Ruim baan voor glastuinbouw Scholieren zweten weer op de Cito-toets Strijd GS voor Klokkenberg is al bij voorbaat gewonnen Provincie beziet mogelijkheden tunnel Sluiskil Verzet tegen nieuwe regels sluiten kering 19 Gedeputeerde Staten overwegen terreinen van 300 tot 500 hectare toe te wijzen Steun Kok gevraagd voor grensarbeiders Radartoren Liefkenshoek verhuist Engel met missie moet zich laten behandelen zeeuwse almanak Berekend PZC MIDDEN zeeland woensdag 3 februari 1999 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De glastuin bouw gaat in Zeeland grote vor men aannemen, als het aan Gedeputeerde Staten ligt. GS denken eraan gebieden van driehonderd tot vijfhonderd hectare toe te wijzen voor deze arbeidsintensieve vorm van landbouw. Glastuinbouwers uit het krappe Westland zijn het provinciebestuur al voor. Bij de gemeente Sas van Gent ligt een aanvraag voor een bedrijf van tweehonderd hectare. Zeeland lonkt al langer naar het Westland, maar de schaal waar op glastuinbouw gestalte moet krijgen, wordt steeds groter. Honderd hectare was eerst de grens. Zo groot zouden kassen- gebieden in Kapelle, Reimers- waal en Borsele mogen worden. Alleen in de gemeente Reimers- waal, in de Eerste Bathpolder, is daar een begin mee gemaakt. Zo'n twintig hectare is er be bouwd. Honderd hectare blijkt in de praktijk echter nog te weinig, weet gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, ruimtelijke or dening). Driehonderd hectare noemde hij vorig jaar. Momen teel denkt het dagelijks provin ciebestuur eerder aan drie- tot vijfhonderd hectare netto. Dat kan inclusief wegen, watergan gen en groenvoorzieningen wel zevenhonderd hectare worden. Deeltijdwerk Voor Zeeuwse begrippen zijn dat enorme oppervlakten. Van Zwieten onderkent dat. „Maar doorSelma Osman MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten hebben pre mier Kok aandacht gevraagd voor het probleem van de grensarbeiders in Zeeuws- Vlaanderen. Door een belas tingverdrag tussen Neder land en België gaan ongeveer 1500 gezinnen er in inkom sten fors op achteruit. De provinciebestuurders vindt die achteruitgang onrecht vaardig en slecht voor de eco nomie van Zeeuws-Vlaande- ren. Dat schrijven zij in een brief aan de minister-presi dent. Als gevolg van het nieuwe belastingverdrag, dat ko mend voorjaar wordt geslo ten, moeten Nederlandse grensarbeiders straks belas ting gaan betalen in het werkland. België. Nu nog dragen ze belasting af in Ne derland en betalen ze hun so ciale premies in België. Door het verdrag krijgen de grens arbeiders te maken met ho gere belastingtarieven en vallen belastingvoordelen als hypotheekaftrek en lijf rente weg. De achteruitgang in inkomen kan oplopen tot dertig procent, concluderen GS in hun brief. GS vragen Kok snel actie te ondernemen, omdat het be lastingverdrag over een paar maanden aan de orde komt in de parlementen van België en Nederland. Behalve de mi nister-president kunnen ook de staatssecretarissen van Financiën en Sociale Zaken een brief verwachten. we moeten iets doen om de werkgelegenheid in de Zeeuwse landbouw op peil te houden. Of we het leuk vinden of niet, bin nen tien tot vijftien jaar is het aantal landbouwbedrijven ge halveerd. Wie van de akker bouw wil leven, moet steeds meer land hebben. Deeltijd werk in de glastuinbouw kan ervoor zorgen dat een aantal ak kerbouwers toch boer kan blij ven." De provincie komt eind deze maand met een startnotitie voor een Milieueffectrapportage (MER), waarin ook de geplande locaties voor glastuinbouw staan. Een keuze hebben Gede puteerde Staten nog niet ge maakt. En met de startnotitie begint pas de inspraak. Toch denkt Van Zwieten dat het mo gelijk is binnen anderhalf jaar rond te zijn. De gedeputeerde verwacht wei nig weerstand, hoewel glastuin bouw het landschap behoorlijk verandert. Een vergelijking met windmolens - die praktisch nie mand wil hebben - gaat volgens hem niet op. „Windmolens leve ren geen werk op, glastuinbouw wel." De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF), die zich heeft ver zet tegen het kassengebied in Reimerswaal (volgens de fede ratie te dicht bij de Oosterschel- de), is in het vooroverleg betrok ken. Warmte Twee locaties lijken