PSV gooit het over andere boeg PZC Glenn Hoddle hing zichzelf de strop om Openingskoers prooi voor Vandenbroucke Skiërs Maier en Kjus moeten wereldtitel delen Vitesse zet NAC moeiteloos opzij Robson wil geen bondscoach worden Carrière Spelers Rangers verenigd in baby sport 28 Eindhovenaren minst slecht in rommelig bekerduel met AZ: 2-0 woensdag 3 februari 1999 van onze sportredactie EINDHOVEN - Het ontslag van Glenn Hoddle als bondscoach van En geland heeft PSV-trainer Bobby Rob- son, zelf oud-keuzeheer, verrast. „Ik wist dat hij het heel moeilijk had, maar dat ze hem zouden ontslaan had ik echt niet verwacht." Hoddle had zichzelf in een uitzichtlo ze positie gemanoeuvreerd na een in terview in The Times. Daarin meldde de oud-international dat lichamelijk en geestelijk gehandicapte mensen boeten voor zonden uit een vorig le ven. Over Hoddles uitlatingen sprak Robson geen oordeel uit. „Maar ik had er geen rekening mee gehouden dat ze hem daarvoor zouden ontslaan." Dat Robson werd genoemd in het rij tje potentiële opvolgers, deed hem niettemin deugd. Ook al stelde de En gelse voetbalbond gisteravond Ho ward Wilkinson (ex-Leeds United) aan als tijdelijke opvolger. „Ik voel me gevleid, maar ik héb een klus te klaren hier in Eindhoven. Het bonds-r coachschap van Engeland is niet aan de orde. Bovendien denk ik dat Bryan Robson meer kans maakt. Ik stond bij de bookmakers 50 tegen 1, Bryan 5 te gen 1." Robson was tussen 1982 en 1990 al in dienst van de FA als bonds coach. Met de vierde plaats bij het WK in Italië in 1990, vlak voor zijn entree bij PSV, boekte Robson het beste re sultaat sinds de wereldtitel voor de Engelsen in 1966. GPD van onze sportredactie LONDEN - Een fantastische voetballer, maar onbegrepen. Voelbalminnend Engeland heeft Glenn Hoddle nooit in de armen gesloten. Als jongste bondscoach van de oudste voet balbond (FA) ging het niet an ders. Hij lag voortdurend onder vuur, was omstreden bij spelers en vooral bij de (roddel)pers. Respect bleef uit, ondanks vijf honderd wedstrijden voor Tot tenham Hotspur en 53 inter lands in de boeken. De breuk met enfant terrible Paul Gascoigne, een teleurstel lend WK, een dubieus dagboek van het toernooi in Frankrijk, de invloed van gebedsgenezeres Eileen Drewery; het moest wel misgaan met de opvolger van Terry Venables (na het EK van 1996). Een interview zaterdag in The Times was de doodsteek. Hij zei daarin dat gehandicapten zijn gestraft voor zonden die zij in een eerder leven hebben be gaan. Hoddle ontkende aanvan kelijk de uitspraak, maar de beer was los. Blair Zelfs premier Blair bemoeide zich met de kwestie. Hij noemde de situatie voor de bondscoach onhoudbaar als de uitspraak echt was gedaan. Later gaf Ho ddle min of meer toe dat hij het had gezegd, maar dat de journa list zijn woorden verkeerd geïn terpreteerd had. De Engelse voetbalbond had gisteren het laatste woord en ook de on dankbaarste taak: Hoddle ont slaan. De FA kon niet anders, hoewel de bond zijn coach altijd heeft verdedigd. Ook in de aanloop naar het WK, toen de pers Hod dle al kwijt wilde. De journalis ten verweten hem dat hij zijn oren te veel liet hangen naar ge bedsgenezeres Eileen Drewery. Hoddle betrok haar zelfs bij de voorbereiding op Frankrijk, kopten de kranten verontwaar digd. Ook toen Hoddle later in zijn WK-dagboek smeuïg vertelde over het wegsturen van Gas coigne, viel iedereen over hem heen. Behalve de bond, die hem zelfs in oktober een nieuw con tract gaf. Ook al presteerde En geland in de EK-kwalificatie slecht met een nederlaag in Zweden, een gelijkspel op Wem bley tegen Bulgarije en slechts winst uit tegen Luxemburg. De bond was echter machteloos toen Hoddle zichzel f in The Ti mes de strop omhing. ANP 1957 geboren 2 7 oktober in HayesMiddlesex 197 4 aangetrokken door Tottenham Hotspur. 