Aardenburgse jeugd krijgt soos PZC Sjores Ambras Band presenteert cd Tholen ziet geen alternatieven meer voor sluiting haven St. Philipsland zeeland Activiteiten voor twaalf- tot zestienjarigen in deel gemeentelijke werkplaats Muzikanten Apollo uit Sluis gehuldigd Boete voor bezit nepwapen Geld en rugzak uit auto Auto's vernield bij botsing Honden verjagen inbrekers Dieven wekken bewoner Automobilist belandt in sloot Drankrijder rijdt boompjes om Molenstraat in beeld voor nieuwe kazerne brandweer Westdorpe Jas met GSM gestolen Telemann is minder kwetsbaar dan Bach Drankrijder vliegt uit bocht maandag 1 februari 1999 door Joost Bosman AARDENBURG - De jeugd van Aardenburg krijgt zijn eigen so ciëteit., Vrijdagavond hebben zo'n vijftien jongeren tijdens een tweede bijeenkomst van de werkgroep de plannen bespro ken met een gemeentelijke amb tenaar en de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. De soos zal bestemd zijn voor twaalf- tot zestienjarigen en één keer per maand open zijn voor activiteiten. Daarbij valt te denken aan het organiseren van disco's, bandoptredens en uit stapjes. De club zal worden gehuisvest ineen deel van de gemeentelijke werkplaats. Momenteel zijn de jongeren al bezig met het oprui men en schoonmaken van de ruimte. Woordvoerster C. Aer- noudts van de Stichting Welzijn zegt te hopen dat eind februari kan worden begonnen met de bouw van onder meer een bar. Aernoudts vertelt dat het de be doeling is om op termijn geza menlijke activiteiten te gaan or ganiseren met sociëteiten in de regio. Onder meer is er al ge dacht aan een breakdance-cur- sus. Vrijdagavond heeft een aantal Aardenburgse jongeren overigens al een voorschotje ge nomen op de mogelijke samen werking: m Schoondijke deden ze mee aan de dart-kampioen schappen voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Geld In het verleden zijn er al wel eer der activiteiten voor de jeugd georganiseerd. „Dat gebeurde in het dorpshuis, maar op een gegeven moment ontstond de behoefte aan een eigen plek"al dus Aernoudts. De soos komt tot stand door sa menwerking van de gemeente en de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen. Een amb tenaar zal een financieel plan opstellen dat naar de gemeente raad gaat. „Dat is dus nog even afwachten. Zo'n jongerenplaats vergt veel geld, alleen al als je denkt aan de muziekvoorzie- ning." Intussen zullen de jongeren niet stilzitten, zo verzekert Aer- door Frank Gijsel SLUIS - Vier leden van muziek gezelschap Apollo uit Sluis zijn zaterdag in sporthal De Vliete gehuldigd tijdens het openbare winterconcert in samenwerking met harmonie De Zeegalm uit het Belgische Knokke. Willy Ide kreeg vanwege zijn vijftigjarig lidmaatschap van M. de Pauw van de Koninklijke Nederlandse Muziekfederatie (KNF) de speld van verdienste uitgereikt. Ide, trouw lid van Apollo, mist zelden een repetitie en speelt sinds het begin klari net. Daarnaast verzorgt hij op dinsdag en donderdag de oplei ding voor de jeugdleden. Hij werd geprezen als een hardwer kende, stile kracht waar mu ziekvereniging Apollo altijd op kan rekenen. Secretaris Ronny Scherbeyn uit Cadzand werd onderscheiden vanwege zijn veertigjarig noudts. „Ze denken na over een geldinzameling door henzelf. Tijdens de brainstorm hierover, afgelopen vrijdag, kwamen er al wat ideeën naar voren. Zo werd het plan van een rommelmarkt geopperd, en dachten de jonge ren aan hel bakken van wafels. Het doel van de sociëteit is vol gens Aernoudts jongeren een ontmoetingsplaats te bieden. Het tegengaan van verveling, en het vaak daarmee gepaard gaande vandalisme is slechts in direct aan de orde. „Natuurlijk is er een groep die zich daaraan schuldig maakt, maar dat is niet de groep waarop wij ons richten. Wel kan de soos preventief wer ken tegen criminaliteit." Het feit dat de jongerensoos nu pas wordt gestart, verklaart Aernoudts door de landelijke tendens van bezuinigingen op het jongerenwerk. ..Er werd ge zegd dat jongeren