Ex-hongerstakers gaan in beroep Zeeland moet zomeragent zelf betalen Boeing weigert te getuigen voor enquêtecommissie 4 WEKEN Rechter maakt zich sterk voor ANW-gedupeerden GRATIS Overgrote deel illegalen Haagse Agneskerk krijgt geen verblijfsvergunning Niet vaak bijbetalen voor pil VVD-ethica wil grenzen tijdje sluiten Kan tel weg remt auto's af Jan Ullrich afgetraind CATALOGUS Andere aanpak zware misdaad mmm VOOR 16,00 Bedevaartgangers huiswaarts Veel wolken Vrij veel bewolking met slechts een beetje zon. Vanochtend plaatselijk mist. Maxima 8 graden. 242e jaargang no. 27 dinsdag 2 februari 1999 losse nummers 1,80 door Koos van Wees DEN IIAAG - De 119 voormalige hongerstakers uit de Haagse St. Agnes kerk die gisteren geen ver blijfsvergunning kregen van staatssecretaris Co- hen van Justitie zullen alle rechtsmiddelen aangrij pen om uitzetting te voor komen. Ze tekenen allen bezwaar aan tegen Cohens beslissing en wil len worden gehoord door het Adviescollege Vreemdelingen zaken, een belangrijk adviesor gaan van de staatssecretaris. „De strijd is nog niet voorbij", aldus een woordvoerder. Cohen maakte gisteren bekend dat van de 132 illegalen die eind vorig jaar in de Haagse Agnes kerk in hongerstaking gingen voor een verblijfsvergunning, er slechts 13 in ons land mogen blijven. Volgens Cohen gaat het hier om schrijnende gevallen, waarvoor toepassing van het bestaande beleid zou neerko men op een 'onbedoelde bijzon dere hardheid'. Hij maakt daarom gebruik van zijn bevoegdheid om in indivi duele gevallen van de wetgeving af te wijken. Bij zijn beslissing ging het volgens de staatssecre taris om een mix van factoren als een zeer lange verblijfsduur, medische problemen, gezins omstandigheden en overige klemmende redenen van huma nitaire aard. Het steuncomité voor de asiel zoekers stelde gisteren dat Cohen indertijd een aantal toe zeggingen heeft gedaan, die de hongerstakers deed besluiten J hun actie te stoppen. „Tegen alle verwachtingen in geeft Cohen nu slechts een heel klein deel een verblijfsvergunning", aldus een woordvoerder van het comité. In een brief aan de Tweede Ka mer stelt Cohen dat hij aanvan kelijk dacht dat het bij de hon gerstakers ging om mensen die nèt niet voldeden aan de voor waarden voor een legale status. „Ik heb echter moeten vaststel len dat een substantieel aantal zelfs bij benadering niet aan die voorwaarden voldeed", aldus Cohen. Die voorwaarden zijn minimaal zes jaar aaneengeslo ten verblijf in Nederland en mi nimaal tweehonderd dagen per jaar inkomen uit arbeid of uit kering, de zogenoemde 'witte il- legalenregeling'. Het steunco mité zegt dat er onder de groep vrijwel uitsluitend mensen zit- DEN HAAG - Het toekomstig WD-Eerste Kamerlid en ethica H. Dupuis vindt dat Nederland voor een korte periode de grens moet sluiten voor asielzoekers. Die 'adempauze' is nodig om het asielbeleid te reorganiseren. „Het is volstrekt onbeheersbaar geworden. We moeten nu ver standig zijn en rust in de tent creëren", aldus Dupuis, die zes de staat op de kandidatenlijst van de WD voor de Eerste Ka mer. De manoeuvre moet dienen als een signaal naar andere Eu ropese landen. Staatssecretaris Cohen van Justitie noemt het plan van Dupuis 'zeer onwense- lijk'. ANP ten die al veel meer dan zes jaar hier verblijven. Dat ze niet kun nen aantonen tweehonderd da gen per jaar te hebben gewerkt komt omdat ze vooral seizoens arbeid verrichtten. Theoretisch maken 64 van de hongerstakers nog een kans: zij hebben nog een procedure lopen. De uitslag daarvan mogen ze in ons land afwachten. De rest moet binnen dertig dagen ons land verlaten. Cohen liet weten dat de Vreem delingendienst niet actief zal overgaan tot het opzoeken van deze mensen. Hij gaat er vanuit dat ze vanzelf tegen de lamp lo pen als ze niet weggaan. De VVD vindt daarentegen dat Cohen zich veel actiever moet