OIII au Ijskoud in grote delen van Europa Dreigende taal NAVO maakt nauwelijks indruk in Kosovo Spanning stijgt op Oost-Timor Fransen betogen tegen homohuwelijk Starr zou Clinton in diens ambtstermijn willen vervolgen Vermoord ex-lid Ira getuigde op band van wandaden organisatie buitenland maandag 1 februari 1999 Sneeuw op strand Mallorca In opspraak gekomen Britse europarlementariër stapt op Hulpactie gevangenen Tribunaal Weer spanningen om Gibraltar Nieuwe transplantatie Hoessein Jeltsin naar sanatorium Italiaanse maffiabaas opgepakt Miljardenbod Eureko op Guardian Royal KANTOORARTIKELEN Naar schatting honderdduizend mensen liepen mee in de demonstratie. foto William Alix/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Ongeveer 100.000 mensen heb ben gisteren in Parijs gedemonstreerd te gen de gelijkstelling van het huwelijk met andere samenlevingsvormen. Zij eisten de intrekking door de regering van het wetsvoorstel voor het Burgerlijk Solidariteitspact (PACS), dat samenwo nende homo's en hetero's meer rechten geeft. Het voorstel is al door de Nationale As semblee, de Franse Tweede Kamer, aan vaard en ligt nu bij de Senaat. Katholieke, joodse en islamitische organisaties steun den de betoging. Zij hadden 200.000 deel nemers verwacht. Volgens de organisatoren bedreigt het wetsvoorstel het gezin en het huwelijk. Voorstanders wijzen erop dat ongehuwd samenwonnen veel voorkomt en dat twee van de vijf F ranse kinderen buiten het hu welijk worden geboren. RTR/AFP van onze redactie buitenland MADRID - Een groot deel van Zuid- en Midden-Europa is in de greep van een hevige kou, die in sommige gebieden het open bare leven en het verkeer geheel heeft platgelegd. Tot op het strand van het Spaanse vakan tie-eiland Mallorca viel sneeuw. In de Alpen is het lawinegevaar groot. Sneeuwstormen en extreme kou kostten dit weekeinde in Roe menië aan zeker dertien mensen het leven. Plet leger was de hele nacht van zaterdag op zondag bezig om circa 2.000 automobilisten te bevrijden, die door de sneeuw vast waren komen te zitten op snelwegen. De slachtoffers vielen allen bij verkeersongelukken als gevolg van gladheid. In het noordoos ten van Roemenië viel zaterdag op sommige plaatsen twee me ter sneeuw. Bijna 200 dorpen kwamen zonder stroom te zit ten. Rond de stad Brasov werd zaterdag de noodtoestand uit geroepen. In Griekenland is een 64-jarige man werd doodgevroren aange troffen bij zijn huis even buiten Thessaloniki in het noorden van het land. Slip Van de luchthaven van Thessa loniki konden vliegtuigen za terdag en zondag niet opstijgen wegens sneeuwstormen. Tien tallen automobil isten lieten hun auto's achter na op snelwegen en andere wegen in de slip te zijn geraakt. Een groot aantal berg dorpen raakte van de buitenwe reld afgesneden. In Frankrijk overleed een Britse alpinist die dinsdag samen met een medebergbeklimmer op een bergtop van 4000 meter hoog overvallen was door een sneeuwstorm. Het weer was zo bar dat pas gisterochtend een reddingshelikopterin actie kon komen. De tweede alpinist ligt in kritieke toestand in een zie kenhuis in Chamonix. In de Spaanse Pyreneeën vroor het tot 2 5 graden. Vooral de Cos ta Brava en de Balearen moes ten het ontgelden. Op Mallorca werden na een sneeuwstorm wegen afgesloten. In het noor den van het eiland sneeuwde het zelfs op het strand. In Italië sneeuwde het zelfs in Palermo op Sicilië. In de Mid den-Italiaanse regio Umbrië, die anderhalf jaar geleden door een aardbeving werd getroffen, waren wegen door sneeuwstor men geblokkeerd. Vele inwo ners van de regio wonen nog steeds in noodonderkomens. Verkeerschaos Aan de Adriatische kust in Kro atië leidde zware sneeuwval tot een verkeerschaos. Het verkeer kwam hier en daar vrijwel tot stilstand omdat de snelweg Adria-Magistrale wegens de sneeuw en de harde wind werd afgesloten. In het noordoosten van Bulga rije viel zoveel sneeuw