Jeugdwerk Veere vergt meer geld PZC Grijpskerke en Biggekerke zijn uitrukposten brandweer kwijt PZC Zeeuws team klaar voor Roparun zeeland Gemeente wil met Middelburg JAIB realiseren in Zeeuwse Bibliotheek Autokrakers nemen jas mee Geld en cd's weg uit restaurant Inbrekers in eethuis gesnapt Snelkrakers stelen kleding Slapende automobilist ontspoort Jongeren overvallen vrouw Brand in afvalcontainer Huisraad en Rottweiler gestolen Sjores Ambras Band presenteert nieuwe cd Spoor van dieselolie op wegen kunst cultuur Telemann is minder kwetsbaar dan Bach maandag 1 februari 1999 door Edith Ramakers KOUDEKERKE - De gemeente Veere heeft meer financiële armslag nodig voor het verbete ren van het jeugdwerk. Een jon gerenwerker van de stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg (SKWM) onderzoekt mo menteel hoe het jeugdwerk in Zanddijk/Veere is geregeld en wat er aan verbeterd kan wor den. In samenwerking met de plaatselijke wijkvereniging worden ook de wensen van de oudere jeugd van Zanddijk vastgelegd. Daarnaast wil Veere met Middelburg een Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) betrekken in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. MIDDELBURG - In een auto die in de nacht van vrijdag op zaterdag geparkeerd stond aan de Kanaalweg in Middelburg is ingebroken. Van de auto. met een Belgisch kenteken, werd een ruit ingeslagen. Er werden een jas en een paar handschoenen meegenomen. Zaterdagnacht werd aan de P J. Eloutstraat in Domburg een achterruit van een perso nenauto ingeslagen. Er werd niets meegenomen. In de garage van een woning aan diezelfde straat werden twee fietsen en gereedschap meegenomen. Van de twee auto's die in de garage stonden werden de ruiten ver nield. Van een auto aan de Ko ningin Emmaweg in Vrouwen polder werd zaterdag tussen half twaalf en twee uur 's mid dags een ruit ingeslagen. Uit de auto is een tas gestolen met geld en waardepapieren, een verre kijker, GSM-telefoon, zakmes en wat kledingstukken. Op de Middelburgse straat in Koudekerke werd zondagoch tend omstreeks 5.40 uur een Middelburgse aangehouden. Omdat het vermoeden bestond dat de vrouw alcohol gebruikt had, werd zij naar het politiebu reau overgebracht voor een al coholtest. Zij had twee keer zo veel gedronken als toegestaan. Met een rijverbod en een dag vaarding werd zij weggestuurd. Het college stelt voor om daar voor een bedrag van 75.000 gul den te reserveren. De gemeente raad spreekt zich hierover op 4 februari uit. De contacten tussen de gemeen te Veere, de wijkvereniging Zanddijk/Veere en de stichting SKWM dateren van voorjaar 1998. Zanddijk werd aangewe zen als proefproject. Voor de jeugd uit het stadje Veere moest meer vermaak geboden worden, was de achterliggende gedach te. Het was enige tijd stil rond het onderzoek. Maar deze maand worden gesprekken met jonge ren gevoerd, waarbij onderwer pen als vrijwilligerswerk, vandalisme, werkloosheid, ver slaving, gezondheid, discrimi natie, vrijetijdsbesteding aan bod komen. Ook volgen ge sprekken met vertegenwoordi gers uit het verenigingsleven. Het dagelijks bestuur van Veere verwacht dat de jongerenwer ker zich na drie a vier maanden kan terugtrekken. Dat is het moment dat er in de wijk een 'self supporting groep' is ont staan, die op maat gesneden ac tiviteiten voor de wijk organi seert. De jongerenwerker kan daarna in een andere kern van de gemeente Veere worden inge zet. JAIB Naast het proefproject Zand dijk/Veere wil Veere samen met Middelburg een JAIB onder houden in de Zeeuwse Biblio theek van Middelburg. Het JAIB viel in 1998 nog onder de hoede van de Stichting Jeugd zorg en werd gefinancierd door de provincie. Met ingang van 1 januari zijn gemeenten verant woordelijk voor de JAIB. Uit cijfers van