PROVINCIALE ZEEUWSI Justitie duikt in Bijlmerramp 22.00 UM Peper krijgt tik op vingers voor geklungel rond politie-CAO EXTRA KOOPAVONDEN OP DONDERDAG. VRIJDAG EN ZATERDAÓ TÖTIH Keukenhal Schelde moet deel schade asbestslachtoffer vergoeden Weerman eist geld van Aardenburger na plagiaat bericht 4 WEKEN A 10 en 11 Onderzoek naar achterhouden informatie Kuifje noch links noch rechts Dit is witteboordencriminaliteit Burgers in Kosovo geëxecuteerd Uitzondering voor professionals Aanval op huis verdachte van kindermisbruik VOOR 16,00 JA, ik PZC 10° J 6Ü ZW 6 Overwegend droog Over het algemeen veel bewolking, maar vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur rond 10 graden. 242e jaargang no. 29 donderdag 4 februari 1999 losse nummers 1,80 PZC )t door Hans de Bruijn a-i en Cees van der Laan DEN HAAG-Justitie gaat J onderzoeken of er strafba- «j re feiten zijn gepleegd na het neerstorten van de El )E'Al Boeing op de Bijlmer. Tijdens de parlementaire enquête bleek gisteren dat El Al vrijwel direct na de J crash de luchtverkeerslei- ?r! ding meedeelde dat het toestel gevaarlijke giftige I en explosieve stoffen ver voerde. De luchtverkeersleiding beloof de op uitdrukkelijk verzoek van El AJ die informatie niet bekend te maken. De Amsterdamse hoofdofficier Vrakking en zijn Haarlemse collega Van Brum- men gaan nu onderzoeken wat er is verzwegen en of daarmee de gezondheid van mensen in gevaar is gebracht. Bekeken wordt of mensen strafrechtelijk vervolgd moeten worden. De onthulling gisteren dat de luchtverkeersleiding wel dege lijk kennis had van de lading leidde tot onthutste reacties van Bijlmerbewoners, hulpverle ners en (oud)-politici. Zes jaar lang hadden ze gehoord dat het ramptoestel geen gevaarlijke lading vervoerde. Volgens commissielid M. Au- gusteijn meldde een El Al-me- t dewerker een half uur na de crash aan de verkeersleiding dat de lading van het vliegtuig onder meer bestond uit 'brand bare, giftige stoffen, explosie ven en munitie'. De verkeerslei ding honoreerde het verzoek die informatie geheim te houden. De brandweer, de GG&GD, de gemeente Amsterdam en de mi nisters werden niet op de hoogte gesteld. Hulpverleners namen ook geen speciale, beschermen de maatregelen. Het telefoonge sprek werd wel opgenomen, maar de geluidsbanden verdwe nen zes jaar lang in een kluis bij de verkeersleiding. Destijds werd gezegd dat de jumbo par fum, videorecorders en andere 'gewone' goederen vervoerde. Volgens hoofd operaties S. Koopmans van de verkeerslei ding werd de Rijksluchtvaart dienst (RLD) wel geïnformeerd. Dat zei hij gisteren tijdens zijn verhoor voor de commissie. Maar de informatie over de in houd van de jumbo zou nooit zijn doorgegeven aan de poli tiek verantwoordelijken. Geschokt Politieke partijen en (oud)-mi- nisters reageerden geschokt op de onthulüng. „Ik ben verbijs terd. De informatie had be schikbaar moeten zijn", aldus minister Jorritsma, die in het vorige kabinet als minister van Verkeer en Waterstaat politiek verantwoordelijk was voor de nasleep van de ramp. Jorritsma pleitte gisteren als eerste voor een strafrechterlijk onderzoek. Haar voorganger Maij-Weggen voelt zich 'bedrogen en ontgoo cheld, omdat mij relevante in formatie is onthouden over de lading van de El Al-Boeing.' Ook minister Borst van Volks gezondheid reageerde boos. ,,Je moet je doodschamen als je deze informatie niet doorgeeft." WD, D66 en GroenLinks vin den het een schandalige zaak dat de informatie zo lang ge heim is gebleven. D66-kamerlid Van Walsem is van mening dat de verantwoordelijken moeten worden ontslagen. Oud-burgemeester Van Thijn, destijds hoofd van het crisiscen trum, was 'perplex' na het horen van het nieuws. „Ik heb op de avond zelf verschillende malen de verzekering gekregen dat er geen gevaarlijke stoffen aan boord waren. Op basis daarvan is besloten geen extra bescher mende maatregelen te