Van Aartsen baart opzien in Polen Rellen op de Molukken eisten zeker 155 levens 'PZC buitenland donderdag 4 februari 1999 5 RvS verpest laatste wens Boudewijn Zuid-Afrika vreest vertrek l investeerders na moorden Serviërs executeren negen onschuldige burgers in Rogovo Bidden voor een baan Open Skies-akkoord in gevaar Amokmakende Britten thuis Wapenstilstand in Guinee-Bissau Islamitisch recht in Tsjetsjenië Turkse minister vrijgesproken VS sturen vierduizend man naar Kosovo voor vredesmacht Minister belooft Oost-Europese landen snel lidmaatschap EU Bosnische Kroaat vindt rechter Joegoslavië-Tribunaal partijdig Quayle mikt op J het Witte Huis to BRUSSEL - De Europese Commissie begint een procedure te gen het Nederlands-Amerikaanse Open Skies-verdrag. De Commissie wil het Nederlands-Amerikaanse luchtvaartver drag onderzoeken, omdat zij meent dat dat verdrag in strijd is met de interne marktbeginselen van de Europese Unie. Eurocommissaris Kinnock van Transport heeft ruim een jaar geleden gedreigd lidstaten desnoods voor de rechter te slepen, omdat zij op eigen houtje luchtvaartverdragen met de VS hebben gesloten. Kinnock vindt dat Brussel dergelijke ver dragen voor de hele EU moet afsluiten. Volgens minister Netelenbos kan het Open Skies-verdrag niet in strijd zijn met de interne Europese markt. Het verdrag da teert namelijk uit oktober 1992. terwijl de interne markt pas in 1993 in werking trad. ANP LONDEN - De twaalf Britten die na ernstig wangedrag op een Amerikaanse luchthaven uit het vliegtuig werden gezet, zijn gisteren in Londen teruggekeerd. Een vliegtuig van Northwest Airlines bracht hen naar de luchthaven Gat wiek. De politie heeft de twaalf na aankomst voor verhoor meege nomen. Er is nog geen aanklacht tegen hen ingediend. De vakantiegangers misdroegen zich op de vlucht van Air tours International naar Jamaica zodanig dat ze na een extra tussenlanding op de luchthaven van Norfolk uit het toestel werden gezet. ANP/RTR DAKAR - President Vieira van Guinee-Bissau en rebellenlei der Mané hebben gistermiddag hun handtekeningen gezet onder een akkoord over een wapenstilstand. Het staakt-het-vuren moet de komst mogelijk maken van 300 militairen van de vredesmacht Ecomog die voor de kust van het West-Afrikaanse land in een Frans marineschip wachten tot zij aan land kunnen. Het oorlogsgeweld maakte dat eerder onmogelijk. De burgeroorlog die begin deze week oplaaide in de hoofdstad Bissau kostte aan bijna honderd mensen het le ven. Zo'n 300 mensen zijn met verwondingen in het hoofdzie kenhuis van Bissau opgenomen. Mede door een tekort aan medicijnen noemen medewerkers de situatie rampzalig. AFP GROZNY - In de Russische provincie Tsjetsjenië is het islami tische recht ingesteld. Dat heeft president Maschadov op de Tsjetsjeense televisie bekendgemaakt. Maschadov gaat Tjetsjenië omvormen tot een islamitische staat waarbinnen de 'sharia' op alle gebieden regeert: het on derwijs, de economie, het sociale leven, de ideologie en het le ger. Maschadov nam de beslissing onder zware druk van de nog immer machtige, veelal streng islamitische krijgsheren. De president is zelf een gematigd moslim en voorstander van de dialoog met Rusland. Daarom is hij omstreden binnen de republiek, die sinds het einde van de oorlog met Moskou steeds radicaler de islamiti sche leer aanhangt. AFP ISTANBOEL - Het Turkse hof voor de staatsveiligheid heeft oud-minister Eyup Asik gisteren vrijgesproken van banden met de maffia. Dat meldt het Turkse persbureau Anatolië. Asik, lid van de Conservatieve Moederlandpartij, trad vorig jaar september af, nadat de televisie geluidsbanden had laten horen van een telefoongesprek tussen hem en Alaadin Cakici. Cakici is in augustus vorig jaar in Nice