Waterschap beheert Yeerse Meer Weer hek rond vijver Wolphaartsdijk PZC Sas maakt haast met besluit over dumppaleis Twist rond vergroting Thools raadhuis zaak van lange adem Te weinig Zeeuwen weten wat het waterschap doet Jeugd N-Beveland kan voorlopig fluiten naar skatebaan Kinderwerk Kapelle krijgt nieuwe impuls zeeland 18 Clubs mogen plan indienen om erfenis te besteden Algemene vergadering stemt in met overname taken Kapels beleid brandpreventie doelgerichter Thema-avond wateroverlast Geld gestolen donderdag 4 februari 1999 door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De ge meente Tholen roept vereni gingen van Oud-Vossemeer op aanvragen in te dienen, als zij in aanmerking willen komen voor een bijdrage uit de erfenis van de in 1995 overleden me vrouw Van 't Hof - Quist. Deze erfenis bedraagt, inclu sief inmiddels opgebouwde rente, zo'n 670.000 gulden. Voor het einde van dit jaar wil het gemeentebestuur duide lijkheid hebben over de toe kenningen. Daar gaat een aan zienlijke procedure aan vooraf omdat het college van burge meester en wethouders, de spe ciaal in het leven geroepen ver eniging Van 't Hof-Quist en de gemeenteraad zich nog alle af zonderlijk over de ingediende aanvragen moeten buigen. De vereniging is samengesteld uit vertegenwoordigers van negen verschillende clubs uit Oud- Vossemeer. Dit om een zo breed mogelijk draagvlak voor de be steding van de erfenis te reali seren. Aanvragen kunnen, bij het college van b en w, worden ingediend tot 1 mei. De bijdra ge moet ten goede komen aan de gemeenschap van Oud-Vos semeer en besteed worden aan voorzieningen op het gebied van sport en recreatie voor de jeugd. Deze eis heeft Van 't Hof-Quist neergelegd bij het benoemen van de gemeente tot algemeen erfgenaam. De aan vragen dienen gepaard te gaan van een financiële onderbou wing. Dat geldt ook voor de clubs die al een aanvraag had den ingediend. Het vinden van een juiste pro cedure voor de besteding van de erfsom heeft een lange tijd in beslag genomen. Besloten is tot oprichting van de vereni ging Van 't Hof-Quist, die een adviserende rol krijgt naar het gemeentebestuur toe. Aan de raad is het laatste woord. Zo lang er geld beschikbaar is, wordt deze procedure jaarlijks herhaald. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt definitief de ta ken van recreatieschap Veerse Meer over. De algemene verga dering van het waterschap stemde woensdagavond in met de overname. Alleen hoofdinge land M. Janse, zelf recreatieon dernemer aan het Veerse Meer, stemde tegen. Zeeuwse Eilanden neemt op 1 april de zorg voor het natuur- en landschapsschoon en het beheer en onderhoud van wegen, ter reinen, gebouwen en andere ob jecten over van het recreatie schap, dat wordt opgeheven. Met de deelnemers in het recrea tieschap (de provincie en de vief gemeenten aan het Veerse Meer) is een overeenkomst voor vijf jaar gesloten. Het waterschap verwacht het beheer en onderhoud efficiënter en dus goedkoper te kunnen uit voeren dan het recreatieschap. Jaarlijks zal dat ongeveer zeven ton kosten, terwijl acht ton per jaar aan inkomsten is geraamd: vijf ton als bijdrage van provin cie en betrokken gemeenten en drie ton uit de inning van par- keergelden. Garanties Enkele hoofdingelanden uitten woensdagavond hun zorgen over wat er na het aflopen van het convenant gaat gebeuren. Zij wilden het liefst de garantie hebben dat provincie en ge meenten ook na die periode bhj - ven meebetalen, of anders dat het waterschap zonder proble men weer van het Veerse Meer af kan. Dijkgraaf W. A Gosselaar ant woordde dat niemand garanties KAPELLE - De gemeente Ka- pelle wil een doelgerichter brandpreventiebeleid