af Diplomaat Koss dwingt respect Krajicek hoopt op zelfklevers Samaranch zoekt hulp hogerop Deur staat op kier voor Ids Postma Snelders wil terug naar zijn vrienden sport woensdag 3 februari 1999 27 Van Leeuwen naar AA Gent Marco Branca wil weer spelen Standard huurt Braziliaan Cruz Platt stapt op bij Sampdoria Coach Zwitserland neemt ontslag Tomasson in Deens elftal Peloton sportministers buigt zich over schorsingen en boetes Afscheid Taylor van internationaal cricket Boeve trainer Be Quick'28 Juan Antonio Samaranch houdt zijn openingsspeech op de werelddopingconferentie in Lausanne. foto Fabrice Coffrini/EPA door Henk Stouwdam LAUSANNE - Juan Antonio Samaranch heeft een drin gend beroep gedaan op alle re geringen en wereldwijde in stanties om te helpen bij de oplossing van het dopingpro bleem. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité deed die oproep gister ochtend in zijn openings speech op de werelddoping conferentie in Lausanne. Opmerkelijk was dat Sama ranch zich rechtstreeks richtte tot de Verenigde Naties, de Raad van Europa en Europese Unie, instanties die tot nu toe buiten de oplossing van het dopingprobleem werden ge houden. Daarmee erkende de IOC-voorzitter dat de sport wereld het dopingprobleem niet alleen kan attaqueren. De IOC-voorzitter deed bo vendien een dringend beroep op deze instellingen om te par ticiperen in een op te richten onafhankelijk anti-doping- instituut, samen met de medi sche wereld, de farmaceuti sche industrie en de sporters. Als Samaranch het heeft over de Verenigde Naties denkt hij in het bijzonder aan de we reldgezondheidsorganisatie, het internationale antidrug- programma en de UNESCO. Samaranch sprak ook alle re geringen aan op hun verant woordelijk voor een adequate wetgeving. Hij zou graag zien dat er wereldwijd strenge straffen worden opgelegd aan met name de illegale handela ren in dopingprodukten. Op dat onderdeel vindt hij de Nederlandse staatssecretaris van sport, Margo Vliegen- thart, aan zijn zijde. Zij sprak zich later op de dag eveneens uit voor harde sancties tegen de illegale handel. De straffen zijn in haar ogen niet afschrik wekkend genoeg voor een cir cuit met een omzet van, in Ne derland alleen al, 200 miljoen gulden. Vooruitlopend op een moeilij ke discussie tijdens de doping- conferentie verzocht Sama ranch de sportfederaties om eenheid te smeden. Hij doelde daarmee op de tweespalt die is ontstaan over de strafmaat bij dopinggebruik. In meerder heid wordt gepleit voor een uitsluiting van twee jaar bij een positieve plas. Maar twee machtige instanties als de voetbal- en wielerfederatie voeren zware oppositie, omdat een dergelijke sanctie in de praktijk einde carrière bete kent voor hun atleten. De IOC- voorzitter noemde hun rol cru ciaal voor een goede afloop van de conferentie. GPD TERNEUZEN - Remco van Leeuwen speelt volgend seizoen bij AA Gent. De Terneuzense A-junior, die geregeld in de hoofdmacht invalt, wordt opgenomen in de B-selectie van de Belgische eersteklasser. Van Leeuwen, voor wie ook belang stelling was van Eendracht Aalst, speelt dit seizoen wel al en kele keren met de B-kern van AA Gent mee. MIDDLESBROUGH - De Italiaanse voetballer Marco Bran ca heeft gedreigd de Engelse club Middlesbrough aan te kla gen bij de wereldvoetbalbond Fifa. Branca wil zijn carrière voortzetten bij Middlesbrough, maar de club weigert dat. Door een ernstige knieblessure kwam Branca dit seizoen pas 25 minuten in actie voor Middlesbrough. De club uit de Premier League kondigde afgelopen maand aan dat de loopbaan van de 34-jarige aanvaller voorbij is. De voormalige speler van Inter Milan denkt daar heel anders over. Branca verbleef de afgelopen vier maanden in zijn ge boorteland