Dorpen Hulst tobben met kerk Verboden liefdes en jaloezie Groeiende economie helpt allochtonen aan baan Sas van Gent koopt grond Kanaaleiland DE LINNENWINKEL Eerste ontmoeting op Oranjefeest zeeland Behoud vergt inventieve oplossingen van besturen GS tonen begrip voor klachten vervoerders over Duurzaam Veili Twist over onderzoek De Sterre bijgelegd TOTALE OPRUIMING!! WEGGEEFPRIJZEN woensdag 3 februari 1999 door Barend Pelgrim HULST - Menig kerkbestuur in de gemeente Hulst zoekt nog steeds naar een passende oplos sing voor het behoud van de ei gen kerk in het dorp. Het pas aangetreden bestuur van Nieuw-Namen beraadt zich over het onderbrengen van zijn Sint Josef in een stichting, zijn Heikantse collega's twijfelen tussen de varianten museum en de huidige vorm. terwijl de be stuurders in Graauw de tot mo nument verheven Heilige Maria Hemelvaart open willen stellen voor 'zakelijke' initiatieven. De gemeente kijkt intussen de andere kant op. althans waar het om geld gaat Hulst beperkt zich tot bemiddelen tussen po tentiëleovernemers. kerkbestu ren of dorpsbewoners. Hele maal verschonen kan Hulst zich echter niet: de torens van Graauw en Sint Jansteen zijn immers eigendom van de ge meente en dat brengt verplich tingen met zich mee. ..Maar de positie van de gemeente is zo klaar als een klontje: wat betreft de kerken is dat niets doen", al dus de contactpersoon tussen gemeente en dorpsraden. E. de Deekere Bisdom Wethouder van cultuur P. Wee- maes memoreerde eind 1998 bo vendien dat het bisdom eerst maar eens met een duidelijke vi sie moet komen op het gebruik, behoud of afstoten van kerken. In Heikant zal er naar alle waar schijnlijkheid medio maart klaarheid ontstaan over welke weg ingeslagen wordt met het kerkgebouw. De financiële po sitie van de parochie is bijzon der precair. Zozeer zelfs, dat het parochiebestuur dit jaar de kerkbalans aangrijpt om van deur tot deur geld in te zamelen- Met de inzameling hoopt het pa rochiebestuur de inwoners warm te maken voor het behoud van de kerk. Voor Heikantse godshuis bestaan twee denkba re vormen, waaronder in de toe komst kan worden 'gekerkt'. In maart krijgt het bestuur twee exploitatieplannen voorgelegd. Eén daarvan is afkomstig van de Société Mortier uit Terneuzen, die een orgelmuseum in de Hei lige Theresia wil beginnen. De rechterzijbeuk van de kerk zou echter door middel van een uit- neembare wand geschikt blij ven voor de eucharistie. Inmiddels is er een tegenbewe ging op poten gezet, onder de lu dieke naam de Twaalf Apostels. Hun bedoeling is de Theresia in de huidige vorm te behouden, zonder orgels. Met een eigen ex ploitatieplan willen ze aanto nen dat dit mogelijk is Dit voor jaar besluit hef kerkbestuur welke mogelijkheid het meeste perspectief biedt om het ge bouw te conserveren voor het nageslacht. Toren van Pisa In Graauw kampen de kerkgan gers met heel andere knelpun ten. Perspectief is er voldoende, want de bijna tweehonderd jaar oude kerk is twee jaar geleden door Monumentenzorg op de lijst geplaatst. Teloor gaan zal hij dus niet. maar de Heilige Ma ria Hemelvaart dreigt een Oost- Zeeuws-Vlaamse variant van de toren van Pisa te worden. Al jarenlang is de kerktoren aan het verzakken. Bestuurslid J Kips: „Het is echt niet zo dat 'ie gaat omvallen hoor. Groot onderhoud is voor lopig niet aan de orde en de klei ne klussen doet een groep van twaalf mensen. Maar ik zeg wel: als een serieuze organisatie zich meldt voor overname, en wij houden bij het altaar plek voor zo'n honderd stoelen, dan is dat zeker bespreekbaar. Stichting In Nieuw-Namen verkeert de besluitvorming in een cruciale fase Kort geleden is een nieuw kerkbestuur geformeerd, nadat het dorp te hoop liep tegen de ideeën van het vorige bestuur. Dat wilde de kerk afstoten, te gen de wil van de inwoners. De eucharistievieringen werden verplaatst naar het plaatselijke WIt-Gele-Kruisgebouw en dat resulteerde in knetterende ruzie in het grensdorp Het aangetreden bestuur over legt op dit moment hoe de Sint Josef kan worden onderge bracht in een stichting, zodat de dorpelingen eigenhandig hun kerk kunnen opknappen. Onder auspiciën van parochiebestuur en dorpsraad willen de Nieuw- Namenaars op eigen kracht het onderhoud gaan plegen. Esmoriteit