Winkelplan Burgh blijft twistpunt Richtlijnen tegen wildgroei ander gebruik hoeves Brugzicht wil de maatschappij in Baasje moet poep ruimen Oefening in hulp na gasexplosie Jeugdige autodieven moeten gevangenis in zeeland donderdag 4 februari 1999 s 17 Politie rolt hennepkwekerij op Storing in kerncentrale Borssele Jongeren Sluiskil ronde verder Zestien maanden voor steekpartij ZLTO steunt hulp varkensboer Brand in schuur Colijnsplaat Zorg over lot Haamstede Boete voor heetgebakerde automobilist BRUINISSE - De politie Schouwen-Duiveland heeft woens dagochtend een hennepkwekerij op het woonwagenkamp in Bruinisse ontmanteld. De kwekerij was ondergebracht in een schuur op het terrein. Naast ruim vijfhonderd hennepplanten werd tevens de gebruikelijke apparatuur in beslag genomen. De hennepplanten zijn vernietigd. De bewoonster van het pand is aangehouden. Na het afleggen van een verklaring werd zij weer in vrijheid gesteld, in afwachting van het verde re verloop van het juridisch onderzoek. BORSSELE - De elektriciteitsproductie van de kerncentrale in Borssele is woensdag enige tijd stil komen te liggen. Om streeks 93 0 uur deed zich een storing voor in het niet-nucleai- re deel van de kernenergie-eenheid. Dat gebeurde bij het uit voeren van een reguliere periodieke beproeving. Door de storing werd de turbine gestopt en de generator uitgescha keld. De reactor zelf bleef in bedrijf. SLUISKIL - Bij de voorronde van de Nationale Jeugdwed strijd, woensdag in Tilburg, is de groep jongeren uit Sluiskil die zich inzet om een trapveldje te realiseren, als winnaar uit de bus gekomen. Dat betekent dat deze club mee mag doen aan de landelijke wedstrijd, waar ze kans maakt een geldbe drag te winnen voor zijn project. De tweede Zeeuwse deelne mer, jongeren uit Schore die zich inzetten om een ontmoe tingsplaats voor de jeugd in hun dorp te krijgen, vielen daarmee af. De twee Zeeuwse groepen bonden de strijd aan met inzenders uit Noord-Brabant, omdat door een tekort aan inschrijvingen beide provincies in de voorronde zijn samen gevoegd. MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Terneuzen is door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat hij een plaatsgenoot met een mes in de buik had gestoken. De officier van justitie had twee weken geleden Z,5 jaar gevange nisstraf geëist wegens poging tot moord. Naast de vrijheids straf moet de man 5621 guldenschadevergoeding aan zijn slachtoffer betalen. TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie staat achter de plannen om een solidariteitsfonds voor de var kenshouderij in het leven te roepen. De voortdurende crisis in de varkenshouderij, en dan met name in het voormalige var- kenspestgebied, maken volgens de ZLTO de vorming van dit fonds wenselijk. Het Rijk en de Rabobank hebben toegezegd elk vijf miljoen gulden in dit fonds te storten. De ZLTO be raadt zich over een financiële bijdrage. Voorwaarde is wel dat ondersteuning uit het fonds een bijdrage moet leveren aan het toekomstperspectief van de ondernemers. COLIJNSPLAAT - Een brand in een opslagruimte aan de Ha venstraat in Colijnsplaat heeft naar schatting voor een paar duizend gulden schade aangericht. De brand ontstond rond kwart over twee in de opslagruimte van een woning. De eige naar van het pand werd door omstanders gewaarschuwd en wist de brand zelf met een tuinslang te blussen. De brandweer van Colijnsplaat heeft de brand met hoge drukstralen nage blust. Het vuur is waarschijnlijk te wijten aan oververhitting van een houtkachel. De politie stelt een onderzoek in. door Marcel Modde ZIERIKZEE - B en w van Schouwen-Duiveland hebben richtlijnen opgesteld die bepa len wanneer ander gebruik van agarische gebouwen in het bui tengebied kan worden gedoogd. De maatregel is bedoeld om te voorkomen dat er op dit vlak verdere