PZC zeeland Meer samenwerking bibliotheken tïWtUste "«w Strategisch zoeken naar de vlag 1 februari 1953, reeks van rampen teisterde Zeeland Los van papier verdedigen is de kunst Belgische loodsen wachten op pensioen Studie naar vorming van provinciale of regionale organisatie Eerste Zeeland-school in Cambodja geopend 1900-2000 zeeuwse almanak Investering maandag 1 februari 1999 door Roelf Reinders MIDDELBURG - De bibliothe ken in Zeeland gaan de samen werking flink uitbreiden. De Vereniging van Zeeuwse Biblio theken gaat onderzoeken of de bibliotheken op moeten gaan in één provinciale organisatie of drie aparte organisaties ver deeld over de regio moeten gaan vormen. De Vereniging van Zeeuwse Bi bliotheken (VZB) wil de ge meenten en de provincie bij dit onderzoek betrekken. De bi bliotheken zoeken naar een ver gaande vorm van samenwer king waarbij duidelijk ruimte blijft voor eigen activiteiten van de individuele bibliotheken om de verbondenheid met de omge ving te handhaven. De biblio theken vinden vergaande samenwerking noodzakelijk omdat zij worden geconfron teerd met meer taken en meer vormen van media door de digi talisering zonder dat ze meer geld krijgen. Vrijblijvend De bestaande samenwerking in de VZB is veel te vrijblijvend, zegt Sari van Dixhoorn. secre taris van de VZB. „De vereni ging kan niets bindend opleg gen en overleg over zaken van gemeenschappelijk belang kost gigantisch veel tijd. We moeten tot een veel slagvaardiger struc tuur komen." De VZB heeft tot nader onder zoek van de twee organisatie modellen besloten omdat de ge volgen van de afzonderlijke plannen nog niet te overzien zijn, aldus Van Dixhoorn. „We moeten meer inzicht hebben in de personele en financiële con sequenties van de modellen." Zij verwacht dat er eind dit jaar duidelijkheid is over hoe de or ganisatie van de bibliotheken in Zeeland eruit gaat zien. Fusie De Raad voor Cultuur heeft eind vorig jaar staatssecretaris Van der Ploeg geadviseerd de biblio theken in Nederland bij elkaar te brengen in een paar regionale samenwerkingsverbanden als zogenaamde gemeenschappe lijke regelingen tussen provin cies en gemeenten. Eén van de Eversdijk elfde op CDA-lijst Eerste Kamer DEN HAAG - Huib Eversdijk (65) staat elfde op de CDA-kan- didatenlijst voor de komende verkiezingen voor de Eerste Ka mer. Hij is de enige Zeeuw op de lijst die wordt aangevoerd door Hannie van Leeuwen, Gerrit Braks staat tweede. Het CDA telt momenteel negen tien senatoren. Eversdijk maakte in 1991, na veertien jaar lid te zijn geweest van de Tweede Kamer, de over stap naar de senaat. Als Evers dijk wordt gekozen is het zijn derde en daarmee volgens de CDA-afspraken tevens laatste periode. De samenstelling van de nieuwe Eerste Kamer wordt bepaald door de nieuwe Staten van alle provincies. Op 3 maart zijn er verkiezingen voor Pro vinciale Staten. modellen van VZB komt hierbij in de buurt: een fusie van alle Zeeuwse bibliotheken in ook zo'n regeling of stichting. Gemeenten De Zeeuwse gemeenten zijn fel tegen dit plan. Zij vrezen dat één grote provinciale organisatie geen ruimte laat voor initiatie ven om de betrokkenheid met de streek te benadrukken. Het an dere model gaat uit van een fusie van bibliotheken in drie regio's in een stichting of een gemeen schappelijke regeling: Walche ren, met de Zeeuwse Bibliotheek en de Bibliotheek Vlissingen, Zeeuws-Vlaande- ren en de Oosterschelderegio. Van Dixhoorn sluit ook een vorm van samenwerking in een zogenaamd convenant niet uit. Proefprovincie Volgens Van Dixhoorn zijn de bibliotheken in Zeeland andere