Koolstra ziet Jemen als thuis PZC dwarsstraten Gebrekkige kennis van de bijbel heeft ook zijn voordelen a a. a a O varia 4 Vrijgelaten gezin blijft Aftershave verraadt dief Milieuvriendelijke olifant het weer Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel Sl recept woensdag 3 februari 1999 van onze redactie binnenland De Nederlander Hans Kool stra laat weten dat hij nog een beetje in een roes leeft. Sa men met zijn gezin is hij gisteren na een gijzeling van twee weken met zijn gezin in Jemen vrijgela ten. Hij is niet van plan Jemen te verlaten. „We wonen hier al bij na vijf jaar. Dit is en blijft ons thuis." Koolsta is met zijn gezin door de ontvoerders 'gezien de primitie ve omstandigheden' goed be handeld. „In totaal zijn we vier keer verkast, van het ene lemen huis naar het andere. Er was geen stromend water en geen elektriciteit. Ons leven speelde zich af op de grond. Hij omschr ijft de dagen als 'ver velend'. „Het was moeilijk de tijd te doden. Gelukkig hadden we nog wat boeken mee en kre gen we tijdschriften." Koolstra en zijn vrouw gaven de kinderen van zes en zeven jaar oud les, zo- ais ze dat altijd zelf doen. Het gezin werd op 17 januari op weg van Sadeh naar Sana'a ont voerd door vier leden van de Shaifstam ..Onder bedreiging van een geweer zijn we meege nomen. Omdat hier regelmatig mensen worden ontvoerd, had den we snel door wat er met ons gebeurde Op de plekken waar het gezin samen met twee Britten afwis selend door vier tot vijftien mannen werd vastgehouden, zijn ze niet bedreigd. Koolstra: ..De grootste bedreiging kwam van buitenaf, van rivaliserende stammen en het leger. Onze ont voerders wisten dat ze bij aan houding de doodstraf zouden krijgen. Ze deden daarom alles om ons te beschermen. Delegatie De Nederlanders voerden dage lijks gesprekken met hun ont voerders, die verklaarden dat de gijzeling heel kort zou duren. „Na een week kwam een delega tie van de overheid. De ver wachting was dat we een dag la ter vrij zouden komen. Dat ging toen niet door. Vervolgens had den wij geen idee meer hoe lang het nog zou duren." Ruil Het gezin Koolstra werd in de nacht van maandag op dinsdag rond één uur gewekt, waarna ze na een autorit van acht uur wer den overgedragen aan de cen trale overheid. Koolstra weet dat de ontvoerders iemand uit de gevangenis wilden krijgen in ruil voor him vrij lating. „Ik weet niet of dat gelukt is. Ik neem aan dat ze iets in ruil heb ben gekregen omdat we ineens werden vrijgelaten. Maar ik weet het niet zeker." Het gezin werd door de ontvoer ders op de grens van hun stam- mengebied overgedragen aan onderhandelaars van de centra le overheid. Voorzover Koolstra bekend is, is er niemand aange houden. „Dat heeft alles te ma ken met het machtsevenwicht tussen de verschillende stam men en de overheid hier in Je men." Opgelucht Koolstra verzorgt de admini stratie van de medische hulpor ganisatie Worldwide Services in Nederland, dat specifiek hulp biedt aan de bevolking van Jemen. In totaal zijn twaalf mensen werkzaam voor de in stelling, waaronder zes Neder landers. Niemand heeft aange geven weg te willen uit Jemen. Premier Kok en zijn Britse ambtgenoot Blair reageerden gisteren opgelucht op het nieuws over de vier Nederlan ders enhettweetalBritten. Kok, die een ontmoeting had met Blair in de Engelse stad Bristol, zei tegen journalisten: „Ik ben zeer gelukkig dat het zo is afge lopen." ANP/RTR Scheldwoord ATHENE Griekenland Het Griekse hooggerechtshof, vindt het beledigend om een speler of fan van de voetbalclub Thessaloniki een Bulgaar te noemen, maar ziet geen reden om die betekenis van het woord te weren uit een woordenboek. Een lid van de gemeenteraad van