B en W sussen onvrede wijkclub PZC Motorclub moet wijken voor natuurherstel Fikse boetes voor snelheidsduivels Bruinooge niet zo bang voor daling werkgelegenheid Praatje over en plaatjes van vestingen Waterschap stemt i in met overname beheer Veerse Meer i 1 Sas maakt haast met besluit outletcentruni zeeland donderdag 4 februari 1999 w 18 College Middelburg omschrijft taken van Arnemuids ondersteuningspunt Clubs Oud-Vossemeer profiteren van erfenis door Lukas Fransen MIDDELBURG - Het college van burgemeester en wethou ders van Middelburg gaat nog eens duidelijk op een rijtje zet ten wat precies de taak en doel stelling van het Wijkondersteu- ningspunt (WOP) Amemuiden is. Hiermee reageren B en W op een uitdrukkelijk verzoek van het WOP. dat zich niet serieus genomen voelt door de gemeen te. ..We gaan in algemene zin op schrijven wat de eigenlijke ta ken van een WOP zijn", zegt wethouder J. C. van Dijk- Sturm. „Er zijn namelijk nog meer WOP's in Middelburg." De wijkbeheergroep in Ame muiden vindt dat de samenwer king met B en W en een groot deel van de ambtenaren van Middelburg sterk te wensen overlaat. De Arnemuidenaren vinden dat er niet naar hen wordt geluis terd en hebben hun ongenoegen daarover herhaaldelijk laten blijken. „Ik vind het jammer dat we elke keer weer zo met elkaar moeten overleggen", zegt Van Di]k-Sturm teleurgesteld. „Ze blijven alsmaar tegen de ge meente aanschoppen. Zo gaat het niet langer. Op deze manier moeten we niet met elkaar om gaan." De nieuwe wijze van huisvuilin- zameling die dit jaar in Ame muiden inging, deed de gemoe deren in het vissersdorp hoog oplopen. De gemeente ging hiermee geheel voorbij aan de uitslag van een door het WOP gehouden enquête, waaruit bleek dat het overgrote deel van de Arnemuidenaren de oude manier van huisvuilinzameling in stand wilden houden. Hierop volgde in december een gesprek tussen de wethouder en het WOP. Goed gesprek Van Dijk-Sturm: „We hebben voor de kerst een goed gesprek van twee uur gehad, dus ik dacht dat het voor elkaar was. Maar we waren nog niet van de oliebollen bekomen of we kre gen alweer een boze brief uit Ar- nemuiden." In die brief eiste het WOP dat de problemen op korte termijn worden opgelost. Daarnaast moet het college de taken, doel stelling en bevoegdheden van het WOP vaststellen. Hierop vooruitlopend moet het college zijn ambtenaren duidelijke in structies geven hoe met de wijk- bemiddelaars om te gaan. Begrijpelijk Het WOP schrijft hierover: Wat ons betreft gaat het slechts om een verwijzing naar de normale omgangsvormen'. De wethou der bestrijdt dat haar ambtena ren de mensen van het WOP niet normaal behandelen. „Dat ver wijt is met helemaal terecht. Ze zijn zelf ook nog wel eens luid van toon. Een ambtenaar is ook maar een mens. Als hij dat een tijd heeft aangehoord, praat hij op dezelfde toon terug. Dat is niet goed te praten, maar wel te begrijpen." Serieus Van Dijk-Sturm weet niet waar de problemen vandaan komen. „Misschien hebben ze na de her indeling het gevoel dat ze niet serieus worden genomen, maar het tegendeel is waar. Ze wor den meer dan serieus genomen. Het WOP in Arnemuiden krijgt meer aandacht dan alle andere WOP's in Middelburg." De wet houder kan niet zo snel een op lossing voor de problemen be denken. „Ik wou dat ik het wist. Ik zit er echt mee in mijn maag. Maar we kunnen Arnemuiden niet in een uitzonderingspositie De aanleg van het natuurgebied vereist de verplaatsing van het crossterrein bij Bath. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers BATH - Het college van burge meester en wethouders van de gemeente Reimerswaal heeft een natuurherstelplan ten zuid oosten van Bath aangemeld bij de stuurgroep Natuurherstel Westerschelde. Het gaat om een gebied van totaal 135 hectare. Ongeveer een kwart daarvan wordt tot natuurgebied omge vormd. De rest van het terrein krijgt grotendeels een recreatie ve functie. Het natuurgebied waar het ei genlijk om gaat, komt ten noor den van de Bathseweg te liggen. Essentieel voor de aanleg van dit gebied is de verplaatsing van het crossterrein van Motorclub Rilland. Dat komt straks langs de Grens weg te liggen, dicht te gen de Belgische grens