Euregiotuinen openen in 2002 Lesje kunst na schooltijd PZC zeeland donderdag 4 februari 1999 z 17 Inzamelroute afgewerkte olie goed voor milieu en boerenportemonnee Politie tast in duister over schenders van militair graf over outletcentrum Sas van Gent maakt haast met besluit Koersballers naar toernooi Sas van Gent Arrestaties Terneuzen draaien om harddrugs Storing in kerncentrale Borssele Jongeren Sluiskil ronde verder Zestien maanden voor steekpartij Dronken automobilist gepakt ZLTO steunt hulp varkensboer Politie rolt hennepkwekerij op Polonaises in Kloosterzande Duurzaam Veilig thema politiek café Park in Oostburg moet minimaal 75.000 bezoekers per jaar trekken Aanvaring op Westerschelde Entertainers krijgen cheque door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent en project-ontwikkelaar Innovast uit Utrecht willen dat de Sasse raad zich uiterlijk be gin volgende maand uitspreekt over het al dan niet doorgaan met de planontwikkeling voor een factory outletcenter op het voormalig CSM-terrein. De raad krijgt tegen die tijd een in tentieverklaring voorgelegd. Daarin wordt gemeld dat de ge meente samen met de project ontwikkelaar het plan zal ver wezenlijken. B en W van Sas van Gent maak ten woensdag met de vertegen woordigers van de projectont wikkelaar afspraken over de te volgen (procedurele) weg. Afge sproken werd ook dat Innovast een onderzoeksbureau in de hand neemt om na te gaan wat de eventuele negatieve gevolgen van de vestiging van een outlet centrum in Sas van Gent zullen zijn voor de winkelkernen in omliggende gemeenten. Vorige week liet burgemeester J Lonink van Sas van Gent nog weten dat voor dit onderzoek het Rotterdamse onderzoeks bureau Kolpron zou worden in gehuurd, maar dat bleek giste ren nog niet vast te staan. Ten eerste wil Innovast zelf een of ferte aanvragen voor een onder zoek bij verschillende bureaus en ten tweede is er vanuit de re gio gewezen op eerdere niet al te positieve ervaringen met Kolpron-onderzoeken in de re gio. Het bureau verrichtte eer der werkzaamheden in eh voor de gemeente Terneuzen. Tijd verspeeld Het onderzoeksbureau dat de effecten van het Sasse uitver koopcentrum gaat onderzoe ken, moet op korte termijn aan de slag. Volgens Lonink zullen de gemeentebesturen en mid denstandsverenigingen in de omliggende gemeenten in de na bije toekomst beter over de Sas se planontwikkeling worden geïnformeerd Dit zei hij. mede naar aanleiding van klachten in de raad van Axel. Volgens Lonink werden er giste ren verschillende zaken afge sproken. Die afspraken waren ook nodig om het ambitieuze project, dat in feite al dit voor jaar aan het toenmalige college was voorgelegd, weer op gang te helpen. „De wisseling van de wacht heeft de zaak wat ver traagd, maar we gaan nu met de verdere planontwikkeling slag vaardig verder. Het is alleen spijtig dat er behoorlijk wat tijd is verspeeld", zei Lonink. Innovast en de gemeente zullen op korte termijn, als de raad een principe-uitspraak heeft ge daan, ook met de uitgewerkte plannen naar de bevolking en de middenstand toegaan. Die plannen zijn momenteel ook meer in het spoor van het werke lijk haalbare gebracht. Dat be tekent dat er gestreefd wordt naar de bouw van een uitver koopcentrum met zo'n zestig winkeleenheden. Die zullen een directe werkgelegenheid met zich meebrengen van tweehon derd tot driehonderd arbeids plaatsen. Dik honderd minder dan in eerste instantie werd ge raamd. Met de bouw van het centrum is een investering ge moeid van ongeveer vijftig mil joen gulden. SAS VAN GENT - In de gemeentelijke sporthal in Sas van Gent houdt het Roger Spuesens Koers- baltoernooi op 19 maart weer zijnjaarlijkseevene- ment. Voor de tiende maal ko men teams uit verschil lende Zeeuws-Vlaamse plaatsen en Stekene naar Sas om te koersballen. In 1990 begon wijlen R. Spuesens met het toer nooi, waaraan 28 groepen meededen Inmiddels is dit aantal uitgegroeid tot 45. Spuesens overleed in 1995 en de festiviteit