Middelburg blijkt dat de grootste groep die voor advies en hulp aanklopt bij de JAIB schoolgaande jongeren uit het lbo/mbo-onderwijs zijn. Gemeenten zullen zelf moeten proberen om problemen onder jongeren te voorkomen, meldt het raadsvoorstel. Het JAIB is volgens het Veerse college een belangrijke aanvulling voor de Veerse jeugd. Het jeugdbeleid is niet alleen bedoeld voor pro bleemjongeren, of risicogroe pen of doelgroepen, maar voor alle jongeren. Burgemeester AC.de Bruijn van Veere ontvangt de sleutels van het materiaal en de wagens van de brandweer in Grijpskerke en Big- gekerke. foto Lex de Meester door Edith Ramakers ZOUTELANDE - De uitrukposten van de brandweer in Grijpskerke en Biggekerke behoren vanaf zaterdagmiddag definitief tot het verleden. De deuren werden op slot gedaan, het materiaal en de wagens wer den overgebracht naar de kazerne in Zou- telande. Enkele van de veertien vrijwilli gers van Grijpskerke en Biggekerke verhuizen mee naar andere posten van de gemeente Veere. Sommigen niet. Zij gaan met pensioen of trekken zich vroegtijdig terug omdat de charme verdwijnt als ze geen brandweer meer kunnen zijn van het dorp. Voor Rinus van de Broeke viel het afscheid zaterdag zwaar. Hij had nog wel mee wil len verhuizen naar één van de zeven pos ten, maar een paar maanden geleden be reikte hij de pensioengerechtigde leeftijd van 55 jaar. ,,Dan weet je dat het voorbij is. Maar ik was nog graag twee maandjes langer brandweerman geweest, want dan had ik mijn twintig jaar precies volge- maakt." Bed Dat mocht de hoofdbrandwacht van Grijpskerke niet meemaken. De man met de gouden handen, zoals hij door collega's wordt genoemd, heeft de brandweerwa gens onderhouden, functioneel omge bouwd en gepoetst. „Soms vroegen ze aan me of ik op de kazerne een bed had staan. Ik ben een brandweerman in hart en nie ren. Daarom ben ik vandaag niet blij. Ik geef de sleutels van de brandweerauto af, maar sluit ook een stuk van mijn leven af. Veere moest reorganiseren, om efficiënter te werken, wil brandweercommandant A Willemstein beklemtonen. „We konden voordeel halen door terug te gaan van ne gen naar zeven posten. Dat was ook de conclusie van het onderzoek van het gere nommeerd onderzoeksbureau Save. De verdeling van de posten was nog gericht op de vijf voormalige kernen. Maar nadat we een gemeente Veere zijn geworden, konden we een nieuwe verdeling van de korpsen maken, door beter samen te wer ken." Het opheffen van een post vraagt begelei ding voor de brandweermannen, beseft Willemstein. Dat gaat altijd met emoties gepaard. „Het zijn vrijwilligers die alle maal voor de brandweer hollen. Sommi gen al jaren en jaren. En dan komen wij voorbij en moeten meedelen dat hun post gesloten wordt." MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een restaurant aan de Vlasmarkt in Middel burg. Dieven forceerden een raam aan de achterzijde. Uit de kassa ui t het restaurant en uit de bar is een geldbedrag van on geveer 350 gulden meegenomen. Tevens werden 100 cd's mee genomen VLISSINGEN - Na een melding dat er onbekenden in een eet huis in de Walstraat waren binnengedrongen, kon de politie de mannen rond 6.00 uur zondagochtend in de kraag vatten. Toen de politie arriveerde wilden een 21- en 19-jarige Vlissin- ger net ontkomen. Zij stapten via een gebroken ruit naar bui ten. Beiden werden naar het bureau overgebracht en werden in de loop van de dag na het opmaken van een proces-verbaal weggestuurd. DOMBURG - In een kledingzaak aan de Ooststraat in Dom burg werd zondagochtend omstreeks 4.30 uur een snelkraak gepleegd. Met een moker werd een glazen toegangsdeur inge slagen en heel snel werd een tot nu toe onbekend aantal, voor namelijk leren kledingstukken meegenomen. De daders verdwenen vermoedelijk met een auto in de richting van Oostkapelle. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 30-jarige Vlissinger is zondagochtend om 4.30 uur op de Rijksweg 58 achter zijn stuur van zijn auto in slaap gevallen. Hij reed op dat moment vlakbij Nieuw- en Sint Joosland. Hij reed van de weg af dwars over een stuk bouwland, doorploegde een rij coniferen en kwam na ongeveer 80 meter tot stilstand tegen een garage. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De garage en auto waren behoorlijk beschadigd. DOMBURG - Een 63-jarige vrouw uit Brussel liep zaterdag omstreeks 18.45 uur over de Markt in Domburg toen ze werd aangevallen door een groepje jongens. Zij wilden haar van haar tas beroven. Door dit geweld viel de vrouw, waarbij zij letsel aan haar hoofd, schouders en been opliep. De vrouw zag kans haar tas vast te houden, waardoor de daders zonder buit vertrokken. De jongens zijn tussen de 15 en 25 jaar oud. Depo- litie roept getuigen van het voorval op om zich te melden. DOMBURG - Een container met afval die in de Herenstraat in Domburg stond, is vrijdagavond omstreeks elf uur in brand gestoken. Omstreeks diezelfde tijd vatte ook een afdekhoes vlam van een auto die in diezelfde straat geparkeerd stond. De branden werden door omwonenden en de brandweer geblust. De auto werd vrijwel volledig vernield. Getuigen worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie in Middel burg. MIDDELBURG - Dieven namen bij hun rooftocht in een wo ning aan het Hof van Sint Jan in Middelburg een vier maan den oude Rottweiler mee. Zij forceerden in de nacht van vrij dag op zaterdag een deur en legden beslag op een kluis waarin een klein geldbedrag en waardepapieren zaten. Ook namen ze sieraden, 150 cd's en een computer met printer mee. De Sjores Ambras Band tijdens de cd-presentatie in het Reynaert- college in Hulst. foto Charles Strijd door Joost Bosman HULST - Warner Brothers werd (nog) niet gesignaleerd, afgelo pen zaterdagavond in de aula van het Reynaertcollege in Hulst. Maar wat niet is, kan nog komen. Want feit is wel dat de Sjores Ambras Band uit Hulst tijdens het spektakel 'Nights of the Klomps' zijn eerste cd pre senteerde, onder de naam De he ren zijn bedankt. Ook het pu- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl bliek, dat met zo'n 500 a 600 man massaal was komen opda gen, verdiende een woordje van dank: niet minder dan 600 cd's (van een totale oplage van 1000) werden er verkocht. „Een lekker programma dat tot in de kleine uurtjes doorging", zo omschrijft muzikaal leider van Sjores Ambras, Ad Vreug de, het feest van zaterdagavond. „Er waren louter positieve reac ties." Vreugde zegt dat er nog maar een doosje met 400 cd's is overgebleven. Die zullen de ko mende tijd worden verkocht via de bandleden en in een aantal cafés rond de markt in Hulst. „Omdat het onze eerste cd is, was van tevoren moeilijk in te schatten hoeveel we er zouden verkopen. Misschien dat we nu nog wel exemplaren moeten la ten bijdrukken", zegt Vreugde niet zonder trots. De cd bevat achttien nummers, veelal pophits in een nieuw arrangement. Maar ook het lijf lied van de band, Buitenban den. kon natuurlijk niet ontbre ken. Het nummer stamt nog uit de tweede wereldoorlog en gaat over de hopeloze staat van de fietsen in die tijd. 