provincies ver vooruit. „We zijn een stap verder in het Zeeuwse. In andere provincies moet het overleg over samenwerking nog beginnen." Ze is niet bang dat de staatssecretaris Zeeland straks terugroept. „Ik denk dat er straks een wettelijke regeling voor de organisatie van biblio theken komt Daar moeten we ons aan conformeren, dat is dui delijk. Maar we moeten niet in de wachtkamer blijven zitten. We gaan de modellen uitwerken en inkaderen in de landelijke ontwikkelingen." De VZB wil graag proefprovincie zijn voor experimenten met schaalver groting. In de discussie over de gewenste organisatievorm strijden emo tie en efficiency om voorrang, zegt Van Dixhoorn. „Het voor deel van het model met de drie regio's is het gevoel van 'dichtbij huis'. Veel bibliotheken denken bij één regionale organisatie al gauw dat dat ten koste gaat van de invloed op de eigen biblio theek. Toch zijn er zaken als au tomatisering en digitalisering die al provinciaal worden gere geld." Volgens Van Dixhoorn is het 'regiomodel' als tussenstap naar het 'provinciemodel' best mogelijk. Zij verwacht niet dat de schaalvergroting in het Zeeuwse bibliotheekwezen in bureaucratie verzandt. „Je ont komt niet aan regulering. Maar dat hoeft geen probleem te zijn als je goed met elkaar communi ceert." Stratego, voor de ware liefhebber meer dan een gezelschapsspel. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Stratego is veel meer dan een hobby. Het is ook veel meer dan een gezel schapsspel voor kinderen. Stratego heeft nog het meeste weg van schaken, er zijn tallo ze mogelijkheden om de tegen stander af te leiden, om hem in de luren te leggen. En Stratego speel je zeker niet alleen maar voor de lol. „Stratego? Stratego heeft meer weg van een hartstocht dan een hobby." „Dat vind ik hoor", stelt Mark Coenen uit Breda. „Iedereen die zegt dat het een spel voor kinderen is, doet Stratego veel te kort. Er wordt strategisch inzicht verlangd en je moet slim zijn. Een voorbeeldje: Als ik tegen mijn neef je speel en hij komt er achter waar mijn maarschalk staat, dan zet hij meteen zijn spion in. In zowat een rechte lijn gaat die op mijn maarschalk af, om hem uit te schakelen. Dat is zo doorzich tig." Beter gevoel Na veel winstpartijen keert hij ook met een veel beter gevoel naar huis dan na een dag vol re mises. „Er wordt altijd gezegd, dat het om de sfeer gaat. Daar gaat het bij mij niet om. Okay, niet alleen om." De 33 deelnemers van het Open Zeeuws kampioenschap Stra tego, dat zaterdag voor de tweede keer in Middelburg werd gehouden, werden vaak voor verrassingen gesteld. Coenen overkwam dat in zijn partij tegen Remco de Waal. De tijd ging dringen en hij tastte in het duister waar De Waals vlag stond. Twee minuten voor het einde van zijn 50 minuten du rende partij vond hij hem. „Yes", riep hij uit. „Ik moest iets doen, want ik stond gran dioos voor in stukken. Maar ik dacht: dat wordt gegarandeerd remise. Ik kon wel risico's ne men, omdat ik sterke stukken over had, maar ik wist ook weer niet precies waar al zijn bommen stonden." Coenen plaatste zich niet voor het Nederlands kampioen schap dat in november in Utrecht wordt gehouden. Hij vergaarde 12 punten en eindig de op de 25e plaats. „Er wor den in het land ongeveer vijf tien van dit soort wedstrijden gehouden. Ik ben niet zo gek van Stratego als mijn stratego- maat John Schepers. Die reist heel het land door. Naar Leeu warden, Groningen om daar een dag Stratego te spelen. Middelhui^ ligt in feite vlakbij mijn woonplaats Breda." Nederland is een van de toon aangevende Stratego-landen. In