gaan voeren. Tot nu toe kwam de brandpreventie in het vergun ningenbeleid niet verder dan voorwaarden bij de afgifte van bouwvergunningen. Kapelle wil nu gebruiksvergunningen gaan invoeren, die gecontro leerd en, indien nodig, gehand haafd moeten worden. De commissie algemeen be stuurlijke aangelegenheden be spreekt woensdag 10 februari een voorstel daartoe. Gebouwen waarin meer dan vijftig mensen kunnen samenkomen, waarin meer dan tien mensen werken, waarin minder zelfredzame mensen wonen of worden opgevangen, moeten voortaan een gebruiksvergunning heb ben, evenals inrichtingen met een verhoogd risico. In de voor waarden worden zaken gere geld als het vrijhouden van vluchtwegen, het onderhoud van blusmiddelen en de brand veiligheid van apparaten. De vergunningverlening, con trole en handhaving moeten worden betaald uit de leges. Ka pelle wil hiervoor het legeslijst je van Goes hanteren, waar een poging wordt gedaan om de kos ten en opbrengsten van het brandpreventiebeleid even hoog te houden. B en W van Ka pelle houden er wel rekening mee dat het even kan duren voor alle bedrijven en instellingen overtuigd zijn van het nut van een gebruiksvergunning. De commissie vergadert in het gemeentehuis vanaf 19.30 uur Bij een positief advies komt er op niet al te lange termijn een aanpassing van de legesveror dening. SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen houdt op ver zoek van bewoners van de Hoenderweg in Sint-Annaland op donderdag 11 februari vanaf 19.30 uur in gemeenschapscen trum De Wellevaete een thema avond over de wateroverlast in september vorig jaar. Er zijn ook mensen van het wa terschap Zeeuwse Eilanden aanwezig. De bewoners wensen onder meer antwoord op de vraag of het mogelijk is de wa tergang achter de oneven kant van;de weg geheel of gedeelte- lijkte sluiten. Ook willen zij we ten Wdt'de gevolgen zijn van een extra overstort bij de ijsbaan van Sint-Annaland. kan geven voor wat er over vijf jaar gaat gebeuren. ,,Maar alle partijen hebben de intentie om ook daarna met elkaar door te gaan." Onder welke voorwaar den dat gebeurt, is dan punt van onderhandeling. „Als de ge meenten zeggen: doe wat meer zaken, dan leggen wij de reke ning op tafel." Mochten de ge meenten onverhoopt de geld kraan dichtdraaien, dan staakt het waterschap het onderhoud en zal een afkoopsom eisen. „Ze kunnen ons daar niet zomaar mee laten zitten." Neus Recreatieondernemer Janse - 'ik zit met mijn neus bovenop het Veerse Meer'- schatte dat als het waterschap het onderhoud goed wil uitvoeren, jaarlijks het tienvoudige nodig is van de ge raamde 91.500 gulden aan on- dei'houdskosten. „Als je iets wilt beginnen, dan moet je echt uitpakken. Wat het recreatie schap heeft gedaan is zeven keer niks." Dijkgraaf Gosselaar wees op de ramingen en de 'ruimte' die daar nog in zit. „Ik zie niet in waarom het meer zou gaan kosten dan dat het opbrengt Ik maak me er geen zorgen over dat wij u iets aanbieden wat financieel twij felachtig is." Janse was niet overtuigd en stemde als enige tegen. Het waterschap voert nog ge sprekken met de andere beheer der van het Veerse Meer: Staats bosbeheer. Doel is te komen tot overname van de terreinen die Staatsbosbeheer in eigendom heeft. Hoofdingeland J. Roo- denburg zei te vrezen dat ko- De vijver achter dorpshuis De Griffioen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De dorpsvereniging Gemeen schap Wolfaartsdijk spant zich in om weer een hekwerk rond de vijver achter dorpshuis De Griffioen te krijgen. Volgens de vereniging is de situatie nu te gevaarlijk. Het oude hek heeft de gemeen te Goes vorig jaar verwijderd toen de vijver werd schoonge