om te herstellen en keerde maandag terug. Vol gens de speler hebben Italiaanse doktoren hem speelfit ver klaard. Middlesbrough baseert zich echter op Engelse artsen die de knie van Marco Branca ongeschikt achten voor top voetbal. RTR MILAAN - De Belgische club Standard Luik heeft voor de rest van het seizoen de Braziliaanse verdediger Andre Cruz ge huurd. De oud-international staat onder contract bij AC Mi lan. Cruz speelde al van 1990 tot 1994 bij Standard, waarna hij verhuisde naar Napoli. Vanaf 1997 komt hij uit voor AC Milan. RTR GENUA - De Brit David Platt heeft ontslag genomen als trai ner van de Italiaanse club Sampdoria. De nummer zeventien uit de Serie A won niet één keer sinds de 3 2 -j arige Platt medio december het roer overnam van Luciano Spaletti. De clublei ding wilde de coach nog een laatste kans gevenmaar Platt be sloot zelf op te stappen. De oud-international heette officieel 'supervisor', omdat hij niet over de vereiste trainerspapieren in Italië beschikt. Platt nam het verrassende besluit in het trainingskamp van Sampdoria in Toscane, voor de aanstaan de competitiewedstrijd tegen Cagliari. Ook Vicenza heeft gisteren zijn trainer ontslagen. De leiding van de club uit de Serie A besloot Franco Colombaweg te stu ren na de negende seizoensnederlaag, zondag tegen Fiorenti- na (3-0). Vicenza staat na negentien speelronden zestiende met zestien punten. Colomba trad juni 1998 in dienst van de club. Hij verving destijds Francesco Guidolin. AFP/RTR BERN - Stephane Oberer heeft zijn functie als coach van het Zwitserse Davis Cup-team neergelegd. Hij nam het besluit nadat topspeler Mare Rosset had laten weten niet meer voor de nationale ploeg te willen spelen met Oberer op de bank. Als opvolger wordt de voormalige topper Jakob Hlasek genoemd. SID KOPENHAGEN - Feyenoorder Jon Dahl Tomasson is opge nomen in de Deense selectie voor de vriendschappelijke inter land tegen Kroatië op 10 februari. Denemarken gaat voordat duel op bezoek in Split. Bondscoach Bo Johansson inviteerde ook de licht geblesseerde ex-PSV'er Jan Heintze, die nu uit komt voor Bayer Leverkusen. RTR fan onze sportredactie - Het kenmerk de eerste dag Werelddo- in Lausanne een eensgezindheid zonder In een peloton sportbe- onder wie staats- Vliegenthart van was sehaatsgod Johann- Koss de uitblinker. Hij riep ïamens de Atleten Commissie ninimaal twee jaar schorsing >p te leggen voor het eerste do- jingvergrijp en kapitaalkrach- :ige sporters boetes op te leggen /an minimaal 100.000 dollar, /liegen thart en ook Wim Cor- aelis, de portefeuillehouder ;opsport van NOCNSF, vonden lit een krachtig signaal. De op van Erica Terpstra leg- in haar rede eveneens de na- op de sporters zelf. „De intenties moeten nu omzetten in maatregelen, houd hier een sterk gevoel over dat er wat moet gebeu sprekers uit de politiek, tot Witte Huis aan toe, bena drukten straffen bij de doping- Destrijding. Hein Verbruggen van de wielrenunie UCI vond iet allemaal maar niets. „Straf fen, altijd ligt de nadruk op straffen. Niemand heeft het Dver het grote probleem van de unopspoorbare producten." [n de sportwereld, die op de dag van de werelddo veel meer aan komt, is nog geen eenheid de Medische Code en de strafmaat. Wiel tennis en voetbal waren gekant tegen een sanctie twee jaar Verbruggen zei dat de UCI is tot ondertekening alleen in het uiterste ge val, bijvoorbeeld om het wiel rennen op het olympisch pro gramma te houden. Hij is nog altijd niet voor schorsingen van twee jaar omdat hij zeker weet dat zo'n straf bij een eerste over treding voor geen rechtbank overeind blijft. Verbruggen blijft voor flexibele sancties verschillende sporten. Ronaldo IOC is dat intussen ook, want het is juridisch uitgezocht. „Je