het niet be langrijk vonden, maar nu blijkt het tegendeel." dienstverband. Hij begon bij de Jantjes van Sluis en kwam daar na in de drumband terecht. Nu bespeelt hij de grote trom. Mario de Neef en het jeugdlid Karin van Eijk (klarinet) kregen de speld omdat ze twaalfeneen- half jaar lid zijn. Het bestuur van Apollo had dit jaar voor het winterconcert voor het eerst een andere locatie ge kozen. De uitvoering vond plaats in sporthal De Vliete. Volgens secretris Ronny Scher beyn is dit een goede keuze ge weest. „De belangstelling kan uiteraard nog wel iets beter, maar wellicht heeft de verhui zing van gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje naar sporthal De Vliete een aantal mensen ervan weerhouden te komen. De en tourage was echter prima en het was ook behaaglijk warm in de hal. We zijn dan ook van plan in de toekomst op deze plek te blij ven optreden." De Sjores Ambras Band tijdens de cd-presentatie in het Reynaertcollege in Hulst. foto Charles Strijd door Joost Bosman HULST - Warner Brothers werd (nog) niet gesignaleerd, afgelopen zaterdagavond in de aula van het Reynaertcolle ge in Hulst. Maar wat niet is, kan nog komen. Want feit is wel dat de Sjores Ambras Band uit Hulst tijdens het spektakel 'Nights of the Klomps' zijn eerste cd presen teerde, onder de naam De he ren zijn bedankt. Ook het pu bliek, dat met zo'n 500 a 600 man massaal was komen op dagen, verdiende een woordje van dank: niet minder dan 600 cd's (van een totale oplage van 1000) werden er verkocht. „Een lekker programma dat tot in de kleme uurtjes door ging", zo omschrijft muzikaal leider van Sjores Ambras, Ad Vreugde, het feest van zater dagavond. „Er waren louter positieve reacties." Vreugde zegt dat er nog maar een doosje met 400 cd's is overgebleven. Die zullen de komende tijd worden verkocht via de band leden en in een aantal cafés rond de markt in Hulst. „Omdat het onze eerste cd is, was van tevoren moeilijk in te schatten hoeveel we er zouden verkopen. Misschien dat we nu nog wel exemplaren moeten laten bij drukken"zegt Vreug de niet zonder trots. De cd bevat achttien num mers, veelal pophits in een nieuw arrangement. Maar ook het lijflied van de band, Bui tenbanden, kon natuurlijk niet ontbreken. Het nummer stamt nog uit de tweede we reldoorlog en gaat over de ho peloze staat van de fietsen in die tijd. 'O die buitenbanden, zijn ze niet meer voorhanden', luidt de openingsregel van het lied. Nieuwe cd Gesteund door het grote suc ces heeft de Sjores Ambras Band (de naam is een verbaste ring de oude geslachtsnaam Jesoirens) alweer plannen voor een nieuwe cd. Die zou het komende najaar moeten uitkomen. Voor de nieuwe schijf wil Sjores Ambras zan geres Ilse Gielen inhuren. Zij zong afgelopen zaterdag ook al mee, en dat beviel volgens Vreugde goed. Hij verwacht dat de nieuwe cd iets serieuzer van toon zal zijn dan de huidi ge, waarop vooral feestnum mers staan. „We zullen hoofdzakelijk nummers uit de jaren zestig en zeventig opnemen. Onder meer van Tina Turner en 'Mu sic' van John Miles", licht Vreugde al een tip van de sluier op. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft zaterdag een 16-jarige jongen aangehouden, die op de Axelsedam een be- driegelijk echt uitziend nepwapen had getoond. Op het bu reau is het wapen in beslag genomen en werd proces-verbaal opgemaakt. Na verhoor kon de jongen weer gaan. KLOOSTERZANDE - Bij een 27-jarige inwoner van Kloos- terzande is vrijdagnacht ingebroken in zijn auto. Onder meer een portemonnee en een rugzak werden gestolen. De diefstal vond plaats op de Kerklaan in Kloosterzande. TERNEUZEN - Op de kruising Buthdijk/Industrieweg in Axel zijn twee auto's zwaar beschadigd geraakt door een bot sing. Een 36-jarige inwoner van Zandstraat wilde bij het af slaan tegemoet komend verkeer voorrang verlenen, toen een 26-jarige bestuurder uit Sint Jansteen de auto achter hem ramde. Deze auto schoof vervolgens tegen de Zandstrater aan. De bestuurder uit Sint