werd voortgezet door zijn fami- he met medewerking van de gemeente Sas van Gent en Makelaardij Spuesens uit Axel. Het toernooi begint om t 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Op dezelfde tij den is er in de Sasse Vlaanderenhal een groot evenement van Stichting Welzijn voor Ouderen Zeeuws-Vlaanderen met verschillende activitei ten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Hoonhorst OVERSLAG - Agrariër Wim Koster uit Overslag was op het milieupark van de gemeente Axel zo'n 160 gulden kwijt ge weest als hij veertig liter afge werkte olie had ingeleverd. Het meegeven van eenzelfde hoeveelheid gebruikte olie met de speciale ophaalwagen van Verbrugge Verstraeten Milieubeheer (WM) kostte hem woensdagmiddag nog geen vier tientjes. Pure winst door een initiatief van het Sa menwerkingsverband Uitvoe ring Milieutaken, een gemeen schappelijke regeling waarin alle zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten participeren. Na de invoering van de Wet Milieubeheer moet elk bedrijf kunnen aantonen wat het met het gevaarlijk afval Keeft ge daan. Gespecialiseerdebedrij- ven komen afgewerkte olie pas ophalen vanaf tweehonderd liter, een hoeveelheid waar een gemiddeld bedrijfje een 2,5 jaar over doet. Wegbrengen naar gemeentelijke afvalpar- ken is dan weer zo duur dat het aantrekkelijk wordt om de olie op illegale manier te laten ver dwijnen. De zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten wilden wat aan de problemen doen en probeerden ophaalbedrijven te interesseren voor het opzet ten van een ophaalroute. Proefroute Een eerste onderzoek wees uit dat 439 Zeeuws-Vlaamse boe ren interesse hadden om deel te nemen aan een vaste inza melroute: 85 uit Oostburg, 74 uit Axel, 72 uit Terneuzen, 65 uit Hulst, 60 uit Hontenisse, 42 De inzamelwagen waar boeren hun afgewerkte olie kwijt kunnen, is een succes. Driehonderd agra riërs maken er gebruik van. foto Charles Strijd uit Sluis-Aardenburg en 41 uit Sas van Gent. Aan de eerste proefroute, waarmee WM gisteren begon, nemen uitein delijk ruim driehonderd agra riërs deel. „Sommige agrari sche ondernemers willen de kat toch nog even uit de boom kijken, anderen hadden niet direct een voorraadje afge werkte olie staan om mee te nemen", verklaarde de Axelse wethouder A van Waes woens dag bij de presentatie van de proef-inzamelrit. Van Waes en zij n Hulster colle ga W. Kayser, voorzitter van het Samenwerkingsverband Uitvoering Milieutaken, pre senteerden de proef met ge paste trots. Zeeuws-Vlaande ren loopt voorop met de dienstverlening aan de agrari ërs. „We weten niet zeker of landelijk gezien ergens dezelf de initiatieven zijn genomen, maar zeker in Zeeland lopen we voorop.." Deze en volgende week maakt de ophaalwagen van WM zijn ronde door heel Zeeuws- Vlaanderen. In de weken daar na wordt geëvalueerd of er toekomstperspectief genoeg is voor het ophalen van afge werkte olie bij de agrariërs. door Joost Bosman TERNEUZEN - Bij politie-in- vallen dinsdag op adressen aan onder meer de Rozenstraat en de Banckertstraat in Terneuzen, zijn enkele honderden grammen harddrugs aangetroffen. Drie mannen (één van 32 jaar, twee van 42), allen uit Terneuzen, zijn aangehouden en in verzekering gesteld. De politie sluit niet uit dat er nog meer verdachten zullen worden gearresteerd.In totaal werden op zeven locaties huis zoekingen verricht. De actie, die onder leiding stond van de rech- ter-commissaris, vond plaats in het kader van een onderzoek naar de handel in harddrugs in Zeeuws-Vlaanderen. Bij de huiszoekingen zijn tevens administratieve documenten, enkële cylinders lachgas en een luchtdrukpistool in beslag ge nomen. De aangetroffen drugs zullen worden onderzocht door het gerechtelijk laboratorium. Aan de actie werd medewerking verleend door de Koninklijke Marechaussee van de brigade Terneuzen. Ook twee agenten door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - De felle kleuren waren erg in trek bij de kinderen van