aan. Ook het terrein van de model vliegers wordt daarheen verplaatst Nu gebruikt deze vereniging nog een grasveldje aan de zuidrand van de Spuiboezem. Tenslotte wordt ook het huidige schietter- rein. dat ten noorden van de golfbaan ligt, verplaatst naar de Grensweg. De drie verenigingen zouden op de nieuwe locatie een gezamenlijk clubhuis kunnen bouwen. De golfclub krijgt de kans haar baan uit te breiden van negen naar achttien holes. Door de verplaatsing van de schietbaan komt er ten noorden van de golf baan daarvoor een stuk grond vrij. Ten noorc^en van de Bathseweg ontstaat zo een aaneengesloten terrein van zo'n 35 hectare. Het zal worden ingericht als een plas-drasgebied met kreken. De dijk tussen de spuiboezem en het nieuwe natuurgebied wordt afgegraven. Zo komt er meer overloop tussen het vrij diepe water in de spuikom en het aan grenzende drassige gebied. Autoverkeer tussen Bath en Woensdrecht wordt in het plan via de Grensweg om Bath heen geleid. „Het is eigenlijk jammer dat het verkeer niet via de noordkant van het natuurge bied kan worden omgeleid", vindt burgemeester A Verbree. „Maar daar ligt maar een heel klein weggetje. Dat is helemaal niet geschikt om al het door gaande verkeer op te vangen." Ongeveer zes hectare van het natuurgebied worden nu nog als landbouwgrond verpacht. Met de pachters is nog niet onder handeld. Met de sportvereni gingen wel. Zij voelen vólgens Verbree wel voor de verplaat sing van hun terreinen. Tien miljoen Voorlopig zijn de kosten van het plan op ruim tien miljoen gul den geraamd. Die kosten komen voor een groot deel voor reke ning van de verschillende sport verenigingen. Ook hoopt de gemeente wat geld te kunnen verdienen met de verkoop van zand en grond. Het leeuwendeel van de kosten komt echter voor rekening van de stuurgroep Westerschelde. Deze moet komend voorjaar een beslissing nemen over het nu aangemelde project. Verbree heeft alle vertrouwen in een gunstige afloop. „Er is ongeveer 66 miljoen gulden voor natuur herstel beschikbaar en er liggen nu voor ongeveer 46 miljoen gulden plannen, dus de kans is behoorlijk groot dat ons project door kan gaan." Mocht de gemeente geen mede werking van de stuurgroep krij gen, dan gaat het hele project niet door. Ook een gedeeltelijke financiering door de stuur groep, zou het natuurherstel plan al in gevaar brengen. „Het plan dat er nu ligt, is een totaal project, daar kunnen we niet de helft van uitvoeren", aldus Ver bree. door Mieke van derJaqt HEINKENSZAND - Het gaat bij lange na niet beroerd met de werkgelegenheid. Ge deputeerde D. Bruinooge had van de dorpsraad van Heinkenszand een wat som bere uitnodiging ontvangen om te komen spreken over de ontwikkeling van de werk gelegenheid in de regio west- Zuid-Beveland. Hij aan vaardde die graag. Niet, zo maakte hij duidelijk, omdat hij lijsttrekker is voor de PvdA in de Statenverkiezin gen van 3 maart, maar omdat hij het contact met de bur gers als gedeputeerde van economische zaken een beet je mist. Maar vooral ook om het negatieve beeld wat er kennelijk heerst wat bij te stellen. Natuurlijk, de kerncentrale gaat dicht in 2004, Hoechst is niet meer wat het is geweest, maar Zeeland heeft toch het laagste werkloosheidsper centage van heel Nederland. Bovendien is het aantal ton nen vracht dat door de Zeeuwse havens is vervoerd met 32 procent gestegen, het viervoudige van de gemid delde groei in Nederland. Maar Bruinooge gaf toe dat er iets moet gebeuren: „We zitten hier mooi uit de slagen en we komen toch aardig aan de kost." Dat moet zo blijven en de ge deputeerde legde uit uit wat de provincie en havenschap Zeeland Seaports daaraan willen doen. De provincie probeert ten eerste, samen met de gemeente Borsele, het Rijk aan de morele verplich ting te houden dat er werkge legenheid moet terugkomen voor de banen die bij de kern centrale verdwijnen. Volgen de week zit de gedeputeerde samen met de Borselse bur gemeester bij het ministerie van Economische Zaken om daar over te praten. den- en kleinbedrijf door de ontwikkeling van kleine be drijventerreinen op strategi sche plaatsen. Sloepoort, langs het WO V-tracé is er één van. Bovendien houdt de provincie er, samen