Hein Verbruggen krijgt zijn zin Vitesse mag niet tegen Dortmund [Jean-Marie Pfaff weg bij Oostende Dopingzaak blijft Zülle achtervolgen Eindhoven hoopt op PSV in bekertoernooi Evangelist tegen doping Martina Hingis ronde verder Manchester United rijkste voetbalclub I Consensus over straf bij gebruik stimulerende middelen: uitzondering voor profs Litmanen en Arveladze terug Doelman Lyon verongelukt Beroep in kwestie-Korda Philippoussis in Daviscupploeg Feyenoord-fans voeren actie Rob van Meggelen wint tijdrit Dopingpolitie Spurtzege Lefèvre Nieuwe bewijzen tegen Nagano door_ Henk Stouwdam LAUSANNE - Sporters ver staan elkaar. Nadat de politici de dopingconferentie in Lau- sanne hadden verlaten, bereik ten de sportfederaties gisteren consensus over enkele twist- [punten. De ergernis over poli tieke uitspraken uit met name Duitsland en de Verenigde Sta ten ebde weg toen bleek dat sporters onder elkaar goed tot zaken kunnen komen. De be langrijkste uitkomst was dat de {wereldvoetbalbond (FIFA) en de internationale wielerfedera tie (UCI) hun zin kregen ten aanzien van de strafmaat. Er werd afgesproken de sanctie voor twee jaar te handhaven, maar een uitzondering te maken voor federaties met professio nals. Hein Verbruggen en Sepp Blat ter, de grote opposanten van een verbanning van twee jaar voor dopingzondaars, kunnen tevre den zijn. Zij krijgen de ruimte om van die sanctie af te wijken. In diplomatieke bewoording heet het dat er een „modificatie K in de sanctionering mogelijk is voor federaties met specifieke problemen". In gewone men sentaal wil dat zeggen, dat zon dige profwielrenners betaald voetballers en eventueel tennis sers onder die straf kunnen uit komen. FIFA en UCI hoeven derhalve niet te sleutelen aan hun reglementen. Het spreekt voor zich dat Ver bruggen het congrescentrum Beaulieu gisteren aanmerkelijk vrolijker verliet dan de dag er voor. Hij was de dag begonnen met een grimmige toespraak 'aarin hij voortdurend op het indje van boosheid balanceer- [e en met name de Amerikanen Je mantel uitveegde. Nadat de lUCI-voorzitter sloom had afge- flazen en hij, zoals verwacht, ;eun kreeg van Blatter, kon er in een compromis worden ge- -erkt. En dat kwam er opval lend snel. ]en andere heikel punt waar- 'er overeenstemming werd be- ;ikt was, dat het op te richten iti-dopinginstituut niet onder vlag van het Internationaal jlympisch Comité komt te staan Het IOC had bedacht dat een dergelijk instituut, waar- 1- voor al 25 miljoen dollar was ge reserveerd. geleid zou moeten I worden door Juan Antonio Samaranch en prince Alexan dre de Merode, de voorzitter van de medische commissie van het IOC. Voor de Verenigde Staten en in mindere mate een aantal Europese landen was die con nectie onacceptabel. Zij pleit ten met succes voor absolute neutraliteit, want er is besloten dat het anti-dopinginstituut een onafhankelijke leiding krijgt. De Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van NOCNSF-bestuurslid Wim Cornelis, verliet opgewekt de conferentiezaal. Hoewel zij geen substantiële bijdrage aan de discussie hadden geleverd, konden ze zich goed vinden in de conclusies en compromissen. De Nederlandse afvaardiging, die naast Cornelis bestond uit Gijs Langevoort, binnen de sportkoepel de dopingdeskun- dig, NOCNSF-staflid Cees Ver voorn en Rob de Vries, directeur sport van het ministerie van VWS. was niet met sterk afwij kende meningen afgereisd „Wat hebben