Duitsland en België is het een beetje in opkomst. „In de top tien van de internationale ranking staan negen Neder landers. De eerste Duitser staat op de 13e plaats. Maar die zie ik de komende jaren nog wel stijgen. Ik sta op de 78e foto Lex de Meester plaats van die internationale lijst." Bij de junioren zorgde Gertjan Bruurs uit Veere voor een ver rassing. De tienjarige won vijf van de zes partijen en eindigde achter winnaar Tim Spierings uit Rotterdam op de tweede plaats. Hij hield wereldkampi oen Frank Poppelaars (24 pun ten en 14 jaar) achter zich. Gertjan Bruurs plaatste zich voor het NK. Uitslagen: Zeeuws kampioen schap Stratego in Middelburg, organisatie m handen van Interna tionale Spellen Kampioenschap pen (ISK). Senioren: 1Wim Snelle- man (Barendrecht), 2. Luc Admaansen (Hedel), 3. Peter van Bodegom (Marssenbroek). Junioren: 1. Tim Spierings (Rotter dam). 2. Gertjan Bruurs (Veere). door Andreas Oosthoek SIHANOUKVILLE - De actie Zeeland helpt Cambodja heeft zaterdag een voorlopig hoogte- Mannen met glas gestoken GOES - Bij ruzies in Goes en 's- Heerenhoek in de nacht van za terdag op zondag zijn twee mannen verwond door glas. In beide gevallen konden de slachtoffers na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. In 's-Heerenhoek ontstond rond ruzie op de Marktstraat. Een 28- jarige jongen uit Colijnsplaat was met kapot bierglas in de hals gestoken. Als mogelijke da ders zijn twee inwoners van Heinkenszand, van 21 en 24 jaar, aangehouden. Zij zijn in afwachting van het onderzoek vastgezet op het politiebureau. Bij het tot bedaren brengen van de gemoederen verleenden poli tieteams uit Noord-Beveland, Reimerswaal en het speciale VOS (Veiligheid Op Straat)- team van de Goese politie assis tentie. Dit VOS-team moest in eigen stad optreden nadat twee 17-ja rige Goesenaren kregen ruzie hadden gekregen met een even eens 17-jarige jongeman uit Vlissingen. De Vlissinger werd met een bierglas in het gelaat gestoken. Een verdachte werd direct ingerekend, de tweede werd later aangehouden. punt gekregen met de opening van het eerste 'Zeeland College' in de Cambodjaanse havenstad Sihanoukville. Voor een dui zendkoppig publiek stelde fun gerend premier Sar Kheng de eerste van een reeks van vijf vakscholen officieel in gebruik. Deze school voor metaalbewer king en constructiebouw is gro tendeels gerealiseerd uit de ac tie van de Zeeuwse Stichting Sawasdee. De gouverneur van Kompong Son las een boodschap voor van de wegens ziekte verhinderde koning Norodom Sihanouk. Premier Hun Sen liet een per soonlijke gift overhandigen. Pater Johan Visser, directeur van het Don Bosco-werk in Cambodja, en de Zeeuwse za kenman Hector Loontjens, ini tiatiefnemer van de actie, wer den koninklijk onderscheiden en opgenomen in de Orde van Verdiensten van Cambodja. Loontjens, die zei grote moeite te hebben met persoonlijke eer bewijzen, droeg zijn onder scheiding op aan alle mensen die zijn actie tot een succes heb ben gemaakt. Inmiddels zijn in Sihanoukville de funderingen gestort voor een tweede Zee land-school die zal voorzien in de opleidingen automontage en carrosseriebouw. Minister Sar Kheng benadrukte het belang van deze vormen van vakonderwijs voor de wederop bouw van de Cambodjaanse ge meenschap en betuigde onder de Zeeuwse vlag zijn dank aan de mensen uit het verre Neder land. Mr. Vietsch bezig met zijn pleitnota. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Enkele collegavakbroe ders hadden het al voorspeld. Advocaat M. C. van der Want zou zaterdag de pleit- wedstrijden van de Jonge Balie in Middel- buig; winnen. Zij hadden het bij het rechte eind. Van der Want, van het bureau Nijland en Van den Doel Advocaten in Zierikzee, kon zijn gefingeerde cliënt als de beste 'los van het papier' verdedigen. Een kwaliteit die van doorslaggevend belang is voor winst van het sinds 1979 jaarlijks terugkerende evenement voor advocaatstagiaires in het arrondissement Middelburg. Voor de advocaatstagiaires is het een plicht om gedurende hun afrondende opleiding twee keer aan deze pleit wedstrijden mee te doen. „Het is niet gemakkelijk. Bij normale zaken gaat het meer om de feiten Daarmee moet je de tegenpartij aftroeven. Maar nu is de presentatie ook heel belangrijk. En dat zit niet zo in me. dat vrijuit spreken. Daar voor ben ik denk ik te veel een echte Zeeuw. Martij n van der Want heeft dat van nature meegekregen", reageerde R. R. E. Nobus, direct na zijn zaak contra zijn collega M. Vietsch. Beide advocaten voelden tijdens hun betoog de ogen van hun collega's in de rug prikken. Vietsch, werkzaam bij advocatenbureau Adriaanse en Van der Weel, kwam op voor Erika de Groot. Erika heette vóór enkele in grijpende operaties, Erik. Zij het zich met succes ombouwen van man tot vrouw. Erika is een aantrekkelijke vrouw geworden die een seksuele voorkeur voor vrouwen heeft. Zij neemt deel aan een meerdaagse zomer- cusus voor lesbische vrouwen, georgani seerd door de Stichting Vrouw inOntwikke- ling. Enkele dagen voor het einde vertelt ze dat zr en transseksueel is. Dat lijkt niet tot In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot i dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 1 februari 1953 door Theo Giele Zwaar bewolkt met regen. Krachtige af en toe harde wind tussen Zuid-West en Zuid- .Dezelfde temperatuur als gis teren of iets lager." Zo luidde het weerbericht in de PZC van zaterdag 31 januari 1953. Het werd een orkaan, uit het Noord-Westen die de mo derne geschiedenis heeft ver deeld in tijden voor en na De Ramp. In de nacht van zaterdag op zon dag braken de dijken in Zuid- West-Nederland door. Grote de len van Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland kwamen on der water te staan. Op 2 februari verscheen een nooduitgave van de PZC, gedrukt op de persen van het Zeeuwsch Dagblad in Goes, want de eigen persen in Vlissingen stonden ook in het water 'Reeks van rampen teis terde Zeeland" kopte de krant. De watersnoodramp kostte in Zeeland aan 873 mensen het le ven. Op de Zuid-Hollandse ei landen en in de polders van West-Brabant verdronken bijna duizend mensen. door Joost Bosman TERNEUZEN - Negen in Zee land woonachtige gepensio neerde Belgische werknemers van het Vlaamse Loodswezen Vlissingen hebben hun pensioen over de afgelopen maand de cember niet ontvangen. Hoewel het geld in opdracht van het Belgische ministerie van Finan ciën door de Postcheck in Brus sel is overgemaakt, kwam het nooit aan bij de pensioenge rechtigden. Volgens een woordvoerder van de Postcheck loopt het geld voor mensen die dat rechtstreeks op hun rekening willen hebben via de ING-Bank in Nederland. De ze distribueert het weer naar de individuele banken van de ge pensioneerden. Opmerkelijk is dat rekeninghouders bij de Postbank (die valt onder de ING-Bank) hun pensioen over december hebben gekregen, maar de cliënten van andere banken niet. C. de Loose van het Belgische ministerie van Financiën meldt dat na wat interne moeilijkhe den de pensioenen over decem ber op 20 januari dit jaar zijn afgeschreven. Bij girorekening houders in Nederland is het na maximaal vijf dagen bijge schreven. Voor bankrekening houders duurt