nemen." F. Erhart, die voor de Raad voor de Luchtvaart de ramp onder zocht, meent daarentegen dat de El Al-werknemer en de ver keersleiders zich vergissen. De gevaarlijke lading was volgens hem bij de tussenlanding in Am sterdam, na de vlucht uit New York, uitgeladen. Erharts onderzoek bracht hem tot de overtuiging dat er geen wapens of munitie aan boord waren. Hij vertelde verder dat hij wrakstukken in een metalen mand had verzameld, maar dat deze mand helaas was verdwe nen. Erhart vond een neuswiel en een flasher (een apparaat te gen luchtdoelraketten, waar mee El Al-vliegtuigen stan daard zijn uitgerust). GPD zie ook pagina 2 van onze regioredactie MIDDELBURG - Asbestslacht offers met longkanker maken betere kansen op schadevergoe ding van hun (oud)-werkgever. De kantonrechter in Middel- buig heeft deze week de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) opgelegd 26 procent van de ge leden schade te vergoeden aan nabestaanden van een oud werknemer. Tot nu toe wezen werkgevers de aansprakelijkheid van de hand, omdat longkanker ook door ro ken kan zijn veroorzaakt. Des kundigen hebben inmiddels een PARIJS - Kuifje is politiek gesproken noch links noch rechts. Die conclusie trok het Franse parlement gisteren na twee uur discussie. Het op merkelijke debat is onder deel van festiviteiten rond de zeventigste verjaardag van de eeuwig jonge journalist. Albums als Kuifje in Congo (racisme; later Kuifje in Afri ka geheten) en Kuifje bij de Sovjets (anti-communis tisch) wekken de indruk dat de bekende stripheld tot het rechtse kamp behoorde. Maar de Kuifjespersoon uit de laatste Hergé-albums lijkt juist links en sociaal betrok ken. Zo zou Kuifje bij de Pi- caro's de uitbuiting van ont wikkelingslanden aan de kaak stellen. RTR Hulpverleners zijn een dag na de Bijlmerramp bezig met het bergen van slachtoffers. foto Marcel Antonisse/ANP (Advertentie) methode ontwikkeld waarmee kan worden vastgesteld in hoe verre asbest de oorzaak was van de longkanker. Daarbij speelt een rol hoe lang en in welke ma te de werknemer aan asbest is blootgesteld. De kantom-echter in Middelburg heeft zijn vonnis op die methode gebaseerd. Volgens raadsman RCox van de verzekeraar van de KSG valt nog te bezien hoe de rechterlijke macht in de toekomst met de re kenmethode omgaat. De rechts- literatuur kent op het punt van kansberekening nogal wat on duidelijkheden, stelt hij. Hij vraagt zich ook af of een (oud)-werkgever wel aanspra kelijk kan worden gesteld als het aandeel van asbest geringer blijkt dan het aandeel roken, en waar het omslagpunt moet lig gen. „Iemand moet wel hele lan ge periodes aan heel veel asbest zijn blootgesteld wil dat, afge zet tegen het roken, een belang rijke factor zijn", zegt Cox. Hij wijst er op dat de berekende 26 procent geldt voor iemand die tijdens een dienstverband van 33 jaar langdurig met asbest heeft gewerkt. „De overige 74 procent blijft voor rekening van (de nabestaanden) van het slachtoffer als verdiscontering van de eigen schuld." Het Comité Asbestslachtoffers noemt de uitspraak een door braak. In het verleden hebben rechters schadevergoeding toe gekend aan asbestslachtoffers met mesothelioom of asbestose. ANP doorThea van Beek en Carine Neefjes AMSTERDAM - Als de brandweer had geweten dat het neergestorte El Al vlieg tuig gevaarlijke stoffen ver voerde, dan had het korps de Bijlmerramp totaal anders aangepakt. Brandweerlieden zijn nu zonder enige bescher ming naar het rampgebied uitgerukt, terwijl ze een gas- of chemicaliënpak hadden moeten dragen. „Het is een schande dat wij niet op de hoogte zijn gesteld van de gevaarlijke lading", zegt C. Ronner, vice-voorzit- ter van de Ondernemingsraad van de brandweer in Amster dam. Brandweerlieden rea geerden gisteren emotioneel- toen tijdens de parlementaire enquête bekend werd dat een half uur na de ramp de lucht verkeersleiding op Schiphol