wij nog toe te voe gen aan hetgeen er in twee da gen is gezegd?", vroeg Cornelis zich af. „Wij zouden slechts in herhalingen zijn vervallen. We kunnen ons vinden in de slot verklaring, die in essentie niet afwijkt van ons dopingbeleid. Wij zien deze conferentie als een eerste stap op weg naar een inte grale aanpak van het doping- vraagstuk GPD zie ook commentaar op pagina 2 Wielerman Hein Verbruggen hield een krachtig pleidooi om de strafmaat bij dopinggebruik aan te passen. foto Donald Stampfli/AP door Henk Stouwdam LAUSANNE - Van de talrijke positieve stemmen op de werelddopingconferen- tie komt die van Johann Olav Koss in Lausanne overal bovenuit. De oud schaatser verkoopt idealen met de overtuiging van een evangelist. Voor de Noor staat vast dat normen en waarden aan' de basis van dopingbestrijding moeten staan. Met louter maatregelen komt de sportwereld volgens de meer voudig wereld- en olympisch kampioen schaatsen niet verder. Het is tijd vooreen ethisch reveil. Scep sis is Koss vreemd: hij loopt niet mee in het leger cynici dat de dopingconferen tie bij voorbaat tot een mislukte bijeen komst heeft uitgeroepen. Integendeel, de Scandinaviër verkondigt vol over- Positieve geluiden van Johann Olav Koss gave dat in Lausanne een nieuw tijd perk in de strijd tegen stimulerende middelen is ingetreden. Actie Op voorhand roept Koss, die de inter nationale atletencommissie vertegen woordigt, dat de conclusie van de do pingconferentie moet zijn: actie! „Voor de volle honderd procent", klinkt het vastberaden. „Er moet wat gebeuren, zoals met z'n aUen werken aan een nieuwe ethiek in de sport. Als wij de grenzen een beetje verleggen, doet de volgende generatie het opnieuw en de daaropvolgende genex-atie weer En waar eindigen we dan? Echt, het is 'time for a change'." Koss is niet te stoppen. Het wijzende vingertje ontbreekt, maar wordt ge compenseerd met een felle blik in zijn ogen. Om vervolgens zijn sporthart te laten spreken. „Neem van mij aan dat atleten op een eerlijke manier willen winnen. Zij willen dat er fair wordt ge stredenHij vraagt zich hardop af: „Waarom zou je doping willen gebrui ken?" Om beter te zxjn dan de concur rentie misschien? Ja natuurlijk, dat snapt de realist Koss ook wel. Maar Koss de optimist spreekt een andere taal. „Waarom zou je willen dat er een smet aan jouw overwinning kleeft? Ik kan geen enkele reden bedenken. Bo vendien is het vals." Vanzelfsprekend hoeft niemand de oud-spoiler te vertellen hoe er in wer kelijkheid met verboden pillen en poe ders wordt omgesprongen. Koss ziet ook het probleem waarmee onder a nde- renHein Verbruggen worstelt. „Het zou een ramp zijn als we met z'n allen hier een reglement aannemen dat door een rechter wordt teruggefloten", keert de realist in hem terug. Koss stelt dat sporters een zware ver antwoordelijkheid hebben, tegenover zichzelf en tegenover de samenleving. „Als iemand willens en wetens doping gebruikt, zal hij ook de consequenties moeten acceptei-en." GPD AMSTERDAM - Precies drie maanden nadat de twee gebles seerd het voetbalveld verlieten, schuiven Jari Litmanen en Shota Arveladze weer aan bij Ajax. De twee zijn fit genoeg om aan de tweede helft van de competitie te beginnen. Voor de Amsterdammers klinkt het startschot vanavond in Kerkrade in de bekerwedstrijd tegen Roda JC. Litmanen, Arveladze en ook Tobiasen raakten op 4 november zwaar geblesseerd in het Champions League-duel tegen