Noodkreet over schoolvakanties sm Baker (85) verhaalt van bakermat Zeeland Burgemeester Barbé getuige in drugszaak Tevreden reacties op cao onderwijs 15 Commissarissen Delta verwonderd over hulp aan Bureau Toerisme Provinciale Onderwijs Raad doet machteloze oproep tot eenheid Je laat een alcoholicus niet afkicken met een pilsje Kater na uitwijken voor hond zeeuwse almanak Kopie PZC zeeland donderdag 4 februari 1999 door Maurits Sep MIDDELBURG - Binnen de Raad van Commissarissen van Delta Nutsbedrijven is met verwondering kennis genomen van het voornemen van de di rectie om het Bureau voor Toe risme Zeeland uit de proble men te helpen. Een aantal commissarissen vraagt zich af wat een nutsbedrijf te zoeken heeft in het toerisme. Zij wach ten dan ook met spanning op de komende vergadering van de raad, waar directeur P. Stoter zijn plan zal toelichten. Stoter vindt de recreatiesector een geschikte partner. Hij wil een zogenoemd call center op richten, waarin, de dienstverle ning aan de klanten van het nutsbedrijf en die van het Bu reau voor Toerisme (BTZ) wor den gekoppeld. Mensen kun nen zo bij hetzelfde centrum energie of vakanties kopen. Het BTZ reageerde positief, ge deputeerde J. G. van Zwieten (VVD, toerisme) juichte de sa menwerking toe. Brief Een paar dagen voordat Stoter het voornemen wereldkundig maakte, viel bij de commissa rissen een brief op de deurmat. Daarin werd het voornemen gemeld. „Een dergelijke mede deling was nog niet eerder in de Raad van Commissarissen aan de orde geweest. Ik keek er dan ook enorm van op, moet ik be kennen", zegt D. Eveleens (PvdA), namens Provinciale Staten commissaris van Delta. Hij vindt het toerisme niet tot de kerntaken van een nutsbe drijf horen. „Ik wil daarom graag meer geïnformeerd wor den dan ik nu ben." „Je moet er in ieder geval wel aanwennen",lachtM. J. Goud, als SGP-Statenlid vertegen woordigd in de Raad van Com missarissen. Commissaris en CDA-Statenlid A Sandee zegt nergens meer van op te kijken als het Delta Nutsbedrijven betreft. „Als je ziet wat er de laatste maanden allemaal is gebeurd, met die statutenwij ziging bijvoorbeeld," Sandee denkt niet dat de Raad van Commissarissen lang zal praten over het plan. „Het be treft een relatief klein bedrag voor Delta, dat flink in de slap pe was zit. Wel vraag ik me af of het niet juister is om de politiek de problemen bij het BTZ op te laten lossen. Het is immers de verantwoordelijkheid van ge deputeerde Van Z wieten." De Raad van Commissarissen bespreekt het plan op maandag 15 februari. Eveleens voelt zich door de uitlatingen van Stoter niet voor het blok gezet. „De directeur heeft geen vaste toe zeggingen gedaan aan het BTZ. Wij hebben nog alle mo gelijkheden om in ons eigen be raad nee te zeggen." [l idoorHenk Postma MIDDELBURG - Het hele on- i derwijs in Zeeland, van basis- I] school tot hogeschool, zou zich X moeten houden aan één en het- Y zelfde vakantierooster. Mocht dat niet lukken dan dienen j scholen per regio, te weten Zeeuws-Vlaanderen, Walche- ren en het Oosterscheldegebied, 5 hun vakanties op elkaar af te j stemmen. Met die 'nadrukkelij ke aanbeveling' hopen Provin- j ciale Onderwijs Raad (POR) en ■-i provinciebestuur voor eens en 1 altijd een einde maken aan de 'chaos rond de schoolvakanties' in Zeeland. Op provinciaal niveau praten onderwij s vertegen woord igers nu al bi j na een j aar over het pro bleem: de scholen in Zeeland stemmen de vakanties niet goed op elkaar af, waardoor ouders en leerkrachten him vakantie plannen steeds opnieuw in de war geschopt zien. Basisscho len, voortgezet onderwijs en beroepsonderwijs wijken regel matig af van adviezen die worden uitgebracht door de Werkgroep Vakantiespreiding Zeeland. De kwestie zit zo diep dat binnen de POR al wel is ge sproken over 'de doem van de vakantiespreiding'. (Advertentie) l^raierie xupe tentoonstelling schilderijen van WIM HOFMAN t/m 24 februari