Kremlin vreest voor tijdbommen PZC PZC Ook gelukkige illegaal voelt pijn feiten en meningen 2 Workshop NAVO en Rusland over millenniumbug wapensystemen GroenLinks weigert rol van excuus-Truus Naïviteit Zeeuw kan gevolgen hebben voor Desi Bouterse 3 februari 1949 woensdag 3 februari 1999 Na de NAVO maakt nu ook Rusland zich zorgen over de gevolgen die de eeuwxvisse- ling kan hebben voor de nucleai re arsenalen van het Rode Leger. In het hoofdkwartier te Brussel is een eerste 'workshop' gehou den om dit millennium-pro bleem bespreekbaar te maken. „De Russen erkennen dat ze er laat bij zijn." door Paul Koopman Het was met name de Neder landse minister van Bui tenlandse Zaken Van Aartsen die eind vorig jaar de alarmbel luidde. Wat weet de NAVO ei genlijk van het millenniumpro bleem in Rusland, vroeg hij zijn collega's tijdens een minister raad in Brussel. Volgde een wat bedremmeld zwijgen. De Russische minister kreeg de volgende dag een dringend ver zoek. Kon het Kremlin wellicht iets opener zijn over de mate waarin de nucleaire wapensys temen op de eeuwwisseling worden voorbereid? De dikke mist die de Russische strategische wapens omgeeft, bezorgt de alliantie dezer dagen een ongemakkelijker gevoel dan tijdens het hoogtepunt van de Koude Oorlog het geval was. Van alle rampverhalen die de millenniumbug toch al omge ven. zijn immers de scenario's over een eventuele Russische raketaanval nog wel het meest ijzingwekkend. Een Europese ambassadeur bij de NAVO zei onlangs zelfs dat het nieuw jaars-vuurwerk in het meest zwarte draaiboek door over vliegende intercontinentale ra ketten kan worden opgeluis terd. Volgens de Britse minister van Defensie Robertson zal het zo'n vaart echter niet lopen. Als bij de eeuwwisseling de Russische defensiesystemen in het hon derd lopen, kan volgens hem van een automatische lancering geen sprake zijn ..De raketten raken defect en blijven juist in hun silo's'', zei hij vorige week in een interview met de Herald Tribune. Een andere zaak is volgens som mige defensie-experts het Rus sische waarschuwingssysteem. Dat zou, als het millenniumvi rus er vat op krijgt, foute of on betrouwbare informatie kun nen doorgeven. Bijvoorbeeld het bericht dat de VS een raket- aanval gelanceerd hebben. Het zou de Russische kernwapenar senalen op zijn minst op scherp zetten. Onderzoeker Michael Kraig van het Brits/Amerikaanse adviesbu reau Basic, deed daarom de aan beveling de nucleaire systemen van Rusland en de VS geduren de het nieuwjaarsweekeinde als voorzorg uit te schakelen. Weliswaar wat laat, heeft Rus land het probleem inmiddels onderkend, zegt kolonel G. Bergsma. Bergsma is hoofd van het millenniumteam bij het Ne derlandse ministerie van De fensie. Hij nam vrijdag deel aan een eerste 'workshop' op het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel waar het Russische millenni - umprobleem op de agenda stond. Moskou had een zware delegatie afgevaardigd, met als leider Adrej Krutskikh: hoofd van de millenniumsectie van het Russische ministerie van Ont wapening en Veiligheid. Krutskikh liet weten dat hij meteen moest rapporteren aan de vice-premier, een goed te ken", aldus Bergsma. Mist Hoewel de workshop achter ge sloten deuren plaatsvond. wil de kolonel graag vertellen wat er bij de overheadprojector en schrijftafel werd besproken. De mist rond het Russische millen niumprobleem trekt langzaam op, volgens Bergsma. „De hele discussie is begonnen met het feit dat wij eigenlijk niets wisten over de situatie in Rusland. En onbekendheid ver oorzaakt ongerustheid. Inmid dels maken ook de Russen zelf zich zorgen en dat vind ik een positieve ontwikkeling. Krutskikh zei: we zijn er laat bij. maar we onderkennen het pro bleem", aldus Bergsma Het hoofd van het Nederlandse millenniumteam stelt dat er in Moskou diverse kenniscentra zijn opgericht. Hun aanpak lijkt op die in de Unie en VS, maar verkeert nu nog een beetje in het stadium van procedures, docu menten, inventarisatie. „Wij zijninNederlandbij Defensie