Horeca maakt vuist tegen geweld PZC Poortactie voor metaal-CAO Aanpasbaar bouwen heeft toekomst Schuldenvrije start dankzij nieuwe wet Met dank aan de korfbalvereniging zeeland s21 Ondernemers Zierikzee bespreken registratie herrieschoppers Edah Goes weer open na brand Extra budget voor hulp jongeren Boogerd-Quaak wil lijst trekken Project tegen vereenzaming Spijt van diefstal kinderkleding Jachthaven Kats mogelijk legaal Thema-avond wateroverlast voor bewoners St-Annaland GS vragen minister om klaarheid over ziekenhuis woensdag 3 februari 1999 irioor Ali Pankow BIERIKZEE - Horeca-onderne- Lers in Zierikzee willen een jvuist maken tegen het toene mend geweld in hun bedrijven, l'itbater J. W. Meerdink van iar-daneing De Steeg aan de iddeweg in Zierikzee is initia- iefnemer. Hij denkt aan een re- listratiesysteem met gele en ide kaarten om ongewenste rsonen uit de eafetarias, cafés dancings te weren. De hore- fcawerkgroep binnen het Zierik- Izeese Ondernemers Collectief |(ZOC) heeft zijn plan opgepakt en vergadert er vandaag, W woensdagochtend, over in res taurant Boa Tarde. II: 2r„Het laatste half jaar hoor ik a steeds meer klachten van colle- -i ga's over gebeurtenissen die hun i'bedrijf niet ten goede komen", "J zegt Meerdink. Hij omschrijft ft die gebeurtenissen als 'ongeoor loofd gedrag van klanten die ftmen beter kwijt dan rijk kan zijn' Zelf zegt hij in De Steeg de vruchten te plukken van een u streng regime dat hij al lang ge- ai leden heeft ingevoerd. „Bij mij a is een gele kaart een waarschu- "1 wmg en als het dan nog een keer is gebeurt, is het eruit en dan blijft 8 het eruit, voor altijd Jammer ft dan, maar zo gaat het en het f werkt." ir. a-JGOES - De supermarkt van ■dEdah aan de .Marconistraat in lc(Goes. gaat maandag weer open. npe supermarkt werd anderhal- ve week geleden getroffen door isJeen brand, die ook de winkel- a-jruimten van Kien, Giraffe en etjMikro Electro trof. Die laatste -ojwerd zodanig getroffen dat de kjwinkel moest verhuizen. Het. 1-Jpersoneel van Edah heeft met ttjman en macht gewerkt om de d-fwinkel weer schoon en georga niseerd te krijgen >n'Een woordvoerder van Edah 'I jverwacht dat maandag wellicht tf.niet alles als vanouds zal zijn, d imaar de klanten kunnen in elk mjgeval weer op hun wenken wor sen bediend Op basis van zijn eigen ervarin gen lanceerde hij het voorstel een integraal registratiesys teem van ongewenste bezoekers op te zetten onder de Zierikzee- se horeca-ondernemers. „Ik hoorde er maanden niks van, maar toen er twee meisjes in Go- rinchem waren doodgeschoten, werd men blijkbaar ineens wak ker. Nu is er dan toch een verga dering belegd." Blauwdruk Volgens Meerdink moet het sys teem wel in goed overleg met de politie worden opgezet, 'want als ondernemer moet je natuur lijk wel rugdekking hebben.' Een registratiesysteem, verge lijkbaar met Meerdinks voorstel van gele en rode kaarten, wordt in Hulst en Temeuzen al enkele maanden met succes toegepast.. Horeca, gemeente en politie werken daar nauw samen. Een uitbater die een lastige bezoe ker uit zijn zaak laat zetten, meldt dit direct aan zijn colle ga's, zodat de betreffende klant vervolgens ook elders wordt ge weerd. De uitbater van De Steeg heeft met een onderbreking van ne gen jaar al achttien jaar erva ring binnen de horeca. Hij acht de situatie tegenwoordig aan zienlijk slechter dan vroeger. „Vroeger was er ook weieens mot. Dan gingen er twee naar buiten, die sloegen elkaar op hun bek en een uur later zaten ze weer samen een pilsje te drin ken. Dat gebeurde in een leef tijdsgroep tussen 16 