Nederland krijgt hulp Duitsland vanaf 4/5%* CK stuurt delegatie naar overleg Parijs Regering Suriname verklaart goudsmokkelaars de oorlog PZC Airtours zet dronken Britten uit vliegtuig Armenia tracht de draad op te pakken Bemanning Mir kaatst zonlicht naar de aarde buitenland Begrip over EU-geld Opnieuw bombardementen Irak Walvis-tellers ongerust Televisie Israël weert publiek Huwelijk om bestwil bejaarde Lenin krijgt een facelift Oostenrijkse verdachte serie bomaanslagen uit rechtszaal verwijderd Voorwaardelijke celstraf voor Australische au pair door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland krijgt de steun van EU-voorzitter Duitsland in de strijd meer geld uit de Europese steunfondsen binnen te halen. In een vertrou welijke brief roept het Duitse voorzitterschap op terdege rekening te houden met de 'bij zondere en specifieke proble men' in enkele lidstaten, waar mee Nederland wordt bedoeld. De bewindslieden De Vries (So ciale Zaken) en Ybema (Econo mische Zaken) hebben onlangs in Brussel om erkenning ge vraagd van de aparte Neder landse situatie. In de plannen van de Europese Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - ontvangt Ne derland de komende jaren min der uit de steunfondsen dan nu het geval is. In een poging dat tij te keren schetsten De Vries en Ybema de Commissie een bijna angstaanjagend beeld van de grote steden ('hoge werkloos heid, hoge mate van onveilig heid"). het noorden ('ijle econo mische structuur') en het zuiden ('ernstige milieu- en veterinaire problemen') van het land. Het Duitse voorzitterschap pakt de ze noodkreet op, hetgeen Ne derlandse diplomaten in Brus sel tot tevredenheid stemt. In zijn brief die morgen door de EU-ambassadeurs van de lid staten wordt besproken, doet de voorzitter een serie voorstellen om de subsidieregels te verfij- Schokken Spanje MADRID - Het zuidoosten van Spanje is gisteren opgeschrikt door twee aardbevingen. De schokken hadden een sterkte van respectievelijk 3,5 en 5,2 op de schaal van Richter. Zeven mensen raakten gewond, een achttal moest behandeld wor den vanwege een zenuwinstor ting, De schade viel mee. DPA van onze redactie buitenland PRISTINA - Het Kosovo Bevrij dingsleger U£K stuurt een af vaardiging naar de vredeson derhandelingen over Kosovo in Rambouillet bij Parijs, die za terdag moeten beginnen. Van daag maakt het U£K bekend wie het naar de besprekingen afvaardigt, zei woordvoerder Krasniqi gisteren. Het U£K wil met drie mensen worden vertegenwoordigd in de Albanese delegatie en die ook leiden, De rebellen willen onder meer voorstellen dat er na een overgangsperiode van drie jaar een referendum onder het volk van Kosovo wordt gehouden. Gedurende die drie jaar moet Kosovo een 'internationaal pro tectoraat worden', zei Krasniqi. Het U£K lijkt wel verdeeld over deelname aan de onderhande lingen Gisterochtend wees de politiek leider van het UCK, De- magi, de besprekingen af. „Wij zijn gevraagd naar Rambouillet te komen om te capituleren", zei hij tijdens een persconferentie. Soeverein „Wij krijgen een soort autono mie aangeboden, maar het Al banese volk heeft de wapens niet opgenomen voor autono mie. Het wil onafhankelijk en soeverein zijn en om daarna te kunnen onderhandelen met Servië en Montenegro", aldus Dema9i. Hij erkende dat de U £K-top het laatste woord heeft en het be sluit neemt om naar Frankrijk nen. Door meer rekening te hou den met de 'specifieke' proble men per regio, kan Nederland mogelijk aanspraak maken op meer EU-geld. Voor de periode 2000-2006 heeft de Commissie in totaal 480 miljard gulden be schikbaar voor de 'armere' stre ken in de EU. Flevoland Minder gunstig voor Nederland is het voorzittersplan de regio's die onder de nieuwe regels hun steun verliezen, versneld hun geld af te pakken. Als de Duitse plannen worden gevolgd, dan zou Flevoland zijn huidige sub sidie 330 miljoen) vanaf 2000 