aangehouden op ver zoek van de Turkse justitie, omdat hij een van de belangrijkste leiders van de Turkse maffia zou zijn. De bewindsman zou Alaadin hebben geholpen aan arrestatie te ontkomen. AFP door Harald Doornbos ROGOVO - Negen van de 24 et nische Albanezen die vorige week vrijdag in het dorp Rogovo werden gedood, blijken niet te zijn gesneuveld tijdens een tref fen tussen de Servische politie en Albanese rebellen, maar wer den simpelweg van hun bed ge licht en standrechtelijk door de Serviërs geëxecuteerd. Dat blijkt uit een uitgebreid on derzoek ter plaatse, uitgevoerd door journalisten van vier Wes terse kranten. De reconstructie van het bloedbad in Rogovo is gebaseerd op vele getuigenver klaringen en een langdurig ver blijf in het Kosovaarse dorp. Officieel heet het dat de Servi sche politie enkele Albanezen wilde arresteren, nadat zij een politieman hadden doodge schoten. Wat er werkelijk ge beurde, was een grootscheepse en goed voorbereide actie van de Servische politie op een boerde rij in Rogovo waar zich inder daad leden bevonden van het Kosovo Bevrijdingsleger. Nadat de Serviërs het vuur had den geopend op de groep ver meende guerrilla's en zestien van hen doodden, sneuvelde er ook een Servische politieman. Daarna zijn negen onschuldige en ongewapende burgers - allen mannen - uit hun huizen ge haald en door het hoofd gescho ten. Binnen de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die aan het hoofd staat van de internatio nale waarnemersmissie in Kos ovo, bestonden er al vermoe dens dat de Serviërs Albanese burgers in Rogovo standrechte lijk hebben geëxecuteerd. „Het was een zoek-en-vernietig-mis- sie, geen twijfel over mogelijk. Deze mensen zijn geëxecu teerd", aldus een hoge OVSE- medewerker die anoniem wenst te blijven. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ver enigde Staten zijn bereid vierduizend militairen te le veren aan een NAVO-leger- macht voor Kosovo, mocht het komen tot een vredesakkoord dat in een grootscheepse inzet van grondtroepen voorziet. Duitsland stelt dertig tanks en twintig pantservoertui gen beschikbaar. De voorzitter van de Ameri kaanse chefs-van-staven, Henry Shelton, maakte gis teren de omvang van het Amerikaanse contingent be kend. Shelton deed zijn uit latingen op het moment dat duidelijk werd dat de Joego slavische regering aanstal ten maakt ook deel te nemen aan de conferentie over Kos ovo. Die bijeenkomst zou dit weekeinde in het Franse Rambouillet moeten begin nen. Het Kosovo Bevrijdingsleger U£K maakte eerder op de dag al de namen bekend van vijf bemiddelaars, die namens het UQK zullen deel nemen aan de onderhande lingen. De naam van de poli tieke leider van de beweging, Adem Demagi, staat niet op de lijst. Hij zei eerder tegen deelname te zijn. Het UQK wil onder meer voorstellen dat er na een overgangsperiode van drie jaar een referendum onder de Kosovaren wordt gehouden. Gedurende die drie jaar moet Kosovo 'een internationaal protectoraat' worden. Ver weg van het diplomatie ke front stuitten de Serviërs gisterochtend in Kosovo op de grootste wapenvondst tot dusverre in de Servische pro vincie. In een vrachtwagen met een Macedonisch kente ken werden wapens, munitie en uniformen ter waarde van een half miljoen dollar ge vonden. De wapens waren bestemd voor het UQK. RTR/AFP/DPA Unox Kleintje rookworst Precies genoeg voor één persoon. Voor zo'n prijsje heeft iedereen z'n eigen rookworst. Perstuk a 100 gram. Met Klantenkaart /s Z7/7 50% korting 1.99 A/// SAO BERNARDO DO CAMPO - Werknemers van de Ford-fabriek in Sao Bernardo do Campo en hun familieleden bidden voor de goede afloop van de onderhandelingen in een arbeidsconflict. Ford is van plan 2800 van de 6200 personeelsleden