1976 debuut bij Tottenham. 1979 debuut in Engelse elftal tegen Bulgarije 1981 wint FA Cup met Tottenham. 1982 wint tweede FA Cup met Tottenham. 1987 laatste wedstrijd voor Tottenham. Verkocht aan AS Monaco voor 2,5 miljoen gulden. 1988 Frans kampioen met Monaco onder huidige Arsenal- trainer Wenger. Laatste (53e) interland voor Engeland. 1991 naar Chelsea als amateur, daarna naar Swindon als speler/manager. 1993 promoveert met Swindon naar Premier League, keert terug naar Chelsea als speler/manager. 1994 met Chelsea in finale FA Cup, 0-4 tegen Manchester United. 1995 beëindigt loopbaan bij Chelsea. 1996 opvolger Venables als bondscoach na EK. 1997 kwalificatie voor WK'98 na 0-0 in Rome tegen Italië. 1998 uitschakeling Engeland op WK in tweede ronde tegen Argentinië na strafschoppen. Publiceert zijn controversiële dagboek 'World Cup Diaries'. 1999 bedolven onder lawine van kritiek na uitspraken over gehandicapten in The Times. 2 februari: ontslagen door bond. van onze sportredactie ARNHEM - Vitesse plaatste zich gisteravond zonder al te veel problemen voor de kwartfi nales van de Amstel Cup ten koste. Voor 9000 toeschouwers in het Gelredome moesten de Bredanaars er met 4-0 aan gelo ven. Machlas (2x) Reuser en Zongo tekenden voor de Arn hemse doelpunten. Ook Emmen en Fortuna Sittard bereikten de kwartfinales. To- todivisieclub Emmen won op ei gen terrein van van eredivisio- nist Cambuur: 2-0. Drie treffers van Ronald Hamming hielpen Fortuna in Enschede aan een 5- 2-zege op FC Twente. Emmen evenaarde met het be reiken van de laatste acht de beste prestatie uit de clubhisto- rie. In 1990 lukte het de Drenten ook. Toen verloor Emmen op 14 februari de kwartfinale van de latere bekerwinnaar PSV met 4- 0Deze editie versloeg de club in de tweede ronde eenvoudig Heerenveen. Vitesse moest het gisteren zon der de geblesseerde Willems, Di Marchi, Curovic, Trustfull en Booth stellen. Trainer Neu mann kon ook niet beschikken over de geschorste Kreek. NAC kon geen moment profiteren van de matige Arnhemse bezet ting. De ploeg speelde zonder bezieling en wekte de indruk zich al voor het eerste fluitsig naal met een nederlaag te heb ben verzoend. Champions League Bij Vitesse heerste tevredenheid over de eenvoudige zegeVer ko men in het bekertoernooi is ook voor de Arnhemmers meegeno men. De club wil echter meer. De ambitieuze voorzitter Karei Aalbers riep tijdens de nieuw jaarsreceptie van de Arnhemse club zo snel mogelijk Manches ter United achterna te willen. Daarvoor dient de vereniging volgend seizoen al Champions League te spelen. Mede dankzij het gepruts van Ajax en PSV staat de club halverwege de competitie op de tweede plaats. Toch is het zeer de vraag of Vi tesse die positie tot aan het ein de van de competitie weet te verdedigen. Vitesse is namelijk te veel afhankelijk van indivi duele kwaliteiten. Vooral de in breng van topscorer Nikos Machlas kan niet worden ge mist. De Griek speelde dinsdag met twee treffers en een assij opnieuw een cruciale rol. In de 29e minuut kopte Machls een voorzet van Laros knap i| Vijf minuten in de tweede hel het hij de vrijstaande Reusé scoren en weer drie minuten 1$ ter schoot hij de wedstrijd o( slot: 3-0. In de 72 e minuut bt keek Machlas van een afstand; hoe Zongo de. eindstand op 4- bepaalde, Even daarvoor vieib Fortes na zestien maanden ble sureleed zijn rentree. Zorgen In tegenstelling