Heldenrol Ordedienst gewogen PZC Tr openreizigers Hirsch Ballin pleit voor politiepastoraat =fc varia 4 Nieuw onderzoek werpt meer licht op rol omstreden verzetsgroep homeopathie Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel recept het weer HEEFT UAL EEN RESERVE-AUTO ACHTER DE HAND IN HET BUITENLAND? donderdag 4 februari 1999 door Fred Beens Het verzet speelde in Neder land in de jaren '4ö-'45 een heldhaftige rol en maakte de be zetter het leven bijzonder moei lijk. Dat is ook anno 1999 in de ogen van velen nog steeds het beeld van de relatief kleine groep mensen die zich niet zon der meer neerlegde bij de bezet ting van ons land. Dat de werkelijkheid aanzien lijk anders was. bleek de afgelo pen jaren meermalen uit publi caties over verzetsgroepen. Een van de laatste werken in dit gen re is 'De geschiedenis van de Or dedienst. Mythe en werkelijk heid van een verzetsorgani satie'. waarmee de historicus J.W.M. Schuiten eind vorig jaar promoveerde. Schuiten gaat uitgebreid in op deze nog altijd omstreden orga nisatie. die enerzijds wordt ge zien als belangrijke deelnemer aan het georganiseerde gewa pende verzet en anderzijds als een rechts-reactionaire groep krijgsmachtofficieren, die een stempel wilde drukken op na oorlogs Nederland. De belangrijkste doelstelling van de Ordedienst (OD, een bundeling van verzetsorganisa ties) was orde en gezag te garan deren tijdens het machtsvacu üm dat zou ontstaan na het vertrek van de Duitsers. Isolement Onder leiding van stafchef J.P. Six nam de OD afstand van de andere verzetsorganisaties. De leiding hamerde er voortdurend op dai de organisatie een speci ale opdracht van de Nederland se regering in Londen had gekregen en zich niet moest overgeven aan politieke discus sies. Daardoor isoleerde de OD zich van de andere groepen, die in de oorlog wel steeds meer aandacht kregen voor de poli tieke en maatschappelijke toe komst van het land. De naoorlogse discussies over de rol van het verzet en specifiek die van de OD laaiden hoog op. Daarbij deden de vaak starre standpunten van Six en de zij nen en tegenstanders als Koos Vorrink en Van Heuven Goed hart meer afbreuk aan het vin den van de waarheid dan dat ze iets positiefs bijdroegen. Schuiten is er goed in geslaagd de complexiteit van de materie weer te geven, maar ook hij komt niet tot een eensluidend oordeel. Hij is terecht kritisch over bijvoorbeeld historicus Lou de Jong, die volgens hem in diens 'Het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereld oorlog' te makkelijk afging op hetgeen over de OD is gesteld in het verslag van de Parlementai re Enquêtecommissie Rege ringsbeleid 1940-1945. Daarin is flinke kritiek geuit op de activiteiten van de OD. die de tegenstanders destijds dank baar aangrepen om hun stelling te onderbouwen, dat de organi satie na de oorlog een greep naar de macht had willen doen. Die visie is nadien overgenomen door collega-historici. Fabel Volgens Schuiten is het een fa bel te stellen dat de Ordedienst werd gedomineerd door officie ren, die een rechts-autoritair bewind nastreefden na de oor log. De organisatie was ook ze ker geen ondergrondse voort zetting van de Nederlandse krijgsmacht. Maar de OD speel de ook niet de belangrijke rol die jaren na het beëindigen van de oorlog nog werd uitgedragen door voormalige leden, onder aanvoering van de zeer gedre ven Six. Toch is de auteur er van over tuigd dat de OD zeker een rol speelde bi] het voorkomen van gruwelijkheden en chaos in de slotfase van de oorlog en daar na. De feitelijke gang van zaken in die periode betekende echter een veel kleinere rol voor de OD dan waarmee de organisatie al tijd had gerekend Dat was vol gens Schuiten de reden voor grote frustratie binnen de OD. Onderscheidingen Een aardig detail in het proef schrift van Schuiten is de op merking dat met onderschei dingen als graadmeter voor verzetsactiviteiten voorzichtig moet worden omgesprongen, "zonder aan de persoonlijke ver diensten van hen die een onder scheiding kregen te kort te wil len doen', aldus de auteur. Volgens Schuiten hadden voor stellen voor een onderscheiding, gedaan door organisaties die de zaken administratief goed op orde hadden, de grootste kans gehonoreerd te worden. De OD had die zaken uitstekend voor elkaar, waardoor veel onder scheidingen werden toegekend aan oud-leden. 