al sinds medio 1997 met het mil lennium bezig. Doel was de hele organisatie 1 november 1998 millenniumbestendig te maken. Dat hebben we dus niet gehaald Uit een screening bleek dat De fensie liefst 217.004 objecten had. die gecontroleerd, eventu eel gerepareerd en getest moes ten worden. Dat ging van brandmelders tot complete wa pensystemen. De streefdatum is nu 1 mei, waarbij de vredesta door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest Langzamerhand is Groen Links bij de 'grote jon gens' gaan horen. Met de Sta tenverkiezingen voor de deur. lijkt de partij meer kie zers te trekken dan rege ringspartij D66. Als het om Kamerverkiezingen zou gaan, zou GroenLinks van elf zetels doorschieten naar veertien en daarmee de vier de partij van Nederland wor den. Met een schuin oog naar de ontwikkelingen in Duits land heeft partijleider Paul Rosenmöller de andere par tijen vast gewaarschuwd dat GroenLinks net als de Grü- nen geen eeuwige oppositie partij is. Tijdens het partijcongres aanstaand weekeinde in Rot terdam, praat GroenLinks over de toekomst. De druk van de achterban om, als de kans zich voordoet, deel te nemen aan een regering, is groot. „Uit raadpleging van onze kiezers blijkt dat tach tig procent dat wil", zegt Ab Harrewijn, oud-partijvoor zitter en nu Tweede-Kamer lid voor GroenLinks. ,,En daar moeten we ook niet voor weglopen." Harre wijn ziet de toekomst zonnig in. „Steeds minder kiezers stemmen hun hele le ven op dezelfde partij. Ook wij hebben geen grote, vaste achterban. Die is hooguit drie zetels waard. Maar een groeiende groep moderne burgers vindt welzijn be langrijker dan welvaart. Daar haalt GroenLinks haar winst uit en de vijver waarin wij vissen, wordt steeds gro ter." Voor veel kiezers was Groen Links altijd primair een mi lieupartij. „Maar de laatste jaren hebben we ons meer kunnen profileren als sociale partij, omdat de PvdA daar steken het vallen. Die koers moeten we vasthouden. We moeten de kiezers duidelijk maken dat we op alle terrei nen een mening hebben, ook op asielbeleid of op defen sie", aldus Harrewijn. Maar als het op regeringsver- antwoordelijkheid aankomt, is GroenLinks-senator Wim De Boer een stuk voorzichti ger. „We moeten alleen mee doen aan een kabinet als er voor ons iets te halen valt. We moeten niet als een soort ex cuus-Truus worden ge bruikt, om anderen aan een meerderheid te helpen." De Boer stelt dat de partij niet staat te trappelen: „We kunnen ook uitstekend werk doen in de oppositierol waar in we nu zitten." Als de partij de sprong wel waagt, moet de achterban volgens Harre wijn duidelijk worden ge maakt dat de veranderingen niet van de ene op de andere dag kunnen worden doorge voerd. „Daar moet je realis tisch in zijn. Dat is een fout die de Grünen in Duitsland hebben gemaakt. In de kern energie gaan miljarden om. Centrales kun je niet in enke le maanden tijd sluiten, daar is de praktijk te weerbarstig voor. Nu moeten hun plannen voor een tijdje de koelkast in en dat is dodelijk voor het imago van de partij." Eigen koers Als GroenLinks toch voor re geren kiest, waakt de partij top ervoor niet dezelfde fout te maken als D66. De Kamer fractie moet een duidelijke eigen koers blijven varen. „Zij moet niet om de nek van de eigen bewindslieden gaan hangen, zoals D66 nu doet. Dat is soms gewoon gênant", aldus De Boer. „De partij moet 'gepast onaangepast' blijven opereren. „Compro missen sluiten waar het moet, maar op bepaalde pun ten ook dwars durven liggen. Anders word je afgerekend door de kiezers." De tactiek die De Boer voor staat, past GroenLinks vol gens Harre wijn nu al toe in haar manier van oppositie voeren. „Als ergens miljar den mee gemoeid zijn, dan weet je dat je daar rekening mee moet houden. Daarom gaan al onze voorstellen ver gezeld van een doorrekening. Idealen verwezenlijk je niet door alleen maar tegen te zijn. Maar op cruciale punten waarop je het niet kan win nen, moet de beuk erin." Hij geeft toe dat dit laatste nog niet veel is gebeurd in het