en 26 met mannen die nog vol oerdrift za ten. Dat patroon is veranderd. Nu is er een pakket drugs waar je helemaal eng van wordt. Mannen van middelbare leeftijd die snuiven als een stofzuiger of andere zooi gebruiken." Reglement Meerdink vindt dat iedere be zoeker moet weten waar hij aan toe is en stelt voor een collectief reglement 'Uitgaan in Zierik zee' op te stellen. Die regelge ving zou dan een maand voordat ze van kracht wordt, gepubli ceerd moeten worden. Een beter imago voor het uitgaan in Zie rikzee acht hij van belang om dat trouwe klanten huiverig worden en zelfs wegblijven uit angst voor personen die de sfeer komen verzieken. Horeca-exploitant Meerdink: „Toen er twee meisjes in Gorinchem waren doodgeschoten, is men ineens wakker geworden." foto Marijke Folkertsma door Winnie van Dam MIDDELBURG - Een kans op een nieuwe start. Dat biedt de Wet Schuldsanering Natuur lijke Personen (WSNP) aan mensen die financieel aan de grond zitten. Deze wet, die vo rig jaar december in werking trad, biedt gezinnen en een manszaken de kans om tot een schuldenvrije situatie te ko men. De Gemeentelijk Kre dietbank Middelburg (GKB) is dé bank in Zeeland die perso nen hierbij een helpende hand toesteekt. Momenteel heeft de bank de eerste aanvragen voor hulp van de bank in behande- ling. „De WSNP is eigenlijk geen wet op zich, maar een aanpas sing van de Faillissements- wet", legt N. Maqdache uit. Zij is werkzaam bij de Krediet bank in Middelburg. Die wet was volgens Maqdache te streng voor 'Jan met de Pet' en gefailleerden van een een manszaak. Die kregen volgens die oude wetgeving geen échte kans op een nieuwe, schulden vrije start. Achtervolging Vaak zaten ze in een uitzicht loze situatie met een jarenlan ge achtervolging van schul den. Daarbij moesten zowel gezinnen als ex-ondernemers alle zelfstandigheid uit han den geven aan een curator, die vanaf die tijd over alle geld handelingen van de gedupeer den zou waken. Voor ieder dubbeltje moest hij bij wijze van spreken een krabbel zet ten. Aan deze situatie hoopt de wetgever een einde te hebben gemaakt met intrede van de WSNP. Volgens Maqdache komt niet iedereen met schulden in aan merking voor dit systeem. „Zij moeten wel hun medewerking verlenen. Daar hoort ook bij dat een curator over het geld beschikt. En ze moeten kun nen aantonen dat ze in het ver leden al netjes hun schulden afbetaalden." Dat systeem lijkt misschien weinig te ver schillen van de oude situatie, maar één essentiële factor on derscheidt de WSNP van de Faillissementswet: na drie of vijf jaar, afhankelijk van de persoon en de hoogte van de schuld, worden de resterende schulden omgezet in een na tuurlijke verbintenis. Schone lei „Dan bestaat die schuld nog wel, maar de rechter kan hem dan niet meer afdwingen." Volgens Maqdache betekent dat in de praktijk voor 'de ge wone man' dat hij bevrijdt is van al zijn schulden. „De rech ter verleent, zoals hij dat dan noemt, de schone lei. Je bent dan vrij om weer over je eigen geld te beschikken." Dit bete kent volgens haar niet dat de WSNP onuitputtelijk is. Als iemand schuldenvrij is ver klaard, mag hij daarna tien jaar lang geen gebruikmaken van de voorziening. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil een 'zwevend' budget van 150.000 gulden beschikbaar stellen voor onverwachte noodsituaties in de jeugdhulpverlening. Het college komt met dit voorstel nadat in december vorig jaar bekend werd dat Stichting Jeugdzorg 23 jongeren die dringend hulp nodig hadden niet kon helpen. De provincie trok ruim drie ton uit om de wachtlijsten weg te werken. De wachtlijst is inmiddels geslonken tot vijf jonge ren. Jeugdzorg hoopt binnenkort een maatschappelijk wer ker aan te nemen waarna de wachtlijst binnen korte tijd weg moet zijn. Bij de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) zijn met het geld drie extra plaatsen voor jongeren die niet meer thuis kunnen wonen vrijgemaakt. Bij het AZZ bestaat nog een wachtlijst van 32 jongeren. BRUSSEL - Binnen D66 hebben zich vier kandidaten gemeld voor het lijsttrekkerschap voor de Europese verkiezingen van juni, onder wie ook de Zeeland afkomstige Europarlementa riër J. Boogerd-QuaakOp het laatste moment heeft ook Lou- sewies van der Laan, woordvoerster van Europees commissa ris Van den Broek, zich aangemeld als kandidaat Naast Van der Laan zijn oud-Kamerlid Bob van den Bos, zittend euro parlementariër Boogerd-Quaak en Floor Kist. beleidsmede werker bij het politiekorps Amsterdam-Amstelland, kandi- daat-lij sttrekker. MIDDELBURG - Het Provinciaal Overleg Samenwerkende Ouderenbonden (POSO) krijgt van Gedeputeerde Staten van Zeeland een jaarlijkse subsidie van 75.000 gulden. Met dit geld zet de het bij het Klaverblad ondergebrachte Poso een project op ter voorkoming van een sociaal isolement van ou deren. Het project zal bij Scoop, Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur, worden uitgevoerd. MIDDELBURG - Een 63-jarige vrouw uit Goes wilde kinder kleding naar haar familie in Suriname sturen, maar ze had geen geld. Dat probleem trachtte ze op te lossen door op 7 juli vorig jaar kinderkleding uit een Goese zaak te stelen. Toen ze de kleding in haar tas had gestopt, werd ze bij het verlaten van de winkel betrapt. Op de zitting van de Middelburgse politie rechter toonde de verdachte gisteren veel spijt van haar daad: „Ik zal het nooit meer doen.De politierechter vond een voor waardelijke boete van 750 gulden de meest passende straf. KATS - De provincie en de gemeente Noord-Beveland hebben de intentie uitgesproken te zullen toewerken naar het legali seren van de jachthaven van Van der Rest Nautxc in Kats. Al lereerst moet de gemeente daarvoor haar bestemmingsplan Landelijk Gebied aanpassen. Afgelopen najaar nog stuurden de fractievoorzitters van de vijf Noord-Bevelandse raadspar- tijen een brief naar Gedeputeerde Staten met het verzoek de jachthaven te legaliseren. Ook de Vereniging Dorpsgemeen schap Kats stuurde zo'n brief. Zij hechten groot belang aan de faciliteiten die Van der Rest aan de pleziervaart biedt. Ook wezen zij op dé werkgelegenheid die Van der Rest samen met de Combinatie Oosterschelde, de andere erfpachter van de haven, het eiland biedt. De haven is op dit moment nog eigendom van de provincie. Deze wil de haven graag verkopen aan de erfpachtersHet ko pen van de haven wordt natuurlijk een stuk aantrekkelijker wanneer de bedrijven er legaal kunnen opereren. Tot nog toe worden ze slechts gedoogd. oflHet diamanten paar Van de Weel. foto Marijke Folkertsma ;r| Boor Nils ten Brinke "BURGH-H AAMSTEDE - In 11925 leerden ze elkaar kennen op de korfbalvereniging. En (dinsdag werd de liefde tussen J A van de Weel en J. J. van de REDACTIE NOORD-ZEELAND ni Grachtweg 23a et 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl W'eel-Schoonaard uit Burgh- Haamstede bekroond met de viering van hun zestigjarig hu welijk. Koninklijke felicitaties derhalve en een bezoek van bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs aan het montere echtpaar. Van de Weel en Van de Weel- Schoonaard van campingver- blijf De Wielewaal vieren maar liefst drie dagen feest. Vrijdag 