Hontenisse wil er 200 huizen bij Project binnenstad stelt teleur Nieuw-Namen heeft weer bouwkavels PZC Praatje over en plaatjes van vestingen Vlaamse Expresswe$ krijgt hoe dan ook l afslag bij Maldegem Waslijst aan vragen over zwembad Hulst 1 Herstel kruispunt zint omwonenden IJzendijke niet zeeland Ook overleg met dorpsraden over verdeelsleutel Ootmarsum geeft Aardenburg les in promotie Carnavalsfeest gehandicapten Gewonde fo donderdag 4 februari 1999 z 18 Fort Liefkenshoek. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De belangstelling voor fortifi caties is in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. het Land van Waas en het Meetjesland veel groter dan elders. Dat constateert de Hul ster streekhistoricus en man achter stu diecentrum De Maelstede, Paul Stockman. Volgens hem is dat zeker niet overal het geval, want hoewel op de Beve- landen en op Walcheren ook heemkundige kringen actief zijn, leeft het verleden niet zoals in het land van Hulst. Publiceerde Stockman vorig jaar samen met de ander Maelstede-man, Peter Ever- aers, nog het boek Frontier Steden en Sterckten, in maart komt er een logisch vervolg. Dan houdt de historicus in Hulst een vestingavond, een lezing van twee maal drie kwartier ondersteund door een serie van tweehonderd dia's. Anders damn zijn laatste publicatie, richt Stockman zich met zijn vestingavond niet specifiek op de regionale versterkingen in Oost-Vlaanderen en Oost-Zeeuws- Vlaanderen. „Met de lezing ga ik veel ver der Er loopt bijvoorbeeld een strook met allerhande vestingen aan de zuidkant van de Belgische grens, vanaf de streek bij Duinkerken tot in de Elzas. De achttiende eeuw kent twee gerenommeerde vesting bouwers: De Hollander Menno van Coe- hoorn en de Fransman Vauban. Die twee bekeken en bestudeerden eikaars werk, maar verbeterden en vulden elkaar ook aan." Tijdens de lezing illustreert Stockman Vauban's versterkingen met dia's van on der meer Maubeuge, Le Quesnoy en Gra- velines. „De vesting van Montmédy (ten zuiden van Belgisch Lotharingen, red.) is een prachtig voorbeeld." Als geschiedkundige is Stockman bijzon der gefascineerd door historische stellin gen. „Net in de zeventiende eeuw veran derde de wijze van oorlogvoering. Legers gingen elkaar bestrijden via linies en stel lingen, met veldtochten en belegeringen. Daarbij trok de ene partij zich niet zelden terug in de eigen vesting. Die militaire functie is bij veel steden nog steeds na drukkelijk aanwezig." Stockman zal die vestingbouw uit de doe ken doen, zoals dat in een boek in feite niet mogelijk is: „Met een diapresentatie kun je sprongen maken, die in schriftelijke vorm niet te hanteren zijn en daarnaast zorgt het ook voor interactie met het pu bliek." Als extra toevoeging bij de ves tingavond brengt zijn collega, Peter Ever- aers, in het dagelijks leven antiquair, oude kaarten en boeken over fortificaties mee. Dit ter illustratie en aankleding. De waar wordt op de avond in kwestie ook te koop aangeboden. Voor de vestinglezing van woensdag 24 maart zijn 120 kaarten beschikbaartelefonisch te re serveren bij Den Dullaert door René Hoonhorst Centrum Terneuzen. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De voortgang van het pro ject Wonen Binnenstad in Terneuzen is het afgelopen jaar teleurstellend geweest. De gemeente en de woningbouwvereniging hebben vorig jaar één miljoen gulden be schikbaar gesteld om binnen vier jaar de woon- en leefomgeving aanzienlijk te ver beteren met zowel kleinschalige snelle als grootschalige duurzame projecten. De concrete resultaten zijn in het eerste jaar beperkt gebleven tot het plaatsen van de schutting aan de Westkolkstraat, die het braakliggende terrein van het toekomstige theater uit het zicht houdt. Voorts zijn de ge- intensiveerde schoonmaakwerkzaamheden in kader van onder meer de actie Lentebries voortgezet. Dit jaar moeten er volgens interim-voorzit ter W. de Clercq van de Stuurgroep Wonen Binnenstad spijkers met koppen geslagen worden. Vooral de bewoners vinden dat er voor kleinschalige projecten te weinig aan dacht is geweest, terwijl ze volgens hen een grote bron van ergernis hadden kunnen wegnemen. Voorts bleek herbestemming voor het pand van de voormalige zeilmake rij van van der Sneppen in de Nieuwstraat voor velen hoge prioriteit te hebben Wethouder A E. Stahl-Hemelsoet verklaar de dat de gemeente het pand het liefst zou willen aankopen om het aan de achterzijde in de Dijkstraat op te knappen en om de her bestemming in de gewenste richting te stu ren. Rentelasten bij de aankoop van het pand komen ten laste van het miljoen, die maximaal een jaar later weer moeten terug vloeien in geval van verkoop. Gevaarlijke situaties Behalve dat veel aanwezigen zich ergerden aan de overlast van hondenpoep en vonden dat de muur aan de achterkant van C&A in de Nieuwstraat een fleuriger aanzien mag krijgen, dient volgens hen vooral ook aan de achterzijde van het braakliggende terrein aan de Westkolkstraat een schutting te wor den geplaatst. Als de bouw van het nieuwe theater nog lang op zich laat wachten, moe ten de gevaarlijke situaties die het terrein met name voor spelende kinderen oplevert tot een minimum worden beperkt. door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse zet in op zo'n tw eehonderd nieuwe woningen voor de komende acht tot tien jaar. Binnenkort legt het ge meentebestuur de raad een structuurplan voor. waarin de toekomstige woningbouwplan nen worden ontvouwd. Via discussie in de commissie grondgebiedszaken en overleg met de dorpsraden van de zeven kernen, wil B en W tot een ver deelsleutel voor die tweehon derd huizen komen. Wat betreft de kern Kloosterzande dreigt er echter een impasse. De gemeen te denkt aan een nieuw uitbrei dingsplan voor zo'n 35 wonin gen nabij de Zoutedijk. maar een overeenkomst voor grond aankoop is er nog niet. Gedeputeerde J van Zwieten van ruimtelijke ordening floot in mei '98 de gemeente Honte nisse nog terug toen het uitbrei dingsplan Vogelwaarde-Noord HULST - De vereniging De In stuif houdt zaterdag 6 februari een carnavalsfeest in het ge meenschapscentrum Den Dul laert. De Instuif organseert jaarlijks een aantal activiteiten voor verstandelijk gehandicap ten. De deelnemers komen uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. In de carnavalesk versierde gro te zaal van Den Dullaert vieren zij vanaf 14.00 uur carnaval. Het feest wordt bezocht door prins Jan van de Vossen met zijn gevolg. De aanwezigen kiezen een eigen prins. De vrolijke noot wordt geblazen door Windkracht 9 uit Klooster zande. Daarnaast is er een op treden van de majorettengroep De Vossen onder leiding van me vrouw Van Hooi je Geld gestolen GOES - In Sportpunt Zeeland in Goes werden woensdag twee portemonnees uit de kleedka mer gestolen. Een 17-jarige in woner van Veere en een 19-jari ge inwoner uit Rotterdam deden aangifte door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - Bewoners van de Watervlietseweg onder IJ- zendijke zijn ontevreden over de manier waarop het kruispunt met de Isabella weg in oude staat is teruggebracht. De vier gezin nen vinden dat de huidige situa tie ten opzichte van de oude eerder is