wildgroei ontstaat en geldt als een tijdelijke oplossing tot het bestemmingsplan is her zien. Schouwen-Duiveland telt vol gens beleidsambtenaar K. Uit- terhoeve momenteel naar schatting een kleine honderd boerderijen die niet meer in be drijf zijn en inmiddels een ande re functie hebben gekregen. De gebouwen genieten vooral po pulariteit als buitenhuisje, maar hebben tevens de belang stelling van de niet-agrarische ondernemingen, zoals hightech computerbedrijven. Die invul ling is echter in strijd met het geldende bestemmingsplan. Desondanks is deze ontwikke ling in de loop der jaren door de zes voormalige gemeenten oog luikend toegestaan, omdat het altijd nog beter werd gevonden dan leegstand. Om de wildgroei toch enigszins in de hand te houden, wil de ge meente Schouwen-Duiveland nu duidelijk vastleggen wan neer er sprake is van 'afwijkend gebruik' en in welke vorm dat is toegestaan. Vooral omdat lan delijk de verwachting is dat de komende twintig jaar ongeveer de helft van de bestaande agra rische bedrijven ophoudt te be staan. Voor Noord-Zeeland komt dat neer op zo'n tweehon derd gebouwen, geeft Uitter- hoeve aan. De nieuwe richtlijn maakt het straks moeilijker in het open agrarisch gebied een oude boer derij voor andere doeleinden in te richten. Eerst moet door de huidige eigenaar zijn aange toond dat hij alle mogelijke moeite heeft gedaan zijn bedrijf te verkopen of verhuren aan een andere agrariër. Slaagt hij daar niet in, dan kan ontheffing van de bestemming vragen. Voor agrarische bedrijven met een beperkte nevenfunctie (mi- nicamping, kleine boomgaard) en boerderijen dicht tegen een woonkern gaan naar verwach ting wat soepelere regels gelden. De gemeenteraad moet zich for meel nog buigen over de richt lijn. Het streven is de maatregel begin april te laten ingaan, al dus Uitterhoeve. door Aector Dooms MIDDELBURG - Ze zijn nog jong, maar de vier mannen uit Rotterdam, Spijkenisse en Hoogvliet hebben al ruim hun sporen verdiend op het gebied van autodiefstallen. Een 19-ja- rige verdachte uit Spijkenisse spande de kroon. Sinds '94 hadden zich bij hem de veroordelingen voor diefstallen opgestapeld. De laatste veroor deling dateerde van november vorig jaar en vond plaats slechts één week voor het stelen van de twee auto's in Rotterdam (27 no vember) en Burgh-Haamstede (30 november). Voor deze dief stallen moesten de vier verdach ten woensdag op de zitting van de Middelburgse politierechter terecht staan. Twee van de vier verdachten verschenen op de zitting. De man uit Spijkenisse werd con form de eis veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaar delijk. Ook moet hij nog een maand jeugddetentie, waarvoor hij in zijn proeftijd zat, uitzit ten. Een 20-jarige plaatsgenoot was betrokken bij de autodiefstal in Rotterdam. Ook hij genoot een twijfelachtige reputatie. Hij kreeg drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, opgelegd. Bei de mannen zaten in voorarrest. Twee mededaders, een 22-jarige Rotterdammer (met een straf blad) en een 19-jarige verdachte uit Hoogvliet, werden bij ver stek veroordeeld tot respectie velijk vier maanden en drie we ken cel. Arjan Knape is enkele uren per week actief bij kwekerij Zuidbos in Noordgouwe. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De tijd dat ver standelijk gehandicapten werden opgeborgen in gebou wen met hoge muren, achter dichte bossages, behoort tot het verleden. Zij worden al lang niet meer weggestopt, maar moeten juist zoveel mo gelijk deel uitmaken van de sa menleving. Dagverblijf Brug zicht in Zierikzee wil dat beleid in een hogere versnel ling uitvoeren. De leiding acht de tijd rijp de maatschappij in te trekken met haar cliënten. Op bescheiden schaal gebeurt dat al met het project 'begeleid werken'. In hun baantje kun nen mensen van Brugzicht zich wat