5 februari is de receptie van half zeven tot negen uur in doipshuis De Schutse aan de Julianastraat in Burgh-Haamstede. Vandaag (woensdag) is het precies zestig jaar geleden dat de trouwdag plaatsvond. „Drie dagen drin ken", grapt hun schoonzoon, terwijl de champagnefles wordt ontkurkt. Hij (80) was als bedrijfsvoor- lichter voor tuinbouw en fruit teelt altijd onderweg. Eerst op de fiets en later met de motor. Vaak in de nachtelijke uurtjes en vele urend wachtend voor de pontjes bij onder meer Wol- phaartsclijk, Veere en Kamper land. „Ik ben overal geweest." Maar het liefst was hij betrok ken bij de voetbalclub. Eerst bij 'Door Fusie Sterk', later bij 'SV- Burgh', waarvan hij 25 jaar voorzitter is geweest. Zij (79) heeft als pensionhoud ster, clarinettiste, lid van de zangvereniging en toneelspeel ster er altijd voor gewaakt om thuis passief op manlief te moe ten wachten. Maar daar wil ze zich niet op laten voorstaan. „Je moet niet mijn hele levensloop in de krant zetten hoor!." Over de vraag hoe ze zo gezond zijn gebleven, hoeft de heer des hui zes niet lang na te denken. „Ar beid adelt." „En werken is hun hobby", voegt hun schoonzoon er aan toe. Bij het ontwerp van de woningen aan de Steenbank in Zierikzee is halverwege jaren tachtig al rekening gehouden met een mogelijke splitsing in twee appartementen. foto Marijke Folkertsma de Steenbank in Zierikzee bij voorbeeld. Destijds gebouwd als eengezinswoningen, maar eventueel te splitsen tot twee af zonderlijke appartementen. Of de huizen aan de even verderop gelegen Vondelingsplaat, die beschikken over een systeem van schuifwanden om - naar ge lang de behoefte - meer slaap kamers te creëren. Het aanbod in dergelijke woon vormen mag niet worden be perkt tot de grote kernen, vindt Van Doorne. Wat Schouwen- Duiveland betreft, genieten met name de kuststreek en Zierikzee grote belangstelling van nieuw komers. Indien de provincie vol hardt in het huidige verdeelpro gramma, maakt ze de zelfde door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen houdt, op ver zoek, op donderdag 11 febru ari een thema-avond over de wateroverlast in de Hoen- derweg in Sint-Annaland. De overlast ontstond door de hevige regenval in september vorig jaar. Behalve vertegen woordigers van de gemeente zijn ook mensen van het wa terschap Zeeuwse Eilanden aanwezig. fout als de 'hoge dames en heren in Den Haag', waarschuwt de directeur. De landelijke over heid wordt immers een te strikt Randstedelijk denken verwe ten. „De provincie neigt naar de zelfde denkwijze op kleinere schaal. Eerst de grotere steden, dan pas het platteland. Op zich wel begrijpelijk", vindt Van Doorne. „In feite is alles terug te voeren op een puur economi sche politiek. Landelijk wordt gestreefd naar versterking van de Rotterdamse haven, Schip hol en dan mag er ook nog iets in de buurt van Eindhoven. Bin nen het Zeeuwse is het net zo. Eerst de main-ports Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneu- zen, nog wat Zierikzee en dan de De bewoners willen weten of het mogelijk is de watergang achter de onevenkant van de weg geheel of gedeeltelijk te sluiten en wat de gevolgen zijn van een extra overstort bij de ijsbaan van Sint-An- naland. Bij de gemeente is bovendien het verzoek neer gelegd om een calamiteiten plan op korte termijn te ont wikkelen De thema-avond wordt gehouden in gemeen schapscentrum de Wellevae- te om kwart over acht. rest. Kortom, het verhaal van de pot en de ketel." De uitkomsten van het woning marktonderzoek moeten vol gens van Van Doorne een serieu ze leidraad worden