Om twee uur zegt de school boem Geen kwaad woord over een grijze gedeputeerde s Statenleden D66 slaan zich op de borst in IJzendijke zeeland donderdag 4 februari 1999 z 19 Peper: Ambtenaren woningtoezicht mogen niet meer bijklussen Bommeldingen verkiezingen SGP wil meer invloed bij behoud zes zetels bistro door Richard Hoving DEN HAAG - Ambtenaren van bouw- en woningtoezicht mo gen niet langer als bijverdienste bouwtekeningen maken voor inwoners, als de gemeente die later nog moet goedkeuren. Mi nister Peper van Binnenlandse Zaken wil aan die praktijk een einde maken en beloofde de Tweede Kamer woensdag ge meentebesturen die over de schreef gaan, persoonlijk aan te schrijven. De bewindsman deed dit op aandringen van WD-Kamerlid Luchtenveld. De Bond van Ne derlandse Architecten had in een brandbrief aan de Tweede Kamer aangedrongen op maat regelen. De BNA heeft onder meer moeite met het vervaardi gen van bouwtekeningen door medewerkers van de afdeling Stads- en Dorpsontwikkeling van de gemeente Hulst. De nevenwerkzaamheden zijn in strijd met de wet, maar gemeen tebesturen treden niet op tegen de schnabbelende ambtenaren. Een onderzoek van de inspectie Ruimtelijke Ordening Zuid van het ministerie van VROM bracht twee jaar geleden aan het licht dat ambtenaren in Hulst regelmatig tekenwerk voor der den verrichten. De gemeente nam maatregelen door niet lan ger toe te staan dat ambtenaren in werktijd tekeningen moeten beoordelen die ze in hun vrije tijd hebben gemaakt. Tegen bij klussen buiten werktijd had het college van B en W in principe geen bezwaar. Niet ver genoeg De BNA gaan de maatregelen die Hulst heeft genomen, niet ver genoeg. De architectenbond stelt dat medewerkers van bouw- en woningtoezicht hele maal geen ontwerpen mogen maken. „Het verrichten van ar chitectenwerkzaamheden is principieel niet te verenigen met de controlerende en toezicht houdende taak van ambtena ren", aldus BNA-directeur D. van der Veer. Minister Peper heeft de BNA in een eerste reactie laten weten het 'niet denkbeeldig te achten dat de gesignaleerde praktijken zich op grote schaal voordoen'. De BNA noemt naast Hulst ook een aantal gemeenten buiten Zeeland met naam en toenaam. Volgens een woordvoerder van de architectenbond heeft de mi nister toegezegd om de kwestie tè bespreken met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die het onder de aandacht van de leden moet brengen WD- Kamerlid Luchtenveld heeft woensdag tijdens een overleg in de Tweede Kamer aangedron gen op een keurmerk voor ge meenten die waarborgen schep pen dat ambtenaren niet over de schreef gaan. Zeven aannemers in de race voor wrakopruiming VLISSINGEN - Zeven aanne mers of combinaties daarvan mogen inschrijven voor de op ruiming van vier wrakken in de Westerschelde. Aan de klus wordt gewerkt vanaf april van dit jaar. De zeven zijn door Rijkswater staat Zeeland geselecteerd voorafgaand aan de aanbeste ding op 10 maart. Een achtste belangstellende bleek tijdens de selectie niet aan de eisen te vol doen. Het gaat om de combinaties Van Oord ACZ/Titan Maritime In dustries te Gorkum, Scaldis /Dredging International te Ant werpen, Smit Tak/Van den Ak ker/Boskalis te Vhssingen, Her- borsch-Kiere/de Nul/URS te Kallo, BMMP te Amstelveen. HAM-VOW/Noordhoek/de Brandt/Bugsier te Werkendam en Wijsmuller Salvage te IJmui den. De opruiming van vier grotere wrakken op de Rede Vlissingen, in de Pas van Rilland en de Overloop van Hansweert vormt de