'O die buiten banden, zijn ze niet meer voor handen'luidt de openingsregel van het lied. Nieuwe cd Gesteund door het grote succes heeft de Sjores Ambras Band (de naam is een verbastering de oude geslachtsnaam Jesoirens) alweer plannen voor een nieuwe cd. Die zou het komende najaar moeten uitkomen. Voor de nieu we schijf wil Sjores Ambras zangeres Ilse Gielen inhuren. Zij zong afgelopen zaterdag ook al mee, en dat beviel volgens Vreugde goed. Hij verwacht dat de nieuwe cd iets serieuzer van toon zal zijn dan de huidige, waarop vooral feestnummers staan. Paul Poland (1) en Bert Schreurs: „Of je nu loper, fietser of begeleider bent, iedereen is op het laatst helemaal op." foto Ru ben Oreel Ploeg zamelt met sponsorloop geld voor medisch apparaat in door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Voor de twee de keer doet een Zeeuws team aan de Roparun, de langste nonstop estafetteloop ter we reld, die start in Rotterdam en eindigt in Parijs. Anders dan twee jaar geleden bestaat het team nu bijna uitsluitend uit Zeeuwen, aangevuld met één Belg. En die is van plan op 12 mei de 527 kilometer lange tocht onafgebroken te fietsen. De voorbereidingen zijn in september vorig jaar begon nen. In 1997 deed het team voor het eerst mee. „Omdat we te druk hadden met andere za ken hebben we het vorige jaar overgeslagen", zegt teamlid en loper Paul Poland. Poland, agent bij de regiopolitie Zee land, houdt van triatlon en is een verwoed hardloper. „Ik loop ook, maar niet zo hard", grapt zijn vriend en teamcap tain Bert Schreurs. Hij werkt bij de brandweer in Vlissin gen. Als teamcaptain loopt hij niet mee, want de organisatie vergt erg veel tijd. De twee Oost-Souburgers zijn di/uk bezig met het werven van sponsors. Tot nu toe zijn 90 be drijven en particulieren bena derd en nu is het wachten op definitieve toezeggingen. Ze ker is in elk geval dat het be drijf Alstom uit Roosendaal optreedt als hoofdsponsor van het Zeeuwse team. Doel De Roparun, die voor de acht ste keer wordt gehouden, is be doeld om geld in te zamelen voor kankerpatiënten. Een be langrijk doel voor het Zeeuwse team dit jaar is de financiering van een apparaat dat gebruikt wordt om de vochtafvoer bij vrouwen met borstkanker be ter te regelen, omdat die door de aantasting van lymfeklie ren vaak verstoord raakt. Het apparaat, bestemd voor het Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, kost 40.000 gulden. „Dat bedrag moeten we bij el kaar kunnen lopen", voorspelt Poland. De twee teamleden hebben veel geleerd van de vorige keer. Schreurs. „Toen hadden we maar één bus, één chauffeur" en één fysiotherapeut. Die waren helemaal kapot op het laatst. We hebben het nu allemaal uitgebreid. Er is één grote bus en twee kleinere. Die worden door zes mensen bestuurd die om beurten rijden, kaart lezen of fietsen. Elke loper wordt be geleid door één fietser. De vorige keer dreigde het 40 kilometer voor Parijs mis te gaan. De bus strandde zonder verlichting midden in de nacht in de bossen. Met enige impro visatie werd de finish bereikt. „Het is leuk als er iets verkeerd gaat, als je het maar kunt op lossen", lacht Poland. „Of je nu loper, fietser of begeleider bent, iedereen is op het laatst helemaal op", verzekert Schreurs. „We hopen binnen 40 uur in Parijs te zijn." Een groot probleem waar het team op dit moment mee wor stelt is de huisvesting. De vori ge keer zorgde de landmacht voor een grote legertent die door de kwartiermakers bij de finish werd opgezet. „Vorige week heeft de landmacht afge zegd. Waarschijnlijk zijn ze door de voorraad heen. We moeten zo snel mogelijk op zoek naar een alternatief", verzucht Poland. Valse trucjes De wintertrainingen zijn in volle gang. Op het programma staan de Ronde Veerse Meer (60 kilometer) en een 120 kilo meter lange tocht langs de Oosterschelde. „Met hier en daar wat valse trucjes", grijnst Poland. „We laten de lopers expres hier en daar verkeerd lopen om ze zo goed mogelijk voor te bereiden op onver wachte situaties." Schreurs: „Want je moet ook 's nachts lo pen en dan weet je niet altijd precies de weg in Frankrijk." GOES - Op verschillende wegen binnen en buiten de bebouwde kom in Goes zijn zaterdag resten van dieselolie op het wegdek