dat ver keer onmogelijk werd. Het vliegveld van Burgas aan de Zwarte Zee werd gesloten om dat de start- en landingsbaan ijsglad was. In Polen groeide de lijst slacht offers van de winterkou met drie tot 182. In Saint-Denis ten noorden van Parijs vroor een dakloze dood op straat. In Zuid-Duitsland ontstonden zaterdag zeer lange files door dat tienduizenden winterspor ters via de besneeuwde wegen naar Oostenrijk en Italië wil den. Niet alleen Europa kampt met kou. De Algerijnse hoofdstad Algiers kreeg gisteren voor het eerst sinds bijna twintig jaar een dik pak sneeuw te verwer ken. DPA/AFP/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse Conserva tieve europarlementariër Tom Spencer heeft zich volgens de BBC teruggetrokken als kandi daat voor de verkiezingen voor hel Europees Parlement in juni. De vijftigjarige Spencer, vader van twee kinderen, heeft dat be sloten, nadat hij na een week endje Amsterdam op de lucht haven Heathrow bij Londen was gepakt met marihuana en homoseksuele pornografie in zijn koffer. De Conservatieve Partij had Spencer, die een boete van ruim 1700 gulden had betaald, na het bekend worden van het schan daal geschorst. Voorzitter Mi chael Ancram prees de beslis sing van Spencer om af te zien van een nieuwe kandidatuur. De Conservatief uit het welva rende Surrey ten zuiden van Londen is sinds 1979 lid van het Europarlement. Hij staat veel positiever tegenover de Europe se integratie dan zijn partij. Gezin Spencer en zijn vrouw lieten gisteren weten dat ze altijd van elkaar hebben gehouden en dat het gezin niet uit elkaar zal gaan. Spencers vrouw wist al voor hun trouwen dat haar toe komstige man homoseksueel was. De twee zijn nu negentien jaar gelukkig getrouwd. Spencer zei gisteren dat hij met instemming van zijn vrouw" wel eens een weekendje met homo seksuele vrienden doorbracht. Marihuana heeft hij echter al in decennia niet meer gerookt. Tij dens een weekeinde met vrien den in Amsterdam gaf iemand hem soft drugs. 'Stom genoeg' gooide hij de joints niet weg, maar stopte alles in zijn koffer. ANP ZAGREB - Een veiling voor de Kroaten die op last van het Joegoslavië-Tribunaal in de speciale VN-cellen in Scheve- ningen gevangen zitten, heeft 3,5 miljoen gulden opgebracht. Dat heeft de Kroatische pers gisteren gemeld. De veiling is zaterdag gehouden in Sikori Brijeg in het zuiden van Bosnië-Herzegovma. Circa driehonderd zakenlieden, politici en militairen deden mee. Een van hen kocht voor bijna 800.000 gulden drie schilderijen, waaronder twee portretten van de voormalige Kroatische minister van Defensie Gojko Susak, die vorige jaar aan kanker overleed. Tijdens de veiling werd een brief voorgelezen van elf Kroaten in Scheveningen. Zij bedankten voor de hulp. AFP BARCELONA - De spanningen tussen Spanje en de Britse kroonkolonie Gibraltar zijn in het weekeinde weer flink op gelopen. Terwijl Spaanse vissers de toegang tot de rots blok keerden, bracht de minister van Buitenlandse Zaken Abel Matutes zwaar diplomatiek geschut in stelling richting Lon den. „Madrid houdt rekening met een crisis, die wel eens lang zou kunnen duren", zei de bewindsman. Het kwam tot een uitbarsting toen de politie van Gibraltar de Spaanse vissersboot Piranya enterde en de veertien beman ningsleden arresteerde. De vissers worden ervan beschuldigd te vissen met netten die volgens de Gibraltese wetgeving zijn verboden. De Spanjaarden zeggen dat ze zich aan de Europe se richtlijnen houden. GPD ROCHESTER - De Jordaanse koning Hoessein zal deze week opnieuw een beenmergtransplantatie ondergaan. Dat heeft zijn arts, Samir Farraj, bekendgemaakt. Zaterdag werd de chemotherapiekuur afgerond, die de aan lymfklierkanker lijdende Hoessein onderging in de Mayokli- niek in het Amerikaanse Rochester waar hij het afgelopen half jaar is behandeld. De koning moest, een week na zijn te rugkeer in Jordanië, na opnieuw ziek