eerste halfjaar van deze ka binetsperiode. „Nieuwe Ka merleden moesten worden ingewerkt. We willen met goed doordachte plannen naar buiten komen. Wat dat betreft is het goed dat we niet nog meer zetels hebben ge haald. GroenLinks moet de tijd krijgen zich op haar toe komst voor te bereiden." GPD Russische straaljagers tekenen tijdens een oefening een groot hart in de blauwe lucht. De Russen begin nen te beseffen dat het millenniumprobleem van invloed kan zijn op hun wapensystemen. foto Peter Dejong/GPD ken zoals in Bosnië en cruciale maatschappelijke taken voor rang krijgen." Bergsma heeft van Krutskikh vernomen dat bij de Russen de raketsystemen bovenaan hun lijstje staan, onmiddellijk ge volgd door het waarschuwings systeem. De Russen hebben duidelijk gemaakt regelmatig overleg en afstemming te wil len. Ze willen ook nagaan of er samengewerkt kan worden. „Er wordt gekeken naar mogelijk heden om elkaar vroegtijdig te informeren, mochten er inci denten zijn. Wat mij nogal op viel, was dat ook de Russen hier veel belang aan hechten. Krutskikh zei: moet u horen. Bij u zijn de wapensystemen veel meer geautomatiseerd. Wie ga randeert mij dat er bij u niets fout gaat?" „De NAVO heeft aangeboden dat de Russen kunnen meelopen op het early-warning operatie centrum van de Alliantie. Ver der vertrekt over een kleine twee weken een Amerikaans team met defensiespecialisten naar Rusland, gekoppeld aan het bezoek van de Britse pre mier Blair. om te kijken wat wij kunnen doen. Als Rusland hulp vraagt, krijgt het alle onder steuning. Maar het ziet er naar uit dat zij vooral een beroep wil len doen op internationale be drijven, zoals IBM. Uiteraard na grondige screening. Weerbericht Bergsma laat weten dat de Rus sen nog geen streefdatum heb ben genoemd „Maar te weinig tijd? Zij hebben wel het voor deel te kunnen profiteren van onze ervaringen. In wezen is het millenniumprobleem vooral een managementprobleem. Wij liggen in Nederland uitstekend op schema. Maar je ontdekt wel gaandeweg hoeveel kanten er aan bepaalde defensietaken zit ten. Een voorbeeld: vliegopera ties. Daar heb je niet alleen vliegtuigen, brandstof, een ver keerstoren en goed functione rende brandweerwagens voor nodig, maar ook betrouwbare weersvoorspellingen. De Brit ten kwamen er vrij laat achter dat tachtig procent van hun me- teo-apparatuur niet millenni umbestendig was. En zonder weerbericht kun je niet vlie gen." GPD van onze redactie binnenland Yusuf Günes (34) was maan dag één van de gelukkige dertien witte illegalen die goed nieuws kreeg, want hij ontvangt een verblijfsvergunning. De 33- jarige Haji Kaja daarentegen kreeg slecht nieuws: hij moet 'zijn' Nederland binnen dertig dagen verlaten. Eindelijk kan hij vrijuit autorij den en hoeft hij niet voortdu rend bang te zijn dat hij betrok ken raakt bij een onschuldige aanrijding. Yusuf Günes wordt binnenkort Nederlander en mag daar nu ook voor uitkomen. Hij kreeg eergisteren per brief te horen dat hij van staatssecreta ris Cohen alsnog een verblijfs vergunning krijgt. „Ik was al vroeg op en ik heb tot drie uur vanmiddag voor mijn raam gestaan. Toen kwam de brief. Nog voordat de koerier had aangebeld, had ik de deur al opengedaan. Ik zei: 'Jij moet hem openmaken, dat brengt ge luk'. Maar dat wilde hij niet. Toen gaf hij mij zijn pen waar mee ik de brief kon openen. Dat heeft mij geluk gebracht." De tranen stonden hem in de ogen toen hij tegenover de me dia als één van de gelukkigen zijn verhaal deed. „Ik ben blij, maar kan niet feesten. Het doet mij pijn dat slechts dertien men sen goed nieuws hebben gekre gen." Günes heeft vanaf 1982 in Ne derland gewerkt en is alleen twee jaar weggeweest om in Turkije zijn militaire dienst plicht te vervullen. „Ik heb in Nederland veertien jaar wit ge werkt. Ik heb nooit problemen gehad en ben nooit het land uit gezet geweest. Ik denk dat ik daarom nu een verblijfsvergun ning heb gekregen. Op dit mo ment zit ik in de Ziektewet van wege de 'dreigende uitzetting Daar was ik psychisch