inhet bedrijf in de voorstad van de Braziliaan se metropool Sao Paulo te ontslaan vanwege de ingezakte vraag naar auto's. Het land is in de greep van een economische crisis. De vakbonden kwamen later op de dag met de directie overeen dat de ontslagen vooralsnog zijn uitgesteld tot 18 februari. foto Marie Hippenmeyer/EPA tan onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische Raad van State heeft de bouwvergun ning van een slotklooster in Op- grimbie, vlak over de grens bij |et Limburgse Elsloo, vernie tigd. Het college tart daarmee de laatste wil van wijlen koning Boudewijn. Hij had in zijn tes tament een deel van het lokale ^koninklijk domein geschonken aan het bisdom van Hasselt, om er het klooster op te trekken. Het besluit van de Raad van State van 1 februari kwam gis teren naar buiten. Volgens de raad is de bouwvergunning niet geldig, omdat de bisschop van Hasselt, de opdrachtgever voor de bouw, geen rechtspersoon is. Het bouwwerk is al bijna klaar. Het slotklooster, bestemd voor de orde van de Monialen van Bethlehem en Maria ten Hemel Opgenomen, was de wens van de in 1993 overleden Boudewijn, een vroom en diepgelovig man. Milieuorganisaties en politieke partijen, zoals Agalev en de Volksunie, steigerden echter meteen, omdat het gebouw in natuurgebied ligt. Een jaar na de dood van Boude wijn kwam de bouwvergunning toch los van het Vlaamse depar tement van Ruimtelijke Orde ning. Volgens de Raad van State heeft de toenmalige minister die niet reglementair verleend. Zo'n vergunning kon alleen aan een publiekrechtelijk persoon worden verleend. Kelchter- mans ging ervan uit dat de bis schop van Hasselt dat was en gaf een vergunning. Verder oor deelt de Raad dat het vereiste milieuonderzoek ontbreekt. Het klooster, een reeks houten kluizen met een kerk, een poort en een ontvangstgebouw, is voor het grootste gedeelte ai klaar. Het arrest betekent dat de bouw moet worden stilgelegd in af wachting van de verdere gang van zaken. ANP/Belga door Mare Peeperkorn en Bob Kroon J WARSCHAU - Minister Van jï Aartsen van Buitenlandse Za- jken vindt dat Polen, Hongarije, ^Tsjechië, Estland en Slovenië al 'e"in 2003 toe moeten treden tot de Europese Unie. 11 (Tijdens een bezoek gisteren aan 'e' zijn Poolse collega Geremek in le Warschau bestempelde Van Aartsen 2002-2003 als 'een ge- n loofwaardige datum' voor het 3- lidmaatschap van de nieuwe ;I landen. Diplomaten in Brussel vrezen dat de datum als belofte zal worden opgevat, waardoor 10 de EU-kandidaten hun wetten minder snel aanpassen. Van Aartsen meent evenwel dat de druk op de onderhandelin gen met de vijf landen moet worden opgevoerd. Hij sprak I van 'een historische noodzaak' I om vaart te zetten achter de uit- breiding. De bewindsman gaat -1 ervan uit dat een heldere datum door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - De advocaten van de Bosnische Kroaat Furun- dzjia, die in december door het Joegoslavië-tribunaal tot tien jaar werd veroordeeld wegens ig medeplichtigheid aan ver krachting, eisen een nieuw pro ces. Zij willen dat de Zambiaanse rechter Florence Mumba, die de zaak-Furundzjia vorig jaar voorzat, wordt gediskwalifi ceerd en dat een nieuwe strafka mer wordt samengesteld. Volgens de raadslieden had Mumba voor aanvang van het proces bekend moeten maken de kandidaatlanden tot grotere spoed zal manen. Van Aartsen ziet een strak tijds- schema echter ook als een stok achter de deur voor de huidige EU-landen. Die staan immers niet te trappelen om de nieuwe leden toe te laten. Met de komst van de vijf nieuwe landen krijgt de EU er ruim zestig miljoen burgers bij. Die kunnen straks aanspraak maken op Europese subsidiefondsen, wat ten koste gaat van de huidige lidstaten. Datum Europees