Boekhandel Fanoy het Geslacht de Visser door Kees de Visser alle de Vissers vanaf 1460 49,50 How time flies tentoonstelling mail-art bij het verschijnen van de nieuwe Ballustrada Ear Eye Muziek een onbetwist meester werk Paul McCreesh dirigeert Handels Solomon met Andreas Scholl in de titelrol tijdelijk 89,95 (3 cd's) saxofoonkwartet I piu piccoli met licht klassieke werken in Brasserie de DRVKKERY zaterdag 6 februari 14.30-16.30 uur elke donderdagavond Zeeuwse Pot 1 f 13,50 p.p. in de Brasserie; recepties en diners ook 's avonds de Winke KERY in Woord Beeld Geluid Brasserie Of het de POR en het provincie bestuur lukt om de 'vakantie ellende' uit de wereld te helpen door een 'dringend beroep' op de scholen te doen, valt te be zien. Er zijn allerlei belangen van godsdienstige, rituele, or ganisatorische en personele aard, die scholen aanvoeren als argument om van gezamenlijk vastgestelde vakantierichtlij nen af te wijken. Zo houdt Zeeuws-Vlaanderen er een eigen werkgroep op na. Die wijkt eensgezind af van lichtlijnen zodra het carnaval als vrij e-dagenfestival in het gedrang komt, maar is op ande re cruciale punten hopeloos ver deeld. Daardoor wü het niet lukken basis- en voortgezet on derwijs op één lijn te krijgen. Consternatie In overig Zeeland ontstond af gelopen maand consternatie toen bleek dat het ROC (middel baar beroepsonderwijs) een week eerder voorjaarsvakantie houdt dan de andere scholen. De oproep tot eenheid lijkt eer der uit wanhoop dan uit reali teitszin geboren. Komende week bespreekt de onderwijs raad een notitie die duidelijk maakt dat scholen zo'n oproep, hoe indringend ook, achteloos terzijde kunnen schuiven. „Ju ridisch is uitgezocht dat POR noch provincie scholen kunnen opdragen zich aan één vakan tierooster te houden." De scholen hebben op dit vlak zelf- beslissingsrecht. POR en pro vinciebestuur kunnen nog zo hard brullen, ze blijven slechts papieren tijgers, zo wordt vast gesteld. Rest de mogelijkhéid de scholen op hun eigen verantwoordelijk heid aan te spreken. Ofwel: 'scholen zouden zelf zo wijs moeten zijn binnen een bepaal de regio hun roosters op elkaar af te stemmen'. 'De kwaliteit van een school is in het geding wanneer zij maar wat raak doet met het vakantie- rooster', zo heet het. Erkend wordt dat carnaval de voorjaarsvakantie beïnvloedt, en dat de meivakantie om aller lei redenen van lengte kan ver schillen. Maar dan zou toch in elk geval eenheid moeten wor den nagestreefd voor de langere vakanties. Voor 'schoolleiders van alle ty pen onderwijs' zou dat een 'uit daging' moeten zijn. Snelheidsduivel COLUNSPLAAT - Bij een con- troleopde N256 bij Colijnsplaat is gisteravond een bestuurder i betrapt die 150 kilometer per uur reed. Dat is bijna twee keer de maxi- I mumsnelheid van 80 km/u. Tus sen zeven en negen uur werden nog 47 voertuigen geflitst. De scholieren van Nehalennia (links) bleken net iets beter te discussiëren dan de leerlingen van De Rede. door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Het ging er heftig aan toe tijdens de debatteermiddag 'Op weg naar het Lagerhuis' in de Terneuzense Scholengemeenschap De Rede. Net als in het VARA-programma Het Lagerhuis, met Paul Witteman en Marcel van Dam, gingen twee teams met elkaar de strijd aan om hun gelijk te halen in een aantal politieke stellingen. De deelnemers vlo gen er elkaar nog net niet in de haren, maar de spanning was af en toe wel te snijden. De tien scholieren van De Rede verloren uiteindelijk de competitie van tegen stander Nehalennia uit Middelburg. Bij een van de drie debatten spanden zij de kroon, maarNehalenniastondzowel qua argumentatie als presentatie sterker, zo luidde het oordeel van de jury. Deze be stond uit W. van Loon, voormalig hoofd communications van Dow Chemical in Terneuzen, en adjunct-hoofdredacteur A L. Kroon van de PZC. De debaters kregen drie stellingen voor hun kiezen. In de eerste discussie - 'Je