volgende fase in het project Wrakopruiming Westerschelde. In de eerste fase, die in decem ber 1998 is afgesloten, zijn acht kleinere wrakken en andere ob jecten naar boven gehaald. Uit voerder van de werkzaamheden was toen de combinatie Scal- dis/Dredging International, een van de gegadigden voor de nieu we klus. In de komende jaren zullen met het oog op de verdie ping van de Westerschelde nog enkele tientallen wrakken uit de rivier verwijderd worden. Innr Jacques Cats Bij telefoontjes richting scholen ligt loorJacqu» VbTle kwalijke grappenmakerij in dit 1 X/gewest neemt zorgelijke vormen Sin nu alleen al op Walcheren de politie h» amper veertien dagen tijd is gecon- ^fonteerd met vijf valse bommeldin- n#'>- el 1 Srie daarvan hadden scholen als doel- it, de andere twee onheilspellende tij - ingen waren gericht op een horecabe- •ijf en een warenhuis, jk delen van het in Krabbendijke ge- «stigde Calvijn College werden dezer agen via de glasvezelkabel belaagd, je getroffen instituten maakten van de lood een deugd door de inderhaaste intruirning van de accommodaties te ienutten om de draaiboeken van de /acuatieplannen op hun uitvoerbaar- leid te beproeven. Maar vervelend blij- en ze wel, die ernstige verstoringen. ;én zo'n lelijk telefoontje en een hele vJemeenschap is in rep er roer. En wat 1 Aost het niet om een heel hulpapparaat ,r In beweging te brengen. ,„in Middelburg moesten onlangs 1200 ^leerlingen ijlings de vestiging van het )t'beltacollege verlaten. Bij De Wellinge, Iveneens in Middelburg, kwam het niet tot een ontruiming. In Krabbendijke v stonden bijna 800 leerlingen en leer- Jkrachten in minder dan geen tijd op n jtraat. Omdat het anonieme telefoontje lJn het midden liet bij welke dependan ce explosieven zouden zijn gedepo neerd, werd - het zekere voor het onze- tere nemend - op twee locaties de Schoolbevolking uit het pand verwij derd. Bij telefoontjes richting scholen ligt het er vaak duimdik bovenop, dat jon gelui de grapjas willen uithangen, of wellicht handelen uit frustratie, verve ling of hang naar sensatie. Jaren gele den liet een jongensstem aan de telefo niste van het Zeldenrustcollege in Terneuzen weten: 'om twee uur zegt de school boem'. De politie hanteert bepaalde criteria op basis waarvan men telefoontjes over bommeldingen wel of niet serieus meent te moeten nemen. Een melding wordt wat eerder als een fake-verhaal terzijde geschoven wanneer als plaats waar de bom zou zijn verstopt de kelder wordt aangeduid, terwijl de accommo datie in kwestie geen kelder bezit. Het gebeurt dat de politie het na in schatting van de situatie niet nodig vindt een school te ontruimen. Voor de leiding van het leerhuis hoeft dat geen aanleiding te zijn de boel de boel te la ten. Om zich te vrijwaren van kritiek achteraf van de kant van de ouders acht men het als regel wenselijker om bij wijze van voorzorgsmaatregel leerlin gen en leerkrachten toch maar tijdelijk naar buiten te loodsen. „Wij nemen elke melding serieus", zegt directeur H, M. Guiljam van de ge- _Eisen Valse bommeldingen worden een kwa- glijk verschijnsel in de samenleving. Groeperingen en individuen maken er gebruik van om hun eisen kracht bij te zetten of de aandacht af te leiden. Acti visten belagen restaurants van de ham burgerketen McDonald's om te protes- teren tegen de vleesmaaltijden die het eindproduct zouden zijn van gemartel de dieren. Persoonlijke motieven kun nen ook een rol spelen. In Goes dreigde ifien man het GAK-kantoor op te blazen /als hij niet snel een uitkering zou krij- ïen. In Terneuzen plaatsten enkele in gezetenen een nepbom voor hun eigen woning met het doel familieleden, met Wie ze in onmin leven, de schuld in de .