drijft prijzen fors op Wet maakt einde aan financieel levenslang PZC Inzamelaars oud papier vrezen Belastingdienst Bill Gates praat kabinet bij Nederland beboet wegens misbruik hennepsubsidie financiën en economie 7 Producten UOréal en schoenen duurder De mobiele netwerken beloven beterschap bij bouw zendmasten Pleidooi voor millenniumverlof Regen drukt verkoop frisdrank Italië moet plannen aanpassen Overheid steekt geld in Limburg Eis verbod schimmelbestrijders ÜLiJjJjüJ JJJ.UJLjj.yJ donderdag 4 februari 1999 loor Richard Sandee )EN HAAG - Cosmetica-pro- ei lucent L'Oréal verhoogde gelijk t net de invoering van de euro di 0rs de prijzen in Nederland. jinds 1 januari 1999 hanteert iet concern gelijke prijzen voor lij He Europese afnemers. In Ne- :ii Ierland waren vooral de haar- '(■Verstevigers relatief goedkoop. °5iu zijn de verstevigers 25% rti luurder geworden. De gemid- itl lelde prijsstijging bedraagt 8%. af )ok nieuwe auto's worden in e!( ïederland zo'n 10% duurder nu le euro een feit is. Dat stelde de ■ranse topman van Citroen vo- ïge week bij een bezoek aan Ne- [erland. De schoenenbranche tondigde ook al prijsverhogin gen aan. 5^Het ministerie van Financiën fcloor Fred van Essen leipEN HAAG - De vijf mobiele hebben beloofd het ?eiiaantal gsm-zendmasten zo oijdein mogelijk te houden en infceen masten meer lukraak te plaatsen. KPN Telecom, Liber- Telfort, Dutchtone en Ben Hi-gaan de bestaande masten delen ir.-en zullen voortaan geen palen infen antennes meer zonder ver gunning neerzetten, pet akkoord is gisteren gesloten tijdens een bijeenkomst op het pinisterie van Verkeer en Wa terstaat. Onder de bevolking sfrwas onrust ontstaan over het van de duizen- zendmasten waarmee tele het land volzet Voor een landelijk dekkend msjgsm-netwerk zijn al gauw 800 nodig, een des-net, in-ook wel gsm 1800 genoemd. |k- komt al in de buurt van de 2.000. De vijf mobiele netten samen bevestigt dat na de invoering van de euro een aantal bedrijven en branches zijn prijzen heeft verhoogd. „Ik heb al van ver schillende bedrijven gehoord dat ze hun prijzen in Europa zouden harmoniseren na invoe ring van de euro", zegt woord voerder R. Florisson. Hij wil niet zeggen om welke ondernemin gen het nog meer gaat. De Europese Commissie maakte zich er in april 1998 nog hard voor dat de invoering van de eu ro niet tot hogere prijzen zou lei den. 'Brussel' kwam toen met een pakket maatregelen waar door de overgang kosteloos zou moeten verlopen voor consu menten. Vooral aan de banken werden aanbevelingen gedaan. Ook winkeliers moesten zich aan bepaalde regels houden. zijn goed voor een kleine 8.Ü00 zenders/antennes. Daarnaast staan ook nog overal radiomas- ten, antennes voor semafoon netwerken, mobilofoons van politie, GGD en brandweer, NS en het leger. De gemeente Haarlemmermeer bond enkele weken geleden de kat de bel aan door op te treden tegen gsm-netwerken die in die gemeente 120 masten illegaal, zonder vergunning hadden ge plaatst. De telefoonbedrijven hebben beterschap beloofd en zullen de gemeente informeren over de technische aspecten van de zenders/ontvangers. De gsm- netlen werden volgens eigen zeggen ernstig gehinderd dooi de traag malende bureaucrati sche molens in sommige ge meentes. Eerst Libertel en ver volgens Telfort, Dutchtone en Ben lukten het niet hun netwerk daardoor op tijd 'dekkend' te krijgen. GPD Uiteindelijk zou de euro voor 99,9% van de burgers niet tot extra uitgaven leiden, zo verze kerde de Commissie. Volgens de woordvoerder van Financiën heeft de Nederlandse overheid dergelijke nooit verwachtingen uitgesproken. Afkeuring Zowel de Consumentenbond als het ministerie verfoeien de be drijven die hun prijzen plotse ling voor heel Europa harmoni seren nu de euro er is. „Die munt mag geen reden zijn om de prij zen overal gelijk te trekken, en zeker niet om de prijzen in Ne derland te verhogen. Winkeliers en fabrikanten kunnen er don der op zeggen dat wij dit soort fratsen openbaar maken als we erachter komen. Uiteindelijk snijden ze zichzelf dus in de vin gers", aldus E. Kouwen van de Consumentenbond. De bond gaat onderzoeken hoe vaak dit voorkomt. De woordvoerder van het minis terie