbrengst daarvan moet worden aangewend voor het loon van de le raren. Bovendien hoopt hij dat de leerlingen er zo veel van leren dat ze na hun opleiding mis schien verder kunnen met het opknappen en verkopen van fietsen. Aangezien de bevol king geen geld heeft om zich een auto te kunnen veroorloven, is de fiets daar het voornaamste vervoermiddel. Naast het op knappen van kerken en het toekomstige 'ondeugende plan' van Boeijen zetten vrij willigers van de kerkgemeenschap al eerder een kaasmakerij op poten, die volgens de fietsenverzamelaar goed loopt. (Advertentie) We willen graag wat restanten opruimen doorlngrid Huibers RILLAND - De leerlingen van basisschool De Horizon uit Ril land zijn de afgelopen twee we ken druk bezig geweest met een kunstproject. Elke middag gin gen de schilderskielen aan en moesten ze aan de slag. Het re sultaat wordt vanavond ont huld in de nieuwe hobbyruimte die de school in de voormalige brandweerkazerne heeft inge richt. Ongeveer een jaar geleden slaagde de school erin om de voormalige brandweerkazerne te kopen. Het gebouw staat pal naast de school en de grond er omheen was al jaren in gebruik als speelplaats. De gemeente wilde de kazerne eigenlijk af breken en er huizen neerzetten, maar dat wist schooldirecteur J. Wouters te voorkomen. „Als dat was doorgegaan, waren we onze speelplaats kwijt geweest", ver telt Wouters. Bovendien kon hij de voormalige kazerne goed ge bruiken als opslag- en hobby ruimte. Meteen nadat de brandweer af gelopen najaar de kazerne ver liet, is een ploegje ouders en vrijwilligers begonnen het ge bouw op te knappen. Op dit moment wordt er nog hard ge werkt. Er moeten kasten wor den gemaakt en het hele gebouw wordt in vrolijke kleuren ge schilderd. „Het aantal leerlingen groeit al jaren", vertelt Wouters. Daarom moest het schoolgebouw een paar jaar terug al op de schop. Er werd een extra lokaal aange bouwd, maar Wouters raakte daardoor wel zijn opslagruimte kwijt. Schriften, handenar- beidmateriaal en toneelrekwi sieten krijgen straks een plekje in de oude kazerne. Tegelijk kan een deel van het nieuwe gebouw als hobbyruimte worden ge bruikt. Lange Vorststraat, Goes WAARDE - In de Emanu- eipolder bij Waarde zijn in de afgelopen week meer dan veertig drachtige ooi en gestolen. De schapen werden in een hoek gedreven, over de omheining gezet en inge laden. De waarde van de hoogdrachtige schapen is ruim 20.000 gulden. De politie Kruiningen roept eventuele getuigen op zich te melden. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Omwonen den van het vliegveld Midden- Zeeland lijden grote schade als de provincie instemt met de aanleg van een verharde start en landingsbaan. Dat stelt de werkgroep Stop uitbreiding Zeeland Airport nu (Suzan) in een brief aan de leden van Pro vinciale Staten. Bewoners van het aangrenzen de recreatiepark de Oranjeplaat en vaste gasten van de camping de Witte Raaf hebben volgens Suzan sinds 1994 fors geïnves teerd. In dat jaar adviseerden omwonenden, gebruikers en di rectie van Midden-Zeeland, provincie en gemeenten het mi nisterie over de toekomstige ontwikkelingsmogelijkheden voor het vliegveld bij Arnemui- den. De aanleg van een verharde baan en het convenant dat de provincie onlangs met de vlieg velddirectie sloot over het maximale aantal starts en lan dingen staan haaks op het des tijds uitgebrachte advies, vindt Suzan. „Zeilers, campinggas- ten, en bewoners van (vakan tiewoningen hadden er ver trouwen in dat de afspraken duidelijk waren en snel van kracht zouden worden." De brief aan de Statenleden komt een paar weken voordat de commissies ruimtelijke orde ning en milieu zich over de ontwikkelingen op Midden- Zeeland buigen, Omdat alle partijen zijn gehouden aan de afspraken die in 1994 zijn ge maakt, past het volgens de werkgroep niet dat de provincie 'welwillend' staat tegenover de aanleg van een duizend meter lange betonstrip. Denderen Suzan waarschuwt dat een ver harde baan de komst van zwaardere toestellen mogelijk maakt die tot vier kilometer rechtuit over Walcheren en Zuid-Beveland denderen. De werkgroep haalt met instem ming de toekomstplannen aan die stedenbouwkundige R. Bak ker voor Middelburg heeft op gesteld. Ook zij ziet Midden- Zeeland als een bedreiging: „Als men aan een kwalitatief hoog waardige groei wil werken, moet zo'n betonstrip ergens an ders gelegd worden." Tunnel Met de laatste suggestie van Bakker is Suzan het niet eens. Met de komst van de Wester- scheldetunnel is er geen behoef te meer aan een vliegveld bij Arnemuiden. „Oostende en Rotterdam liggen onder hand bereik." De Statenleden worden gevraagd om niet akkoord te gaan met het convenant, en de aanleg van een betonbaan, die volgens het Streekplan Zeeland is toegestaan, te voorkomen. „Zeeland kan zich beter con centreren op verdere uitbouw van wonen en werken op basis van haar kerntaken: stilte en rust", aldus Suzan. (Advertentie) Alles van Waarde., Omroep Zeeland maakt een tv-programma waarin Zeeuwen hun kunst, antiek en curiosa laten taxeren. Opname morgen - zaterdag 6 februari - tussen 11.00 en 17.00 uur. Plaats: Stadhuis Sluis. Iedereen is welkom met z'n spullen! ZË'E landTELEVÏSIE ■I door Henk Postma GOES - Zeeuwse scholieren die de paardenhouderij in willen, hoeven niet meer de provincie uit om aan hun vakopleiding te beginnen. Het Groen College in Goes begint met ingang van het nieuwe schooljaar met een op leiding voor jongeren die toe komst zien in een baan bij een manege of ander bedrijf dat zich met het verzorgen of fokken van paarden bezighoudt. Het Groen College kreeg maan dag officieel toestemming om een dergelijke opleiding aan te bieden. Daar ging een uitge breid onderzoek aan vooraf naar de behoefte aan werkers in de paardenhouderij. Die is gro ter dan veelal wordt gedacht. De paardensport blijkt, na voetbal en tennis, de derde sport in Ne derland wat betreft aantallen beoefenaars. Alleen al in Zee land en op de Zuid-Hollandse eilanden bevinden zich 120 paardenbedrijven. Samen heb ben die jaarlijks behoefte aan 25 tot 30 nieuwe arbeidskrachten. Eigen bedrijf Tot dusver was het hippisch sportcentrum in Deurne de dichtsbijzijnde plaats waar Zeeuwen terecht konden voor een opleiding in de paardenhou derij. Het Groen College biedt nu een twee jaar durende oplei ding tot werknemer in de paar denhouderij. Op de Goese school kan ook een begin wor den gemaakt met opleidingen voor een leidinggevende functie of het runnen van een eigen be drijf in die sector. De opleidingen kunnen zowel worden gevolgd door dagelijks naar school te gaan en praktijk ervaring op te doen in een bedrijf (beroepsopleidende leerweg) als in deeltijd (be roepsbegeleidend). Om toegela ten te worden is niet per se een mavo of vbo-diploma nodig. Mits voldoende gemotiveerd worden ook scholieren zonder een dergelijk diploma toegela ten tot de basisopleiding (begin nend beroepsbeoefenaar). Leerlingen die goede resultaten behalen, kunnen al na een jaar doorstromen naar Deurne, waar de opleiding op hoger niveau kan worden voortgezet. Wie me teen op zo'n hoger niveau van start wil, kan daar in Goes een begin mee maken. Daar is dan wel minstens een mavo- of vbo- diploma voor nodig. Na in Goes de eerste certificaten te hebben behaald, kan de opleiding wor den voortgezet in Deurne. GOES - De politie heeft donder dagochtend rond half zes twee mannen aangehouden die even daan oor een snelkraak bij een winkel in de Korte Kerkstraat hadden gepleegd. De een, die twee boodschappen tassen met gestolen telefoons bij zich had, werd ter plaatse ge pakt. De ander kon op het dak van de ABN Amrobank worden aangehouden. Het duo - de poli tie wil alleen kwijt dan een van hen uit de Randstad komt - is in verzekering gesteld. De leerlingen van De Horizon tonen trots hun kunstwerk voor de nieuwe hobbyruimte van de basis school. foto Willem Mieras Grote haast had de man. Tien voor elf was het en het sollici tatiegesprek in Renesse zou te elf uur aanvangen. Hij begeerde de per adver tentie aangeboden functie zeer en kwam dan ook ner veus over toen hij, vanuit de auto, de weg vroeg aan een voorbijganger. Die wist raad. „U rijdt de ganse straat uit, dan de derde mogelijkheid linksaf, twee keer rechts en dan bentu er." Hij heeft de baan niet gekre gen. Zo gaat dat met een sollici tant die een halfuur te laat op zijn afspraak komt. Doordat hij de weg heeft ge vraagd aan een Belg. Waarna hij tevergeefs is gaan zoeken naar de Ganzenstraat in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15