Ook dorpje moet kunnen groeien PZC Design-rek voor fietsen Toekomstvisie oogst lof en afkeer Taakstraf en cel voor autodieven Beter Wonen-directeur wil andere verdeling woningen Schouw en-Duiv eland Vooral allochtonen zeeland woensdag 3 februari 1999 s 22 Archeologen graven proef aan straat Middelburg Werkstraf voor dreigen kinderen met luchtbuks Goes maakte terecht einde aan mestopslag Herstel van installatie rioolzuivering in Bath kost anderhalf miljoen Steun Kok gevraagd voor grensarbeiders door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het provinciebe stuur mag de ogen niet sluiten voor de ontwikkelingen op de regionale woningmarkt. Los van de huidige regels moet er volgens directeur Ph. van Door- ne van de Schouwse woning bouwvereniging Beter Wonen de mogelijkheid blijven om te bouwen op basis van de daad werkelijke vraag, óók in de klei ne kernen. De directeur van de corporatie verwacht dat hij binnenkort met de uitkomst van het wo ningmarktonderzoek dat mo menteel wordt uitgevoerd op nieuw met de provincie rond de tafel moet Gespreksonder werp: bijstelling van de vastge stelde verdeling van het aantal nieuwbouwwoningen voor het eiland. Het zwaartepunt ligt nu nog bij Zierikzee, terwijl het in de praktijk steeds lastiger wordt te voorzien in de vraag naar huizen in het westelijk deel van Schouwen-Duiveland. De verwachting is dat die vraag in de toekomst alleen maar verder toeneemt Hoewel de onderzoekgegevens van het ministerie van VROM. de provincie, corporaties en ge meenten in Midden- en Noord- Zeeland pas in mei beschikbaar zijn, ziet het er volgens Van Doorne naar uit dat het tekort naar ouderenwoningen in de re- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Vlissingen heeft begin vorig jaar in zijn woonplaats vier jongens de schrik van hun leven bezorgd door een lucht buks op hen te richten. Een van de kinderen werd - door de loop van de buks tegen zijn hoofd te zetten - ook nog gedwongen op zijn knieën te gaan zitten. De Vlissinger zei dinsdag in Middelburg dat zijn buitenspo rige reactie het gevolg was ge weest van provocaties van de jongens. Verder had in zijn bele ving een rol gespeeld dat hij kort daarvoor zelf het slachtoffer was geweest van een afpersing gio nog onvoldoende is wegge werkt. Van belang is evenwel dat nieuwbouw voor die doel groep universeel wordt, zodat seniorenhuizen ook gemakke lijk zijn te verbouwen tot (klei ne) gezinswoningen en vice ver sa. Binnen dat kader past ook de behoefte aan panden die met een eenvoudige ingreep zijn aan te passen aan de wensen van minder-validen en verstande lijk gehandicapten. Van Doorne noemt dat het 'uitrijden van bedden uit de centrale institu ten naar de woonwijken'. „We moeten niet de kans verloren la ten gaan ook die slag te maken, zodanig dat er tevens een goede spreiding plaatsvindt over de dorpen.'" Waar ouderenhuisvesting nog steeds extra aandacht behoeft op Schouwen-Duiveland, geldt dat de 'prop' jongeren die zich zo'n vijf jaar geleden aandiende voor een zelfstandige woning, grotendeels is ondergebracht, stelt Van Doorne. Anders dan in het westen blijkt de markt spe cifiek in het oostelijk deel van het eiland wél in evenwicht. Ex tra nieuwbouw daar, zal naar mening van de directeur nadelig werken op de bestaande wo ningvoorraad. „Een heel belangrijk punt van de regionale woningmarkt is je dat niet meer sec kunt kijken naar het doel volkshuisvesting - op het Centraal Station in Am sterdam. Het kon in de ogen van politie rechter J. Hopmans in geen en kel opzicht het incident recht vaardigen. „U moet zich eens verplaatsen in de jongens. Wat zij hebben meegemaakt. Hun angstgevoelens, ze zijn zich rot- geschrokken Hopmans ging boven de eis van 100 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf uit Hij legde de Vlissinger 140 uur werkstraf en drie maanden voorwaax-delijk op. Gezien zijn alcoholpro bleem werd de verdachte ver plicht contact met het ZCAD te onderhouden. bouwen op de plaatsen waar de overheid vindt dat er moet wor den gebouwd - maar ook de daadwerkelijke vraag naar het type woning en het welzijnsas pect zwaar moet laten meewe gen Wanneer je dat soort ont wikkelingen, onder regie van de gemeente bundelt, geloof ik niet dat de provide daar ongevoelig voor kan blijven. Ik denk dat ge- deputeerde Van Zwietens harde 'nee' (in de statencommissie van januari) in de richting van wet houder Veerhoek met betrek king tot een eventuele verdere aanpassing van het woning- bouwprogramma, alleen maar stimulerend was bedoeld om zelf te zoeken naar oplossin gen." Van Doorne is lid van de provinciebrede werkgroep die uitvoering van het woning marktonderzoek coördineert. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Arbeids bureaus in Zeeland hebben vo rig jaar een record aantal men sen aan een baan geholpen: 5794. Dat zijn er 214 meer dat in 1997, een stijging van vier pro cent. Opvallend is dat vooral veel minderheden werk hebben gevonden. Konden de arbeids bureaus in 1997 368 allochtonen helpen, vorig jaar waren dat er 524, een toename van 42 pro cent. Volgens S. Verburg van Ar beidsvoorziening Zeeland is het succes bij de plaatsing van min derheden te danken aan drie ontwikkelingen. „Allereerst is de vraag naar werknemers ex plosief toegenomen. In 1997 hadden we 8000 vacatures, in 1998 13.000. Tegelijkertijd zijn werkgevers, door de krapte op de arbeidsmarkt, minder kri tisch geworden. Zochten ze eerst nog naar het schaap met de vijf poten, nu zijn ze tevreden met een schaap met vier, eventu eel zwarte, poten." Eigen werkwijze Bovendien heeft Arbeidsvoor ziening de eigen werkwijze aan gepast, vervolgt Verburg. „We leveren nu maatwerk. We zoe ken in een bepaalde sector naai* geschikte mensen en stellen die direct aan de werkgever voor. Tot op heden waren we gespitst op de kwaliteit, komend jaar gaan we ook kijken naar de kwantiteit. We willen minder heden ook in andere sectoren dan de fruitteelt, de landbouw, de landbouwproducten verwer kende industrie en het lopende bandwerk plaatsen." De werkloosheid is met meer dan vijftien procent gedaald. Volgens Arbeidsvoorziening hebben voor het eerst ook vrou wen hiervan geprofiteerd. Bijna net zo veel vrouwelijke als man nelijke werklozen vonden werk. De meeste nieuwe vacatures ontstonden op Walcheren, waar maar liefst 1700 nieuwe banen werden aangeboden, een toena me van 77 procent. Langdurig werkloos De gunstige economische ont wikkelingen gingen grotendeels voorbij aan de langdurig werk lozen. Vooral die in Zeeuws- Vlaanderen vormen volgens Verburg een punt van zon „Zeeuws-Vlaanderen kent va oorsprong een vrij laag percoi tage werklozen. In zulke gebii den neemt het aantal werklo» niet snel af." Arbeidsvoorziening gaat h komend jaar bijzondere aai dacht schenken aan mensen vj boven de veertig, en vooral vj vijftig jaar en ouder. Zij zij steeds moeilijker aan een bai te helpen. „In een aantal g meenten in Zeeuws-Vlaandf ren, op Schouwen-Duivelai en op Goeree-Overflakkee ist vergrijzing heel hoog", legt Ve burg uit „Daarom gaan we m die gemeenten, de werkgever de uitkeringsinstanties en Regionale OpleidingsCenb (ROC's) zoeken naar mania om die mensen te helpen. De zorg over jongerenwerkloo heid is voorbijHet aantal weit zoekende jongeren daalde vor jaar met meer dan 28 proces Volgens Arbeidsvoorziening van jeugdwerkloosheid in Zee land daarom geen sprake mee: MIDDELBURG - Het Provinc aal Archeologisch Centrui Zeeland is dinsdag begonne met een proefopgraving aan d Sint Pieterstraat in Middel burg. Op de plaats van de voormalig Stedelijke Scholengemeen schap wordt tot vrijdag 12 fe bruari onderzocht of de archeo logische waarde hoog genoeg i om een nader onderzoek in t stellen. In de periode van de op graving houdt de politie exlr toezicht op het terrein om ille gale schatgraverij te voorko men. Wat er in de grond gevon den kan worden, is echter no onbekend. In het centrum va: Middelburg is de kans op aardi ge vondsten groot. Als er daadwerkelijk bijzonden vondsten gedaan worden, zul len die niet tentoongesteld wor den, maar op de oorspronkelijk! plaats blijven liggen. Achterhaalde en onbruikbare parkeersleuven aan het Bellamy- Mooi en praktisch fietsenrek bij Cine City. parkin Vlissingen. foto's Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Niet