met de bank, een participatiemaat schappijtje op na, speciaal om kleine en iets grotere be drijfjes op weg te helpen, In het groot wordt er ook aan de weg getimmerd.,,In de ha ven moeten we doen waar we goed in zijn. Voor Vlissingen zijn dat hout en fruit. We gaan al een derde fruittermi- nal bouwen en als je bedenkt dat honderd ton fruit even veel werkgelegenheid ople vert als een miljoen ton ko len, weet je waar we het voor doen. Bovendien zijn er voor Vlissingen mogelijkheden in de containersfeer en de short-sea-sector. Intussen moeten we niet vergeten te investeren in faciliteiten voor binnenvaartschepen. Dat lijkt minder rendabel, maar het is een onmisbare schakel." Als investering in de werkge- legeneid in de regio noemde de gedeputeerde ook Vitaal Platteland, waarin in de breedte naar ontwikkeling van werkgelegenheid op het platteland wordt gezocht. Een groot deel van de Zeeuw se boeren is ouder dan vijftig en het is zeer de waag of er bedrijfsopvolging is. Om te voorkomen dat het platte land verpaupert, moet worden gezocht naar alter natieve functies die de leef baarheid en het landschap met aantasten. Inhaalslag Om een inhaalslag te maken in het aantrekken van mid den- en kleinbedrijf is de provincie samen met de ge meenten een aquisitiebureau begonnen. Daarnaast komt er meer plaats voor het mid- Gedeputeerde D. Bruinooge Fort Liefkenshoek. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De belangstelling voor fortificaties is in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, het Land van Waas en het Meetjesland veel groter dan elders. Dat con stateert de Hulster streekhisto- ricus en man achter studiecen trum De Maelstede, Paul Stockman. Volgens hem is dat zeker niet overal het geval, want hoewel op de Bevelanden en op Walcheren ook heemkundige kringen actief zijn, leeft het ver leden niet zoals in het land van Hulst. Publiceerde Stockman vorig jaar samen met de ander Mael- stede-man, Peter Everaers, nog het boek Frontier Steden en Sterckten, in maart komt er een logisch vervolg. Dan houdt de historicus in Hulst een vesting avond, een lezing van twee maal drie kwartier ondersteund door een serie van tweehonderd dia's. Anders dan in zijn laatste publi catie, richt Stockman zich met zijn vestingavond niet specifiek op de regionale versterkingen in Oost-Vlaanderen en Oost- Zeeuws-Vlaanderen. „Met de lezing ga ik veel verder Er loopt bijvoorbeeld een strook met al lerhande vestingen aan de zuid kant van de Belgische grens, vanaf de streek bij Duinkerken tot in de Elzas. De achttiende eeuw kent twee gerenommeerde vestingbouwers: De Hollander Menno van Coehoorn en de Fransman VaubanDie twee be keken en bestudeerden eikaars werk, maar verbeterden en vul den elkaar ook aan." Tijdens de lezing illustreert Stockman Vauban's versterkin gen met dia's van onder meer Maubeuge, Le Quesnoy en Gra- velines. „De vesting van Mont- médy (ten zuiden van Belgisch Lotharingen, red.) is een prach tig voorbeeld." Als geschiedkundige is Stock man bijzonder gefascineerd door historische stellingen. „Net in de zeventiende eeuw veranderde de wijze van oorlog voering. Legers gingen elkaar bestrijden via linies en stellin gen, met veldtochten en belege ringen. Daarbij trok de ene par tij zich niet zelden terug in de eigen vesting. Die militaire functie is bij veel steden nog door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De ge meente Tholen roept verenigin gen van Oud-Vossemeer op om aanvragen in te dienen, als zij in aanmerking willen komen voor een bijdrage uit de erfenis van de in 1995 overleden mevrouw Van 't Hof-Quist. Deze erfenis bedraagt, inclusief inmiddels opgebouwde rente, zo'n 670.000 gulden. Voor het einde van dit jaar wil het gemeentebestuur duidelijk- heid hebben over de toekennin gen. Daar gaat een aanzienlijke procedure aan vooraf omdat het college van burgemeester en wethouders, de speciaal in het leven geroepen vereniging Van 't Hof-Quist en de gemeenteraad zich nog alle afzonderlijk over de ingediende aanvragen moe ten buigen. De vereniging is sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van negen verschillende clubs uit Oud-Vossemeer. Dit om een zo breed mogelijk draag vlak voor de besteding van de erfenis te realiseren. Aanvragen kunnen, bij het college van b en w, worden ingediend tot 1 mei. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt definitief de ta ken van recreatieschap Veerse Meer over. De algemene verga dering van het waterschap stemde woensdagavond in met de overname. Alleen hoofdinge land M. Janse, zelf recreatieon dernemer aan het Veerse Meer, stemde tegen. Zeeuwse Eilanden neemt op 1 april de zorg voor het natuur- en landschapsschoon en het beheer en onderhoud van wegen, ter reinen, gebouwen en andere ob jecten over van het recreatie schap, dat wordt opgeheven. Met de deelnemers in het recrea tieschap (de provincie en de vier gemeenten aan het Veerse Meer) is een overeenkomst voor vijf jaar gesloten. Het waterschap verwacht het beheer en onderhoud efficiënter en dus goedkoper te kunnen uit voeren dan het recreatieschap. Jaarlijks zal dat ongeveer zeven ton kosten, terwijl acht ton per jaar aan inkomsten is geraamd: vijf ton als bijdrage van provin cie en betrokken gemeenten en drie ton uit de inning van par- keergelden. Garanties Enkele hoofdingelanden uitten woensdagavond hun zorgen over wat er na het aflopen van het convenant gaat gebeuren. Zij wilden het liefst de garantie hebben dat provincie en ge meenten ook na die periode blij ven meebetalen, of anders dat het waterschap zonder proble men weer van het Veerse Meer af kan. Dijkgraaf W. A Gosselaar ant woordde dat niemand garanties kan geven voor wat er over vijf jaar gaat gebeuren. „Maar alle partijen hebben de intentie om ook daarna met elkaar door te gaan." Onder welke voorwaar den dat gebeurt, is dan punt van onderhandeling. „Als de ge meenten zeggen: doe wat meel zaken, dan leggen wij de reke ning op tafel." Mochten de ge meenten onverhoopt de geld kraan dichtdraaien, dan staakt het waterschap het onderhoud en zal een afkoopsom eisen. „Ze kunnen ons daar niet zomaar mee laten zitten." Recreatieondernemer Janse 'ik zit met mijn neus boveno het Veerse Meer'- schatte dat: het waterschap het onderhol; goed wil uitvoeren, jaarlijks fo tienvoudige nodig is van de g} raamde 91.500 gulden aan o; derhoudskosten. „Als je wilt beginnen, dan moet je ec: uitpakken. Wat het recreate schap heeft gedaan is zeven ke* niks." Ruimte Dijkgraaf Gosselaar wees opa ramingen en de 'ruimte' die dat nog in zit. „Ikzienietin waaroii het meer zou gaan kosten da dat het opbrengt. Ik maak mee geen zorgen over dat wij u iei aanbieden wat financieel twij felachtig is." Janse was me overtuigd en stemde als enig tegen. Het waterschap voert nog gei sprekken met de andere behee der van het Veerse Meer: Staats bosbeheer. Doel is te komen ti overname van de terreinen dj Staatsbosbeheer in eigenda heeft. Hoofdingeland J. Roodenbur zei te vrezen dat komend se zoen niet altijd duidelijk zal zij wie voor welk deel vërantwooi delijk is: het waterschap Staatsbosbeheer. „Het zou vei velend zijn als het bij het water schap klachten regent, omdi bijvoorbeeld het vuil niet wok opgehaald." Gosselaar an: woordde dat daarover vóór april goede afspraken mi Staatsbosbeheer worden gi maakt. Winterexcursie Neeltje Jans NEELTJE JANS - Het Zeeuw 1 Landschap en de Verenigin Natuurmonumenten houdene! ke eerste zondag van de maan: een excursie op Neeltje Jans. Zondag 7 februari begint de es cursie om 14.00 uur op de par' keerplaats van Waterland Dj1 rondleiding staat in het teke van de natuur in de winter end-1 wintergasten die het voorraalij werkeiland aandoen. Vogellief-1 hebbers kunnen er rotganzen} scholeksters, middelste zaag- bekken, futen, wulpen en eider- eenden tegenkomen. steeds nadrukkelijk aanwezig." Stockman zal die vestingbouw uit de doeken doen, zoals dat in een boek in feiteniet mogelijk is: „Met een diapresentatie kun je sprongen maken, die in schrifte lij ke vorm niet te hanteren zijn en daarnaast zorgt het ook voor interactie met het publiek." Als extra toevoeging bij de vesting avond brengt zijn collega, Peter Everaers. in het dagelijks leven antiquair, oude kaarten en boe ken over fortificaties mee. Dit ter illustratie en aankleding. De waar wordt op de avond in kwestie ook te koop aangebo