Campina Melkunie verweert zich Uitvoerders WAO pesten Arbo-diensten OuOxJuécP ftfr PZC financiën en economie Beschuldiging Europese Commissie in ogen zuivelconcern onterecht Ben vijfde aanbieder mobiele telefonie Hiswa wil recreatie-bewindsman Groei aantal banen Duitsland Verdachte beursfraude beboet STER draait boven verwachting Maasvlakte en Antwerpen azen op heli's verzorgingshuizen gewild t/LO belasting belicht Autoschade verhalen via fiscus is moeilijk woensdag 3 februari 1999 door Peet Vogels DEN HAAG - Campina Melk unie (CM) ontkent dat het ten onrechte 40 miljoen aan Euro pese steun heeft opgestreken. De zuivelcoöperatie heeft het geld ontvangen voor de produc tie van caseïnaat, een stof die als bindmiddel wordt gebruikt bij onder meer worsten. Volgens de Europese Commissie zijn bij de productie verboden stoffen ge bruikt die gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Daarom eist de commissie het geld terug. Terugbetaling kan elk lid van de zuivelcoöperatie duizenden guldens kosten. De zaak zit tamelijk ingewik keld in elkaar. CM maakt als enige bedrijf in Nederland case- ine. een stof op basis van melk- eiwit. De productie wordt fi nancieel ondersteund door de Europese Unie, omdat de prijs in de EU te hoog is ten opzichte van de prijzen op de wereld markt. Om voor die subsidie in aanmerking te komen moet wel aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. De voorwaar den staan vermeld in een veror dening en in een richtlijn. Die twee verschillende regelin gen zorgen voor het probleem. In de verordening is opgesomd hoe de productie van caseïnaat moet plaatsvinden. In de richt lijn staat vervolgens aangege ven welke hulpstoffen zijn toe gestaan bij het produceren van caseïnaat. Diervoeder CM voegt aan het caseïnaat nog stoffen toe die de bindende ei genschappen vergroten, alumi nium- en ammoniumsulfaat. Volgens de Europese Commissie is dat een verboden hulpstof en voldoet de productie daarom niet aan de richtlijn. Daarin staat namelijk vermeld dat het gebruik van deze stoffen bete kent dat het caseïnaat in de EU alleen nog als diervoeder ge bruikt mag worden en niet voor menselijke consumptie. Het mag overigens wel geëxpor teerd worden naar landen bui ten de EU. Volgens CM gaat het echter om een toevoeging en niet om een hulpstof. De pro ductie heeft volgens CM geheel volgens de verordening plaats gevonden en dus is CM onschul dig. Bovendien zijn de beide sul faten in de EU toegestaan als toevoeging voor voedingsmid delen, stelt de woordvoerder van CM. Caseïnaat is een be langrijk product voor CM. Het wordt geproduceerd bij doch terbedrijf DMV International in Veghel. Het bedrijf zet 1 mil jard per jaar om, waarvan een groot deel afkomstig is van ca seïnaat. „We maken daar overi gens veel soorten caseïnaat", al dus" de woordvoerder van CM. Wel staakte CM de productie van het gewraakte caseïnaat toen de Europese Commissie be zwaar maakte tegen het gebruik van de sulfaten. Ministerie De steun is niet rechtstreeks aan CM betaald, maar door de Euro pese Commissie betaald aan het ministerie van Landbouw. Het ministerie heeft het vervolgens overgemaakt aan het Product schap Zuivel die het op haar beurt weer aan CM betaalde. Formeel vordert de Europese Commissie het geld dus terug van het ministerie Het ministe rie wil de zaak voorleggen aan het Europese Hof. „Het gaat om een principieel verschil van in zicht. Wij vinden dat er conform de verordening is geproduceerd. De verordening gaat boven de richtlijn. Wij vinden dus dat de Europese Commissie ten on rechte de richtlijn gebruikt om het geld terug te vragen. Het zou nuttig zijn als het Europese Hof daar een uitspraak over doet", aldus gisteren een woordvoer ster van het ministerie van Landbouw. Intussen raakte gisteren bekend dat de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) een on derzoek instelt naar de overna me door CM van het ecologische zuivelbedrijf De Vereeniging uit Limmen. Volgens de op kartel vorming controlerende instan tie is er reden om aan te nemen dat 'de