meer ontplooien. En kele dagdelen werken in een bedrijf of bij een organisatie levert hen bovendien sociale contacten op. Winfried van Westen, één van de leidinggevenden bij Brug zicht is daar groot voorstander van. Het dagverblijf treedt al op verschillende manieren naar buiten. Bekend zijn de verzorging van kinderboerde rij De Punt, de eigen bakkerij annex winkel en het ophalen van oud papier. Waardevolle activiteiten, vindt Van Westen, maar er kan meer gebeuren. „Het is goed verstandelijk ge handicapten de mogelijkheid te bieden zich wat verder te ontplooien in de maatschap pij", zegt ook coördinator Wil lem Dekker van het project 'begeleid werken'. Enerzijds geven cliënten soms zelf de be hoefte daartoe aan, anderzijds is het goed hen te prikkelen tot nieuwe activiteiten, vindt hij. Voor elke cliënt is er een indi vidueel zorgplan. Een team van deskundigen bepaalt in overleg met de ouders of een verstandelijk gehandicapte al of niet in aanmerking komt voor een baantje buiten de deur. Twaalf pupillen van Brugzicht zijn er rijp voor, vindt Dekker. Hij heeft nog niet voor allemaal een plekje gevonden. Slechts twintig procent van de bedrijven en organisaties die hij benadert, is bereid iemand van het dag verblijf op te nemen voor en kele uren of dagdelen per week. Dekker begrijpt dat wel. Het vergt vaak behoorlijk wat begeleiding. Voorbeelden Toch zijn er ook prima voor beelden. „We hebben het meestal niet over een echte baan, maar over een combina tie van taken die een verstan delijk gehandicapte goed kan uitvoeren", zegt Dekker. Posi tieve ervaringen zijn er met cliënten die werken bij onder meer de Rabobank, een kwekerij. Albert Heyn, een kaasmakerij, een schoon maakbedrijf en de Stichting Kinderopvang. Hij zou dat be stand nog graag wat uitge breid zien. Dekker begeleidt 'zijn' mensen de eerste drie maanden zeer intensief. Daar na vindt regelmatig overleg plaats. Terugplaatsing komt vrijwel niet voor. De cliënt blijkt in staat zich soepel aan te passen aan andere discipli nes dan die in Brugzicht gel den. Er zitten veel haken en ogen aan begeleid werken. De vraag 'betaald of onbetaald werken' 1 eidt tot een wirwar aan wette lijke regelingen enbepalingen. „Een grijs gebied waarin veel discussie wordt gevoerd", vol gens Dekker Hij houdt scherp in de gaten hoeveel begelei ding een cliënt vergt en hoe veel productie hij of zij levert. Er vissen veel instellingen in dezelfde vijver. Niet alleen Brugzicht spant zich in voor specifieke werkplekken bij bedrijven en organisaties. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Ali Pankow idoor ;BURGH-HAAMSTEDE - De uitbreiding van het winkelge bied in Burgh blijft de gemoede ren verhitten. Dat bleek woens dagavond weer tijdens een vergadering van de dorpsraad Burgh-Haamstede in café De Westhoek. De bevolking vreest een grote toename van de ver keersdruk en maakt zich zorgen over de leegloop van de kern Haamstede als winkelgebied. >In een enquête van de dorpsraad Ispralt een grote meerderheid ,van de bewoners zich vorig jaar uit tegen de wijziging van het bestemmingsplan die deze win keluitbreiding mogelijk maakt. Inmiddels zijn de oorspronke lijke plannen gewijzigd. Er komt geen zogenaamd versthe- jater meer op Burgh, maar Al- bert Heyn wil nog wel uitbrei den met een Etos-drogistenj en de uitbater van pannenkoeken molen de Graanhalm wil een elk-weer-voorziening aanleg gen. Voor het bestuur van de dorpsraad is met het wegvallen van het verstheater de angel uit de uitbreiding gehaald. De dorpsraad maakt dan ook geen vuist meer tegen de voorgeno men wijziging van het bestem mingsplan. Wel heeft het bestuur bij burgemeester en wethouders met succes bepleit dan er aanzienlijk minder extra parkeerplaatsen komen bij Al- bert Heyn. De gemeenteraad wil Politie flitst 47 hardrijders ZIERIKZEE - Op de Weg naar de Val bij Zierikzee flitste de po litie woensdag 47 hardrijders. Er passeerden 1775 voertuigen. 