vraagt zich af waarom be drijven als L'Oréal de prijzen niet eerder verhoogden. „Als ze denken dit straffeloos te kunnen doen, dan hebben ze hun hair- sprays dus jarenlang onnodig goedkoop verkocht. Maar ik denk dat de afstraffing wel volgt: zo werkt de wet van vraag en aanbod. De verstandige con sument zal denken 'hé verrek, dit is wel erg duur geworden. Laat ik maar iets anders kie zen'." Verder noemt hij het 'kul' dat de euro prijsharmonisatie nodig zou maken. L'Oréal stelt in een reactie dat de nieuwe munt niet de directe aanleiding is voor de prijshar monisatie. „We waren dit al lan ger van plan, de euro heeft het alleen makkelijker gemaakt", zegt commercieel directeur M. van de Knoop. De belangrijkste aanleiding was volgens hem dat distributeurs als Kruidvat steeds meer internationaal wer ken. „Die gingen dus het ene ar tikel in België inkopen omdat het daar het goedkoopst was, en het andere artikel in Frankrijk. Daar wilden we een eind aan maken." GPD er Microsoft-topman Bill Gates tijdens zijn rede in het Nederlands Congrescentrum. foto Toussaint KIuiters/ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De hoogste baas van 's werelds grootste softwarebedrijf Microsoft, Bill Gates, is gisterochtend door een kabinetsdelegatie in het Torentje op het Binnenhof in Den Haag ontvan gen om informeel over automatiseringskwesties te overleggen. Het gesprek was een initiatief van minister Hermans van Onderwijs. De softwaregoeroe is in Nederland om deel te ne men aan een tweedaagse conventie van zijn maat schappij in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag. Deelnemers aan het gesprek op het Binnenhof waren naast Hermans en Gates, premier Kok, de ministers Jorritsma (Economische Zaken) en Van Boxtel (Millenniumproblematiek) en staatssecre taris Van der Ploeg van Cultuur. Initiatiefnemer Hermans zei na afloop dat vooral de toekomst van de informatietechnologie in zijn algemeenheid aan de orde is geweest, naast elek tronisch bankieren en de problemen rond de pri vacy op het Internet, het wereldwijde computer netwerk. Gates vond dat Nederland op de goede weg is en een leidende rol in informatietechnologie kan spelen. Hij vond het belanrijk dat scholen in elk geval op het Internet zijn aangesloten. GPD/ANP AMSTERDAM - Nederland zou de eerste week van het jaar 2000 vakantie moeten hebben om zo meer tijd te hebben pro blemen met het millennium op te lossen. Daarvoor pleitte de Amsterdamse wethouder Van der Giessen gisteren bij de on dertekening van de zogenaamde Erecode 2000. Met de code gaan bedrijfsleven en overheid de morele ver plichting aan om volledige openheid te betrachten over de millenniumstatus van hun eigen producten en diensten. Volgens Van der Giessen zou het een eenvoudige maatregel zijn om de maatschappij de laatste week van 1999 èn de eerste week van 2000 in ruststand te houden. ANP ROTTERDAM - De verkoop van frisdranken en mineraalwa ters stond het afgelopen jaar onder druk. Vooral door de re genachtige zomer tastte de Nederlander minder toe. Hij dronk gemiddeld 85,2 liter frisdrank en 15,3 liter mineraal water, respectievelijk 0,7 en 0,6 liter minder dan in 1997. Uit de voorlopige cijfers van de brancheorganisatie voor li- monadefabrieken NFI blijkt dat vorig jaar 1.338 miljoen liter frisdrank is geconsumeerd, 0,6% minder dan een jaar eerder. De trend lijkt juist een stijgende. In de meeste maanden nut tigde de Nederlander meer fris dan in dezelfde maand het jaar eerder. Alleen in de zomer was het beeld omgekeerd. ANP BRUSSEL - Italië moet zijn economisch programma bijstel len, omdat de groei tegenvalt. In haar jaarlijkse beoordeling concludeert de Europese Commisie dat de groeicijfers (2,5%) van Rome 'te optimistisch' zijn geweest. Rome wil de groeiraming met 0.35% verminderen. Ook Euro commissaris De Silguy (Monetaire Zaken) meent dat slechts een lichte correctie noodzakelijk is. Hij was gisteren tijdens een persconferentie verder vol lof over de Italiaanse inspan ningen. Elke EU-lidstaat moet na invoering van de euro voortaan een stabiliteitsprogramma indienen. Nog vijf EU-landen, waar onder België, moeten nog komen met dit jaarlijkse program