Thessaloniki spande vorig jaar een proces aan tegen de schrijver van een woordenboek, waarin bovengenoemde beteke nis van het woord Bulgaar werd gegeven. De rechtbank stelde het beledigde raadslid in het ge lijk en verbood het woorden boek. Die uitspraak werd echter weer ongedaan gemaakt door het hooggerechtshof. Fans en spelers van de voetbal club danken hun bijnaam aan de ligging van Thessaloniki, na bij de grens met Bulgarije. Dieren en gebed LONDEN Groot-Brittannië Ook dieren hebben recht op reli gie. Dat vindt Andrew Linzey, die in Oxford hoogleraar is in theologie en dierenbescher ming. Linzey heeft een gebedsboek voor dieren samengesteld dat volgende maand verschijnt. Het boek bevat onder meer li turgieën voor de begrafenis van huisdieren en zegenwensen voor zieke honden en katten. Het boek is opgedragen aan de overleden hond van de auteur „Barney kwispelt in de hemel nog steeds veel met zijn staart", gelooft Linzey. Stoofpot SJANGHAI China Inwoners van Sjanghai hebben gegronde redenen om een res taurant te bezoeken. Honger kan een motief zijn. Maar uit een onderzoek van ste delijke volksgezondheidsfunc- tionarissen blijkt dat ook veel klanten regelmatig uit eten gaan, omdat restaurants opium mengen door de stoofschotel. Elf van de 45 onderzochte res taurants voegde opium toe aan het recept voor de stoofschotel. China verbiedt officieel de aan plant en het gebruik van opium hoewel er'wat wordt verbouwd voor medische doeleinden. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra .on de wereld Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan Een misvatting. Wat in Huambo, Camagüey.Vishak- napatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. ABERDEEN Verenigde Staten Een bandiet die een casino in de Amerikaanse stad Aber deen wilde beroven verraadde zichzelf door de geur van zijn aftershave. Hij moet nu zeven jaar het gevang in. De man had zichzelf onherkenbaar gemaakt door een Hal lo weenmasker op te zetten voordat hij met een vuurwapen het casino binnenstormde en de inhoud van de kas opeiste. Maar een medewerkster herkende de overvaller door zijn geur als een vaste klant. Ze zei dat hij zijn masker af moest doen. Daarop legde de man zijn wapen neer, deed zijn mas ker af en ging een tijdje aan een gokmachine zitten. Toen medewerkers van het casino de volgende dag merk ten. dat de telefoondraden waren doorgesneden waar schuwden zij alsnog de politie. Deze vond in de auto van de overvaller het wapen, het maskeren een nijptang. Jong geleerd BAKEL Nederland Vijftig politiemensen uit Gel derland. Brabant en Limburg hebben in Nijmegen en Bakel drie mannen en een twaalfjarig kind aangehouden. De vier zou den in de afgelopen maanden een aantal geladen vrachtwa gens van bedrijfsterreinen en parkeerplaatsen hebben gesto len. In Nijmegen zijn twee mannen van 39 en 53 jaar aangehouden. In Bakel arresteerde de politie een 36-jarige man en zijn twaalfjarige zoon. Het kind is onder toezicht van de Raad voor de Kinderbescherming ge plaatst. Hij verblijft in een poli tiecel omdat hij volgens de poli tie aanwezig is geweest bij de diefstallen. In en bij de woningen en in een loods op het industrieterrein in Oss vond de politie een vracht wagen, enkele auto's en andere, van diefstal afkomstige goede ren terug. Ook werd bij een verdachte een grote som geld in beslag geno men. NEW DELHI India Een olifant trekt een auto voort in een optocht met fietsers, voetgangers en andere deelnemers die zich op milieuvriendelijke wijze voortbewegen. De processsie werd afgelopen weekeinde gehouden en was bedoeld om de aandacht te vestigen op het belang van een zuiniger energieverbruik. foto Sebastian d'Souza/EPA Zeeland: Weinig goeds Toonder Studio's doorHansSonders Thuis na de maaltijd de bijbel lezen, ooit een vaste ge woonte in miljoenen Neder landse gezinnen, komt nauwe lijks meer voor in ons land. De kerkgang is sterk afgenomen en slechts enkelingen volgen nog catechisatie. Dat is allemaal weggevallen en het is geen won der dat de Groningse hoogle raar theologie E. van Noort tij dens zijn colleges steeds vaker 'een stap terug moet zetten'. Van Noort moet zijn studenten extra bijspijkeren in bijbelken nis, luidde het nieuwsbericht dat enkele weken geleden vele voorpagina's haalde. Die lacune aan bijbelkennis bleek overi gens niet alleen op de theologi sche faculteit. Ook bij de studie kunstgeschiedenis en bij de col leges Middeleeuwse literatuur v/orden docenten steeds vaker geconfronteerd met een gebrek aan bijbelkennis bij hun stu denten. „Het schilderij van Rembrandt waarop Abraham zijn zoon wil offeren, is zonder enige bijbelkennis niet te be grijpen", zegt Van Noort. „Maar het is niet alleen nadelig, hoor. Er zitten ook voordelen aan", zegt de wetenschapper. „Tien tot twintig jaar geleden was de bijbelinterpretatie van veel studenten vaak strak inge kaderd in een bepaalde kerke lijke opvatting. Hele gevechten werden er uitgevochten om die zogenaamde alleenzaligmaken de zienswijze." De geringere bijbelse achter grondkennis is nu voor de mees te studenten geen belemmering om toch voor de studie gods dienstwetenschap te kiezen. „Ze willen bijvoorbeeld pasto raal werk gaan doen of worden leraar", weet Van Noort. „Het is bovendien een heel brede stu die." Volgens Van Noort is het niet eenvoudig om de algemene ken nis van de bijbel bij opgroeiende kinderen te bevorderen. Van Noort vindt dat de bijbel zo moet worden aangeboden dat kinderen open blijven staan voor het stellen van vragen. Als voorbeeld noemt hij het verhaal van de val van Jericho. Genera ties van bijbeluitleggers zagen er een wonderverhaal in en ar cheologen hebben honderden jaren gezocht naar de resten van de muren van de gevallen stad. Die zouden volgens het bijbel verhaal spontaan zijn ingestort nadat Jozua er met zijn leger ze ven maal omheen had gemar cheerd- Het verhaal bleek echter geen historische waarheid te bevatten. „Maar waarom dan toch zo'n verhaal?" vraagt Van Noort. De huidige inzichten lui den dat de boodschap die het wil verkondigen een heel andere is dan 'droge' historische geschie denis: niet dankzij de macht van een bepaald mens is het land Kanaan veroverd, de overwin ning was een geschenk van ho gerhand. Van Noort meent dat bijbelken nis in het middelbaar onderwijs heel goed zou kunnen worden bevorderd door die in cultuur historisch perspectief te plaat sen. „De generatie die uit pro test de kerk verliet, met als exponenten onder anderen de schrijvers Maarten 't Hart en Jan Wolkers, is inmiddels opge volgd door een nieuwe en die heeft niet die weerzin tegen al les wat met kerk te maken heeft. GPD (Advertentie) Professor Prlwytzkofski had geen aandacht voor dit gesprek. Op lettend hield hij de opgestapelde stenen in het oog en toen deze op nieuw begonnen te bewegen maakte hij snel enige notities. Zonder zich te storen aan het gerommel van neerstortend gruis of aan het dreigend gegrom dat uit de spelonk naar buiten klonk, vergeleek hij zijn aantekeningen, hier en daar een zinnetje onderstrepend. En pas toen de grootste rotsblokken dreunend naar buiten vielen om door gang aan het monster te verlenen, wendde hij de blik af/Dit maal klopt het', sprak hij. 