te zijn geworden, hals overkop terug naar de VS. De artsen in de kliniek constateer den dat de kanker was teruggekeerd. Eind november onderging de 63-jarige Hoessein zijn eerste beenmergtransplantatie. AP MOSKOU - De Russische president Jeltsin heeft zaterdag het ziekenhuis in Moskou verlatenwaar hij op 17 j anuari was op genomen met een bloedende maagzweer. Dat betekent niet dat hij vandaag zijn 68e verjaardag thuis kan vieren, want hij is nu opgenomen in het sanatorium in Barvicha. Hij blijft daar waarschijnlijk een week of twee. Volgens zijn woordvoerder onderging Jeltsin zaterdagoch tend in het ziekenhuis nog een maagonderzoek. Daarbij bleek dat de maagzweer aan het verdwijnen is. AFP/RTR PALERMO - De Italiaanse politie heeft vrijdagavond in Pa lermo de al ruim vier jaar gezochte maffiabaas Salvatore di Gangi opgepakt. Di Gangi, 'de witwasser van de Cosa Nos tra', was een van de meest gezochte leiders van de organisatie. De arrestatie was een fluitje van een cent. Di Gangi had niets gehoord omdat hij met de koptelefoon op televisie zat te kij ken. Di Gangi was in de jaren tachtig directeur van een bank op Si cilië. Hij is al in hoogste instantie veroordeeld tot veertien jaar cel. Di Gangi onderhoudt nauwe banden met de nummer een op het lijstje van de maffiabestrijders. Bernardo Provenzano. die al 35 jaar wordt gezocht. Provenzano is de hoogste baas van de Cosa Nostra op Sicilië. DPA door John Wanders WASHINGTON - De unieke rechtszaak tegen hem in de Amerikaanse Senaat verkeert in de slotfase, maar intussen dreigen er alweer nieuwe juridi sche problemen voor Bill Clin ton. Zijn grote kwelgeest Ken neth Starr - de aanklager die vorig jaar Clintons seksuele re latie met Monica Lewinsky on der de loep nam - overweegt de president binnen afzienbare tijd voor de rechter te slepen. Dit meldde het dagblad The New York Times gisteren. Het staat al langer vast dat de conservatieve Starr Clinton wil vervolgen wegens meineed en het belemmeren van zij^ justiti eel onderzoek naar de Lewins ky-affaire. De vraag is niet zo zeer öf, maar wanneer Starr Clinton voor de strafrechter zal slepen. Volgens een groot aantal LONDEN - Eureko, een samen werkingsverband van zeven Europese verzekeraars waaron der het Nederlandse Achmea, heeft een bod van 3,4 miljard pond 10,8 miljard) uitge bracht op de Britse verzeke ringsmaatschappij Guardian Royal Exchange (GRE). Dat heeft de Britse krant Financial Times zaterdag gemeld. Volgens The Sunday Telegraph biedt het Franse Axa meer en maakt dat concern vandaag de overneming bekend. De Finan cial Times noemt ook de Britse verzekeraar Royal Sun Al liance als gegadigde. Eureko's bod is 385 pence per aandeel. Axa zou een eerder bod hebben verhoogd van 360 tot 390 pence. Achmea, Eureko en Axa wei gerden in het weekeinde com mentaar geven. ANP/AFP constitutionele historici en ju risten kan dit pas na 20 januari 2001, als Clinton het president schap heeft overgedragen aan zijn opvolger. De grondwet zelf is hierover onduidelijk. Volgens de New York Times is Starr onlangs, na zorgvuldige studie van de grondwet en ar resten van het Hooggerechts hof, tot de slotsom gekomen dat hij niet tot 2001 hoeft te wach ten. Een belangrijk precedent in dit verband is een uitspraak van het Hooggerechtshof uit 1997. in relatie tot het civiele proces dat Paula Jones had aangespan nen tegen president Clinton. Het Hooggerechtshof oordeelde toen dat Clinton ook gedurende zijn termijn als president kon worden aangeklaagd wegens seksuele intimidatie. Het bericht over Starrs mogelij ke aanklacht tegen Clinton heeft de irritatie gewekt van zo wel Democratische als Republi keinse leden van de Senaat. Ver schillende senatoren maakten gisteren duidelijk dat zij geen zijdelingse interventie dulden in hun lopende rechtszaak tegen Clinton. Starr heeft zich publiekelijk nooit uitgelaten over zijn verde re plannen aangaande