Slavernij in Chinese restaurants PZC i" Max van der Stoel is Tom Poes en het monster Trotteldrom gewaardeerd strijder voor mensenrechten O varia Meeste uitgebuite werknemers durven niet naar vakbond te stappen puzzel het weer Sk recept HansBe,,erma„ Gestoomde eieren met broccoli maandag 1 februari 1999 door Niko Hoffer Zijn gezicht vertrekt geen spier, maar zijn woorden verlaten snij dend zijn verbeten mond: „een Neder lander werkt ruim 200 dagen per jaar. keer acht uur is 1600 arbeidsuren. Een Chinees in Nederland werkt ruim 300 dagen per jaar, keer tien-twaalf uur per dag is 3000 tot 3600 arbeidsuren. Dat is ruim twee keer zoveel uren, onder vaak heel zware arbeidsomstandigheden. Zijn loon is laag: ongeveer de helft van het salaris van de gemiddelde Neder lander." Bijna dertig jaar geleden kwam Seng Ko naar Nederland, op zoek naar 'wel vaart". Hij heeft het niet gevonden. Be gon als afwasser, groentensnij der, ma nusje van alles. Werkte zes dagen per week, tien, twaalf uur per dag, soms langer. Nauwelijks vakantie. ..Over uren krijg je nooit vergoed. Het is jouw verantwoordelijkheid om je werk af te maken, hoe laat het ook wordt. Mijn loon indertijd? Vijfhonderd gulden per maand. Het stijgt met mee met je leef tijd." Mistroostig laat Seng zijn keurig geor dende loonbriefjes zien In de laatste zes jaar kreeg hij één keer een geringe prijscompensatie, nadat hij erom had gevraagd. Zijn loon is al die jaren nau welijks gestegen Nederland telt ruim 2200 Chinese res taurants, Daarbij staan zo'n 3000 Chi nese werknemers ingeschreven, ruim één per restaurant. In werkelijkheid werken er gemiddeld zeker zes per vestiging. Veien wonen in bedompte kamertjes, zonder privacy, achter of boven het restaurant. Honderden, dui zenden - Seng schat 'minstens 15.000 mensen' - verblijven illegaal of semi-il- legaal in ons land. Vakantie ..Twaalf vakantiedagen per jaar, daar hebben we maximaal recht op", zegt Seng bitter. „Vroeger mocht je die nog wel eens achter elkaar opnemen zodat je twee weken vrij was. Maar nu is ook dat verslechterd. Er zijn werkgevers die hun personeel verplicht elke maand een vakantiedag 'geven'." „Nederlander krijgt een vakantietoe slag van acht procent, wij geen cent. 'Dat zit al in je loon inbegrepen', zegt de baasVaak wordt je loon contant uitbe taald. maar bijna altijd een week later dan afgesproken. „Een meesterkok die minstens vijftien jaarlang gewerkt heeft, verdient maxi maal zo'n 3200-3300 gulden netto. Dat lijkt aardig, maar denk wel even aan dat rekensommetje: zes dagen per week, twaalf uur per dag, minimale va kanties, geen enkel extraatje." Een kwart eeuw hield Seng zijn mond. Vier jaar geleden was hij de uitbuiting beu. Hij stapte naar de Horecabond FNV. Er is sindsdien weinig veranderd. Bond en werkgevers boekten nauwelijks voor uitgang; ze geven er elkaar de schuld van. gr kwam een telefoonlijn waar Chinese werknemers, vaak anoniem, kunnen klagen. De Erasmusuniversi- teit doet onderzoek naar de leef- en werkomstandigheden van de Chinezen in Nederland. Seng: „op papier zijn sommige regelin gen verbeterd en in de CAO vastgelegd. Maar in de praktijk werkt die absoluut niet. Er is geen controle op de naleving van de regels." „De vakbond hamert er steeds op dat de Chinese samenleving opener moet zijn, dat de werknemers onderling soli dair moeten zijn, voor hun rechten op moeten komen, samen een vuist ballen. Mooi gezegd, maar er komt nooit iets van terecht. Chinezen zijn niet lief voor elkaar. De taalbarrière is een enorme handicap. Daar komen we bijna nooit doorheen. Als je eenmaal ontslagen bent, kom je nergens meer aan de bak. Je komt op een zwarte lijst. De werkge vers zijn beter georganiseerd dan de werknemers die doodsbang zijn voor represailles en hun ervaringen dus niet rondbazuinen." Maandenlang zit Seng Ko