mag geen oren op de rug van een muis la ten groeien' - moesten zij als team de stelling tien minuten lang verdedigen of aanvallen. Daarna volgde een vrije dis cussie van tien minuten met de stelling 'Rijke patiënten mogen onder geen enke le voorwaarde voorrang krijgen bij me dische handelingen'. Hierbij werden geen standpunten voorgeschreven. Ten slotte gingen twee deelnemers, een uit el ke groep, de discussie met elkaar aan in een vijf minuten durend debat waarin ze het dogma 'Verslaafden moeten gratis drugs krijgen' bespraken. Klonen In het eerste debat bleek dat beide partij en zich goed hadden voorbereid in de tien minuten die daartoe beschikbaar waren gesteld. Moeiteloos voerden de twee scholen argumenten aan, over klonen, God en de 'Übermensch'. Af en toe moest discussieleider W. Priems, eindredacteur van Het Lagerhuis, het debat even in goede banen leiden. De leerlingen toon den zich over het algemeen echter pro fessioneel genoeg om tot een eerlijke ge- dachtenwisseling te komen. Tijdens het medische arm-rijk debat werd duidelijk dat de teamgenoten el kaar niet in de steek lieten. Ze mochten individueel hun mening verkondigen, maar spanden veelal samen. Cynisme voerde de boventoon. 'Een straatveger heeft dus minder recht op een snelle be handeling in het ziekenhuis dan iemand met veel geld', en 'Je kunt beter de herse nen van niet-intelligente mensen gene tisch manipuleren, zoals jullie daar straks wilden', zo klonk het sarcastisch. De debaters hadden allen een onuitput telijke bron van bewijsgronden, maar de strenge klok maakte na tien minuten een abrupt einde aan de woordenwisseling. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Neeltje Kloosterman uit Colijnsplaat krijgt de hoofdrol in 'De Baker mat', een televisiedocumentaire van de RVU. De nu 85-jarige Noord-Bevelandse zal in de film over haar leven als baker vertel len. Ook een aantal van de in middels volwassen kinderen die Kloosterman vroeger heeft ver zorgd ofwel heeft gebakerd, ko men aan bod. „De film gaat over de manier waarop mensen zich verhouden tot hun geboortegrond", vertelt Johan Stunn, een van de makers van de documentaire. Geboren en getogen in Goes werkt en woont, hij tegenwoordig in Am sterdam. In de weekeinden stort hij zich vol overgave in het dorpsleven in Colijnsplaat, waar hij een vakantiehuisje heeft. „Ik wilde vorig jaar, ter ere van het vierhonderdjarig bestaan van het dorp, eigenlijk al iets met de verhalen van Neeltje Kloosterman doen, maar het maken van een televisiedocu mentaire kost behoorlijk wat tijd", zegt Stunn. Voor de regie tekent zijn vriend Eric van Ros- sum, werkzaam als mediado- cent aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Standpunten „Ik wil graag laten zien dat het begiïp bakei-mat voor iedereen iets anders betekent", vertelt Van Rossum. Het liefst heeft hij daarom mensen met verschil lende standpunten voor de ca mera. „Mensen die van het ei land weg zijn getrokken en mensen die er juist zijn blijven wonen." Op dit moment is het duo druk met het onderzoek voor het pro ject. Vooral mensen die het dorp hebben verlaten, blijken moei lijk op te sporen. „Dat is op zich al bijna weer een nieuwe docu mentaire waai-d", grapt Van Rossum. Deze week wordt er voor het eerst gefilmd. In tien draaida gen moet de documentaii-e hele maal zijn opgenomen. De film is uiteindelijk pas in december op de televisie te zien. Van Rossum en Stium hebben de draaidagen expres over het jaar verspreid, omdat ze ook de verschillende seizoenen in beeld willen bren gen. „Van alle geporti-etteerden wil ik ook datgene laten zien waarmee ze zich op hun geboor tegrond het meest verbonden voelen", vertelt Van Rossum. „Voor de één is dat een akker, voor de ander misschien de zee en voor een derde de kroeg op de hoek." Subsidie Ongeveer de helft van de beno digde 170.000 gulden voor de film wordt betaald door de RVU. De andere helft moeten Stuim en Van Rossum uit fond sen en van sponsors bij elkaar zien te krijgen. Daarom loopt er op dit moment een subsidieaan vraag voor 10.000 gulden bij de provincie. Tegelijk vraagt het duo ook de gemeente Noord-Be veland om een bijdrage aan het project. Het college van burge meester en wethouders is wel genegen ook 10.000 gulden bij te dragen, maar voor het zover is, buigt eerst de commissie maat schappelijke zaken zich in haar vergadering van dinsdag 9 fe bruari over de subsidieaan vraag. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Jacques Cats MIDDELBURG - De Maas trichtse advocaat S. T. van Ber ge Henegouwen wil burgemees ter R. Barbé van Terneuzen, oud-raadslid A van Himme en twee officieren van justitie als getuigen laten horen tijdens de behandeling van de zogeheten Cobrazaak in hoger beroep door het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank in Middelburg heeft de Terneuzense hoofdver dachte in deze zaak tot vijf jaar cel veroordeeld wegens handel in hard- en softdrugs en andere ernstige vergrijpen. De advo caat heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof ge vraagd Barbé te horen over het gedoogbeleid van de handel in softdrugs in de gemeente Ter neuzen. Daarover is verwarring ont staan. Het Openbaar Ministerie zou in eerste instantie met klem hebben ontkend dat de handel in softdrugs in Terneuzen werd gedoogd. Een onderzoek dooi de bedrijfsvereniging voor de horeca weerspreekt dat. De ver dediging vindt dat de burge meester van Terneuzen helder heid moet komen verschaffen over de gedoogsituatie, omdat die kwestie de ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie raakt. Ontvoering De hoofdverdachte wordt schuldig geacht aan een reeks delicten: naast de handel in dnxgs wordt hem witwassen, heling van auto's, valsheid in geschrifte, ontvoering, mishan deling en bedreiging ten laste gelegd. De man heeft altijd met klem ontkend dat hij zich aan de misdrijven schuldig heeft ge maakt. Het bewijs berust met name op verklaringen van een, tijdens de rechtbankzitting in Middelburg door de verdedi ging omstreden kroongetuige. De Maastrichtse advocaat wil naast burgemeester Barbé ook oud-raadslid AA van Himme horen. Die zou de verdachte hebben bijgestaan als adviseur rond de verkoop van softdrugs. Van Himme wordt gevraagd het passieve gedoogbeleid in Ter neuzen uit de doeken te doen. De als getuigen op te roepen of ficieren van justitie J. Valente en D. van der Bel moeten, zo wil de Maastrichtse advocaat berei ken, duidelijkheid verschaffen over de totstandkoming van de verklaringen van een Terneu zense kroongetuige. Ook wil de raadsman de chef van de regio nale criminele inlichtingen dienst als getuige laten horen. Van Berge Henegouwen betwist de rechtmatigheid van de onder regie van de criminele inlichtin gendienst verkregen informa- tie. Het gerechtshof behandelt de Cobrazaak tijdens drie zittin gen, eind deze maand en begin maart. BRUINISSE - Een 34-jarige au tomobilist uit Bruinisse beland de dinsdagavond rond zes uur in de sloot naast de Groeneweg in zijn woonplaats, toen hij uit week voor een hond. De man bleek alcohol te hebben genuttigd. Hij werd meegeno men naar het politiebureau in Zierikzee waar een blaastest uitwees dat hij bijna twee keer de wettelijk toegestane limiet had overschreden. De bestuur der kreeg een dagvaarding mee voor de rechtbank. foto Charles Strijd Als laatste betraden de zestienjai-ige Da nielle van Rooyen uit Middelburg en de achttienjarige Dennis van Nieuwenhuij- zen uit Terneuzen het strijdperk. Daniel le begon haar argumentatie met een aantal kanttekeningen, die de jury stellig afkeurde tijdens de nabespreking. Ze noemde onder meer de afnemende werk zaamheden en kosten voor de politie en de rust voor de burgers. Dennis weerleg- de haar motieven met de uitspraken dat 'je een alcoholverslaafde toch ook geen pintje aanbiedt onder het mom van 'als