„ichoenen te schuiven. 'Van een geheel ander kaliber was een 5 melding in Sluis. Cafébezoekers had- ^jlen gezien dat onder aan de trap aan de Jiichterzijde van het Belfort twee jlbannen een vreemdsoortig pakketje Jiadden gedeponeerd waarna zij even Snel verdwenen als ze waren gekomen, j..Later bleek die handeling van vredige aa;aard te zijn en te behoren bij een avondspeurtocht van een scouting- «roep. Bomverkenners zochten na een bommelding bij het Petrus Hondiuslyceum in Terneuzen in 1995 minutieus het terrein af. foto Charles Strijd plaagde onderwijsinstelling in Krab bendijke. „En wij doen dat in alle rust, zowel tijdens als daarna. Wij willen tot elke prijs voorkomen dat er een pa nieksfeer ontstaat." Guiljam ziet geen aanleiding de dader in eigen huis te zoeken. Wie er achter zit wil kennelijk opvallen. Leuk is anders, zegt de direc teur over het incident. „We zien het nu maar in de sfeer van: we hebben een goede oefening gehad. Het is nu voor ons ook in andere betekenis einde oefe ning." Scholen komen wel minder tot de be slissing leerlingen na ontruiming van de lokalen naar huis te sturen. Anders zou het, zo het directeur E. van der Rijst van het jaren geleden geplaagde Zel denrustcollege na een soortgelijke ge beurtenis weten, wel erg aanlokkelijk worden om met het plegen van een alarmerend telefoontje een middagje vrij te kunnen realiseren. Bomverkenners Worden meldingen serieus genomen dan komt er een speciaal team in actie. Ze worden bomverkenners genoemd, agenten uit het Zeeuwse korps, die een opleiding hebben gevolgd om te weten waar en hoe ze moeten zoeken. De poli tie loopt, uit vrees voor een kettingre actie, liever niet te koop met berichten over valse bommeldingen en hoe daar tegen te handelen. „Er lopen altijd ge stoorde geesten rond die dat dan gaan uitproberen", licht de Zeeuwse politie- voorlichter Jan van Mourick de terug houdendheid toe. „Zulke zaken vreten capaciteit." College Leo Kuijl van de politie Wal cheren heeft ook bedenkingen tegen publicatie over het fenomeen: „Zo be loon je bepaald gedrag." Toch is Kuijliets toeschietelijker in zijn informatie. Hij heeft de indruk dat de daders in jeugdige kringen moeten worden gezocht. „Die doen dat om te kunnen scoren in hun eigen omgeving. Ze gaan er prat op om wat ze teweeg hebben gebracht. Kijk, kunnen ze dan zeggen tegen hun vrienden: ik heb het 'm weer geflikt." De gevorderde techniek biedt meer kansen om anonieme telefoontjes na der te traceren? Zien wie er belt, adver teert het communicatiebedrijf. Dat gaat niet in alle gevallen op. Daardoor blijft de opsporing lastig. Wie met zo'n dreigtelefoontje een gein tje meent te kunnen maken kan niet al leen de politie maar ook justitie op z'n dak krijgen. „Wij stellen in zulke ge vallen altijd een vervolging in. Wie zo iets doet is volstrekt onverantwoord bezig", meldt persofficier van justitie J. J. A Groen. Hij wijst op de ernstige verontrusting die er wordt veroorzaakt in de omgeving. Daarnaast is er sprake van maatschappelijke schade: er wordt nodeloos politie - en soms ook brand weer - en andere hulpverleningscapa citeit gevergd. Afhankelijk van de ernst van de zaak kan de sanctie zwaar der uitpakken. Standaard is een geld boete, plus vergoeding