nu thuis. „Mijn toekomst is weg. ik heb nog hoop voor mijn kinderen, maar dan moet er nu wel wat gebeuren. De vakbond zegt dat ik uit de branche moet gaan. Maar waar moet ik heen?" Slavernij Voorzitter Marchien Koster van de ho recabond FNV weet dat de arbeidsom standigheden voor velen in de Chinese horeca 'mensonterend' zijn. „De bond kan veel betekenen", meent Koster. „In beginsel net zo veel als -voor Neder landse werknemers, maar het grote probleem is dat de Chinezen zelf vaak de eerste stap naar ons toe niet durven te zetten. Ze zijn erg bang hun werk te verliezen. Soms vrezen ze zelfs voor hun leven." Sinds een paar jaar probeert de bond structureel te werken aan positiever betering van de Chinezen. Er kwam een klachtenlijn, folders over rechten en plichten werden in het Chinees ver taald en verspreid, er kwamen (regio nale) bijeenkomsten, en er werden brieven gestuurd aan de werkgevers. Toch is het resultaat mager, erkent Koster „De klachtenlijn kan op maandagmid dag tussen twee en drie uur gebeld wor den. Het is een mobiel nummer (06- 22492198) dat niet tot enige plaats of Veel werkers in Chinese restaurants zijn feitelijk rechteloze objecten. illustratie Hans den Hoedt/GPD persoon te herleiden is. Elke maandag bellen er tussen de vier en zes Chinezen, de helft durft zijn naam met te noemen, maar vraagt alleen informatie of zoekt een klankbord bij iemand die hen ver staat en begrijpt. Concreet kunnen we pas wat voor een werknemer doen als hij lid is of wordt van de bond én als hij zelf wil dat we actie gaan ondernemen, richting werkgever." Koster ziet drie mogelijkheden om de arbeidspositie van de Chinese werkne mers - geleidelijk aan - te verbeteren, -meer aandacht van de politiek waar bij de Chinese groepering inNederland weer wordt ingedeeld als etnische minderheid .Dat schept meer (subsidie) mogelijkheden voor werkgelegen heidsprojecten, meer mogelijkheden om 'dwingend' te zorgen dat Chinezen cursussen Nederlands volgen. -De Chinese werknemers zelf moeten doorPieterEveleirt i> Toonder Studio's Respect voor de mensenrech ten loopt als een rode draad door de carrière van Max van der Stoel. Zowel als minister van Buitenlandse Zaken, als voor de Verenigde Naties en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) stelde hij misstanden in di verse landen aan de kaak. Van der Stoel, op 3 augustus 1924 in Voorschoten geboren, sloot zich na zijn rechtenstudie aan bij de PvdA Nadat hij in het kabinet-Cals als staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken on der Luns diende, werd hij minis ter in het kabinet Den Uyl (1973-1977). Zijn behoedzame koers wekte de toorn van de PvdA-radicalen van Nieuw Links. Hij verkreeg echter res pect voor zijn strijd voor de mensenrechten, met name m Griekenland. Als PvdA-Ka- merlid schreef hij voor de Raad van Europa een hard rapport over het Griekse kolonelsregi me (1967-1974), dat er toe bij droeg dat Griekenland eind 1969 uit de Raad verdween. Charta 77 In 1973 bekritiseerde Van der Stoel in NAVO-verband de Griekse dictatuur, toendertijd een ongehoorde actie tegen een bondgenoot. In het communis tische Tsjechoslowakije kwam hij op voor dissidenten van Charta 77. In 1988 protesteerde Van der Stoel in Praag tegen de zoveelste arrestatie van de toen malige dissident Vaclav Havel. Na een korte terugkeer op Bui tenlandse Zaken m het kabinet Van Agt-n (1981-1982), was Van der Stoel drie jaar hoofd van de Nederlandse vertegen- Archiefopname van Max van der Stoel. woordigïng bij de VN in New York. Terug in Nederland werd hij voorzitter van de Habitat commissie voor daklozen in de wereld, en het Nederlands Hel sinki Comité. Golfoorlog De Golfoorlog bracht Van der Stoel terug op het internationa le toneel. De VN benoemden hem juli 1991 tot speciaal rap porteur over mensenrechten in