de Terneu- zense basisschool De Triangel. Woens dagmiddag mochten ze zich uitleven op een groot vel papier met aquarelverf - of 'akwaral', zoals ze het noemden - in Gale rie Rue Neuve in Terneuzen. In het kader van de verlengde schooldag kregen de acht kinderen uit groep 5 en 6 les van kun stenaar Karei Loman uit Ede ter oriënta tie op beeldende kunst. Galeriehouder Bram Legrand stelde naast zijn ruimte het benodigde les- en werkmateriaal be schikbaar. De verlengde schooldag is een project van de gemeente dat kinderen de mogelijk heid geeft buiten school de wereld om hen heen te ontdekken op verschillende gebie den: sport en spel, natuur- en milieuedu catie, wetenschap en techniek. Vier basis scholen doen mee aan de verlengde schooldag: De Golfslag, Sint. Willibrord, De Wiekslag en De Triangel, alle in Ter neuzen. Loman is van 1970 tot 1975 directeur ge weest van de Terneuzense basisschool Prins Willem van Oranje. Op latere leef tijd exposeerde hij onder meer in Am sterdam, Antwerpen, Barcelona. Loman stelt momenteel zijn werken ten toon in de galerie, samen met E. Steen uit Ede. De expositie met aquarellen en keramische plastieken wordt zaterdag geopend en is een maand lang te bezichtigen. De tweede les is op 3 maart en wordt dan gegeven door Loman en Steen aan kinde ren van groep 7 en 8 van De Triangel. BORSSELE - De elektriciteitsproductie van de kerncentrale in Borssele is woensdag enige tijd stil komen te liggen. Om streeks 9.30 uur deed zich een storing voor in het niet-nucleai- re deel van de kernenergie-eenheid. Dat gebeurde bij het uit voeren van een reguliere periodieke beproeving. Door de storing werd d.e turbine gestopt en de generator uitgescha keld. De reactor zelf bleef in bedrijf. SLUISKIL - Bij de voorronde van de Nationale Jeugdwed strijd, woensdag in Tilburg, is de groep jongeren uit Sluiskil die zich inzet om een trapveldje te realiseren, als winnaar uit de bus gekomen. Dat betekent dat deze club mee mag doen aan de landelijke wedstrijd, waar ze kans maakt een geldbe drag te winnen voor zijn project. De tweede Zeeuwse deelnemer, jongeren uit Schore die zich inzetten om een ontmoetingsplaats voor de jeugd in hun dorp te krijgen, vielen daarmee af. De twee Zeeuwse groepen bon den de strijd aan met inzenders uit Noord-Brabant, omdat - vanwege een tekort aan inschrijvingen - beide provincies in de voorronde zijn samengevoegd. MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Terneuzen is door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat hij een plaatsgenoot met een mes in de buik had gestoken. De officier van justitie had twee weken geleden drie jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist we gens poging tot moord. Naast de vrijheidsstraf moet de man 5621 guldenschadever goeding aan zijn slachtoffer betalen. AXEL - Een 46-jarige automobilist uit Axel werd dinsdag avond op de Beoostenblijestraat in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Zijn ademtest wees uit dat hij bijna twee maal te veel had gedronken. De politie vorderde het rij bewijs van de Axelaar in en gaf hem een dagvaarding. Boven dien kreeg hij een rijverbod van acht uur opgelegd. TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie staat achter de plannen om een solidariteitsfonds voor de var kenshouderij in het leven te roepen. De voortdurende crisis in de varkenshouderij, en dan met na me in het voormalige varkenspestgebied. maken volgens de ZLTO de vorming van dit fonds wenselijk. Het Rijk en de Ra bobank hebben toegezegd elk vijf miljoen gulden in dit fonds te storten. De ZLTO beraadt zich over een financiële bijdrage. Voorwaarde is wel dat ondersteuning uit het fonds een bijdra ge moet leveren aan het toekomstperspectief van de onderne mers. BRUINISSE - De politie Schouwen-Duiveland heeft woens dagochtend een hennepkwekerij op het woonwagenkamp in Bruinisse ontmanteld. De kwekerij was ondergebracht in een schuur op het terrein. Naast ruim vijfhonderd