verslechterd dan ver beterd. De provincie is niet van plan de t-splitsing opnieuw aan te passen. Eerder verwijderde zij al het aangelegde en later weer verlaagde plateau na klachten van omwonenden. De families Claeys. De Smet. Verduyn en Vermue laten het college van Gedeputeerde Sta ten in een brief weten dat zij verheugd waren dat de beruchte drempel op het kruispunt in middels is verwijderd. Bij die beslissing was hen beloofd dat de t-splitsing in de oorspronke lijke staat zou worden terugge bracht en dat is, zo schrijven zij, niet gebeurd. Het wegdek is in hun ogen zo slecht hersteld dat er - ondanks dat het plateau is verwijderd - nog altijd sprake is van 'trillingen, schommelingen en schokken'. De omwonenden spreken over 'onrechtmatige hinder' en wagen de provincie met klem om een aanpassing. KOUDEKERKE - Een 30-jari- ge automobilist uit Middelburg is woensdag vroeg licht gewond geraakt bij een botsing met een vrachtwagen op de Middel burgsestraat in Koudekerke. De man had te laat in de gaten dat de vrachtauto met aanhan ger afremde. De Middelburger botste tegen de achterzijde van de combinatie. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Een groep middenstanders, horecaonder nemers, gemeenteraadsleden, mensen van de stichting Promo tie Aardenburg en galeriehou ders uit Aardenburg brengt vrijdag en zaterdag een werkbe zoek aan Ootmarsum. Het Twentse stadje kent veel ge lijkenis met Aardenburg, maar heeft de zaken, promotioneel beter voor elkaar Het bezoek wordt georganiseerd op initia- werd gepresenteerd. De provin cie verlangde meer duidelijk heid over de toekomstige bouw plannen van Hontenisse. In november volgde dan toch het groen licht voor de wijk in Vo gelwaarde, nadat het gemeente bestuur het gevraagde struc tuurplan had toegezegd. Wethouder van grondgebieds zaken. B Pauwels. kondigde donderdagavond aan dat dit volkshuisvestingsdocument nagenoeg gereed is. Kernen Volgens Pauwels bevat het plan 'een realistische visie' op nieuw bouw in de eigen gemeente. Drie facetten komen daarbij aan de orde: inbreiding, herstructure ring (wegwerken van eventuele verkrotting en aanpassing van het huizenpakket) en uitbrei dingsplannen. Daarnaast komt het Hontenisser structuurplan tegemoet aan het streekplan en het provinciale woningbouw programma. Pauwels: ..De vraag is nu als volgt: welke ker nen moeten welke mogelijkhe den krijgen? Als we in ongeveer tien jaar tweehonderd huizen erbij mogen bouwen, moeten die op een bepaalde wijze ver deeld worden over de gemeente. Als gemeentebestuur hebben we de belangrijke taak, te voor komen dat er gebouwd wordt voor leegstand Het mag niet zo zijn dat er op één plek nieuw bouw verrijst terwijl, er op een andere locatie leegloop of ver paupering komt. Maar het hoofddoel van het structuur plan is eindelijk de discussie over de vraag om bouwgrond eens afgesloten wordt. Voorraad Wat betreft Kloosterzande tast de wethouder nog in het duister. Op dit ogenblik is de bestaande voorraad bouwgrond er zo goed als uitgeput, zodat een nieuw uitbreidingsplan onherroepe lijk nodig is. Hontenisse wil daarom in zuidoostelijke rich ting voortbouwen. „De inzet is een plan voor mimmaal 35 wo ningen", aldus Pauwels. „Pro bleem is dat de grondeigenaar ons niet helemaal ter wille is. Om te voorkomen dat we met een te groot perceel worden op gezadeld, willen we een stuk grond van redelijke proportie aankopen. Daar moeten dus uit zien te komen." Dat verzoek geldt ook voor de versmalling van de Isabellaweg die, zo ervaren zij, gevaarlijke verkeerssituaties