'Als graadmeter voor het verzetskarakter van de OD is het aantal onderscheidin gen daarom betrekkelijk', schrijft Schuiten. Stafchef Six stelde echter dat de vele erete kens aantoonden dat de OD de grootste en belangrijkste orga nisatie van het gewapend verzet was geweest. Schuiten meldt richting vak broeders dat aan destijds inge diende voorstellen voor het ver lenen van een onderscheiding niet al te grote waarde moet worden toegekend bij gebruik als historische bron, 'omdat de zaken in de voorstellen vaak fraaier worden voorgesteld dan zij in werkelijkheid waren.' De promovendus pretendeert niet het definitieve verhaal over de OD te hebben geschreven, maar houdt het op een bijdrage tot meer inzicht in de geschiede nis van de bezetting. Volgens hem kan er pas sprake zijn van een volstrekt afgewogen oor deel als de 'ban van goed en fout' wordt doorbroken. Dat laatste lijkt voor wat betreft oorlog en bezetting in Nederland een wensdroom. 'De geschiedenis van de Ordedienst. Mythe en werkelijkheid van een ver zetsorganisatie', doorJ W.M Schui ten. Uitgeverij: Sdu Uitgevers. Prijs: f49,90. Zaken waarmee de politie wordt geconfronteerd kunnen leiden tot cynisme en persoonlijke verharding. foto Phil Nijhuis/GPD door Wim Bakker De politie moet een dienst geestelijke verzorging krijgen. De overheid zou het politiepastoraat moeten fi nancieren. Dat zei oud-minis ter van Justitie E. Hirsch Ballin gisteren op een bijeen komst in Amsterdam. Bij de volgende onderhande lingen over de politie-CAO dient de oprichting van de dienst geestelijke verzorging volgens hem een plaats te krij gen Aparte teams binnen po litiekorpsen moeten deze taak voor hun rekening nemen.'zei Hirsch Ballin. nu Eerste-Ka- merlid voor het CDA en hoog leraar internationaal recht aan de Katholieke Universi teit Brabant. Als minister pleitte Hirsch Ballin tevergeefs voor de aan stelling van geestelijke verzor gers Het ministerie van Bin nenlandse Zaken vond de plannen te duur. Hirsch Ballin vindt het pastoraat zinvol, omdat er bi] politiemensen be hoeften b'estaan 'die verder gaan dan goed overleg'. Gees telijke verzorgers kunnen voorkomen dat idealen van agenten omslaan in cynisme. Ook kunnen de pastores en an dere raadsmannen of -vrou wen hen helpen om mentaal en spiritueel weerstand te bieden aan de vaak zeer traumatische ewaringen tijdens het werk- Bij de introductie van het po litiepastoraat kan de politie volgens Hirsch Ballin leren van de ervaringen bij de krijgsmacht en in gevangenis sen. ANP D Toonder Studio's door Jacq. van Dam Verre vakantiebestemmin gen komen voor steeds meer mensen binnen bereik. Veel mensen halen (verplichte) gead viseerde vaccinaties en anti- malariapillen en hopen zo vol doende beschermd te reizen. Een goede lichamelijke conditie is belangrijk, evenals hygiëni sche maatregelen (drinkwater en eetwaren). Andere richtlij nen zijn ontleend aan een arti kel van HZG (Homeopaten Zonder Grenzen) die regelmatig werken in de tropen. In veel tro pische landen komen slangen voor. Sommige zijn giftig, maar van slechts enkele is de beet bin nen een paar minuten fataal. De meeste vrezen de mens en bijten alleen als ze worden bedreigd of schrikken. Een uitzondering vormen de mamba's. Deze zijn agressief en kunnen achter je aankomen. Wie is gebeten weet hoogst zel den