aangetroffen. De politie is nog op zoek naar de veroorzaker van de vervuiling. De dieselolie lag verspreid over de Grote Markt, Singelstraat, Zusterstraat, Van de Spiegel straat, Piet Heinstraat en de Wulphaartstraat. Ook de Pa- tij n weg, Ballotstraat en de 's- Gravenpolderseweg bleken besmeurd te zijn. De wegen zijn schoongemaakt door de vrij willige brandweer van Goes in samenwerking met de afdeling gladheidsbestrij- ding van de gemeente. VLISSINGEN, St. Jacobskerk Barokorkest II Fondamenlo onder leiding van Paid Dombrecht met werken van Georg Philipp Tele mann en Johann Sebastian Bach door Kees Cijsouw Het kan verkeren. Toen de bestuurders van de Thomas Kirche in Leipzig in 1722 Tele mann niet konden krijgen als nieuwe cantor-organist, waren ze ernstig teleurgesteld dat ze het moesten doen 'mit dem ge- ringeren Johann Bach'. Sinds dien is de waardering voor beide componisten omgedraaid: Bach staat tegenwoordig een stuk ho ger aangeschreven dan Tele mann. Het Vlaamse barokorkest II Fondamento bracht Telemann zaterdagavond in Vlissingen in de herkansing door zijn muziek samen met die van Bach te pro grammeren. In kwantiteit was de verhouding drie Telemann tegen één Bach en dat lijkt me een redelijke verdeling: Tele mann schreef meer muziek dan Bach en Handel samen. En hoe wel daar veel van verloren is ge gaan, hadden Paul Dombrecht en de zijnen uit het overgeble ven aanbod een flatterende keu ze gemaakt. Het was een onderhoudende Telemann die ze in de rustieke orkestsuite in F voor twee hoorns, twee hobo's, fagot, strij kers en basso continuo en het (kamer)concert voor drie violen, drie hobo's en basso continuo ten gehore brachten. In de or kestsuite g-klein voor drie ho bo's, fagot, strijkers en b.c. was het zelfs meer: die muziek wijst in de geagiteerdheid van som mige deeltjes - Les Capricieuses en de Gasconnade - vooruit naar de periode van Sturm und Drang rond 1760-1770. II Fon damento deed het gevarieerde karakter van beide 'ouverturen' in alerte, levendige vertolkin gen alle recht, waarbij - ook in de akoestiek van de Jacobskerk - de strijkersgroepen onderling en met blazers schijnbaar moei teloos in balans bleven. Bachs eerste Brandenburgse concert - ook in de pastorale toonsoort F-groot, ook voor twee hoorns, twee hobo's, fagot, strijkers en basso continuo plus nog een solistische piccolo-vi ool - vormde de finale van het concert. Wat de muziek betreft, gold eenvoudig: lest best, of - zoals de bezoeker naast me for muleerde: 'Bach blijft eenklasse apart.' Merkwaardig, om niet te zeg gen: ironisch was nu hoe de kwaliteiten van die muziek tij dens de uitvoering ten dele ver loren gingen. Dat lag niet aan de gedreven uitvoering: II Fonda mento speelt met een elan en een allure, waardoor het ensemble zich kan meten met de interna tionale concurrentie: zelfs als - zoals zaterdag - de hoornisten op hun ambachtelijke instru menten af en toe ontsporen. Telemann bleef in de royale kerkruimte overeind doordat hij in zijn suites de instrumen ten 'in blokken' laat spelen - bij Bachs Brandenburgse concert zit de kracht van de muziek juist in de spreiding van de stemmen. Bach verdeelt ze. individuali seert ze en zorgt dus voor een veelzijdiger stemmen weefsel, dat in de strakke akoestiek van bijvoorbeeld de Middelburgse Concertzaal puntgaaf te horen zou zijn geweest en in de Vlis- singse kerk wat wegzwom in de ruimte: de violo piccolo bijvoor beeld v/as op de vierde rij al niet meer helemaal te volgen. Bij el kaar was het een intrigerende concertervaring. Het was bo vendien een genoegen te consta teren dat II Fondamento gelei delijk aan meer bezoekers trekt - de kerk was grotendeels bezet. Het ensemble moet dus vooral blijven komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 9