van in de war. Maar na dit goede nieuws weet zeker dat ik weer snel als heftruckchauffeur aan het werk kan." In januari 1997 overleed zijn vrouw in Turkije bij de beval ling van him zoon Umit. Vier weken later moest Yusuf terug naar Nederland. „Sindsdien heb ik mijn zoon niet meer ge zien. Ik kon geen visum krijgen en was bang om vanuit Turkije Nederland niet meer binnen te kunnen. Nu kan ik als Neder lander op vakantie naar Turkije gaan en kan ik mijn kinderen zien. Die zullen daar altijd moe ten blijven, want ze komen niet meer in aanmerking voor een verblijf in Nederland. Daar zal ik mee moeten leven; zelf wil ik niet terug want ik voel me al lang Nederlander. Afwijzing In Oost-Turkije wacht hem naar eigen zeggen werkloosheid en een cultuur die de zijne niet meer is. De 33-jarige Haji Kaja is dan ook niet van plan zich zonder slag of stoot neer te leg gen bij de afwijzing die hij eer gisteren van staatssecretaris Cohen van Justitie kreeg. „In ie der geval probeer ik het nog één keer", zegt hij. De beslissing van Cohen kwam hard aan bij het gezin Kaja, dat sinds tien jaar in Nederland woont. Hij heeft twee kinderen: een veertien maanden oude zoon en een twaalfjarige doch ter. Zij waren volgens de Turkse Koerd eind november de reden om in hongerstaking te gaan. „Mijn zoon is hier geboi-en en mijn dochter is hier opgegroeid. Zij gaat hier naar school en heeft in Nederland haar vrien dinnen. Zelf wil ze niet terug door Armand Snijders De Surinaamse luitenant kolonel Marcel Zeeuw, die gisteren door de Neder landse justitie werd aange houden, heeft zijn arrestatie te wijten aan zijn eigen naïvi teit. Hij waande zich veilig op Nederlandse bodem om te komen getuigen in de zaak- Bouterse maar verloor uit het oog dat justitie ook hem al ja ren dringend wil spreken. De arrestatie van Zeeuw zou wel eens grote gevolgen kun nen hebben voor Desi Bou terse, de president van de Centrale Bank van Suriname Henk Goedschalk en andere verdachten in het drugspro- ces tegen Surinaamse top pers. Want als Zeeuw om zijn hachje te redden'zijn mond open doet, komen er mogelij k meer bewijzen op tafel. De laatste keer dat de 46-ja- rige Zeeuw prominent de kranten haalde, was enkele maanden geleden toen de door hem georganiseerde en grotendeels door de Nationa le Democratische Partij van Bouterse gefinancierde miss Surinèmeverkiezing in een puinhoop dreigde te eindigen en de deelneemsters nog lan ger weigerden mee te doen. Het typeert de rommelige le venswandel van Zeeuw die in 1980 samen met Bouterse en veertien andere militairen via een staatsgreep de macht in de jonge republiek grepen. Zijn deelname aan de staats greep werd beloond met de functie van directeur van het kabinet van Bouterse. Later werd hij benoemd tot com mandant van de destijds ge vreesde militaire politie. Hij zou in die tijd in samenwer king met Bouterse en andere kopstukken, zoals de huidige defensietopman Etienne Boerenveen, zijn begonnen met de handel in Colombi aanse cocaïne. Bergafwaarts Na het herstel van de demo cratie, tien jaar geleden, ging het bergafwaarts met Zeeuw. Hij waande zich op een voet stuk en buiten bereik van recht en wet. Maar van de zestien coupplegers is hij de- gene die het vaakst een poli- tiecel van binnen heeft ge zien. Vijf jaar geleden werd hij gearresteerd op verden king van drugshandel, maar het Surinaams Openbaar Ministerie kon geen afdoen de bewijzen op tafel krijgen. Enkele maanden later was het opnieuw raak. Deze keer was hij in goed gezelschap: na een schietpartij tussen ri- valiserende di-ugsbendes werd hij samen met de zoon van Bouterse, Dino, achter slot en grendel gezet. Maar ook toen kwam hij na korte tijd weer op vrije voeten bij gebrek aan bewijs. Evenals - uiteraard - Bouterse junior. Hoewel hij officieel nog op de loonlijst van het Surinaams nationaal leger staat en de rang van luitenant-kolonel draagt, is hij al jaren niet meer actief als militair. In de buitenwijk Blauwgrond in Paramaribo runt hij sinds jaar en dag een