opstellen. Wie na dertig dagen nog in ons land is moet meteen worden uitgezet, vindt WD- woordvoerder Kamp. Hij vindt wel dat Cohen goed gebruik maakt van zijn bevoegdheden. Ook D66 en PvdA steunen de staatssecretaris, maar hebben geen behoefte aan een actief uit zettingsbeleid. GroenLinks is teleurgesteld en vindt dat Cohen ruimer van zijn bevoegdheden tot het verlenen van verblijfsvergunningen ge bruik had moeten maken. GPD Afgewezen 'witte illegalen' gisteravond tijdens hun persconferentie. foto Roland de Bruin/GPD Hoewel de speciale telefoonlijn voor vragen over het bijbeta len voor medicijnen roodgloeiend stond, valt het aantal men sen dat werkelijk in de beurs moet tasten erg mee. Volgens apothekersorganisatie KNMP gaat het om enkele patiënten per apotheek. Voor pillen en poeders waarvoor een goedkoper alternatief bestaat, moet sinds gisteren O worden bijbetaald. O De eerste ervaringen met de kantelweg bij Nieuwvliet leren dat automobilisten en vracht wagens gas terugnemen. Brom fietsers trekken de gashendel juist verder open. Bovendien zijn met name de landbouwers die de route gebruiken niet be paald tevreden over de eerste Nederlandse Q kantelweg. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7zeeland: 9,10, 11,12 en 13; autorai: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24 en 25 Jan Ullrich heeft zijn lichaams gewicht onder controle. Dat bleek gisteren tijdens de presen tatie van de wielerformatie Te lekom. De Duitse wielerheld zag er in tegenstelling tot vorig jaar afgetraind uit. Ullrich heeft de voorbije maanden streng ge- O O leefd en hard getraind. O Nederland krijgt landbouwboete van 40 miljoen door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland moet de Europese Commissie ruim veer tig miljoen gulden boete beta len, wegens de verboden pro ductie van een bindmiddel dat in talloze etenswaren zit. Bij de fabricage van het bindmiddel - caseïne of 'kaasstof' - wordt vol gens Brussel gebruikgemaakt van stoffen die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Campina-Melkunie is nagenoeg het enige Nederlandse bedrijf dat de kaasstof produceert. Het wordt onder meer aan worst i toegevoegd om deze sappiger te I maken. Hoewel de boete wordt opgelegd aan de Nederlandse Staat, zal deze bij een definitie- ve veroordeling de rekening doorschuiven naar Campina- Melkunie Dat bedrijf heeft im mers ook geprofiteerd van de landbouwsubsidies. De boete heeft betrekking op de EU-landbduwsubsidies in 1995. Met 41,8 miljoen gulden i boete, neemt Nederland een zesde plaats in. Bovenaan staat Spanje dat wegens onregelma tigheden of fraude 286 miljoen terug moet betalen, gevolgd door Frankrijk 220 miljoen) en Groot-Brittannië 110 mil joen). In totaal claimt Brussel een boete van ruim 1,3 miljard, bijna twee procent van het tota- I le landbouwbudget (ƒ75 mil jard) in dat jaar. Volgens de Commissie vervaar- I digt de Nederlandse zuivelsec tor de kaasstof met behulp van aluminium- en ammoniumsul faat. Deze stoffen zijn volgens het EU-bestuur verboden om dat ze de gezondheid in gevaar I brengen. Het ministerie van Landbouw weerspreekt de schadelij kheid van de stoffen en bestrijdt dat ze op de zwarte lijst van de EU staan. GPD (Advertentie) af te halen de nieuwe (160 pag. dik) door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt geen extra geld voor de inzet van zomeragenten. De politie Zeeland heeft zelf voldoende fi nanciële middelen om de zo- merdrukte op te vangen, ant woordt minister A Peper van Binnenlandse Zaken op Kamer vragen van de SGP. De reactie van Peper is voor de Zeeuwse politie een tegenvaller. De korpsleiding staat nu voor een lastige afweging: de zome ragenten toch laten komen en een tekort van 750.000 gulden op'de begroting voor 1999 ac cepteren of de inzet van zomera genten achterwege laten. Die keuze is des te