Akkoord over CAO voor politie Kleinere bedrijven dupe van toename aantal WAO'ers Borst verzet zich tegen kritiek medicijnbeleid PZC EO-jongeren bidden voor Sybine binnenland Stroomstoring West-Brabant Groningen moet afval scheiden Inspectie neemt vlees in beslag Hennies toch in hoger beroep Verbod schoonmaakstaking Boegbeeld Lapré van Stichting Japanse Ereschulden dood Oog om oog, tand om tand? N(«V 'Ml Bonafide huurders voor leegstaande drugspanden Minister Peper en bonden zijn bereid in te schikken Vrouwen zonder verblijfsvergunning in hongerstaking donderdag 4 februari 1999 ROOSENDAAL - Een stroomstoring heeft gistermiddag een deel van West-Brabant platgelegd. In Roosendaal en omge ving zaten 17.000 woningen en bedrijven ruim drie kwartier zonder stroom, Nog eens 18.000 aansluitingen hadden ander half uur geen elektriciteit. Tijdens de storing deden zich geen calamiteiten voor. De oor zaak van de storing was een kortsluiting in een hoogspan ningslijn in Oirschot. Rond 13.00 uur raakte een vrachtwagen met een hijskraan de hoogspanningslijnen. Door de kortslui ting die dit teweegbracht vielen in Roosendaal twee transfor matoren uit waardoor de storing ontstond. ANP DEN HAAG - Groningen moet groente-, fruit- en tuinafval (gft) apart blijven inzamelen. De gemeente wil dat in een deel van de stad niet meer doen. Minister Pronk (Milieu) betwijfelt echter sterk of het beter is voor het milieu om dit afval te scheiden in een nascheidings- en vergistingsinstallatie, zoals het gemeentebestuur beweert. Met ingang van 2000 verwerkt Groningen gemengd huishou delijk afval in zo'n installatie. Daarbij wordt het integraal verzamelde huisvuil mechanisch gescheiden. Een deel wordt vervolgens gegist. Pronk wil echter dat gft-afval apart wordt opgehaald, waarna er compost van wordt gemaakt. Het over blijfsel van mechanisch gescheiden afval moet worden ver brand of gestort. Dat is niet goed voor het milieu. ANP KERKRADE - De Algemene Inspectiedienst heeft 35.000 kilo pluimveevlees in beslag genomen, waarmee geknoeid was. Er zijn twee personen aangehouden. Het vlees was bewerkt met zout en kruiden om zo het gewicht per stuk te doen toenemen. Het ging allereerst om een partij van 20 ton in een koelwagen. Die partij was voorzien van valse EG-goedkeuringsmerken en bestemd voor het Verenigd Ko ninkrijk. Later op de dag werd nog eens 15 ton in beslaggeno men bij een pluimvee-uitsnijderij. De eigenaar van dat bedrijf en diens broer werden door de po litie aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De ver gunning van het bedrijf was al ingetrokken, omdat het niet voldeed aan de bouwtechnische en hygiënische eisen. ANP ISTANBOEL - De twee Hennies uit Enschede, die vorige week in Turkije tot tien jaar cel werden veroordeeld wegens drugssmokkel, gaan toch in hoger beroep. Eerder werd deze rechtsgang afgewezen om de uitleverings procedure naar Nederland te versnellen. De derde verdachte gaat niet in hoger beroep. Volgens de Nederlandse advocaat H. Sepers kan hoger beroep alleenmaar beter uitpakken. „Als je ziet dat de officier van justitie zes jaar eiste en tien jaar werd gegeven, dan verwacht ik niet dat de rechter in hoger beroep nog meer gevangenisstraf oplegt." Ondertussen hebben de Hennies besloten te gaan trouwen in de hoop dat ze elkaar dan meer kunnen zien. AFP LEEUWARDEN - De schoonmakers van ziekenhuis Nij Smellinghe in Drachten moeten onmiddellijk weer aan het werk. Dit heeft de president van de rechtbank in Leeuwarden gisteren bepaald. De schoonmakers staakten sinds maandag ochtend. omdat zij inminder tijd vi-ijwel hetzelfde werk moe ten verrichten. De werkgever van de schoonmakers, Abilis, spande dinsdag een kort geding aan tegen vakbond FNV Bondgenoten. Het bedrijf eiste beëindiging van