oplevert. Het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen toont zich enigszins verbaasd over de nieuwe uiting van overlast, vooral door bewo ners van nummer 20. Bij eerdere metingen waren er geen klach ten. Het projectbureau schrijft mede namens de provincie Zee land, waterschap Zeeuws- Vlaanderen en het ingenieurs bureau Haskoning dat nooit is toegezegd dat alles weer het ou de zou worden. De oneffenhe den in het wegdek, waarover de bewoners nu klagen, zijn mini maal. Trillingen, voor zover er die nog zijn, los je volgens het bureau niet op door het asfalt te voorzien van zogenaamde zaagsnedes, zoals de brief schrijvers hadden geopperd- Wei wil het ingenieursbureau bekijken of de aansluiting van het oude op het nieuwe wegdek nog kan worden verbeterd. Het is echter geenszins de be doeling om de versmalling in de bocht bij de Isabellaweg weer te verruimen, laten de instanties weten. Zij onderschrijven de mening van de omwonenden - dat deze bocht juist verkeerson- veiliger is geworden - niet. ..Er kon met ontoelaatbare snelheid door de bocht worden gereden. Met de huidige haakse aanslui ting wordt de snelheid terugge drongen en is vanaf de Isabella weg vooral het zicht op het verkeer komende vanuit België zeker verbeterd." Het waterschap en de provincie onderzoeken momenteel de mo gelijkheden om de vastgestelde maximumsnelheid van zestig kilometer per uur af te dwingen. Hierbij worden de bewoners, in maart, ook betrokken. tief van de Rabobank Aarden- burg-Eede. Ootmarsum en Aardenburg participeren met een tiental his torische vestingstadjes in de stedennng, de Nieuwe Richting. Toch is dat. niet de reden van het werkbezoek. De Rabobank-di- recteuren kennen elkaar al lan ger. Via deze contacten is het idee ontstaan om eens een kijkje te gaan nemen in het plaatsje. Aardenburg wil zich in de na bije toekomst meer gaan profi leren als stad met een rijke cul tuur-historie. Zij hoopt wat van Ootmarsum, met vierduizend inwoners, gelegen op een paar kilometer van de Duitse grens enigszins vergelijkbaar met Aardenburg, te kunnen leren. Het sterke punt van Ootmarsum is, zo weet N. Rosseel van Rabo bank, de saamhorigheid en de nauwe samenwerking tussen de gemeente, VW en de midden stand. Warm hart Zij dragen met z'n allen Oot marsum een warm hart toe en dragen het stadje met één stem uit als een plek waar het goed toeven is, aldus Rosseel. Kunst, cultuur en design zijn de pijlers waarop het toerisme leunt. Daarnaast zijn er veel verblijfs- accommodaties, zoals hotels, en is ook de horeca goed vertegen woordigd. „Er wordt een totaal pakket gepresenteerd. Dat is de kracht van Ootmarsum. Maar deze samenwerking heeft wel een geschiedenis van acht, ne gen jaar." In totaal hebben zich zo'n 25 mensen opgegeven voor de bus reis. Vrijdag worden de deelne mers ontvangen. Zij krijgen die avond een inleiding en discussie met onder andere A D. Knobbe en professor J. Rijnvos. De spre kers kennen de situatie in Aar denburg goed, omdat zij eerder betrokken waren bij het steden- ringproject en een studie naar de economische kansen en mo gelijkheden van West-Zeeuws- Vlaanderen na de aanleg van de Westerscheldetunnel Zaterdag is er gelegenheid voor een stadswandeling onder lei ding vaneen gids, NIEUW-NAMEN - Jarenlang konden mensen die graag in Nieuw-Namen wonen geen bouwgrond kopen, maar deze maand geeft de gemeente Hulst dertien bouwkavels uit aan de Veerstraat. Belangstellenden kunnen volgende week - van maandag 8 februari 9.00 uur tot vrijdag 12 februari 16.30 uur - grond in het nieuwe plan Veer straat 'reserveren' bij het Bu reau Bouwen en Wonen in