hoe de slang er precies uit zag. Of een beet giftig is, is te zien aan de verschijnselen die optreden na de beet. Als het gif werkt op de bloedsomloop, wordt de unne troebelig en bloederig en kunnen er overal in het lichaam bloedinkjes optre den (tandvlees en slijmvliezen). Als het werkt op het zenuwstel sel worden dat de oogleden zwaar en gaan ze hangen Wat te doen na een beet van een slang? Uitzuigen wordt ontra den. Knevelen (afbinden) kan leiden tot beschadiging van ze nuwen en bloedvaten Leg daar om een niet-knellend verband aan boven de beetwond en ga di rect naar een kliniek of zieken huis voor een antiserum. Om beten te voorkomen loop je niet op blote voeten of op open schoenen door hoog gras. Slan gen reageren op beweging, dus mocht je er onverhoopt een te genkomen. houd je dan zo stil mogelijk (als je dat durft). Er zijn ook soorten die gif spuiten en goed kunnen richten. Spuit de slang in je ogen. dan biedt uitspoelen met water baat. De beet van schorpioenen is pijnlijk en voor kinderen soms dodelijk. Een injectie met xylo- caïne of hdocaine rond de wond helpt tegen de pijn. Schorpioe nen zitten graag bij en onder stenen. Wees hierop bedacht. Spinnen De beet van de meeste spinnen is ongevaarlijk maar kan heel pijnlijk zijn. De Loxosceles Re- clusa (een bruine spin) kan ake lige wonden veroorzaken met weefselafsterving en bloedaf- braak als gevolg. Het is verstan dig het lichaam zoveel bedekt te houden-om muggenbeten (ma laria) of beten van horzels (de tsetse vlieg veroorzaakt slaap ziekte) te voorkomen. Grote mieren die massaal op trek gaan vreten alles op wat zij onderweg tegenkomen, tot en met complete koeien. Het enige middel om ze uit de weg te gaan, of tegen te houden, is vuur Stil staand water is vaak besmet met Bilharzia (Schistomiasis). Dat wordt overgebracht door kleine wormpjes die in het water leven en via de huid binnendringen. Dat kan leiden tot koorts, hoes ten en diarree. Pas op met zwemmen in zee, de stroming kan onverwacht heel sterk zijn. Kijk uit dat je niet op zeeëgels trapt. De stekels kun nen venijnige ontstekingen ver oorzaken. Zorg verder dat je op het heetst van de dag uit de zon blijft. Ook de gevolgen van een zonnesteek kunnen ernstig zijn. Neem 'uw voorzorgsmaatrege len en let goed op zodat je het ri sico beperkt tot een minimum. Jacq. van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle (Advertentie) Maar toen hij de bom na een korte worsteling te pakken had, was het te laat. Gedurende het gevecht was de pal ingedrukt en het tikken van het klokje was duidelijk te horen.'Eenentwintig seconden,' dacht Tom Poes, 'dan ontploft het wapen. Er is maar één ding dat ik doen kan.'Hij draaide zich om en holde naar de steile rotskust, waar de zee tegenaan beukte. 'Kom t-terug!'riep heerOlliemet schrille stem. 'T-Tom Poes! Geef de b-bom t-terug! Gauw! Het monster is v-vlak b-bij! T-Tom P-Poes!' Maar Tom Poes schonk geen aandacht aan dit geroep en aan Trotteldrom, die inderdaad met grote snelheid naderde. Hij rende voort naar de rand van de klip en wierp het tikkende moord tuig zo ver weg als hij kon. Het verdween onder de zeespiegel, maar het zette zijn getik rustig voort, totdat de seconden verstreken wa ren en ontplofte toen volgens de bedoeling van de maker. Een tril ling voer door de rotsbodem, een hoge waterzuil begon op te stijgen en een plotselinge rukwind voer over het landschap.'Praw!' riep professor Prlwytzkofski uit. Hij had zich bij de staart van het monster aangesloten om alle bewe gingen oplettend te kunnen volgen, doch nu werd hij ernstig ge stoord door de luchtverplaatsing.'Een onderzeeser groot-ontplof fing!' riep hij gebelgd. 