Clinton. De anonieme bronnen die The New York Times aanhaalt, ver zekeren dat de aanklager zijn eigen agenda heeft en dat hij zich onder geen beding zal laten leiden door de uitkomst van de rechtszaak in de Senaat, noch door hetgeen de Amerikaanse bevolking in opiniepeilingen aangeeft. „Aanklagers nemen geen besluiten op basis van opi niepeilingen. Ken heeft vol doende bewezen dat hij im muun is voor peilingen", aldus een medewerker van Starr. Gis teren werd bekend dat Clinton zijn reis naar Midden-Amerika heeft uitgesteld wegens de stemming in de Senaat over zijn afzetting. Die stemming wordt vermoedelijk op 12 februari ge houden. GPD (Advertentie) kantoorinrichting rechtstreeks van de groothandel KOPIEER-, FAX- en PRINTER SUPPLIES snelle levering bij bedrijven en instellingen van onze redactie buitenland LONDEN - Het woensdag ver moorde ex-lid van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA), Eamon Collins, heeft verklarin gen achtergelaten waarin hij in detail verslag doet van ernstige misdaden die hoge IRA-leden hebben begaan. Collins was zelf actief IRA-lid voordat hij het geweld afzwoor en politie-in- formant werd. Zijn lichaam vlakbij zijn huis in Newry in gevonden. Collins was met knuppels en messen om het leven gebracht. De verklaringen staan op cas settebanden met meer dan tien uur gesprekken met journalis ten van de krant The Sunday Ti mes. Collins vertelde de verslag gevers over een eerdere aanslag op zijn leven, in maart 1997. Hij noemt zijn aanvaller, een promi nent lid van de IRA bij naam en toenaam. De krant zal de ban den overdragen aan de Noord- Ierse politie. Collins tekende mogelijk zijn ei gen doodvonnis toen hij vorig jaar zomer getuigde tegen Tho mas Murphy die op dat moment leider was van de 'Provisional IRA', de extremistische vleugel binnen de IRA Collins gezicht was met knuppels zo ernstig in geslagen dat het zes uur duurde om hem te identificeren. De af straffingen en moorden door de extreme vleugels van de katho lieken en protestanten zijn sterk toegenomen sinds het totstand komen van het vredesakkoord voor Noord-Ierland vorig jaar april. Een ander afvallig IRA-lid, de 29-jarige Paddv Fox, was gis terochtend in de Republiek Ier land ontvoerd door gemaskerde mannen. Ze namen hem in hun auto mee naar Noord-Ierland. 's Middags kwam Fox na negen uur gijzeling weer vrij Fox. eerder veroordeeld voor bomaanslagen, verklaarde gis teren dat hij vreest voor zijn le ven, omdat hij publiekelijk stel ling heeft genomen tegen het vredesproces, tegen de IRA en tegen de manier waarop de poli tieke tak van de IRA, Sinn Fein, zich opstelt in het vredesproces. De Noord-Ierse premier David Trimble zei gisteren dat hij 'niet erg optimistisch' is over de voortgang van het vredesproces in Noord-Ierland. Volgens hem dreigt Noord-Ierland weer af te glijden naar geweld. ANP/AFP doorTheo Haerkens JAKARTA - De spanning in Oost-Timor is het afgelopen weekeinde flink opgelopen na toespelingen van de Indonesi sche regering op mogelijke on afhankelijkheid voor de voor malige Portugese kolonie die ze in 1976 inlijfde. De bevolking is verdeeld over de wenselijkheid van onafhankelijkheid. Vijfduizend mensen zochten in de zuidelijke kustplaats Suai in kerken en scholen uit angst voor bewapende milities die onaf hankelijkheid afwijzen. Het voorstel voor volledige on afhankelijkheid in plaats van verregaande autonomie binnen het Indonesische staatsbestel, zoals vorige week geopperd door president Habibie, werd de volgende dag afgezwakt door minister Alatas van Bitenlandse Zaken. Die noemde onafhanke lijkheid een laatste keuze als de meerderheid van de bevolking zich blijft verzetten tegen defi nitieve inlijving. Een referen dum om de bevolking te horen wijst hij echter af uit vrees voor een bloedige burgeroorlog. Por tugal wil wel een referendum. De voormalige Fretilin-leider 'Xanana' Gusmao, die in 