concurrentie op de Ne derlandse markt significant wordt belemmerd'. Als dit zo is, dan kan de NMa de overname weigeren. Dit wordt binnen dertien weken duidelijk. De NMa maakte gisteren be kend dat de bedrijven voor hun fusie een vergunning behoeven. In een reactie zegt CM zich daar helemaal geen zorgen over te maken. CM heeft nu al een machtspositie op de markt voor gewone melk. Door de overna me wordt deze versterkt, aldus de NMa. Op de markt voor bio logische melk hebben de bedrij ven samen zo'n groot marktaan deel en zijn de alternatieve afzetmogelijkheden voor mel- kleveranciers zo beperkt, dat er voor hen een machtspositie ont staat of wordt versterkt. Dat geldt wat de verkoop betreft ook voor hun biologisch (-dynami sche) zuivelproducten. GPD/ANP DEN HAAG - Met wéér 'de laagste prijzen' heeft de vijfde en laatste aanbieder van mobiele telefonie zich gisteren in Nederland gepresen teerd, Ben. Morgen wordt het Ben-netwerk actief. Pas eind dit jaar biedt het bedrijf een landelijk dekkend telefoonnetwerk. Voorlopig kan alleen in de Randstad zonder al te veel problemen worden getelefoneerd. foto Raymond Rutting/ANP AMSTERDAM - Er moet een aparte staatssecretaris voor re creatie en toerisme komen. De politiek onderschat het econo misch belang van deze bedrijfstak schromelijk, aldus Hiswa- voorzitter J. Boelen gisteren. De voorzitter van de branchevereniging voor de watersport- recreatie meent dat een speciale staatssecretaris gewenst is om onderwerpen die meerdere departementen betreffen, be ter te kunnen coördineren. De omzet in de toeristenbranche, die 300.000 werknemers telt, bedraagt per jaar 42 miljard, aldus cijfers van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Dat meer samenhang hard nodig is, blijkt volgens hem onder meer uit alle commotie rond de vogelrichtlijn. Die dreigt de activiteiten van de watersport en bedrijven in bepaalde na tuurgebieden aan banden te leggen, zo vreest de Hiswa. ANP WIESBADEN - Het aantal mensen met een baan is in Duits land vorig jaar voor het eerst sinds de eenwording gestegen. In 1998 hadden gemiddeld 34 miljoen mensen een baan, 11.000 meer dan een jaar eerder, zo meldde de federale statistische dienst gisteren op basis van voorlopige berekeningen. In West-Duitsland steeg de werkgelegenheid gemiddeld met 36.000 banen, of 0,1 procent. In de Oost-Duitse deelstaten daalde het aantal banen gemiddeld 25.000 of 0,4 procent. AP AMSTERDAM - Eén van de hoofdverdachten in de Neder landse beursfaudezaak Operatie Clickfonds is onlangs in Londen beboet. De man moet persoonlijk 50.000 pond beta len, ruim anderhalve ton. wegens onvoldoende toezicht op zijn beleggingsinstellingen Financial Trading Consultancy (FTC) en Global Portfolio Management (GPM). De instellingen moeten beide 75.000 pond betalen. Verder mag de verdachte drie jaar lang in Londen geen beleggingsin stelling meer leiden, zo is de uitkomst van de schikking met de Investment Management Regulatory Organisation en de Se curities and Futures Authority. De FTC speelt een belangrijke rol in de grote fraudeaffaire op de Amsterdamse effecten beurs. De rechtszaak tegen de hoofdverdachten in de Neder landse zaak is uitgesteld tot het najaar. ANP HILVERSUM - Voor de STER. het reclameverkoopbureau van de publieke omroepen, was 1998 een onverwacht goed jaar. De netto-opbrengsten uit televisiecommercials stegen 17 procent (16,5% inclusief radio) ten opzichte van 1997. Ver wacht was een groei van maximaal 5 procent. De STER-op- brengsten stegen procentueel meer dan de totale tv-reelame- markt (12%). Het jaarverslag 1998 van de STER verschijnt in maart. Dan worden de definitieve cijfers bekendgemaakt. De opbrengst van de STER gaat volledig naar de publieke omroepen. GPD door Alexander Bakker ROTTERDAM - Rotterdam maakt een goede kans voor de vestiging van de helikopterfa- briek die de RDM kortgeleden overnam van Boeing. De fa briek, die werk moet gaan bie den aan ruim 200 mensen, zou over twee jaar op de Maasvlakte moeten worden geopend. Ook Antwerpen is in de markt om de