van de schade. Groen: „Vooral dat laatste kan flink oplopen." CDA'er Lous Coppoolse: een aimabel en toegewijd man. 3 maant De jeugdhulpverlening was nog zo'n valkuil. Twee keer, in 1996 en in 1998, moest Cop poolse uit de krant vernemen dat de Stichting Jeugdzorg de wachtlijsten niet meer aan kon. Twee keer moest hij extra geld uittrekken om de proble men op te lossen. Hoewel de communicatie volgens hem beter had gekund, is directeur Frank Eijlander tevreden over Coppoolse als gedeputeerde. Nek uitgestoken „Hij heeft zijn nek flink voor ons uitgestoken. De wacht lijstproblemen van vorig jaar had hij niet kunnen voorko men. Hij heeft steeds zeer ade quaat gereageerd door extra geld beschikbaar te stellen. De Staten hebben hem uiteinde lijk geholpen door een zwe vend budget in te stellen. Of hij dat niet zelf had kunnen be denken? Dat is achteraf pra ten. Ik zal niet zeggen dat hij de juiste man op de juiste plaats was, maar het was een goeie. Ik geef hem een dikke voldoende." Of Coppoolse de onderwijs- portefeuille goed heeft be heerd, moet nog blijken. Zijn advies voor de omvorming van het mavo en het voorbereidend beroepsonderwijs komt pas over een paar maanden. En verder reikt zijn invloed op dit gebied niet. Brussel Duidelijk is wel dat Coppoolse de Zeeuwse gemeenten - op een paar in Zeeuws-Vlaande- ren na - niet warm heeft gekre gen voor Europese samenwer king. Zelfs de havens bleken niet geïnteresseerd in Brussel se (financiële) steun. „Dat kun je hem toch niet aanwrijven", neemt burgemeester Kessen van Hulst het voor de gedepu teerde op. „Samenwerking lukt het best tussen gemeenten die aan elkaar grenzen. Voor veel gemeenten is samenwer king met Vlaanderen een ver- van-hun-bed-show. Coppool se is er de man niet naar om foto Ruben Oreel dan met de vuist op tafel te slaan. Maar wat er aan geld uit Brussel voor Zeeland kon wor den binnengehaald, heeft hij ook binnengehaald." Landelijke politiek Jearmette Poorter van het bu reau voor vrouwenhulpverle ning Artemis vindt Coppoolse zelfs zo goed dat ze hem een toekomst in de landelijke poli tiek toedicht. „Hij is een zeer aimabel man. Mij is zijn open houding opgevallen." Cop poolse is een krachtige trekker geweest van de stuurgroep De vrijblijvendheid voorbij, over seksueel en relationeel ge weld. Poorter hoopt dat hij nog een periode blijft zitten. „Om af te maken wat hij is begon nen." Het is de vraag of de Zeeuwse kiezers hem die tijd gunnen. Want om stemmen te trekken, moet je niet alleen aimabel - en liever ooknietgrijs-zijn.maar ook stelling durven nemen, je durven onderscheiden met af wijkende meningen, eens wél met de vuist op tafel durven slaan om je verhaal over te brengen. De komende weken moet blijken of Coppoolse dat kan. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waar colle ga-gedeputeerden niet schro men de publiciteit te zoeken, beweegt CDA'er Lous Cop poolse zich bij voorkeur in de luwte. Komt het doorzijn grij ze pak, zijn grijze haar of is hij inderdaad een tikkeltje kleur loos? Valt wel mee hoor, verze kert zijn 'veld' - de welzijns werkers, de onderwijzers, de (jeugd)hulpverleners, de spor ters. Zij willen geen kwaad woord horen over hun gedepu teerde. Hij is aimabel, zeggen ze, toegewijd, en zijn deur staat altijd open. Coppoolse, sinds 1987 lid van Provinciale Staten, verwierf in 1995 een gedeputeerdenze tel. De voormalige leraar aardrijkskunde mocht zich gaan bemoeien met welzijn, emancipatie, maatschappelij