kunt Ronaldo niet twee jaar uit het voetbal verbannen", al dus Verbruggen. „Als er claims komen, betaalt dan ook ieder een mee? Er zal in deze confe rentie trouwens niets worden ondertekend. Er worden alleen een stel resoluties aangeno men." Compromis Jacques Rogge, vice-voorzitter van de medische commissie, zei dat er een aanvaardbaar com promis in de maak is. ,,De bon den die hard werken, moeten we belonen. De bonden die niets doen, zullen harder moeten werken." Schorsingen voor minimaal twee jaar stonden wel centraal in de politiek getinte discussies. Margo Vliegenthart was genu anceerd, al had Koss haar met zijn krachttermen wel aange sproken, De Medische Code dient volgens de viervoudig olympisch kam pioen deze week te worden her schreven. Topsporters kunnen voortaan alleen nog aan Olym pische Spelen deelnemen als zij een medisch paspoort bezitten, waarin zij de medische code en hun eigen gedragscode hebben ondertekend, waarin hun do- pingtestresultaten staan ver meld en waarin zij akkoord gaan met uitspraken van het In ternationale Sporttribunaal. Koss sloot af: „Laat deze confe rentie historisch zijn." Uitstekend idee In alle redevoeringen kwam naar voren dat de instelling van een onafhankelijk dopingbu- reau een uitstekend idee van het IOC is. Maar het IOC, tot voor kort voorganger in dopingregle- mentering, mag het niet optui gen, beheren en regisseren. ..Het moet een onafhankelijk bureau zijn", zei ook Vliegenthart bij herhaling. De Britse sportmi- nister Banks zag het opzetten van het Dopingbureau als een zaak van de Wereldgezond heidsorganisatie van de Ver enigde Naties. Het corruptieschandaal binnen het IOC was daar debet aan. De 'Heren van de Ringen' hebben aan geloofwaardigheid inge boet. Vliegenthart omzeilde de stelling diplomatiek, collega's van haar, zoals de Duitse minis ter Otto Schily, openden recht streeks de aanval op IOC-voor zitter Juan Antonio Samaranch en eisten zijn aftreden in ver band met de onthulde omko ping in Salt Lake City. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - De schaatsbond beslist na de wereldkampioen schappen sprint over de invul lingvan de drie startplaatsen op de 1000 meter bij de WK afstan den, in maart in Heerenvecn. Ids Postma solliciteerde zondag tijdens de wereldbekerwed strijden in Berlijn openlijk naar een startplaats op de 1000 me ter, de afstand waarop hij de olympische titel bezit. Coach Henk Gemser bracht die wens over aan het sectiebestuur lan gebaanschaatsen. Dat besloot ompasna de WK sprint, op 20 en 21 februari in Calgarv, de drie Nederlandse rijders op de kilo meter bekend te zullen maken. Dat scenario lijkt niet in het voordeel van Postma, die van de Nederlanders momenteel de derde seizoentijd heeft staan. Naar verwachting zullen de we reldkampioenschappen sprint op het wonderijs van de Olym pic Oval snellere tijden opleve ren en Postma in die stand laten kelderen. In dat geval heeft de Fries, die al de WK allround en de WK sprint moet missen, wei nig uitzicht meer op een startbe- wijs op de 1000 meter bij de WK afstanden. Wereldbeker In het klassement om de wereld beker heeft Postma door deel name aan slechts een wedstrijd, zondag in Berlijn, ook een ach terstand op de sprinters Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars. Het sectie- bestuur lijkt niet genegen een skate-off uit te schrijven. Post ma resteren bij de WK afstan den de 1500 en 5000 meter. ANP van onze sportredactie SYDNEY - Mark Taylor, cap tain van de Australische ploeg, heeft gisteren in Sydney af scheid genomen van het inter nationale cricket. De 34-jarige Australiër volgde in mei 1994 Allan Border op als aanvoerder. Taylor verklaarde de ambitie te missen langer door te gaan. Hij