pijnlijker, omdat de regiopolitie Zeeland het huishoudboekje mooi in or de had. De begroting die eind vorig jaar werd gepresenteerd, was de eerste die sluitend was. Althans, mét een bijdrage voor de zomeragenten. Dat probleem is bij de presentatie ook wereld kundig gemaakt. SGP-Kamerlid J. T. van den Berg stelde prompt vragen aan Binnenlandse Zaken. Minister Peper meldt in zijn antwoord in de allereerste plaats dat Zee land er dertig agenten bij krijgt voor gewone werkzaamheden. Die uitbreiding is gebaseerd op een onderzoek uit 1998, waaruit bleek dat Zeeland een apart ge bied is, vanwege de grens met België en het vele water. Vervolgens is er nog een studie uitgevoerd naar de zomerdruk- te en de gevolgen voor de poli- tiebezetting. Dat onderzoek heeft, aldus Binnenlandse Za ken, uitgewezen dat 'er geen aanleiding is tot het verder ver hogen van het budget van de re- door Sylvia Marmelstein ASSEN - Weduwen die in de WAO zitten, moeten minder zwaar worden gekort op hun nabestaandenuitkering. De huidige zware korting is oneer lijk. De weduwen zijn niet in staat het inkomstenverlies te rug te verdienen omdat ze niet kunnen werken. Dat heeft de bestuursrechter in Assen be paald in het eerste proefproces dat weduwen hebben aange spannen tegen de Sociale Verze keringsbank (SVB). De komende maanden worden nog twaalf processen gevoerd. De rechtszaken moeten de ge breken van de nieuwe nabe staandenwet aan het licht bren gen. Die wet is twee jaar geleden drastisch veranderd. Vroeger gio'. De politie Zeeland 'moet in staat worden geacht de bedrijfs voering zo te organiseren dat de piekdrukte in de zomermaan den uit eigen middelen kan wor den opgevangen'. Woordvoerder J. van Mourick van de regiopolitie Zeeland kent de reactie van Peper nog niet. De race is volgens hem niet gelopen. De bestuurlijk verant woordelijke voor de politie, de Middelburgse burgemeester en korpsbeheerder L. Spahr van der Hoek, gaat nog overleggen met het ministerie. Zomeragenten zijn vorig jaar ingezet tijdens de negen drukste vakantieweken. Zij komen van andere regiokorpsen, waar het 's zomers minder druk is. Het gaat om gemiddeld dertig man. Dat is hetzelfde aantal agenten dat Zeeland voor de gewone werk zaamheden erbij krijgt. „Maar die pluk je niet zomaar van straat", laat Van Mourick we ten, „en na selectie moeten ze nog twee jaar een opleiding vol gen. Dat duurt dus nog een tijd je." DEN HAAG - Het aanpakken van kleine criminelen op sleu telposities binnen misdaadnet werken heeft meer effect in de strijd tegen de georganiseerde misdaad, dan het najagen van de grote kopstukken. Dit blijkt uit onderzoek van het het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum (WODC). Minister Korthals van Justitie heeft het advies van het WODC-voor deze andere aan pak van de zware misdaad over genomen. Tot nu toe heerste vol gens het centrum het idee dat de jacht op bijvoorbeeld drugskoe riers geen zoden aan de dijk zet. Volgens het WODC zijn over heid, politie en justitie er te lang vanuit gegaan dat de zware mis daad bestaat uit stabiele, maf- fia-achtige en hiërarchisch opgebouwde bendes. In werke lijkheid is het een samenraapsel van flexibel opererende crimi nele netwerken, die snel veran derende gelegenheidscombina ties vormen. Daarbij maken ze vaak gebruik van gespeciali seerde kleine criminelen, die op verzoek paspoorten vervalsen of zwart geld witwassen. GPD zie ook pagina 2 geen enkele verzekeraar het in komensgat nog verzekeren. De ze uitspraak geldt alleen voor de naar schatting 5000 weduwen die voor juli 1996 al een nabe staandenuitkering hadden. Volgens de stichting Weduwen in de Kou kan de uitspraak ook gunstig zijn voor de mensen die na die datum weduwe zijn ge worden. „Ook zij zijn immers niet in staat om een baan te zoe ken. Binnenkort doet de rechter in Den Bosch uitspraak over deze groep. Stelt