Veere moet blijven zoals het is PZC PZC Design-rek voor fietsen Poortactie voor metaal-CAO Schuldenvrije start dankzij nieuwe wet GS vragen Borst om klaarheid over effect korting ziekenhuis zeeland 21 Toekomstvisie B en W vooral gericht op behoud van huidige sterke punten [Provincie keurt [wijziging plan Reimerswaal af Extra budget voor hulp jongeren Boogerd-Quaak wil lijst trekken Project tegen vereenzaming Staten wijzer over plan Bakker Spijt van diefstal kinderkleding Fitheidsproject voor ouderen in Veere en Borsele woensdag 3 februari 1999 faoorLukas Fransen iVEERE - Het karakter en de identiteit van de gemeente Vee- re mogen de komende tien jaar niet ingrijpend veranderen. Zo als Veere nu is. wil het blijven. Een gemeente waarin het goed wonen en recreëren is. Maar ook een gemeente met veel groen en natuurschoon en een uitgebreid cultureel erfgoed. Dat staat in een nota waarin het college van B en W de identiteit van Veere omschrijft. be gemeente Veere is op 1 janu ari 1997 ontstaan door het sa mengaan van de voormalige '^gemeenten Domburg, Westka- "pelle, Mariekerke, Valkenisseen ^Veere. Dat deze vijf elk een eigen identiteit hebben, blijkt uit de Verschillende religieuze en ''maatschappelijke stromingen "♦die nu in de gemeenteraad bijna ;<even sterk zijn vertegenwoor digd. Dat is één van de redenen Tdat het de afgelopen twee jaar tjnoeilijk is geweest voor de di a: ^KRUININGEN - De provincie heeft dinsdag besloten de fa cetherziening van het bestem mingsplan Buitengebied van de (^gemeente Reimerswaal af te .Keuren. "Met die herziening probeert de '^gemeente onder meer grote var kensstallen te weren. De herzie ning is inmiddels achterhaald 1 \loor de provinciale streekplan- mherziening intensieve veehou derij. ^Het beleid uit dit streekplan rrnoet volgens de provincie over genomen worden in het ge meentelijke bestemmingsplan "ÏDaar heeft de gemeente een jaar de tijd voor. Varkens- en kip penboeren krijgen overigens %iet de kans om van de provinci ale afkeuring van het bestem mingsplan te profiteren. Alle •bouwaanvragen voor stallen ijWorden met oog op de bestem- ^mingsplanwijziging voor een '^periode van twee jaar aange houden. nieuwe gemeente een duidelijke algemene visie te ontwikkelen waarin de identiteit van de ge meente is vastgelegd. De andere twee gemeenten op Walcheren hebben grootse toe komstvisies geopenbaard, waarbij met name Middelburg gretig naar Veers grondgebied kijkt. Het college van B en W heeft met de nota een eerste aanzet gegeven met het ontwik kelen van een eigen toekomst en ontwikkelingsvisie. Centraal hierbij staat de vraag: Wat voor gemeente zijn we en wat voor gemeente willen we worden? Onder de paraplu van zo'n visie is het makkelijker om plannen te maken en in te springen op nieuwe ontwikkelingen, Woongenot In de nota wordt vastgesteld dat de identiteit van de gemeente Veere uit vier elementen be staat. Veere is een woon-, toeris tische, recreatieve en groene ge meente. Daarnaast heeft zij een uitgebreid cultureel erfgoed op haar grondgebied. Het college geeft bij elk van de vier elemen ten aan in welke richting die zich het beste kunnen ontwik kelen. De nadruk wordt daarbij gelegd op verbetering van de kwaliteit van de bestaande voorzieningen. Uitbreiding gaat ten koste van het woonge not en het karakter van het lan delijke gebied. B en W hechten veel waarde aan de kwaliteit van de woonomge ving. Om aantasting van het woonklimaat te voorkomen, mogen woonkernen niet te veel groeien. Nieuwbouw moet zo veel mogelijk worden gebruikt om de groei van de plaatselijke bevolking op te vangen. Het col lege wil meer seniorenwoningen bouwen en het tweede-wonin- gengebruik terugdringen. Om overlast tegen te gaan moeten zowel horeca- en recreatievoor zieningen