ma. De commissie gaf een positief oordeel over het Portugese stabiliteitsprogramma. ANP BORN - De overheid trekt 204 miljoen uit om de economi sche structuur van Limburg te versterken. Dat geld komt be schikbaar voor het industriële knooppunt Born, waar onder meer wegen en vaarroutes worden verbeterd. Ook willen de verschillende overheden autoproducent Ned- Car en zijn toeleveranciers meer ruimte bieden, aldus staats secretaris Ybema van Economische Zaken gisteren. Den Haag hecht groot belang aan de werkgelegenheid in Limburg. Vorig j aar investeerden buitenlandse bedrij ven in tien proj ec- ten ƒ128 miljoen in Limburg, aldus cijfers van het Commissa riaat voor Buitenlandse Investeringen in Nederland. ANP AMSTERDAM - De milieuorganisaties Greenpeace en Na tuur en Milieu willen dat staatssecretaris Faber (Landbouw) een verbod instelt voor twee schimmelbestrijdingsmiddelen. Als dat niet gebeurt, dan stappen ze naar de rechter. Volgens de organisaties hebben de middelen vinchlozolin en carbendazim een verstorend effect op de hormoonhuishou ding van mens en dier. Dat zou kunnen leiden tot verminderde spermakwaliteit en kanker aan de geslachtsorganen. Volgens de milieuclubs worden de twee stoffen deze zomer op nieuw beoordeeld door het College voor Toelating van Be strijdingsmiddelen. De huidige toelatingen lopen aan het eind van dit jaar af. ANP van onze redactie economie BRUSSEL - De Europese Commissie heeft Nederland gisteren een strafkorting van zo'n 1,5 miljoen gegeven voor het misbruik van subsi dies voor hennepteelt in 1995. Het gaat om een rela tief laag bedrag en is vooral bedoeld als waarschuwing. De Europese Commissie vindt dat Nederland te wei nig controle uitoefent op de hennepteelt. Dat zou mis bruik van de plant voor de productie van verdovende middelen in de hand kunnen werken. Sinds enkele jaren neemt de hennepteelt in de Europese Unie een enorme vlucht. Bij de Europese Commissie be staat de angst dat Europese gelden worden gebruikt voor de productie van wiet in plaats van industriële hen nep. Ze heeft al laten door schemeren helemaal van de subsidies af te willen. Henneptelers komen alleen voor Europese steun in aan merking indien ze oogsten nadat de zaden van de plant zijn volgroeid. Dat is om te voorkomen dat de jonge plant toch voor drugs wor den misbruikt. Een deel van de subsidie is bovendien be doeld voor juist deze olie houdende zaden. Volgens de commissie heeft Nederland verzuimd om toe zicht hierop te houden. Ze, gaat ervan uit dat vrijwel de hele hennepoogst is binnen gehaald voor 1 september, voordat de zaden waren vol groeid. Dit is Nederland op een strafkorting van 50% ko men te staan. Het ministerie van Land bouw kon gisteren nog niet reageren op de opgelegde strafkorting. „Wij hebben de officiële papieren nog niet in, huis", aldus een woordvoer der. Energieteelt In Nederland zijn veel meer mogelijkheden gewassen te telen die als brandstof voor energiecentrales gebruikt kunnen worden. Deze vorm van duurzame energie is nu nog 2,5 keer duurder dan de gangbare energie omdat landbouwgrond eigenlijk te duur is om de 'energiegewas sen' op te laten groeien. Dit blijkt uit een inventari satie van de Novem, dat on derzoek doet op gebied van energie en milieu voor het ministerie van Economische Zaken, van mogelijkheden voor energieteelt. Het gaat dan om snel groeiende ge wassen als wilgen, populie ren, olifantsgras. riet en hen nep. Volgens de Novem is er door slim gebruik te maken van het landschap zo'n 20.000 hectare beschikbaar zonder dat er conflicten ont staan met belanghebbenden die het land voor iets anders willen gebruiken. Een hecta re kan jaarlijks 10 tot 15 ton bruikbare brandstof opleve ren. Over een jaar of tien moeten de eerste grote ener- gieteeltprojecten beginnen. Volgens projectmedewerker E. van den Heuvel gaat het dan om landbouwgebieden die nu in het kader van na tuurbeheer niet gebruikt worden, gronden in water wingebieden waar geen landbouw mogelijk is en licht verontreinigde grond waar geen voedsel op ver bouwd mag worden. ..Neder land heeft maar beperkt ruimte, maar zo kan je ener gieteelt inpassen in het land schap zonder dat het in con