Commissaris Van der Broek, speciaal belast met de uitbreiding, wil niet reageren op de door Van Aartsen voorge spiegelde datum. De Europese Commissie stelt dat nieuwe kandidaten pas kunnen toetre den als zij aan alle voorwaarden voldoen. Het noemen van een jaartal zou- alleen maar valse hoop wekken. Een ander Europees land, Zwit serland, plaatste zich gisteren dat zij actief lid was van een vrouwenplatform dat zich juist inzet voor de berechting van verkrachting als oorlogsmis daad. De advocaten baseren zich op de zaak-Pinochet in Londen, die nu wordt 'overgedaan' omdat één van de rechters die uit spraak deed over de uitlevering van de Chileens ex-dictator, zijn banden met Amnesty Interna tional had verzwegen. Net als de 'Law Lord' in kwestie heeft Mumba volgens de advocaten de schijn van bevooroordeeld heid gewekt. Het tribunaal heeft nog niet op de motie gereageerd. GPD nadrukkelijk in de wachtkamer voor de Europese Unie. De Zwitserse bondsregering maak te bekend een 'nationaal debat' over toetreding van het neutrale Alpenland te organiseren. Een pro-Europa groep van ongedul dige jonge Zwitsers heeft al het initiatief genomen volgend voorjaar per referendum on middellijke toetreding af te dwingen. De minister van Buitenlandse Zaken, Cotti en diens collega Couchepin van Binnenlandse Zaken, zijn daar mordicus te gen. „Wij willen bij de Europese familie", aldus Couchepin. „Maar eerst moeten de lopende bilaterale gesprekken met Brussel worden afgerond. De re gering wil in ieder geval zelf over het tijdstip van de aan vraag tot lidmaatschap kunnen beslissen." Ingreep Voor het systeem van 'directe democratie', waarin het Zwit serse kiezersvolk altijd het laat ste woord heeft, betekent aansluiting bij Europa een gi gantische ingreep, die een volle dige grondwetsherziening vergt. Vele Zwitsers zijn er hui verig voor een groot deel van hun soevereiniteit af te staan aan de Brusselse bureaucratie. Bovendien schrikken ze terug voor de lidmaatschapskosten. De regering rekent op een jaar lijkse contributie van tenminste een half miljard franken, ofte wel tegen de 700 miljoen gulden. De Bondsregering wil volgend voorjaar bij het Europa-Refe rendum met een eigen tegen voorstel komen. Volgens de laatste peilingen is nu een meerderheid van 53 tot 55 procent voor aansluiting bij de Europese Unie, maar vooral in het conservatieve Duits-spre kende landsdeel heeft men nog veel bedenkingen. GPD (Advertentie) OOIT KIEST U VOOR MOOIST door Peter ter Horst KAAPSTAD - De moord op een vooraanstaande Zuid-Kore- aanse zakenman heeft in Zuid- Afrika de vrees aangewakkerd dat buitenlandse investeerders het land zullen mijden vanwege de hoge misdaadcijfers. De directeur van Daewoo Zuid- Afrika. Yong Koo Kwon (49), werd gisteren dood aangetrof fen in zijn auto voor zijn huis in Johannesburg. Hij was door het hoofd geschoten. De politie onderzoekt of Kwon het slachtoffer is van een mis lukte poging zijn auto te stelen, één van de meest voorkomende misdaden in het land. Maar om- INDIANAPOLIS - Dan Quayle doet een gooi naar het Ameri kaanse presidentschap. De voormalige vice-president van George Bush maakte gisteren zijn kandidatuur bekend voor de verkiezingen van 2000. Mogelijk treedt Quayle voor het binnenhalen van de Republi keinse nominatie in het strijd perk tegen de zoon van zijn vroegere baas, George W. Bush. De inmiddels 51-jarige Quayle gold destijds als een zwakke vi ce-president. AFP dat er niets uit de auto was ge stolen, sluit de politie een pro fessionele sluipmoord niet uit. Daewoo, een van de grootste in dustriële ondernemingen in Azië, behoort tot een groepje Zuid-Koreaanse bedrijven die- samen tot nu toe ongeveer tach tig miljoen dollar in Zuid-Afri ka hebben