als bedrijven zoveel mogelijk buiten de dorpskernen worden gevestigd. Grenzen Recreatie en toerisme en de voorzieningen die daarmee ver band houden zijn niet meerweg te denken uit Veere. De omvang hiervan heeft volgens het colle ge bijna zijn grenzen bereikt. Het beleid is daarom gericht op uitbreiding van de kwaliteits Bezoeken aan Neeltje Jans moeten nog verder worden gestimuleerd, vinden B en W van Veere. verbetering en niet op uitbrei ding van de accommodatie. Als de gemeente toch locaties aan wijst waar mag worden uitge breid. mag dat niet ten koste gaan van het woonklimaat en natuur en landschap. Een opho ping van toeristische voorzie ningen mag ook niet leiden tot overvolle stranden en parkeer en verkeersproblemen. B en W willen de mogelijkheden voor dagrecreatie stimuleren en uit bouwen. Naast, het historische stadje Veere, kan vooral een be zoek aan de stormvloedkering en het bijbehorende informatie centrum op Neeltje Jans aan trekkelijker worden gemaakt. Monumenten Door de uitbreiding van woon kernen en zomerwoningen en de aanleg van wegen en bedrijven terreinen is de groene ruimte in de loop der jaren steeds kleiner geworden. B en W willen een halt toeroepen aan de toene mende verstedelijking van het buitengebied. Het college maakt zich tevens sterk voor be houd en restauratie van monu menten, zoals het beschermde stadsgezicht van Veere, buiten plaatsen en hofsteden. Bepa lend voor de identiteit van de foto archief Wim Riemens hele gemeente is ook de eigen en aparte identiteit van de afzon derlijke kernen. Behoud hier van is niet alleen uit historisch oogpunt belangrijk, maar ook omdat het voor een deel het woonklimaat bepaalt. De nota komt aan de orde in een raadsbrede commissievergade ring op 25 februari om 19.30 uur in het gemeentehuis in Koude- kerke. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wal een 'zwevend' budget van 150.000 gulden beschikbaar stellen voor onverwachte noodsituaties in de jeugdhulpverlening. Het college komt met dit voorstel nadat in december vorig jaar bekend werd dat Stichting Jeugdzorg 23 jongeren die dringend hulp nodig hadden niet kon helpen. De provincie trok ruim drie ton uit om de wachtlijsten weg te werken. De wachtlijst is inmiddels geslonken tot vijf jonge ren. Jeugdzorg hoopt binnenkort een maatschappelijk wer ker aan te nemen waarna de wachtlijst binnen korte tijd weg moet zijn. Bij de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) zijn met het geld drie extra plaatsen voor jongeren die niet meer thuis kunnen wonen vrijgemaakt. Bij het AZZ bestaat nog een wachtlijst van 32 jongeren. BRUSSEL - Binnen D66 hebben zich vier kandidaten gemeld voor het lijsttrekkerschap voor de Europese verkiezingen van juni, onder wie ook de Zeeland afkomstige Europarlementa riër J. Boogerd-Quaak. Op het laatste moment heeft ook Lou- sewies van der Laan, woordvoerster van Europees commissa ris Van den Broek, zich aangemeld als kandidaat.Naast Van der Laan zijn oud-Kamerlid Bob van den Bos, zittend euro parlementariër Boogerd-Quaak en Floor Kist, beleidsmede werker bij het politiekorps Amsterdam-Amstelland, kandi daat-lijsttrekker. MIDDELBURG - Het Provinciaal Overleg Samenwerkende Ouderenbonden (POSO) krijgt van Gedeputeerde Staten van Zeeland een jaarlijkse subsidie van 75.000 gulden. Met dit geld zet de het bij het Klaverblad ondergebrachte Poso een project op ter voorkoming van een sociaal isolement van ou deren. Het project zal bij Scoop, Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur, worden uitgevoerd. MIDDELBURG - Het Middelburgse college van B en W ont vangen deze maand alle statenfracties om de toekomstplan nen van de stad te promoten. De Zeeuwse hoofdstad gaf stedenbouwkundige Riek Bakker vorig jaar opdracht een toekomstvisie