fabriek binnen te halen. Het gaat om de assemblage van de helikopters van het type MD- 500, MD-600N en MD-902. Bronnen binnen de helikopter industrie bevestigen dat al eni ge tijd wordt gesproken over verhuizing van de van Boeing overgenomen fabriek, die thans nog in de VS is gevestigd. Volgens insiders zou het in Ne derland geen probleem zijn vol doende gekwalificeerd perso neel voor de helikopterfabriek te vinden. Zelfs onderdelen zou den hier kunnen worden gepro duceerd. „Het gaat in wezen om simpele technieken", zegt een directeur van een helikopterbe- drijf. „Met DAF Special Pro ducts heeft Van den Nieuwen- huyzen (de eigenaar van de RDM) al heel wat specifieke kennis in huis.De drie helikop- tertypen, die door Van den Nieuwenhuyzen zijn onderge bracht in zijn nieuwe groep MD Helicopters Holding, zijn toe stellen zonder staartrotor. De MD-500- en MD-600N-series zijn eenmotorige toestellen, de MD-902-serie betreft een twee- motorige helikopter. De overna me van de Boeing-helikopters door RDM werd anderhalve week geleden al bekend'. De transactie wacht nog op finale goedkeuring door de Ameri kaanse federale handelscom missie. GPD AMSTERDAM - Drie landelijke woningbouwverenigingen willen met elkaar 88 noodlijdende verzorgingshuizen overne men. Zij denken de gebouwen goedkoper te kunnen beheren zonder dat daar een forse huurverhoging voor nodig is. De betreffende verzorgingshuizen zitten in grote financiële problemen. Zij moeten geldleningen door het Rijk uit de jaren zeventig en tachtig herfinancieren. In Zeeland zijn geen in stellingen met dit probleem. De Stichting Landelijke Katholieke Bouwcorporatie Bejaar den (LKBB), de Gereformeerde (SGBB) en Woonzorg Neder land zijn geïnteresseerd in het eigendom en het beheer van de verzorgingshuizen. Hoeveel verzorgingshuizen ingaan op de uitnodiging van de corporaties moet worden afgewacht. ANP Directeur Ted Baijings beschuldigt uitkeringsinstanties T Tet aantal WAO-uitkeringen heeft de magische grens van EJL.900.000 bereikt. Vakbeweging en uitkeringsinstanties (uvi's) wijzen met een beschuldigende vinger naar de Arbo- diensten. Die moeten immers de zieken medisch keuren en te rug helpen naar de werkvloer.,, Als dat niet is gelukt", zeggen de uvi's, ,,dan hebben de Arbo-diensten het dus fout gedaan." „Klopt", zegt Ted Baijings, directeur van Commit Arbo. „Die kritiek is 100 procent juist." door Sylvia Marmelstein DE MEERN - Ted Baijings draait er niet omheen. De direc teur van Commit Arbo, de op één na grootste Arbo-dienst van Nederland geeft ronduit toe dat de Arbo-diensten mede schul dig zijn aan de stijging van het aantal WAO'ers. „We hebben er te weinig aan gedaan om zieken weer terug te helpen naar de werkvloer. En als mensen een maal langdurig thuis zitten, is het extra lastig om ze weer aan het werk te krijgen." Arbo-diensten hebben volgens Baijings niet bewust de boel verslonst, maar hadden simpel weg te weinig ervaring met het weer aan het werk helpen van zieke werknemers. „Toen in 1996 de Ziektewet werd gepri vatiseerd, moesten er hals over kop Arbo-diensten worden op gericht. Niemand wist precies hoe hun werk eruit moest zien. „We hebben dus tijd nodig ge had om te leren waarom werk nemers ziek worden, om artsen te trainen en de rolverdeling duidelijk te krijgen." De Arbo-diensten zijn er nu wel klaar voor. „We zijn volwassen geworden en hebben ontdekt dat we zieke werknemers zo snel mogelijk weer aan het werk moeten helpen." Daarom heeft Commit Arbo de handen ineen geslagen met collega ArboNed en hebben ze 150 zorgcentra ge opend waar langdurig zieken meteen worden behandeld. Van alle werknemers die zich ziek melden blijft nu nog één op de tien langdurig ziek. Van hen komt 0,7 procent uiteindelijk in de WAO. Baijings denkt met zijn nieuwe plan voor 6 procent van de werknemers de duur van de ziekte te verkorten. „En daar zit de kracht van het plan, want werknemers die langer dan der tien weken thuis zitten worden probleemgevallen. Die zijn las tig aan het werk te krijgen." Mensen met psychische