'Dit verstoort mijn wetenschappelijker ar beid wederom! Ach! Der donderweder!' Citaat Hans Belterman Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vor men van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Deel v.e. huis; 2. reptiel; 3. vaartuig; 4. godsdienst; 5. welriekende hars; 6. overleg; 7. sterk weefsel; 8. zandhol b_ golfspel; 9. claxon; 10. zedenleer; 11. gezicht; 12. kleurstift; 13. vaartuig; 14. zuidvrucht. 1 Z O H L D IJ E R 2 s D L A I N G E 3 p U N S T E L R 4 G A E L A O O F 5 P A T M B E R V 6 B O E R A E A D 7 C A L N T V A S 8 B Z U N K E IJ R 9 T 0 N E T K E R 10 M I O R E A A L 11 T R s O N P I E 12 P IJ A S N T E L 13 B A N R K A I S 14 B E A N A T A N Oplossing woensdag roofnest e-p-a-n- vaatdoek e-l-e-r- r-e-rats sint-n-- rekel e-e-e kerst Frikadellen met kerrie Vijfenzeventig jaar geleden, in 1924, rekende Martine Wittop Koning in een van haar bij Hilarius in Almelo uitgegeven kookboeken haar leze ressen (mannen stonden in die tijd nog niet in de keuken) voor dat je voor acht kleine frikadellen met kerrie en drooggekookte rijst niet meer dan fl. 1.17 kwijt zou zijn. Wanneer u het inmiddels aan de eisen van de tijd aange paste recept vandaag wilt uitvoeren voor vier personen, dan moet u er ten minste twaalfmaal zoveel voor uitgeven. Voor vier personen: 400 gram rundergehakt; 4 sneetjes ontkorst witbrood, geweekt in melk, uitgeknepen en fijngemaakt; 1 ei; zout; witte peper uit de molen, nootmus kaat; ca. 2 eetl. milde kerriepoeder (kerrie Djawa - Conimex); 60 gram bo ter; 2.5 dl vleesbouillon, eventueel van 0.5 tablet; 1 eetl. allesbinder; 1.25 dl kookroom; 2 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; ca. 225 gram droogko kende rijst. Maak het gehakt aan met het brood, losgeroerd ei, zout, peperen nootmus kaat. Laat het mengsel een half uurtje rusten. Kneed het opnieuw en verdeel het in acht porties. Vorm van elke portie een rolletje meteen doorsnede van een gulden. Stuif door een zeefje een dun laagje kerriepoeder op een deel van het werkvlak. Rol de frikadellen erdoor zodat ze allemaal met een dun kerrielaagje zijn omgeven. Verhit een koekenpan en laat er de boter in smelten. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Laat de frikadellen er snel rond om lichtbruin in bakken. Temper de warmtebron en laat de frikadellen daarna nog 12-15 minuten heel zachtjes bakken. Voeg indien de bakboter wat al te donker dreigt te worden een of meer eetlepels warm water (of bouillon) toe. Kook intussen de rijst zoals op de verpakking is aangegeven in water waaraan wat zout is toegevoegd. Houd de frikadellen na het bakken warm. Verwijder de bakboter uit de pan. Blus de pan met de bouillon. Roer de aanzetsels van de bodem van de pan los en laat alles even flink doorkoken. Schenk de jus door een zeefje in een ander pannetje. Breng alles opnieuw aan de kook. Roer eerst allesbinder en daarna room erdoor. Laat alles zolang zachtjes koken tot een licht gebon den saus is verkregen. Proef de saus en voeg naar smaak zout en/of peper toe. Roer daarna de pe terselie erdoor. Schep de rijst in het midden op voorverwarmde borden. Schenk de saus er rondom. Leg de frikadellen erbij. Tip: geef er naast de drooggekookte rijst ook gekookte of gebakken (wok) sugar snaps of peultjes bij. De lage temperaturen, die de afgelopen dagen op veel plaatsen in Midden- en Zuid-Europa werden gemeten, worden niet meer ge haald. Alleen in het zuidoosten van het continent blijft het fris. Vooral in het grensgebied van Turkije, Roemenië en Griekenland is daarbij kans op regen en sneeuw bij temperaturen net boven het vriespunt. In het zuiden van Griekenland en Turkije kan het nog wel meer dan 10 graden worden. De vorstgrens loopt van Noord- Roemenie via het oosten van Polen naar het noordwesten en ook daar is er kans op sneeuw. De vorst blijft vast in het zadel in het noorden van Scandinavië en grote delen van Rusland met in delen van Scandinavië bovendien veel sneeuw. Zachte lucht boekt van uit het