tot 2030 te maken. Zij presenteerde die plan nen, die onder meer voorzien in een bevolkingsgroei tot 56.000 inwoners en het vergroten van het Veerse Meer, eind vorig jaar. Dinsdag beten de Statenleden van AOV. RPF/GPV, de SGP, de Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij, Delta Anders, GroenLinks en de Partij Stoffels het spits af. Zij kregen onder meer een presentatie van de toekomstplannen, gevolgd door een toer door de stad. Daarbij werd met name aandacht besteed aan de ambitieuze plannen die Middelburg heeft met de Mortiere. Daar moeten bedrijven, perifere detailhandel en woningen komen. De overige fracties komen op 8,9,11 en 16 februari op bezoek. MIDDELBURG - Een 63-jarige vrouw uit Goes wilde kinder kleding naar haar familie in Suriname sturen, maar ze had geen geld. Dat probleem trachtte ze op te lossen door op 7 juli vorig jaar kinderkleding uit een Goese zaak te stelen. Toen ze de kleding in haar tas had gestopt, werd ze bij het verlaten van de winkel betrapt. Op de zitting van de Middelburgse politierechter toonde de verdachte gisteren veel spijt van haar daad- „Ik zal het nooit meer doen." De politierechter vond een voorwaardelijke boe te van 750 gulden de meest passende straf. door Winnie van Dam MIDDELBURG - Een kans op een nieuwe start. Dat biedt de y Wet Schuldsanering Natuurlij ke Personen (WSNP) aan men sen die financieel aan de grond I'zitten. Deze wet, die vorig jaar december in werking trad, biedt gezinnen en eenmanszaken de s kans om tot een schuldenvrije situatie te komen. De Gemeen telijk Kredietbank Middelburg 3;(GKB) is dé bank in Zeeland die ^personen hierbij een helpende e<kand toesteekt. Momenteel ^£heeft de bank de eerste aanvra- 'egen voor hulp van de bank in be handeling. 0-.„De WSNP is eigenlijk geen wet :op zich, maar een aanpassing ^van de Faillissementswet", legt N. Maqdache uit. Zij is werk zaam bij de Kredietbank in Middelburg. Die wet was vol gens Maqdache te streng voor 'Jan met de Pet' en gefailleerden ^van een eenmanszaak. Die kre ngen volgens die oude wetgeving ®geen échte kans op een nieuwe, a'schuldenvrije start Vaak zaten ze in een uitzichtloze situatie -met een jarenlange achtervol ging van schulden. Daarbij ymoesten zowel gezinnen als ex- Jondernemers alle zelfstandig heid uit handen geven aan een curator, die vanaf die tijd over REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl alle geldhandelingen van de ge dupeerden zou waken. Voor ie der dubbeltje moest hij bij wijze van spreken een krabbel zetten. Aan deze situatie hoopt de wet gever een einde te hebben ge maakt met intrede van de WSNP. Volgens Maqdache komt niet iedereen met schulden in aan merking voor dit systeem. „Zij moeten wel hun medewerking verlenen. Daar hoort ook bij dat een curator over het geld be schikt. En ze moeten kunnen aantonen dat ze in het verleden alnetjes hun schulden afbetaal den." Dat systeem lijkt mis schien weinig te verschillen van de oude situatie, maar één es sentiële factor onderscheidt de WSNP van de Faillissements wet: na drie of vijf jaar, afhan kelijk van de persoon en de hoogte van de schuld, worden de resterende schulden omgezet in een natuurlijke verbintenis. „Dan bestaat die schuld nog wel, maar de rechter kan hem dan niet meer afdwingen." Vol gens Maqdache betekent dat in de praktijk voor 'de gewone man' dat hij bevrijdt is van al zijn schulden. „De rechter ver leent, zoals hij dat dan noemt, de schone lei. Je bent dan vrij om weer over je eigen geld te be schikken." Dit betekent volgens haar niet dat de WSNP onuit puttelijk is. Als iemand schul denvrij is verklaard, mag hij daarna tien jaar lang geen ge bruikmaken van de voorzie ning. Achterhaalde en onbruikbare parkeersleuven aan het