alvast hoge ogen te gooien: het Sloegebied en omgeving (Nieuwdorp, Le- wedorp) en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone (bij Sas van Gent, Sluiskil). Die gebieden liggen vlakbij bedrijven, die 'overtolli ge' warmte en koolstofdioxide kunnen leveren aan glastuin bouwers. De aanvraag die bij de gemeente Sas van Gent ligt, past binnen dit concept. De eigenaar van een groot glastuinbouwbedrijf in Bleiswijk wil zich op de Axelse Vlakte vestigen, dus dichtbij Hydro Agri. Burgemeester J. Lonink staat niet afwijzend te genover het plan, al vraagt hij zich af of de Axelse Vlakte wel zo'ngeschikteplekis. „Wij moe ten niet te lang wachten", con cludeert Van Zwieten in het al gemeen. „Momenteel is de markt in beweging." Landbouworganisatie LTO Ne derland hield deze week in Den Haag een pleidooi voor de snelle ontwikkeling van een kassenge bied van vierhonderd hectare in de Hoeksche Waard, bij Nu- mansdorp. Zeeland komt ook aan bod, aldus woordvoerder F. Hoogervorst, maar later. doorMieke van der Jagt MIDDELBLJRG - Gedeputeer de Staten hebben adhesie be tuigd aan de pogingen van ver schillende belanghebbenden om de functies van Medisch Centrum de Klokkenberg in of Pols gebroken HULST - Een zeventienjarige bromfietser uit Hulst brak maandagmiddag op de Tivoli- weg zijn linkerpols doordat hij geschept werd door een auto. De bestuurster van de auto stopte even en reed daarna door zonder haar identiteit bekend te !maken De vrouw, volgens de [politie wat op leeftijd, reed ver moedelijk in een groenkleurige, vrij nieuwe Renault Clio. bij Breda te handhaven. Minis ter Borst van Volksgezondheid heeft twee weken geleden al toe gezegd dat vrijwel al die func ties van de Klokkenberg behou den blijven voor de regio Breda. De minister heeft onlangs be sloten om De Klokkenberg te ontmantelen. Zonder de hart- chirurgie, die is verhuisd naar het Ignatiusziekenhuis in Bre da, ziet de minister niet vol doende financiële mogelijkhe den voor De Klokkenberg. Daar zitten nu nog klinieken voor al- lergologie, longaandoeningen, kinder- en jeugdpsychiatrie en epilepsie in. Vanuit verschillende hoeken zijn GS benaderd over de zorgen die zijn ontstaan na de beslis sing van de minister. Epilepsie- patiënten, mensen met zware allergieproblemen en ernstige CARA-patiënten in Zeeland zijn in veel gevallen op de Klok kenberg aangewezen. Na over leg met het Klaverblad, de bundelingen van patiëntenver enigingen in Zeeland, heeft het dagelijks provinciebestuur per brief aangedrongen op handha ving van de functies in Breda of in de directe omgeving. Kwali teit moet daarbij het enige uit gangspunt blijven. Bij vestiging van de klinieken voor epilepsie- en CARA-patiënten buiten de stad geven GS van Zeeland de voorkeur aan een vestiging ten westen van Bredarichting Roo sendaal. Volgens de toezegging van de minister twee weken geleden zou alleen de langdurige zorg voor epilepsiepatiënten moeten verhuizen naar Heeze. De ande re klinieken blijven volgens de plannen van Borst in een of an dere vorm in of bij Breda. LIEFKENSHOEK - Wegens de aanleg van de containerterminal in de haven van Antwerpen is de radartoren Liefkenshoek verhuisd. Twee computergestuurde opleggers van de firma Van Seume- ren hebben het gevaarte van twintig meter met een gewicht van 185 ton over een afstand van 450 meter verplaatst. De radartoren maakt deel uit van de walradarketen die het scheepvaartverkeer van de Noordzee tot en met de Schelde begeleidt. foto WFA/Frank Viergever door Henk Postma TERNEUZEN - Leerkrachten worden er doorgaans niet wijzer van dan ze al zijn, maar leerlin gen leven er toch een beetje ze nuwachtig naartoe. Want de Ci- to-toets is toch een beetje het eindexamen van de basisschool, ook al wordt hij slechts gebruikt als 'extra hulpmiddeltje' bij het zoeken van de meest geschikte vorm van voortgezet onderwijs, pisteren was het weer zover. Op het overgrote deel van de basis scholen begonnen de leerlingen •van groep acht aan hun worste ling door het woud van meer keuzevragen. De resultaten moeten aan het licht brengen hoe goed of slecht ze zijn in taal, ikenen en informatieverwer- :ing. Op sommige scholen is taaraan nog het onderdeel 'we- ddoriëntatie' toegevoegd. De :oets strekt zich uit over twee tot Irie dagen. )nekwart van de Zeeuwse ba- iisscholen doet er aan mee, wat •etekent dat zo'n vijfduizend leerlingen er eens goed voor noesten gaan zitten. Eind fe- •ruari weten ze wat ze er van te recht hebben gebracht. De re sultaten geven een indicatie van pe kans van slagen in vwo, havo of vmbo. Die laatste afkorting rtaat voor 'voorbereidend mid- "lelbaar beroepsonderwijs', een ïeuw schooltype dat komend :hooljaar in de plaats komt van 'bo en mavo Icholen voor voortgezet onder wijs zijn vaak nieuwsgieriger naar de resultaten dan de basis scholen zelf. Want de uitslag van de Cito-toets bevestigt veel al wat de leerkrachten op de ba sisschool al lang zelf hebben ge zien. Of zoals directeur T. Bril van de Terneuzense school De Meerpaal zegt: „Doorgaans voegt de Cito-toets niets toe aan het beeld dat we al van een leer ling hebben." Faalangst De toets kan zelfs een volstrekt verkeerd beeld geven, bijvoor beeld wanneer leerlingen door faalangst of andere problemen van sociaal-emotionele aard de kluts kwijt zijn. Bril zou dan ook liever een test zien die ook iets zegt over de sociaal-emotionele ontwikkeling van een kind. Een klein deel van de scholen in Zeeland kiest om die reden voor de zogenaamde AOB-test. Die is mede gericht op karaktereigen schappen en persoonlijke om standigheden, maar kost aan zienlijk meer geld, en ook die test kan kinderen danig van de kook brengen. De meeste scho len stellen ouders in de gelegen heid op eigen kosten zo'n test te laten uitvoeren. Aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen is nog een andere beoordelings middel in de maak, de zoge naamde EQ-proef. Dit uit de Verenigde Staten overgewaaid fenomeen pretendeert 'emotio nele intelligentie' te kunnen meten. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten laat op korte termijn een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkhe den van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. Dat onderzoek heeft een driele dig karakter. Het moet een op maat zijn om de aanleg van de tunnel op het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport (MIT) te krijgen, het moet duidelijk maken dat de tunnel financieel haalbaar is en het moet dienen als startnotitie voor het uitstippelen van een traject en het opstellen van een milieueffectrapport. Het onderzoek (kosten 100.000 gulden) is het antwoord van het dagelijks provinciebestuur op de motie waarin de Zeeuwse Staten tweeënhalve maand ge leden verzochten alles in het werk te stellen om de aanleg van een tunnel bij Sluiskil te be spoedigen. Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat kreeg in de Tweede Kamer een verge lijkbare aansporing, toen ze eveneens door middel van een motie werd gevraagd de tunnel alsnog in het MIT op te nemen. In een eerste reactie merkte Ne telenbos op dat er nog geen be gin van een signaal is dat ande ren dan de rijksoverheid geld in bouw en exploitatie van de tun nel willen steken. Verder gaf ze aan dat er nog geen verkenning is geweest en dat nog geen enkel inzicht in de kosten van de tun nel bestaat. Die verkenning achtte ze een taak voor de pro vincie. Overigens wordt ver wacht dat de minister deze maand met een antwpord op de motie komt. Dan zijn wellicht ook de eerste resultaten bekend van een in ventarisatie van mogelijkheden om het bedrijfsleven bij de fi nanciering van de tunnel te be trekken. De provincie zal het voortouw nemen bij de uitvoe ring van het drieledige onder zoek. Het is de bedoeling dat Rijkswaterstaat de helpende hand biedt. ROTTERDAM - De 29-jarige vrouw uit de gemeente Borsele die vorig jaar negen voetgan gers met een mes in de nek stak was tijdens haar daden ontoere keningsvatbaar. De Rotterdam se rechtbank oordeelde gisteren dat de vrouw zich moet laten be handelen in een tbs-inrichting. De vrouw vertelde de rechtbank twee weken geleden zich een 'engel met een missie' te voelen. Om met zichzelf in het reine te komen, moest ze mensen ver wonden. Uitschelden, spugen, slaan en zelfs steken. De zaak leidde vorig jaar zomer tot veel commotie. De vrouw stak in drukke winkelstraten en parken in Middelburg, Amster dam, Den Haag en Rotterdam zonder aanleiding vrouwen