het Hulster stadskantoor. Mensen die in Nieuw-Namen wonen of in het dorp werken, krijgen de voorkeur boven an dere belangstellenden. Iemand die in het dorp woont én er werkt, heeft een behoorlijke kans om een perceel grond te be machtigen, verwacht beleids ambtenaar H. van de Boogert. De gemeente rekent op nogal wat interesse voor de dertien uit te geven percelen, niet alleen uit de gemeente Hulst, maar ook uit het aan Nieuw-Namen grenzen de Kieldrecht. Van de Boogert: „De dorpen Nieuw-Namen en Kieldrecht zij n van oudsher met elkaar verweven. Veel families wonen aan beide kanten van de grens, de sociale én geografi sche binding maakt het eigen lijk tot één gemeenschap. Ook van over de nabije grens ver wachten we dus nogal wat be langstellenden." door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Het al dan niet aanleggen van een rondweg om Aardenburg heeft geen ge volgen voor de aanpassing van de Expressweg ter hoogte van Maldegem. De vrees bestond dat als er geen rondweg om Aar denburg komt, Oost-Vlaande- ren zou afzien van een volledige aansluiting. Een bezoek van enkele verte genwoordigers van het Duur zaam Veiligproject aan de afde ling wegen van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap leerde dat een rondweg niet van invloed is op de aansluiting. De Belgen studeren momenteel op de mogelijkheid om, naast on gelijkvloerse kruisingen bij Zei- zate, Eeklo en Maldegem, nog drie aansluitingen op de Ex pressweg te maken. Bij Kaprij- ke/Bentille zou dan een halve aansluiting komen, bij Malde gem een tweede en bij Waterpol der een volledige. Deze ver- keersstudie moet deze zomer zijn afgerond. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen zijn vooral de kruisingen bij Maldegem en Kaprijke van be lang. Een aansluiting bij Kap rijke betekent immers meer doorgaand verkeer op de Water- door Barend Pelgrim HULST - Het laatste woord is nog lang niet gesproken over de toekomst van het Hulster zwembad. Als het aan wethou der van sportzaken B. Picavet ligt, heet De Driehoek vanaf ko mend voorjaar Reynaertland. Voor die tijd zal er echter nog duchtig worden gedebatteerd. Dat wordt duidelijk uit de was lijst vragen aan college van B en W, die de diverse raadsfracties maandag hebben ingeleverd op het stadskantoor. Afgelopen donderdag, na afloop van de raadsvergadering, werd een in formatiebijeenkomst gehouden voor de raadsleden, maar die liep in het honderd door een la wine aan vragen richting colle getafel. Uiteindelijk werd be sloten de vragen schriftelijk af te handelen. Het CDA komt als nieuwsgierigste fractie uit de hoek: dertig antwoorden ver langen de christen-democraten. Goede tweede is de WD met 22, met daarachter Progressief Hulst (14) en PvdA (9). Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen heeft vrede met het voor gestelde scenario. Investeringen Uit de geformuleerde vragen blijkt dat er nogal wat onduide lijkheid bestaat over de financi ële bodem onder het privatise ringsplan. Zo zet de WD fikse kanttekeningen bij het wegge ven van het zwembad voor het symbolische bedrag van één gulden, terwijl de liberalen be rekend hebben dat de waarde van de voorziening minus af schrijvingen zowat 2,5 miljoen gulden bedraagt. Daarnaast wijst de WD erop dat het gepresenteerde plan met conceptovereenkomst een tè zware belasting legt op de ge meentelijke begroting. Ook de PvdA doet op dit gebied een duit in het zakje. Zij beweert dat er een voor de gemeente veel gun- Potentiële kopers kunnen ziJS voor niet meer dan één kavel J schrijven en moeten vooraf bf loven zelf minstens een