Jansteen botste vervolgens frontaal met een 72-jarige automobilist uit Axel. Twee auto's werden weggetakeld, de andere konden hun weg met lichte schade vervolgen. AXEL - Aan de Willem de Zwijgerlaan in Axel heeft zich za terdagmiddag een poging tot inbraak voorgedaan. Nadat de daders via de achterdeur na binnen probeerden te komen, werden zij kennelijk verrast door de honden die zich in de wo ning bevonden. HULST - Zondagnacht werd een bewoner van de Jansenius- laan in Hulst wakker van een schrapend geluid, en een zak lantaarn die zijn kamer in scheen. De kennelijke inbrekers werden bij het openmaken van een raam gestoord, en maak ten zich uit de voeten. Ook op twee andere adressen aan de Janseniuslaan is gepoogd via de achterzijde van de woningen in te breken. IJZENDIJKE - Een 42-jarige man uit Waterlandkerkje heeft zaterdag omstreeks 15.00 uurop de Verbindingsweg in IJzen- dijke nog onbekend letsel opgelopen, doordat hij tegen een damgat in een sloot terecht kwam De brandweer moest het slachtoffer uit zijn voertuig halen, en ook de traumahelikopter kwam ter plaatse. Het slachtoffer werd uiteindelijk toch per ambulance vervoerd naar het zie kenhuis van Brugge. De politie in Oostburg roept getuigen op zich te melden op te lefoonnummer 0117 -453156). HULST - Een 35-jarigeinwoner van Vogelwaarde is zondag ochtend met onbekende verwondingen per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht, nadat hij om streeks 9.30 uur op de Hulsterweg in Hulst de macht over het stuur was kwijtgeraakt, zijn auto een paar boompjes en strui ken ontwortelde en vervolgens een paar keer over de kop was De politie wijt het ongeluk aan waarschijnlijk een te hoge snelheid in combinatie met alcoholgebruik. door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Het einde van de haven van Sint Philipsland is nabij. Met het in stand houden van de handelshaven is zoveel geld gemoeid, dat de gemeente Tholen het niet verantwoord acht om op de oude voet door te gaan. Twee jaar gele den stond de sluiting van de haven even eens ter discussie. Uit daarna gepleegd onderzoek blijkt dat het openhouden van de haven ruim een miljoen gulden zal kos ten. De gemeente heeft drie alternatieven on derzocht. De duurste optie, het volledig handhaven als handelshaven, betekent een investering van 1.070.000 gulden. In de investeringsplannen is maar 80.000 gulden opgenomen, wat de gemeente dus opzadelt met een tekort van bijna een mil joen. Om de handelshaven in stand te houden dient onder meer een havenontvangstin- stallatie (HOI) te worden opgericht. Kos ten: 75.000 gulden. Vervanging van elf meerpalen en herstel van de havendam brengt een investering van 70.000 gulden met zich mee. Vijf ton moet worden neer geteld voor herstelwerkzaamheden aan de betonnen en stalen damwand en voor het baggeren - en afvoeren van de specie - van de havenbodem moet nog eens ruim vier ton worden opgehoest. Geen oplossing Het beperkt in stand houden van de han delshaven vindt het college van burge meester en wethouders van de gemeente Tholen geen aantrekkelijk alternatief. Herstelwerkzaamheden aan de haven- dam en vervanging van de meerpalen is op korte termijn noodzakelijk, stelt het col lege. Niet baggeren betekent een fikse besparing, maar biedt geen oplossing. Schepen die de haven aandoen houden re kening met een beheersdieptevan 1 meter 50 onder NAP, terwijl ze kunnen stuiten op aanslibbingen tot een meter onder NAP. Het voortdurend vastlopen van schepen kan bovendien aansprakelijk heidsgevolgen hebben. Reparatie van de damwand zou wel kunnen worden opge schort, wat een voorlopige besparing van vijf ton oplevert. Een derde mogelijkheid is omvorming van de handelshaven tot toevluchts- of thuishaven. Ook hierbij geldt dat de ha- vendam en de meerpalen binnenkort ge renoveerd dan wel vervangen moeten worden, terwijl herstel van de damwand nog kan worden uitgesteld. Probleem is echter dat juist het baggeren voor de schippers noodzakelijk