nachtclub. Ook Bouterse is daar een graag geziene gast. Verder houdt hij zich bezig met de import van goederen. Maar het meeste geld, zo menen de meeste Surinamers, heeft hij verdiend met drugshandel. Zijn rol binnen het Parama- ïïbo-drugskartel - waai- vol gens de Nederlandse justitie Bouterse, Goedschalk en Boerenveen (hoewel het on derzoek ruim een jaar gele den wegens gebrek aan be wijs werd gestaakt) leiding aan geven - heeft vooral be staan uit de organisatie van de drugstransporten naar Europa en de VS waarbij vooral gebruik werd ge maakt van schepen. Bij drugshandelaren in Suri name heeft Zeeuw allesbe halve een goede naam. „Het is een schurk die niet te ver trouwen is", zei één van hen onlangs in een interview. „Hij heeft mij en vele ande ren belazerd. Hij zou zijn moeder nog vermoorden voor een paar gram cocaïne. Maar Bouterse en Boeren veen houden hem de hand boven het hoofd. Want als hij begint te praten komt er heel veel aan het licht." GPD Willem Ruys De Willem Ruys heeft in Rot terdam een nieuwe schroef ge kregen. Geen routineklus, want er moest 29 miljoen liter water worden weggepompt om het schip in het grootste dok van Nederland te kunnen laten varen. De bladen van de oude schroef waren verbogen, waardoor er tijdens het varen 'sidderingen' door het schip gingen. Baan bij De Schelde Ruim dertig Groningse arbei dersgezinnen staan op de wachtlijst voor een werkplek bij De Schelde in Vlissingen. In Groningen is door de sterk toenemende mechanisatie niet voldoende werk meer voor de vele landarbeiders. Boeren slordig Boeren springen onzorgvuldig om met zakken waarin kunst mest wordt verpakt. Die sla- digheid kost jaarlijks 2 tot'i miljoen gulden. De helft van de zakken komt beschadigd terug. Ze worden met een mes opengesneden of liggen we kenlang in de open lucht weg te rotten. Een nieuwe zak kost ƒ1.63. Biet verslaat pieper De Zeeuwse boer gaat dit jaar meer bieten en mi nder aardap pelen verbouwen. Door het zachte winterweer lopen veel boeren met zaaiplannen rond. Door een overschot op de aardappelmarkt lijkt het ver standig over te stappen op sui kerbieten. naar Turkije, want dit is haar thuisland geworden. En ik wil hen een goede toekomst in Ne derland geven." Kaja en zijn echtgenote vinden het moeilijk de beslissing van Cohen te accepteren. Binnen dertig dagen moeten ze met hun kinderen het land verlaten. „Het is niet eerlijk. En daarom geef ik nog niet op. Ik kon het echt niet geloven toen ik de brief las. Ik heb Cohen in de Agnes- kerk een hand geschud en mijn vertrouwen in hem uitgespro ken. Het ergste vind ik nog dat ik niet eens weet waaróm ik niet voor een verblijfsvergunning in aanmerking kom. Dat staat er niet bij in de brief, want we heb ben allemaal dezelfde stan daardbrief gekregen waarin alleen maar staat dat we afge wezen zijn." Kaja heeft de afgelopen jaren in de kassen in het Westland ge werkt. „Er ontbreken slechts weinig dagen in mijn dossier. En ik heb altijd hard gewerkt. In Nederland wonen familieleden, vrienden en kennissen. Ik heb de taal geleerd en me aan de cul tuur aangepast. Bovendien: Ne derland is ook mijn thuisland geworden." GPD City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http7/www pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50, per maand 35,75: per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek nr 3754316 t n v PZC ab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. speciale posities tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer (excl 17.5 pet btw). volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pel btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115) 561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV ri k< di n< di te H •H 'ti De voormalige hongerstakers in de Agneskerk reageerden maandag teleurgesteld toen staatssecretaris Cohen in Nieuwspoort in Den Haag bekendmaakte dat slechts dertien witte illegalen en hun gezinnen in Nederland mogen blijven. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2