tot de scho: vaardige Machlas moet de Art hemse defensie trainer Neu mann zorgen baren. Goossec, en Zeman kwamen tegen NAi niet, onder druk te staan, ma« schoten opnieuw opbouwend kort. Neumann zou zijn plot; graag versterken met Alm Schreuder, ook dinsdagavon de beste speler van NAC. D, vraagprijs van zes miljoej schrikt de Arnhemmers voorla pig nog af. Waar Vitesse naar boven kijki heeft NAC andere zorgen. D Bredase ploeg staat voorlaatst in de competitie en moet de na competitie zien te ontlopen. Ee stunt je in het bekertoernooi ka het verloren seizoen redden. K dinsdag is handhaving in de ere divisie het enige doel. De vraa; is of dat met de in de winterstoi aangetrokken Robert van de Weert van AZ, Michael Hansa van Odense en spits Pet Thompson van non-League» club Lancaster City gaat luk ken. Vitesse - NAC 4-0 (1-0). 29. Machk 1-0, 50, Reuser 2-0, 54. Machlas 3-( 72. Zongo 4-0. Scheidsrechter: Ms Huiten. Gele kaart: Bosz (NAC, Aantal toeschouwers: 9.000. Vitesse: Westerveld; Zeman. Ms den Brom, Goossens en Van Him hum (Fortes), Van der Schaaf (81 Van der Schaaf), Jochemsen en La rosAmoah (61 Zongo), Machlas a Reuser. NAC: Karelse, Atmodikoro, Bos Zwanenberg en Feskens (51. Hans sen); Schreuder, Versteeg, Gudelj ei' Van der Weert; Arveladze (51 Thompson) en Shoukov. FC Twente - Fortuna Sittard 2-5 (1 5). 21. Kool 0-1, 22. Van Halst l-l 30. Hamming 1-2, 35. Gesthuizenï 3, 40. Hamming 1-4, 45. Hamming! 5, 66. Grujic 2-5. Scheidsrechter' Sterk. Gele kaart: Van Bomme (Fortuna). Aantal toeschouwers, 4600.. Emmen - Cambuur Leeuwarden 2-1 (2-0). 21. Stroeve 1-0, 42. Kooijmai 2-0. Scheidsrechter: Jol. Aantal toe schouwers: 5203. ANP van onze sportredactie MARSEILLE - De Belg Frank Vandenbroucke heeft de Grote Prijs La Marseillaise, de openings koers van het Europese wielerseizoen voor de profs, op zijn naam gebracht. De renner uit de Cofidis-ploeg was na 140 kilome ter tussen La Seyne-sur-Mer en Gardanne de snelste sprinter. Hij bleef de Duitser Jens Voigt en de Fransman Fredeiac Bessy voor. Uitgerekend in Frankrijk, onder de prestigieuze naam Grand Prix d'Ouverture Marseillaise, trapten de prof wielrenners die geen schrik hebben van de plaat selijke justitie gisteren officieus de eerste kilome ters van het nieuwe wielerseizoen weg. foto Boris Horvat/EPA van onze sportredactie GLASGOW - Trotse vaders die hun baby de naam van hun sportidool geven, zijn een veel voorkomend fenomeen. Maar wat een fervent fan van de Schotse topclub Glasgow Ran gers bedacht, gaat nog een stap verder. Vader Clark Kearny gaf zijn pasgeboren zoon dertien voor namen van dertien spelers van Glasgow Rangers. „Ik kon niet beslissen welke voornamen van de spelers ik zou nemen. Daar om heb ik maar alle voornamen van de basisspelers in de ge boorteakte laten opnemen." Gestolen Zijn baby heet voor de burger lijke stand: Cairo Lionel Sergio Lorenzo Colin Giovanni Bairy Ian Jorge Gabriel Stephane Rod Mason Kearny. Voor de moeder heet haar zoon Cairo Mason. „De andere na men kunnen me gestolen wor den." Overigens ontbreekt Arthur in het rijtje, de voornaam van Nu- man. En ook Dick van trainer- /coach Advocaat is er niet bij. Wel Giovanni, de voornaam van Van Bronckhorst. SID van onze sportredactie VAIL - Het eerste onderdeel van de wereldtitelstrijd alpine ski in de Amerikaanse plaats Vail, de Super G voor mannen, heeft gis teren twee winnaars opgele verd. Zowel de Oostenrijkse olympisch kampioen Hermann Maier als de Noor Lasse Kjus maakte op de piste van Beaver Creek in Colorado een tijd van 1.14,53. Het is een unicum in de 67-jari ge WK-historie dat er twee