in vier in plaats van zes jaar kwijtraken. Daardoor loopt de polderprovincie 100 miljoen gulden mis. Ook andere lidsta ten, met name Ierland, worden door deze versnelde afbouwre geling getroffen. De verwach ting is dan ook dat dit plan op veel weerstand zal stuiten. Dat geldt ook voor de Duitse suggesties om het aparte steun fonds voor de allerarmste lan den (Spanje, Portugal, Grieken land en wederom Ierland) flink uit te kleden. Het voorzitter schap vraagt de lidstaten of Spanje, Portugal en Ierland hun aanspraak op het fonds (ƒ46 miljard in 2000-2006) niet moe ten verliezen, nu deze landen gewoon meedoen aan de euro. Nederland heeft dit idee al eer der gelanceerd om de EU-uitga- ven in de hand te houden. Als de vier landen toch in aan merking blijven komen voor de subsidies, zo suggereert het voorzitterschap, clan kunnen de bedragen misschien wel om laag. Ook het meest vergaande voorstel wordt op tafel gelegd: de totale opheffing van het spe ciale fonds in 2006. Dat bete kent dat ook nieuwe EU-lidsta- ten er geen gebruik meer van kunnen maken. Spanje heeft al laten weten de Duitse plannen 'onwerkbaar' te vinden. GPD te gaan. De gematigde leider van Democratische Liga van Kosovo, Rugova, had als eerste aangekondigd naar de bijeen komst te gaan, die onder toe zicht staat van de Contactgroep voor ex-Joegoslavië. Het pers bureau Beta meldde dat ook vertegenwoordigers van de Ver enigde Democratische Bewe ging van Cosja en van de Alba nese studentenbeweging naar Frankrijk gaan. De Contactgroep (de VS, Duits land. Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Rusland en Italië) heeft de Albanese partijen in Kosovo ge maand binnen twee weken een akkoord te sluiten om het con flict te beëindigen dat al aan 2.000 mensen het leven heeft ge kost. Milosevic De Joegoslavische regering zegt morgen of zij naar Frankrijk gaat, nadat het parlement over de kwestie bijeen is geweest. Vi- ce-premier Draskovic verwacht dat president Milosevic instemt met het vredesoverleg. De Europese leiders leggen nog geen groot optimisme aan de dag. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Cook, en zijn Franse ambtgenoot Védrine. die gisteren Belgrado en later Skopje bezochten, toonden zich terughoudend. De twee zitten de ontmoeting in Rambouillet voor, terwijl de on- derhandelijgen worden geleid door de Amerikaanse gezant Hill, de Oostenrijkse EU-verte- genwoordiger Petrisch en de Rus Magorski. RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland NORFOLK - Twaalf Britten die wegens ernstig wangedrag na een ingelaste tussenlanding uit het vliegtuig zijn gezet, hebben nu al twee nachten doorge bracht op de luchthaven van Norfolk in de Verenigde Staten in plaats van op een zonnig Ja- maicaans strand. Ze zijn er nog steeds niet in ge slaagd een ticket naar huis te kopen. Twee maatschappijen weigerden al hen te vervoeren. Airtours International, dat de door Armand Snijders PARAMARIBO - Tonnen goud verdwijnen er jaarlijks illegaal uit Suriname. Het kost de toch al lege schatkist miljoenen dol lars. Volgens officiële cijfers is er vorig jaar 30.000 kilo goud uit de Surinaamse bodem gehaald, en daarvan verdween 80 pro cent illegaal over de grens. De Centrale Bank in Paramari bo heeft aangekondigd dat de autoriteiten een hard gevecht aangaan om aan de grootschali ge smokkel een einde te maken. Maar de strijd tegen de goud smokkel staat tot dusver gelijk aan dweilen met de kraan open. In het Surinaamse regenwoud zijn duizenden illegale Brazili aanse goudzoekers actief, die hun buit met kleine bootjes en vliegtuigen ongestoord het land weten uit te krijgen. Enkele jaren geleden werden tal van arrestaties verricht, nadat een smokkel van minimaal 1.000 kilo goud naar Miami aan het licht was gekomen. Daar was toen ook personeel van de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij bij betrokken. De ver