hij hen in het ongelijk, dan zou het discrimi nerend zijn", zegt voorzitter Pieneman. De Sociale Verzekeringsbank gaat tegen de uitspraak in hoger beroep. Minister De Vries van Sociale Zaken wil vooralsnog niet reageren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing wei gert te getuigen voor de parle mentaire enquêtecommissie die de Bijlmerramp onderzoekt. De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al heeft nog niet la ten weten of het iemand zal la ten getuigen. Volgens Boeing zal een open baar verhoor geen nieuwe infor matie toevoegen aan de reeds bij de commissie bekende feiten. Dit antwoord is opvallend, om dat voorafgaand aan het ver zoek een telefonisch gesprek plaatsvond. Op basis van dat gesprek besloot commissie voorzitter Meijer twee hoge me dewerkers van Boeing op te roe pen. Meijer gaf eerder aan dat getuigen alleen worden uitge nodigd. als dé commissie ver wacht dat het verhoor extra in formatie zal opleveren. Volgens een medewerker van de commissie wordt nog wel extra druk uitgeoefend om de Boeing- medewerkers alsnog naar Ne derland te laten komen. Het gaat om directeur vliegveilig heid J. Rodrigues en hoofdinge nieur B. Eberhardt. De El Al-medewerkers, voor malig vice-president A Amir en ex-hoofdingenieur D. Finkel- stein, hebben niet gereageerd op de deadline die was gesteld op gistermiddag twaalf uur. Eerder lieten zij weten de uitnodiging niet te hebben ontvangen. Vol gens de commissie klopt dit niet. De commissie wil van oqggetui- ge A Bos via een dwangbevel de naam krijgen van de persoon die zegt de verdwenen 'cockpit voice recorder' van de (Advertentie) rampjumbo te bezitten. Bos zei vorige week onder ede voor de commissie 'iemand te kennen die weet wie degene is, die hem heeft'. Die namen wil hij niet be kendmaken. Bos zegt niet voor dwang te zullen zwichten. Mocht hij volharden, dan kan hij op last van de enquêtecom missie worden gegijzeld. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC TONGI - Moslims nemen massaal de trein naar huis in Tongi, vijftien kilometer ten noorden van Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. Naar schatting anderhalf miljoen mensen uit Bangladesh en zeventig andere landen namen van deel aan de jaarlijkse 'Biswa Ijtema' aan de oevers van de Turag-rivier. Dat is de belang rijkste islamitische bedevaart na de Hadj in Mekka. Het evenement begon zaterdag en werd giste ren beëindigd met een gebed om zegen van Al lah. foto Rafiqur Rahman/RTR kregen alle weduwen los van hun verdere inkomen een AAW- uitkering (nu ANW-uitkering). De nabestaanden hadden erop gerekend dat ze dat geld tot aan hun 65e zouden krijgen. Het paarse kabinet heeft daar in juli 1996 een einde aan gemaakt. Weduwen die naast hun ANW- uitkering nog andere uitkerin gen hadden, of salaris ontvin gen werden voortaan gekort op hun uitkering. Voor een WAO'er wordt de kor ting nu als volgt berekend: Stel een weduwe heeft een WAO-uit- kering van 2400 gulden per maand. Volgens de wet mag de persoon sowieso 1640 gulden vrij bijverdienen. De korting op de nabestaandenuitkering wordt dan 2400-1640 760 gul den. De rechter oordeelde giste ren dat die korting veel te zwaar is. Hij stelt voor om de korting bij deze weduwen soepeler te berekenen en wel op dezelfde manier als bij mensen die niet arbeidsongeschikt zijn. Dan ontstaat het volgende somme- tje: de 7 60 gulden korting uit het vorige voorbeeld moet door 3 worden gedeeld en komt dan uit op ongeveer 253 gulden. Die twee cijfers mogen van elkaar worden afgetrokken en dus wordt de korting 760-253 507 gulden korting, 253 gulden min der dan onder de huidige wet. Hoger inkomen Soepeler regelgeving is nodig omdat WAO'ers niet bij kunnen werken en zo nooit een hoger in komen bereiken. Bovendien wil WÊÊÊmm^m A, j v - ,<S"" -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1