Olympiakos Piraeus. Tobia sen komt dit seizoen helemaal niet meer in actie. Danny Blind, die tobt met een knieblessure, en Dani kunnen vanavond ook niet spelen. GPD LYON - De 33-jarige Franse profvoetbaUer Luc Borrelli. doelman bij Olympique Lyon, is gisteren bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij kwam in de buurt van Molphey in botsing met een vrachtwagen. Borrelli, geboren in Marseille, begon zijn loopbaan bij Toulon. Daarna speelde hij bij Paris Saint-Germain en Caen. Vorig jaar tekende hij een contract voor twee seizoenen bij Lyon. Daar is Grégory Coupet overi gens eerste keus als keeper. AFP LONDEN - De Internationale Tennis Federatie legt zich niet neer bij het oordeel van het Hooggerechtshof in Londen in de zaak-Petr Korda. De Tsjech, die bij een dopingcontrole op Wimbledon positief reageerde, kan volgens een uitspraak van de rechter niet geschorst worden zoals de ITF wil. Het juridi sche oordeel was gebaseerd op de straf die een speciale com missie van de ITF over Korda had uitgesproken: de Tsjech diende punten en prijzengeld in te leveren, maar mocht ge woon doorspelen. De ITF heeft besloten de kwestie aan het Hof van Beroep in Londen voor te leggen. RTR SYDNEY - Mark Philippoussis keert terug in het Australi sche Daviscupteam. De US Open-finalist van vorig jaar wei gerde in 199 8 uit te komen voor de ploeg vanwege een conflict met captain John Newcombe en coach Tony Roche. Newcom- be verklaarde gisteren dat de problemen, die een jaar geleden ontstonden toen Philippoussis afzegde voor de partij tegen Zimbabwe, uit de wereld zijn. RTR ROTTERDAM - 'Feyenoord forever, geweld never'. Met die tekst op witte T-shirts voeren supporters van Feyenoord van daag actie tijdens de bekerwedstrijd tegen FC Utrecht. De truitjes worden uitgereikt aan de ruim zevenhonderd Rotter damse aanhangers die toegang hebben tot de middagontmoe ting in Nieuw Galgenwaard. Op die wijze wordt de fans ge vraagd zich uit te spreken tegen het geweld en de vernielingen van zaterdag in het Duitse Leverkusen. „We willen een duide lijk teken afgeven," zegt W. Veenman, voorzitter van de sup portersvereniging Feyenoord. „Het is een signaal 'tot hier en niet verder'. We zijn het echt zat.Een partijtje tussen de sup portersclubs van Feyenoord en Utrecht is uitgesteld. GPD TECHENDORF - Rob van Meggelen heeft op de Oostenrijkse Weissensee de eerste opwarmronde voor de Alternatieve Elf stedentocht van komende zaterdag gewonnen. De schaatser uit Amsterdam schreef de tijdrit over een kilometer op zijn naam in 1.13,98. Zijn teamgenoot Erik Feenstra, die later op de dag tijdens een training zijn sleutelbeen brak, werd tweede in 1.14,47. ANP I van onze sportredactie ARNHEM - Het oefenduel tus sen Vitesse en Borussia Dort mund wordt zaterdag niet in het Betuwse Gendt gespeeld. Uit angst voor supportersrellen heeft burgemeester Th. van Casteren de wedstrijd verbo den. Vitesse-voorzitter Karei Aalbers reageerde verbolgen: „De burgemeester van Gendt vindt zichzelf nu blijkbaar ook een wereldburger." Volgens Van Casteren is het sportpark van de plaatselijke zondag-eersteklasser De Bata ven niet geschikt voor een der gelijke wedstrijd. Supporters kunnen zo het veld oplopen. Met beelden van de recente hooli gans-rellen in het Duitse Lever kusen nog vers op het netvlies, wil hij geen enkel risico nemen. De politie, die niet meer dan vier agenten extra op de been kan brengen, vreest