wist dat er gevaarlijke stoffen in het vliegtuig zaten. „Ik ben enorm geschrokken. Ik heb toen twee dagen in mijn blote gezicht in die giftige puinhoop rondgelopen. Ik had een gasmasker moeten dra gen. Nog steeds heb ik last van huiduitslag, kapotte voeten en tranende ogen, drie keer per week moet ik naar het zie kenhuis. Die heren die hebben gezwegen over die giftige la ding, maken mij razend", al dus brandmeester Wim Jon ker. Volgens Jonker zijn de metin gen naar de hoeveelheid gif in de grond niet goed uitgevoerd omdat de brandweer niet wist wat ze moest meten. In totaal hebben twintigmensen van de brandweer zich aangemeld voor medisch onderzoek. Ook hulpverleners van het Rode Kruis reageren veront waardigd. „Ze hebben men sen doelbewust aan risico's blootgesteld en dat is zeer kwalijk", zegt Thijs Gras. Tij dens de ramp was hij com mandant van het SIGMA- team van het Rode Kruis. Gras: „Een uur na de crash ar riveerden wij ter plekke. Op dat moment was dus al be kend wat het vliegtuig aan boord had. Dat ze dat stil heb ben willen houden is nog tot daar aan toe, maar dat ze daar hulpverleners het slachtoffer van laten worden, is diep schrijnend." Niet normaal Met zijn hulpteam stond Gras geruime tijd in de dikke rook van de brandhaard en met de voeten in het bluswater. Ver schillende collega's van Gras kampen met gezondheids klachten. Zoals Nora Stein- raht die last heeft van zware vermoeidheid en gewrichts klachten. Vorig jaar werd bo vendien een agressieve vorm van borstkanker bij haar vastgesteld. „En dat is niet normaal op je 39ste." Ze noemt het nieuws een doorbraak. „Iedereen met ge zondheidsklachten krijgt dus toch gelijk. Nu is het belang rijk te achterhalen om welke stoffen het precies gaat. Ik vermoedde altijd al dat we be lazerd werden door de autori teiten, maar we konden er geen vinger achter krijgen." Kwaad is Steinraht ook, voor al op het Rode Kruis. „Nog nooit hebben ze geïnformeerd wat er met ons aan de hand was. Toen we met onze klach ten en kritiek naar buiten kwamen, werden we door de directie ontslagen." De huidige directeur R. Ver hoogt van de Rode Kruis afde ling Amsterdam, trekt nu min of meer het boetekleed aan. „Als we op de hoogte waren geweest van de lading hadden we hulpverleners in bescher mende kleding op pad kunnen sturen. Ook de nazorg had dan anders gekund." Ook Bijlmerbewoners reage ren geschokt. Elly Prijt, die pal tegenover de rampplek woont en ook last heeft van haar gezondheid: „Ik viel zo wat van m'n stoel toen ik het hoorde. Een schande, dit is witteboordencriminaliteit. Anderzijds is er ook opluch ting en is het prima dat het nu naar buiten komt. Van begin af aan hebben we immers ge zegd dat die gezondheids klachten niet tussen onze oren zitten." GPD Het Keukenhal Circus is weer in de stad. Dat staat garant voor een week lang kolossale kortingen op de toch al scherpe prijzen! Iq Komt dat zien komt dat zien... ftowneske priiz„nl Betaalbare kwaliteit Numansdorp: Industriestraat 2a Tel. (0186)653244 (vanaf A29 bij stoplicht rechts, le dijk links) Openingstijden: Maandag van 13.00 18.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 09.00 uur -18.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag van 09.00 17.00 uur door Leo Roggeveen DEN HAAG - Minister Peper van Binnenlandse Zaken kreeg gisteren een forse tik op de vin gers voor de manier waarop hij de nieuwe politie-CAO tot stand heeft gebracht. Met uit zondering van de PvdA viel de hele Tweede Kamer over de mi nister, die werd verweten zeer klungelig te hebben geopereerd. De partijen namen hem vooral kwalijk dat hij vorige week om onduidelijke redenen terug kwam op het principe-akkoord dat 16 januari werd gesloten. De wetenschap dat gistermiddag alsnog een politie-CAO kon worden gepresenteerd, ver zachtte de pijn slechts ten dele. De paarse coalitiegenoot D66 had, net als de oppositiepartijen