flict komt met andere wen sen voor het gebruik van het zelfde stuk land." Een rand olifantsgras op de scheiding tussen landbouwgrond en natuurgebied past volgens hem heel goed. Zo kan na- tuurbëhoud en duurzame energievoorziening samen gaan aldus de Novem-man. De Novem heeft via een piijs- vraag landschapsarchitec ten, planologen en onderzoe kers gevraagd creatieve op lossingen te vinden voor de energieteelt. Gisteren werd bekend dat de gemeente Har- denberg gaat proberen het winnende project uit te voe ren. Bij dit idee wordt ener gieteelt gecombineerd met natuurontwikkeling, water beheer, recreatie en woning bouw. De geteelde planten worden ter plekke tot brand stof verwerkt en leveren via een kleine energiecentrale stroom en warmte aan een woonwijk. ANP schuldenaar niet nog ergens een geheime bankrekening heeft of bijvoorbeeld een boot. Ten slot te hebben veel mensen moeite met feit dat hun gegevens in de krant worden gepubliceerd. Volgens de voorzitter is het ook niet altijd verstandig om de schuldsaneringsregeling aan te vragen. „Het mag namelijk maar eens in de tien jaar. Als de schuld relatief laag, dan moet de schuldenaar wel bedenken dat hij later nog eens in de proble men kan komen. Bijvoorbeeld bij een inkomensdaling door ontslag of arbeidsongeschikt heid." GPD Ingezameld oud papier. foto Mart-Jan Bakker/GPD door Peter de Lange ROTTERDAM - Met een aan slag van ƒ60.000 voor het opha len van oud papier heeft de Be lastingdienst niet alleen bij een vogelvereniging in het Gelderse Beuningen paniek gezaaid. Tal van verenigingen, sport clubs en kerken die eraan ge wend zijn geraakt hun schamel gevulde kas aan te vullen met de opbrengsten van oud papierac ties, voelen zich bedreigd dooi de fiscus. De voortgang van het Nederlandse verenigingsleven staat op spel. Ook de portemon nee van de burger is in het ge ding. Verder is er sprake van na deel voor het milieu. Want staakt het legioen vrijwilligers het inzamelen van oud papier omdat het de moeite niet meer waard is. dan komen er vele ex tra tonnen papier in de verbran dingsovens - en dus in de atmos feer - terecht. Dat is dan zonde van het milieu, zonde van de goed recyclebare grondstof die papier van nature is en jammer voor de burger die vervolgens nog meer reinigingsrechten zal moeten betalen. Om al deze redenen heeft de ac tie van de fiscus in Beuningen tot in de Tweede Kamer geleid tot verontwaardiging. Verschil lende partijen hebben staatsse cretaris Vermeend (Financiën) schriftelijk aan de tand gevoeld: wordt de belasting van inkom sten uit oud papieracties lande lijk beleid en is de Gelderse vogelvereniging het eerste slachtoffer van een lange reeks gedupeerden? Of heeft de be wuste belastinginspecteur op eigen houtje geopereerd en krijgt hij van Vermeend een flin ke tik op de vingers? Geen speerpunt Het ministerie van Financiën wil niet vooruitlopen op de be antwoording van de Kamervra gen. gesteld door onder anderen SP-fractievoorzitter Marijnis- sen. De voorlopige reactie luidt dat het onder de loep nemen van verenigingen die oud papier in zamelen. bij de Belastingdienst op dit moment 'geen speerpunt' is. Of die constateilng ook in houdt dat de vele duizenden verenigingen zich ook in de toe komst geen zorgen hoeven te maken laat het departement nog eventjes in het midden. Verenigingen die papier inza melen krijgen, met het oog op de lage papierprijs, vaak subsidie van hun gemeentebestuux-. Want veel gemeentebesturen redene- ren dat het subsidiëi-en van de papierpiïjs goedkoper is dan papier naar de verbrandings- oven brengen. C. Koning, directeur van de Fe deratie van de Nederlandse Oudpapier Industrie, zou het 'uitermate triest' vinden als de actie van de Nijmeegse belas tinginspecteur landelijk navol ging kreeg. ..Dan is in één klap het Nederlandse inzamelsys teem om zeep geholpen. En het verenigingsleven idem. want dat draait voor een groot deel op inkomsten uit oud papier." GPD Siebols, voorzitter van het over koepelend orgaan van de Kre dietbanken, een andere afbeta lingsregeling worden gezocht. Siebols verdeelt de schulde naars over drie groepen. De eer ste groep zijn de mensen die geen ziclit hebben op het