westen echter flinke terreinwinst. Dat betekent dat op de Britse eilanden, in de Benelux en Frankrijk het kwik tot boven de 10 graden oploopt. Daarbij is er af en toe wat zon, al kan erin Ier land en Schotland ook een bui vallen. Duitsland en de Alpen wor den ook tijdelijk veroverd door de zachte lucht. De vorstgrens loopt op tot rond 2000 meter en in Duitsland valt wat regen. Aan de zuidkant van de Alpen is het wel droog en zonnig en ook in Italië laat de zon zich niet onbetuigd bij temperaturen van 10tot 15 graden. De kans op zonneschijn neemt vooral Door: Jordi morgen toe. Eerst zijn wolken nog in de meerderheid en blijft het bij een paar opklaringen. Is het van daag vrijwel overal droog, morgen en de dagen daarna lukt dit meer. De temperatuur gaat tegelijkertijd omlaag. Vandaag kan heil 10 a 11 graden worden. Er steekt een matige, aan zee soms vrij krachtige westen- tot zuidwestenwind op. Later vandaag haalt de m wind in de kustgebieden wellicht uit naar krachtig, 6 Beaufort. A Wolkenvelden zijn heer en meester, toch kan de zon af en toe een lc gaatje in de grijze deken branden. Ondertussen trekt een actief la-jij, gedrukgebied naar Scandinavië. Een sterk hogedrukgebied kiest ha positie op de oceaan. Door deze ontwikkeling draait de wind van- L nacht al bij naar het westen en wakkert iets aan. De wind verdrijft het grijze, grauwe weer. Daarvoor in de plaats komen zonnige mo n' menten, maar ook een paar buien. Morgen blaast er een straffe westnoordwestenwind en met temperaturen van een graad of 7 voelt het onaangenaam aan. Zaterdag veroorzaakt een koufront buiige neerslag en opnieuw veel bewolking. De temperatuur ligt rond 6 graden en de noordweste lijke wind waait goed door. Zondag keren de zonnige momenten terug. De wind waait een Beaufort minder hard en vanaf de Noordzee kan nog een enkele bui, mo gelijk het hagel of een vlok sneeuw, de regio binnendrij ven. Maandag verandert er weinig. Tijdens voldoende heldere momenten daalt de temperatuur in de nachten naar rond het vriespunt, 's Middags wordt het rond 4 graden. Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer étL m max. 8; 7 4° 5° min. 6 5° 1° 0° wind W 6 W 5 NW 3 NW 4 d J donderdag F onder 17.38 J Maan donderdag onder 10.01 O vrijdag op 23.08 Nautisch bericht Er waait een westen- tot zuidwestenwind, kracht 3 a 4. In de Scheldemondingen en aan de kust staat soms kracht 6. De kustwatertemperatuur ligt rond 7 graden. De kans op mist is klein. Waterstanden DONDERDAG 4 FEBRUARI Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur crr Vlissingen 04.17 236 16.37 240 10.45 214 22.50 171 Terneuzen 04.39 261 16.59 265 11.15 223 23.18 1» Bath 05.41 306 17.57 314 12.18 247 -j Roompot Buiten 04.15 172 16.35 180 10.35 161 22.45 12:1 Z'zee/Colijnsplaat 06.05 163 18.30 168 12.10 159 Stellendam Buiten 04.26 160 16.46 178 00.49 067 10.14 098 Wemeldinge 06.00 188 18.25 192 12.05 173 Krammersl. West 06.35 173 18.50 179 12.00 168 ----- Hoog water uur cm uur cm uur cm uur crr Vlissingen 04.57 227 17.17 224 11.26 205 23.25 1». Terneuzen 05.17 252 17.38 248 11.50 213 23.56 17» Bath 06.16 296 18.35 296 00.22 212 12.53 23! Roompot Buiten 04.55 166 17.20 167 11.15 157 23.20 12! Z'zee/Colijnsplaat 06.35 159 18.55 158 00.10 123 12.45 153 Stellendam Buiten 05.06 154 17.28 164 01.40 065 11.00 09! 17' Wemeldinge 06.35 183 19.00 182 00.10 139 12.45 Krammersl. West 06.55 166 19.10 168 00.10 133 12.35 166 LL H Hogedrukgebied _A lichte sneeuw matige sneeuw He lie zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 0. yV hagd Zeeland: Meerderheid Europa:. Terreinwinst H ffiioac- O Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Reis- en Kredietbrief. Dan zorgen wij ervoor dat u mobiel blijft over de grens. Bel 0800 - 0503 of log in www.anwb.nl ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4