de staking. De rechter willigde de eis van Abilis in, omdat de staking voorbarig is. ANP door Joke Licher DEN HAAG - Dc Tweede Kamer heeft gisteren scherpe kritiek geuit op de manier waarop minister Borst van Volksge zondheid de aanpassing van de vergoedingslimieten voor medi cijnen heeft ingevoerd. De voor lichting over dc gevolgen voor de patiënten schoot volgens de Kamer behoorlijk tekort. Maar ook artsen en apothekers zijn pas laat goed geïnformeerd. Onbehoorlijk, paniekvoetbal, I een haastklus die tot een chaos heeft geleid, zo betitelden de di verse fracties de gang van za ken. j De maatregel, die ertoe leidt dat patiënten voor sommige medi cijnen moeten bijbetalen of een alternatief moeten kiezen, le vert slechts 160 miljoen gulden op, in plaats van de 255 miljoen die was verwacht, zo liet de mi nister weten. Borst bleef er bij dat de invoe ring niet anders had gekund. Dat de aanpassing op stapel stond, was bij de betrokkenen al langer bekend, aldus de minis ter. Maar in welke gevallen die ertoe zou leiden dat patiënten moeten bijbetalen voor genees middelen, bleef tot op het laatst onduidelijk. Dat komt doordat fabrikanten pas heel.laat be kendmaken of zij hun prijzen aan de nieuwe limiet aanpassen. (Advertentie) "De dader is alweer vrij, maar wij hebben levens lang!" Violet Falkenburg praat met nabestaanden van slachtoffers van zinloos geweld. Het Glazen Huis 4 februari 1999 om 22.32 uur bij de NCRV op Nederland a De minister zegde toe dat zij met Nefarma, de brancheorganisa tie in de farmaceutische indu strie, om tafel gaat zitten-om te kijken of dat in de toekomst niet anders kan en er een termijn van twee weken kan komen om de publieksvoorlichting te regelen. Ook beloofde de minister dat zij in de gaten zal houden of er voor ieder middel waarvoor moet worden bijbetaald, een alterna tief is dat wel volledig wordt vergoed door de ziektekosten verzekeraar. Verscheidene pati ëntenverenigingen denken dat dit in hun geval niet zo is. Krijgt Borst overtuigend bewijs dat er inderdaad niet altijd een alter natief is, dan kijkt zij wat daar aan kan worden gedaan. Spierballentaai Het CDA had zich ook gestoord aan de 'spierballentaal' die de minister tegenover de apothe kers had gebruikt. Zij had ge dreigd met een strafkorting van 300 miljoen gulden, omdat ze niet zouden meewerken aan een onderzoek naar de bonussen en kortingen. Ook de WD vond de reactie van Borst 'oververhit'. Onaangenaam verrast was de Kamer door de mededeling van Borst dat het bureau dat onder zoek doet naar de bonussen en kortingen pas half maart met een eerste rapport komt. Afge sproken was dat de minister op 1 maart met een uitgewerkt plan van aanpak voor de beheersing van de kosten van medicijnen komt. Daarin moeten dan ook de kortingen en bonussen wor den meegenomen, die volgens de minister en de Kamer ten goede moeten komen aan de pa tiënt en niet in de zak van de apothekers mogen verdwijnen. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Kleine en middelgrote be drijven worden er de dupe van dat het ziekteverzuim en het aantal WAO'ers in de grote bedrijven toeneemt. Daardoor stijgen de WAO-premies en de premies van verzekeringen voor ziekteverzuim. Terwijl het ziekteverzuim en de WAO-in- stroom bij de kleine en middelgrote be drijven juist afneemt. „Wij worden dus gestraft voor de zonden van de grote bedrijven", zegt A van Delft, secretaris sociale zekerheid van de werk geversorganisatie MKB Nederland. Sinds het afschaffen van de Ziektewet in 1996 draaien de werkgevers op voor cle kosten van hun zieke werknemers. De fi nanciële risico's zijn groot en daarom heeft het gros van de werkgevers hiervoor een verzekering afgesloten. De verzeke raar betaalt uit als de werknemers zich ziek melden. Maar hoe meer