hennepplanten werd tevens de ge bruikelijke apparatuur in beslag genomen. De hennepplan ten zijn vernietigd. De bewoonster van het pand is aangehou den. Na het afleggen van een verklaring werd zij weer in vrijheid gesteld, in afwachting van het verdere verloop van het juridisch onderzoek. van de Belgische Rijkswacht ondersteunden de actie. „Om dat jein een grensgebied zit, heb je-soms te maken met drugslijn tjes die ook naar België lopen", aldus de politiewoorder. De voorbereiding van de invallen nam enkele maanden in beslag. KLOOSTERZANDE - De car navalsstichting De Kloorianen geeft zaterdag 6 februari, een week voordat het zottenfeest losbarst, al acte de presence. Prins Ginus en zijn gevolg ne men middags vanaf 14.00 uur het voortouw tijdens de carna valsviering voor ouderen in zaal Van Leuven. Er is verder een op treden van de Bonte Avondclub Sint Antonius. 's Avonds trek ken de Kloorianen naar Wals oorden. Hier begint om 20.00 uur in zaal Rue du Nord een wa- genbouwersbolling. TERNEUZEN - Zaterdag staat het omstreden project Duur zaam Veilig centraal tijdens het zevende politiek café in De Vriendschap in Terneuzen. Motto van de forumdiscussie: 'Duurzaam Veilig of Duurzaam Onveilig?'. Het forum, onder lei ding van W. van Loon, wordt ge vormd door gedeputeerde J. Hennekeij, het statenlid J. Ram- ondt en wethouder L. H. Wille van Oostburg. De bijeenkomst begint zaterdagochtend om 11.00 uur en duurt tot 12.30uur. door René Hoonhorst AXEL - De politie heeft woens dag nog steeds geen aanwijzin gen over de dader of daders die het afgelopen weekeinde het graf van een Poolse soldaat schonden op de Axelse algeme ne begraafplaats aan de Burcht laan. De hoop was gevestigd op een buurtbewoner die iets ge zien zou hebben, maar diens verklaring leverde geen nieuwe aanknopingspunten op. Hoofd E. Kint van de basiseen heid Midden-Zeeuws-Vlaande- ren laat weten dat de politie blijft zoeken naar de identiteit van de dader. „We hebben nog niet alles na kunnen trekken. Zo moeten we nog bij een aantal buurtbewoners langs die niet thuis waren tijdens het buurt onderzoek. Maar op het ogen blik hebben we nog echt hele maal niets aan aanwijzingen. We hopen toch nog op een gou den tip één dezer dagen, want er is ons veel aan gelegen deze zaak op te lossen." De graven van de gesneuvelde oorlogsslachtoffers - burgers én militairen van de Eerste Poolse Pantserdivisie - worden niet ge ruimd, maar een groot deel van de andere graven zou wel plaats moeten maken om nieuwe be- graafruimte te creëren, besliste de gemeenteraad vorig jaar. Een groepje Axelaars wil dat die beslissing wordt teruggedraaid. In plaats van 165.000 gulden voor ruiming van graven uit te trekken, kan de gemeente beter grond aankopen voor uitbrei dingen, vinden ze. Initiatiefne mer J. P- Jansen van Rosendaal meldt dat al tweehonderd hand tekeningen zijn opgehaald. „Er van uitgaande dat ieder van die handtekeningenzetters gemid deld zo'n drie van de te ruimen graven bezoekt, van mij liggen er bijvoorbeeld zes familieleden in het te ruimen deel, vertegen woordigen we toch heel wat overledenen. Daarnaast ver wacht ik de komende tijd nog meer handtekeningen te verza melen." Jansen van Rosendaal en zijn companen hopen binnenkort een gesprek met burgemeester W. de Graaf te kunnen voeren. Een eerder gesprek met wethou der A van Waes verliep vorige week niet tot tevredenheid. Van Waes wilde woensdag niet di rect reageren. „We hebben op het gemeentehuis ook een brief gekregen. Die zal door het colle ge en de gemeenteraad nog wor den besproken. Jansen van Ro sendaal en de zijnen krijgen keurig antwoord, maar daar loop ik liever niet op vooruit." Kunstenaar Karei Loman geeft scholieren van De Triangel les. foto Charles Strijd H Hoor Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De prestigieuze Euregiotuinen aan de westzijde van Oostburg openen uiterlijk 2002 de deuren, tegelijk met de bekende Floriade in Hoofd dorp. De eerste spade gaat nog dit