dat supporters van Vitesse, Dortmund en het in Gendt ook populaire NEC slaags kunnen raken. Karei Aalbers: „Het begint zo langzamerhand een modegril te worden, dat burgemeesters wedstrijden verbieden", ver volgde Aalbers. „Waar gaat het om? We wijken voor de mogelij ke dreiging van een stel idioten, die willens en wetens rellen trappen. Het is een gevaarlijke ontwikkeling dat de politiek niet bereid is het probleem bij de wortel aan te pakken GPD van onze sportredactie OOSTENDE - Jean-Marie Pfaff is alweer ontslagen als trainer van KV Oostende. De voormalig doelman van bet Belgische na tionale elftal trad eind oktober in dienst van de voetbalclub, waar hij de Nederlander Dennis van Wijk opvolgde. Na 22 speeldagen is Oostende hekkensluiter in de hoogste klasse van het Belgische voet bal. Toen Pfaff in dienst trad be zette de club uit de kustplaats nog de voorlaatste plaats. In de elf wedstrijden dat hij aan het roer stond, werd één keer ge wonnen en drie keer gelijkge speeld, onder meer afgelopen zaterdag bij Charleroi. Na een onderhoud tussen club- van onze sportredactie TOKIO - Een moment van vertwijfeling, een zuur gezicht en een Pan Pacific Open tennistoernooi in Tokio. De winnares van de zuinige lach. Martina Hingis reageerde op vele manieren in haar Australian Open begon slecht, maar stelde in het restant orde op partij tegen de Japanse Ai Sugiyama, in de tweede ronde van het zaken: 3-6,6-1,6-2. foto Kimimasa Mayama/Reuters bestuur, spelersgroep en Pfaff kreeg de trainer zijn ontslag. Assistent-coach Brackx neemt zijn taken voorlopig waar. Jean-Marie Pfaff kende tijdens de WK van 1986 in Mexico het hoogtepunt van zijn actieve loopbaan. Met het Belgische elf tal eindigde hij als vierde, later dat jaar werd hij uitgeroepen tot beste doelman van de wereld. Van 1975 tot 1988 kwam Pfaff 64 maal uit voor de Rode Dui vels. Met Bayern München be haalde hij de Duitse landstitel. Pfaff is de zesde trainer die dit seizoen in de Belgische hoogste klasse is ontslagen. BELG A van onze sportredactie MADRID - Alex Zülle gaat bij de Spaanse wielerploeg Ba- nesto een nieuw wielerleven te gemoet. Dat was het motto van de presentatie van de equipe in Madrid. De Zwitser maakte tijdens de laatste Ronde van Frankrijk deel uit van de Festinaploeg, die wegens een dopingschandaal uit de strijd werd genomen. Alex Zülle gaf bij politieverho ren toe wel eens bloeddoping te hebben toegepast. Hij werd la ter voor de duur van zeven maanden, tot 1 mei, geschorst. „Maar een nieuw leven staat voor de deur. Niet alleen voor mij maar ook voor de hele wie lersport", zei Zülle. ..Dit seizoen wil ik me bewijzen. Ik ben nog steeds boos op een hoop mensen en organisaties, maar ik heb ge noeg energie in me om er weer volop tegenaan te gaan." Hij zei de dopingaffaire nog niet vergeten te zijn. „Het is psycho logisch heel moeilijk daar af stand van te nemen. Toch heb ik me voorgenomen alleen maar naar de toekomst te kijken." Zülle begin in mei te koersen met de Ronde van Romandië in zijn vaderland. Hij doet niet [RRARA - De gerechtelijke politie van Ferrara heeft op- leuw een inval gedaan bij het lortwetenschappelijk insti- iut van het Italiaans Olym- isch Comité (CONI) in Rome. 'aarbij zijn andermaal medi sche dossiers van een aantal 2# topsporters in beslaggenomen. 