met een mes in de nek. De slachtof fers werden meestal hevig bloe dend achtergelaten. In augustus werd de vrouw aan de hand van verspreid signalement herkend en aangehouden. De psychiater concludeerde dat de vrouw lijdt aan 'religieus ge tinte psychoses'. Hij achtte haar niet toerekeningsvatbaar. De rechtbank nam dit oordeel over en legde de vrouw tbs op. Ze moet enkele slachtoffers een schadevergoeding betalen; in totaal 21.000 gulden. ANP door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater staat voelt er niets voor vast te leggen dat de Oosterscheldeke- ring kan worden gebruikt bij de bestrijding van wateroverlast door overvloedige neerslag. Af hankelijk van de omstandighe den kan worden bezien of de ke ring dient te worden gesloten. Deze opvatting vloeit voor een belangrijk deel voort uit terughoudendheid bij Rijkswa terstaat om de Oosterschel- dekering voor andere omstan digheden dan zware stormen in te zetten. Een rol speelt ook dat de sluiting van de schuiven bij de bestrijding van de water overlast in september maar van geringe betekenis is geweest. Een en ander blijkt uit de evalu atie van de waterhuishoudkun- dige aspecten van de waterover last die het Waterloopkundig Laboratorium in opdracht van de provincie Zeeland heeft ver vaardigd. Het waterschap Zeeuwse Eilan den heeft becijferd dat de twee perioden van in totaal ongeveer tien uur afgetopt getij op de Oosterschelde het rendement van de gemalen aan de zeearm met negen procent heeft ver hoogd. Door de lagere hoogwa terstand die met het sluiten van de kering werd bereikt, konden de gemalen makkelijker water op de Oosterschelde pompen. In het rapport staat echter ook dat dankzij de extra capaciteit die de inzet van de Oosterschelde opleverde, tijdens de water overlast 0,5 mm is afgevoerd. Ter vergelij Icing: de gewone ca paciteit van de gemalen was goed voor 50 tot 60 mm en de pompen die van her en der wa ren aangevoerd, namen 3 mm voor hun rekening. Overigens wordt wel aangete kend dat het effect van het slui ten van de kering bij hogere hoogwaterstanden toeneemt. Gebruik van de kering heeft ook als belangrijk voordeel dat de capaciteitstoename van de ge malen snel kan worden bereikt, bijvoorbeeld vooruitlopend op de inzet van extra pompen. Het Waterloopkundig Laboratori um adviseert in elk geval meer duidelijkheid te krijgen over de vraag in welke mate sluiting van de Oosterscheldekering de pompcapaciteit van de gemalen onder verschillende omstandig heden kan verhogen. Dat maakt het makkelijker voors en tegens af te wegen. Fietsers kunnen ook door tunnel MIDDELBURG - Ook fietsers zullen waarschijnlijk gebruik kunnen maken van de Wester- scheldetunnel. Gedeputeerde Staten willen - om te beginnen als proef - een vorm van fietsvervoer door de tunnel tot stand zien te brengen. Op welke manier is nu nog on duidelijk GS maken melding van de voorgenomen proef in een brief aan de fietsersbond ENFB in Zeeland. De Cito-toets mag dan slechts een 'extra hulpmiddeltje' voor de schoolkeuze zijn, voor leerlingen voelt het vaak toch als een echt examen. foto Dirk-Jan Gjeltema Erik is een aardige vent. Toch worden zijn vrienden wel eens moe van de dertigjarige Middelburger. Altijd geldge brek. In tegenstelling tot zijn kameraden studeert Erik nog. En dat doet hij al te lang om nog in aanmerking voor een beurs te komen. Een vet pot is het voor deze student dan ook al jaren niet meer. Omdat hij zijn budget vaak 1 overschreed is de deurwaar dereen bekende verschijning geworden. De laatste tijd bijt Erik bijna letterlijk op een houtje. Een pak vissticks in de twee dagen, dat is het wel. Arie, een van zijn vrienden, trok zich het lot van Erik aan en had hem maar weer eens uitgenodigd om te komen eten. 'Neem maar geen wijn tje mee', had de gastheer nog gezegd. Bij aankomst toonde de eeuwige student vol trots een splinternieuwe cd-walk- man. Arie vroeg aarzelend welke noodzaak zijn immer berooide gast ertoe had ge bracht geld uit te geven aan zo'n luxe apparaat. „Nou", ivas het antivoord, „de video speler die ik heb gekocht, was zeker driehonderd gulden af geprijsd. Ik dacht: dan neem ik die walkman ook mooi mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39