1992 tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft opge roepen tot een staakt-het-vuren tussen de rivaliserende groepen. Net als bisschop Belo wil hij ge leidelijke onafhankelijkheid en verlangt hij dat het Indonesi sche leger de burgermilities ont wapent om bloedvergieten te voorkomen. Ondertussen praten Portugal en Indonesië onder supervisie van de Verenigde Naties verder over mogelijke oplossingen. De VN houden vast aan een periode van autonomie die aan onaf hankelijkheid voorafgaat. GPD door Paul Koopman BRUSSEL - Volgens het ver haal van Cicero had de tiran Dionysius in de vierde eeuw voor Christus een bloedstol lende methode gevonden om zijn jaloerse rivaal Damocles onder druk te zetten. Hij liet hem op zijn troon zitten, om ringd door alle weelde. Boven zijn hoofd bungelde echter een zwaard, hangend aan niet meer dan een paardenhaar. De NAVO haalde zaterdag dit 'zwaard van Damocles' uit de wapenkamer, in een uiterste poging de Joegoslavische pre sident Milosevic en diens riva len van het U£K aan het on derhandelen te krijgen. Als er bij de op 6 februari te beginnen onderhandelingen in het Franse Rambouillet geen klin kend resultaat wordt bereikt, dalen Tomahawk-kruisraket ten en lasergeleide luchtwa- pens op hun hoofden neer, zo luidde het dreigement. Anders dan Damocles, geven Serviërs en Kosovo-Albanezen nog weinig blijk van doodsangst. Een teken van grote koelbloe digheid, of is het NAVO-ulti- matum misschien niet ge loofwaardig genoeg? In het NAVO-hoofdkwartier te Brussel werd zaterdagvond meteen de vraag geopperd wat er eigenlijk was veranderd, vergeleken met de voorgaande dagen waarin de alliantie ook al dreigende taal liet horen. Nu de Contactgroep van de strijdende partijen eist dat zij 6 februari in het Franse Ram bouillet aan de onderhande lingstafel gaan zitten en bin nen twee weken daar de vrede tekenen, is echter nog ondui delijk wat er zal gebeuren als zij niet komen opdragen of geen enkel resultaat bereiken. Staat nu al vast dat alle zestien bondgenoten dan zullen in stemmen met luchtacties? Het antwoord luidt: niet echt. De situatie was iets anders toen de NAVO oktober vorig jaar sim pelweg het licht voor luchtac ties op groen zette. Opperbe velhebber Wesley Clark kreeg het recht binnen vier dagen bombardementen te beginnen, als Milosevic zijn veiligheids troepen niet tijdig uit Kosovo zou terugtrekken. Na weken van dralen reageerde de Joe goslavische leider bliksem snel: de luchtacties konden worden afgeblazen en een hu manitair drama werd voorko men. Bevel Deze keer heeft de NAVO-raad het bevel niet overgedragen aan een Amerikaanse gene raal, maar aan de Spaanse di plomaat Solana. Dat is geen onbelangrijk verschil. Terwijl Clark oktober vorig jaar des gewenst kon volstaan met één telefoontje aan Solana, moet de secretaris-generaal van de NAVO nu alle zestien hoofd steden afbellen voordat hij luchtacties kan lanceren. Daarnaast heeft Solana te kennen gegeven dat hij wil luisteren naar de opvattingen van de Contactgroep. In dat gezelschap heeft Rusland al duidelijk gemaakt nooit te zullen instemmen met lucht acties. Deze mitsen en maren zorgen ervoor dat de NAVO-druk vooral in cosmetische zin is opgevoerd. Een 'besluit' van Solana tot luchtacties zal ze ker enig gewicht in de schaal leggen, maar zal dat voldoen de zijn om alle bondgenoten mee te krijgen? Als er al een zwaard in stelling is gebracht, bungelt hij nog niet aan een paardenhaar, zo als in het verhaal van Damo cles. Afgaande op de eerste re acties uit Belgrado en Pristina, zijn Milosevic en het UQK zich daar zeer wel van bewust. GPD Familieleden lopen achter een kar met de doodskisten van twee etnische Albanezen die gisteren onder mysterieuze omstandigheden zijn vermoord in het dorpje Crmljan, 7 0 kilometer zuidwestelijk van Pristina. foto Dimitri Messin is/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5