dat ten hoogste twee dagen langer. Het geld had dus al binnen moeten zijn. Het hoofdkantoor van de ING- Bank in Amsterdam zegt dat de gepensioneerden bij hun eigen bank te rade moeten gaan. „Wij doen een miljoen transacties per dag. Ik moet meer gegevens hebben over deze individuele gevallen om er wat over te kun nen zeggen", verklaart W. Siets- ma van de ING. De ABN-Amro in Vlissingen kan volgens een woordvoerder echter niets aan de situatie veranderen. „De banken ontvangen het geld van de ING, en kunnen daaraan geen sturing geven." Het feit dat de gepensioneerden van de Postbank al wel hun geld hebben gekregen, doet vermoe den dat het ook bij de ING is binnengekomen Sietsma er kent dat dat één van de moge lijkheden is. „Maar het kan ook bij Interpay (de vroegere bank girocentrale) fout zijn gelopen." Gedupeerde Hubrouck uit Vlis singen vindt het vreemd dat het personeel in actieve dienst van het Vlaamse Loodswezen Vlis singen wel geld heeft ontvan gen. „Destijds hebben België en Nederland een verdrag gesloten om bij betalingsmoeilijkheden naar een oplossing te zoeken. Maar als je eenmaal met pensi oen bent. laat de staat je vallen als een baksteen. Voor de beta ling over januari moeten we nog maar wachten hoe het loopt." foto Lex de Meester problemen te leiden. Maar als Erika enkele maanden later zichzelf weer voor de cursus inschrijft, wordt ze geweigerd. Zij zou niet tot de doelgroep behoren en de stichting dreigt klanten te verliezen. Erika komt te gen de stichting in het geweer. Nobus van het bureau Maat en Cambier in Axel verde digde de belangen van de Stichting Vrouw in Ontwikkeling. De president bij de rechtbank Middelburg M. M. Steenbeek, die zaterdag met L. A J. Janse de Jonge en J. Plug de jury comple menteerde, bleek aanhanger te zijn van een praktische werkwijze. Hij daagde Vietsch uit om een oplossing te zoeken. „Die stich ting lijdt verlies, daarvan kunnen we uit gaan. Hebt u daar een passend antwoord op?" Vietsch, na enige aarzeling: „Ik denk dat de stichting er baat bij heeft als ieders kwaliteiten worden uitgebuit. Tijdens de cursusweek kan in een subgroepje transsek- sualiteit behandeld worden." Die man uit Wolphaartsdijk is een goedgelovige hebberd en behoort dus tot het men senras dat zeer bem ind ivordt door organisaties die onnodi ge artikelen verkopen. In de loop der jaren is de man in het bezit geraakt van talrijke prullen waarvan hij, als hij eerlijk tegen zichzelf zou zijn, best weet dat hij er niets mee kan aanvangen. Maar hij is niet eerlijk tegen zichzelf. Vandaar dat hij on langs, toen in zijn brievenbus een brochure was gevallen van een onderneming die in telecommunicatie doet, zich aanstonds derwaarts begaf om een telefooncentrale met heel veel toestellen te kopen. Dat hij als gevolg van onbe kookt investeren altijd klein behuisd is gebleven en dus in zijn woning helemaal geen uitgebreid stelsel van tele foons nodig heeft, kwam niet in zijn begerige hoofd op. Hij overzag de apparatuur, stek kers, wandcontactdozen en snoeren en was verkocht. In de dagen die volgden op de aanschaf is er veel geboord en geschroefd en gehamerd daar in Wolphaartsdijk. En er is onbeheerst getest. Om uit te knobbelen hoe je xntem en extern kunt doorverbinden. Dat wil nog steeds niet luk ken. Beroering van de toet senborden leidt veelal tot verbroken verbindingen Dat is spijtig. 1 Aan de andere kant, hij spreekt vrouw en kinderen nooit lang, maar wel heel fre quent. En dat is, zo houdt hij zich zelf troostend voor, best een uitgave waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7