brengt blijspel op de planken door Catlijne Akkermans PHILIPPINE - Liefhebbers van blijspe len met ingrediënten als jaloezie en verbo den liefdes, komen dit weekeinde aan hun trekken. Toneelvereniging Esmoriteit uit Philippine voert aanstaande vrijdag- en zaterdagavond haar jaarlijkse voorstel ling op in De Kaaie in Philippine. Onder regie van Janine de Krijger speelt het ge zelschap twee komische eenakters van twee keer een uur. Het eerste stuk van Ted Hughes, 'Rustig, denk om mijn zenuwen', vertelt over een overspannen bedrijfsleider van een tex tielfabriek. die thuis zit om zijn spannin gen de baas te worden. Maar wanneer schoonmoeder, zwager en de baas op visi te komen, verergert de situatie behoorlijk en is hij nog verder van huis. Na dit spel vol hachelijke toestanden ko men een caféhouder en glazenwasser ten tonele, die samen vechten om de weduwe van de overkant. De kinderen van de twee vijanden zien elkaar wel zitten, maar dat is tegen het zere been van de ouders. Hila riteit alom dus, dit weekend. Op zaterdag is er na afloop een muziekavond, waar de bezoekers nog even kunnen blijven 'han gen' De spelers die 5 en 6 februari van 20.00 tot 23.00 uur op de planken staan, zijn: Janine de Krijger, Diane Segers. Huub Dhuyvetter, Carolus Roelandt. Jer ry de Krijger en Tom Krook. De toneelvereniging bestaat volgend jaar 45 jaar. Jaarlijks speelt het gezelschap twee stukken. Rond juli worden de stuk ken uitgekozen en na de zomer beginnen de spelers met repeteren. door Joost Bosman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten hebben begrip voor de bezorgdheid die Transport en Logistiek Nederland eind vorig uitte over het verkeersproject Duurzaam Veilig. De provincie erkent dat de erva ringen met het project tonen dat er spanning bestaat tussen ver- keersveiligheidsdoelstellingen en andere maatschappelijke be langen. Transport en Logistiek Neder land vindt de infrastructurele maatregelen, die in het kader van Duurzaam Veilig onaan vaardbaar voor het vrachtver keer. Dë ondernemersorganisatie voor het goederenvervoer stelt dat door het project vrachtau to's een groot aantal extra kilo meters moeten rijden om op de plaats van bestemming te ko men. Een belangrijk gevolg daarvan is dat meerdere voer tuigen moeten worden ingezet om dezelfde soort goederen af te leveren. Ook vindt Transport Logistiek meer dan elf vi keersdrempels op een traji van acht kilometer te veel het goede. Doorn in het oog Naast Duurzaam Veilig klaagt de organisatie zich over de aanleg van gebiedsot sluitingswegen, erftoegani wegen en beperkingen in de to i gang en doorgang binnen bebouwde kom van diverse k( nen. Het voorgenomen uits van de aanpassing van de rijk weg N61 is Transport en Log tiek eveneens een doorn in oog. GS wijzen echter op een spraak met de minister van VJ keer en Waterstaat dat metl rijksweg N61 zo spoedig moj lijk wordt begonnen, ona voorwaarde dat de regio zoi draagt voor de voorfinanc ring. Ook is inmiddels beslot de plateaus op de Philipswe Turkeyeweg af te vlakken, GS. door René Hoonhorst CLINGE - Onderzoeker Van der Hoeven zal onafhankelijk van bestuur en directie de proble men in de organisatie van cen trum voor verstandelijk gehan dicapten De Sterre in Clinge in kaart brengen. De onderne mingsraad van De Sterre krijgt daarnaast ondersteuning van een klankbordgroep om zoveel mogelijk voeling te houden met mensen van de werkvloer. Dat is het resultaat van overleg dat ondernemingsraad, directie en bestuur deze week hebben gevoerd. De OR liet vorige week via een 'open brief' weten geen vertrouwen in het onderzoek van Van der Hoeven te hebben, omdat de raad niet bij de opzet werd betrokken. De werkne mersvertegenwoordiging stelde dat zij niet serieus werd geno men. Directie en bestuur zijn achteraf mèt de OR van mening dat 'een valse start is gemaakt, wat tot misverstanden en mij communicatie heeft geleid'. Zo gauw de onderzoeker de pr| blemen 'helder heeft', wori met de verschillende geleding! binnen De Sterre overlegd wï de volgende stappen zijn. Va der Hoeven bepaalt van tevori zelf met wie hij spreekt Eii voorbereidingscommissie vol het te volgen reorganisatietri ject, waar de OR eerder ol vroeg, komt er voorlopig nif Maar de raad wordt wel bijgl staan door een klankbordgroep een adviesorgaan waarin voor* mensen uit het middenkadl zullen zitten. Ergernissen Volgens OR-voorzitter J vat Loon moet de klankbordgroe in de gaten houden welke erger nissen, wensen en verlangen onder het personeel leven. „D klankbordgroep moet de onder nemingsraad voeling met d werkvloer laten houden", aldus Van Loon. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Arbeids bureaus in Zeeland hebben vo rig jaar een record aantal men sen aan een baan geholpen: 5794. Dat zijn er 214 meer dat in 1997. een stijging van vier pro cent. Opvallend is dat vooral veel minderheden werk hebben gevonden. Konden de arbeids bureaus in 1997 368 allochtonen helpen, vorig jaar waren dat er 524. 42 procent meer. Volgens S. Verburg van Ar beidsvoorziening Zeeland is het succes bij de plaatsing van min derheden te danken aan drie ontwikkelingen. „Allereerst is de vraag naar werknemers ex plosief toegenomen. In 1997 hadden we 8000 vacatures, in 1998 13.000. Tegelijkertijd zijn werkgevers, door de krapte op de arbeidsmarkt, minder kri tisch geworden." Bovendien heeft Arbeidsvoor ziening de eigen werkwijze aan gepast, vervolgt Verburg. „We leveren nu maatwerk. We zoe ken in een bepaalde sector naar geschikte mensen en stellen die direct aan de werkgever voor" De werkloosheid is met meer dan vijftien procent gedaald. Raad van elf terug in Clinge CLINGE - Na een jaar carnaval vieren zonder prins en raad van elf brengt Clinge het komende zottenfeest weer een hoogwaar digheidsbekleder met complete hofhouding op de been. De carnavalsstichting De Krieke- putters heeft vorig jaar op de sluitingsdag van carnaval al de eerste serieuze stappen onder nomen om weer een prins en raad samen te stellen. „De reactie was dermate posi tief dat zes leden van de oude raad direct akkoord gingen om zitting te nemen in de nieuwe raad", vertelt Douglas van den Berge van de Kriekeputters. Op carnavalszaterdag trekt de stoet door het dorp. Met prins Kriek (Jacq de Rooy) aan het hoofd is inmiddels een complete hofhouding geformeerd. De Kriekeputters vieren in 2001 het 33-jarig jubileum. Daarom heb ben de nieuwe leden besloten om hun lidmaatschap voor mi nimaal drie jaar aan te houden. De zekerheid dat er een raad is bij het jubileum is hiermee ook gegarandeerd." Zaterdag 6 februari begint in café De Kroon om 21.00 uur het traditionele wagenbouwersbal voor de plaatselijke carnavals verenigingen en buurten. Bijna net zo veel vrouwelijke als mannelijke werklozen vonden \verk. De meeste nieuwe vaca tures ontstonden op Walcheren, waar maar liefst 1700 nieuwe banen werden aangeboden, een toename van 77 procent. De gunstige economische ont wikkelingen gingen grotendeels voorbij aan de langdurig werk lozen. Vooral die in Zeeuws- Vlaanderen vormen volgens Verburg een punt van zorg. „Zeeuws-Vlaanderen kent van oorsprong een vrij laag percen tage werklozen. In zulke gebie den neemt het aantal werklozen niet snel af." Arbeidsvoorziening gaat het komend jaar bijzondere aan dacht schenken aan mensen van boven de veertig, en vooral van vijftig jaar en ouder. Zij zijn steeds moeilijker aan een baan te helpen. „In een aantal ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen is de vergrijzing heel hoog", legt Verburg uit. „Daarom gaan we met die gemeenten, de werkge vers, de uitkeringsinstanties en de Regionale Opleidingscentra (ROC's) zoeken naar manieren om die mensen te helpen." De zorg over jongerenwerkloos heid is voorbijHet aantal werk zoekende jongeren daalde vorig jaar met meer dan 28 procent. Volgens Arbeidsvoorziening is van jeugdwerkloosheid in Zee land daarom geen sprake meer. Doorgang van techniekcursus is nog onzeker TERNEUZEN - De cursussen van Technica Tien Terneuzen dreigen te worden gestaakt, wanneer er niet op tijd nieuwe vrijwilligers worden gevonden. Technica Tien is een landelijke stichting die uit emancipatie overwegingen meisjes in de leef tijd van tien tot twaalf jaar probeert te interesseren voor techniek. In Terneuzen werden de cursus sen twee jaar geleden gestart. Volgens woordvoerster G. Krijn liepen die aanvankelijk goed en waren er altijd drie of vier vrij willigers beschikbaar Momen teel is Krijn echter, samen met een ander, overgebleven. De nieuwe cursus zou op 22 februa ri van start gaan. Maar als voor 12 februari het tekort aan vrij willigers niet wordt opgelost, ziet Krijn zich genoodzaakt het programma af te blazen en de subsidie van 2000 gulden aan de gemeente terug te geven. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Het college van burgemeester en wethou ders van Sas van Gent heeft dinsdag besloten de grond op het Kanaaleiland in Sas van Gent aan te kopen van de Dienst Domeinen. De gemeenteraad nam in 1997 al de beslissing om de grond voor ruim 76.000 gul den aan te kopen, maar dat be sluit wordt nu pas geëffectu eerd. „We wilden eerst duidelijkheid of er wel woningbouw op deze locatie kon komen. Anders zit ten we straks met dure grond en kunnen we er niks mee", aldus wethouder R. Noët. Ook van Zeeland Seaports moet nog 'een stukje' worden aangekocht. Bouwbedrijf Van der Poel uit Terneuzen wacht intussen met smart op de afgifte van de bouwvergunning voor de bouw van een appartementencom plex op het Kanaaleiland. Vol gens Noët kan deze elk moment worden afgegeven. Het aanne mingsbedrijf wil daarna zo snel mogelijk beginnen. Volgens be drijfsleider M. van der Staal is dat ook mogelijk omdat de be zwarenprocedure inmiddels i afgerond en de provincie ee verklaring van geen bezwaa heeft afgegeven. Mogelijke bt denkingen tegen de bouwver gunning kunnen hooguit no enige weken vertraging geven j Kunstmestbedrijf Zuid Chemi maakte eerder bezwaar tegei het toepassen van de artikel-19 procedure voor de bouw van d appartementen. Ook omwonen den verzetten zich fel tegen di hoogbouw op deze plek. Dez: bezwaren zijn ongegrond ver klaard. Directeur K. Horstri van Zuid Chemie kan nog nie zeggen of de afgifte van ee: bouwvergunning opnieuw re den zal zijn om te protesteren. Het bezwaar tegen hoogbouwn nog wel actueel, geeft hij aar De verlenging van een van d schoorstenen en de bouw va één nieuwe, ter vervanging va twee oude schoorstenen, waar voor Zuid Chemie onlangs toe stemming kreeg, doet daar nie' aan af Ondanks de onzekerheid diee nog steeds bestaat over h« doorgaan van de bouwplanne van Van der Poel, heeft het co! lege toch gemeend de grond vit Domeinen aan te kopen. foto Peter Nicolai Het diamanten echtpaar Risseeuw leerde elkaar kennen op de geboortedag van koningin Beatrix. Oostburgs echtpaar zestig jaar getrouwd door Catlijne Akkermans OOSTBURG - De Oostburgse Meester Hennequinstraat spaarde een magnetron bij el kaar voor de feestvarkens. „Een prachtig cadeau", vindt Francina Risseeuw-de Kra mer. Gisteren waren Francina en Leendert zestig jaar ge trouwd. Om een uur of tien druppelden de eerste gasten, de buren, al binnen. Daarna de rest van de straat, totdat er al zo'n twintig man binnen zat. „De familie moet nog komen", vertelt Francina. „We hebben een fe licitatie gekregen van de ko ningin en van prins Claus." Alsof Beatrix het zich nog kon herinneren dat het echtpaar elkaar leerde kennen op haar geboortedag: tijdens het grote Oranjefeest vroeg Leendert dat leuke meisje ten dans en een jaar later werd ze zijn vrouw Leendert heeft in de bouw ge zeten en Francina met de kin deren thuis. „Zo was dat vroe ger, hè." Francina fietst graag en maakt kleding. „Op latere leeftijd ben ik meer met de au to rond gaan rijden." Haar schoondochter voegt er la chend aan toe dat 'de veló's ook al wel versleten zijn.' Leendert is altijd een duiven- liefhebber geweest. Er huizen een stuk of dertig, veertig vo gels in de tuin waarmee hij al meerdere prijzen in de wacht gesleept heeft. Het diamanten echtpaar heeft drie kinderen, zes kleinkinde ren en vijf achterkleinkinde ren, waarvan er twee nog in moeders buik verblijven. Zaterdag 6 maart gaat de fa milie eten in Oostburg om het feest nog eens dunnetjes over te doen. Dan komen ook de ex tra cadeautjes. Van de ge meente Oostburg hebben Leendert en Francina al een grote fruitschaal in ontvangst mogen nemen. Langeweg 26 tel.:0115-471922 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.30 zaterdag 13.30-16.00 in Sluiskil stopt ermee. ALLES MOET WEG Breigarens 60% Kledingstoffen 50% Tafellinnen 35-50% Bedlinnen Huishoudlinnen NOG OPEN VAN 4 T/M 27 FEBRUARI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58