maakt en heringericht. Na de werkzaamheden is er geen hekwerk teruggekomen, met het argument dat de gemeente nergens hekwerken rond wa terpartijen plaatst. De vereniging betreurt het dat de gemeente 'alles over één kam scheert' en niet elke situa tie afzonderlijk bekijkt op mo gelijke gevaren. De vijver in Wolphaartsdijk kan wel dege lijk gevaarlijk zijn, vindt voor zitter S. Huissoon van de ver eniging, ook al is het water niet diep (veertig centimeter) en zijn er geen steile oevers. „We vinden het risico nu een maal te groot", zegt Huissoon. „De peuterspeelzaal zit vlak naast de vijver. Een peuter is zo aan de aandacht ontsnapt en heeft niet veel water nodig om te verdrinken. Een ongeluk zit in een klein hoekje." In de buurt van de vijver bevinden zich ook een gymnastieklokaal en twee basisscholen. Duur De gemeente heeft Gemeen schap Wolfaartsdijk laten we ten geen bezwaar te hebben tegen een hekwerk, mits de vereniging de omheining maar betaalt. Aanvankelijk had het bestuur een sierhekwerk in ge dachten, maar de benodigde tien- a vijftienduizend gulden bleek niet op te brengen zijn. Daarom neemt de vereniging genoegen met een wat minder fraai, maar niet minder effec tief hek van enkele duizenden guldens. De Rabobank heeft, ter gelegenheid van haar hon derdjarig bestaan en de ope ning van een filiaal in Wol phaartsdijk, een bijdrage van 2500 gulden toegezegd. Voor het resterende bedrag moet de vereniging haar spaarpot vol ledig omkeren. Dat betekent wel dat andere projecten die Gemeenschap Wolfaartsdijk in gedachten had, voorlopig zullen moeten wachten. Voorzitter Huissoon verwacht dat het bestuur in de vergade ring van maandag 15 februari een beslissing kan nemen over de aanschaf van het hek. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent en project-ontwikkelaar Innovast uit Utrecht willen dat de Sasse raad zich uiterlijk be gin volgende maand uitspreekt over het al dan niet doorgaan met de planontwikkeling voor een factory outletcenter op het voormalig CSM-terrein. De raad krijgt tegen die tijd een in tentieverklaring voorgelegd. Daarin wordt gemeld dat de ge meente samen met de project ontwikkelaar het plan zal ver wezenlijken. B en W van Sas van Gent maak ten woensdag met de vertegen woordigers van de projectont wikkelaar afspraken over de te volgen (procedurele) weg. Afge sproken werd ook dat Innovast een onderzoeksbureau in de hand zal nemen om te laten zoe ken wat de eventuele negatieve gevolgen van de vestiging van een outletcentrum in Sas van Gent zullen zijn voor de winkel kernen in de omliggende ge meenten. Offerte Vorige week liet burgemeester J. Lonink van Sas van Gent nog weten dat voor dit onderzoek het Rotterdamse onderzoeks bureau Kolpron zou worden in gehuurd, maar dat bleek giste ren nog niet vast te staan. Ten eerste wil Innovast zelf een of ferte aanvragen voor een onder zoek bij verschillende bureaus en ten tweede is er vanuit de re gio gewezen op eerdere niet al te positieve ervaringen met Kolpron-onderzoeken in de re gio. Het bureau verrichtte eer der werkzaamheden in en voor de gemeente Terneuzen. Het onderzoeksbureau dat de effecten van het Sasse uitver- koopcenfrum gaat onderzoe ken, moet op zeer korte termijn aan de slag. Volgens Lonink zul len de gemeentebesturen en middenstandsverenigingen in de omliggende gemeenten in de nabije toekomst beter over de door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De buurman van de ge meente Tholen, schilder J. B. Hage uit Sint-Maar tensdijk, put hoop uit de 'mijmering' van burge meester H. A van der Munnik over een nieuw gemeentehuis. De burgemeester sprak hierover tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst voor het perso neel. De raadsman van Hage, P. Putters, kaartte deze uitspraak woensdag aan in een hoorzitting van de provincie. De eveneens op de hoorzitting aanwezige F. G. J. M. Buermans, chef van de afdeling ruimtelijke or dening van de gemeente Tholen, nuanceerde de uitspraak van de burgemeester. „Hij heeft uit drukkelijk verklaard op persoonlijke titel te spre ken. Binnen het college is nieuwbouw niet ter sprake." Van der Munnik bevestigde dit nader hand. „Het is een uitspraak die ik gedaan heb op persoonlijke titel in een besloten bijeerxkomst en daar wil ik verder geen commentaar op geven. Maar het is geen uitspraak die beleid aangeeft", aldus de burgemeester. Verkassen De nieuwbouwoptie was het enige nieuwe ele ment in de strijd over het bestemmingsplan ge meentehuis. Om uitbreiding van de huidige huis vesting mogelijk te maken, moet het bedrijf van Hage verkassen. Volgens Putters zijn alternatie ven, zoals uitbreiding aan de zijkant (Kaaistraat), onvoldoende zorgvuldig afgewogen. Bovendien wees hij gedeputeerde J. G. van Zwieten nog eens nadrukkelijk op de grote belangen die voor de be zwaarmaker op het spel staan. Buermans voerde namens de gemeente aan dat nog steeds overleg loopt om de problemen tot een minnelijke oplossing te brengen. Beperkingen van het buitengebied maken het niet mogelijk om de wens van Hage, verplaatsing naar een eigen perceel aan de Bleekveldweg, te realiseren. Voor een verhuizing naar het bedrijventeirein voelt de familie Hage niets. Nu staat de Radda Barnenstraat als plaats ter dis cussie. Op het in december door de gemeente ge dane financiële aanbod heeft het schildersbedrijf tot dusverre niet gereageerd. Nieuwbouw bete kent dat er behalve een bedrijf ook een woonhuis moet verrijzen en daar zijn behoorlijke kosten mee gemoeid. Hage senior: „We hoeven er niet op te verdienen, maar het moet ons ook geen geld gaan kosten." Putters sprak in dit verband over een opeenstape ling van irritaties, omdat het college het advies van de welstandscommissie over de nieuwbouw heeft gevolgd. Het aanpassen van de plannen aan het advies van de commissie gaat Hage, die daar door het gevoel heeft dat de gemeente zich niet be reidwillig toont, meer geld kosten. De gemeente weet zich gesteund door de Provinciale Planolo gische Commissie, die in december het advies heeft gegeven de bezwaren tegen het bestem mingsplan ongegrond te verklaren. De provincie doet over zes weken uitspraak. mend seizoen niet altijd duide lijk zal zijn wie voor welk deel verantwoordelijk is: het water schap of Staatsbosbeheer. „Het zou vervelend zijn als het bij het waterschap klachten regent, omdat bijvoorbeeld het vuil niet wordt opgehaald." Gosselaar antwoordde dat daarover vóór 1 api'il goede af spraken met Staatsbosbeheer worden gemaakt. door Rolf Bosboom GOES - De naamsbekendheid van waterschap Zeeuwse Eilan den is goed, maar er zijn maar weinig mensen die precies we ten wat de organisatie doet. De grote naamsbekendheid is daarom 'een lege huls', conclu deert het waterschap op basis van een enquête. Het waterschap heeft in oktober vragenformulieren verspreid onder 930 huishoudens, ver deeld over de categorieën inge zeten, gebouwd en ongebouwd. Er kwamen 393 ingevulde for mulieren op tijd tei'ug. Het marktonderzoekinstituut NIPO heeft de gegevens verwerkt. Vooral bewoners van het platte land zijn goed op de hoogte van wat het waterschap doet. Het beheer en onderhoud van dijken en plattelands wegen zijn de be kendste taken. Veel mensen blij ken ten onrechte te denken dat het schap zich ook bezighoudt met het grondwatei'beheer en de zorg voor schoon drinkwater. Een