voor het volkshuisvestingsbeleid van de eerstkomende jaren. Nauw overleg in grotere verbanden, onder regie van de gemeente, ziet hij als een noodzaak. Lege dorpen „We moeten voorkomen dat de dorpen worden leeggehaald. Anders krijg je straks Noord- Franse taferelen. Daar is de kracht uit het platteland gezo gen ten gunste van Parijs en haar voorsteden. Voor ons als corporatie is het marktonder zoek een ijkpunt om te beoorde len of ons vijfjaar oude beheers plan bijstelling verdient. Of we eventueel meer woningen moe ten verkopen, slopen en opplus- sen danwel veel meer nieuw bouw moeten plegen. Eigenlijk doen we nu al niet anders, ge woon vanwege het simpele feit dat wij de belangrijkste ver huurder zijn op dit eiland. „In de Randstad kan een wo ningbouwvereniging zich spe cifiek op één doelgroep richten, in de veronderstelling dat de collega's de anderen voor hun rekening nemen. Onze kracht ligt in het bestaand bezit. Daar moet je van uitgaan, daar moet je dat stuk flexibiliteit inleggen. Bouwen puur op groei, zoals in Temeuzen. is heel riskant. Dan bouw je voor leegstand." door Maurits Sep MIDDELBURG - FNV Bondge noten heeft dinsdag in Middel burg actie gevoerd voor een nieuwe CAO voor werknemers in de sector metaal en techniek. Bij het bedrijf Herder op indu strieterrein Arnestein werden de werknemers in alle vroegte opgewacht met pamfletten en gevulde koeken. In de loop van de dag bezochten de bondsbe- stuurders metaalbedrijven en garages. Op de pamfletten heeft de bond haar eisen en de reacties van de werkgevers tegen elkaar afge zet. Die liggen op cruciale pun ten mijlenver uiteen, beaamde Celil Coban van FNV Bondge noten gisterochtend. Hij ver wachtte daarom niet dat de on derhandelingen dinsdag tot een akkoord zouden leiden. De bond eist 3,5 procent loons verhoging; de werkgevers heb ben nog geen loonbod gedaan. Waar de werknemers avond werk en oproepdiensten beter betaald willen hebben, willen de werkgevers de gewone werk dagen verlengen, van zes uur 's ochtends tot tien uur in de avond. Verder willen zij acht tien zaterdagen per jaar inroos teren. Op voorstellen van de bond om een commissie in te stellen die naleving van de CAO moet con troleren en om een Arbo-coördi- nator aan te stellen, is geen reac tie gekomen. Overwerk „Natuurlijk wijzen de werkge vers op flexibiliteit en dat dat nodig is vanwege de concurren-, tie. Maar daarom moet over werk nog wel gewoon worden betaald", stelde Qoban. „Flexi biliteit wordt misbruikt. Als je ziet hoe flexibel werknemers nu al zijn, ze werken al heel onre gelmatig. Bovendien, zo slecht gaat het helemaal niet in deze sector. De werkgevers kunnen best meer betalen. Over het al gemeen kunnen ze zelfs moeilij k aan mensen komen." Qoban heeft in deze een mede stander uit onverwachte hoek: A den Herder, directeur van het bedrijf waar Qoban gisteroch tend actie voerde. Hij vindt de eisen van de vakbond helemaal niet irreëel. „Natuurlijk is flexi biliteit van belang, met name in de zomer, als wij het altijd druk ker hebben. Maar ik vind dat je de mensen voor die flexibiliteit wel moet betalen. Wij betalen het dubbele voor overuren." Den Herder zou er, zegt hij, geen moeite mee hebben als de eisen van de FNV worden ingewilligd en worden vastgelegd in een CAO. „Ik niet, maar andere be drijven waarschijnlijk wel. Kijk, ik betaal precies wat de CAO voorschrijft, maar ande ren betalen meer. Twintig tot vijfentwintig procent is eerder regel dan uitzondering. Dan is een looneis van 3.5 procent in derdaad teveel." Overigens laten de bondsbe- stuurders zich niet