jaarr de te bouwen woning te gal1 wonen. Van de Boogert ra» belangstellenden aan persoofj lijk langs te komen om te ova6 leggen op welke bouwkavelJ het beste hun kaarten kuruvr zetten. f Weinig kansen ir Voor mensen zonder bindif' met Nieuw-Namen zal 7e moeilijk worden een kavelF verkrijgen. Zeker voor belanr' stellenden van buiten de g|c meente Hulst of Kieldrecht tjr ken er weinig kansen te zijn ff>( donderdag 18 maart vindt f definitieve toewijzing van percelen via loting plaats. De kavels aan de Veerstraat zif1 len omstreeks Pasen bouwrir zijn gemaakt. Dat houdt in dF aan het eind van de zomer fj bouw van woningen kan begij nen. Nieuw-Namen moet w6 met de dertien woningen totP volgende eeuw doen. tc Tussen 2000 en 2002 mogen va1 volgens in het Plan Veerstr» nog eens tien huizen worden gP bouwd en vervolgens mag# rest van het bouwplan - vijftir woningen - tussen 2002 en 2 Or' worden gerealiseerd, is de gr meente Hulst met de province overeengekomen vlietseweg richting IJzendijkr Bovendien heeft de afslag br Maldegem gevolgen voor de bi reikbaarheid van Aardenbu» en Eede. Boomkikker Aardenburg maakt zich ml menteel op voor de beslissiir over de rondweg. De Milieu-el fectrapportage (MER) is klaar Voor- en tegenstanders hebbel zich tijdens hoorzittingen en int spraakbijeenkomsten en in ent quêtes kunnen uitspreken. Di^ inspraakreacties zijn inmiddeli- verzameld. De gemeenteraaf neemt, als het goed is, dit voor-' jaar een besluit of hij planologi- sche medewerking wil verlenen. Als de raad hiertoe besluit, ét volgt automatisch de keuze w1 één van de drie varianten."» optie die het verst van de kenf ligt, lijkt het meest aannen», lijk, omdat die de minste over. last veroorzaakt voor omwl nenden. Natuurbeschermer zijn faliekant tegen, onder mee vanwege de gevolgen voor a boomkikker. Ook veel landboc wers hebben zo hun bedenkin gen, omdat hun percelen wor den doorsneden of omdat ze i het vervolg moeten omrijdet Bewoners aan de Traverse tone zich over het algemeen wan voorstander. stiger financieel plaatje mogej lijk is en dat het ondernemer 3 Lievens wel heel gemakkelijk wordt gemaakt zijn investerinl gen terug te verdienen. Frap pant is dat WD en PvdA deö uitmaken van de coalitie en desj ondanks grote twijfels hebbek over het geformuleerde voor] stel. Onderhandelingen Ook CDA en Progressief Hull willen duidelijkheid over bo venstaande kwestie, maar kaar ten bovendien de onderhande lingen tussen gemeente e Lievens aan. „Is er met meerde re kandidaat-overnemers oc derhandeld, en zo nee, waart» niet", wil de oppositie weta Daarnaast verlangen de twe partijen inzicht in onder ander parkeerbeleid, subsidiëring e exploitatiebegroting. Met name over dit laatste om derdeel zijn ernstige twijfels Het gemeentebestuur zal in cj loop van volgende week ct raadsfracties antwoorden CD A-fractievoorzitter J. Steijj aert vraagt zich echter af of e voldoende raadssteun zal zin voor het voorliggende plan. H:- speculeert daarbij op mogelijk* verdeeldheid binnen de VVV', fractie. Steijaert hoopt dat d( WD'ers R. van Haperen en Lj Reyns geen genoegen zullen ne men met de financiële onder bouwing van de zwembadpn vatisering en 'ruggengrafl zullen tonen in weerwil van ha coalitiepartnerschap'. HULSTI Expositie - De vitrinekast in dl bibliotheek is tot 26 februari in! gericht met een verzameld van mevrouw H. Parren ui] Hulst. Zij exposeert met attra buten onder de naam 'niet allj eendjes zwemmen in het water; De verzameling is te bezichtii gen tijdens de openingsuren vat de bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40