geïnvesteerd. De Zuid-Koreaanse ambassade in Pretoria waarschuwde giste ren dat de misdaad het investe ringsklimaat in Zuid-Afrika bedreigt. „Wij zijn bezorgd over de misdaadsituatie. Deze moord kan een negatieve invloed heb ben op Koreaanse activiteiten in Zuid-Afrika", zei een woord voerder. Buitenlandse bedrijven hebben meer dan eens de regering-Man- dela gewaarschuwd dat de uit de pan gerezen misdaad nieuwe investeringen in de weg staat. Vrijwel ieder bedrijf heeft me dewerkers die zijn beroofd of aangevallen. De invloedrijke Duitse zaken- gemeenschap reageerde woe dend toen een manager van het Duitse bedrijf AEG, Erich Ell- mer, in 1996 in Johannesburg werd vermoord. Grote bedrij ven die in Zuid-Afrika zaken komen doen, hebben steeds meer moeite om managers te vinden die in het land willen wonen en werken. Toch haalde Zuid-Afrika in 1997 1,7 miljard dollar aan in- vesteringen binnen, twee keer zoveel als het jaar daarvoor. Maar het land heeft veel meer nodig, als het groeicijfers van enige betekenis wil halen. De belangrijkste Zuid-Afri kaanse oppositiepartijen, de Nationale Partij en de Demo cratische Partij, herhaalden na de moord op de Zuid-Koreaanse zakenman hun vaak geuite kri tiek dat de regering-Mandela onvoldoende doet om de mis daad te bestrijden. GPD AXEL Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 van onze redactie buitenland Het theater dichtbij Een royaal 16 9 beeldscherm, een ingebouwde videorecorder en een indrukwekkend stereo- of surround geluid. Een op afsiand bediende gemotonseerde voet. De BeoVision Avant brengt u wel heel dichtbij het bioscooptheater in de huiskamer 3 jaar garantie JAKARTA - De ongeregeldhe den tussen christenen en mos lims op Ambon en twee andere eilanden van de Molukken heb ben tot gisteren aan zeker 155 mensen het leven gekost. Dat heeft de Indonesische mi nister van Volkswelzijn en Ar moedebestrijding, Suyono, gis teren bij zijn bezoek aan Japan gezegd. Volgens Suyono zal het aantal doden vermoedelijk nog stijgen, omdat sommige mensen als vermist zijn opgegeven. De bewindsman zei dat 2775 ge bouwen op Ambon, Seram en Sanana zijn beschadigd. Het Indonesisch dagblad Kom pas meldde gisteren dat naar schatting tweehonderd 'provo cateurs' de Sumatraanse stad Medan zijn binnengekomen om religieuze rellen te veroorzaken zoals op Ambon. Volgens de krant heeft de vice- gouverneur van Sumatra, Dali- munthe, de bewoners opgeroe pen burgerwachten in het leven te roepen om te voorkomen dat er rellen uitbreken. „Ik heb uit Jakarta informatie gekregen dat zij van Noord-Sumatara een tweede Ambon willen maken", zei hijVolgens Dalimunthe wil len de provocateurs de religieu ze en etnische verschillen op Sumatra gebruiken om de elf miljoen inwoners tegen elkaar op te zetten. Elders in Noord-Sumatra on stonden rellen bij een pro-onaf hankelijkheidsbijeenkomst. In de stad Idi Cut in Oost-Atjeh raakten tien mensen gewond. Een lokale politiechef, luite nant-kolonel R. Suminar, zei Een Timorees in traditioneel kostuum in de buurt van een 'moderne' strijder. foto Enny Nuraheni/RTR dat op de bijeenkomst was ge sproken over 'wat wordt ge noemd Vrij Atjeh', een verwij zing naar de strijd van de lokale bevolking voor een onafhanke lijke islamitische staat. Timor In de kwestie Oost-Timor komt schot. De ministers van Buiten landse Zaken van Indonesië en Portugal zullen daarover zon dag in New York overleggen. VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft de twee bewinds lieden hiertoe uitgenodigd. De ministers zullen praten over een uitgebreid pakket aan voor stellen voor autonomie van de voormalige Portugese kolonie, die nu deel uitmaakt van Indo nesië. ANP/RTR/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5