3d Uit het aangetroffen materiaal, dat teruggaat tot 1980, blijkt dat van een groot aantal duur- sporters de verschillen in hema- tocriet waarde precies zijn bijgehouden. Het gaat om gege vens van wielrenners, skiërs, roeiers en atleten. AFP van onze sportredactie EINDHOVEN - De grote broer kan ko men. Eindhoven drong gisteravond ten koste van FC Groningen (2-1) door tot de kwartfinales van het toernooi om de Amstel Cup en hoopt uiteraard op PSV als volgende tegenstander. Ook FC Zwolle bekert, na Emmen als derde club uit de Toto Divisie, door. Na een dramatisch begin herpakte de ploeg van de kersverse hoofdtrainer Dwight Lodeweges zich knap tegen Go Ahead Eagles. 5-2. Voor Zwolle is de kwartfinale van het bekertoernooi niet zo uniek. In het sei zoen '96/'97 ging de eerste-divisieclub er toen uit tegen de latere winnaar Roda JC. Een paar jaar eerder was Feyenoord te sterk. Herinneren De meeste fans van Eindhoven kunnen zich een plek bij de laatste acht niet herinneren. Het zag er geruime tijd naar uit dat het ook niet zo ver zou ko men. Groningen, dat Alberda bij de warming-up geblesseerd zag afhaken, controleerde de wedstrijd voor rust en kwam bijna als vanzelfsprekend op voorsprong door een treffer van Mat- thijs. Eindhoven sloeg in het begin van de tweede helft vanaf de penaltystip te- rug. Richard van Gils benutte een straf schop na hands van Schoenmakers. De thuisploeg drong aan, maar vond heel lang nauwelijks een gaatje. Meer ruim te kwam er in de 72e minuut na het wegzenden van Matthijs Die legde net buiten de zestien een doorgebroken te genstander neer en kreeg rood Pas vlak voor tijd, toen veel van de 2200 suppor ters zich al met een verlenging hadden verzoend, profiteerde Van Tuinen van het personele overwicht. Volendam heeft de leiding genomen in de stand voor de derde periode van de Toto Divisie. De ploeg van de nieuwe coach Andries Jonker zegevierde op ei gen veld met 4-1 over Dordrecht'90. Daardoor steeg Volendam, dat vorig seizoen uit de KPN Telecompetitie de gradeerde, in de algemene stand van de tiende naar de zevende positie. FC Zwolle - Go Ahead Eagles 5-2 (2-2). 14. Sikora 0-1, 35. Bram Morbus 0-2. 44 Peelen (e.d.) 1-2, 45 Roelofsen 2-2. 60. Derksen 3-2. 65 Slot 4-2. 75. Derksen 5-2. Scheidsrechter: Van Dijk. Aantal toeschouwers: 4500 Eindhoven - FC Groningen 2-1 (0-1). 24 Matthijs 0-1, 48. Van Gils 1-1 (strafschop). 88. Van Tuinen 2-1. Scheidsrechter Van Eg- mond. Rode kaart: 72. Aantal toeschouwers. 2200. Volendam - Dordrecht'90 4-1 (2-0). 3 Obdam 1-0. 31. Bubangida 2-0, 50. Ima 3-0, S6. Ima 4-0, 89. Simons 4-1. Scheidsrechter: Luyten. Aantal toeschouwers: 2877. ANP mee met de Ronde van Italië, waarin Banesto voor het eerst in vier jaar weer zal verschijnen. In de Ronde van Frankrijk start Zülle als kopman naast de Itali aan Leonardo Piepoli, afkom stig van Saeco. De andere nieuwelingen zijn de Pool Ba- ranowski en de Italiaan Bruseg- hin. Tot de vertrekkers behoren de Spanjaard Olano en de Fransman De las Cuevas. AFP van onze sportredactie DEN HAAG - Volgens het Britse voetbalmaandblad FourFour- Two is Manchester United de rijkste voetbalclub ter wereld. De Engelse club verdiende vorig seizoen 276,9 miljoen gulden. Barcelona is met 185,2 miljoen gulden tweede, gevolgd door ri vaal Real Madrid met 175,2 mil joen gulden. De enige Nederlandse club in het door FourFourTwo gepubli ceerde rijtje is Ajax op de zeven tiende plaats met een inkomen van 87,6 miljoen gulden. Het magazine FourFourTwo baseerde de ranglijst op de om zetcijfers van de voetbalclubs. De