werknemers thuis blijven, hoe hoger de premie wordt die de baas moet betalen. Andersom geldt dat de premies omlaag kunnen als werk nemers kerngezond blijven. „Dat is voor het MKB heel anders uitge pakt", zegt Van Delft. Het ziekteverzuim is landelijk toegenomen van 4,1% medio 1996 tot 5.2% nu. Maai' het MKB ligt ver onder het landelijk gemiddelde. „In het middenbedrijf komen we uit op 4,5 en in de kleine bedrijven is het ziekteverzuim cijfer slechts 2,9%. Maar dat is niet door berekend in de premies. Verzekeraars hebben de grote ondernemingen en de MKB'ers gewoon dezelfde premieverho ging opgelegd. Die varieert per verzeke raar, maar ligt vaak tussen de 20 en 30%." Het MKB wil dat de regering ingrijpt. „Zij hebben de Ziektewet geprivatiseerd om werkgevers te prikkelen te zorgen voor een gezond bedrijfsklimaat. Maar als het MKB wordt gestraft voor het lage ziekte verzuim, werkt dat demotiverend." Onheil De nieuwe wet Pemba, zal het MKB nog meer onheil brengen, voorspelt Van Delft. Door die wet wordt de WAÖ-premie voor een werkgever voortaan opgesplitst in twee delen; een basispremie die voor ie dereen (in dezelfde bedrijfstak) hetzelfde is en een gedifferentieerde premie die ver schilt per bedrijf. Hoe meer werknemers er in de WAO belanden, des te hoger de re kening is die de ondernemer krijgt. Bij het berekenen van de basispremie kan het MKB voor dezelfde nare verrassing komen te staan als bij de ziekteverzuim verzekering. Als grote bedrijven het ge middelde optrekken, dan betaalt ook de MKB'er een hogere premie. „In het MKB daalt juist de instroom in de WAO in het gros van de branches", zegt Van Delft. De instroom schommelt rond de 0,6%, terwijl de landelijke instroom 1,5% is. Met de Pemba mogen werkgevers er ook voor kiezen om helemaal uit het publieke bestel te stappen. Dan hoeven ze geen ge differentieerde WAO-premie te betalen, maar moeten ze de eerste vijf jaar hele maal zelf opdraaien voor de WAO-uitke- ringen van hun werknemers. Van Delft vindt dat helemaal 'een gedrocht van een regeling'. „Geen enkele MKB'er kan dat risico nemen. Als je zestien werknemers hebt en één belandt in de WAO, kun je je bedrijf wel sluiten. We zitten aan alle kan ten in de mangel." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oud-voorzitter Sjoerd Albert Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden (JES) is dinsdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft ex- bestuurslid van de stichting M. Hamer gisteren bevestigd. De JES werd in 1990 in het leven geroepen om Japan te dwóngen tot openlijke excuses en een schadevergoeding voor de Ne derlandse slachtoffers van de oorlog met dat land Er sloten zich in totaal 77.000 mensen bij de organisatie aan. Lapré wist goed de aandacht te trekken voor zijn stichting en haar streven. Hij stond in de be langstelling toen de Japanse premier Kaifu in 1991 Neder land bezocht en ook toen konin gin Beatrix in oktober van dat jaar een staatsbezoek bracht aan Japan. Lapré leidde een kleine delegatie die achter de vorstin aan naar Japan reisde. Hij trok er ook de aandacht van de Japanse pers en zo werd zijn bezoek één van de 'eye-openers' voor de jonge Japanse genera ties, die onwetend waren gehou den van de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. Lapré wilde ook meer begrip van Nederland hebben voor de ervaringen en gevoelens van de Indische Nederlanders. Zo streed hij samen met anderen ook voor het vlaggen op 15 au gustus, de dag waarop Japan ca pituleerde. Lapré was ook een belangrijk aanspreekpunt voor de veteranen. Het hinderde de koningin dat Lapré tijdens het staatsbezoek aan Japan zo nadrukkelijk ach ter haar aan wandelde, maar in 1997 bevorderde ze hem titulair van majoor tot kolonel. De be vordering met twee rangen (de