antwoordelijken werden na en kele dagen echter tegen betaling zes stelletjes en 313 andere toe risten van Londen naar Jamaica zou brengen, heeft de herrie schoppers laten weten dat ze het zelf maar moeten uitzoeken. De maatschappij vindt dat de ze hun ticket naar huis zelf moeten betalen. Ze heeft het twaalftal bovendien een rekening van 65.000 in het vooruitzicht ge steld voor de extra brandstof die nodig was voor de omweg en tussenlanding. Al aan het begin van de vlucht waren de twaalf volgens andere passagiers al flink aangescho- van een borgsom op vrije voeten gesteld en zijn nooit vervolgd. Ook van andere invloedrijke personen is bekend dat zij zich bezighouden met grootschalige goudhandel en bij de uitvoer daarvan veelal niet de officiële weg bewandelen. Onder hen ex- dictator Desi Bouterse en de lei der van het voormalige Jungle commando. Ronnie Brunswijk. De Centrale Bank kocht vorig jaar volgens eigen zeggen 6.000 kilo goud met een waarde van 60 LONDEN - Een rechtbank in Londen heeft de Australische au pair Louise Sullivan veroor deeld tot vijftien maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. Zij kan naar huis, maar moet psychiatrische behande ling ondergaan. De 27-jarige Sullivan bekende vorige maand voor de rechter dat zij de Nederlandse baby Ca roline Jongen in april vorig jaa^ ten. In het toestel begonnen ze na nog wat drankjes luidkeels te zingen en overgoten elkaar met bier. Passagiers die om stilte vroegen, werden mishandeld. Het personeel slaagde er niet in de alcotoeiïsten tot de orde te roepen. Daarop besloot de piloot een tussenlanding in Norfolk te ma ken en de groep uit het toestel te zetten. De lastpakken kregen dekens en kussens mee. Eén van de gestrande onruststo kers, de 35-jarige Miles Connor, zei dat hij een proces gaat aan- miljoen dollar op. Maar bank- president Goedschalk stelt dat tegelijkertijd met lede ogen moest worden toegezien hoe minstens 24.000 kilo heimelijk over de grens werd gebracht. Dat cijfer lijkt aan de lage kant, gezien het grote aantal goud zoekers dat in Suriname ver blijft. Het aantal Brazilianen wordt geschat op ruim 10.000. In bepaalde wijken van Para maribo wordt zelfs vrijwel uit sluitend Portugees gesproken. zo hard door elkaar schudde dat het kind een hersenbeschadi ging opliep waaraan het later is overleden. De rechter zei dat hij bij zijn oordeel heeft laten meetellen dat Sullivan een laag intelligen tieniveau heeft als gevolg van medische problemen in haar ba- bytijd. Daardoor is ze niet flexi bel en kan ze onverwachte situ aties niet goed beoordelen. RTR/ANP spannen tegen Airtours, omdat hun 'droomvakantie' in het wa ter gevallen is. Volgens hem is er helemaal met gevochten en wa ren hij en zijn vrienden gewoon 'gezellig ouderwetse Ierse lied jes aan het zingen Het incident gebeurde terwijl luchtvaartmaatschappijen en de Britse regering overleggen over de aanpak van wangedrag in vliegtuigen. Het aantal amokmakers van Britse komaf in de luchtvaart is de laatste drie jaar vervijfvou- digd.ANP Officieel zijn de zuiderburen il legaal. maar ze worden ge doogd. Voor 250 dollar kunnen ze bij corrupte ambtenaren van de Vreemdelingenpolitie een verblijfsvergunning kopen. Him aanwezigheid legt de Suri naamse middenstand geen windeieren. In het centrum van Paramaribo hebben tientallen winkels hun assortiment uitge breid met gereedschappen en andere attributen voor de ge lukzoekers. Verhuurders van huizen verdienen 'goud' aan het verschaffen van onderdak aan Brazilianen die vanuit het re genwoud naar de stad komen om hun vondsten te verkopen. De komst van de Brazilianen heeft ook voor de nodige proble men gezorgd. Vrijwel wekelijks staan er in de kranten berichten over goudzoekers die elkaar te lijf zijn gegaan, niet zelden met dodelijke afloop. Ook de prosti tutie neemt in het regenwoud omvangrijke vormen aan. Door de vele goudzoekers is de