debuteerde in 1988 in het test cricket met de wedstrijd tegen West-Indië. In 104 testmatches scoorde hij 7525 runs, waaron- ZWOLLE - Peter Boeve maakt hel seizoen af als trainer van zaterdag hoofdklasser Be Quick'28 uit Zwolle. De oefenmeester uit Ud- del bereikte gisteren over eenstemming met de Zwolse club, die trainer Jan de Graaf aan de kant had gezet. Oud-Ajacied Boeve, voormalig trainer van de amateurs van DO- VO en DVS'33, werd voor de winter ontslagen als coach van RKC. GPD der 19 century's (meer clan 100 runs). Bovendien kwam hij uit in 113 eendaagse interlands waarin hij 3514 runs bijeen- sloeg. Als captain voerde hij Australië aan in 50 testmatches. Hij won er 26 en verloor er 13. De rest eindigde in een draw. Hij ver overde drie keer de Ashes, de trofee die staat op de zege in de tweejaarlijkse testserie tegen Engeland. Record In oktober 1998 evenaarde hij met 334 not out het Australisch record van Don Bradman als hoogste score in testcricket. In december werd hij de beste van ger in testcricket. Met zijn 157e vangbal verbeterde hij het we reldrecord van Allan Border. Taylor kondigde aan wel door te gaan voor New South Wales in de Australische competitie. Daarnaast wil hij bij het inter nationale cricket betrokken blijven als televisiecommenta tor. De Australian Cricket Board neemt op 12 februari de beslis sing over zijn opvolging. Steve Waugh is de voornaamste kan didaat. Hij is momenteel al cap tain in de eendaagse interlands. Maar ook Shane Warne en Mark Waugh worden genoemd als mogelijke opvolger van Taylor. RTR Richard Krajicek naast de postzegel met zijn eigen beeltenis. PTT Post geeft de zegel van 80 cent uit om het 100-jarig bestaan van de tennis- bond KNLTB te vieren. foto Koen Verheyden/ANP Nederlands beste tennisser vereeuwigd op postzegel door Peter Quwerkerk ROTTERDAM - Vroeger, vroeger moest je dood zijn wilde je gezicht op een postzegel tronen. Je mocht je leven eens vergooien, verdwalen aan de zelfkant van het bestaan. Eindigen in de goot. Alleen voor het vor stenhuis werd een uitzondering gemaakt. Maar tijden veranderen. Tegenwoordig hoef je maar één keer Wim bledon te winnen, tennissend het laatste de cennium van de eeuw te beheersen - althans wat Nederland betreft -, en er wordt al een postzegel van je gemaakt. Ook al ben je pas 27 jaar. Nog niet op eenderde van je statisti sche leven. „Maar het is een hele eer," sprak Richard Krajicek. toen gistermiddag op het PTT Postsorteercentrum in Rotterdam de emis sie werd volbracht van de tachtigcentszegel waarop 'De Kraai' al serverend een brief in een baan om de aarde mept. En hij meende het. Wimbledon winnen is een eer, dit voel ik ook zo." De 100-jarige KNLTB, zeg maar tennis- bond, vond het een mooie jubileumgedach te: een 'eigen'postzegel. Bij PTTPost komen er jaarlijks ruim honderd verzoeken binnen, van bedrijven, instellingen of particulieren. Maar er kan maar aan een stuk of tien ge hoor worden gegeven. Waarom het de ten- nisbond lukte? Binnen een bedrijf zijn daar allerlei redenen voor aan te geven, bijvoor beeld als de directeur het maar leuk vindt. Henk Koster Maar de feiten zijn dat de Arnhemse gra fisch ontwerper Harold Slaterus de op dracht kreeg; dat hij naar een mooie, dyna mische foto zocht en die vond in het archief van tennisfotograaf Henk Koster; dat het er een was van een serverende Richard Kraji cek op de US Open en dat iedereen vervol gens verrukt werd. Krajicek incluis. Voetballers, of zaakwaar nemers van voetballers willen nog wel eens gauw zeuren over portretrecht, maar Kraji cek vond het een leuk idee dat er zes miljoen zegeltjes van hem werden gemaakt. Hij gaf zijn toestemming, en zag bij een eerste ken nismaking dat het groene hardcourt