1 De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 120 kilometer peruur, terwijl ter plaatse 80 de i limiet is. echter nog onderzocht zien of die beperkte uitbreiding wel voldoende zal zijn. Niet iedereen in Burgh-Haam stede bleek het woensdagavond eens met de handelwijze van de dorpsraad. Uitbreiding van de Graanhalm en de vestiging van een Etos-filiaal zullen volgens sommige bewoners wel degelijk invloed hebben op de leefbaar heid in Burgh. Vice-voorzitter C. Boogert gaf aan dat de plan nen nog steeds niet definitief zijn en dat iedere bewoner nog de kans heeft een bezwaar schrift in te dienen tegen de wij ziging van het bestemmings plan Burgh. De dorpsraad zal de bevolking zelfs met een adver tentie nog eens extra attent ma ken op die mogelijkheid, zodra de voorgestelde wijziging door de gemeente ter visie wordt ge legd. Veel klachten werden er tijdens deze vergadering geuit over de toenemende verkeersdruk in de Bernardstraat in Haamstede. Veel vrachtverkeer maakt ge bruik van deze weg om vanaf de Kraayesteinseweg zo snel mo gelijk in Burgh te komen. Bewo ners verwachten dat die situatie in de toekomst verslechtert door de winkeluitbreiding in Burgh. Bestrating Klachten waren er ook over de herinrichting van de kom in Haamstede. Bij veel automobi listen ontstaat verwarring door de bestrating in vakmotieven. Die wekt ten onrechte de indruk dat het hier om parkeervakken gaat, hetgeen al veel mensen een parkeerbon van negentig gul den heeft opgeleverd. Ook over het feit dat bij de herbestrating oude en nieuwe straatstenen zijn gebruikt, zijn veel bewo ners niet te spreken. Ook de toe gezegde verlichting langs de slotmuur bij Slot Haamstede is er nog steeds niet. De dorpsraad zal alle klachten doorspelen naar het gemeentebestuur. II MIDDELBURG - Geluidsover last vormde de aanleiding tot een ruzie tussen een 60-jarige man uit Zierikzee en een 23-ja- rige inwoner uit Putte. Gisteren moesten beide mannen voor de politierechter in Middelburg verschijnen. De jongste verdachte was in de nacht van 19 juli 1997 met luide muziek door de straat van de Zierikzeese man gereden. Uit ir ritatie gooide deze met grond naar de auto. Er zou daardoor schade zijn ontstaan. Op zijn beurt trapte de Braban der een ruit van de voordeur van de woning van de Zierikzeëe- naar in. Officier van justitie C. Olden- burger eiste tegen de Puttenaar een boete van 550 gulden. Tegen de 60-jarige eiste ze 500 gulden voorwaardelijk, met daaraan gekoppeld het betalen van 2213 gulden voor schade aan de auto. De politierechter sprak de Zie- rikzeëenaar vrij, wegens gebrek aan bewijs. De vordering werd niet-ontvankelijk verklaard. De Puttenaar kreeg 250 gulden boete opgelegd. door Nils ten Brinke doorMarcel Modde i! ZIERIKZEE - De gemeente I Schouwen-Duiveland gaat I strenger toezien op de overlast van hondenpoep. In de Algeme- 1 ne Plaatselijke Verordening (APV) is een regel opgenomen die de eigenaar van een hond voortaan verplicht de uitwerp selen op te ruimen, indien ze niet op de daarvoor aangewezen j plaatsen worden gedeponeerd, j Op overtreding staat uiteinde- i lijk een boete van zestig gulden. De gemeentelijk toezichthou ders worden belast met de con trole op naleving van de regel. Om de bepaling in de APV kracht bij te zetten, zijn de afge lopen twee weken op tal van plaatsen in Zierikzee speciale poepbakken neergezet. Aan de groene afvalemmers (dertig in I totaal) hangen plastic zakjes, die de hondenbezitter kan ge bruiken voor het opruimen van de drollen. De maatregel komt voort uit een experiment van de voormalige gemeente Zierikzee. [.Volgens verantwoordelijk amb- I tenaar M. van Zetten is de proef [geslaagd „Niet alleen is de overlast van