'Men moet het vervaren van zo ener verschij ning gans rustig vervolgen. Nu heb ik alle factoren - en na enige stu die zal ik der monster gewis analyseren kunnen. Opgepast! Daar is der Trotteldrom.'Dat was waar. Uit de grot kwam het ondier naar buiten kronkelen, te midden van stofwolken en dof gebrom en zon der aandacht aan de geleerde te schenken daalde het in de vlakte af om aan zijn verwoestend werk te beginnen.'D-daar is het m-mon- sterriep heer Bommel uit, toen de vormloze kop boven een heuvel rug verscheen. 'V-vlug! Doe iets! Ik moet iets d-doen, bedoel ik! Ik m-moet de bevolking redden. Ik sta pal. Waar is het p-palletje?'Zo sprekende had hij de bom uit het tasje getrokken en bevingerde met bevende hand het uurwerk, dat op de top was aangebracht.'Niet doen!' riep Tom Poes en hij sprong toe om heer Ollie het vreselijke wapen te ontrukken. Cryptogram Horizontaal: 1. Verblijfplaats van een akelige dievegge (8); 5. Slappeling in de keuken? (8); 6. Het eten van een knaagdier (4); 8. Samen met Pieter in Rome (4); 10. Dier met streken (5); 12. De ballen met dit feest! (5). Verticaal: 1Omgeslagen toondicht (6); 2. Geen stukken hout, maar sierstenen (6); 3. Een bloedvat komt aan (5); 4. Geen soep van goede kwaliteit (5); 7. Goede hoop om ér voor te gaan (5); 9. Die tocht veroorzaakt honger (4); 11. Oppassende Europeaan (3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: PANTALON en STELLAGE. Het sleutelwoord luidt: BAKENLICHT Pashokje AuT opech NiEtsnut TaLkshow AlLround LaAkbaar OpGooien NeErslag DONDERDAG 4 FEBRUARI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur cm 04.17 236 04.39 261 05.41 306 04.15 172 06.05 163 04.26 160 06.00 188 06.35 173 uur cm 16.37 240 16.59 265 17.57 314 16.35 180 18.30 168 16.46 178 18.25 192 18.50 179 Laag water uur cm uur cm 10.45 214 22.50 177 11.15 223 23.18 186 12.18 247 - 10.35 161 22.45 125 12.10 159 - 00.49 067 10.14 098 12.05 173 -] 12.00 168 - O zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 7*7 hagel Hans Belterman Gevulde pannenkoeken Pannenkoeken met een ragout met gehakt zijn eigenlijk een beetje uit de tijd. Voor gezinnen met kinderen zijn het ideale gerech ten omdat voor de bereiding weinig tijd be hoeft te worden uitgetrokken. En daarnaast smaken ze ook nog goed. Voor 4 personen: 400 gram rundergehakt, bij voorkeur grof ge draaid; 50 gram boter; 35 gram bloem; 3 dl to matenbouillon, van 0.5 tablet (Grand'ltalia); 3 eetl. fijngehakte (platte) peterselie. Voor het beslag: 60 gram bloem, gezeefd; 2 dl melk; 1 ei, losgeroerd; zout; 30 gram boter, gesmolten. Verhit een braadpan en laat de boter er in smelten. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Voeg het gehakt bij kleine gedeelten toe en laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, zolang zachtjes bakken tot het gehakt een lichtbrui ne kleur heeft gekregen. Strooi bloem erdoor een zeefje over en schep alles goed door el kaar. Schenk de bouillon erbij en blijf roeren tot een gebonden ragout is verkregen. Laat de ragout boven een laag afgestelde warmte bron tenminste 10 minuten heel zachtjes sud deren. Voeg naar smaak zout en/of peper toe. Roer daarna de peterselie erdoor. Maak een beslag van de daarvoor aangegeven ingredi ënten. Roer als laatste de gesmolten boter er door. Bak in een grote koekenpan met kunststofbe kleding vier grote pannenkoeken. U behoeft daarvoor geen boter in de pan te laten smel ten. De boter is al in het beslag verwerkt. Leg de pannekoeken op voorverwarmde borden. Schep op de helft van elke pannenkoek een deel van de ragout en sla de onbedekte helft erover. Tip: geef er een witlofsla met appel bij. Europa: Warmer In het noorden van Afrika begint het weer, na de bizarre winterepïso- de van de afgelopen dagen, wat op te knappen. Nog altijd ligt boven het zeegebied tussen Italië en Griekenland een lagedrukgebied, dat in