ke dienstverlening, minderhe den, ontwikkelingssamen werking, jeugdhulpverlening, onderwijs, sport, Europese sa menwerking en de Euregio. Een ondankbaar pakket van een aanzienlijke wolligheid, waar het grote publiek nauwe lijks in is geïnteresseerd, maar dat wel een paar valkuilen be vatte. Scoop Zo moest het provinciale wel zijnswerk worden omgevormd tot één stichting, Scoop. Di verse gedeputeerden voor hem waren daar niet in geslaagd. „En daar zaten zwaargewich ten bij. Dus toen Coppoolse aantrad, dacht men: dit gaat hem zijn kop kosten. Door al tijd met iedereen te overleg gen, niet afstandelijk, maar betrokken en kordaat, heeft hij die klus toch geklaard", stelt Piet van Brussel, ten tijde van de fusie directeur van de Stichting Impuls, bewonde rend vast. Echter, nadat Scoop een maand bestond, was van enig beleid nog geen sprake. Van Brussel: „Ik weet dat de mede werkers vinden dat Coppoolse ze aan hun lot heeft overgela ten Maar het lag helemaal niet in zijn pretentie om voor de in houd te zorgen, Dat liet hij aan de instellingen zelf over. En een aantal van hen hield zich bij de fusiebesprekingen verre van beleid." ieej oplossen, hebben de staatkun dig gereformeerden nog immer zes zetels in de Provinciale Sta ten van Zeeland. En die willen ze behouden, zo bleek woensdag bij een verkiezingsbijeenkomst in Terneuzen. „Wanneer we daarin slagen, dan zullen de SGP-standpunten gerespec teerd moeten worden", sprak fractievoorzitter W. Kolijn zijn luisteraars strijdvaardig toe. Kolijn zag een duidelijke nega tieve uitwerking van het tweede paarse kabinet op de provincie. Zo constateerde hij dat er, even als elders in den lande, in Zee land nog steeds niet meer politie op straat is en dat er te weinig geld is om ambulances te laten rijden. Peper Ook de herindelingsplannen van minister Peper van Binnen landse Zaken konden Kolijns goedkeuring niet wegdragen: „Daar zit, afgezien van Terneu zen en Middelburg, niemand op te wachten." Wel pleitte de fractievoorzitter voor een gezonde ontwikkeling van de Zeeuwse steden, zij het met behoud van het groen, Daarnaast brak hij een lans voor de agrarische sector. De provincie is te sterk gericht op recreatie en toerisme, en te wei nig op de landbouw, aldus Ko lijn. Zorg Ook de Zeeuwse zorg was Ko lijns zorg. Hij voelt bij de andere fracties een afnemende bereid heid tot een goede financiering van die sector. „Toen de SGP- en de CDA-fractie een voorstel in dienden om één miljoen gulden voor kunst over te hevelen naai de zorg, maakte dat geen schijn van kans", illustreerde Kolijn de volgens hem tanende belang stelling voor het provinciale zorg wezen. Wat betreft de waterhuishou ding in Zeeland, vond hij dat er geen verdere ontpoldering moet plaatsvinden. Ook sprak hij zich uit tegen een derde verdie ping van de Westerschelde. De verkeersveiligheid is ge diend bij projecten als Duur zaam Veilig en de aanpassing van de rijksweg N61, maar de uitvoering daarvan verdient aanpassing, aldus de SGP- voorman. „Als de projecten zo als nu worden doorgezet, vol doen ze niet." Het provinciale beleid om de aanleg van glas tuinbouw te stimuleren, kon wel op instemming van Kolijn reke nen. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - De Zeeuwse economische ontwikkelingen, toekomst voor transport en ver voer en de verwikkelingen rond het Terneuzense theater vormen enkele speerpunten in de D66- campagne voor de verkiezingen van Provinciale Staten. Staten leden J. de Zeeuw en P. van Veen brachten woensdagavond in IJ zendijke, samen met D66-lijst- trekker R. Bastiaanse. de ach terban op de hoogte van hun standpunten. Van Veen zou graag zien dat de Westerschelde ten volle wordt benut door de twee Zeeuwse ha vengebieden te ontwikkelen tot ideale vestigingsgebieden voor grote bedrijven. De aanleg van de tunnel bij Sluiskil, de spoor lijn Axel-Zelzate. de Sloelijn, inspanningen om de havenge bieden spoorvriendelijk te ma ken, alsmede de aanleg van de container-terminal in de Braak manhaven zullen investeringen zijn, die volgens Van Veen on ontkoombaar zijn om dat ideale vestigingsgebied te creëren. Deze projecten moeten volgens Van Veen worden gefinancierd door publieke-pnvate samen werking (PPS). „Dat PPS een uitkomst is, heb ik als eerste in de staten geroepen. Toen werd ik vervolgens de mond gesnoerd en nu doet gedeputeerde Hen- nekeij .alsof hij het ei van Co lumbus heeft uitgevonden. We moeten hier in Zeeland een ken niscentrum krijgen op het ge bied van PPS", zei Van Veen. Ook ziet zij een kans om in de bouwput van de Westerschelde- tunnel een nieuw bedrijventer rein te vestigen om zo kapitaal vernietiging te voorkomen. Terminal Statenlid J. de Zeeuw was in het bijzonder trots op de inbreng van de D66-fractie voor de tot standkoming van de Stimule ring Goederenvervoer over Water (STTGOWA) en de daar- uitvloeiende aanbesteding van de multimodale terminal in de Braakman. De Zeeuw: „Een succesvolle bemiddeling tussen het Bureau Voorlichting Bin nenvaart en de commissie Ver keer en Waterstaat leidde tot een statenbreed draagvlak voor STTGOWA en als de eerste paal geslagen wordt, dan kijkt onze fractie daar met tevredenheid op terug." Als oplossing voor de weerstand tegen het project Duurzaam Veilig Verkeer opperde De Zeeuw dat de bevolking altijd betrokken moet worden bij het verkeersproject. Lijsttrekker R. Bastiaanse wenste over het the ater de politiek in Terneuzen al le wijsheid toe. Bastiaanse voorziet, als er niets in de plan vorming wordt veranderd, een debacle. „Het college en de raad moeten zichzelf tijd gunnen om tot de juiste beslissing te komen. Werken onder tijdsdruk is in dit geval funest en dan zou het the ater er misschien niet eens ko men." foto Charles Strijd c door Joost Bosman OM TERNEUZEN - Hoewel de ver- woestende kracht van de zonde groot is, en ook de SGP niet de 'e- problemen van de provincie kan 9t" UT Forum over politiek i en vrouwen MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrou- wenraad houdt op dins- r i dag 16 februari een poli- tiek forum. Centrale in vraag tijdens deze bijeen- komst luidt: „Wat kunnen et politieke partijen de ko- e; mende vier jaar voor )e vrouwen in Zeeland bete- o: kenen?" Uitgenodigd voor het fo rum zijn vijf VTOuwen die hoog op de kandidaten- lijst voor hun partij staan. 30" Het gaat om L. Neder- hoed-Zijlstra (CDA), H. A Polderman-Martin e (WD), M.B. de Koster 3e (PvdA), P. L. E. van Veen- 'jn de Rechter (D66) en 01 C. H. E. Dupont (Groen- 0 Links/D elta Anders) l'e Het forum begint om - 15.30 uur en wordt in het e gebouw van de welzijns- 1 organisatie Scoop, Achter de Houttuinen in Middel- !"i burg gehouden. Vooraf- gaand aan de politieke activiteit houdt de Vrou- 01 wenraad haar algemene !1j ledenvergadering. Deze j vangt om 15.00 uur aan. Jachthaven 6 - Yerseke Tel. 0113-572101 l«' D Advertentie Wat zeg je mij nu een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41