rang luitenant-kolonel werd overgeslagen) was nog niet eer der te beurt gevallen aan een mi litair buiten dienst. ANP Archieffoto van Sjoerd Albert Lapré. foto Ed Oudenaarden/ANP door Joyce Veekman DEN HAAG - Burgemeesters moeten eigenaars van gesloten drugspanden kunnen dwingen hun pand aan een 'bonafide' huurder te verhuren. In het ui terste geval moet de gemeente zo'n pand kunnen onteigenen. Zo willen Kamerleden Van Heemst (PvdA) en Vos (VVD) voorkomen dat dichtgespijker de panden voor verloedering van de buurt zorgen. Van Heem st en Vos denken ook dat de leeg staande panden een nieuwe bron van overlast kunnen zijn. Dealers kunnen de panden kra ken en 'illegaal' gebruiken voor drugshandel. De maatregelen zouden een lo gisch vervolg zijn op de al be staande bevoegdheid van B en W om voor overlast zorgende drugspanden te sluiten. ANP van onze redactie binnenland MAARN - „O God van Sybine, Sybine leeft. Als het niet hier is, dan wel daar. Maar wat moet je ermee, met de God van Sybi ne." Het begin van een gedicht, ge schreven door ene Constantijn, dat sinds gisteren te vinden is op de Internetsite van de Evan- ■ni gelische Omroep over het ver til miste meisje Sybine Jansons (13) uit Maarn. De oproep van de EO aan leden van de Rond uit Jongerenclub om gisteren massaal te bidden voor Sybine heeft tientallen reacties opge leverd op de site. De verdwij ning van Sybine inspireert tot gedichten, boodschappen („Ouders, zus en verdere fami lie, heel veel sterkte en kracht en Gods zegen in deze moeilij ke tijd", Dik) en gebeden („Va der, u weet waar Sybine is. Ik bid voor haar dat U, als ze nog in leven is, haar bijstaat". Mark van Oostrum). Dirk-Pieter Schalkwijk vraagt zich af: „Wat kunnen we doen? Om als antwoord te geven: „We moeten beginnen bij ons zelf en kijken hoe ons gedrag ten opzichte van anderen is. Daarna moeten we het goeie voorbeeld geven. Alleen dan kan er verandering komen in deze ontoelaatbare toestand." De Ronduit-leden die reageren op de site, omschrijven Sybine als 'een zusje'. Ruben Ridder hof meldt: „Ik wil jullie alle maal vragen mee te doen aan de actie voor Sybine." Maico Hoksbergen waarschuwt: „We moeten dit niet alleen voor Sy bine doen. Ze was dan welis waar lid van de Ronduitclub en christen, maar dat mag nooit de doorslag geven. Iedereen is even belangrijk." GPD verszijde een 'rekenfoutje' had den gemaakt, later door Peper afgezwakt tot een interpretatie verschil. Voorzitter Van Duijn van de Ne derlandse Politiebond (NPB) liet na de onderhandelingen we ten dat er geen acties komen. De bonden hebben volgens eigen zeggen een handreiking gedaan naar de minister van 13,4 mil joen gulden. Dat geld komt uit de begroting van de politie korpsen. Volgens de bonden gaat dit niet ten koste van de ar beidsvoorwaarden en de poli tiesterkte. Waar het bedrag van daan komt, kon Stekelenburg niet precies vertellen. Peper haalt de resterende 21,6 miljoen gulden uit de begroting van Bin nenlandse Zaken door te schui ven met verschillende posten. De nieuwe CAO gaat met terug werkende kracht in per 1 febru ari. De politie Zeeland stond al in de startblokken om met een minimale bezetting en alleen noodhulpgarantie uiting te ge ven aan de grote onvrede over het verloop van de CAO-onder- handelingen. „De gemoederen waren inderdaad hoog opgelo pen", blikt de Zeeuwse ACP- hoofdbestuurder G. Doosje te rug. „Minister Peper had als on derhandelingspartner duidelijk zijn integriteit in de waagschaal gesteld." Doosje wil nu niks meer van be titelingen als onbetrouwbaar weten, om nog te zwijgen over de raad aan Peper om op te stap pen. „De minister is tot inkeer gekomen. Zand erover." Hoewel overgoten met een iets ander sausje is de uitkomst in materiële zin toch hetzelfde ge bleven.Alles is