Bellamypark. foto's Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Niet eens zo gek lang geleden werd besloten om fietssleuven bij het Bellamy park in Vlissingen in te graven, zodat ze geen sta-in-de-weg vormden. Sceptici voorspelden al dat maar weinig fietsers hun vervoermiddel daarin zouden parkeren. De grove banden van mountainbikes, de all ter rain bikes, zijn te breed voor de fietssleuf. Enna- tuurlijk slippen de sleuven binnen de kortste ke ren dicht. Zo gebeurde. Het Bellamypark kreeg er lage fietsbeugels voor terug. Maar ook die boogvormige ijzeren standaards sloegen niet aan. Heel zelden staat er een fiets in. Want voor je het weet, krijg je een slag in je wiel. Fietsen vinden er een te wankel houvast. Op het terrein voor het nieuwe bioscoopgebouw Cine City in Vlissingen hebben ze de oplossing gevonden. Fietsers latexx hun fiets er gi'aag ach ter. Een mooi vormgegeven roestvrijstalen fiet senrek - 'het lijkt wel design, of kunst' - springt in het oog. De halve royale ronde bogen kunnen legio fietsen in diverse maten herbergen. Rij wielen leunen er tegenaan, ze staan vast en het. ziet er nog verzorgd uit ook. Het ontwexp past bij het gebouw van Cine City. Op het Bellamy park hoeft het misschien niet zo glad te zijn of te blinken, maar het heeft wel iets als het rek goed staat bij zijn omgeving en de fiets niet omvalt. Mooi en praktisch fietsenrek bij Cine City. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben in een brief aan minister Borst van volksgezondheid vragen gesteld over de ombuigingen bij ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. Eén van de bezuini gingsmaatregelen van het zie kenhuis is de verhuizing van de geriatrische afdeling GAAZ (ouderenzorg) naar een andere verdieping. GS willen weten of daarvoor toestemming van de minister nodig is. Bij de komst in 1992 van de Ge riatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis in het streekzieken huis was het uitgangspunt dat de afdeling op de begane grond zou komen. De redenen voor die plaats waren dat de patiënten gemakkelijk naar buiten kon den gaan en dat de ruimtelijke oriëntatie van de patiënten ge- waarborgd bleef. Dwalen Bovendien werd hierdoor het suïcidegevaar bepei-kt. En doordat er op de begane grond een afsluitbaar gedeelte was, konden patiënten niet in het trappenhuis of in de lift gaan dwalen. Doordat het ziekenhuis foi"s moet bezuinigen, wordt onder meer de GAAZ-afdeling ver plaatst naar de vierde etage, waar ook de afdeling interne ge neeskunde is. Het college van GS vraagt zich af hoe de uit gangspunten en zorgkwaliteit op die andere verdieping behou den kunnen worden. Daarom heeft ze aan de minister ge vraagd of het mogelijk is de af deling te verplaatsen zonder toestemming van het ministe- rie. Tevens merkt het college op dat de leden van de GS niet blij zijn met de verhuizing. Het college schreef de minister aan, op vragen die de staten fractie van D66 in november vo rig jaar stelde. Die wilde weten of het verplaatsen van de geria- trische afdeling in strijd was met het uitgangspunt en de ar gumenten om de afdeling op de begane grond te realiseren. Daarop antwoordde het college instemmend. Tevens heeft de statenfractie de vraag gesteld of het mengen van geriatrische patiënten met pati ënten interne geneeskunde een kwalitatieve achteruitgang zal zijn voor beide groepen. Het col lege benadrukt in haar ant woord dat de GAAZ een aparte afdeling is met een afwijkend opnamepatroon en een gemid deld lange verpleegduur. Vol gens het college houdt de Inspectie voor de Gezondheids zorg de situatie kritisch in de gaten. door Maurits Sep MIDDELBURG - FNV Bondge noten heeft dinsdag in Middel burg actie gevoerd voor een nieuwe CAO voor werknemers in de sector metaal en techniek. Bij het bedrijf Herder op indu