schade aan het milieu volgens deskundigen enorm. De meeste goudzoekers maken bij him ac tiviteiten gebruik van kwik, dat na gebruik in de rivieren stroomt. GPD van onze redactie buitenland GRAZ - Het proces tegen Franz Fuchs, die ervan wordt verdacht Oostenrijk te hebben geterrori seerd met een racistisch getinte campagne van bombrieven en pijpbommen, is gisteren zonder Fuchs begonnen. De rechter verbood Fuchs de toegang tot de rechtszaal, nadat de 49-jarige verdachte bij zijn binnenkomst leuzen tegen bui tenlanders begon te schreeu wen. Fuchs riep 'Leve de BBA" en beledigde onder anderen de Oostenrijkse bondskanselier Vranitzky. De BBA is de 'Ba- ju warische Befreiungs Armee', die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de bom briefaanslagen, die viermensen het leven hebben gekost. De Oostenrijkse justitie zegt dat Fuchs de aanslagen alleen heeft gepleegd en dat de BBA een van zijn hersenspinsels is. Fuchs zegt dat hij in opdracht van de BBA heeft gewerkt. De rechter gelastte een onderzoek om vast te stellen of Fuchs geestelijk in staat is terecht te staan. De verdachte zou tussen decem ber 1993 en oktober 1997 in to taal vier mensen hebben ver moord en vij ftien zwaar hebben verwond. Zijn motief was vreemdelingenhaat. Fuchs werd in oktober 1997 gearres teerd. Bij zijn arrestatie pro beerde hij zich met een bom van het leven te beroven. Dat mis lukte. De bom rukte zijn beide onderarmen af. DPA/AFP/AP (Advertentie) Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. Kom langs of bel 0800-8182. Internet: hypotheken.vsb.nl "4,7% effectief, geldig tot 13 februari 1999. Rentewijzigingen voorbehouden. VSB BANK VSB. Daar kom je verder mee. vsb bank a pan,-in,,k*™,-, MOSKOU - De bemanning van het Russische ruimtestation Mir wil deze week met behulp van een soort spiegel een straal zonlicht naar de aarde kaatsen. Bij het expenment, dat voor morgen op het programma staat, zal een spiegel van 25 meter doorsnee worden ontvouwd die dient als een prototype voor grotere modellen waarmee in de toekomst wel licht steden in het hoge noorden in de yvinter van licht zullen worden voorzien. De spiegel zit nu nog opgeborgen in het onbemande ruim tevrachtschip Progres, dat aan de Mir vastzit. De Progres wordt morgen ontkoppeld en op vierhonderd meter af stand van de Mir gemanoeuvreerd, waarna door middel van radio grafische signalen de spiegel wordt uitgeklapt. Vervolgens probeert de bemanning de Progres zo te sturen, dat de lichtbundel stabiel blijft. Voor het experiment is volgens woordvoerder Loendin vier uur uitgetrokken. Na bewezen diensten wordt het ruimtevracht schip, dat is volgestouwd met afval van de Mir-bemanning, op de gebruikelijke wijze terug de atmosfeer ingestuurd om daar te ver branden. AP woensdag 3 februari 1999 Een spiegel biedt een blik op de tijdelijke opvang van daklozen. foto's Marcelo Salinas/EPA van onze redactie buitenland ARMENIA - Acht dagen na de aardbeving tracht de Colombiaanse stad Armenia de draad weer op te pakken. Bulldozers slo pen te zeer beschadigde gebouwen, terwijl de politie probeert plunderaars van de puinhopen weg te houden. Vele Colombianen bivakkeren nog in ten ten na de aardbeving van vorige week maandag. De beving, met een kracht van zes op de Schaal van Richter, kostte in Ar menia 950 mensen het leven. In geheel Co lombia kwamen 1.500 mensen om. Zeker 250.000 Colombianen werden dakloos. President Pastrana heeft de vrijwel geheel verwoeste stad tot tijdelijk regeringscen trum verklaard. De overheid regelt de voedselverstrekking, coördineert de hulp verlening en ziet met extra militairen toe op de veiligheid. De autoriteiten hebben verder de handen vol aan de opvang van kinderen die na het verlies van hun ouders aan het zwerven zijn geraakt. Door de aardbeving is ook het crematori um op de centrale begraafplaats van Ar menia ingestort. Zeker vierhonderd