Irak. Het jaar erop werd hij de eerste Hoge Commissaris voor de Minderheden van de Europe se veiligheidsorganisatie OV- SE. Daarmee verlegde hij zijn werkterrein naar Midden- en Oost-Europa, waar na de val van het communisme oude na tionalistische tegenstellingen weer aan de oppervlakte traden Namens de OVSE hield hij zich zich onder meer bezig met de Al banezen van Kosovo, waar het conflict met de Serviërs dezer dagen een hoogtepunt bereikt. Van der Stoel is nu aan zijn ze vende en laatste jaar bezig bij de OVSE. ANP Tom Poes klom haastig langs de opgestapelde rotsblokken omlaag en probeerde hen te kalmeren. „Stop!" riep hij uit. „Stil nu eens even! Luister toch!" Maar de menigte drong schreeuwend op zon der aandacht aan zijn woorden te schenken. „Je bent de Grote Grot binnengegaan!" riepen ze. „Dat is streng verboden! Dat brengt on heil!" „Grijpt hem!" beval veldwachter Laris. „Hij moet gestraft worden!" De trotten waren nu van alle kanten genaderd en het zag er naar uit, dat Tom Poes lelijk in het nauw zat. Maar plotseling veranderde de houding van de tierende massa. Het geroep verstomde en het drei gende gezwaai van vuisten en knuppels verslapte. „Een voorge voel", hoorde men iemand zeggen en de anderen beaamden dit dof (Advertentie) Kruiswoord min een Horizontaal: 1. Teer; 4. geldbewaarplaats; 7. droefgeestig; 9. scheepstouw; 11. kledingstuk; 12. ruiterpetje; 13. rad; 15. gewicht; 16. reeks; 18. bodem; 19. vervoermiddel; 20. verlichtingsmiddel; 22. lang en smal; 25. advies; 27. wedren; 28. bergweide; 29. wasem;31. open plek in een bos; 32. afgepaste hoeveelheid; 34. wolvlokje; 35. meubel. Verticaal: 1. Bewind; 2. gewicht; 3. teug; 4. elite; 5. tijds eenheid; 6. kuststrook; 8. kwaad; 10. onder richtend; 12. overeen komst; 14. steensoort; 15. speelgoed; 17. wat; 18. gehalmd gewas; 20. kerkgezang; 21. doorwaadbare plaats; 23. jong dier; 24. keu kenkruid; 26. kleverig boomsap; 29. verpak kingsmiddel; 30. nevel; 32. geneesmiddel; 33. takje. Oplossing zaterdag vierkant e-x-a-o- topsport s-o-o-i- 1-r-krab arts-e-- pruim e-z-o leest Zeeland: Zacht februari zorgen minder afhankelijk te zijn van hun werkgevers. Het zijn uitstekende werkkrachten die ook in de 'Franse of Nederlandse horeca' zó aan de slag kunnen. -Overheidsdiensten moeten beter ge bruik maken van hun controlerende bevoegdheden. Immigratie-, belas ting- en ge-zondheidsdiensten kunnen veel vaker optreden dan ze nu doen. Recent onderzoek leerde de bond dat werkgevers de Chinese CAO toepassen, in plaats van de Nederlandse. „Een verbijsterende ontdekking", zegt Kos ter. De bond wil de in het Chinees vertaalde Nederlandse CAO op 16 fe bruari presenteren, het begin van het Chinese nieuwjaar. Operatie De Horecabond FNV kent schrijnende voorbeelden van uitbuiting. „Een Chi nese werknemer moest voor een zware operatie zeker vijf weken naar het zie kenhuis. Zijn baas vond het goed, op één voorwaarde: hij zou de helft van het loon van de man doorbetalen als diens vrouw en kinderen die vijf weken het werk zouden overnemen. Zo is het is gebeurd ook." „Op hoofdlijnen is de Horeca-CAO goed en strak geregeld en wordt ze bij de aangesloten Chinees-Indische be drijven ook correct uitgevoerd." Zo reageert woordvoerder A Groenewe- gen van Koninklijke Horeca Nederland op het 'beeld' dat Seng Ko en Marchien Koster schetsen. Groenewegen komt tot haar reactie in samenspraak met mevrouw L. R Lin, sectormanager van de Chinees-Indi sche 'tak' van de werkgeversorganisa tie Horeca Nederland (KHN). Bij KHN zijn 800 van de in totaal ruim 2000 Chinees-Indische restaurants aangesloten. Groenewegen erkent dat ze 'geen verantwoorde reactie' kan ge ven op de arbeidsomstandigheden bij de niet aangesloten bedrijven. Toch verdedigt ze ook dat onderdeel van de Chinese werkgeversmarkt: „Werkne mers zijn tegenwoordig