is. Het vlakken van de havenbodem, een voorstel dat des tijds door de schippers zelf is gelanceerd, is - blijkt uit onderzoek van Rijkswater staat - niet mogelijk. De aangetroffen spe cie valt in categorie drie en mag niet in de Oosterschelde worden gestort of ver plaatst. Twee jaar geleden zag het toenmalige col lege van b en w door de vele protestgelui den af van het voornemen om de handels haven te sluiten. Gekeken is toen of de Koninklijke Schippersvereniging Schut- tevaer de haven kon overnemen, wat sta tutair niet mogelijk bleek. De hoge kosten afzettend tegen het 'zeer geringe' gebruik van de haven, komt de gemeente nu terug op haar eerdere voorstel. De commissie gemeentelijke ontwikkeling brengt ad vies uit in haar vergadering van maandag 8 februari. door Joost Bosman WESTDORPE - De bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Westdorpe zou volgens bur gemeester J. Lonink van Sas van Gent mogelijk dit jaar al kunnen beginnen. Veel hangt volgens hem af van het zogehe ten dekkingsplan. Dat bepaalt onder meer hoeveel brandweer korpsen er in een bepaalde regio moeten zijn. „Normaal gespro ken blijft Westdorpe gezien de ligging zijn korps behouden. Het is dan ook zeer waarschijn lijk dat er aan de Molenstraat een nieuwe kazerne komt", al dus Lonink. De burgemeester beloofde afge lopen zaterdag tijdens de jaar lijkse bindingsavond van de brandweer van Sas van Gent, dat er voor 1 mei een locatiekeu ze voor een nieuwe kazerne wordt vastgelegd. De Sasse brandweercommandant C. de Hulsters had het gemeentebe stuur even tevoren tot die toe zegging opgeroepen. De huidige brandweerkazerne in Westdor pe stamt van decennia terug en is zwaar verouderd. Ook wat verouderd materiaal betreft, deed Hulsters een be roep op de gemeente om dat snel te vervangen. Hoewel er vorig jaar wat kleine zaken werden vernieuwd, bleef de vervanging van de brandweerwagens uit. „De voertuigen van Philippine en Westdorpe hebben him zilve ren jubileum in zicht, een jubile um waar geen feest bij hoort. De voertuigen worden onbetrouw baar, en bij alarm eerst de we genwacht bellen is niet echt een oplossing", sneerde De Hul sters. Verbetering Lonink vond dat de relatie tus sen veiligheid en investeringen niet te snel moest worden ge legd. „Bovendien doet Sas van Gent zeker niet minder dan an dere gemeenten aan een goede brandweer. We behoren zelfs tot de bovenlaag", verklaarde hij. Toch zei de burgemeester te wil len inzetten op een verbetering van de kwaliteit van het brand weerkorps, liever dan van kwantiteit „We hebben goed opgeleide mensen nodig met goed materiaal. Maar de veilig heid zal niet alleen van dat laat ste afhangen." Lonink riep zijn brandweerkorps dan ook op het bestaande budget te accepteren zoals het is. Hulsters vroeg tevens om een oplossing voor het duikerspro bleem bij de brandweer. Net vo rige week liet de provincie hem weten, dat de duikteams weer een gemeentelijke verantwoor delijkheid worden. Lonink ant woordde op zijn beurt afhanke lijk te zijn van de provincie. „We zullen nog met het bestuur gaan praten. Maar de provincie vindt nu eenmaal niet dat er duik teams moeten komen", temper de hij de verwachtingen. HULST-Een 23-jarige inwoner van Sas van Gent heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn jas, met daarin een GSM-toestel. De diefstal werd vrijdagnacht ge pleegd in een horecabedrijf aan het Cornelis de Vosplein in Hulst. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtem@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl VLISSINGEN, St. Jacobskerk Barokorkest II Fondamento onder leiding van Paid Dombrecht met werken van Georg Philipp Tele mann en Johann Sebastian Bach. door Kees Cijsouw Het kan verkeren. Toen de bestuurders van de Thomas Kirche in Leipzig in 1722 Tele mann niet konden krijgen als nieuwe cantor-organist, waren ze ernstig teleurgesteld dat ze het moesten doen 'mit dem ge- ringeren Johann Bach'. Sinds dien is de waardering voor beide componisten omgedraaid: Bach staat tegenwoordig een stuk ho ger aangeschreven dan Tele mann. Het Vlaamse barokorkest II Fondamento bracht Telemann zaterdagavond in Vlissingen in de herkansing door zijn muziek samen met die van Bach te pro grammeren. In kwantiteit was de verhouding drie Telemann tegen één Bach en dat lijkt me een redelijke verdeling: Tele mann schreef meer muziek dan Bach en Handel samen. En hoe wel daar veel van verloren is ge gaan, hadden Paul Dombrecht en de zijnen uit het overgeble ven aanbod een flatterende keu ze gemaakt. Het was een onderhoudende Telemann die ze in de rustieke orkestsuite in F voor twee hoorns, twee hobo's, fagot, strij kers en basso continuo en het (kamer)concert voor drie violen, drie hobo's en basso continuo ten gehore brachten. In de or- kestsuite g-klein voor drie ho bo's, fagot, strijkers en b.c. was het zelfs meer: die muziek wijst in de geagiteerdheid van som mige deeltjes - Les Capricieuses en de Gasconnade - vooruit naar de periode van Sturm und Drang rond 1760-1770. II Fon damento deed het gevarieerde karakter van beide 'ouverturen' in alerte, levendige vertolkin gen alle recht, waarbij - ook in de ruime akoestiek van de Vlis- singse kerk - de strijkersgroe- pen onderling en met blazers schijnbaar moeiteloos in balans bleven. Bachs eerste Brandenburgse concert - ook in de pastorale toonsoort F-groot, ook voor twee hoorns, twee hobo's, fagot, strijkers en basso continuo plus nog een solistische piccolo-vi ool - vormde de finale van het concert. Wat de muziek betreft, gold eenvoudig: lest best, of - zoals de bezoeker naast me for muleerde: 'Bach blijft een klasse apart.' Merkwaardig, om niet te zeg gen; ironisch was nu hoe de kwaliteiten van die muziek tij dens de uitvoering ten dele ver loren gingen. Dat lag niet aan de gedreven uitvoering: II Fonda mento speelt met een elan en een allure, waardoor het ensemble zich kan meten met de interna tionale concurrentie; zelfs als - zoals zaterdag - de hoornisten op hun ambachtelijke instru menten af en toe ontsporen. Telemann bleef in de royale kerkruimte overeind doordat hij in zijn suites de instrumen ten 'in blokken' laat spelen - bij Bachs Brandenburgse concert zit de kracht van de muziek juist in de spreiding van de stemmen. Bach verdeelt ze. individuali seert ze en zorgt dus voor een veelzijdiger stemmen weefsel, dat in de strakke akoestiek van bijvoorbeeld de Middelburgse Concertzaal puntgaaf te horen zou zijn geweest en in de Vlis- singse kerk wat wegzwom in de ruimte: de violo piccolo bijvoor beeld was op de vierde rij al niet meer helemaal te volgen. Bij el kaar was het een intrigerende concert ervaring. Het was bo vendien een genoegen te consta teren dat II Fondamento gelei delijk aan meer bezoekers trekt - de kerk was grotendeels bezet. Het ensemble moet dus vooral blijven komen. TERNEUZEN - Een 54-jarige inwoner van Zaamslag is vrij dagavond aan de Handelspoort in Terneuzen uit de bocht gevlo gen. Zijn auto en een deel van de verkeersinrichting raakten daarbij beschadigd. Onderzoek wees uit dat de man te veel had gedronken. Hij kreeg een rijver bod en een proces-verbaal. Op het Dorpsplein in Eede werd zaterdagnacht een 41-jarige in woner uit Maldegem betrapt op het rij den onder invloed. Ook hij kreeg een rijverbod en een dag vaarding. Op de Kanaalkade in Axel werd diezelfde nacht een 22-jarige drankrijder uit die plaats staande gehouden. Hij kreeg een rijverbod en een boete van 390 gulden. Een 72-jarige inwoner van Sluiskil bestuurde zaterdag nacht op de Doorndijk in Axel in kennelijke staat zijn auto en kreeg eveneens een rijverbod en bekeuring. Van een 51-jarige Terneuzenaar werd zondagoch tend vroeg het rijbewijs inge vorderd wegens rijden onder in vloed. Na protesten tegen plannen om de Fliplandse haven te sluiten, twee jaar geleden, heeft Tholen drie alternatieven onderzocht, die echter ook niet haalbaar blijken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31