inkomsten uit transfers wer den niet meegerekend, omdat die bedragen geen onderdeel uitmaken van de vaste inkom sten van de clubs. Volgens de Engelse onderzoekers is de hoge omzet van Ajax voor een groot deel toe te schrijven aan de in komsten uit de Amsterdam Are na. De grootste inkomstenbron van Manchester United is merchan dising. De verkoop van televi sierechten leverde de Engelse club vorig seizoen 39,4 miljoen gulden op. Het Italiaanse Ju- MARSEILLE - David Lefèvre heeft zijn werkgever Casino de eerste zege van het prille wieier- seizoen bezorgd. De 26-jarige Fransman won gisteren de ope ningsetappe in de 29e Ster van Bessèges. Het was ook zijn eer ste echte succes als prof. In een rit over 126,2 kilometer van La Ciotat naar Aubagne versloeg Lefèvre de Duitser Jens Voigt in de sprint met gemak. Het verschil was een lengte. De twee waren in de laatste kilome ter van de plaatselijke omloop uit het peloton ontsnapt. Voigt moest dinsdag in de GP d'Ouverture Marseillaise de Belg Frank Vandenbroucke ook al voor laten gaan. Andrej Tsjmil, de Moldaviër met een Belgisch paspoort, eindigde op drie seconden als derde. Hij was de snelste van de achtervol gende groep. Lefèvre begint donderdag dankzij de bonifica tie met een voorsprong van vier seconden op Voigt en negen op Tsjmil aan de tweede etappe. Die gaat van Nïmes naar Sète. AFP ventus boerde op dat terrein veel beter. Die post leverde de topclub uit Turijn 65,5 miljoen gulden op. Juventus is met een inkomen van 167,6 miljoen gul den in 1998 op de ranglijst terug te vinden op de vierde plaats. De eerste niet-Europese voet balclub is het Braziliaanse Fla- mengo (11), met 117,8 miljoen gulden. Tot de top tien behoren ook nog twee andere Engelse clubs, Newcastle United (8) en Liverpool (9). De eerste Duitse club is Bayern München op een vijfde plaats (162,5 miljoen). Boiussia Dortmund (132,9 mil joen) neemt plaats zeven in. Oók Italië heeft naast Juventus nog twee andere vertegenwoordi gers in de top tien. AC Milan (149,6 miljoen) op nummer zes en Inter Milaan (123,2 miljoen) op de tiende plaats. GPD NAGANO - Het organisatieco mité van de Winterspelen van Nagano (1998) heeft miljoenen gespendeerd om de gunst van IOC-leden te winnen. Dat staat in de Japanse krant Mainichi. De krant komt met nieuwe fei ten. Eerder was bekend dat har de bewijzen, onder meer docu menten over de ontvangst van IOC-leden in 1991, na de toewij zing van de Spelen aan de Ja panse stad zijn vernietigd. In gevonden memo's is sprake van een bedrag van zo'n twaalf mil joen gulden dat is uitgegeven in 1991, het jaar dat Nagano de Spelen kreeg toegewezen. Dat is bijna de helft van het totale budget dat de organisatie in de drie campagnejaren spendeer de. De uitgaven in '91 betreffen on der meer de ontvangst van 61 IOC-leden in mei 1991. Twee miljoen gulden kostte het uit stapje naar het Engelse Bir mingham, waar een groot Ja pans gezelschap neerstreek om IOC-leden vlak voor de stem ming te paaien. Dat gebeurde in een afgehuurde villa, volgens Mainichi „een geheim oord van vermaak, waar in kimono ge- h'ulde vrouwen Japanse lekker nijen serveerden" Burgemeester Tsukada van Na gano, destijds vice-voorzitter van het organisatiecomité, geeft in een reactie een gedeeltelijke bevestiging. „Ik weet de details niet meer, maar de genoemde bedragen kunnen ongeveer kloppen", aldus Tsukada. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23