in de luren leggen. Met enige achterdocht stellen zij dat Den Herder zich waarschijnlijk 'uit tactische overwegingen' positief uitlaat over de eisen van de werkne mers. MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben minister Borst van Volksgezondheid vragen gesteld over de bezuinigingen bij ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Eén van de maatre gelen is de verhuizing van de geriatrische afdeling naar een andere verdieping. GS willen weten of daarvoor toestemming van de minister nodig is. Bij de komst in 1992 van de Ge riatrische Afdeling in het zie kenhuis was het uitgangspunt dat de afdeling op de begane grond zou komen, zodat patiën ten gemakkelijk naar buiten konden gaan en hun ruimtelijke oriëntatie bleef gewaarborgd. Bovendien werd hierdoor het suïcidegevaar beperkt. En doordat er op de begane grond een afsluitbaar gedeelte was, konden patiënten niet in het trappenhuis of in de lift gaan dwalen. Doordat het ziekenhuis fors moet bezuinigen, wordt onder meer deze afdeling verplaatst naar de vierde etage. GS vragen zich afthoe de uitgangspunten en zorgkwaliteit op die andere verdieping kunnen worden be houden. Daarom heeft ze ge vraagd of het mogelijk is de af deling te verplaatsen zonder toestemming van het ministe rie. Tevens merkt het college op dat de leden van de GS niet blij zijn met de verhuizing. Platteland sterke troef van volkshuisvesting door Marcel Modde ZIERIKZEE - Met ruim vier duizend woningen in haar be stand, hoort woningbouwver eniging Beter Wonen volgens landelijke maatstaven tot een middelgrote corporatie. In 1948 werd ze opgericht om te voor zien in de huisvesting van het personeel van de snel uitdijende fabriek voor bakkerijgrond stoffen Zeelandia. „Die zakelij ke achtergrond is eigenlijk altijd blijven hangen", zegt di recteur Ph. van Doorne. „Van daar dat wij verder kijken dan alleen maar het aspect wonen. Je moet ook durven investeren in de omgeving (de wijkinde- ling) en de toekomst. In het ver leden hebben we door die werk wijze wel eens de landelijke overheid en de gemeente op ons nek gekregen, omdat het beleid niet binnen de toegekende bud getten paste. Nu verlangen ze bijna niet anders." Van Doorne is met de gemeente Schouwen-Duiveland in span nende afwachting van de resul taten van het woningmarkton derzoek. Naar het zich laat aanzien, zijn de cijfers - opge maakt op basis van schriftelijke en telefonische enquêtes onder de bevolking - in mei gereed voor een duidelijke interpreta tie. Dan zal blijken of de provin cie het zwaartepunt voor nieuwbouw op het eiland te recht in Zierikzee legt, danwel dat niet anders kan worden ge concludeerd dat enige bijstel ling in het voordeel van de klei ne kernen noodzakelijk is. Van Doorne ziet in die laatste ont wikkeling geen enkel gevaar voor het evenwicht op het ei land. Integendeel, zo stelt hij. Mits voldoende aandacht wordt geschonken aan 'aanpasbaar bouwen', dan zal het Schouwse platteland alleen maar nog aan trekkelijker worden voor wo ningzoekenden, zonder dat de omgeving geweld wordt aange daan. Voorloper Tien jaar geleden gold Beter Wonen landelijk gezien als één van de voorlopers op het gebied van nieuwbouw volgens de daadwerkelijke behoefte. Een ervaring die noodgedwongen werd opgedaan door een snelle vergrijzing én een tekort aan specifieke jongeren woningen. Flexibel bouwen houdt volgens Van Doorne ook in dat de wo ningen zo worden ontworpen, dat de inhoud met een paar sim pele handgrepen kan worden veranderd. Zoals de huizen aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49