hondenpoep in de directe omgeving van die bak ken een stuk minder geworden. Als iemand het maar waagt langs een hoop te lopen die zijn of haar trouwe vriend daar zo juist heeft achtergelaten, wordt daar door omwonenden (inclu sief hondenbezitters) op aange sproken. Dat heeft ertoe geleid dat we zijn overstelpt met vra gen om op andere plaatsen in de stad ook zulke bakken neer te zetten." De bakken staan verdeeld over de diverse wijken. „We hebben er bewust voor gekozen ze niet alleen bij deuitlaatterreintjes te zetten, maar ook op centrale lo caties in de straten. Het moet in principe zo werken dat mensen op hun ommetje langs de bak lo pen, daar een zakje meenemen en op hun tocht terug de boel in de emmer deponeren." Overige kernen Hoewel de opruimplicht voor de gehele gemeente geldt, is het volgens Van Zetten vooralsnog niet de bedoeling tevens de ove rige kernen op Schouwen-Dui veland massaal met soortgelij ke bakken uit te rusten. De reden daarvoor is puur financieel, zo stelt hij. De aanschaf en plaat sing van de bakken heeft zo'n dertigduizend gulden gekost. „Misschien dat we er nog een aantal in de toeristische gebie den kunnen neerzetten. Maar de poepzakjes zijn in iedere die renspeciaalzaak te koop en de mensen kunnen het ook altijd thuis in de afvalemmer gooien." De controle op naleving van de 'hondenpoepregel' is in handen van het gemeentelijk Bureau Controle en Toezicht. Volgens woordvoerder S. van der Meule zal vooral preventief te werk worden gegaan. In eerste in stantie wordt volstaan met een waarschuwing in geval van overtreding. Pas bij herhaalde lijk verzuim van de opruim plicht, kan een boete van zestig gulden worden uitgeschreven, geeft hij aan. De APV verbiedt in algemene zin het doen van een behoefte 'op dat gedeelte van de weg dat (mede) is bestemd voor verkeer van voetgangers of op een ande re door B en W aangegeven plaats'. In Zierikzee gelden drie ver schillende zones waar honden- In Zierikzee staan speciale poepbakken waar hondenbezitters de uitwerpselen van hun viervoeter in moeten deponeren. foto Marijke Folkertsma bezitters rekening mee moeten houden. Speelveldjes en plant soenen rond scholen en sommi ge openbare gebouwen zijn tot verboden terrein verklaard voor honden. Dat verbod staat op speciale borden. Daarnaast zijn er gebieden waar de dieren wel mogen worden uitgelaten, mits de baas de troep opruimt. Ver der zijn er ook nog stroken waar de honden vrijelijk hun behoef te mogen doen, zonder dat ie mand zich daar verder over hoeft te bekommeren. SCHARENDIJKE - Als gevolg van een denkbeeldige gaske- telontploffing in het voormali ge gemeentehuis van Scharen- dijk aan het Bethlehemplein woensdagavond, zijn vijftien bezoekers van de dorpsraads vergadering afgevoerd naar de Bethlehemkerk. In het tegenoverliggende ge bouw verzorgde de EHBO van Middenschouwen de aange brachte verwondingen van cle slachtoffers. Volgens het sce nario van de oefening was de klap ontstaan door een defecte CV-ketel. Door de ontploffing vloog de keuken in brand, sprongen de ramen kapot en breidde het vuur zich in snel tempo uit naar de hal en de bo venverdieping. Paniek De aanwezigen liepen ver wondingen op door rondslin gerend glas. Enkele in paniek geraakte bezoekers liepen di verse fracturen op toen ze het pand probeerden te ontvluch ten. De reddingswerkzaamhe den van de brandweer uit Kerkwerwe en Scharendijke werden bemoeilijkt door de in paniek geraakte concierge, wiens vrouw van de trap viel en bewusteloos raakte. Gelukkig konden de twee bluswagens genoeg water uit de vijver aan het Bethlehem plein pompen, al moest de spuit uiteindelijk wel dicht- blijven. De oefening verliep onder het strenge toeziende oog van post-commadant D. Dorreman en brandweerin structeur J. Wandel. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33