klach ten moeten nog sneller worden (Advertentie) Konmar deeppan pizza royale Met Spaanse salami, groene en rode paprika en champignons. Doorsnede 34 geholpen. „Binnen zes weken na de ziekmelding. Als we dat doen, dan hebben deze patiën ten één groot voordeel boven werknemers met lichamelijk klachten. Ze zijn namelijk veel makkelijker aan het werk te helpen. Dat is een belangrijke ontdekking, want één op de drie werknemers belandt in de WAO door psychische problemen Nu kunnen we dat voorkomen." Zorgcentra Baijings schat dat zijn nieuwe zorgcentra jaarlijks tussen de 10.000 en 15.000 werknemers sneller weer aan het werk kun nen krijgen Dat kan door de ge zondheidsklachten sneller te behandelen of door de werkplek aan te passen. De meeste Arbo- diensten zijn nu soortgelijke plannen aan het opzetten. Ik durf er mijn hand vbor in het vuur te steken dat daardoor over twee jaar het aantal WAO'ers in rap tempo daalt." „Dan moeten de uitvoeringsin stellingen (uvi's) die over de WAO gaan (Cadans, Gak, Uszo, SFB, GUO) wel ophouden met het dwarsliggen van de Arbo- diensten", zegt Baijings fel. „Ze vallen ons vreselijk lastig, zo erg zelfs dat ons werk in het ge drang komt. ,.De uvi's willen dat we meterslange rapporten voor hen schrijven. Onze artsen zijn daar zeeën van tijd aan kwijt." De uvi's doen op het eerste ge zicht gewoon hun werk. Zij zijn verantwoordelijk voor de werk nemers die in de WAO zitten. En die komen pas bij hun terecht als ze al langer dan een jaar on der de hoede van de Arbo-dienst zijngevallen „Dusis het logisch dat de uvi's ons om gegevens vragen. Daar willen we ook best aan meewerken." Strafwerk Baijings beschuldigt de uvi's echter van 'Arbo-dienstje pes ten'. Het meest bizarre voor beeld vindt hij het 'strafwerk' dat de uvi's de Arbo-artsten op leggen. Voor zieke werknemers moeten artsen namelijk een her stelplan maken. Ze kunnen daarbij kiezen uit een voorlo pig- of een volledig reïntegra- tieplan. Die laatste wordt alleen gemaakt voor langdurig zieken waarvan wordt verwacht dat ze in de WAO terecht komen. Uvi's eisen echter steeds vaker dat we zo'n volledig plan maken, Bij voorbeeld als de arts een keer een verkeerde prognose heeft gesteld. Maar die plannen kos ten ons ongelooflijk veel tijd en geld." Commit Arbo-directeur Ted Baijings: „We hebben er te weinig aan gedaan om zieken weer terug te hel pen naar de werkvloer." foto Cees Zorn/GPD De uvi's hebben er volgens de Arbo-directeur baat bij om de Arbo-diensten tegen te werken. „Zij bieden net als wij reïnte- gratieplannen aan gedurende het eerste jaar dat de werkne mers ziek zijn. Ze doen dat ech ter met overheidsgeld dat be doeld is voor herintredende WAO'ers. Hier is dus sprake van valse concurrentie. Bovendien moeten uvi's zich sowieso niet bemoeien met reïntegratieplan- nen in het eerste ziektejaar. Dat is de taak van de Arbo-dien sten." De strijd tussen Arbo-diensten en uvi's komt volgens Baijings voort uit angst. „Deuvi 's zijn als de dood dat ze een deel van hun taken aan ons kwijtraken. Zij zijn nu verantwoordelijk voor de WAO'ers maar in de politiek gaan stemmen op om de keuring van WAO'ers ook aan de Arbo- diensten over te laten." Verlengstuk Niet alleen uvi's werken de Ar bo-dienst tegen, ook de FNV heeft er volgens Baijings een handje van. Voorzitter Lode- wijk de Waal maakt Arbodien- sten zwart door te roepen dat de diensten een verlengstuk zijn van de werkgevers. Daardoor zouden de diensten zieke werk nemers veel te vroeg weer aan het werk zetten. „Dat is absolu te onzin", zegt Baijings fel. „Ik ben nog nooit een werkgever te gengekomen die heeft gedreigd het contract met Commit Arbo op te zeggen als we hun zieke werknemer niet snel aan het werk zetten." De beschuldigin gen van De Waal komen volgens Baijings voort uit frustratie. De FNV is boos dat de politiek hen buiten spel heeft gezet. „De vakbeweging had dolgraag een rol gehad in de claimbeoorde ling, dus de beslissing of iemand wel of geen uitkering krijgt." Baijings vindt het hoog tijd dat de FNV bekent schuld te hebben