kleine meerderheid herkent het logo van het waterschap en weet dat het hoofdkantoor in Goes staat. De inwoners van Schouwen-Duiveland zijn het meest onwetend over wat het watei'schap is en doet, vaak uit desinteresse. Op de Bevelanden en Tholen/Sint Philipsland is de bekendheid met de organisatie het grootst. Bijna de helft van de onder vraagden, vooral op het platte land, ziet het waterschap als een bureaucratische organisatie. Aan de andere kant beschouwt een meerdei'heid Zeeuwse Eilanden als toegankelijk, klantvriendelijk, modern, be trouwbaar en natuur- en mi lieuvriendelijk. Ongeveer de helft vindt het waterschap de mocratisch. Opvallend veel mensen op Tholen/Sint Philips land (bijna een derde) vindt het bestuur niet democratisch. Belastingen Kritiek hebben de geënquêteer den vooral op de hoogte van de belastingen die het waterschap heft. Uitschieter is Schouwen- Duiveland, waar slechts dexlien procent de heffingen in verhou ding vindt staan tot wat het wa terschap doet. Overigens blij ken veel burgers niet te weten wat hef verschil is tussen de twee belastingen van het watt schap: de verontreinigingsht fing en de waterschapsomslj Een derde vindt dat Zeeuw Eilanden het belastingge goed besteedt. Maar weinig mensen zoek contact met het waterscha Wel worden de folders bij deb lastingaanslagen goed gelezt Bijna de helft laat het watt schapsnieuws in de krant voor wat het is, vooral omd het hen niet aanspreekt, Walcheren leest zelfs 80 proce dat nieuws bijna nooit. De voo lichtingsx-ubriek in de huis-aa: huisbladen leest een kwart w eens. Dijkbewaking, zuiverii van afvalwater en calamiteit zijn ondeiweipen die de mees interesse wekken; waterschap fusies, -verkiezingen en b heersplannen kunnen ma weinig mensen boeien. Ook is de mening gevraagd na de inzet van het waterschap t dens de wateroverlast van se ternber vorig jaar. In alle gebi den van Zeeland beschoui meer dan 40 procent die als goe of zeer goed. Op het plattelan is dat zelfs 61 procent. In j meeste regio's vindt rond de! procent de inzet slecht tot ze slecht. Zelfbeeld Medewerkers en bestuurde van het waterschap zijn onde: vraagd over het beeld dat zj hebben van hoe burgers denka over de organisatie. Op de meel te punten klopt het zelfbeel van de waterschappers aardij Wel denken zij ten onrechte dl de organisatie nog vooral ba kend staat als ouderwets. Otj verwacht bijna 80 procent, twJ keer zoveel als gerechtvaardig! dat het waterschap als bureatj cratisch te boek staat. GOES - In Sportpunt Zee land in Goes werden woensdag twee pox-te- mormees uit de kleedka- j mer gestolen. Een 17-jaii- ge inwoner van Veere en een 19-jarige inwoner uit Rotterdam deden aangif te. Sasse planontwikkeling wor den geïnformeerd. Dit zei hij, mede naar aanleiding van klachten die vorige week in de raad van Axel waren geventi leerd. Volgens Lonink werden er giste ren verschillende zaken afge sproken. Die afspraken waren ook nodig om het ambitieuze project, dat in feite al dit voor jaar aan het toenmalige college was voorgelegd, weer op gang te helpen. „De wisseling van de wacht heeft de zaak wat vertraagd, maar we gaan nu met de verdere planontwikkeling slagvaardig verder. Het is alleen spijtig dat er behoorlijk wat tijd is ver speeld", zei Lonink. Werkgelegenheid Innovast en de gemeente zullen op korte termijn, als de raad een principe-uitspraak heeft ge daan, ook met de uitgewerkte plannen naar de bevolking en de middenstand toegaan. Die plannen zijn momenteel ook meer in het spoor van het werke- lijk haalbare gebracht. Dat be tekent dat er gestreefd wordt naar de bouw van een uitver- koopcenfrum met zo'n zestig winkeleenheden. Die