mondig ge noeg, ook Chinese. Als zij het niet eens zijn met hun werkomstandigheden kunnen ze dat met hun baas bespreken, goed overleg moet mogelijk zijn." Groenewegen: „De horeca is nou een maal geen negen-tot-vijf baan. Na tuurlijk zal er bij de Chinees-Indische restaurants wel eens een uurtje worden overgewerkt, dat gebeurt bij alle hore- ca-bedrijven. Maar dat is hoogstens incidenteel, niet structureel. Op hoofd lijnen is dat bij onze bedrijven goed ge regeld, gelooft u mij maar." Om redenen van privacy is de naam Seng Ko gefingeerd. GPD Door: Klaas Dros De tweede wintermaand gaat verder op de zachte toer met licht wissel vallig weer. De louwmaand stelde de winterliefhebbers ook al teleur. De kou kenmerkte zich door een tweetal speldenprikken. Na een ongebruikelijk zacht begin deelde de winter rond de 10e een koudeveeg uit en ook het slot was in winterse stijl. Op de meeste stations bleef het overigens bij een slechts een ijsdag. De regio's in het binnenland kregen er 1 of 2 extra en bovendien een sneeuwverrassing. In de avond van de 12e viel er bij een stevige wind tussen de 5 en 10 centimeter sneeuw, maar de dooi maakt hier de volgende dag korte metten mee. De rest van de louwmaand was het meest vrij zacht. Extreem zacht was het in de eerste decade met in Wilhelminadorpe en Westdorpe respectie velijk 5 en 6 dagen met temperaturen tot 10 graden of hoger. Verder was het met dik 60 uren zonneschijn een vrij zonnige, maar met een neerslagtotaal uiteenlopend van 60 tot 80 mm ook een redelijk natte maand. Deze week is het zoals gezegd vrij zacht met tem peraturen rond 8 graden. Wolken bepalen daarbij meestentijds het weerbeeld met soms wat motregen. Veel neerslag wordt voor alsnog niet verwacht en dat is de verdienste van een hogedrukgebied boven Bretagne. Vooral vandaag is het ook sterk nevelig met plaatselijk hardnekkige mist. De noordwestenwind is meest matig, later in de week steekt meer wind op en nemen de mistkansen af. Aan het einde van de week gaat dit tevens gepaard met verhoogde neerslagkansen. Grijs Mumwmttmperatuur voor vandaag 4^ Minimumtemperatuur voor de komende nacht 35 .J®: Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer max. 8C 8° 9° 7° min. 3° 5° 5: 5° wind NW 3 W 5 W 5 NW 6 Zon O Maan maandag onder 17.33 dinsdag op 8.22 maandag onder 8.41 dinsdag op 19.45 Nautisch bericht De noordwestelijke wind is meest matig, 3 beaufort. Het zicht is slecht door toedoen van mist of anders nevel. De temperatuur van het kustwater is circa 7 graden. Verder is de mist hardnekkig. mompelend. „Het monster komt", mompelde Laris Trot met gebro ken stem. „Dat was te verwachten na deze belediging!" „Ik heb in eens een akelig voorgevoel", zei Travelijn Trot, die in de stad met heer Bommel stond te praten. Hij keek schichtig naar de verlaten straten om zich heen en van zijn fiere houding was weinig meer te bespeuren. „W-wat bedoelt u?" vroeg heer Ollie beklemd. „Trot teldrom komt!" riep de ander uit. „Ik voel het! Er zit onheil in de luchtMet deze woorden reikte hij het bomkoff ertje over en sprong naar een vluchtgat. „Doe jij het maar!" riep hij over zijn schouder. „Ik kan het niet! Gooi de bom! Weg met het monster!" Zijn stem stierf weg onder de aarde en daar stond heer Bommel nu, eenzaam en met een vreselijke last in de handen. Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 1 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.16 232 14.36 251 08.43 216 20.56 192 Terneuzen 02.37 256 14.52 276 09.12 226 21.23 203 Bath 03.39 305 15.56 327 10.17 254 22.30 229 Roompot Buiten 02.15 167 14.30 190 08.30 157 20.45 133 Z'zee/Colijnsplaat 04.05 161 16.30 179 10.05 153 22.20 128 Stellendam Buiten 02.21 161 14.39 187 08.25 093 20.46 071 Wemeldinge 04.05 185 16.20 203 10.05 168 22.25 144 Krammersl. West 04.35 178 17.00 196 10.00 162 22.20 137 DINSDAG Hoog water Laag water 2 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.57 23815.16 255 09.27 221 21.35 188 Terneuzen 03.16 262 15.36 279 09.55 230 22.03 198 Bath 04.23 310 16.39 330 11.03 257 23.10 223 Roompot Buiten 02.55 171 15.10 192 09.15 160 21.25 129 Z'zee/Colijnsplaat 04.50 164 17.10 179 10.50 158 23.05 125 Stellendam Buiten 03.05 164 15.21 191 09.06 096 Wemeldinge 04.50 189 17.05 203 10.50 172 23.00 141 Krammersl. West 05.20 182 17.40 195 10.40 166 22.55 133 L Lagetirukgebed H Hogedrukgebied O zonmg Wile sneeuw matige sneeuw «- Koufront Warmtefront Al Samengesteld front bcht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen onweer hagel zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa:Spaanse zon /andaag een recept naar een oorspronkelijk V Japans gerecht. Om te controleren of de gerechten inderdaad na de aangegeven tijd voldoende gaar zijn, dient u met de punt van een mes een klein sneetje in de gestolde mas sa te maken. Wanneer er geen vocht vrijkomt, dan kunt u de gerechten opdienen. Belangrijk is wel dat de gerechten niet te lang mogen worden gestoomd, omdat de eiermassa dan te dik, te stijf, kan worden. Voor 4 personen: 400 - 500 gram broccoliroosjes; zout; 1.5 eetl. Japanse sojasaus (Kikkoman); 3 eetl. saké of droge sherry; 1 mespunt witte basterdsuiker; 5 eieren; 5.5 dl groentenbouillon, eventueel van een tablet. Spoel de roosjes enkele malen in ruim koud water. Laat ze uitlekken. Breng royale hoeveel heid water aan de kook. Voeg wat zout toe en laat de roosjes er 4 minuten zachtjes in koken. Laat de roosjes opnieuw uitlekken. Verdeel ze daarna over vier hittebestendige kommen. Roer sojasaus en sake of sherry goed door el kaar. Voeg bij gebruik van sherry basterdsui ker toe. Schep het mengsel over de broccoli roosjes. Klop in een kom de eieren los. Schenk er daarna onder voortdurend roeren en klop pen de koude groentenbouillon bij. Schenk het mengsel over de inhoud van de kommetjes. Dek elk kommetje af met een velletje alumini umfolie en zet het vast met een elastiekje. Breng een flinke hoeveelheid water in de stoompan aan de kook. Plaats de kommetjes op het geperforeerde deel van de pan. Zet dat deel boven het kokende water en leg het dek sel erop. Temper de warmtebron. Reken op een stoomtijd van 30 minuten. Dien de gerech ten warm in de kommetjes op. Tip: geef droog gekookte rijst apart erbij of eet er sneetjes licht geroosterd brood bij. Alhoewel de winterkou nog maar net West- en Midden-Europa bin nen gestroomd is, wordt hij bijna alweer verdreven. Tot in delen van Polen komen de temperaturen vanmiddag alweer boven het vries punt uit. In delen van Duitsland en in Polen valt nog wel wat sneeuw. In Hongarije ligt de temperatuur rond het vriespunt, maar in Roemenië is het kouder. Een lagedrukgebied boven de Griekse eilan den zorgt ervoor dat het in deze omgeving niet droog blijft. Er vallen enkele (onweers-)buien en met name in het westen van Turkije zal dit flinke regenhoeveelheden veroorzaken. Hetzelfde lagedrukgebied veroorzaakt sneeuw in Bulgarije. Vooral in het zuiden kan een flink pak sneeuw vallen. In Noord-ltalië is het zonnig terwijl de tempera tuur tussen de 4 en 8 graden blijft steken. Ook in Zuid-Frankrijk schijnt de zon. Morgen is het er 5 tot 12 graden, maar de komende dagen loopt de temperatuur op. Onbewolkt is het ook in Spanje en Portugal met een middagtemperatuur rond 12 graden. In Ierland en Schotland is veel bewolking en er valt een beetje regen. In Engeland is het op hetzelfde ogenblik droog en er zijn flinke opklaringen. Regelmatig trekken storingen over Scandinavië die voor de nodige sneeuw zorgen. De extreme kou in het noorden van Scandinavië is inmiddels verdwenen, maar het blijft er nog wel streng vriezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4