den. Voor de vestinglezing van woensdag 24 maart zijn 120 kaarten beschik baar telefonisch te reserveren bij Den Dullaert. door Winnie van Dam MIDDELBURG - Dc kanton rechter in Middelburg had woensdag zijn handen vol aan snelheidsovertreders en onver zekerde automobilisten. Enkele snelheidsduivels overschreden letterlijk en figuurlijk de gren zen van het toelaatbare. Een 45-jarige inwoner van Driewegen reed vorig jaar de cember 152 kilometer per uur op een weg waar maar honderd is toegestaan. Officier van justitie R. T. C. N. Jeuken eiste een boe te van 730 gulden. De straf die kantonrechter M. J. M. Klaren- beek oplegde, was conform die eis. Een inwoner van Vlissingen kreeg ook een geldboete. Hij reed eveneens met een snelheid van 152 kilometer per uur op de Ritthemsestraat in zijn woon plaats, waar een maximum snelheid van 80 km per uur geldt. De 31-jarige snelheids overtreder kreeg een boete van 1150 gulden en een voorwaar delijke rijontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee j aar. De man moest zij n rij bewijs twee maanden geleden, na de overtreding, al inleveren. Klarenbeek stelde dat die tijd van de vier maanden ontzegging afgetrokken mag worden. Een 41-jarige inwoner uit Vlis singen en een 51-jarige inwone uit Grijpskerke kregen een boe-} te van 440 gulden. Zij haddei beiden in een onverzekerde autr rondgereden. Zakmesje Van heel andere aard was ds overtreding van een 20-jarigt Middelburger. Hij werd vont- jaar door de politie aangehou den omdat hij een mes bij zie! had. „Altijd handig", verklaar de de verdachte. „Dit is niet ech een zakmesje hè", concludeert de rechter na het bekijken va} een foto. „Dit kun je eigenliji beter een dolk noemen. Waaron droeg u dit gevaarlijke wape bij u? U verklaarde tegenoverd politie het handig te vinden aj je bijvoorbeeld eens iets ope moet maken. Maar ik kan nz niet voorstellen dat u het allee om die reden in uw bezit had" twijfelde Klarenbeek. De v dachte gaf eerlijksheidshalv toe dat het inderdaad niet allee was voor het schillen van ee: appeltje. „Ik had wat problf men met jongens." Klarenbee vroeg hem of hij van plan we het mes te gebruiken tijdens ee confrontatie met die jongen; „Het is mijn recht om me te vei dedigen als iemand mij aan valt", reageerde de verdacht verongelijkt. Hij kreeg een boe te van 130 gulden. Zijn me wordt vernietigd. De bijdrage moet ten goede ko men aan cle gemeenschap van Oud-Vossemeer en besteed wor den aan voorzieningen op het gebied van sport en recreatie voor de jeugd. Deze eis heeft Van 't Hof-Quist neergelegd bij het benoemen van de gemeente tot algemeen erfgenaam. De aanvragen dienen gepaard te gaan van een financiële onder bouwing. Dat geldt ook voor de clubs die al een aanvraag hadden inge diend. doorConny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent en project-ontwikkelaar Innovast uit Utrecht willen dat de Sasse raad zich uiterlijk be gin volgende maand uitspreekt over het al dan niet doorgaan met de planontwikkeling voor een factory outletcenter op het voormalig CSM-terrein. De raad krijgt tegen die tijd een intentieverklaring voorgelegd. Daarin wordt gemeld dat de ge meente samen met de project ontwikkelaar het plan zal ver wezenlijken. B en W van Sas van Gent maak ten woensdag met de vertegen woordigers van de projectont wikkelaar afspraken over de te volgen (procedurele) weg. Afge sproken werd ook dat Innovast een onderzoeksbureau in de hand zal nemen om te laten zon ken wat de eventuele negatieij gevolgen van de vestiging val een outletcentrum in Sas val Gent zullen zijn voor de winket kernen in de omliggende ge meenten. Het onderzoeksbureau dat <J effecten van het Sasse uitvef koopcentrum gaat onderzoe ken, moet op zeer korte termij! aan de slag. Volgens de Sass burgemeester J. Lonink zulle de gemeentebesturen en mid denstandsverenigingen in d omliggende gemeenten i n de na bije toekomst beter over de Sa.' se planontwikkeling worde geïnformeerd. Dit zei hij, med naar aanleiding van klachtem de raad van Axel. Het outletcentrum moet zesti winkeleenheden herbergei Met de bouw van het centrum! vijftig miljoen gulden gepaoeid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18