zullen een directe werkgelegenheid met zich meebrengen van tweehon derd tot driehonderd arbeids plaatsen. Dik honderd minder dan in eerste instantie werd ge raamd. Met de bouw van het cenfrum is een investering gemoeid van on geveer vijftig miljoen gulden. doorlngrid Huibers WIS SEN KERKE - Er komt voorlopig geen skatebaan op Noord-Beveland. Hoewel het overgrote deel van de basis schoolleerlingen daar tijdens een onlangs gehouden kinder debat om vroeg, blijkt de aanleg van zo'n baan toch te duur. Half november mochten de ver tegenwoordigers van zes basis scholen op het eiland bij wet houder A P. Dees-de Looff (onder meer welzijn) een plan indienen voor een speelvooi'zie- rxing in hun dorp. 'Een skate baan', klonk het overal hoopvol. En dan het liefst één met een 'halfpipe' erop. Dat gaat rxiet door. Van de der tigduizend gulden die de ge meente voor de plannen over had, kun je volgens Dees geen skatebaan aanleggen. „De baan gaat nog wel, maar je zit ook met de ondergrond", verklaart zij. „Bovendien zijn de veiligheids eisen erg hoog. Dat maakt zo'n baan ook duurder." „Of we dat niet van tevoren voorzien hadden", zegt Dees; Jamisschien welmaar de kfr deren als ze heel eerlijk zijn ook; Ze waren misschien een beetje teleurgesteld, maar op een ska tebaan hadden de meesten tocÜ niet gerekend." Het enige plan dat het haalde,is de jeu-de-boulesbaan in Co- lijnsplaat. Die wordt komend voorjaar aangelegd. De baat komt tegenover basisschool Hë Steileplankier, voor de deur vat bejaardentehuis Rustoord. Hei leek de kinderen wel leuk oe met de 'bejaarden te kunnei jeu-de-boulen'. Naast de baar, komt een badmintonveldje. He: college trekt tienduizend gul den uit voor dit plan. De overige twintigduizend gul: den houdt het college voorlopijj in kas. Zij hebben de kinderei op het eiland gevraagd, nieuvt plannen te smeden. Maar wel met de uitdrukkelijke opdrachl dat er niet meer dan twxntigduij zend gulden mag worden uitgp geven. De kinderen krijgen tot! maart de tijd om een nieuw ide| in te leveren. door Esme Soesman KAPELLE - De Stichting Jeugdwerk Kapelle presen teert de komende maanden, onder de naam Pinokkio, verschillende kinderactivi teiten in jongerencentrum Trinnety in Kapelle. De be doeling is het kinderwerk nieuw leven in te blazen. Op het programma staan verschillende clubactivitei ten, zoals de kinderclub voor meisjes van tien tot twaalf jaar, Technika-10. Deze tech nische cursus duurt van half zeven tot acht uur. De eei'ste tien weken wordt gewerkt met hout. Voor kinderen van zes tot en met acht jaar start een Line-dance 'club. Deze wordt woensdagmiddag tus sen half twee en drie uur ge geven. Voor zes tot en met 99 jaar staat woensdag 17 fe bruari, van twee tot half vier, een poppenvoorstelling ge programmeerd van Jean Ma rie Piron uit België. Het the ma van deze voorstelling is vriendschap. Verder houdt de Stichting Jeugdwerk zich bezig met de organisatie van de Roefeldagen op 16 en 19 juni. Het is in Kapelle een tijd stil geweest wat kinderactivitei ten betreft. Initiatieven bloedden dood. Jeugdwerker Ron van den Bogaard zet zijn schouders er nu weer onder. „Omdat er hier weinig te be leven is voor kinderen en om dat je zo ook voor toelevering zorgt voor het jongeren werk." Dat contact door de jaren heen is volgens Van den Bogaai"d belangrijk, omdat jongeren je dan - wanneer dat nodig is - weten te vin den. „En je ziet toch de ten dens dat het jeugdwerk steeds meer een stuk van de opvoedingstaak overneemt." Voor meer informatie en re servering kan contact wor den opgenomen met de Stichting Jeugdwerk Kapel le: 0113-330990.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30