eens zo gek lang geleden werd beslo ten omfietssleuven bij het Bel- lamypark in Vlissingen in te graven, zodat ze geen sta-in- de-weg vormden. Sceptici voorspelden al dat maar wei nig fietsers hun vervoermiddel daarin zouden parkeren. De grove banden van moun tainbikes, de all terrain bikes, zijn te breed voor de fietssleuf En natuurlijk slippen de sleu ven binnen de kortste keren dicht. Zo gebeurde. Het Bella- mypark kreeg er lage fietsbeu- gels voor terug. Maar ook die boogvormige ijzeren stan daards sloegen niet aan. Heel zelden staat er een fiets in. Want voor je het weet, krijg je een slag in je wiel. Fietsen vin den er een veel te wankel hou vast. Op het terrein voor het nieuwe bioscoopgebouw Cine City in Vlissingen hebben ze de oplos sing gevonden. Fietsers laten hun fiets er graag achter. Een mooi vormgegeven roestvrij stalen fietsenrek - 'het lijkt wel design, of kunst' - springt, in het oog. De halve royale ronde bogen kunnen legio fietsen in diverse maten herbergen. Rij wielen leunen er tegenaan, ze staan vast en het ziet er nog verzorgd uit ook. Het ontwerp past bij het ge bouw van Cine City. Op het Bellamypark hoeft het mis schien niet zo glad te zijn of te blinken, maar het heeft wel iets als het rek goed staat bij zijn omgeving en de fiets niet omvalt. Plannen Riek Bakker laten nog veel vragen open door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Ik ben het niet met de plannen eens", schrijft Fleur uit Arne- muiden in een vertederende brief aan het Middelburgse gemeentebestuur. Zij is bang dat de toekomstplannen van Riek Bakker haar mooie uitzicht op de schaap jes, de boerderij en het weiland verpesten. „De weidevogels verdwijnen dan ook. Dit vind ik niet leuk." Fleurs brief is één van de tachtig, uiteenlopende reacties die de afgelopen maand binnenkwamen bij de gemeente. Van de Kwaliteitsatlas 2030 wil het colle ge van B en W de masterplannen Stations gebied en Mortiere als eerste uitvoeren. Nog dit jaar worden voor de laatste twee gebieden bestemmingsplannen gemaakt. Op andere plannen uit de Kwaliteitsatlas moet langer gewacht worden. Sommige onderdelen, zoals het vergroten van het Veerse Meer, staan pas voor 2008 op het programma. Reacties De reacties op de toekomstvisie lopen uit een van laaiend enthousiast tot diep te leurgesteld, Lof is er voor het inhuren van het gerenommeerde stedenbouwkundig bureau BVR en de manier waarop het ge meentebestuur de inwoners heeft geïnfor meerd met een stadsconferentie in de schouwburg en de massaal verspreide fol ders. Wel staan er bij de Middelburgers, die de moeite namen om in te spreken, nog veel vragen open. De bevolking is vooral benieuwd hoe de gemeente alle plannen wil betalen en hoe zij denkt de stad te kun nen laten groeien tot 56.000 inwoners. Die mensen zullen gehuisvest moeten worden in de open ruimte rondom de stad wat leidt tot aantasting van het natuurschoon bij Ter Hooge, Sint Laurens en de Griffi oen. Niet iedereen is daarvoor te porren. Vergroting van het Veerse Meer tot aan Kleverskerke ('ontpoldering') valt ook niet in goede aarde. „Te zot voor woor den", schrijft een Middelburger, die zelf aan de rand van de stad woont. „Wie gaat er nu vruchtbare grond zomaar aan het water prijs geven? Er is al onnoemelijk veel water in de wereldMoet dan zonodig het Veerse Meer nog uitgebreid worden?" Ook uit Arnemuiden komen aan- en op merkingen op de plannen voor Middel burg sur mer. „Een uiterst on-Zeeuws en irreëel idee." De wijkbeheergroep stelt dat bewoners van Kleverskerke de toe komstige inundatie als een regelrechte verminking ervaren De Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) is blij met Riek Bakker, maar advi seert het college ervoor te waken dat het centrum 'ontvolkt' door te veel zaken, be drijven en instellingen naar de rand van de stad te brengen. „Laat het bestuurlijk centrum in het stadhuis. Laat het Hart van Middelburg die functie houden." De VOM wil meepraten over de vestiging van perifere detailhandel in de Mortiere. Maar bovenal wil de VOM dat het gemeentebe stuur alles op alles zet om werkgelegen heid te