slachtoffers zijn als gevolg hiervan ter aarde besteld in een massagraf. Maar de meeste inwoners van Armenia begraven hun omgekomen dierbaren zelf. Bij gebrek aan doodskisten gebeurt dat met geïmpro viseerde middelen. Een man struint door de ruïne van een appartement. WASHINGTON - Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren opnieuw stellingen van de Iraakse luchtafweer in zowel de noordelijke als de zuidelijke vliegverbodzone in Irak gebom bardeerd, nadat ze door radarinstallaties in het vizier waren genomen. Bij twee aanvallen in de zuidelijke zone werden een radarin stallatie en een raketlanceerinrichting geraakt. De VS voeren de laatste weken bijna dagelijks aanvallen uit op Iraakse luchtafweerinstallaties. De Irakezen lijken erop gebrand één van de Amerikaanse of Britse toestellen neer te halen die toe zien op naleving van de vliegverboden. Saddam Hoessein zou een beloning van 27.000 gulden hebben uitgeloofd voor het neerhalen van een Amerikaans vliegtuig. AP SAVANNAH - Amerikaanse onderzoekers maken zich ern stig zorgen over het voortbestaan van de Groenlandse walvis. Voor de kust van Georgia en Noord-Florida zijn deze winter maar twee moederdieren met hun kalveren gezien. Vorig jaar werden nog meer dan 24 exemplaren gesignaleerd. Het geringe aantal is vooreen deel te wijten aan het weerfeno- meen El Nino-La Niha, waardoor diepe oceaanstromingen veranderen en de walvissen voedsel en partners voor de voort planting moeilijker kunnen vinden. Over de hele wereld is het aantal Groenlandse walvissen geslonken tot 350 a 400. AP JERUZALEM - Bij Israëlische televisieprogramma's over po litieke kwesties woi'dt tot de verkiezingen van mei geen pu bliek meer toegelaten. De leiding van de Israëlische publieke omroep heeft daartoe besloten nadat aanhangers van premier Netanyahu maan dagavond tijdens een rechtstreekse uitzending kandidaten van de oppositie het spreken onmogelijk hadden gemaakt. Tientallen aanhangers van Likud schreeuwden leuzen en joelden om oppositieleider Barak van de Arbeidspartij te be letten iets te zeggen. De presentator van het programma deed niets om de rust te herstellen. Ook kandidaat Mordechai van de nieuwe centrumpartij kon niet boven het geschreeuw uit komen. Netanyahu daarentegen werd op applaus onthaald en kreeg alle gelegenheid zijn zegje te doen. AFP KOPENHAGEN - Een 24-jarige voormalige bejaardenhulp is in het hu welijk getreden met één van zijn vroegere cliënten, de 93-jarige Anna Margrethe Sörensen. Dit om haar uit het ver zorgingshuis te houden. Sörensen was bang dat haar familie haar in een verzorgings huis zou stoppen, nadat haar hulp Sören Larsen vorig jaar door de gemeente werd ontslagen en ze niemand meer had voor het huishouden. „We zijn getrouwd om te voorkomen dat Anna Margrethe naar het verzorgingshuis werd gestuurd. Ik zorg nu voor haar en voor het huis.", vertelt Larsen. AP LONDEN - Het mausoleum aan het Rode Plein in Moskou gaat tijdelijk dicht, omdat Ruslands beroemdste dode een fa celift krijgt. Artsen en deskundigen op het gebied van balseming gaan het gezicht van de leider van de Russische Revolutie behandelen met een speciale vloeistof om ontbinding van het weefsel te voorkomen, meldt de BBC. Ook het lichaam van Lenin wordt behandeld om te voorko men dat de tand des tijds er te zeer aan gaat knagen. Er wordt een conserverende vloeistof in gepompt, die verval moet voor komen. Als alles klaar is, krijgt Lenin een ander colbert en een nieuwe stropdas. ANP Znamia - ruimtespiegel Deze Russische spiegel heeft een diameter var opvangt en vervolgens gebundeld naar de aart Znamia afstand tot de aarde: 360 km diameter reflector: 25 m gewicht: 4 8 kg lichtschijnsel óp aarde: tussen 5 en 8 km doorsnede kracht: 5 10 keer sterker dan maanlicht lichtstraal op aarde: Verende A4-A5 v 4 lebruat' Cazachs*'3"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5