een strook van Algerije en Tunesie via het zuiden van Italië naar de Balkanlanden, Griekenland en Turkije buien veroorzaakt, maar het winterse gaat er geleidelijk vanaf. Het is er nog wel koud met tem peraturen die zelfs in het noorden van Afrika 's nachts tot waarden beneden het vriespunt dalen. Wat verder naar het noorden bepaalt een hogedrukgebied het weer, al betekent dat in deze tijd van het jaar weinig goeds: Noord-, West- en Midden-Europa bevinden zich onder een dikke laag met bewolking die weinig ruimte voor de zon overlaat. Daarbij is de vorst inmiddels uit Frankrijk, de Benelux en hel grootste deel van Duitsland verdreven. In de Alpenlanden, in Polen en vooral op de Balkan komt het nog wel tot vorst, maar ook daar gaan de temperaturen de komende dagen omhoog. Het mooiste weer is deze winter voor het Iberisch schiereiland weggelegd. Daar schijnt de zon en vooral aan de Costa's is het goed overwinte ren mettemperaturen rond 15 graden. Wel valt er relatief weinig regen in wat het natste seizoen zou moeten zijn. Dit geeft te denken omdat de Spaanse en Portugese zomers altijd droog zijn. /VAej Vooruitzichten Zon weer donderdag vrijdag zaterdag //77 zondag max. 11° 8 7 6° min. 6 6 4 4° wind WZW 7 WNW 7 WNW 6 NW 5 O Maan woensdag onder 17.37 donderdag op 8.19 woensdag onder 9.38 donderdag op 22.02 Nautisch bericht De westenwind is meest matig, 4 Beaufort. Het zicht is matig, in mist uiteraard slecht. De temperatuur van het kustwater is rond 7 graden. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 3 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.39 24015.59 251 10.08 22022.11 183 Terneuzen 03.59 26416.17 275 10.35 230 22.42 192 Bath 05.02 31017.19 326 11.43 25423.47 217 Roompot Buiten 03.40 17415.55 188 09.50 163 22.05 127 Z'zee/Colijnsplaat 05.30 165 17.50 175 11.30 159 23.35 123 Stellendam Buiten 03.46 1 63 1 6.04 1 87 00.05 067 09.42 098 Wemeldinge 05.25 190 17.50 200 11.30 17423.35 139 Krammersl. West 06.00 180 18.15 189 11.25 167 23.35 132 Een hogedrukgebied boven de Golf Door: van Biskaje bepaalt nog altijd het weer, maar in deze tijd van het jaar betekent dat vaak niet veel goeds. Bovendien hebben we vandaag te maken met een scham pend front behorende bij een van de lagedruk kernen boven het noorden van Europa. Het wolkendek blijft daardoor de gehele dag gesloten en de zon schijnt alleen achter de wolken. Het blijft in onze regio waarschijnlijk wel droog, maar vooral in de drie noordooste lijke provincies kan wat motregen vallen. Verder is het bij ons wel nevelig met vanochtend misschien plaatselijk mist. De temperatu ren stijgen tot 9 graden, maar dat is zeker niet de verdienste van de zon. Op een winterdag is de aangevoerde luchtsoort meestal bepalend voor de temperaturen. De Noordzee speelt daar een belangrijke rol bij. In de wintermaanden houdt deze de winter op afstand en op een zomerdag drukt deze de temperaturen. Morgen stijgt het kwik naar rond 11 graden met zowaar zonneschijn. De westelijke wind begint er harder aan te trekken, later op de dag is er een harde westelijke wind mogelijk. Vanaf vrijdag draait de wind naar het noordwesten en is sterk, krachtig tot hard. De verwekker van de wind is een stormdepressie boven het Oostzeegebied, welke bovendien koude lucht aan voert. Het boterzachte weer behoort dan tot het verleden. De temperaturen liggen overdag rond 5 graden. 's Nachts blijft de afkoeling r T 7° gf beperkt door het aanhouden yy 3 van de wind. Behalve koude - lucht worden buien aange- Minimumtemperatuur voor de komende nacht voerd, vooral in het weekein- woeSÏoaouÏodag1! fsbru»« - f de met een winterse lading.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4