behouden. „Middelburg moet natuurlijk geen slapende stad worden, in tegendeel." Onbereikbaar Arnemuiden is vooral bang dat Middel burg straks onbereikbaar wordt als er een 'knip' komt in de Kanaalweg/Klevers- kerkseweg. Automobilisten moeten dan via de Nieuwlandseweg of via andere sluipwegen de stad bereiken. De pijn zit ook in het autovrij maken van de Sta- tionsbrug, terwijl de N57 nog met is aan gelegd. De wijkbeheergroep Arnemuiden, die de reacties op de toekomstplannen verzamelde en bundelde, is bang dat de stad Middelburg in het gedrang komt, evenals, politie, brandweer en ambulan ce. „Vlissingen en Goes zullen dan voor Arnemuidenaren toegankelijker blijken te zijn dan Middelburg." Dat kan funest zijn voor de winkel iers in de stad. De wijk beheergroep pleit ervoor om rigoureuze maatregelen in de ijskast te zetten, zolang de N57 er nog niet is.De reacties worden verwerkt in een inspraaknotitie, waarna de gemeenteraad in maart de plannen al dan niet gewijzigd vaststelt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Middelburger erkende dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter be trokken te zijn geweest bij de diefstal van twee auto's. Hij wist gisteren ook moeiteloos de oor zaak aan te geven: drank. „Ik ben die avond onbewust meege- Onderzoek naar gewasschade s-GRAVENPOLDER - Het col lege van Gedeputeerde Staten is bereid een onderzoek uit te la ten voeren naar de mogelijke schade die J. Zuidweg uit 's- Gravenpolder heeft als gevolg van grondwateronttrekking bij een perceel van hem naast het meet- en regelstation van de gasunie in de Willem Annapol- der. Zuidweg beweert gewasschade te hebben gehad toen de Gas unie van haar terrein grondwa ter onttrok om verontreinigd grondwater te verwijderen.Om duidelijkheid te krijgen willen GS alsnog een onderzoek. gaan. Het is een incident ge weest, maar ik voel me wel schuldig. Simpel zat, ik was er bij", zei hij op de zitting. Samen met zijn vriend, die een grote reputatie geniet op het ge bied van vermogensdelicten, had hij op 21 februari vorig jaar in een dronken bui de auto's op het terrein van een Middelburgs aannemingsbedrijf gekraakt en weggenomen. Een van de auto's werd in het water geduwd. Officier van justitie Y. Willems wees op de ernst van het delict „Een stommiteit, maar de ver dachte had beter moeten we ten." Ze verwees naar zijn com pagnon, die bekend staat om zijn crimineel gedrag. Ze eiste 140 uur dienstverlening. Poli tierechter J. Hopmans veroor deelde de 24-jarige Middelbur ger, die ook al eens eerder voor diefstallen met justitie in aan raking is geweest, tot 100 uur dienstverlening en twee maan den voorwaardelijk. De 32-jarige Middelburger, zijn mededader, had naast de auto diefstallen ook nog het stelen van een ladder op zijn geweten. De politierechter veroordeelde hem gisteren bij verstek tot vier maanden cel. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te vindt dat het gemeentebe stuur van Goes terecht een einde heeft gemaakt aan de mesthan del die de Brabander H. van Eijck exploiteerde aan de Be- noordenweg in Eindewege. Dit heeft de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in hoger beroep beslist. B en W van Goes beschuldigden Van Eijck uit Alphen ervan dat hij het agrarische bedrijf van de maatschap Van Stee aan de Be- noordenweg als dekmantel ge bruikte voor zijn mesthandel. Op grond van dit bedrijf staat een mestopslagplaats die eigen dom is van Van Eijck. Landbou wer Van Stee huurt een gedeelte van deze opslag. De rest van de capaciteit wordt benut voor de opslag van mest die door Van Eijck aan andere agrariërs in de buurt wordt verkocht, aldus de gemeente in 1996 De gemeente had al eerder ge constateerd dat het mestbassin veel te groot was voor het bedrijf van Van Stee. Desondanks ver leende het gemeentebestuur toestemming voor de bouw van het mestbassin. Dwangsom In 1996 legde de gemeente aan de mesthandelaar een dwang som op van tienduizend gulden per overtreding. B en W zagen in de mesthandel van Van Eijck een agrarisch toeleveringsbe drijf en dat is in strijd met het bestemmingsplan Behalve Van Eijck kreeg ook de