gou den plakken op hetzelfde num mer moesten worden uitgereikt. Ook op de Olympische Winter spelen is zoiets nimmer voorge komen. Het scheelde weinig of er waren zelfs drie skiërs op de eerste plaats gekomen. De Oostenrij ker Hans Knauss was slechts eenhonderdste seconde langza mer dan Maier en Kjus. Hayo Wareman De enige Nederlandse deelne mer, Hayo Wareman, eindigde als 39e. Hij finishte in'1.20,45, op bijna zes seconden van de beide winnaars. Naast Ware man had ook Harald de Man zich voor de WK geplaatst. Hij moest echter wegens een blessu re verstek laten gaan. Wareman doet volgende week ook nog mee aan de reuzenslalom en de slalom. Het evenement had eigenlijk een dag eerder moeten begin nen, maar de ovexwloedige sneeuwval stond toen het door gaan van de Super G voor vrou wen in de weg. Deze wedstrijc wex-d verplaatst naar vandaag. Geladen Maier benadrukte de Oosten* xijkse overheersing op de Supe: G. In veertien achtereenvolgen de belangrijke wedstrijden vai deze discipline eindigde sindi februari 1997 een Oostenrijke: bovenaan. Dit keer toonde Kjus die zich net als zijn landgenote extra geladen was over denigre rende uitlatingen van Maier c.s in de Oostenrijkse kranten, zie: gelijkwaardig. Op honderd me ter voor de finish lag hij nog 0,li seconde achter op Maier. Me' een uiterst gewaagde slotfas maakte de 28-jarige skiër ui: Siggerud, die in 1994 in Lille- hammer olympisch goud woi op de combinatie, zijn achter stand op 'Herminator' precie goed. Maier, die als tweevoudig olym pisch kampioen van Nagant (Super G en reuzenslalom) di druk van het favoriet zijn uit stekend aan kon, dacht tijden: de afdaling van Kjus op de pist: met de naam Birds of Pi-ey (roof vogel) even dat de Noor er m<3 de titel vandoor zou gaan „Maar gelukkig was dat niet zo Ik voel me wereldkampioen mijn verzameling titels is com pleet. Ik heb mijn doel al op hol eerste nummer bereikt", aldu: de 26-jarige superman uit Fla chau. ANP Olympisch kampioen Hermann Maier zette op de piste van Beavö Creek dezelfde tijd op de klokken als de Noor Lasse Kjus. foto Paul Hanna/Reutefi door MarkCaldenhoven EINDHOVEN - Als PSV-AZ (2- 0) een opmaat is voor wat het restant vaxx het voetbalseizoen te bieden heeft, dan wacht de ware liefhebber nog zware maanden. Het bekerduel kwam in de opmerkelijk volle Eindho- veuse arena geen moment op toeren. Het was dat een oex*ver- velend dweilorkestje de wed strijd luister bijzette, anders was de papieren topper zelfs ge ruisloos verlopen. AZ, de veiTassing van de eei~ste maanden van het seizoen, en het tot de winterstop geplaagde PSV schotelden het publiek een rommelig wedstrijdje voor, waarin de thuisploeg de kwali ficatie 'minst slecht' verdiende en zich daardoor als eerste plaatste voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB- beker. Twee jaar geleden werd PSV in de achtste finales nog de voet dwars gezet door hetzelfde AZ. Maar gisteravond konden de leerlingen van Wim van Ha- negem geen moment een vuist maken. Robson: „We hebben al lebei vergeefs gezocht naar vorm en ritme." PSV kwam in tegenstelling tot AZ fris uit winterstop. De ver kwikkende Spaanse zon had Bobby Robson en de zijnen - zijn verdedigers vooral - goed ge daan. Bij vlagen leek PSV zelfs een metamorfose te hebben on dergaan.. Franje heeft Robson in zijn selectie kennelijk afgezwo ren, degelijkheid is tot de komst van Eric Gerets het parool in Eindhoven. Die ommezwaai was nodig, vond Robson. „We hebben het over een andere boeg gegooid." Het verschil met AZ, en dan vooral de onderlinge confronta tie in september in Alkmaar (4- 1), was opmerkelijk. De