jeblieft, afkicken' en dat het juist duur der zal worden om verslaafden op deze manier hulp toe te steken. De vooiTondes voor het Lagerhuis-debat leiden via een knock out-systeem tot de finale op 24 april in Amsterdam. Deze beslissende ronde wordt live op televisie uitgezonden. Het winnende team gaat op bezoek bij het Londense Lagerhuis en de 'verliezer' moet het doen met een kijkje in de Tweede Kamer. door Henk Postma VLISSINGEN - Zeeuwse ka derleden van de onderwijs bonden verwachten dat het cao-akkoord heel goed aan de leden is te verkopen. Con sulent Frens Lemeer van de Algemene Onderwijsbond (AOb) spreekt zelfs van een 'heel mooi akkoord'. Ook het Zeeuws kaderlid van de CNV-bonden, Eddy van Duijse, hoofd van de basis school in Sint Jansteen, is op gelucht. „Ik heb de indruk dat dit geen slecht resultaat is." Beide woordvoerders vinden dat vorige maand bepaald niet voor niets is gestaakt. Er was ingezet op een salaris verhoging die neerkwam op zo'n 6.5 procent. Volgens Le meer is dat doel heel dicht be naderd. „Weliswaar is slechts 2,5 procent meer loon uit de bus gerold, maar dat geldt maar voor veertien maanden, zodat in maart volgend jaar opnieuw kan worden onderhandeld. Bo vendien is voor uiteenlopen de groepen leerkrachten nog eens voor zo'n 2 procent aan plussen binnengehaald. Beiden hechten er veel be lang aan dat de minister er van kon worden weerhouden forste snijden in zaken als de eindejaarsuitkering en de te gemoetkoming voor ziekte kosten. „Nee, ik heb die tien bladzijden van het akkoord nu al een paar keer doorgele zen, maar ik zie geen haken en ogen. Er zit voor iedereen wat in, al zullen er altijd mensen zijn die meer hadden gewild", zegt Lemeer. Ontevreden CNV'er Van Duijse maakte gisteren het voorbehoud dat hij nog onvoldoende tijd had om alle onderdelen van het akkoord goed te laten bezin ken. Maar hij meende er vei lig van uit te kunnen gaan dat de onderhandelaars vol doende resultaat hebben ge boekt. „Op het regiokantoor in Tilburg is wel een aantal telefoontjes binnengekomen van mensen die ontevreden zijn. Ze vinden dat te vroeg een akkoord is gesloten. Maar als zelfs de collega's van de AOb ermee instem men, moet er een resultaat liggen dat goed te verkopen is. Vooral de AOb was er op gebrand met een uitstekend resultaat voor de dag te ko men. Die wilde niet zoals de vorige keer, toen ze met de andere bonden meegingen, blijven zitten met een onte vreden achterban. Want dat kostte hen toen veel leden." De verhalen van de voormalige baker Neeltje Kloosterman (85) vor men een bestanddeel van de documentaire over Zeeuwen en hun ge boortegrond. foto Willem Mieras Bij die Zeeuwse ondeme- ming worden de zaken groots aangepakt. Een deel van de fotokopieerapparaten was aan vernieuwing toe. Na enig beraad viel een kloek inves- teringsbesluit: alle kopieer apparaten op alle afdelingen van het hoofdkantoor en in alle bijkantoren zouden ivor- den vervangen. Deze radicale aanpak maakte het mogelijk overal hetzelfde ty pe neer te zetten. Slechts hier en daar, afhankelijk van de vereiste functies, week de uitvoering af. De keus voor één type kopi eerapparaat leverde een aan trekkelijke korting op, maakte een interessant on derhoudscontract mogelijk en verkleinde de kans op sto ringen en papierverspilling door bedieningsfouten. Om dat laatste doel te bereiken, was het natuurlijk een ver eiste dat het personeel ook zou weten om te gaan met de nieuwe machines. Daarvoor nu beschikte de le verancier over een heer die op alle afdelingen en bijkan toren instructie kivam geven. Helaas ging in de afstemming tussen de plaatsing van de apparaten en de verschijning van-- deze beminnelijke per soon af en toe iets mis. Zo roe ten ze in een van de bijkanto ren nu al geruime tijd perfect hoe de nieuwe fotokopieer machine werkt. Het wachten is alleen op de aflevering van het apparaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15