maatschap Van Stee een dwangsom opgelegd De recht bank in Middelburg liet beide dwangsommen in stand. In ho ger beroep heeft de Raad van State alleen de aan Van Eijck opgelegde dwangsom bekrach tigd. De dwangsom die tegen Van Stee is uitgevaardigd is door de Raad van State vernie tigd, omdat dit bedrijf de mest opslagplaats benut voor eigen gebruik. door Rolf Bosboom BATH - Het herstel van de riool waterzuiveringsinstallatie bij Bath kost het Hoogheemraad schap van West-Brabant naar schatting 1,5 miljoen gulden. De installatie, die het rioolwater van het westelijk deel van West- Brabant zuivert, heeft te kam pen met een door roest zwaar aangetaste hoofdluchtleiding. Die moet worden vervangen. Nadat in oktober van het vorig jaar een lekkage was ontdekt, is de ondergrondse hoofdluchtlei ding grondig geïnspecteerd. Via deze leiding worden beluch tingstanks voorzien van zuur stof voor het biologisch zuive ringsproces. De verzinkte stalen buizen van de leiding bleken 'zeer ernstig' te zijn aangetast doorroest. De hoofdluchtleiding, door dijkgraaf Th. A G. M. van der Weijden omschreven als 'de aor ta van de installatie', is van es sentieel belang. Zelfs als de luchttoevoer maar even wordt onderbroken, kan het zuive ringsproces ernstig verstoord raken door zuurstoftekort. Daarom is onmiddellijk nadat de gaten provisorisch waren ge repareerd een noodvoorziening aangebracht in de vorm van een tijdelijke stalen luchtleiding boven de grond. De noodvoor ziening is volgens Van der Weij den nodig voor 'het voorkomen van een calamiteit'. De schade aan de buizen blijk te zijn veroorzaakt door het re latief hoge gehalte chloride li het grondwater. Chloride tas het zink en het ijzer van de bui zen aan. Het eerste deel van d leiding (ongeveer honderd me ter) was er ernstiger aan toe dai de rest van de zeshonderd mete lange leiding, omdat de toege voerde lucht daar warmer is. Het aanbrengen van cle nooc voorziening heeft het hoog heemraadschap ongevee 350.000 gulden gekost. Same met de aanleg van een nieuw hoofdluchtleiding komt de tc tale schadepost op ongeveer 1 miljoen gulden. Modernisering De aanleg van de nieuwe leidin wordt ingepast in de aanstaan de modernisering uitbreiding van de rioolwater zuivering. Dit jaar wordt ee i-oostervuilvei-wij deraar va het grotere vuil aangebrach Volgend jaar worden de beluch tingstanks veiwangen om <i stikstofverwi jdeiing te verbete ren; dan wordt ook de nieuw hoofdluchtleiding aange bracht. Vanaf 2001 volgt de ui: breiding van de installatie. De financiei'ing van de aanlf van de hoofdluchtleiding won meegenomen in het totale pn ject, dat naar verwachting i miljoen gulden gaat kosten H: yöorstel daarover komt in juli: de algemene vergadering va het hoogheemraadschap. doorSelma Osman MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben premier Kok aandacht gevraagd voor het probleem van de grensarbeiders in Zeeuws-Vlaanderen. Door een belastingverdrag tussen Nederland en België gaan onge veer 1500 gezinnen er in inkom sten fors op achteruit. De pro vinciebestuurders vindt die achteruitgang onrechtvaardig en slecht voor de economie van Zeeuws-Vlaanderen. Dat schrijven zij in een brief aan de minister-president. Als gevolg van het nieuwe be- lastingvex'drag, dat komend voorjaar wordt gesloten, moe ten Nedeitandse grensarbeiders straks belasting gaan betalen in het werkland, België. Nu n( dragen ze belasting af in Nede: land en betalen ze hun sociai premies in België. Door het ve: drag krijgen de grensarbeide: te maken met hogere belastin! tarieven en vallen belastinj voordelen als hypotheelcaftre en lijfrente weg. De achterui gang in inkomen kan o.plop! tot dertig procent, concludefl GS in hun brief. GS vragen Kok snel actie te oi dernemen, omdat het belastinj verdrag over een paar maande aan de orde komt in d parlementen van België en Nf derland. Behalve de ministe president kunnen ook de staat secretarissen van Financiën! Sociale Zaken een brief vei wachten. Stedenbouwkundige Riek Bakker (tweede van links) presenteerde eind vorig jaar haar toekomstplannen voor Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50