voorjaar de grond in. De Stichting Euregiotuinen ver wacht dat het grootschalige voorbeeldtuinencomplex goed is voor 100.000 bezoekers en een omzet van 2,7 miljoen gulden per jaar. Minimaal 75.000 be zoekers zijn nodig om de kosten van het project, 8,5 miljoen gul den, eruit te halen. De Euregiotuinen moeten naast Zeeuws-Vlamingen vooral loe nsten en bezoekers uit het Bel gische achterland trekken. Het 'park levert circa vijftig banen op. De toegangsprijs zal om en nabij een tientje liggen. Voorzit ter van cle Stichting Euregiotui nen, H. Eversdijk is trots op het .TERNEUZEN - Twee schepen zijn woensdagavond laat met elkaar in aanvaring gekomen op de Westerschelde ter hoogte van de Springergeul. Beide schepen liepen lichte schade op. De zandzuiger Alexander von Humboldt (10451 ton) raakte bij een manoeuvre op de Italiaanse tanker Valsesia (4066 ton). De met ethyleen geladen tanker was op weg naar de Braakman haven in Terneuzen, de zand zuiger vanuit de Schaar Spij kerplaat naar Hansweert. Ze konden hun weg na de aanva ringvervolgen. LAMSWAARDE - De enter- tainergroep Lamswaarde heeft van de plaatseüjke Katholieke Ouderenbond en de carnavals stichting De Lamsoren een fi nancieel steuntje van 250 gul den gekregen. Beide sponsors waarderen hiermee het werk van de groep. paradepaardje van Oostburg. „Zeeland krijgt een eigen mini- Floriade. ?Iet wordt een joerfec- te eik-weer voorziening, voor ieder wat wils." Burgemeester G. Noordewier heeft alle vertrouwen in het wel slagen van De Euregiotuinen, waar de gemeente zes ton in heeft gestoken. „Geen lef, geen lof", sprak hij woensdag tijdens de presentatie van de gedetail leerde plannen van het project. Eenhoorn Van het dertien hectare groot landschap tussen de Nieuw- straat en de Boomkreekweg wordt acht hectare beplant. De inrichting van de tuinen is in handen van J. Bosch van tuin en landschapsarchitectenbu reau Bosch en Slabber, met ves tigingen in Gapinge en Den Haag. De eerste tuin die wordt aange legd is de Middeleeuwse tuin, vol met medicinale bloemen en planten en een karakteristiek beeld van de eenhoorn, symbool van Oostburg. Daarnaast komt de renaissancetuin te liggen, die bestaat uit vier vierkante per ken opgebouwd uit gesnoeide buxushagen. De baroktuin kijkt uit over het omringende polder gebied en bevat een parterre de broderie en een grand canal. Voor de inrichting van de Engel se landschapstuin worden de resten van de voormalige Boom kreek uitgegraven tot een slin gerende waterpartij. Ook is er veel ruimte gepland voor de he dendaagse voorbeeldtuinen zo als moes-, kruiden-, stads-, vlonder- en ecologische tuinen. Sponsors Het is de bedoeling dat de voor beeldtuinen tot stand komen in samenwerking met diverse sponsors zoals producenten en leveranciers van bestratings materialen, bijzondere kweke rijen en streekproducten. Kaas en fruitproducten zijn hier een voorbeeld van. Diverse instan ties als de archeologische werk groep en natuurbeschermings organisaties waaronder 't Duumpje en Het Zeeuwse Landschap kunnen zich op deze manier ook aan het publiek pre senteren. De voorbeeldtuinen krijgen een standaard afmeting van twintig bij twintig meter en worden door hagen omzoomd. Een groot multifunctioneel be zoekerscentrum wordt temid den van de tuinen gebouwd. In het hoofdgebouw bevinden zich een restaurant, een winkel met streekproducten en boeken, en kele conferentie-, en educatie ruimten, diverse serres en een grote tropische kas. Aan de architectuur van het ge bouw worden hoge eisen gesteld en de stichting zoekt nog naar een geschikte architect. Verder bestaat het idee om op het ter rein evenementen zoals vee markten te houden. De grond die in eerste instantie nog niet wordt ingericht, zal tot die tijd worden begraasd door schapen. Ook aan het parkeerterrein is aandacht besteed. De vele au to's en touringcars zullen aan het zicht worden onttrokken door hagen en fruitbomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39