bezoe kers konden geen moment een vuist maken en lieten zich tot er gernis van Van Hanegem gewil lig naar de slachtbank leiden. „Het duuitle te lang voor we zorgden voor één-tegen-één-si tuaties. Daarom zijn we nooit echt gevaarlijk geweest. Suprises Met surprises hadden Robson en Van Hanegem het vuurtje nog willen aansteken. Dat lukte niet. De Engelsman liet Robert Fuchs, sinds zijn entree in okto ber in alle wedstrijden van be gin tot eind present, uit tacti- Ruud van Nistelrooij (rechts) wordt geknuffeld door Dmitri Khokhlov nadat hij PSV op 2-0 heeft gezet. foto Koen Suyk/ANP sche overwegingen op de bank en presenteerde.Arnold Brug- gink. Van Hanegem, de ondoor grondelijke. liet AZ's nieuwe aanwinst Mike Obiku prevale ren boven Michel Langerak. De spits was vier maanden geleden met twee treffers nog verant woordelijk geweest voor de af straffing in de Alkmaarderhout. Nu zat Langerak zich in de dug out te verbijten. De Nigeriaan, die Feyenoord een aantal jaren geleden kleur gaf, maakte een onopvallende rentree in Neder land, na een verblijf op Cyprus en Mallorca. Obiku, 'de strip per', moest later toch plaatsma ken voor Langerak, maar toen had PSV door treffers van Jur- gen Dirkx (kopbal) en Ruud van Nistelrooij (intikkertje) zijn slag al geslagen. Stootkracht Het gebrek aan Noord-Hol landse stootkracht kwam PSV niet ongelegen. De defensie van PSV was in de eerste helft van de competitie de achilleshiel. Met 34 tegendoelpunten in negen tien wedstrijden bleef PSV al leen FC Utrecht, Willem II, For tuna Sittard, Sparta en RKC voor. Met het koppel Andre Ooijer/Jurgen Dirkx lijkt Rob son in de Spaanse zon zijn zaken in verdedigend opzicht voor el kaar te hebben. AZ klopte een paar keer aan de poort maar dat verontmstte doelman Water reus geen moment. Bovendien saneerde PSV pro fessioneel de rotte appels in de defensie uit de eerste dramati- sche maanden, Mai'cos dos San tos en Jorghino, weg. Met spits Claudio werd het tweetal voor de rest van het seizoen verhuurd aan respectievelijk Sporting Lissabon en Udinese. De selec tie van Robson werd met de re cente renovatie teruggebracht tot 28 spelers. Van dat aantal waren Stan Valckx, Ernest Fa- ber, Max-ciano Vink, Ovidiu Stinga, Abel Xavier en Yuri Ni- kiforov tegen AZ nog niet inzet baar. Daardoor was gisteravond in de basis van PSV alleen Dmi tri Khokhlov de Nederlandse taal niet machtig. En dat is wel eens anders geweest. De contouren van het nieuwe PSV waren evident. In de jacht op een plaats in Champions League is een sobere speelwijze tot kunst verheven. Flitsend was zelfs het productiefste spit- senduo van Nederland, Ruud van Nistelrooij en Luc Nilis, niet. De Belg werd al kort na de rust vanwege vermoeidheid vervangen en de topscorer van de ei'edivisie lag aan banden bij Peter Wijker, de captain van AZ, die PSV tussentijds verzuimde vast te leggen. Dat Van Nistel rooij toch PSV's bevrijdende tweede treffer voor zijn reke ning nam, tekende zijn klasse. Hij gaf PSV daaimee bovendien een handreiking op jacht naar de enige prijs die het rampsei zoen nog een licht kleurtje kan geven. PSV - AZ 2-0 (1-0). 26. Dirkx 1-0, 65. Van Nistelrooij 2-0. Scheidsrechter: Bossen. Aantal toeschouwers: 25.000. PSV: Waterreus; Van der Weerden, Ooijer, Dirkx en Oyen; Van der Doe len (77. Lucius), Khokhlov, Brug- gink en Iwan; Nilis (55. Kolkka) en Van Nistelrooij. AZ: Moens; Ricksen, Wijker, Rodri guez (80. Opdam) en El Hadroui; Van den Berg, Buskermolen en Van Galen (66. Langerak); Boussatta, Obiku en Huiberts (62. Hernandez). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28