eigen budget en daardoor overconsu- meren. Een andere groep kampt met een inkomensdaling; ze zijn bijvoorbeeld verplichtingen aangegaan op basis van twee in komens en vallen terug naar één inkomen. De laatste groep zijn de langdurige minima. „Mensen die jarenlang van het minimum inkomen moeten leven en dan ineens én een kapotte koelkast én een kapotte televisie hebben en die maar via een postorder bedrijf laten komen", legt Sie bols uit. De nieuwe wet heeft volgens Siebols nog niet tot een storm loop geleid. „We hebben aan wijzingen dat de medewerking van schuldeisers aan andei'e op lossingen is versoepeld. Dat is eigenlijk niet zo gek, want de wettelijke regeling brengt altijd minder op. Al is het maar omdat de schuldenaar een bewind voerder aangewezen krijgt die uit de opbrengsten eerst een sa laris ontvangt. Daarnaast blijft bij mensen met een modaal of lager inkomen niet veel over om te verdelen." Curatele Ook veel schuldenaars hebben volgens Siebols door de conse quenties niet veel trek in de re geling. Ze staan compleet onder curatele. Het salaris gaat zoals beschreven eerst naar een be- windvoerder. Maar zo ook de post. De bewindvoerder opent deze om te controleren of de I door Alex Boqers i DEN HAAG - De eigen post ope nen is afgelopen, van de bezit tingen blijft niets over en het sa laris is erg karig. Het zijn jbehoorlijke ontberingen, maar voor mensen met haast onbe- Itaalbare schulden wel van het soort waar wat tegenover staat. 1 Na 3 tot 5 jaar volhouden kan de (schuldenaar pronken met een schone lei. Ook als de schulden dan niet zijn afbetaald. Sinds eind vorig jaar kunnen mensen met onbetaalbare Schulden zich beroepen op de Wet Schuldsanering Natuurlij ke Personen. De wet is ingesteld om een einde te maken aan le venslang voor een financiële misstap. Net als voor mensen die vast zitten voor doodslag of irugssmokkel moet het voor wie in het verleden frivool met geld omging mogelijk zijn om na een paar jaar 'boeten' opnieuw i :e beginnen. De procedure is volgens vice- president Verschoof van de rechtbank in Utrecht vervelend. _^maar rechtvaardig. De schulde naar moet zelf zijn failissement jaanvragen, hierdoor blijkt de r goede wil. Uitgezondei'd zijn mensen die zo in de war zijn I door hun situatie dat ze niet meer in staat zijn de eerste stap te zetten. Voor deze mensen kan de gemeente de aanvraag indie nen. jesAls de aanvraag goedgekeurd is, J] dan volgt liquidatie van het vei - mogen. De schuldenaar bezit simpelweg niets meer. De e! opbrengsten vloeien naar de 0E schuldeisers. De schuldenaar jj, moet wel zorgen voor inkom- l-fjsten door te werken of. als dat irc met kan, via een uitkei-ing. Wat nodig is om te eten, kleden en wonen komt in het huishoud- potje, Het overige gaat naar de schuldeisers. „De schuldenaar wordt uitgekleed en moet krom liggen", aldus Verschoof. Pech De regeling houdt op zijn vroegst op na drie jaar, op zijn laatst na vijf. De drie jaar geldt voor mensen die teruggezet worden naar het wettelijke be staansminimum, 95 procent van de bijstand. Bij een hoger inko men, ook als dat maar enkele weken is genoten, is een termijn van vijf jaar van toepassing. Na de looptijd zal de rechter uitma ken of de schuldenaar zijn best heeft gedaan. Bij goed gedrag volgt de begeerde schuldsane ring. Dat heeft volgens Ver schoof ook betrekking op men sen die door omstandigheden niet konden werken en geen cent af konden staan. Als tus sentijds of achteraf blijkt dat de schuldenaar zich niet aan de ei sen houdt, dan is hij alsnog nat. Hij gaat failliet. „Dan heb je pech en is alle moeite voor niets", zegt Verschoof, Ook na sanering is de schuld niet verdwenen. Hij blijft be staan, alleen vervalt de ver plichting tot terugbetalen. „De schuldeiser kan eisen wat hij wil", zegt Verschoof, „alleen als de schuldenaar zin heeft zal hij betalen." De Gemeentelijke Kredietban ken denken dat in Nederland jaarlijks zo'n 12.000 mensen in aanmex-king komen voor de re geling. Dat is zo'n 40 procent van het totaal van 30.000 men sen dat aanklopt bij deze steun- banken van de gemeente. Voor de rest moet volgens volgens Jan Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7