overeind geble ven. Het financiële probleem is in zoverre opgelost, dat een be perkt deel door de regiokorpsen zal worden gedragen." Doosje vernacht niet dat dat belemme ringen zal opleveren voor de da gelijkse taakuitvoering. In de loop van het CAO-jaar zullen onderwerpen in de sfeer van de arbeidsomstandigheden aan de orde komen. GPD Een Turkse moeder met haar kind in de slaapruimte van het kantoor van de Vereniging van Vrouwen uit Turkije in Amsterdam. foto Hans Stei nmeier/AN P van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Vijftien Turkse vrouwen zijn sinds dinsdagavond in Amsterdam in hongerstaking. Ze eisen afschaffing van de koppelingswet. De hongerstaaksters hebben het kantoor van de Vereniging van Vrouwen uit Turkije in Amsterdam (ATKB) bezet. Ze zien de actie als een laatste poging, nadat staatsse cretaris Cohen (Justitie) maandag had besloten dat slechts dertien van de 132 witte illegalen uit de Haagse Agneskerk alsnog een verblijfsvergunning krijgen. De vrouwen eisen verder een verblijfsvergunning voor iedereen die kan aantonen dat hij voor invoering van de koppelingswet legaal was en stond ingeschreven in het bevolkingsregister of een sof inummer had. Ze eisen bo vendien een zelfstandig verblijfsrecht voor vrouwen die naar Nederland zijn gekomen en toen voldeden aan alle voorwaarden voor gezinshereniging. De sinds vorig jaar ingestelde koppelingswet sluit ille galen uit van overheidsvoorzieningen, zoals kinderbij slag en medische zorg. Dat geldt ook voor de mannen van de hongerstaaksters die jarenlang hebben gewerkt en premies hebben betaald, maar niet kunnen aantonen dat ze zes jaar achtereen volgens de regels hebben ge werkt. Hierdoor komen ze niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning en zijn ze uitgesloten van sociale voorzieningen, hoewel ze wel sociale lasten hebben be taald. Een aantal van de wouwen is legaal naar Nederland ge komen om te trouwen en kreeg zo een verblijfsvergun- ning. Sommigen van hen belandden in de illegaliteit, omdat hun huwelijk stuk liep. Anderen blijven bij hun man, terwijl hij hen mishan delt. Bij verbreken van de relatie of overlijden van de man, worden zij alsnog als illegaal bestempeld. ANP van onze redactie binnenland pEN HAAG - Minister Peper van Binnenlandse Zaken en dc politiebonden hebben gister- middag een akkoord bereikt de politie-CAO (42.000 werknemers). Na een korte on derhandeling waren beide par- tijen bereid 'wat in te schikken', is Pe minister en de korpsbeheer- ders betalen elk een deel van het gat van 35 miljoen gulden. Vol- )c,gens de bonden verandert er voor de politiemensen in schaal zeven en acht niets aan het inko men zoals afgesproken in de CAO van 16 januari. Meer dan d de helft van de agenten zitten in le deze schalen. je De bonden heten gelijk na de [jj onderhandelingen weten dat er 'nog steeds een goede CAO staat'. Zij toonden zich dan ook verheugd dat de kern van de it CAO uit januari niet is veran- derd. De agenten die vallen on der de schalen zeven en acht krijgen 2,66 procent plus een aanvulling in de vorm van een extra toelage voor onregelmati ge diensten. Volgens Vogel van de Algemene Christelijke Poli tiebond (ACP) is de toelage voor te de agenten die 'met de poten in a demodderstaan'. Die verdienen k daarom een extra loonsverho- 3 ging- h Geen acties tij Ook de Tilburgse burgemeester dl Stekelenburg, onderhandelaar a; namens de korpsbeheerders, is blij dat er een akkoord is geslo- ten voor vandaag. De politie- bonden hadden aangekondigd vandaag te beginnen met acties wanneer geen overeenkomst zou worden bereikt over het gat van 35 miljoen. Dit gat ontstond twee weken ge leden toen bleek dat de CAO- onderhandelaars van werkge- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3