CDA, GroenLinks, SP en de kleine christelijke partijen, geen goed woord over voor Pe per. D66-woordvoerster Schel- tema vond dat de minister dooi de gong was gered. „De proce dure is een zooitje geworden. Wij vinden het een beschamen de vertoning, die niet alleen veel geld kost, maar ook het aanzien van de overheid schaadt. Zoiets mag niet meer gebeuren." WD-woordvoerder Nicolaï was iets minder fel, maar toonde zich ook uiterst ongelukkig met de gang van zaken. PvdA-Ka- merlid Van Heemst was als eni ge opgelucht. Zijn partijgenoot Peper: „Mijn ambtenaren heb ben echt niet doorgehad dat de lonen in schalen 7 en 8 veel ver der zouden stijgen dan gemid deld. Niemand heeft mij die dag geattendeerd op het bijzondere karakter van de CAO. Dat werd me pas veel later gemeld door journalisten. Toen zijn we nog maals gaan rekenen en kwamen we tot de conclusie dat sprake was van een misverstand." GPD zie ook pagina 3 Joegoslavische militairen op patrouille in Kosovo. Negen van de 24 etnische Albanezen die vorige week vrijdag in het dorp Rogovo werden gedood, blijken niet te zijn gesneuveld tijdens een treffen tussen de Servische politie en Albanese rebellen, maar werden van hun bed gelicht en stand- p rechtelijk door de Serviërs geëxecuteerd. De sportfederaties hebben gisteren bij de dopingconferentie in Lausanne overeenstemming bereikt over enkele twistpun ten. De belangrijkste uitkomst was dat de wereldvoetbalbond (FIFA) en de internationale wielerfederatie (UCI) hun zin kre gen ten aanzien van de strafmaat. Er werd afgesproken de sanctie voor twee jaar te handhaven, maar een uit- zondering te maken voor federaties met professio- O O nals. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25 door Catlijne Akkermans Bram Peper AARDENBURG - Het leek zo gemakkelijk. Amateurweer man W. Provo uit Aardenburg zou voor internetprovider World Online wel even een weerbericht op het net verzor gen. Dus plukte hij een paar we ken geleden gegevens van de Monnickendammer weerman J. Visser van het net en zette die vervolgens als eigen bericht via World Online terug. Plagiaat, schreeuwen Visser en zijn provi der CompuServe, en nu willen ze geld zien. CompuServe wil binnen tien dagen vijftien mille zien. Dat moet Provo in zijn eentje beta len: in zijn contract met World Online staat dat hij alle verant woordelijkheid heeft voor de geplaatste weerberichten. Een behoorlijk aangeslagen Provo, die pas sinds begin dit jaar zijn weersvoorspellingen aan World Online beschikbaar stelt, was zich van geen kwaad bewust. „Ik was aan het verhui zen en had mede door mijn werk heel weinig tijd. Ik heb die be richten overgenomen, niet we tende dat ik plagiaat zou ple gen. Natuurlijk, achteraf besef ik wel dat het fout was, maar ik heb er niet bij stilgestaan." Dat is voor Visser geen excuus: „Ik ben altijd bereid iemand te helpen, maar neem dan contact met me op. Je neemt niet zomaar iets over, dat doe je gewoon niet." Volgens hem is Provo's uitspraak - 'ik heb slechts ge deelten overgenomen' - ook geen zuivere koffie. Visser: „Ik heb bewijzen dat hij alles hoeft DEVENTER - Het huis van een 43-jarige man uit Deventer is gisteren belaagd door ouders en buurtbewoners van een 7-jarig meisje. De man zou ontucht met haar hebben gepleegd. Een van de belagers reed met een auto in op de voorgevel van de woning en ramde de deur. De politie verhinderde dat de wo ning werd betreden en bracht de bewoner in veiligheid, waarna hij als verdachte is aangehou den en verhoord. ANP gebruikt." Zo nam Provo fouten van Visser letterlijk mee: de laatste schreef per abuis 'hier in Monnickendanv in zijn bericht en dat rolde ook op de site van World Online. Provo geeft dan toe verkeerd te zijn geweest, hij is niet van plan het bedrag te betalen. „Waar van moet ik dat doen? Ik wacht eerst af wat er nog gaat komen." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1