strieterrein Arnestein werden de werknemers in alle vroegte opgewacht met pamfletten en gevulde koeken. In de loop van de dag bezochten de bondsbe- stuurders metaalbedrijven en garages. Op de pamfletten heeft de bond haar eisen en de reacties van de werkgevers tegen elkaar afge zet. Die liggen op cruciale pun ten mijlenver uiteen, beaamde Celil Qoban van FNV Bondge noten gisterochtend. Hij ver wachtte daarom niet dat de on derhandelingen dinsdag tot een akkoord zouden leiden. De bond eist 3,5 procent loons verhoging; de werkgevers heb ben nog geen bod gedaan. Waar de werknemers avondwerk en oproepdiensten beter betaald willen hebben, willen de werk- gevers de gewone werkdagen verlengen, van zes uur 's och tends tot tien uur in de avond. Verder willen zij achttien zater dagen per jaar inroosteren. Op voorstellen van de bond om een commissie in te stellen die naleving van de CAO moet con troleren en om een Arbo-coördi- nator aan te stellen, is geen reac tie gekomen. Overwerk „Natuurlijk wijzen de werkge vers op flexibiliteit en dat dat nodig is vanwege de concurren tie. Maar daarom moet over werk nog wel gewoon worden betaald", stelde Qoban. „Flexi biliteit wordt misbruikt. Als je ziet hoe flexibel werknemers nu al zijn, ze werken al heel onre gelmatig. Bovendien, zo slecht gaat het helemaal niet in deze sector. De werkgevers kunnen best meer betalen. Over het al gemeen kunnen ze zelfs moeilij k aan mensen komen." Qoban heeft in deze een mede stander uit onverwachte hoek: A den Herder, directeur van het bedrijf waar Qoban gisteroch tend actie voerde. Hij vindt dè eisen van de vakbond helemaal niet irreëel. „Natuurlijk is flexi biliteit voor ons van belang, met name in de zomer, als wij het al tijd drukker hebben. Maar ik vind dat je de mensen voor die flexibiliteit wel moet betalen. Wij betalen het dubbele voor overuren." Den Herder zou er, zegt hij, geen moeite mee hebben als de eisen van de FNV worden ingewilligd en worden vastgelegd in een CAO. „Ik niet, maar andere be- drijven waarschijnlijk wel. Kijk, ik betaal precies wat de CA'O voorschrijft, maar ande ren betalen meer. Twintig tot vijfentwintig procent is eerder regel dan uitzondering. Dan is een looneis van 3.5 procent in- derdaad te veel." Overigens laten de bondsbe- stuurders zich niet in de luren leggen. Met enige achterdocht stellen zij dat Den Hei-der zich waarschijnlijk 'uit tactische overwegingen' positief uitlaat over de eisen van de werkne mers. MIDDELBURG - Senioren in de gemeenten Veere en Borsele worden de komende weken be naderd om deel te nemen aan het project GALM (Groningen Ac tief Leven Model). Het project is bedoeld om niet-actieve oude ren tussen de 55 en 65 jaar weer in beweging te krijgen. Momenteel worden in het hele land GALM-projecten uitge voerd. In het voorjaar van 1998 zijn in de gemeenten Goes en Reimerswaal de eerste Zeeuwse projecten begonnen, waarmee 160 ouderen werden bereikt. De ervaringen waren positief ge noeg voor een vervolg in Veere en Borsele. Gedurende ander half jaar kunnen ouderen in die gemeenten deelnemen aan een introductieprogramma bewe ging, onder begeleiding van ge kwalificeerde mensen. Ook krijgen ze advies over sportieve activiteiten en kunnen ze aan het begin en eind van het project hun fitheid laten meten. De eer ste fitheidstest wordt in Oostka- pelle gehouden op 26 februari en in Heinkenszand op 4 maart. Daarna volgt een introductie programma beweging van twaalf weken. Aangezien oude ren vaak wel weer iets sportiefs willen ondernemen, maar liefst samen met een kennis of vriend, worden belangstellenden uitge nodigd iemand mee te nemen. Ouderen in de doelgroep wor den eerst schriftelijk en later persoonlijk aan huis benaderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21