van New York was veranderd in meer Neder lands, oranje gravel. Bovendien dat als de tekst de lijnen moesten voorstellen, hij een verschrikkelijke voetfout maakte en hij zag dat er een bal voor zijn voeten wegviel. „Ik dacht: wat doet die bal daar nou?" Maar de vraagtekens werden snel opgehel derd. De voetfout bleef, maar die bal was een grafisch geintje: de bal was onderdeel van een zogenaamde 'doorloper' - plak er een postzegel onder, en jeziet Krajicekklaar voor de smash. Geen raar idee, in zesmiljoenvoud de wereld over te gaan? „Och... Ik hoop ook dat er van die zelfklevende exemplaren in omloop worden gebracht. Al dat gelik. Ik gebruik zelf alleen maar zelfklevers." Het blijft een zeldzaamheid, levende Ne derlanders die postzegels sieren. Maar hele maal een primeur is het niet. Er gingen er Krajicek toch nog een paar voor: vadertje Drees, Wim Kan. Freek de Jonge, Ronald Koeman (duidelijk zichtbaar op een WK- zegel) en ook op de Olympische zegels van 1992 waren sportlieden herkenbaar. De ze gel is tot medio 2002 te gebruiken en vanaf vandaag te koop. GPD van onze sportredactie GLASGOW - Na elf jaar Schot land heeft hij het wel gezien: Theo Snelders keert na dit sei zoen terug naar Nederland. Maar aan stoppen denkt de 35- jarige keeper nog niet. „Ik denk dat ik nog zeker twee tot drie jaar mee kan, ik ben namelijk altijd zuinig op mijn lichaam geweest", zegt Snelders in zijn woonkamer in Glasgow. Theo Snelders is nog altijd een naam. In Nederland, maar nog meer in Schotland. Vooral door zijn succesjaren bij Aberdeen. „Acht jaar heb ik er gezeten, acht prachtige jaren. Het was mijn mooiste tijd, privé en spor tief." In zijn eerste jaar werd hij er al Speler van het Jaar. „Ik was de eerste buitenlander die de ti tel kreeg. Toen dacht ik echt dat ik het nog wel tien jaar zou uit houden bij Aberdeen, zo goed beviel het me." Niet meer nodig Maar na acht jaar was hij plot seling niet meer nodig bij Aber deen. „Dat is allemaal een beet je raar gelopen, daar wil ik het niet meer over hebben." En toen Glasgow Rangers aan de bel trok, hoefde Snelders dan ook niet lang na te denken. Sportief kende de in Westervoort gebo ren doelman echter zware tij den. „Hoeveelste keeper ik nu ben? Ik ben de tel kwijtgeraakt", lacht hij als een boer met kies pijn. „Ach, ik heb in drie seizoe nen maar achttien keer in het eerste gespeeld, verder keepte ik gewoon in het tweede." Van die achttien duels keepte hij overigens wel twee keer in de Champions League. „Tegen Ajax nog wel, dat was natuur lijk prachtig. We kregen in de Arena flink op onze donder, maar toch ging ik met een goed gevoel van het veld. Voor 't eerst beschouwde ik een nederlaag toch als een klein hoogtepunt." Het leven is goed in Schotland. „Wij leiden hier een heel vrij le ven. Verplichtingen met betrek king tot kennissen en familie hebben we niet, omdat ze sim pelweg in Nederland zitten. Zo heeft alles zijn voor- en nade len." Toch heeft hij het nu wel gezien. „Wij hebben nu twee kinderen, de oudste wordt dit jaar zes. Dat speelt mee in onze beslissing om terug te keren naar Nederland. We willen weer in Enschede gaan wonen, daar hebben we onze vrienden." Over zijn sportieve toekomst verkeert de voormalige keeper van FC Twente nog in het onge wisse. Feit is wel dat Heracles Almelo belangstelling voor Snelders heeft. „Nee, er is nog geen contact geweest. Ik wacht het rustig af. Ik wil gewoon nog een paar jaar met plezier voet ballen en dan 't lief st bij een club die ook nog iets voor mij kan be tekenen na mijn actieve perio de." GPD Theo Snelders keepte in 1996 voor Glasgow Rangers twee wedstrij den in de Champions League, waarvan een tegen Ajax. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27