aan de groei van het aantal WAO'ers. „Ze prikkelen werk gevers te weinig om arbeidson geschikten aan te nemen. Tege lijkertijd hebben de bonden wel in bijna alle CAO's de WAO-uit- kering aangevuld tot 100 pro cent van het salaris. Daarmee hebben ze de instroom bevor derd." GPD door Wil Wouters Autoschade en dan? De weersomstandigheden zijn deze winter nog niet bar slecht geweest en zeker niet in Zeeland. De autoschades door winterse omstandighe den zijn dus gering. Boven dien worden de autoschades in de meeste gevallen ver goed door de verzekerings maatschappijen. Maar in een aantal gevallen wordt er niet uitgekeerd. Bij voorbeeld wanneer de ver oorzaker van de schade niet bekend is of bij eenzijdig on gevallen. De autoschade kan dan niet op een ander ver haald worden. En als de ver zekering geen casco-dekking kent maar alleen een WA- dekking geeft, of de verzeke ring op grond van de polis voorwaarden niet hoeft uit te betalen, zal de eigenaar van de auto zelf de schade moe ten betalen. Hierbij komt de vraag naar boven of de schade toch niet op de een of andere manier verrekend of beperkt kan worden. Zo ook bij de advo caat die zijn auto in een par keergarage had gestald. Na terugkomst blijkt dat er een forse deuk in gereden is. De schade beloopt 3.600. Een naamkaartje is niet achter gelaten en de dader is dus on bekend. Aftrekpost Omdat de advocaat in dienstbetrekking werkzaam en voor zijn werk op stap is, denkt hij de autoschade op zijn belastbaar inkomen in mindering te kunnen bren gen. Zo hoopt hij toch nog enige compensatie voor de kosten te krijgen. De belastinginspecteur wei gert de aftrek van de kosten van herstel en staat slechts het arbeidskostenforfait in aftrek toe. Wanneer de advo caat tegen deze beslissing in beroep gaat overweegt het Hof Leeuwarden dat de kos ten van herstel in beginsel voor aftrek in aanmerking komen. Maar in de wet op de inkom stenbelasting is de aftrek voor de kosten van vervoer per auto beperkt tot een vast bedrag van 0,60 per kilo meter. Het hof overweegt vervolgens dat deze kosten vergoeding geldt voor alle kosten die samenhangen met het bezit en het gebruik van de auto en daaruit voort vloeien. Tot deze kosten van vervoer rekent het hof ook de kosten van het herstel van de schade. Toepassing van dit genormeerde bedrag levert een aanmerkelijke vereen voudiging op bij de vaststel ling van de kostenaftrek en past in het streven van de wetgever om het belasting systeem te vereenvoudigen. Complicaties De normering van de kosten aftrek is naar de mening van het gerechtshof dan ook ge rechtvaardigd. En als de werkgever de schade ver goedt, moet de werknemer daarover gewoon belasting betalen. De verrekening van de scha de lijkt een stuk eenvoudiger wanneer de auto tot het on dernemingsvermogen be hoort. De kosten van herstel komen dan gewoonlijk voor rekening van de onderne ming. Maar ook dan kunnen er complicaties optreden. Dat ondervond een marktkraam verhuurder. Na zijn werk ging hij ge-woontegetrouw nog een biertje drinken in een plaatselijk café. Op weg naar huis botste hij tegen een ver- keerszuil. De politie nam hem de blaastest af en con stateerde een overschrijding van het toegestane alcohol promillage. Daarom ver goedt de verzekeringsmaat schappij de schade niet. Geen nood, denkt de onder nemer: de fiscus betaalt wel mee! Maar de belastingin specteur weigert de aftrek. De marktkraamverhuurder gaat in beroep bij het hof. Daar betoogt hij dat het een goede gewoonte is om na het opbouwen en inruimen van marktkramen nog een biert j e te drinken op rekening van de opdrachtgever. Maar het Hof 's Hertogenbosch ver bindt aan de overschrijding van het alcoholpromillage de conclusie dat het verblijf in het café na het werk gaande weg een zodanig privé-ka- rakter heeft gekregen dat de rit naar huis als een privé-rit moet worden beschouwd. En dit betekent dat de schade helemaal niet ten laste van de winst kan worden gebracht. Mr. C.B.W.M. Wouters is belas tingadviseur te Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7